Commonwealth (exUSSR) Cup


Year Final                                          in Semifinal   
1993 Spartak Moscow    8:0  Belarus Minsk           Dinamo Tbilisi, Ekranas Panevezys
1994 Spartak Moscow    7:0  Neftchi Fergana         Kopet-Dag Ashkhabad, Dinamo Tbilisi
1995 Spartak Moscow    5:1  Dinamo Tbilisi          Skonto Riga, Shakhtar Donetsk
1996 Dinamo Kiev       1:0  Alaniya Vladikavkas     Dinamo Minsk, Skonto Riga
1997 Dinamo Kiev       3:2  Spartak Moscow          Skonto Riga, Kopet-Dag Ashkhabad
1998 Dinamo Kiev       1:0  Spartak Moscow          Kopet-Dag Ashkhabad, Skonto Riga
1999 Spartak Moscow    2:1  Dinamo Kiev             Skonto Riga, FBK Kaunas
2000 Spartak Moscow    3:0  Zimbru Chisinau         Skonto Riga, BATE Borisov
2001 Spartak Moscow    2:1* Skonto Riga             Slavia Mozyr, Kopet-Dag Ashkhabad
2002 Dinamo Kiev       4:3  Spartak Moscow          Skonto Riga, FBK Kaunas
2003 Sheriff Tiraspol  2:1  Skonto Riga             Paxtakor Tashkent, Lokomotiv Moscow
2004 Dinamo Tbilisi    3:1  Skonto Riga             Sheriff Tiraspol, FBK Kaunas
2005 Lokomotiv Moscow  2:1  Neftchi Baku            FBK Kaunas, Dinamo Kiev
2006 Neftchi Baku      4:2  FBK Kaunas              Pyunik Yerevan, CSKA Moscow
2007 Paxtakor Tashkent 0:0 9-8 FK Ventspils         Sheriff Tiraspol, CSKA Moscow
2008 Hazar Lenkoran    4:3  Paxtakor Tashkent       BATE Borisov, FBK Kaunas
2009 Sheriff Tiraspol  4:1 5-4  Aqtobe Aktyubinsk   Paxtakor Tashkent, Inter Baku
2010 Rubin Kazan       5:2  Aqtobe Aktyubinsk       MTTU Ashgabad, Ekranas Panevezys
2011 Inter Baku        0:0 6-5  Shakhter Soligorsk  Zenit St. Petersburg, Skonto Riga

1993

1993.01.25-31 Moscow

EKRANAS PANEVEZYS: A.Skrupskis (Ekranas), M.Poskus (Sirijus); A.Mika (Sirijus), E.Tumasonis (Sirijus), R.Vainoras (Sirijus), T.Ziukas (Zalgiris), D.Suliauskas (Zalgiris), R.Sakalas (Panerys), T.Graziunas (Panerys); A.Tereskinas (Zalgiris), D.Vencevicius (Zalgiris), I.Stumbrys (Ekranas), V.Apanavicius (Ekranas), A.Staliunas (Ekranas), V.Urbonas (Gelezinis Vilkas); V.Slekys (Ekranas), E.Poderis (Zalgiris), R.Bubliauskas (Aras). Coachs: V.Liubsys (Ekranas), A.Liubinskas (Lithuania National Team).

A  Neftchi Baku (AZE), Skonto Riga (LVA), Spartak Moscow (RUS).
B  Dinamo Tbilisi (GEO), Zimbru Chisinau (MOL), Kopet-Dag Ashkhabad (TKM), Paxtakor Tashkent (UZB).
C  Kairat Alma-Ata (KAZ), Alga Bishkek (KGZ), Ekranas Panevezys (LTU), Russia U-21
D  AOSS Homenetmen Yerevan (ARM), Belarus Minsk (BLR), Regar Tursun-Zade (TJK), Norma Tallinn (EST).

A

01.25
15.00  NEFTCHI BAKU - SKONTO RIGA  0:1 (0:0). CSKA. 1000. A.Butenko (RUS).
Goal: 75 Astafjevs.
NEF: Gasanov, Nosenko, E.Akhmedov, A.Asadov, Abushev, Agayev (82 Azimov), Ya.Guseynov, Gambarov (46 Cabbarov), Beydiyev (46 Musayev), Gasanov (90 Asadov), Alekberov.
SKO: Laizans, I.Troickis, Astafjevs (83 Draguns), Gnedojs, Zemlinskis, I.Stepanovs, A.Troickis, Stradyns, Dibrovnis, A.Semenovs (74 Tarasovs), Jelisejevs (46 Savalnieks).
Booket: 6 A.Asadov, 15 Nosenko, 85 Cabbarov.
Sent Off: 90 A.Guseynov; 90 Stradyns.
01.26
19.00  SPARTAK MOSCOW - SKONTO RIGA  7:0 (3:0). CSKA. 4000. V.Zhuk (BLR).
Goals: 14 V.Beschastnykh, 15 Tsymbalar, 43 Radchenko, 52 Pisarev, 57 (pk) Radchenko, 85 (pk) Cherenkov, 90 Tikhonov.
SPA: Stauce, Khlestov (46 Bondar), Mamedov (60 Gashkin), Gradilenko, Nikiforov, Pisarev, Tsymbalar (46 Cherenkov), Karpin, Pyatnitsky, V.Beschastnykh (60 M.Beschastnykh), Radchenko (60 Tikhonov).
SKO: Laizans, I.Troickis, Astafjevs (74 Tarasovs), Gnedojs, Zemlinskis, I.Stepanovs, A.Troickis, Draguns, Dibrovnis, A.Semenovs, Jelisejevs (46 Savalnieks).
Booket: 86 Karpin; 72 Zemlinskis, 78 Tarasovs.
Sent Off: 86 Zemlinskis, 86 Tarasovs.
01.27
19.00  SPARTAK MOSCOW - NEFTCHI BAKU  8:0 (3:0). CSKA. 4300. V.Direktorenko (LVA).
Goals: 6 Khlestov, 22 Karpin, 42 Ledyakhov, 53 (og) Asimov, 76 Karpin, 78 Pyatnitsky, 81 Karpin, 83 Pisarev.
SPA: Cherchesov, Khlestov (65 Mamedov), Ivanov, Nikiforov, V.Beschastnykh (65 Cherenkov, 75 Tikhonov), Pisarev, Onopko, Karpin, Pyatnitsky, Ledyakhov, Radchenko (75 Tsymbalar).
NEF: E.Gasanov, Nosenko, E.Akhmedov, A.Asadov, Abushev (46 Azimov), Musayev, Getman, Gambarov, T.Gasanov (46 N.Asadov), Alekberov.

1. Spartak Moscow         XXX  7:0  8:0        2  2 0 0 15:0  4 (6)
2. Skonto Riga            0:7  XXX  1:0        2  1 0 1  1:7  2 (3)
3. Neftchi Baku           0:8  0:1  XXX        2  0 0 2  0:9  0 (0)

B

01.25
16.00  ZIMBRU CHISINAU - KOPET-DAG ASHKHABAD  1:6 (0:4). Dinamo. 300. Y.Chebotarev (RUS).
Goals: 7 Mukhadov, 27 Mukhadov, 43 Mingazov, 45 Kirillov, 66 Nani, 80 (pk) Nurmuradov, 87 Korzh.
Missed pk 45 Kirillov.
ZIM: Mura, Culibaba, Chebotar (58 Petrea), Testemitanu (46 Timbur), Stefanescu, Nani, Curtianu, Parkhomenko, Miterev, Raileanu (46 S.Kirillov), Clescenco.
KOP: Korobko, Kurbanmamedov, Seydiyev, Martynov, D.Meredov, Gilmanov (46 Annadurdyyev), Mingazov (60 Agayev, 67 Korzh), Zolotukhin, V.Kirillov (62 A.Meredov), Mukhadov (55 G.Meredov), Nurmuradov.
18.00  DINAMO TBILISI - PAXTAKOR TASHKENT  5:2 (2:0).  Dinamo. 500. Zhuk (BLR).
Goals: 15 Sh.Arveladze, 40 Kikladze, 60 Kavelashvili, 72 Sh.Arveladze, 73 Kvaratskhelia; 75 Kechinov, 89 Khodiyev.
DIN: Zoidze (72 Chkheidze), Beradze, Jamarauli (60 Anchabadze), Shelia (70 Kveladze), Kudinov, Kavelashvili (65 Kvaratskhelia), Inalishvili (60 Arziani), Chikovani, R.Arveladze, Kikladze, Sh.Arveladze.
PAK: Zhabbarov, Margulis, Magometov, Nazarov, Volkov (58 Marufaliyev), Sharipov, Khasanov (46 Ivangorodsky), Kechinov, Shirshov, Kasymov, Galiyev.
Booket: 37 Shelia; 35 Margulis.
01.26
16.00  KOPET-DAG ASHKHABAD - PAXTAKOR TASHKENT  1:3 (1:0). Dinamo. 400. V.Ovchinnikov (RUS).
Goals: 23 Nurmuradov; 54 Kasymov, 61 Kasymov, 66 (pk) Kechinov.
KOP: Korobko, Kurbanmamedov, Seydiyev, Martynov, D.Meredov, Annadurdyyev (57 K.Meredov), Mingazov (77 Korzh), Zolotukhin, V.Kirillov (77 A.Meredov), Mukhadov, Nurmuradov.
PAK: Bugalo (58 Zhabbarov), Aliyev (34 Kasymov), Magometov (88 Nasreddinov), Margulis, Shirshov, Sharipov, Khasanov, Kechinov, Marufaliyev, Ivangorodsky (60 Khodiyev), Galiyev.
18.00  ZIMBRU CHISINAU - DINAMO TBILISI  1:3 (1:1). Dinamo. 500. N.Levnikov (RUS).
Goals: 29 Nani; 7 Sh.Arveladze, 48 Sh.Arveladze, 52 Inalishvili.
ZIM: Mura, Culibaba, Cristinoi, Timbur (65 Ggeorggies), Stratilat (65 Testimitanu), Nani, Curtianu, Parkhomenko, Kirillov, Stefanescu (59 Miterev), Clescenco.
DIN: Zoidze, Arziani, Jamarauli (46 Inalishvili), Shelia, Kveladze, Kavelashvili (52 Kudinov), Archabadze, Beradze, R.Arveladze (60 Rekhviashvili), Kikladze, Sh.Arveladze (77 Chikovani).
01.27
13.00  KOPET-DAG ASHKHABAD - DINAMO TBILISI  2:2 (1:1). CSKA. 2000. A.Butenko (RUS).
Goals: 31 Nurmuradov, 72 A.Meredov; 11 Kavelashvili, 81 Inalishvili.
KOP: Korobko, Kurbanmamedov, Korzh, Martynov, D.Meredov, Annadurdyyev, Mingazov (65 Gilmanov), Zolotukhin (21 A.Meredov), Kirillov (72 Serkerov), Mukhadov (83 Agayev), Nurmuradov (67 K.Meredov).
DIN: Zoidze, Beradze, Jamarauli (46 Kveladze), Shelia, Kudinov (89 Arziani), Kavelashvili (70 A.Arveladze), Inalishvili, Chikovani, R.Arveladze, Kikladze, Sh.Arveladze.
Booket: 52 Kirillov.
16.00  PAXTAKOR TASHKENT - ZIMBRU CHISINAU  3:3 (3:1). Spartak. 150. V.Oganesyan (ARM).
Goals: 12 Kechinov, 27 Kechinov, 36 Kasymov; 21 Clescenco, 70 Clescenco, 82 Clescenco.
PAK: Zhabbarov, Ivangorodsky (53 Khodiyev), Nazarov, Margulis, Shirshov, Sharipov, Khasanov, Kechinov, Marufaliyev (64 Sabirov), Kasymov (80 Volkov), Galiyev (46 Nasreddinov).
ZIM: Mura (33 Romanenko), Timbur, Cristinoi, Testimitanu, Stratilat (23 Miterev), Nani, Curtianu, Parkhomenko (63 Petrea), Kirillov (23 Cebotar), Raileanu (48 Stefanescu), Clescenco.
Booket: 17 Shirshov, 56 Nazarov, 84 Volkov.

1. Dinamo Tbilisi         XXX  5:2  2:2  3:1   3  2 1 0 10:5  5 (7)
2. Paxtakor Tashkent      2:5  XXX  3:1  3:3   3  1 1 1  8:9  3 (4)
3. Kopet-Dag Ashkhabad    2:2  1:3  XXX  6:1   3  1 1 1  9:6  3 (4)
4. Zimbru Chisinau        1:3  3:3  1:6  XXX   3  0 1 2  5:12 1 (1)

C

01.25
13.00  EKRANAS PANEVEZYS - RUSSIA U-21  2:1 (2:0).  CSKA. 2000. Obyedkov (KAZ).
Goals: 6 E.Poderis, 40 (pk) R.Vainoras; 49 Chudin.
EKR: A.Skrupskis, A.Mika, R.Vainoras, E.Tumasonis (70 T.Graziunas), R.Sakalas (40 D.Suliauskas), V.Apanavicius, D.Vencevicius, I.Stumbrys (46 V.Urbonas), A.Tereskinas (46 A.Staliunas), E.Poderis (46 V.Slekys).
RUS: Filimonov, Magomedov, Bokov, Potekhin (23 Oskolkov), Konovalov, Murashov, Klyuev, Chudin, Zazulin, Kharlachyov, Petrov (46 Zernov).
Booket: 45 Vencevicius, 50 Vainoras, 56 Suliauskas; 43 Murashov, 63 Magometov.
Sent Off: 88 Murashov.
16.00  KAYRAT ALMA-ATA - ALGA BISHKEK  3:2 (3:0).  Spartak. 150. V.Tulei (MOL).
Goals: 17 Abildayev, 32 Aubakirov, 44 Naydovsky; 89 Makhmutov, 90 Izrailov.
KAY: Kafanov, Gumar, Akhmedov, Aimakov (46 Kaynazarov), Yesmuratov, Turmagometov (46 Zheylitbayev), Aubakirov (64 Galeyev), Abildayev (46 Yensebayev), Naydovsky, Sklyarov (46 Slambekov), Anashkin.
ALG: Roshchin, Mar.Jumakayev, Kononov, Ishenbayev, Boyko (55 Kovalenko), Makhmutov, Asanbayev (63 Rudenko), Kobzar, Yermoshkin (60 Izrailov), Urmeyev, Agarin.
Booket: 87 Yensebayev.
01.26
16.00  EKRANAS PANEVEZYS - ALGA BISHKEK  5:1 (0:0). Spartak. 200. N.Yegorov (RUS).
Goals: 47 V.Slekys, V.Slekys, 61 E.Poderis, 77 E.Poderis, 86 E.Poderis; 85 (og) Suliauskas.
EKR: A.Skrupskis (77 M.Poskus), A.Mika, R.Vainoras, D.Suliauskas, R.Sakalas (75 T.Graziunas), V.Apanavicius (64 A.Staliunas), D.Vencevicius (67 V.Urbonas), I.Stumbrys, A.Tereskinas, E.Poderis, R.Bubliauskas (46 V.Slekys).
ALG: Jalilov, Mar.Jumakayev, Kononov, Ishenbayev (53 Izrailov), Boyko (85 Mur.Jumakayev), Makhmutov, Asanbayev, Kobzar, Yermoshkin, Urmeyev (70 Rudenko), Kovalenko (68 Agarin).
Booket: 59 Boyko.
01.27
16.00  EKRANAS PANEVEZYS - KAYRAT ALMA-ATA  0:0. Dinamo. 300. V.Filippov (RUS).
EKR: A.Skrupskis, A.Mika, R.Vainoras, D.Suliauskas, R.Sakalas, V.Apanavicius, D.Vencevicius (53 R.Bubliauskas, 88 T.Graziunas), I.Stumbrys (49 V.Urbonas), A.Tereskinas, E.Poderis (86 A.Staliunas), V.Slekys.
KAY: Kafanov, Gumar, Akhmedov, Aymakov, Yesmuratov, Turmagometov, Aubakirov (78 Zheylitbayev), Abildayev (63 Kaynazarov), Naydovsky, Sklyarov, Anashkin.
Booket: 73 Poderis; 66 Aymanov, 78 Zheylitbayev.
18.00  ALGA BISHKEK - RUSSIA U-21  1:4 (1:0).  Dinamo. 150. R.Aslanov (AZR).
Goals: 23 Izrailov; 59 Kharlachyov, 76 Chudin, 78 Zazulin, 90 Zernov.
ALG: Roshchin, Mar.Jumakayev, Kononov, Rudenko, Boyko, Mur.Jumakayev, Asanbayev, Kobzar, Berezovsky (50 Ishenbayev), Izrailov, Agarin.
RUS: Filimonov, Konovalov (10 Zernov), Magometov, Bokov, Klyuev, Murashov, Oskolkov, Chudin, Zazulin, Kharlachyov, Petrov.

1. Ekranas Panevezys      XXX  0:0  5:1  2:1   3  2 1 0  7:2  5 (7)
2. Kairat Alma-Ata        0:0  XXX  3:2        2  1 1 0  3:2  3 (4)
3. Alga Bishkek           1:5  2:3  XXX  1:4   3  0 0 3  4:12 0 (0) 
4. Russia U-20            1:2       4:1  XXX   2  1 0 1  5:3  2 (3)

D

01.25
18.00  REGAR TURSUN-ZADE - NORMA TALLINN  0:5 ( 0:2). Spartak. 150. S.Anokhin (RUS).
Goals: 28 Borisov, 30 Pushtov, 48 Pushtov, 52 Pushtov, 61 Bragin.
REG: Malitsky (54 Ivanchikhin), Nikolayev, Khaliulin, Tursunov, Kamilov, Tirkia (56 Abdurazakhov), Ledovsky, Gubaydulin, Mardonov (46 Subbotin), Dmitriyev (79 Bobojanov), Tolibov (70 Kumbayev).
NOR: Astafjev, Kurilov, Bragin, Uryupin, Vinogradov, Chmil, Shapovalov (71 Volkov), Pushtov (63 Churilkin), Borisov, Reim, Zhurkin (74 Reva).
Booket: 54 Khaliulin.
19.00  AOSS HOMENETMEN YEREVAN - BELARUS MINSK  0:2 (0:1).  CSKA. 1000. V.Ovchinnikov (RUS).
Goals: 11 Shtanyuk, 82 Kachuro.
AOSS: Art.Avakyan, Arm.Galstyan (72 Martirosyan), Aseyan, Ovsepyan, Pogosyan, Chakhalyan (57 Nazaryan), Minasyan, Var.Avetisyan (87 Gevorkyan), Ar.Avetisyan, Markaryan (85 Dallakyan), Geg.Oganesyan.
BEL: Tumilovich, Lukhvich (83 Lavrik), Klimovich, Pavlyuchuk, Shtanyuk, Vergeychik (85 Smirnykh), Shirokiy, Artamonov (81 Dovnar), Lukin, Sikorskiy, Kachuro (85 Putilo).
Booket: 63 Minasyan, 65 Pogosyan; 42 Lukin.
01.26
15.00  NORMA TALLINN - BELARUS MINSK  0:1 (0:0). CSKA. 1000. Najafaliyev (UZB).
Goal: 67 Shirokiy.
NOR: Astafjev, Kirilov (42 Churilkin), Bragin, Uryupin, Vinogradov, Chmil, Shapovalov, Pushtov, Borisov, Reim, Zhurkin (76 Reva).
BEL: Tumilovich, Lukhvich (22 Lavrik), Klimovich (57 Dovnar), Pavlyuchuk, Shtanyuk, Vergeychik, Shirokiy (87 Cherepnev), Artamonov, Lukin, Sikorskiy, Kachuro (53 Putilo).
18.00  REGAR TURSUN-ZADE - AOSS HOMENETMEN YEREVAN  1:2 (0:1). Spartak. 100. S.Sliva (LTU).
Goals: 56 Tirkia; 40 Markoryan, 72 (pk) A.Avetisyan.
REG: Ivanchikhin, Khaliulin, Tursunov (62 Abdurazakov), Kamilov, Tirkia, Bobojanov (70 Kulbayev), Gubaydulin, Subbotin (55 Ledovsky), Dmitriyev (65 Mardonov), Tolibov.
AOSS: Avakyan, Martirosyan, Asoyan, Ovsepyan, Pogosyan, Gevorkyan, Minasyan, V.Avetisyan (55 Chakholyan), A.Avetisyan, Markaryan, Oganesyan.
Booket: 46 Ivanchikhin, 66 Khaliulin.
01.27
15.00  BELARUS MINSK - REGAR TURSUN-ZADE  6:2 (1:1). CSKA. 100. M.Kobiashvili (GEO).
Goals: 21 Kachuro, 59 Shirokiy, 73 Tolibov, 75 Shtanyuk, 78 Putilo, 86 Shirokiy; 35 Gubaydulin, 84 Lukin.
BEL: Tumilovich (46 Afanasenko), Dovnar, Klimovich, Pavlyuchuk (60 Shtanyuk), Yaskovich, Smirnykh, Cherepnev, Artamonov (57 Lukin), Putilo, Sikorskiy (46 Shirokiy), Kachuro (57 Lukhvich).
REG: Ivanchikhin, Nikolayev, Khaliulin, Abdurazakov, Kamilov (59 Tursunov), Kulbayev (62 Ledovsky), Bobojanov, Gubaydulin (67 Tirkia), Mardonov, Niazov (53 Dmitriyev), Tolibov.
18.00  NORMA TALLINN - AOSS HOMENETMEN YEREVAN  3:3 (2:3). Spartak. 100. Y.Chebotaryov (RUS).
Goals: 1 Pushtov, 28 Bragin, 87 Chmil; 2 Markaryan, 10 Oganesyan, 37 A.Avetisyan.
NOR: Astafjev, Belohvostov, Bragin, Uryupin (46 Churilkin), Vinogradov, Chmil, Shapovalov (67 Volkov), Pushtov, Borisov, Reim, Zhurkin.
AOSS: Art.Avakyan (34 Arm.Avakyan), Martirosyan, Asoyan, Ovsepyan, Pogosyan, Gevorkyan, Melikyan, V.Avetisyan (78 Galustyan), A.Avetisyan, Markaryan (66 Chakhalyan), Oganesyan.
Booket: 14 Borisov, 70 Churilkin; 46 A.Avetisyan.

1. Belarus Minsk          XXX  1:0  2:0  6:2   3  3 0 0  9:2  6 (9)
2. Norma Tallinn          0:1  XXX  3:3  5:0   3  1 1 1  8:4  3 (4)
3. AOSS Yerevan           0:2  3:3  XXX  2:1   3  1 1 1  5:6  3 (4) 
4. Regar Tursun-Zade      2:6  0:5  1:2  XXX   3  0 0 3  3:13 0 (0)

Semifinal

01.29
15.00  SPARTAK MOSCOW - DINAMO TBILISI  2:1 (0:1). CSKA. 5000. V.Zhuk (BLR).
Goals: 53 Karpin, 88 Onopko; 40 Shelia.
SPA: Cherchesov, Khlestov, Ivanov, Nikiforov, V.Beschastnykh (72 Tikhonov), Tsymbalar (46 Pisarev), Onopko, Karpin, Pyatnitsky, Ledyakhov, Radchenko.
DIN: Zoidze, Beradze, Jamarauli (24 Anchabadze), Shelia, Kudinov, Kavelashvili, Inalishvili (24 A.Arveladze), Chikovani, R.Arveladze, Kikladze, Sh.Arveladze.
Booket: 7 Beradze.
19.00  EKRANAS PANEVEZYS - BELARUS MINSK  0:0. pk: 2-4. CSKA. 1500. S.Khusainov (RUS).
p.k. + R.Bubliauskas, A.Mika; Putilo, Shirokiy, Shtanyuk, Pavlyuchuk; - T.Graziunas, E.Poderis.
EKR: A.Skrupskis, A.Mika, R.Vainoras, D.Suliauskas (101 T.Graziunas), R.Sakalas, V.Apanavicius (71 E.Tumasonis), D.Vencevicius (60 R.Bubliauskas), I.Stumbrys (19 V.Urbonas), A.Tereskinas (69 A.Staliunas), E.Poderis, V.Slekys.
BEL: Tumilovich, Dovnar, Lavrik (106 Yaskovich), Pavlyuchuk, Shtanyuk, Vergeychik (91 Klimovich), Shirokiy, Artamonov, Lukin, Cherepkov (91 Smirnykh), Kachuro (99 Putilo).
Booket: 20 Poderis, 96 Tumasonis.
Sent Off: 60 Artamonov.

Final

01.31
17.00  SPARTAK MOSCOW - BELARUS MINSK  8:0 (3:0). CSKA. 5000. N.Obyedkov (KAZ).
Goals: 21 Pisarev, 27 Pyatnitsky, 29 Onopko, 54 Onopko, 56 Pyatnitsky, 65 Beschastnykh, 79 (pk) Radchenko, 84 Beschastnykh.
SPA: Cherchesov, Khlestov, Ivanov, Nikiforov (58 Bondar), V.Beschastnykh, Pisarev (55 Gashkin), Onopko, Karpin, Pyatnitsky, Ledyakhov, Radchenko.
BEL: Tumilovich, Dovnar (50 Klimovich), Lavrik, Pavliuchuk, Shtanyuk, Vergeychik, Shirokiy (28 Smirnykh, 60 Yaskovich), Cherepkov, Lukin (33 Putilo), Sikorskiy, Kachuro (65 Lukhvich).


1994

1994.01.29-02.04 Moscow

A. 
Spartak Moscow (RUS) - Coach: Oleg Romantsev, Captain: Viktor Onopko.
Zimbru Chisinau (MOL) - Coach: Aleksandr Spiridon, Captain: Emil Caras.
Ansat Pavlodar (KAZ) - Coach: Viktor Veretnyov, Captain: Marat Kabayev.
Norma Tallinn (EST) - Coach: Valeriy Bondarenko, Captain: Aleksandr Zurkin, Urmas Hepner.
B. 
Kopet-Dag Ashkhabad (TRK) - Coach: Bairam Durdyyev, Captain: Charyar Seydiyev.
Ararat Yerevan (ARM) - Coach: Armen Sarkisyan, Captain: Aramais Tononyan.
Skonto Riga (LVA) - Coach: Aleksandr Starkovs, Captain: Juris Sevliakovs, Einar Gnedojs.
Dinamo Moscow (RUS) - Coach: Konstantin Beskov, Captain: Igor Dobrovolskiy, Vagiz Khidiyatullin.
C. 
ROMAR Mazeikiai
(LTU) - Coach: Fiodoras Finkelis, Captain: Nerijus Gudaitis, Rolandas Vaineikis.
Dinamo Tbilisi (GEO) - Coach: Givi Nodia, Captain: Mikhail Kavelashvili.
Sitora Dushanbe (TAD) - Coach: Zair Babayev, Captain: Orif Bobokhonov.
Karabakh Ardam (AZR) - Coach: Agasalim Mirdzhavadov, Captain: Elshad Akhmedov, Makhir Aliyev.
D. 
Dinamo Minsk (BLR) - Coach: Mikhail Vergeyenko, Captain: Vladimir Zhuravel.
Neftchi Fergana (UZB) - Coach: Juriy Sarkisyan, Captain: Sergey Zavalnyuk, Andrey Fyodorov, Asad Durmanov.
Alga-RIIF Bishkek (KYR) - Coach: Boris Podkorytov, Captain: Vasiliy Kononov, Marat Jumakeyev.
Russia U-23 - Coach: Boris Ignatyev, Captain: Igor Simutenkov, Juriy Drozdov.

A

01.29
14.00  ZIMBRU CHISINAU - ANSAT PAVLODAR  1:0 (0:0). Spartak. 50. V.Filippov (RUS).
Goal: 55 Miterev.
ZIM: Romanenco, Cebotar, Caras, Testemitanu, Rebeja, Nani, Curtianu, Parkhomenko (46 Timbur), Miterev, Spiridon, Clescenco (59 Copas).
ANS: V.Ishutin, Sadulov, Trofimov (46 Goncharenko), Konyukhov, Abdualiyev, Konovalenko, Kucheryavykh, Kopayev, Bush (46 Welsh), Duzmambetov (55 Antonov), Abildayev (62 Familtsev).
Booket: 82 Timbur.
19.00  SPARTAK MOSCOW - NORMA TALLINN  3:0 (0:0). CSKA. 3000. V.Zhuk (BLR).
Goals: 51 Onopko, 54 Teryokhin, 67 (pk) Ledyakhov. 
Missed pk 51 Onopko.
SPA: Stauce, Lipko, Ivanov, Tsymbalar, Pisarev (59 Masalitin), Ananko, Onopko, Alenichev (78 Cherenkov), Rodionov (46 Teryokhin), Ledyakhov, V.Beschastnykh.
NOR: Astafjev, Kurilov, Karin (46 Rychkov), Uryupin (81 Liivamae), Klavan (75 Toshchev), Churilkin, Hepner, Pushtov (84 Golitsyn), Borisov, Shapovalov, Zhurkin.
01.30
15.00  NORMA TALLINN - ANSAT PAVLODAR  1:7 (0:4). Spartak. 100. M.Malaguridze (GEO).
Goals: 67 Toshchev; 10 Konyukhov, 31 Duzmambetov, 40 Bush, 41 Bush, 57 Antonov, 74 Antonov, 83 Antonov.
Missed pk 79 Pushtov; 83 Butkov.
NOR: Astafjev (46 Usoltsev), Kurilov, Karin (46 Liivamae), Rychkov, Klavan, Churilkin, Hepner, Pushtov, Borisov, Shapovalov, Zhurkin (62 Toshchev).
ANS: Tsirin, Goncharenko (55 Sadulov), Trofimov, Konyukhov, Abdualiyev, Familtsev (76 Goryachev), Kucheryavykh, Kopayev (46 Welsh), Bush (74 Butkov), Duzmambetov (46 Antonov), Abildayev (62 Konovalenko).
Booket: 21 Zhurkin, 65 Churilkin; 36 Goncharenko.
Sent Off: 86 Abdualiyev.
19.00  SPARTAK MOSCOW - ZIMBRU CHISINAU  3:1 (2:0). CSKA. 4000. S.Kazaryan (ARM).
Goals: 3 Beschastnykh, 24 Beschastnykh, 67 (pk) Ledyakhov; 76 Testemitanu.
SPA: Stauce, Mamedov, Ivanov, Tsymbalar, Pisarev (78 Cherenkov), Nikiforov, Onopko, Alenichev (46 Teryokhin), Ananko, Ledyakhov (75 Masalitin), V.Beschastnykh (60 Rodionov).
ZIM: Romanenco, Cebotar, Caras, Testemitanu, Rebeja (46 Timbur), Nani, Curtianu, Parkhomenko, Miterev (46 Clescenco), Spiridon, Culibaba (46 Copas, 86 Boret).
01.31
16.30  NORMA TALLINN - ZIMBRU CHISINAU  1:1 (0:0). Spartak. 100. V.Ivanov (RUS).
Goals: 47 Pushtov; 77 Boret.
NOR: Usoltsev, Toshchev (60 Kurilov), Karin (80 Liivamae), Uryupin, Klavan, Churilkin, Hepner, Pushtov (77 Golytsin), Borisov, Shapovalov, Rychkov.
ZIM: Romanenko, Chebotar (46 Timbur), Karas (46 Kopots, 71 Borets), Testemitanu, Rebeja, Nani, Curtianu, Parkhomenko, Miterev, Spiridon, Clescenco.
19.00  SPARTAK MOSCOW - ANSAT PAVLODAR  10:0 (6:0). CSKA. 3000. R.Ragimov (AZR).
Goals: 7 Pisarev, 22 Tsymbalar, 31 Mamedov, 33 Beschastnykh, 38 Onopko, 39 Beschastnykh, 62 Karpin, 65 Beschastnykh, 79 Karpin, 88 Karpin.
Missed pk 43 Bush.
SPA: Stauce (70 Chizhov), Mamedov (46 Sak, 57 Cherenkov), Ivanov, Tsymbalar, Pisarev (65 Masalitin), Nikiforov, Onopko, Karpin, Ternavsky, Ledyakhov, Beschastnykh (65 Rodionov).
ANS: Ishutin, Goncharenko, Trofimov, Konyukhov (70 Butkov), Familtsev, Antonov (18 Duzmambetov), Kucheryavykh (64 Goryachev), Kopayev, Bush (46 Welsh), Konovalenko, Abildayev (78 Sadulov).

1. Spartak Moscow         XXX  3:1 10:0  3:0   3  3 0 0 16:1  6 (9)
2. Zimbru Chisinau        1:3  XXX  1:0  1:1   3  1 1 1  3:4  3 (4)
3. Ansat Pavlodar         0:10 0:1  XXX  7:1   3  1 0 2  7:12 2 (3)
4. Norma Tallinn          0:3  1:1  1:7  XXX   3  0 1 2  2:11 1 (1)

B

01.29
15.00  KOPET-DAG ASHKHABAD - DINAMO MOSCOW  2:3 (0:1). Dinamo. 2000. Z.Abdullayev (UZB).
Goals: 47 (pk) Nurmuradov, 87 K.Meredov; 6 I.Nekrasov, 58 Smertin, 76 Dobrovolsky.
KOP: Korobko, Sysoyev, Seydiyev, Martynov, D.Meredov, Annadurdyyev (66 Gilmanov), Khomukha (53 Kirillov), Zolotukhin, Korzh (63 A.Meredov), K.Meredov, Nurmuradov (55 Mingazov).
DIN: Smetanin, Timofeyev (25 Samatov), Kovtun, S.Nekrasov, Kalitvintsev, Khidiyatullin, Smertin, Smirnov, I.Nekrasov, Dobrovolsky, Grokhovsky (46 Dyomkin).
18.00  ARARAT YEREVAN - SKONTO RIGA  2:3 (0:1). Spartak. 300. S.Anokhin (RUS).
Goals: 68 (pk) Sarkisyan, 87 Stepanyan; 23 Babicevs, 47 Semenovs, 86 Slesarcuks.
ARA: Abramyan, Mkrtchyan, Gspeyan, Tonoyan (49 Arutunyan), Stepanyan, Alb.Sarkisyan, Mkhitaryan, Grigoryan, Shakheldyan, Arzumanyan, Yagmuryan.
SKO: Laizans, Troickis, Moniaks, Gnedojs, Sevliakovs, Blagonadezdins, Klisins (63 Dibrivnis), Draguns, Semenovs (54 Slesarcuks), Babicevs, Jelisejevs (77 Tarasovs).
Booket: 66 Trockis.
01.30
13.00  SKONTO RIGA - DINAMO MOSCOW  0:2 (0:1). Dinamo. 2000. R.Ragimov (AZR).
Goals: 23 Smertin, 48 (pk) Smirnov.
SKO: Grisins, Troickis, Moniaks (57 Lobanovs), Gnedojs, Sevliakovs, Stepanovs, Klisins, Draguns, Dibrivnis (46 Blagonadezdins), Tarasovs (46 Semenovs), Slesarcuks (68 Svintozelskis).
DIN: Kramarenko, Samatov, Kovtun (65 Layushkin), S.Nekrasov (75 Grokhovsky), Kalitvintsev (46 Oganesian), Khidiyatullin, Smertin, Smirnov (70 Selezov), I.Nekrasov, Borodkin, Dyomkin (46 Krutov).
Booket: 85 Blagonadezdins.
13.00  ARARAT YEREVAN - KOPET-DAG ASHKHABAD  1:4 (1:2). Spartak. 150. V.Filippov (RUS).
Goals: 22 Gspeyan; 20 Korzh, 41 K.Meredov, 47 Muradov, 49 K.Meredov.
ARA: Abramyan (49 Petrosyan), Mkrtchyan, Gspeyan, Tonoyan, Stepanyan, Alb.Sarkisyan, Mkhitaryan, Grigoryan (26 Arutunyan), Shakheldyan (82 Kocharyan), Arzumanyan, Yagmuryan (74 Barsegyan).
KOP: Korobko, Kurbanmamedov, Seydiyev, Martynov, D.Meredov, Annadurdyyev (74 Gilmanov), Khomukha (62 A.Meredov), Zolotukhin (42 Kirillov), Korzh (69 Sysoyev), K.Meredov (65 Mingazov), Nurmuradov (72 Ch.Mukhadov).
01.31
14.30  ARARAT YEREVAN - DINAMO MOSCOW  0:5 (0:0). Dinamo. 2000. A.Babaev (TAD).
Goals: 60 Smirnov, 79 Dobrovolsky, 84 Shalnov, 85 Samatov, 86 Samatov.
ARA: Petrosyan, Mkrtchyan, Gspeyan (72 Kocharyan), A.Tonoyan (70 Nazaryan), Stepanyan, Alb.Sarkisyan, Mkhitaryan, Arutunyan, Shakheldyan, Arzumanyan, Yagmuryan (75 Barsegyan).
DIN: Kleymyonov, Samatov, Kovtun, S.Nekrasov, Oganesyan, Khidiyatullin, Smertin (86 Selezov), Smirnov (80 Borodkin), I.Nekrasov (70 Grokhovsky), Dobrovolsky, Dyomkin (46 Shalnov).
14.30  SKONTO RIGA - KOPET-DAG ASHKHABAD  1:2 (1:2). Spartak. 100. Khusainov (RUS).
Goals: 24 Tarasovs; 8 Kirillov, 39 D.Meredov.
SKO: Laizans, Troickis, Moniaks, Gnedojs, Sevliakovs, Blagonadezdins, Klisins (62 Dibrivnis), Draguns, Semenovs, Babicevs, Tarasovs (53 Slesarcuks).
KOP: Korobko, Kurbanmamedov, Seydiyev, Martynov, D.Meredov, Annadurdyyev, Khomukha, Kirillov (85 A.Meredov), Korzh (63 Mingazov), K.Meredov (74 Gilmanov), Nurmuradov (89 Mukhadov).
Booket: 67 Troickis, 72 Slesarcuks; 38 Khomukha.
Sent Off: 70 Troickis.

1. Kopet-Dag Ashkhabad    XXX  2:1  4:1  2:3   3  2 0 1  8:5  4 (6) 
2. Skonto Riga            1:2  XXX  3:2  0:2   3  1 0 2  4:6  2 (3)
3. Ararat Yerevan         1:4  2:3  XXX  0:5   3  0 0 3  3:12 0 (0)
4. Dinamo Moscow          3:2  2:0  5:0  XXX   3  3 0 0 10:2  6 (9)

C

01.29
13.00  KARABAKH AGDAM - SITORA DUSHANBE  4:0 (3:0). Dinamo. 400. V.Ovchinnikov (RUS).
Goals: 14 M.Guseynov, 35 M.Aliyev, 37 M.Aliyev, 89 M.Guseynov.
KAR: D.Aliyev (78 Azizov), Mutallimov, E.Akhmedov, Kerimov, Gasanov, Abushev (53 Khudadatov), T.Akhmedov (79 Nuriyev), I.Mamedov (57 Ya.Guseynov, 76 M.Mamedov), Salmanov, M.Guseynov, M.Aliyev (71 Isayev).
SIT: Kharitonov (39 Gayurov), Ruzibayev, Khomidov, Salokhidinov, Komilov, Tolibov (56 Turdynazarov), Yafarov (46 Sharipov), Kurbanov, Fuzaylov, Bobokhonov (71 Ashurov), Igamberdiyev (39 Tukhtayev). 
Booket: 54 Ruzibayev.
17.00  DINAMO TBILISI - ROMAR MAZEIKIAI  5:1 (2:0). Dinamo. 2500. S.Khusainov (Russia). 
Goals: 27 (pk) G.Inalishvili, 37 G.Inalishvili, 60 M.Kavelashvili, 64 Kavelashvili, 68 (pk) G.Inalishvili; 77 (pk) N.Gudaitis.
DIN: Zoidze, Beradze, Chikovani, Lobzhanidze, Tkebuchava (72 Iashvili), Revishvili (72 Sologashvili), Inalishvili, Nemsadze, Jamarauli, Kavelashvili (72 Kveladze), Anchabadze (72 Tskitishvili).
ROM: D.Dilda, D.Magdisauskas, E.Zukauskas (69 G.Kontautas), R.Zutautas (62 G.Juodeikis), T.Kancelskis, S.Mikalajunas, N.Gudaitis, A.Suika (56 V.Danilicevas), R.Vaineikis, V.Dancenka, R.Pocius.
Booket: 16 Tkebuchava, 62 Revishvili, 80 Nemsadze; 7 Kancelskis.
01.30
17.00  DINAMO TBILISI - SITORA DUSHANBE  6:2 (4:0). CSKA. 3200. N.Obyedkov (KAZ).
Goals: 5 Kavelashvili, 8 (pk) Inalishvili, 35 Inalishvili, 39 Inalishvili, 52 Inalishvili, 84 Iashvili; 55 Talibov, 62 (pk) Bobokhonov.
DIN: Chkheidze, Beradze, Chikovani (46 Khujadze), Lobzhanidze, Tkebuchava, Revishvili (46 Kveladze), Inalishvili, Nemsadze (46 Kiknadze), Sologashvili, Kavelashvili (46 Iashvili), Anchabadze (46 Tskitishvili).
SIT: Gayurov (46 Kharitonov), Ruzibayev (35 Umarbayev), Khomidov, Salokhidinov (40 Igamberdiyev), Komilov (46 Tolibov), Sharipov, Yafarov (73 Yusupov), Kurbanov, Fuzaylov (49 Turdynazarov), Bobokhonov (73 Ashurov), Tukhtayev. 
17.00  KARABAKH AGDAM - ROMAR MAZEIKIAI  2:1 (0:1). Dinamo. 200. V.Direktorenko (LVA).
Goals: 48 A.Abushev, 65 M.Guseynov; 43 R.Pocius.
KAR: D.Aliyev, Mutallimov, E.Akhmedov, Kerimov, Gasanov, Abushev (80 Khudadatov), T.Akhmedov, I.Mamedov ( 55 Nuriyev), Salmanov, M.Guseynov, M.Aliyev (84 Isayev).
ROM: D.Dilda (63 V.Zutautas), T.Kancelskis, D.Magdisauskas, N.Gudaitis, G.Kontautas (46 E.Zukauskas), R.Zutautas, S.Mikalajunas, V.Danilicevas), R.Vaineikis, V.Dancenka (65 A.Suika), R.Pocius.
Booket: 89 Khudadatov.
01.31
18.30  DINAMO TBILISI - KARABAKH AGDAM  3:0 (1:0). Dinamo. 3000. S.Anokhin (RUS).
Goals: 42 Tkebuchava, 47 Kavelashvili, 89 (pk) Inalishvili.
DIN: Zoidze, Beradze, Chikovani (83 Khujadze), Lobzhanidze (77 Kveladze), Tkebuchava, Revishvili, Inalishvili, Nemsadze, Jamarauli, Kavelashvili, Anchabadze.
KAR: D.Aliyev (50 Azizov), Mutalimov (73 Nuriyev), E.Akhmedov (42 Khudadatov), Kerimov, Gasanov, Abushev, T.Akhmedov, S.Aliyev, Salmanov (63 Isayev), M.Guseynov, M.Aliyev (65 I.Mamedov).
Booket: 69 Nemsadze; 41 Gasanov, 62 T.Akhmedov, 77 Kerimov.
Sent Off: 74 T.Akhmedov.
18.30  SITORA DUSHANBE - ROMAR MAZEIKIAI  3:6 (2:3). Spartak. 100. Y.Vergopulo (RUS).
Goals: 26 A.Babakhanov, 45 S.Tukhtayev, 75 K.Iganberdyyev; 4 R.Vaineikis, 15 R.Pocius, 22 R.Pocius, 52 V.Dancenka, 60 S.Vilciauskas, 82 N.Gudaitis.
SIT: Gayurov (46 Kharitonov), Ruzibayev, Khomidov, Umarbayev, Sharipov (35 Iganberdyyev), Tukhtayev (76 Salokhidinov), Yafarov (73 Yusupov), Kurbanov, Fuzaylov (49 Turdynazarov), Bobokhonov (79 Ashurov), Tolibov. 
ROM: V.Zutautas (46 D.Dilda), D.Magdisauskas, E.Zukauskas (65 V.Vertelis), R.Zutautas (46 S.Vilciauskas), T.Kancelskis (72 G.Kontautas), V.Danilicevas (46 A.Suika), S.Mikalajunas (86 A.Malakauskas), N.Gudaitis, R.Vaineikis (60 G.Juodeikis), V.Dancenka, R.Pocius.
Booket: 64 Yafarov, 71 Ruzibayev; 79 Pocius.

1. Dinamo Tbilisi         XXX  3:0  5:1  6:2   3  3 0 0 14:3  6 (9)
2. Karabakh Agdam         0:3  XXX  2:1  4:0   3  2 0 1  6:4  4 (6)
3. ROMAR Mazeikiai        1:5  1:2  XXX  6:3   3  1 0 2  8:10 2 (3) 
4. Sitora Dushanbe        2:6  0:4  3:6  XXX   3  0 0 3  5:16 0 (0)

D

01.29
16.00  NEFTCHI FERGANA - ALGA-RIIF BISHKEK  6:0 (3:0). Spartak. 100. S.Kazaryan (ARM).
Goals: 21 Bazarov, 23 R.Durmanov, 41 Kutybayev, 47 Mikiliyayev, 48 Bazarov, 66 Kutybayev.
NEF: Osmanov, Miklyayev, Fyodorov, Mamotov, Tikhonov (15 Volkov), A.Durmanov (80 V.Ivanov), Atoyan (65 Andreyev), Zavalnyuk (75 Manuylenko), Bazarov, Kutybayev, R.Durmanov (60 Ni).
ALG: Jalilov, Mar.Jumakayev (70 Sardarov), Kononov, Rudenko, Urmayev (68 O.Ivanov), Mur.Jumakayev (55 Chertkov), Berezovsky, Rybakov (58 Alekseev), Ishenbayev (40 Pryanishnikov), Momunov, Khalkovsky (65 Kuptsov).
Booket: 78 Kuptsov.
17.00  DINAMO MINSK - RUSSIA U-23  0:1 (0:1). CSKA. 2000. B.Sultanbayev (KYR).
Goal: 38 Karsakov.
DIN: Tumilovich, Ostrovsky, Kashentsev (74 Ostrikov), Byalkevich, Khatskevich, Taykov, Zhuravel (46 Lukhvich), Demenkovets (46 Putilo), Gerasimchuk (46 Shukanov), Mayorov (46 Chernyavsky), Kachuro (46 Yakhimovich).
RUS: Pomazun, R.Mamedov, Naumov, Gushchin (46 Kupriaynov), Grishin (70 Drozdov), Mashkarin (70 Sinyov), Simutenkov (66 Durnev), Klyuyev, Karsakov (66 Ayupov), Kulik (66 Talalayev), Fayzullin (46 Yesipov).
01.30
15.00  DINAMO MINSK - NEFTCHI FERGANA  1:5 (1:4). Dinamo. 1000. Ovchinnikov (RUS).
Goals: 8 Shukanov; 13 (pk) Fyodorov, 16 Bazarov, 26 Zavalnyuk, 36 Bazarov, 67 (pk) Fyodorov.
DIN: Satsunkevich, Ostrovsky, Kashentsev, Byalkevich, Yakhimovich, Khatskevich, Zhuravel (46 Demenkovets), Chernyavsky (46 Putilo, 58 Taykov), Gerasimchuk (46 Lukhvich), Shukanov, Kachuro (46 Mayorov).
NEF: Osmanov, Miklyayev, Fyodorov, Volkov, Mamotov (85 V.Ivanov), A.Durmanov (86 Manuylenko), Atoyan, Zavalnyuk (60 Andreyev), R.Bazarov, Kutybayev (85 Chukhnov), R.Durmanov (75 Ni).
Booket: Lukhvich, Fyodorov.
17.00  RUSSIA U-23 - ALGA-RIIF BISHKEK  10:0 (5:0). Dinamo. 200. K.Partsalis (TRK).
Goals: 11 (pk) Talalayev, 12 Ayupov, 23 Talalayev, 26 Talalayev, 30 (pk) Talalayev, 55 Simutenkov, 65 Fayzullin, 66 Kulik, 73 Karsakov, 85 Fayzullin.
RUS: Novosadov, Sinev (36 Gushchin), Naumov (46 Mashkarin), Bokov, Kupriaynov (46 Grishin), Drozdov (46 Karsakov), Ayupov, Klyuyev (46 Simutenkov),  Durnev, Talalayev (46 Kulik), Yesipov (46 Fayzullin).
ALG: Jalilov, Mar.Jumakayev (56 O.Ivanov), Kononov (62 Khalkovsky), Rudenko, Urmayev, Mur.Jumakayev (59 Chertkov), Berezovsky, Rybakov (66 Sardarov), Pryanishnikov, Momunov, Kuptsov (30 Ishenbayev).
01.31
16.30  DINAMO MINSK - ALGA-RIIF BISHKEK  10:0 (5:0). Dinamo. 500. V.Antonov (MOL).
Goals: 7 Kachuro, 14 Zhuravel, 22 Kachuro, 26 Shukanov, 40 (pk) Shukanov, 56 Kachuro, 57 Mayorov, 65 Chernyavsky, 67 Ostrikov, 67 Chernyavsky.
DIN: Tumilovich, Ostrovsky, Ostikov, Lukhvich, Yakhimovich, Taykov, Zhuravel, Demenkovets (66 Byalkevich), Mayorov, Shukanov (59 Chernyavsky), Kachuro.
ALG: Jalilov (30 Alekseyev), Mar. Jumakayev, O.Ivanov, Rudenko, Urmayev, Mur. Jumakayev, Berezovsky (59 Chertkov, 62 Pryanishnikov), Rybakov, Ishenbayev, Momunov (67 Sardarov), Khalkovsky (65 Kuptsov). 
Booket: Ostrikov.
17.00  RUSSIA U-23 - NEFTCHI FERGANA  5:0 (3:0). CSKA. 700. A.Zakarliuka (EST).
Goals: 7 Grishin, 10 Fayzullin, 36 Kupriaynov, 70 Kulik, 80 Drozdov.
RUS: Pomazun (74 Novosadov), Gushchin, Naumov, Kupriaynov, Grishin (58 Drozdov), Mashkarin, Simutenkov (36 Karsakov), Klyuyev (72 Bokov), Ayupov (61 Durnev), Yesipov (61 Talalayev), Fayzullin (46 Kulik).
NEF: Filippov, Miklyayev (46 Akhtamov), Fyodorov, Mamotov, Volkov, A.Durmanov (76 Chukhnov), Atoyan, Andreyev, Bazarov (72 Manuylenko), Kutybayev (46 Ivanov), Ni.
Booket: 33 Simutenkov; 18 Kutybayev.

1. Neftchi Fergana        XXX  5:1  6:0  0:5   3  2 0 1 11:6  4 (6)
2. Dinamo Minsk           1:5  XXX 10:0  0:1   3  1 0 2 11:6  2 (3)
3. Alga-RIIF Bishkek      0:6  0:10 XXX  0:10  3  0 0 3  0:26 0 (0) 
4. Russia U-23            5:0  1:0 10:0  XXX   3  3 0 0 16:0  6 (9)

Semifinal

02.01
16.30  SPARTAK MOSCOW - KOPET-DAG ASHKHABAD  5:1 (1:0). Olympiyskiy. 6000. V.Zhuk (BLR).
Goals: 38 Beschastnykh, 63 Ledyakhov, 69 Rodionov, 71 Rodionov, 81 Beschastnykh; 82 Mingazov.
SPA: Stauce (48 Pomazun), Mamedov, Ivanov, Tsymbalar, Pisarev (66 Rodionov), Nikiforov, Onopko (72 Cherenkov), Karpin, Ternavsky, Ledyakhov, Beschastnykh.
KOP: Korobko (79 Naboychenko), Kurbanmamedov, Seydiyev, Martynov, D.Meredov (74 Sysoyev), Annadurdyyev, Khomukha, Kirillov (53 A.Meredov), Korzh (46 Mingazov), K.Meredov (79 Ch. Mukhadov), Nurmuradov (68 Gilmanov).
Booket: 30 Kurbanmamedov.
18.30  DINAMO TBILISI - NEFTCHI FERGANA  2:3 (2:1). Olympiyskiy. 7000. V.Filippov (RUS).
Goals: 10 Revishvili, 31 Inalishvili; 45 (pk) Fyodorov, 57 R.Durmanov, 66 Zavalnyuk.
Missed pk 81 Inalishvili.
DIN: Chkheidze, Beradze, Chikovani (73 Kiknadze), Lobzhanidze, Tkebuchava (68 Sologoshvili), Revishvili (84 Iashvili), Inalishvili, Kveladze, Jamarauli, Kavelashvili, Anchabadze.
NEF: Osmanov, Miklyayev, Fyodorov, Mamotov, Volkov, A.Durmanov, Atoyan, Zavalnyuk, Bazarov, Kutybayev, R.Durmanov.
Booket: 51 Inalishvili, 85 Lobzhanidze; 51 Bazarov, 81 Osmanov, 85 R.Durmanov.

Final

02.03
18.00  SPARTAK MOSCOW - NEFTCHI FERGANA  7:0 (2:0). Olympiyskiy. 12000. R.Ragimov (AZR).
Goals: 16 Beschastnykh, 41 Ledyakhov, 49 Beschastnykh, 62 Ternavsky, 66 Alenichev, 75 Beschastnykh, 77 Rodionov.
SPA: Stauce (80 Pomazun), Mamedov (74 Khlestov), A.Ivanov, Tsymbalar, Pisarev (57 Rodionov), Nikiforov, Onopko, Alenichev (80 Ananko), Ternavsky, Ledyakhov (78 Cherenkov), Beschastnykh (80 Masalitin).
NEF: Osmanov, Miklyayev, Fyodorov, Akhtamov, Volkov, A.Durmanov (56 Chukhnov), Atoyan, Zavalnyuk (65 V.Ivanov), Bazarov (74 Ni), Kutybayev, R.Durmanov.
Booket: 57 Ternavsky; 24 Akhtamov, 40 Volkov.
Sent Off: 89 Volkov.


1995

1995.01.29-02.04 Moscow

ZALGIRIS-EBSW VILNIUS: A.Koncevicius, D.Spetyla; V.Baltusnikas, R.Stonkus, D.Suliauskas, S.Novikovas, P.Skirmantas, A.Sriubas, T.Zvirgzdauskas; V.Urbonas, D.Vencevicius, A.Preiksaitis, V.Karvelis, L.Bytautas; G.Mikulenas, E.Jankauskas, A.Balsevicius, R.Klisys.

A. Spartak Moscow (RUS), Neftchi Baku (AZR), Zalgiris-EBSW Vilnius (LTU), Sitora Dushanbe (TAD)
B. Kopet-Dag Ashkhabad (TRK), Skonto Riga (LVA), Dinamo Minsk (BLR), Kant-Oil Kant (KYR)
C. Dinamo Tbilisi (GEO), Zimbru Chisinau (MOL), Yelimay Semipalatinsk (KAZ), Russia U-23
D. Nuravshon Bukhara (UZB), Shakhtar Donetsk (UKR), Shirak Gyumri (ARM), Flora Tallinn (EST)

A

01.29
18.00 NEFTCHI BAKU - ZALGIRIS-EBSW VILNIUS  0:1 (0:0). Spartak. 1000. Derdo (UKR).
Goal: 51 D.Vencevicius
NEF: Gasanov, Asadov, Yunusov, Kerimov, Lychkin, Isayev, Guseynov, Vakhab-Zade, Musayev (78 Talybov), Aliyev (58 Kurbanov), Bayramov (63 Azimov).
ZAL: A.Koncevicius, S.Novikovas, V.Baltusnikas, R.Stonkus, D.Suliauskas, A.Sriubas (50 P.Skirmantas), V.Urbonas (82 L.Bytautas), D.Vencevicius, A.Preiksaitis, G.Mikulenas, E.Jankauskas (88 V.Karvelis).
Booket: 38 Isayev; 81 R.Stonkus, 85 D.Suliauskas.
Sent Off: 83 Isayev.
19.00 SPARTAK MOSCOW - SITORA DUSHANBE  4:0 (2:0). CSKA. 4300. Kazaryan (ARM).
Goals: 18 Mukhamadiyev, 26 Tsymbalar, 47 Onopko, 87 Tsymbalar.
SPA: Tyapushkin, Khlestov, Nikiforov, Tsymbalar, Afanasyev, Alenichev (65 Naduda), Onopko, Tikhonov (79 Rakhimov), Tetradze, Pisarev, Mukhamadiyev (46 Velichko).
SIT: Kharitonov, Mirakov, Khamidov, Somurodov, Khojayev, Tukhtayev, R.Fuzaylov, Kurbanov, Kh.Fuzaylov (85 Kazakov), Yusupov, Iganberdyyev (75 Gulov).
Booket: 37 Somurodov. 
01.30
16.00 SITORA DUSHANBE - ZALGIRIS-EBSW VILNIUS  0:6 (0:3). Spartak. 500. Khaydarov (UZB).
Goals: 1 E.Jankauskas, 25 G.Mikulenas, 44 E.Jankauskas, 65 G.Mikulenas, 80 A.Balsevicius, 88 A.Preiksaitis.
SIT: Kharitonov (65 Saodatsayrov), Mirakov, Khamidov (81 Gafarov), Somurodov, Khojayev, Tukhtayev, R.Fuzaylov, Kurbanov, Kh.Fuzaylov, Yusupov (53 Izatullayev), Iganberdyyev (56 Kazakov).
ZAL: A.Koncevicius (65 D.Spetyla), S.Novikovas, V.Baltusnikas, R.Stonkus (62 L.Bytautas), D.Suliauskas (45 P.Skirmantas), A.Sriubas, V.Urbonas (56 T.Zvirgzdauskas), D.Vencevicius (62 A.Balsevicius), A.Preiksaitis, G.Mikulenas (70 R.Klisys), E.Jankauskas (55 V.Karvelis).
Booket: 15 Kh.Fuzaylov; 62 A.Preiksaitis.
19.00 SPARTAK MOSCOW - NEFTCHI BAKU  5:0 (2:0). CSKA. 3200. Adjutovs (LVA).
Goals: 20 Velichko, 31 Tsymbalar, 50 Mukhamadiyev, 55 Kechinov, 75 Tsymbalar.
SPA: Nigmatullin, Khlestov (55 Ananko), Nikiforov, Tsymbalar, Afanasyev, Alenichev, Onopko (46 Rakhimov), Velichko (46 Mukhamadiyev), Tetradze (78 Naduda), Pisarev (46 Tikhonov), Kechinov (78 Chudin).
NEF: Gasanov, Asadov, Yunusov (38 Talybov), Kerimov, Azimov, Kurbanov (78 Mamedov), Guseynov, Vakhab-Zade, Musayev (54 Abushev), Lychkin (75 Alekberov), Bayramov (46 Ismaylov).
Booket: 18 Guseynov, 70 Ismaylov.
01.31
14.00 NEFTCHI BAKU - SITORA DUSHANBE  1:0 (1:0). Spartak. 150. Rajapov (KYR).
Goal: 17 Vakhab-Zade.
NEF: Gasanov, Asadov, Yunusov, Kerimov, Kurbanov (75 Mamedov), Isayev (80 Talybov), Guseynov, Vakhab-Zade, Musayev, Aliyev (25 Azimov), Bayramov (51 Abushev).
SIT: Kharitonov, Mirakov, Khamidov, Somurodov, Khojayev, Tukhtayev, R.Fuzaylov, Kh.Fuzaylov, Yusupov (82 Izatullayev), Iganberdyyev, Gulov (51 Gafarov, 80 Kazakov).
Booket: 16 Tukhtayev.
Sent Off: 23 Vakhab-Zade.
19.00 ZALGIRIS-EBSW VILNIUS - SPARTAK MOSCOW  1:4 (1:1). CSKA. 4000. Kulakov (KAZ).
Goals: 20 V.Urbonas; 30 V.Kechinov, 56 N.Pisarev, 58 I.Tsymbalar, 80 (pk) Y.Nikiforov.  
SPA: Nigmatullin, Khlestov, Nikiforov, Tsymbalar, Rakhimov, Alenichev, Afanasyev, Tikhonov (46 Mukhamadiyev), Tetradze, Pisarev, Kechinov.
ZAL: A.Koncevicius, S.Novikovas, V.Baltusnikas, R.Stonkus, D.Suliauskas, A.Sriubas, V.Urbonas (46 P.Skirmantas), D.Vencevicius, A.Preiksaitis, G.Mikulenas, E.Jankauskas (53 V.Karvelis).
Booket: 24 E.Jankauskas, 29 S.Novikovas, 81 A.Sriubas; 84 Alenichev.
Sent Off: 60 S.Novikovas.

1. Spartak Moscow         XXX  4:1  5:0  4:0   3  3 0 0 13:1  9
2. Zalgiris Vilnius       1:4  XXX  1:0  6:0   3  2 0 1  8:4  6
3. Neftchi Baku           0:5  0:1  XXX  1:0   3  1 0 2  1:6  3 
4. Sitora Dushanbe        0:4  0:6  0:1  XXX   3  0 0 3  0:11 0

B

01.29
14.00 KOPET-DAG ASHKHABAD - KANT-OIL KANT 4:0 (2:0). Spartak. 500. Ivanov (RUS).
Goals: 13 (pk) Seydiyev, 35 Annadurdyyev, 54 Meredov, 82 Nurmuradov.
KOP: Korobko (80 Naboychenko), Kurbanmamedov, Seydiyev, Sysoyev (60 Baylyev), Korzh, Plyushchenko (72 Mingazov), Annadurdyyev (72 Durdyyev), Zolotukhin, Meredov (62 Kirillov), Ch.Mukhadov (80 Nurmuradov), Agayev (67 Gilmanov).
KAN: Minenko, Gribtsov (70 Bekberdinov), Salo, Merzlikin, Sutanaliyev, Zaitov (60 Lisichkin), Kadyrov, Shcherbina, Galiyev, Sardarov, Izrailov (70 Zasypalov).
Booket: 19 Agayev, 41 Seydiyev. 
16.00 SKONTO RIGA - DINAMO MINSK  6:0 (2:0). Dinamo. 2000. Khusainov (RUS).
Goals: 2 (pk) Zemlinskis, 41 Semenovs, 53 Astafjevs, 55 Stolcers, 72 Jelisejevs, 88 Jelisejevs.
SKO: Laizans (50 Grisins), Troickis, Astafjevs (63 Slesarcuks), Zemlinskis, Sevliakovs, I.N.Stepanovs, I.V.Stepanovs (63 Moniaks), Blagonadezdins (57 Klisins), Stolcers, Semenovs (54 Jelisejevs), Mikuckis.
DIN: Tumilovich, Taykov, Yaskovich, Mayorov, Khatskevich, Lukhvich (2 Afanasenko), Zhuravel, Demenkovets, Shirokiy (35 Chernyavsky), Kashentsev, Putilo (54 Kachuro).
Booket: 51 Zemlinskis, 55 I.N.Stepanovs; 13 Kashentsev, 43 Chernyavsky.
Sent Off: 1 Tumilovich, 65 Zemlinskis.
01.30
14.00 KOPET-DAG ASHKHABAD - SKONTO RIGA  0:0. Dinamo. 800. Filippov (RUS).
Missed pk 39 Seydiyev.
KOP: Korobko, Kurbanmamedov, Seydiyev, Sysoyev, Korzh, Plyushchenko (79 Durdyyev), Annadurdyyev, Zolotukhin (86 Nurmuradov), Meredov (63 Kirillov), Ch.Mukhadov (49 Mingazov), Agayev (74 Gilmanov).
SKO: Grisins, Troickis, Astafjevs (57 Klisins), Moniaks, Sevliakovs, I.N.Stepanovs, I.V.Stepanovs, Blagonadezdins, Stolcers, Jelisejevs (65 Slesarcuks), Mikuckis (56 Lobanovs).
17.00 KANT-OIL KANT - DINAMO MINSK  0:9 (0:2). CSKA. 1000. Timofejev (EST).
Goals: 10 Putilo, 37 Mayorov, 62 Kachuro, 64 Demenkovets, 67 Zhuravel, 70 Ostrovsky, 74 Kachuro, 79 Chernyavsky, 83 Chernyavsky.
Missed pk 19 Mayorov; 21 Khatskevich.
KAN: Minenko, Gribtsov (70 Oreshin), Salo, Merzlikin, Sutanaliyev (35 Bekberdinov), Zasypalov, Kadyrov, Shcherbina, Galiyev (59 Ivanov), Izrailov (20 Batrayev), Merzlyakov (56 Lisichkin).
DIN: Afanasenko, Taykov, Yaskovich (46 Chernyavsky), Mayorov (46 Baranovsky), Khatskevich (46 Ostrikov), Lukhvich (46 Ostrovsky), Zhuravel, Demenkovets, Shirokiy, Kashentsev (46 Kachuro), Putilo (46 Shtanyuk).
Booket: 9 Zasypalov.
Sent Off: 20 Minenko.
01.31
14.00 DINAMO MINSK - KOPET-DAG ASHKHABAD  1:1 (1:0). Dinamo. 150. Ovchinnikov (RUS).
Goals: 27 Zhuravel; 56 (pk) Seydiyev.
DIN: Afanasenko (63 Tumilovich), Taykov, Yaskovich, Mayorov, Shtanyuk, Ostrikov (60 Ostrovsky), Zhuravel, Demenkovets, Shirokiy (46 Khatskevich), Kashentsev, Putilo (73 Chernyavsky).
KOP: Korobko, Kurbanmamedov, Seydiyev, Sysoyev, Korzh, Plyushchenko (76 Durdyyev), Annadurdyyev, Zolotukhin (78 Gilmanov), Meredov (46 Kirillov), Mingazov (46 Nurmuradov), Agayev.
Booket: 54 Zhuravel; 35 Plyushchenko, 88 Agayev.
16.00 SKONTO RIGA - KANT-OIL KANT  4:1 (1:0). Spartak. 100. Volnin (RUS).
Goals: 37 Stolcers, 52 (pk) Zemlinskis, 70 Klisin, 78 Slesarcuks; 53 Izrailov.
SKO: Grisin, Troickis, Lobanovs, Zemlinskis, Sevliakovs (73 Mikuckis), I.N.Stepanovs, I.V.Stepanovs (73 Moniaks), Blagonadezdins (50 Klisin), Stolcers, Semenovs, Jelisejevs (65 Slesarcuks).
KAN: Batrayev, Salo, Merzlikin, Sutanaliyev (63 Merzlyakov), Zaitov, Shcherbina, Galiyev (46 Gribtsov), Sardarov, Izrailov (73 Zasypalov), Bekberdinov (46 Kadyrov), Lisichkin (80 Oreshkin).
Booket: 41 Sevliakovs; 20 Izrailov, 75 Salo, 76 Merzlyakov.

1. Skonto Riga            XXX  0:0  6:0  4:1   3  2 1 0 10:1  7
2. Kopet-Dag Ashkhabad    0:0  XXX  1:1  4:0   3  1 2 0  5:1  5
3. Dinamo Minsk           0:6  1:1  XXX  9:0   3  1 1 1 10:7  4 
4. Kant-Oil               1:4  0:4  0:9  XXX   3  0 0 3  1:17 0

C

01.29
16.00 ZIMBRU CHISINAU - YELIMAY SEMIPALATINSK  0:0. Spartak. 500. Anokhin (RUS).
ZIM: Koshelev, Caras (46 Spinu), Fistican, Testemitanu, Rebeja (53 Medvedev), Nani, Curtianu, Cebotar, Gavrilyuk (46 Tolokonnikov), Spiridon (46 Miterev), Clescenco.
YEL: Kafanov, Surodeyev, Glushkov, Musatayev, Pinchukov, Vishnyakov, Nisatbayev (88 Evgin), Pasko, Mukhadov (65 Friedenthal), Aubakirov (89 Sidorov), Litvinenko (70 Vorontsov).
Booket: 27 Testemitanu, 53 Rebeja, 85 Nani; 36 Pasko, 47 Litvinenko, 59 Surodeyev.
17.00 DINAMO TBILISI - RUSSIA U-23  4:2 (3:2). CSKA. 4000. Kulakov (KAZ).
Goals: 3 Kavelashvili, 9 Kinkladze, 38 Kavelashvili, 77 Jamarauli; 15 S.Nekrasov, 19 Klyuyev.
DIN: Zoidze, Beradze, Kiknadze, Didava, Lobzhanidze, Anchabadze (50 Tskitishvili), Machavariani, Jamarauli (78 Kaladze), Korgalidze (71 Khujadze), Kinkladze (57 Iashvili), Kavelashvili (46 Gogoladze).
RUS: Nigmatullin, S.Nekrasov, Varlamov, Korniyenko, Yanovsky, Loskov (46 Gerasimov), Klyuyev, Mashkarin, Konovalov (46 Berketov), Kechinov, Fayzullin.
Booket: 26 Varlamov, 72 Mashkarin, 73 Yanovsky
01.30
14.00 RUSSIA U-23 - YELIMAY SEMIPALATINSK  6:2 (3:1). Spartak. 150. Suleymanov (AZR).
Goals: 21 (pk) Mashkarin, 30 Gerasimov, 32 S.Nekrasov, 49 Konovalov, 54 Berketov, 73 Fayzullin; 10 Sidorov, 78 Gasanov.
RUS: Kramarenko, S.Nekrasov (69 Movsesyan), Varlamov, Lipko (73 Korniyenko), Kornaukhov, Loskov (46 Konovalov), Klyuyev, Mashkarin, Berketov, Gerasimov (81 Yanovsky), Fayzullin.
YEL: Balakhanov (46 Kafanov), Surodeyev, Yevgin, Aymanov, Pinchukov (46 Pasko), Vorontsov (48 Aubakirov), Friedenthal, Sidorov, Glushkov (46 Litvinenko), Gasanov, Nisatbayev.
Booket: 41 Aymanov.
Sent Off: 77 Berketov.
18.00 DINAMO TBILISI - ZIMBRU CHISINAU  2:0 (0:0). Dinamo. 2800. Ivanov (RUS).
Goals: 46 Kavelashvili, 59 Kavelashvili.
DIN: Zoidze, Beradze, Kiknadze, Didava, Lobzhanidze, Tskitishvili, Machavariani, Jamarauli, Korgalidze (79 Demetradze), Kinkladze, Kavelashvili (57 Iashvili).
ZIM: Koshelev, Caras (84 Gavrilyuk), Fistican, Testemitanu, Rebeja (62 Medvedev), Nani, Curtianu, Cebotar (67 Tolokonnikov), Miterev, Spinu (52 Kulibaba), Clescenco.
Booket: 35 Didava; 30 Rebeja, 88 Medvedev, 89 Testemitanu.
01.31
16.00 ZIMBRU CHISINAU - RUSSIA U-23  1:2 (1:1). Dinamo. 1000. Adjutovs (LVA).
Goals: 43 Miterev; 25 Movsesyan, 60 (pk) Mashkarin.
ZIM: Romanenko, Caras (29 Nani), Fistican, Tolokonnikov, Culibaba, Medvedev (46 Rebeja), Curtianu, Cebotar (54 Timbur), Miterev, Spinu (40 Testimitanu), Clescenco.
RUS: Kramarenko, S.Nekrasov, Lipko, Korniyenko, Yanovsky, Kornaukhov, Klyuyev, Mashkarin, Berketov, Konovalov (67 Loskov, 80 I.Nekrasov), Movsesyan.
Booket: 62 Korniyenko.
18.00 YELIMAY SEMIPALATINSK - DINAMO TBILISI  1:4 (1:1). Dinamo. 3500. Anokhin (RUS).
Goals: 36 Litvinenko; 34 Beradze, 63 Kavelashvili, 78 Iashvili, 84 Iashvili.
YEL: Kafanov, Surodeyev, Glushkov, Musatayev, Pinchukov, Vishnyakov, Nisatbayev (13 Sidorov), Pasko, R.Mukhadov (62 Friedenthal, 85 Yevgin), Aubakirov, Litvinenko (75 Gasanov).
DIN: Zoidze, Beradze (80 Khujadze), Kiknadze, Didava, Lobzhanidze, Tskitishvili (62 Iashvili), Machavariani, Jamarauli (17 Demetradze), Korgalidze, Kinkladze, Kavelashvili.
Booket: 23 Vishnyakov; 27 Didava, 38 Lobzhanidze.
Sent Off: 25 Vishnyakov, 55 Pinchukov.

1. Dinamo Tbilisi         XXX  2:0  4:1  4:2   3  3 0 0 10:3  9
2. Zimbru Chisinau        0:2  XXX  0:0  1:2   3  0 1 2  1:4  1
3. Yelimai Semipalatinsk  1:4  0:0  XXX  2:6   3  0 1 2  3:10 1 
4. Russia U-23            2:4  2:1  6:2  XXX   3  2 0 1 10:7  6

D

01.29
14.00 NURAVSHON BUKHARA - FLORA TALLINN  2:1 (2:1). Dinamo. 1500. Ovchinnikov (RUS).
Goals: 12 Kovshov, 31 (pk) Ishmirzayev; 4 Kristal.
NUR: Tynyakov, Vlasov, Zakharov (82 Taripov), Marufaliyev, Kovshov, Kichigin, Tashyov, Fomin (21 Romanov, 79 Bekulov), Ishmirzayev, Ageyev (55 Buntov), Tillyayv.
FLO: Briaunys, Lemsalu, T.Kallaste (37 Pari), Kiisman, Linnumae, Alonen, R.Kallaste, Zdancius, Kristal, Reim, Kirs.
Booket: 37 Kovhov, 55 Romanov; 12 Kiisman.
18.00 SHAKHTAR DONETSK - SHIRAK GYUMRI  2:1 (0:1). Dinamo. 1000. Latsabidze (GEO).
Goals: 53 Atelkin, 62 Petrov; 9 Petrosyan.
SHA: Shutkov, Leonov, Gopey, Koval, Babiy, Pogodin, S.Onopko, Orbu (58 Stolovitsky), Petrov, Atelkin (86 Zubov), Voskoboynik (46 Matveyev).
SHI: Zaduryan, Margaryan, Karapetyan, Vardanyan, Artak Adamyan (63 Bernetsyan), Nikolyan (83 Tumasyan), Petrosyan, Takmazyan, Avetisyan (77 Araik Adamyan), Yepranosyan (69 Grigoryan), Artoyan.
Booket: 14 Pogodin, 26 Gopey, 73 Shutkov; 51 Margaryan, 90 Karapetyan.
01.30
16.00 FLORA TALLINN - SHIRAK GYUMRI  0:1 (0:1). Spartak. 200. Ianet (MOL).
Goal: 23 Grigoryan.
FLO: Vesemberg, Lemsalu, T.Kallaste, Kiisman (46 Reim), Linnumae, Alonen, Zdancius, Kristal, Kirs, Pari, Vahtramae (83 Rajala).
SHI: Zaduryan, Karapetyan, Vardanyan, Artak Adamyan, Nikolyan (62 Avetisyan), Petrosyan (87 Tumasyan), Takmazyan, Artoyan, Grigoryan, Margaryan (84 Bernetsyan), Khojoyan.
Booket: 35 Kiisman; 61 Vardanyan, 68 Artoyan.
16.00 NURAVSHON BUKHARA - SHAKHTAR DONETSK  2:5 (1:2). Dinamo. 1500. Zhuk (BLR).
Goals: 38 Ageyev, 81 (pk) Tillyayv; 23 Pogodin, 25 Matveyev, 50 Stolovitsky, 82 Shishchenko, 87 S.Onopko.
NUR: Tynyakov, Vlasov (55 Bikulov), Zakharov, Marufaliyev, Kovshov, Kichigin (52 Taripov), Tashyov, Romanov, Ishmirzayev (31 Sharipov), Ageyev (65 Buntov), Tillyayv.
SHA: Shutkov, Leonov, Koval, Yashchenko, Babiy (80 Gopey), Pogodin, S.Onopko, Orbu (46 Shishchenko), Stolovitsky (65 Zubov), Voskoboynik (77 Dotsenko), Matveyev.
Booket: 24 Kovshov, 57 Zakharov; 39 Babiy, 43 Pogodin.
01.31
16.00 SHAKHTAR DONETSK - FLORA TALLINN  1:0 (0:0). Spartak. 200. Filippov (RUS).
Goal: 61 Shishchenko.
SHA: Gavrilov, Gopey, Yashchenko, Babiy, Shishchenko, S.Onopko, Orbu, Zubov, Matveyev (46 Voskoboynik), Stolovitsky, Dotsenko.
FLO: Vesemberg, Lemsalu, T.Kallaste, Kiisman (58 Lindmaa), Linnumae, Alonen, Zdancius (46 Pari), Kristal, Reim, Kirs, Vahtramae.
Booket: 49 Shishchenko; 42 Zdancius.
17.00 SHIRAK GYUMRI - NURAVSHON BUKHARA  4:2 (4:1). CSKA. 2500. Ramazanov (TRK)
Goals: 12 Grigoryan, 29 Vardanyan, 35 Margaryan, 43 (pk) Vardanyan; 32 Ageyev, 59 (pk) Sharipov.
SHI: Zaduryan, Khojoyan, Karapetyan, Vardanyan, Artak Adamyan, Nikolyan (59 Tumasyan), Petrosyan (65 Yepranosyan), Takmazyan, Artoyan, Grigoryan (68 Araik Adamyan), Margaryan (52 Bernetsyan).
NUR: Ivankov, Vlasov, Zakharov (50 Taripov), Bekulov, Sharipov, Kichigin, Tashyov, Romanov, Buntov, Ageyev, Marufaliyev.
Booket: 12 Artoyan, 32 Vardanyan.
Sent Off: 54 Bekulov.

1. Shakhtar Donetsk       XXX  2:1  5:2  1:0   3  3 0 0  8:3  9
2. Shirak Gyumri          1:2  XXX  4:2  1:0   3  2 0 1  6:4  6
3. Nuravshan Bukhara      2:5  2:4  XXX  2:1   3  1 0 2  6:10 3 
4. Flora Tallinn          0:1  0:1  1:2  XXX   3  0 0 3  1:4  0

Semifinal

02.02
16.30 SHAKHTAR DONETSK - DINAMO TBILISI  0:1 (0:0). CSKA. 4500. Khusainov (RUS).
Goal: 86 (pk) Kinkladze.
SHA: Shutkov, Leonov, Koval, Yashchenko, Babiy, S.Onopko, Orbu, Stolovitsky, Petrov, Pogodin, Voskoboynik.
DIN: Zoidze, Beradze, Kiknadze, Didava, Lobzhanidze, Anchabadze, Machavariani, Jamarauli, Iashvili, Kinkladze, Kavelashvili (24 Tskitishvili).
Booket: 61 Leonov, 73 Babiy; 26 Lobdzhanidze.
Sent Off: 90 Koval.
19.00 SPARTAK MOSCOW - SKONTO RIGA  3:0 (1:0). CSKA. 4400. Latsabidze (GEO).
Goals: 10 Tsymbalar, 60 (pk) Nikiforov, 90 Pisarev.
SPA: Nigmatullin, Khlestov, Nikiforov, Tsymbalar, Afanasyev, Alenichev (79 Chudin), V.Onopko, Tikhonov (46 Mukhamadiyev), Tetradze, Pisarev, Kechinov.
SKO: Grisins, Troickis, Mikuckis, Zemlinskis, Sevliakovs (53 Lobanovs), I.N.Stepanovs, I.V.Stepanovs, Blagonadezdins, Stolcers, Semenovs (52 Jelisejevs), Slesarcuks.

Final

02.04
18.00 SPARTAK MOSCOW - DINAMO TBILISI  5:1 (1:0). CSKA. 6500. Zhuk (BLR).
Goals: 13 Pisarev, 58 Alenichev, 61 Mukhamadiyev, 83 Kechinov, 85 Tikhonov; 63 Kinkladze.
SPA: Ruslan Nigmatullin, Dmitriy Khlestov, Yuriy Nikiforov, Ilya Tsymbalar, Andrey Afanasyev, Dmitriy Alenichev, Viktor Onopko, Andrey Tikhonov, Omari Tetradze, Nikolay Pisarev (46 Mukhsin Mukhamadiyev), Valeriy Kechinov.
DIN: Irakli Zoidze, Besik Beradze, Georgi Kiknadze, Givi Didava, Karlo Kaladze (30 Shalva Khujadze), Georgi Anchabadze, Mamuka Machavariani, Gocha Jamarauli, Otar Korgalidze (46 Aleksandr Iashvili), Georgi Kinkladze, Mikhail Kavelashvili (68 Georgi Demetradze).
Booket: 24 Kaladze.

Best
Goalkeeper: D.Shutkov (Shakhtar Donetsk), Defender: M.Zemlinskij (Skonto Riga), Midfielder: V.Kechinov (Spartak Moscow), Forward: G.Kinkladze (Dinamo Tbilisi). Scorer: Y.Tsymbalar (Spartak Moscow) - 6.
Team: Grisin (Skonto), Beradze (D Tbilisi), Nikiforov (Spartak), Zemlinskis (Skonto), Afanasjev (Spartak), Tetradze (Spartak), Jamarauli (D Tbilisi), Tsymbalar (Spartak), Kavelashvili (D Tbilisi), Kinkladze (D Tbilisi), Kechinov (Spartak).


1996

1996.01.26-02.03 Moscow

A. Skonto Riga (LVA), Zimbru Chisinau (MOL), Neftchi Fergana (UZB), Russia U-21
B. Spartak-Alaniya Vladikavkaz (RUS), Pyunik Yerevan (ARM), Yelimay Semipalatinsk (KAZ), Kant-Oil-Semetey Kant (KYR)
C. Dinamo Kiev (UKR), Kopet-Dag Ashkhabad (TRK), Dinamo Minsk (BLR), Flora Tallinnn (EST)
D. Dinamo Tbilisi (GEO), Zalgiris-EBSW Vilnius (LTU), Kapaz Ganca (AZR), Pamyr Dushanbe (TAD)

A

01.26
NEFTCHI FERGANA - ZIMBRU CHISINAU  2:1 (0:1). Dinamo. 300. Dubinskas (LTU).
Goals: 78 Andreyev, 87 Andreyev; 38 Spinu.
NEF: Zabirov, Akhtamov, Abziyev, Razkevich, Semyonov, Salakhetdinov (77 Durmanov), Kichigin (46 Yermakov), Manuylenko (46 Ziganshin), Andreyev, Zavalnyuk (59 Ni), Pisarev (46 Shamsiyev).
ZIM: Koshelev, Fistican, Tolokonnikov, Testemitanu, Rebeja, Spinu (68 Castanuk), Curtianu, Boret (46 Oprea), Miterev, Lebedev, Sukharev (29 Gavrilyuk).
Booket: 42 Andreyev, 62 Ni.
RUSSIA U-21 - SKONTO RIGA  2:3 (0:1). Dinamo. 300. Mamedov (AZR).
Goals: 70 Krivov, 77 Movsesyan; 37 Babicevs, 50 (pk) Zemlinskis, 68 Bausevs.
RUS: Goncharov, Davydov, Demenko, Lepyokhin, Ageyev (71 Makhmutov), Bakharev, Krivov, Sikoyev, Botsiyev, Movsesyan, Kovalenko (46 Tsaplin). 
SKO: Laizans, Troickis, Astafjevs (66 Bausevs), Zemlinskis (60 Lobanovs), Sevliakovs, Stepanovs, V.Ivanovs (64 Bleidelis), K.Ivanovs (71 Moniaks), Stolcers, Babicevs (46 Pindejevs), Pahars (59 Blagonadezdins).
Booket: 69 Lepyokhin, 85 Demenko.
Sent Off: 54 Botsiyev; 54 Stolcers. 
01.27
NEFTCHI FERGANA - RUSSIA U-21  1:2 (0:2). Dinamo. 500. Timofeyev (EST).
Goals: 25 Khokhlov, 39 Khokhlov, 85 Pisarev.
NEF: Filippov, Yermakov, Abdiyev, Chukhnov (46 Semenov), Akhtamov, A.Durmanov (59 Radkevich), Kichigin (46 Zavalnyuk), Manuylenko, Ni, Ziganshin, Shamsiyev (46 Pisarev).
RUS: Chizhov, Davydov, Demenko, Makhmutov, Lepyokhin, Bakharev (46 Sikoyev), Krivov (46 Kovalenko), Botsiyev, Khokhlov, Movsesyan (78 Ageyev), Semak.
Booket: 9 Makhmutov, 45 Akhtamov; 44 Bakharev, 48 Kovalenko. 
SKONTO RIGA - ZIMBRU CHISINAU  2:1 (0:1). CSKA. 1000. Tatulyan (UKR).
Goals: 59 Zemlinskis, 72 Stolcers; 41 Rebeja.
SKO: Laizans, Trocskis, Astafjevs, Zemlinskis, Sevliakovs, Stepanovs, V.Ivanovs (46 Pahars), K.Ivanovs, Bleidelis (80 Blagonadezdins), Babicevs (46 Stolcers), Pindejevs (46 Bausevs).
ZIM: Romanenco, E.Caras, Tolokonnikov, Testemitanu, Rebeja, Spinu, Curtianu, Oprea (60 Boret, 83 D.Caras), Miterev, Lebedev, Gavrilyuk.
Booket: 9 Tolokonnikov
01.29
ZIMBRU CHISINAU - RUSSIA U-21  0:3 (0:2). Spartak. 200. Chynybekov (KYR).
Goals: 7 Semak, 27 Sikoyev, 61 Davydov.
ZIM: Romanenco, Roic, Tolokonnikov, Testemitanu (30 E.Caras), Rebeja, Spinu, Curtianu, Boret, Miterev, Lebedev, Gavrilyuk (70 Castanuk).
RUS: Goncharov, Davydov, Khokhlov, Makhmutov, Lepyokhin (47 Tsaplin), Bakharev, Krivov, Botsiyev, Sikoyev, Movsesyan (66 Ageyev), Semak.
Booket: 23 Movsesyan, 70 Tsaplin.
SKONTO RIGA - NEFTCHI FERGANA  2:1 (0:1). Spartak. 250. Ivanov (RUS).
Goals: 55 Astafjevs, 65 Stolcers; 35 (pk) Ni.
SKO: Laizans, Troickis, Astafjevs, Zemlinskis, Lobanovs, Stepanovs, V.Ivanovs (31 Blagonadezdins), K.Ivanovs (72 Bleidelis), Stolcers, Pahars (75 Babicevs), Pindejevs (46 Bausevs).
NEF: Zabirov, Yermakov, Abdiyev, Akhtamov, Semyonov, A.Durmanov, Kichigin (85 Zavalnyuk), Radkevich (80 Manuylenko), Andreyev, Ziganshin (31 Ni), Shamsiyev (54 Pisarev).
Booket: 30 Ziganshin.

1. Skonto Riga            XXX  2:1  2:1  3:2   3  3 0 0  7:4  9
2. Neftchi Fergana        1:2  XXX  2:1  1:2   3  1 0 2  4:5  3
3. Zimbru Chisinau        1:2  1:2  XXX  0:3   3  0 0 3  2:7  0 
4. Russia U-21            2:3  2:1  3:0  XXX   3  2 0 1  7:4  6

B

01.26
SPARTAK-ALANIYA VLADIKAVKAZ - KANT-OIL-SEMETEY KANT  5:0 (3:0). CSKA. 2000. Lajuks (LVA).
Goals: 11 Tedeyev, 19 Kasymov, 39 Revishvili, 49 Kavelashvili, 76 (pk) Suleymanov.
SPA: Khapov, Revishvili (60 Dzhioyev), Derkach, Pagayev (74 Timofeyev), Korniyenko, Tetradze, Tedeyev, Yanovsky, Kasymov (67 Bakayev), Agayev (70 Datdeyev), Kavelashvili (60 Suleymanov).
KAN: Yuldashev, Malikov, Kirin, Sadykov, Tokurov, R.Abdurakhmanov, Lysenko, Mirzadiyev, Mirshanov, Yusupov (85 Tagayev), Sh.Abdurakhmanov. 
YELIMAY SEMIPALATINSK - PYUNIK YEREVAN  3:0 (2:0). Spartak. 300. Ibragimov (RUS).
Goals: 7 Miroshnichenko, 29 Kaynazarov, 47 Litvinenko.
YEL: Voskoboynikov, Surodeyev, Pasko, Glushkov, Pinchukov, Niyazymbekov (79 Orlov), Yeleskin, Litvinenko (64 Gumar), Kaynazarov (61 Kravchenko), Masudov (74 Friedenthal), Miroshnichenko (71 Aubakirov).
PYU: Avakyan, Galstyan, Grigoryan (85 A.Mkrtchyan), Erzrumyan (73 Sarikyan), Asoyan, T.Mkrtchyan, Minasyan, Zanazanyan (30 Pogosyan), Khachatryan (57 Chakhakyan), Markaryan (53 Gevorkyan), Sanamyan.
01.27
SPARTAK- ALANIYA VLADIKAVKAZ - PYUNIK YEREVAN  4:0 (3:0). CSKA. 2200. Zhuk (BLR).
Goals: 11 Kasymov, 12 Suleymanov, 15 Yanovsky, 50 (og) Gevorkyan.
SPA: Khapov, Revishvili (46 Dzhioyev), Derkach (46 Timofeyev), Pagayev, Korniyenko, Tetradze, Tedeyev, Yanovsky, Kasymov (61 Bakayev), Suleymanov, Datdeyev.
PYU: Avakyan, Gevorkyan, A.Mkrtchyan, Pogosyan, Asoyan, T.Mkrtchyan, Minasyan (25 Erzrumyan), Zanazanyan, Khachatryan, Markaryan (71 Chakhalyan), Sanamyan.
YELIMAY SEMIPALATINSK - KANT-OIL-SEMETEY KANT  4:0 (2:0). Spartak. 350. Filippov (RUS).
Goals: 19 Litvinenko, 39 Litvinenko, 53 Kaynazarov, 68 Friedenthal.
YEL: Voskoboynikov (60 Kafanov), Surodeyev, Glushkov, Pinchukov, Niyazymbekov (46 Povedenok), Yeleskin, Litvinenko (46 Kravchenko, 51 Aubakirov), Kaynazarov (56 Friedenthal), Masudov (62 Orlov), Miroshnichenko, Gumar.
KAN: Yuldashev, Malikov, Kirin, Sadykov, Tokurov, R.Abdurakhmanov, Lysenko, Mirshanov, Yusupov, Sh.Abdurakhmanov, Mirzaliyev (67 Bazarbayev). 
Booket: 61 Malikov, 82 Lysenko.
01.29
SPARTAK- ALANIYA VLADIKAVKAZ - YELIMAY SEMIPALATINSK  4:0 (2:0). CSKA. 3000. Sapaev (TRK).
Goals: 12 Revishvili, 27 Yanovsky, 50 Kavelashvili, 86 Yanovsky.
SPA: Khapov, Revishvili (46 Dzhioyev), Derkach (71 Timofeyev), Pagayev, Korniyenko, Tetradze, Tedeyev, Yanovsky, Datdeyev, Suleymanov (56 Bakayev), Kavelashvili.
YEL: Voskoboynikov, Surodeyev, Orlov, Glushkov, Pinchukov, Povedenok (46 Friedenthal), Niyazymbekov, Litvinenko (46 Gumar), Kaynazarov, Masudov (46 Yeleskin), Miroshnichenko (46 Aubakirov).
Booket: 44 Orlov.
PYUNIK YEREVAN - KANT-OIL-SEMETEY KANT  1:1 (1:0). Dinamo. 350. Timofeyev (EST).
Goals: 7 Khachatryan; 77 Mirshanov.
PYU: Avakyan, Galstyan (61 Zanazanyan), A.Mkrtchyan, Gevorkyan, Asoyan, T.Mkrtchyan, Minasyan, Pogosyan (56 Chakhalyan), Khachatryan, Markaryan, Sanamyan (76 Erzrumyan).
KAN: Yuldashev, Malikov, Kirin, Sadykov, Tokurov, R.Abdurakhmanov, Lysenko, Mirshanov, Yusupov, Sh.Abdurakhmanov, Mirzaliyev (46 Tagayev). 
Booket: 68 T.Mkrtchyan, 80 Gevorkyan; 70 R.Abdurakhmanov.

1. Spartak-Alaniya Moscow XXX  4:0  4:0  5:0   3  3 0 0 13:0  9
2. Yelimay Semipalatinsk  0:4  XXX  3:0  4:0   3  2 0 1  7:4  6
3. Pyunik Yerevan         0:4  0:3  XXX  1:1   3  0 1 2  1:8  1 
4. Kant-Oil-Semetey Kant  0:5  0:4  1:1  XXX   3  0 1 2  1:10 1

C

01.26
DINAMO KYEV - FLORA TALLINN  2:0 (1:0). CSKA. 2500. Ovchinnikov (RUS).
Goals: 21 Leonenko, 74 Shkapenko.
DYN: Shovkovskiy, Luzhny (70 Vashchuk), Bezhenar, Holovko (46 Lezhentsev), Shmatovalenko, Mikhaylenko, Pokhlebayev (46 Kostyuk), Skachenko (46 Rusak), Kosovsky (46 Shkapenko), Leonenko, Shevchenko (46 Mizin).
FLO: Briaunys, Lemsalu, Kiers, Magdisauskas, Zelinski, T.Kallaste, Linnumae (84 O'Konnel-Bronin), Olumets (62 Lepa), Kristal, Raiala (84 Priidel), Arbeiter (69 Krom).
Booket: 36 Magdisauskas. 
DINAMO MINSK - KOPET-DAG ASHKHABAD  5:3 (3:1). Spartak. 300. Borisov (KAZ).
Goals: 3 Byalkevich, 29 M.Makovsky, 42 Khatskevich, 48 V.Makovsky, 89 Byalkevich; 38 (pk) Seydiyev, 61 Plyushchenko, 84 Khamibi.
DIN: Yevnevich, Yaskovich, Ostrovsky (59 Ostrikov), Shtanyuk, Khatskevich, Lukhvich, M.Makovsky (53 Volodenkov), V.Makovsky (62 Shavrov), Byalkevich, Chernyavsky (83 Lavrik), Kachuro (73 Mayorov).
KOP: Korobko, Kurbanmamedov, Seydiyev (78 Nurmuradov), Sysoyev, D.Meredov (49 Khamibi), Zolotukhin (55 A.Meredov), Agayev (66 Golikov), Mukhadov (36 Mingazov), Korzh, Annadurdyyev (73 Mohhamadi), Plyushchenko.
Booket: 9 Chernyavsky; 68 Plyushchenko.
01.27
DINAMO KYEV - KOPET-DAG ASHKHABAD  2:0 (0:0). Dinamo. 2000. Anokhin (RUS).
Goals: 57 Holovko, 61 Shmatovalenko.
DYN: Kovtun (46 Shovkovskiy), Lezhentsev (46 Luzhny), Vashchuk (46 Bezhenar), Holovko, Shmatovalenko, Mizin (46 Mikhaylenko), Pokhlebayev, Skachenko (46 Shevchenko), Kosovsky (46 Shkapenko), Kostyuk, Rusak (46 Leonenko).
KOP: Korobko, Kurbanmamedov, Seydiyev, Sysoyev, D.Meredov, Mohhamadi, Mingazov, Plyushchenko, Agayev (74 Korzh), Khamibi (56 Ch.Mukhadov), Annadurdyyev (74 Golikov).
Booket: 72 Leonenko, 87 Shkapenko, 89 Bezhenar; 52 Mingazov, 81 Sysoyev.
DINAMO MINSK - FLORA TALLINN  2:0 (1:0). Spartak. 350. Kazaryan (ARM).
Goals: 24 V.Makovsky, 49 Kachuro.
DIN: Varivonchik, Yaskovich, Ostrovsky, Shtanyuk, Khatskevich, Lukhvich, M.Makovsky (69 Mayorov), V.Makovsky (78 Shavrov), Byalkevich, Volodenkov, Kachuro.
FLO: Briaunys, Lemsalu, Kiers, Magdisauskas (15 Lepa, 85 Rooba), Priidel (65 O'Konnel-Bronin), Zelinski, Krom, T.Kallaste, Kristal, Linnumae, Raiala.
Booket: 11 Khatskevich, 77 Ostrovsky; 20 Linnumae, 44 Lepa.
Sent Off: 88 Ostrovsky.
01.29
KOPET-DAG ASHKHABAD - FLORA TALLINN  4:1 (2:1). Dinamo. 150. Alimov (TAD).
Goals: 25 Agayev, 29 Mohhamadi, 66 Agayev, 77 A.Meredov; 41 Krom.
Missed pk 49 T.Kallaste, 58 Lemsalu, 74 Seydiyev.
KOP: Korobko, Kurbanmamedov, Seydiyev (84 Golikov), Sysoyev, A.Meredov, Mohhamadi, Mingazov (64 Nurmuradov), Agayev, Khamibi (46 D.Meredov), Annadurdyyev, Plyushchenko.
FLO: Briaunys, Lemsalu, Kiers, Kiisman (45 Raiala, 70 Arbeiter), Priidel, Zelinski, O'Konnel-Bronin (46 Rooba), T.Kallaste, Kristal, Linnumae, Krom.
Booket: 81 Plyushchenko; 43 Zelinski, 62 Kristal.
DINAMO MINSK - DINAMO KYEV  3:2 (1:1). Dinamo. 2000. Butenko (RUS).
Goals: 43 V.Makovsky, 44 Kosovsky, 90 V.Makovsky; 74 Shevchenko, 88 Mayorov.
DIN M: Varivonchik, Yaskovich (58 Chernyavsky), Lavrik, Shtanyuk, Khatskevich, Lukhvich, M.Makovsky (64 Mayorov), V.Makovsky, Byalkevich, Volodenkov (80 Ostrikov), Kachuro (55 Shavrov).
DIN K: Shovkovskiy, Lezhentsev (81 Vashchuk), Bezhenar, Holovko, Shmatovalenko, Mikhaylenko (73 Mizin), Pokhlebayev, Rusak (46 Shevchenko), Kosovsky (46 Kostyuk), Leonenko (65 Skachenko), Shkapenko.
Booket: 81 Lezhentsev.

1. Dinamo Minsk           XXX  3:2  5:3  2:0   3  3 0 0 10:5  9
2. Dinamo Kyev            2:3  XXX  2:0  2:0   3  2 0 1  6:3  6
3. Kopet-Dag Ashkhabad    3:5  0:2  XXX  4:1   3  1 0 2  7:8  3 
4. Flora Tallinn          0:2  0:2  1:4  XXX   3  0 0 3  1:8  0

D

01.26
DINAMO TBILISI - PAMYR DUSHANBE  9:0 (4:0). Dinamo. 1300. 
Goals: 21 Anchabadze, 29 (pk) Gogiashvili, 38 Kobiashvili, 39 Gogichaishvili, 50 Gogichaishvili, 73 (og) Shaimov, 78 Mujiri, 79 Khomeriki, 89 Iashvili.
Missed pk 36 Gogichaishvili.
DYN: Zoidze (79 Chanturia), Kobiashvili, Lobzhanidze, Didava, Gogichaishvili (65 Demetradze), Kiknadze, Tskitishvili (73 Khorkheli), Kerdzevadze (51 Iashvili), Kizilashvili (52 Khomeriki), Anchabadze (58 Mujiri).
PAM: Shukurov, R.Fuzaylov, Knyazev, Abdurazakov, Ubaidullayev, Idiyev (65 Shaimov), Gulmamadov (28 Ivanchikhin), Muminov, Radzhabov (72 Amadbekov), Zardov (46 Kamaletdinov), Jabbarov (65 Kh.Fuzaylov).
Booket: 2 R.Fuzaylov.
Sent Off: 28 Shukurov.
ZALGIRIS-EBSW VILNIUS - KAPAZ GANCA  0:1 (0:1). Spartak. 500. Malaguradze (GEO).
Goal: 35 A.Mamedov.
ZAL: D.Spetyla, V.Urbonas (46 A.Pukelevicius), T.Zvirgzdauskas, D.Suliauskas, R.Stonkus, D.Vencevicius (80 I.Stesko), G.Rimkus, A.Tereskinas, A.Preiksaitis, E.Jankauskas, G.Mikulenas (60 S.Novikovas).
KAP: Sadykhov, Allakhverdiyev, D.Akhmedov, T.Mamedov, Cabbarov, Parvarov, Rzayev, A.Mamedov, Tanverdiyev, R.Akhmedov, Suleyman.
Booket: 56 Rimkus; 49 Rzayev.
01.27
PAMIR DUSHANBE - KAPAZ GANCA  3:2 (2:1). Spartak. 400. Lutfullin (UZB).
Goals: 7 Kamaletdinov, 31 Zardov, 73 Kh.Fuzaylov; 45 Allakhverdiyev, 51 R.Akhmedov.
PAM: Ivanchikhin, R.Fuzaylov, Knyazev, Abdurazakov (53 Ubaidullayev), Kamaletdinov, Gulmamadov (62 Kh.Fuzaylov), Muminov, Radzhabov, Zardov (81 Shayimov), Sh.Jabbarov.
KAP: Sadykhov, Allakhverdiyev, D.Akhmedov, T.Mamedov, F.Cabbarov, Parvarov, Rzayev, A.Mamedov, Tanverdiyev (68 Danibegashvili), R.Akhmedov, Suleyman.
Booket: 35 Muminov, 42 Abdurazakov; 75 Suleyman.
DINAMO TBILISI - ZALGIRIS-EBSW VILNIUS  1:3 (0:0). Dinamo. 2800. Ivanov (RUS).
Goals: 73 G.Demetradze; 49 E.Jankauskas, 59 E.Jankauskas, 86 A.Pukelevicius.
DYN: Zoidze, Kobiashvili, Lobzhanidze, Didava, Machavariani, Gogichaishvili, Kiknadze, Tskitishvili (65 Mujiri), Kerdzevadze (51 Iashvili), Kizilashvili (61 Khomeriki), Anchabadze (70 Demetradze).
ZAL: D.Spetyla, S.Novikovas, T.Zvirgzdauskas, A.Tereskinas, R.Stonkus, D.Suliauskas, A.Preiksaitis (86 D.Vencevicius), G.Rimkus, A.Pukelevicius, E.Jankauskas, G.Mikulenas.
Booket: 49 Jankauskas.
01.29
ZALGIRIS-EBSW VILNIUS - PAMIR DUSHANBE  5:2 (3:1). Spartak. 100. Ovchinnikov (RUS).
Goals: 2 G.Rimkus, 30 G.Rimkus, 44 G.Rimkus, 52 A.Tereskinas, 71 A.Skerla; 5 Sh.Jabbarov, 87 G.Knyazev.
ZAL: D.Spetyla (68 A.Koncevicius), S.Novikovas, T.Zvirgzdauskas, D.Suliauskas, R.Stonkus (64 A.Skerla), A.Pukelevicius (64 A.Stesko), G.Rimkus (57 D.Vencevicius), A.Tereskinas (64 I.Stesko), A.Preiksaitis (64 B.Zelkevicius), E.Jankauskas (57 V.Urbonas), G.Mikulenas.
PAM: Ivanchikhin, R.Fuzaylov, Knyazev, Kamaletdinov (46 Gulmamadov), Ubaidullayev (62 Shaimov), Idiyev, Kh.Fuzaylov (64 Chekaev), Muminov, Radzhabov, Zardov, Sh.Jabbarov.
Booket: 80 Knyazev.
KAPAZ GANCA - DINAMO TBILISI  0:3 (0:1). CSKA. 2500. Khusainov (RUS).
Goals: 10 Iashvili, 76 Kerdzevadze, 83 Gogichaishvili.
KAP: Sadykhov, Allakhverdiyev (46 Gadzhiyev), D.Akhmedov, T.Mamedov, F.Cabbarov, Parvarov, Rzayev, A.Mamedov, Tanverdiyev, R.Akhmedov, Suleyman (63 Papidze).
DYN: Zoidze, Kobiashvili, Lobzhanidze, Didava, Machavariani, Gogichaishvili, Kiknadze (84 Kaladze), Iashvili (71 Kerdzevadze), Tskitishvili (80 Khomeriki), Kizilashvili (46 Demetradze), Anchabadze (80 Mujiri).
Booket: 22 Rzayev; 27 Kobiashvili, 72 Kerdzevadze.

1. Zalgiris Vilnius       XXX  3:1  5:2  0:1   3  2 0 1  8:4  6
2. Dinamo Tbilisi         1:3  XXX  9:0  3:0   3  2 0 1 13:3  6
3. Pamyr Dushanbe         2:5  0:9  XXX  3:2   3  1 0 2  5:16 3 
4. Kapaz Ganca            1:0  0:3  2:3  XXX   3  1 0 2  3:6  3

Quarterfinals

01.30
DINAMO MINSK - DINAMO TBILISI  2:1 (2:0). Dinamo. 2500. Filippov (RUS).
Goals: 30 V.Makovsky, 34 Byalkevich; 75 Tskitishvili.
DIN M: Varivonchik, Yaskovich, Ostrovsky, Shtanyuk, Khatskevich, Lukhvich, M.Makovsky (76 Volodenkov), V.Makovsky (66 Lavrik), Byalkevich, Chernyavsky, Kachuro.
DIN T: Zoidze, Kaladze (49 Khomeriki), Lobzhanidze, Didava, Machavariani, Gogichaishvili, Kiknadze, Iashvili (60 Mujiri), Kerdzevadze (35 Jamarauli), Kizilashvili, Anchabadze (35 Tskitishvili).
Booket: 7 Khatskevich, 67 Varivonchik; 52 Lobzhanidze.
SKONTO RIGA - YELIMAY SEMIPALATINSK  1:0 (0:0). CSKA. 500. Cepoi (MOL).
Goal: 79 Bausevs.
SKO: Laizans, Troickis, Astafjevs, Zemlinskis, Sevliakovs, Stepanovs, Blagonadezdins, Bleidelis (57 Babicevs), Stolcers (81 Lobanovs), Pahars, Pindekevs (63 Bausevs).
YEL: Voskoboynikov, Surodeyev, Gumar, Glushkov, Pinchukov, Povedenok, Yeleskin (52 Pasko), Litvinenko (54 Friedenthal), Kaynazarov (71 Aubakirov), Masudov (20 Orlov), Miroshnichenko.
Booket: 22 Astafjevs, 48 Sevliakovs.
SPARTAK- ALANIYA VLADIKAVKAZ - NEFTCHI FERGANA  9:0 (4:0). CSKA. 2000. Kazaryan (ARM).
Goals: 9 Revishvili, 21 Derkach, 26 Suleymanov, 36 Suleymanov, 47 Kanishchev, 64 Kavelashvili, 67 Tetradze, 75 Tedeyev, 86 Kanishchev.
SPA: Khapov (60 Grishikashvili), Revishvili, Dzhioyev, Derkach, Pagayev, Tetradze, Tedeyev, Yanovsky, Datdeyev, Suleymanov (46 Kanishchev), Kavelashvili (82 Bakayev).
NEF: Zabirov, Yermakov (46 Chukhnov), Abdiyev, Akhmetov, Semenov, A.Durmanov (17 Filippov), Kichigin, Radkevich (62 Salakhetdinov), Andreyev, Zavalnyuk (46 Manuylenko), Ni.
Sent Off: 17 Zabirov.
ZALGIRIS-EBSW VILNIUS - DINAMO KYEV  0:3 (0:0). Dinamo. 2000. Khusainov (RUS).
Goals: 61 J.Pokhlebayev, 75 (pk) J.Pokhlebayev, 88 (pk) J.Pokhlebayev.
ZAL: D.Spetyla, S.Novikovas, T.Zvirgzdauskas, D.Suliauskas, R.Stonkus, A.Pukelevicius (14 D.Vencevicius), G.Rimkus, A.Tereskinas, A.Preiksaitis, E.Jankauskas, G.Mikulenas.
DIN K: Kovtun, Vashchuk, Bezhenar, Holovko, Shmatovalenko, Mikhaylenko, Pokhlebayev, Shkapenko (79 Mizin), Kostyuk (46 Kosovsky), Leonenko, Shevchenko (72 Rusak).
Booket: 55 Zvirgzdauskas; 39 Holovko, 58 Kosovsky.
Sent Off: 87 Zvirgzdauskas.

Semifinals

02.01
DINAMO MINSK - DINAMO KYEV  0:4 (0:2). CSKA. 3900. Anokhin (RUS).
Goals: 31 Mikhaylenko, 41 Leonenko, 57 Pokhlebayev, 59 Shevchenko.
DIN M: Yevnevich (61 Varivonchik), Yaskovich, Ostrovsky, Shtanyuk, Lavrik, Lukhvich, M.Makovsky (61 Ostrikov), V.Makovsky, Byalkevich (70 Makarenko), Chernyavsky (61 Volodenkov), Kachuro (61 Shavrov).
DIN K: Kovtun, Vashchuk, Bezhenar, Holovko (70 Lezhentsev), Shmatovalenko (66 Mizin), Mikhaylenko, Pokhlebayev, Shkapenko (61 Rusak), Kostyuk (46 Kosovsky), Leonenko, Shevchenko (61 Skachenko).
Booket: 29 Kostyuk, 36 Leonenko.
SKONTO RIGA - SPARTAK- ALANIYA VLADIKAVKAZ  0:2 (0:0). CSKA. 4000. Zhuk (BLR).
Goals: 58 Kasymov, 89 Derkach.
SKO: Laizans, Troickis, Astafjevs, Zemlinskis, Sevliakovs, Stepanovs, Blagonadezdins, K.Ivanovs (85 Bleidelis), Stolcers, Babicevs (72 Pindejevs), Pahars.
SPA: Khapov, Dzhioyev, Timofeyev, Pagayev, Korniyenko, Tetradze, Yanovsky, Datdeyev (46 Derkach), Kasymov, Kanishchev, Kavelashvili (61 Tedeyev).
Booket: 29 Blagonadezdins, 57 Babicevs, 83 Stolcers; 40 Timofeyev, 84 Tedeyev.

Final

02.03
DINAMO KYEV - SPARTAK- ALANIYA VLADIKAVKAZ  1:0 (0:0). CSKA. 5000. Zhuk (BLR).
Goal: 83 Shevchenko.
DIN K: Kovtun, Vashchuk (46 Luzhny), Bezhenar, Holovko, Shmatovalenko, Mikhaylenko, Pokhlebayev (90 Mizin), Shkapenko, Kosovsky (80 Kostyuk), Rusak (87 Skachenko), Shevchenko.
SPA: Khapov, Revishvili, Timofeyev, Pagayev, Korniyenko (68 Dzhioyev), Tetradze, Tedeyev, Yanovsky, Kasymov, Kanishchev, Kavelashvili.
Booket: 39 Korniyenko, 43 Tedeyev.

Best Player: O.Tetradze (Spartak-Alania). Best Goalkeeper: R.Laizans (Skonto Riga), Defender: S.Shmatovalenko (Dinamo Kiev), Forward: V.Leonenko (Dinamo Kiev). Scorer: V.Makovski (Dinamo Minsk) - 6.
Team: Laizans (Skonto); Tetradze (Alania), Revishvili (Alania), Shmatovalenko (D Kyev), Kasymov (Alania); Gogichaishvili (D Tbilisi), Byalkevich (D Minsk), Pokhlebayev (D Kyev); Leonenko (D Kyev), Shevchenko (D Kyev), V.Makovsky (D Minsk).


1997

1997.01.25-02.02 Moscow

A. Spartak Moscow (RUS), Zimbru Chisinau (MOL), Neftchi Baku (AZR), Novbakhor Namangan (UZB)
B. Dinamo Kiev (UKR), Kareda Siauliai (LTU), Pyunik Yerevan (ARM), Metallurg Kadamjay (KYR)
C. Dinamo Tbilisi (GEO), Taraz Jambul (KAZ), Lantana Tallinn (EST), Dinamo Dushanbe (TAD)
D. Skonto Riga (LVA), MPKC Mozyr (BLR), Kopet-Dag Ashkhabad (TRK), Russia's Clubs Team

A

01.25
18.00  ZIMBRU CHISINAU - NOVBAKHOR NAMANGAN  5:0 (0:3). Spartak. 400. Zhuk (BLR).
Goals: 8 Caras, 25 Miterev, 28 Curtianu, 57 Curtianu, 71 Sukharev.
Missed pk 87 Musabayev.
ZIM: Romanenco, Fistican, Tolokonnikov, Testemitanu, Rebeja (53 Borets), Spinu, Curtianu (71 Sosnovskiy), Cebotar (68 Lebedev), Miterev (65 Sukharev), Epureanu (65 Kulibaba), Caras (65 Dumitrache).
NAV: Bashkevich, Denisov (69 Tursunov), Mamotov, Magometov, Marifaliyev (46 Yeraliyev), Asadullayev, Sharipov, Vinnikov (31 Arslanov), Batynkov (59 Dilmukhamotov), Gofurov (46 Musabayev), Shatskikh (61 Aliyev).
Booket: 44 Caras; 52 Arslanov.
19.00  SPARTAK MOSCOW - NEFTCHI BAKU  4:2 (2:2). CSKA. 4500. Lajuks (LVA).
Goals: 19 Tikhonov, 33 Golovskoy, 62 Titov, 70 Tsymbalar; 12 K.Kurbanov, 34 Rzayev.
SPA: Nigmatullin, Khlestov, Ananko, Tsymbalar, Golovskoy, Yevseyev (86 Duyun), Bakharev (68 Shirko), Alenichev, Titov, Kechinov (46 Melyoshin), Tikhonov.
NEF: Gasanov, Asadov, T.Akhmedov, Rzayev (69 M.Kurbanov), Kupiyev (68 Mutallimov), Abushev, Yu.Guseynov (88 Yadullayev), Vakhab-Zade, I.Mamedov (90 A.Alekberov), K.Kurbanov, S.Alekberov (46 Tanyverdiyev).
Booket: 51 Tanyverdiyev, 62 Golovskoy.
01.26
14.00  NEFTCHI BAKU - ZIMBRU CHISINAU  1:2 (1:0). Spartak. 800. Kulakov (KAZ).
Goals: 24 Rzayev; 68 Sukharev, 83 (pk) Testemitanu.
NEF: Gasanov, Asadov (37 Mutallimov), T.Akhmedov, Rzayev, Kupiyev, Abushev, Y.Guseynov, Vakhab-Zade, I.Mamedov, K.Kurbanov (51 Tanyverdiyev), Yadullayev.
ZIM: Romanenco, Fistican, Tolokonnikov, Testemitanu, Rebeja (51 Boret), Spinu (88 Lebedev), Curtianu, Cebotar (55 Sukharev), Miterev (88 Dumitrache), Epureanu, D.Caras (88 Kulibaba).
Booket: 65 Akhmedov, 70 Mutallimov, 75 Abushev, 78 Gasanov; 38 Cebotar, 78 Miterev.
19.00  SPARTAK MOSCOW - NOVBAKHOR NAMANGAN  3:0 (2:0). CSKA. 4200. Dograshvili (GEO).
Goals: 28 Tikhonov, 45 Tsymbalar, 70 Tikhonov.
SPA: Nigmatullin, Khlestov, Ananko (77 Romashchenko), Tsymbalar, Golovskoy, Yevseyev, Bakharev (63 Shirko), Alenichev, Titov, Kechinov (46 Melyoshin), Tikhonov.
NAV: Bashkevich, Dilmukhamotov, Denisov (46 Magometov), Mamotov (53 Tursunov), Yeraliyev, Sharipov (63 Musabayev), Arslanov, Vinnikov, Batynkov (59 Gofurov), Asadullayev, Shatskikh (59 Marifaliyev).
Booket: 43 Tsymbalar.
01.28
14.00  NOVBAKHOR NAMANGAN - NEFTCHI BAKU  5:3 (1:2). Spartak. 500. Yarmenchuk (UKR).
Goals: 39 Vinnikov, 62 Musabayev, 70 Musabayev, 77 Batynkov, 88.Batynkov; 21 Yadullayev, 25 Yadullayev, 86 Kurbanov.
NAV: Bashkevich (46 Belyakov), Dilmukhamotov, Tursunov, Denisov, Yeraliyev (44 Gofurov), Sharipov (62 Musabayev), Arslanov, Vinnikov, Batynkov, Asadullayev, Shatskikh (75 Magometov).
NEF: Gasanov, Asadov, T.Akhmedov, Rzayev, Kupiyev, Neftaliyev, Y.Guseynov (72 M.Kurbanov), Vakhab-Zade, I.Mamedov, K.Kurbanov, Yadullayev (69 Mutallimov).
Booket: 30 Vakhab-Zade, 44 Neftaliyev.
19.00  SPARTAK MOSCOW - ZIMBRU CHISINAU  6:0 (2:0). CSKA. 4500. Timofejev (EST).
Goals: 10 (pk) Tikhonov, 15 Kechinov, 69 Shirko, 74 Kechinov, 75 Duyun, 87 Kechinov.
SPA: Nigmatullin, Romashchenko, Ananko, Tsymbalar (46 Melyoshin), Golovskoy (20 Duyun), Yevseyev (81 Lipko), Bakharev (62 Shirko), Alenichev, Titov, Kechinov, Tikhonov (74 Yevdokimov).
ZIM: Romanenco, Fistican, Tolokonnikov, Testemitanu (46 Lebedev), Rebeja, Spinu, Curtianu (20 Kulibaba), Cebotar (53 Boret), Miterev (59 Dumitrache), Epureanu (57 Sosnovskiy), Caras (53 Sukharev).
Booket: 62 Alenichev; 52 Kulibaba.

1. Spartak Moscow         XXX  6:0  3:0  4:2   3  3 0 0 13:2  9
2. Zimbru Chisinau        0:6  XXX  5:0  2:1   3  2 0 1  7:7  6
3. Novbakhor Namangan     0:3  0:5  XXX  5:3   3  1 0 2  5:11 3 
4. Neftchi Baku           2:4  1:2  3:5  XXX   3  0 0 3  6:11 0

B

01.25
16.00  KAREDA SIAULIAI - PYUNIK YEREVAN  2:2 (0:2). Spartak. 800. Alimov (TAD).
Goals: 67 Zuta, 86 (pk) Stukalinas; 14 Vardanyan, 30 Khachatryan.
KAR: V.Zutautas, E.Zukauskas, T.Kancelskis, D.Rukas (46 J.Raliukonis), S.Baranauskas, I.Stukalinas, R.Vaineikis (46 D.Bicka), V.Dancenka (62 A.Zuta), S.Mikalajunas, A.Fomenka (57 R.Pocius), R.Zvingilas (87 M.Cepas).
PYU: Avakyan, Gevorkyan, Khachatryan, Ovsepyan, Pogosyan, Vardanyan, Minasyan, V.Avetisyan (83 Erzumyan), A.Avetisyan, Mkhitaryan, Sanamyan.
Booket: 7 Stukalinas, 44 Zvingilas, 65 Pocius, 75 Kancelskis, 81 Zukauskas; 19 A.Avetisyan.
17.00  DINAMO KYEV - METALLURG KADAMJAY  9:1 (2:1). CSKA. 3000. Timofejev (EST).
Goals: 16 Mikhaylenko, 33 Antyukhin, 51Byalkevich, 52 Bezhenar, 55 Samoylov, 56 Shevchenko, 78 Dmytrulin, 79 Shevchenko, 90 Bezhenar; 43 Khaytbayev.
DIN K: Shovkovskiy, Polishchuk (46 Luzhny), Vashchuk (46 Oksimets), Holovko (46 Bezhenar), Mikhaylenko, Dmytrulin, Khatskevich (69 Yesyp), Samoylov, Byalkevich, Antyukhin (46 Kalitvintsev), Rebrov (46 Shevchenko).
MET: Shametdinov, Zaylabetdinov, Urmeyev, Kirin, Tokurov, Abdurakhmanov (17 Gayzitdinov, 79 Lysenko, 86 Razhabaliyev), Rybakov, Mirshanov, Khaytbayev, Yusupov, Kutsov. 
Booket: 83 Esyp; 52 Tokurkov, 78 Urmeyev.
01.26
16.00  PYUNIK YEREVAN - METALLURG KADAMJAY  4:0 (3:0). Spartak. 500. Cepoi (MOL).
Goals: 1 A.Avetisyan, 31 A.Avetisyan, 39 (pk) Minasyan, 81 A.Avetisyan
PYU: Avakyan, Gevorkyan, Khachatryan, Ovsepyan, Pogosyan (62 Markaryan), Vardanyan, Minasyan (46 Oganesyan), V.Avetisyan (59 Erzumyan), A.Avetisyan, Mkhitaryan, Sanamyan (78 Zanazanyan).
MET: Shametdinov, Zaylabetdinov (63 D.Kovalenko), Urmeyev, Kirin, Tokurov, Rybakov, Mirshanov, Khaytbayev, Yusupov, Razhabaliyev (46 Lysenko), I.Kovalenko (78 Gayzitdinov).
Booket: 6 Yusupov, 39 Shametdinov, 72 Kirin.
17.00  DINAMO KYEV - KAREDA SIAULIAI 5:1 (1:0). CSKA. 1500. Karayev (TRK).
Goals: 12 Samoylov, 53 Samoylov, 69 (pk) Shevchenko, 80 Antyukhin, 85 Shevchenko; 63 Mikalajunas.
DIN K: Shovkovskiy, Oksimets (46 Vashchuk), Bezhenar (46 Holovko), Dmytrulin, Luzhny, Samoylov (64 Antyukhin), Byalkevich, Mikhaylenko, Kalitvintsev, Rebrov (46 Khatskevich), Shevchenko.
KAR: K.Maciulis, E.Zukauskas, T.Kancelskis (46 R.Vaineikis), D.Rukas (77 E.Kondratas), I.Stukalinas, J.Raliukonis, D.Bicka (69 M.Cepas), V.Dancenka (65 A.Zuta), S.Mikalajunas, A.Fomenka (46 R.Pocius), R.Zvingilas.
Booket: 84 Kalitvintsev.
01.28
16.00 KAREDA SIAULIAI - METALLURG KADAMJAY  5:1 (2:0). Dinamo. 200. Dograshvili (GEO).
Goals: 7 Fomenka, 43 Fomenka, 52 Zvingilas, 74 Pocius, 90 Baranauskas; 53 Khaytbayev.
KAR: V.Zutautas, E.Zukauskas, S.Baranauskas, I.Stukalinas (74 M.Cepas), R.Vaineikis (57 R.Pocius), J.Raliukonis, V.Dancenka (46 D.Rukas), A.Zuta, S.Mikalajunas, A.Fomenka, R.Zvingilas.
MET: Shametdinov, Urmeyev (74 D.Kovalenko), Kirin, Tokurov (46 Zaylabetdinov), Rybakov, Mirshanov, Khaytbayev, Yusupov, Kutsov (65 Gayzitdinov), Razhabaliyev (65 I.Kovalenko, Lysenko.
Booket: 78 Khaytbayev, 89 Mirshanov.
18.30  DINAMO KYEV - PYUNIK YEREVAN 2:0 (1:0). Dinamo. 1500. Kulakov (KAZ).
Goals: 30 Rebrov, 90 Khatskevich.
PYU: Avakyan, Gevorkyan, Khachatryan, Ovsepyan, Pogosyan, Vardanyan, Minasyan, V.Avetisyan, A.Avetisyan, Mkhitaryan, Sanamyan.
DIN K: Shovkovskiy, Vashchuk, Holovko, Luzhny, Mikhaylenko, Dmytrulin, Samoylov (46 Khatskevich), Byalkevich, Rebrov, Kalitvintsev (59 Oksimets), Shevchenko.
Booket: 51 Mikhaylenko.

1. Dinamo Kyev            XXX  2:0  5:1  9:1   3  3 0 0 16:2  9
2. Pyunik Yerevan         0:2  XXX  2:2  4:0   3  1 1 1  6:4  4
3. Kareda Siauliai        1:5  2:2  XXX  5:1   3  1 1 1  8:8  4 
4. Metallurg Kadamjay     1:9  0:4  1:5  XXX   3  0 0 3  2:18 0

C

01.25
14.00  TARAZ JAMBUL - DINAMO DUSHANBE  3:2 (2:1). Spartak. 250. Dubinskas (LTU).
Goals: 14 Vaganov, 43 Mazbayev, 55 Mazbayev; 7 Fuzaylov, 63 Kamaletdinov.
TAR: Voskoboynikov, Zaytsev, Kenchimov (46 Yensebayev), Kononov, Vaganov, Myrzabayev (46 Kapustnikov), Niyazymbetov, Mirsalimbayev, Kalabukhin (90 Musatayev), Mazbayev (62 Koshkarov), Kaynazarov (89 Pak).
DIN D: Norov, K.Tagayev (46 Shokirov), Shumilov, Klimanov, Nosirov, Tukhtayev, Goryukho (58 Khakberdiyev), Tolibov (76 Kulbayev), Fuzaylov (46 I.Tagayev), Kamaletdinov, Khamidov.
Booket: 44 Kenchimov, 70 Zaytsev; 13 Kamaletdinov.
18.30  DINAMO TBILISI - LANTANA TALLINN  4:2 (0:1). Dinamo. 1000. Yarmenchuk (UKR).
Goals: 55 Didava, 60 (pk) Demetradze, 68 Demetradze, 80 Kiknadze; 8 Bragin, 85 Kulikov.
DIN T: Janelidze (70 Lomaya), Kaladze, Jeladze, Mujiri (53 Didava), Kudinov, Chkhaidze, Kiknadze (83 Asatiani), Tskitishvili, Kerdzevadze, Demetradze (83 Kvartskhelia), Khomeriki (83 Kizilashvili).
LAN: Usolcev, Krasnoperov, Kolotsey, Karin, Lebedev, Bragin, Borisov, Toshchev (76 Svetogor), Danilicevas (75 Kulikov), Lebret, Tyunin (56 Mityunov).
Booket: 7 Kudinov, 42 Khomeriki; 48 Kolotsey.
Sent Off: 39 Kudinov; 57 Kolotsey.
01.26
18.00  LANTANA TALLINN - DINAMO DUSHANBE  4:1 (1:0). Spartak. 500. Butenko (RUS).
Goals: 6 (pk) Bragin, 47 Bragin, 55 Bragin, 61 Karin; 86 Kulbayev.
LAN: Usoltsev, Krasnoperov, Lebedev, Lebret, Bragin, Borisov, Toshchev, Danilicevas, Svetogor (60 Tyurin), Mityunov (77 Tkachuk), Karin (62 Kulikov).
DIN D: Sodatsairov, K.Tagayev, Shokirov, Kayumov, Nosirov, Tukhtayev, Goryukho (22 Khakberdiyev), Tolibov (46 I.Tagayev), Fuzaylov (66 Kulbayev), Kamaletdinov, Khamidov.
Booket: 5 Kayumov, 6 Tukhtayev, 44 Khamidov; 51 Danilicevas, 76 Mityunov.
18.30  DINAMO TBILISI - TARAZ JAMBUL 2:0 (1:0). Dinamo. 3000. Khusainov (RUS).
Goals: 34 Demetradze, 51 Khomeriki.
DIN T: Lomaya, Kaladze, Jeladze, Didava, Mujiri (70 Zamtaradze), Chkhaidze (88 Davitnidze), Kiknadze, Tskitishvili, Kerdzevadze, Demetradze (87 Asatiani), Khomeriki (70 Kizilashvili).
TAR: Voskoboynikov, Zaytsev, Kononov, Vaganov, Niyazymbetov, Mirsalimbayev (62 Pak), Kalabukhin (33 Myrzabayev, 62 Kachagin), Kaynazarov (46 Koshkarov), Musatayev, Kapustnikov (72 Kenchimov), Yensebayev.
Booket: 4 Kerdzevadze, 72 Zamtaradze; 18 Yensebayev, 36 Myrzabayev.
Sent Off: 27 Yensebayev.
01.28
13.30  TARAZ JAMBUL - LANTANA TALLINN  0:3 (0:0). Dinamo. 100. Kazaryan (ARM).
Goals: 55 Danilicevas, 62 Kulikov, 75 (pk) Bragin.
TAR: Voskoboynikov, Zaytsev, Kononov, Vaganov, Niyazymbetov (32 Kenchimov, 60 Koshkarov), Mirsalimbayev, Kalabukhin, Mazbayev, Kaynazarov, Musatayev (66 Kachagin), Kapustnikov (66 Pak).
LAN: Usoltsev, Krasnoperov, Lebedev, Lebret, Bragin, Borisov, Toshchev (46 Kulikov), Danilicevas (71 Tkachuk), Svetogor (30 Kolotsey), Mityunov (69 Tyurin), Karin.
Booket: 17 Mityunov.
18.00  DINAMO TBILISI - DINAMO DUSHANBE  6:2 (4:0). CSKA. 1200. Lajuks (LVA).
Goals: 14 Kerdzevadze, 15 Tskitishvili, 40 Khomeriki, 45 Kudinov, 57 Kizilashvili, 75 Kaladze; 66 (pk) Khamidov, 88 (pk) Kamaletdinov.
DIN T: Zoidze (46 Lomaya), Kaladze, Jeladze, Mujiri (63 Asatiani), Kudinov, Chkhaidze (35 Davitnidze), Kiknadze (46 Kvaratskhelia), Tskitishvili (46 Zamtaradze), Kerdzevadze (46 Didava), Khomeriki (46 Demetradze), Kizilashvili.
DIN D: Sodatsairov, K.Tagayev (46 I.Tagayev), Shokirov, Kayumov, Nosirov, Tukhtayev, Khakberdiyev, Tolibov, Fuzaylov (18 Kulbayev), Kamaletdinov, Khamidov.

1. Dinamo Tbilisi         XXX  4:2  2:0  6:2   3  3 0 0 12:4  9
2. Lantana Tallinn        2:4  XXX  3:0  4:1   3  2 0 1  9:5  6
3. Taraz Jambul           0:2  0:3  XXX  3:2   3  1 0 2  3:7  3 
4. Dinamo Dushanbe        2:6  1:4  2:3  XXX   3  0 0 3  5:13 0

D

01.25
13.30  SKONTO RIGA - KOPET-DAG ASHKHABAD  0:1 (0:0). Dinamo. 100. Kazaryan (ARM).
Goal: 53 Gogoladze.
SKO: Laizans, Stepanovs (66 K.Ivanovs), Rehviashvili, Sevliakovs, Silagadze, V.Ivanovs, Stolcers (60 Blagonadezdins), Miholaps, Babicevs, Pahars, Chaladze.
KOP: Naboychenko, Kurbanmamedov, Khalikov (81 Annadurdyyev), Ignatov, Meredov, Durdyyev (82 Mukhadov), Kuliyev, Magdiyev, Gogoladze, Tkavadze, Gulyan (46 Agabayev, 73 Mingazov).
Booket: 66 Babicevs; 69 Tkavadze, 76 Durdyyev, 80 Mingazov.
Sent Off 82 Rekhviashvili.
16.00  MPKC MOZYR - RUSSIA-2  2:5 (0:3). Dinamo. 1000. Khudiyev (AZR).
Goals: 71 Romashchenko, 79 (pk) Romashchenko; 20 Maslov, 34 Semak, 40 Bulatov, 48 Buznikin, 78 Buznikin.
MPKC: Hayeu (46 Sinitsyn), Sednev (46 Levchuk), Polyakov, Golmak (50 Apanas), Sysoyev (49 Balin), Kukar, Kulchiy, Romashchenko (83 Kushnir), Maleyev (70 Skorobogatko), Banul (46 Terikhov), Yaromko.
RUS: Pomazun (46 Armishev), Tsveyba (46 Potekhin), Khokhlov, Bokov (46 Varlamov), Malay, Osipov, Semak (46 Gorshkov), Davydov, Gerasimenko (46 Buznikin), V.Bulatov, Maslov (46 Silin).
Booket: 79 Gorshkov.
01.26
13.30  KOPET-DAG ASHKHABAD - RUSSIA  0:4 (0:1). Dinamo. 1500. Rajapov (KYR).
Goals: 14 (og) Meredov, 65 Buznikin, 73 Silin, 84 Buznikin.
KOP: Naboychenko (60 Korobko), Kurbanmamedov (46 Magdiyev), Khalikov, Ignatov, Meredov, Durdyyev (46 Potduev), Bagdasaryan, Kuliyev, Gogoladze (60 Mukhadov), Annadurdyyev (14 Mingazov), Gulyan.
RUS: Armishev (46 Pomazun), Tsveyba, Davydov (46 Potekhin), Bokov, Berketov (46 Gorshkov), Korablev, Yesipov (61 Osipov), Grishin, Veretennikov (61 Bulatov), Gerasimenko (46 Buznikin), Maslov (46 Silin).
Booket: 44 Gerasimenko.
16.00  SKONTO RIGA - MPKC MOZYR  2:1 (1:0). Dinamo. 1500. Najifaliyev (UZB).
Goals: 7 (pk) Zemlinskis, 52 Blagonadezdins; 69 Kushnir.
Missed pk 59 Zemlinskis.
SKO: Laizans, Silagadze, V.Ivanovs, K.Ivanovs (82 Solovjovs), Zemlinskis, Sevliakovs, Stolcers, Blagonadezdins, Miholaps (56 Babicevs), Pahars, Chaladze (63 Lidaks).
MPKC: Sinitsyn, Polyakov, Sysoyev, Kukar, Kulchiy, Romashchenko (46 Kushnir), Maleyev, Yaromko (46 Skorobogatko), Terikhov (70 Banul), Levchuk, Apanas.
Booket: 74 V.Ivanov; 87 Apanas.
Sent Off: 45 Skorobogatko. 
01.28
16.00  SKONTO RIGA - RUSSIA  0:0. Spartak. 500. Alimov (TAD).
SKO: Kolinko, Silagadze, Stepanovs, V.Ivanovs, Rekhviashvili, Sevliakovs, Stolcers, Miholaps (52 Solovjevs), Pahars (88 K.Ivanovs), Babicevs (78 Bleidelis), Chaladze.
RUS: Pomazun (46 Armishev), Tsveyba, Korablev (46 Osipov), Malay, Berketov, Varlamov (46 Gorshkov), Yesipov, Grishin, Veretennikov, Gerasimenko (46 Bulatov), Maslov (46 Silin).
Booket: 44 Gerasimenko, 61 Osipov.
18.00  MPKC MOZYR - KOPET-DAG ASHKHABAD  0:3 (0:1). Spartak. 500. Butenko (RUS).
Goals: 21 Durdyyev, 52 Tkavadze, 84 Gogoladze.
MPKC: Sinitsyn, Polyakov, Kukar, Kulchiy, Maleyev, Banul (46 Sednev), Balin, Terikhov (58 Galmak), Levchuk, Kushnir, Apanas (46 Romashchenko). 
KOP: Naboychenko, Kurbanmamedov, Khalikov, Ignatov (80 Annadurdyyev), Meredov, Durdyyev (45 Potduyev), Magdiyev, Gogoladze (85 Agabayev), Mukhadov (43 Mingazov), Kuliyev, Tkavadze.
Booket: 59 Romashchenko, 62 Levchuk, 85 Kukar.
Sent Off: 40 Meredov; 54 Romashchenko.

1. Kopet-Dag Ashkhabad    XXX  1:0  3:0  0:4   3  2 0 1  4:4  6
2. Skonto Riga            0:1  XXX  2:1  0:0   3  1 1 1  2:2  4
3. MPKC Mozyr             0:3  1:2  XXX  2:5   3  0 0 3  3:10 0 
4. Russia's Clubs Team    4:0  0:0  5:2  XXX   3  2 1 0  9:2  7

Quarterfinals

01.29
15.30  KOPET-DAG ASHKHABAD - LANTANA TALLINN  1:0 (1:0). Dinamo. 50. Khusainov (RUS).
Goal: 12 Agabayev.
KOP: Naboychenko, Kurbanmamedov, Khalikov, Durdyyev, Mingazov (81 Annadurdyyev), Magdiyev, Gogoladze, Agabayev (67 Mukhadov, 89 Gulyan), Kuliyev, Potduyev, Tkavadze.
LAN: Usoltsev, Krasnoperov, Lebedev, Lebret, Bragin, Kulikov (75 Toshchev), Borisov, Danilicevas, Svetogor (56 Tyunin), Kolotsey, Karin.
Booket: 8 Mingazov.
16.30  DINAMO TBILISI - SKONTO RIGA  0:0. pk 4-5. CSKA. 2000. Zhuk (BLR).
pk: + Demetradze, Zamtaradze, Kizilashvili, Kudinov; Zemlinskis, Bleidelis, Pahars, V.Ivanovs, Laizans. - Tskitishvili, Kerdzevadze, Kaladze; Stolcers, Chaladze.
DIN T: Zoidze, Kaladze, Jeladze, Mujiri (76 Zamtaradze), Kudinov, Kiknadze, Tskitishvili, Kerdzevadze, Demetradze, Khomeriki (46 Kizilashvili), Didava.
SKO: Kolinko (90 Laizans), Silagadze, Rekhviashvili, V.Ivanovs, Sevliakovs, Zemlinskis, Stolcers, Blagonadezdins (74 Bleidelis), Miholaps (85 K.Ivanovs), Pahars, Babicevs (46 Chaladze).
Booket: 42 Tskitishvili, 52 Kolinko, 87 Sevliakovs.
18.00  DINAMO KYEV - ZIMBRU CHISINAU  2:0 (1:0). Dinamo. 1500. Butenko (RUS).
Goals: 41 Byalkevich, 89 (pk) Shevchenko.
DIN K: Shovkovskiy, Vashchuk, Luzhny, Bezhenar (51 Holovko), Dmytrulin, Khatskevich, Mikhaylenko, Byalkevich, Samoylov (62 Antyukhin), Rebrov, Shevchenko.
ZIM: Romanenco, Sosnovskiy, Tolokonnikov, Lebedev, Rebeja, Boret, Cebotar, D.Caras, Epureanu, Sukhorev (66 Dumitrache), Miterev (58 Spinu).
Booket: 44 Sosnovskiy, 55 Lebedev.
19.00  SPARTAK MOSCOW - PYUNIK YEREVAN  3:0 (1:0). CSKA. 4500. Dubinskas (LTU).
Goals: 34 (pk) Tikhonov, 49 Titov, 87 Titov.
SPA: Nigmatullin, Romashchenko, Ananko, Tsymbalar, Duyun (60 Lipko), Yevseyev, Bakharev (63 Melyoshin), Alenichev, Titov, Kechinov (66 Shirko), Tikhonov.
PYU: Avakyan, Gevorkyan, Khachatryan, Ovsepyan, Pogosyan (79 Erzrumyan), Vardanyan, Minasyan, V.Avetisyan, A.Avetisyan, Mkhitaryan, Sanamyan.
Booket: 28 Khachatryan.

Semifinals

01.31
16.30  DINAMO KYEV - SKONTO RIGA  0:0. pk 4-1. CSKA. 3000. Butenko (RUS).
Pk. + Byalkevich, Rebrov, Shevchenko, Bezhenar; Bleidelis; - Zemlinskis, Stolcers.
DIN K: Shovkovskiy, Vashchuk, Luzhny, Holovko, Dmytrulin, Khatskevich (74 Bezhenar), Mikhaylenko, Byalkevich, Antyukhin (46 Samoylov), Rebrov, Shevchenko.
SKO: Kolinko (88 Laizans), Silagadze, Rekhviashvili, Sevliakovs, Zemlinskis, Ivanovs, Blagonadezdins, Stolcers, Miholaps (75 Bleidelis), Pahars, Babicevs (75 Chaladze).
Booket: 10 Holovko, 21 Mikhaylenko, 34 Luzhny, 62 Khatskevich; 24 Sevliakovs, 52 Zemlinskis, 59 Stolcers, 74 Miholaps.
19.00  SPARTAK MOSCOW - KOPET-DAG ASHKHABAD  1:1 (0:1). pk 3-2. CSKA. 3500. Zhuk (BLR).
Goals: 73 Romaschenko; 4 Gogoladze.
Pk. + Titov, Romashchenko, Tikhonov; Ignatov, Gogoladze. - Alenichev, Lipko; Kuliyev, Durdyyev, Mukhadov.
SPA: Nigmatullin, Romashchenko, Ananko, Tsymbalar, Duyun (46 Khlestov), Yevseyev (76 Demenko), Bakharev (65 Jubanov, 90 Lipko), Alenichev, Titov, Kechinov (46 Melyoshin), Tikhonov.
KOP: Naboychenko, Kurbanmamedov, Khalikov, Meredov, Durdyyev, Magdiyev, Gogoladze, Kuliyev, Potduyev, Tkavadze (61 Ignatov), Annadurdyyev (81 Gulyan, 90 Mukhadov).
Booket: 29 Khalikov, 32 Magdiyev.

Final

02.02
16.00  DINAMO KYEV - SPARTAK MOSCOW  3:2 (0:1). CSKA. 5000. Kazaryan (ARM).
Goals: 49 Byalkevich, 51 (pk) Shevchenko, 85 Byalkevich, 26 Titov, 81 (pk) Tikhonov.
DIN K: Shovkovskiy, Vashchuk, Luzhny, Holovko, Bezhenar, Dmytrulin, Khatskevich, Kalitvintsev, Byalkevich, Rebrov, Shevchenko.
SPA: Nigmatullin, Khlestov, Ananko, Romashchenko, Yevseyev (46 Duyun), Melyoshin (84 Demenko), Tsymbalar, Bakharev (52 Kechinov), Alenichev, Titov, Tikhonov.
Booket: 40 Romashchenko.

Best Scorers: Tikhonov (Spartak), Shevchenko (D Kyev) - 6.
Team: Shovkovskiy (D Kyev), Romashchenko (Spartak); Luzhny (Dinamo K), Sevliakovs (Skonto), Kalitvintsev (D Kyev), Bakharev (Spartak), Tikhonov (Spartak), Titov (Spartak), Byalkevich (D Minsk), Gogoladze (Kopet-Dag) Shevchenko (D Kyev).


1998

1998.01.24-02.01 Moscow

A. Spartak Moscow (RUS), FC Yerevan (ARM), Dinamo Minsk (BLR), Vakhsh Kurgan-Tyube (TAD)
B. Kareda Siauliai (LTU), Kopet-Dag Ashkhabad (TRK), Constructorul Chisineu (MOL), Russia U-21
C. Dinamo Kiev (UKR), Tulevik Viljandi (EST), MSHK Tashkent (UZB), Kapaz Ganca (AZR)
D. Skonto Riga (LVA), Dinamo Tbilisi (GEO), Irtysh Pavlodar (KAZ), Dinamo Bishkek (KYR)

A

01.24
13.00  FC YEREVAN - VAKHSH KURGAN-TYUBE  6:0 (4:0). Spartak. 300. Andrei Iakovlev (MOL).
Goals: 14 Saakyan, 19 Saakyan, 28 R.Grigoryan, 39 Ter-Petrosyan, 49 R.Grigoryan, 65 Esayan.
YER: Abramyan, Tambura, Petikyan, Sahakyan (63 K.Grigoryan), Esayan, Krbashyan, Ter-Petrosyan (46 Tijiyan), R.Grigoryan (56 Malal), K.Dokhoyan (46 Markosyan), A.Dokhoyan (46 Airapetyan), Gogua.
VAK: Norov, Shakirov, Tursunov, Shumilov, Gafurov, Galyakbarov, Tajiyev, Bykov, Galyakbarov (53 Khakimov), Bobomurodov (70 Goryukho), Kamilov (68 Dmitriyev).
Booket: 36 Ter-Petrosyan; 27 Shumilov.
19.00  SPARTAK MOSCOW - DINAMO MINSK  8:1 (4:1). CSKA. 4500. Slavik Kazaryan (ARM).
Goals: 15 Kanishchev, 21 Gorlukovich, 28 Kanishchev, 39 (pk) Romashchenko, 56 Kechinov, 65 Kanishchev, 69 Titov, 85 Kanishchev; 10 (pk) Podrez.
SPA: Filimonov (80 Yepifanov), Gorlukovich (80 Musin), Khlestov (68 Yevseyev), Shirko (55 Melyoshin), Romashchenko (61 Golovskoy), Ananko (14 Parfyonov), Kanishchev, Alenichev, Titov, Kechinov, Tikhonov.
DYN M: Yekimov, Kashkar (46 Volodenkov), Tarlovsky (68 Khrapkovsky), Zhuravel, Mishchishin, Kovalchuk, Chernyavsky (46 Osipovich), Rahozhkin, Podrez, Dovnar, Lobanov (61 Demidchik).
Booket: 53 Alenichev; 31 Lobanov.
01.25
13.00  DINAMO MINSK - FC YEREVAN  2:0 (0:0). Spartak. 500. Kurmanbek Orzabayev (KAZ).
Goals: 80 Osipovich, 89 Chernyavsky.
DYN M: Yevnevich, Demidchik (87 Kovalchuk), Tarlovsky, Zhuravel, Mishchishin, Shylo, Rahozhkin (46 Chernyavsky), Podrez (79 Osipovich), Dovnar, Lobanov, Volodenkov.
YER: Abramyan, Petikyan (86 Tambura), K.Grigoryan (67 Markosyan), Esayan, Ter-Petrosyan (60 Tijiyan), Karapetyan (46 Malal), K.Dokhoyan, Sahakyan, A.Dokhoyan, R.Grigoryan, Gogua.
Booket: 59 Shilo.
19.00  SPARTAK MOSCOW - VAKHSH KURGAN-TYUBE  19:0 (10:0). CSKA. 4090. Oleg Timofejev (EST). 
Goals: 8 Kanishchev, 11 Kanishchev, 13 Kanishchev, 21 Shirko, 30 Shirko, 30 Titov, 31 Tikhonov, 41 Romashchenko, 42 Alenichev, 45 Kanishchev, 74 Titov, 49 Kechinov, 56 Kechinov, 61 Robson, 72 Robson, 75 Kechinov, 80 Robson, 81 Robson, 87 Robson.
SPA: Filimonov (46 Yepifanov), Gorlukovich (46 Yevseyev), Khlestov (46 Parfyonov), Shirko (46 Melyoshin), Romashchenko (46 Golovskoy), Ananko (62 Musin), Kanishchev (46 Robson), Alenichev, Titov, Kechinov, Tikhonov.
VAK: Norov (46 Khabibullov), Shakirov, Tursunov, Goryukho (46 Kamilov), Shumilov, Gafurov, Khakimov (46 Bobomurodov), Tajiyev, Bykov, Usmanov, Dmitriyev (46 Galyakbarov).
01.27
19.00  VAKHSH KURGAN-TYUBE - DINAMO MINSK  1:4 (0:0). Spartak. 150. Andrei Iakovlev (MOL).
Goals: 73 R.Galyakbarov; 62 Podrez, 72 Podrez, 83 Chernyavsky, 85 Chernyavsky.
VAK: Norov (46 Khabibullov), Shakirov, Tursunov, Goryukho (46 Kamilov), Shumilov, Gafurov, Khakimov (46 Bobomurodov), Tajiyev, Bykov, Usmanov, Dmitriyev (46 Galyakbarov).
DIN M: Yevnevich, Demidchik, Tarlovsky (38 Osipovich), Zhuravel (73 Khrapovsky), Mishchishin, Shylo, Volodenkov (8 Kovalchuk), Rahozhkin (34 Chernyavsky), Podrez, Dovnar, Lobanov.
Booket: 14 Gafurov; 65 Kovalchuk, 75 Chernyavsky.
19.00  SPARTAK MOSCOW - FC YEREVAN  3:1 (0:0). CSKA. 4500. Romans Lajuks (LVA).
Goals: 55 Kechinov, 88 Kechinov, 90 Melyoshin; 80 Karapetyan.
SPA: Filimonov, Gorlukovich, Khlestov, Shirko (46 Melyoshin), Romashchenko, Ananko, Kanishchev (33 Golovskoy), Alenichev, Titov, Kechinov, Tikhonov.
YER: Abramyan, Petikyan, R.Grigoryan (46 R.Grigoryan), Ter-Petrosyan (78 Tambura), Karapetyan, Esayan (60 Tidzhiyan), Malal, K.Dokhoyan, Sahakyan (58 Airapetyan), A.Dokhoyan, Gogua.
Booket: 81 Titov; 58 Gogua.
Sent Off: 28 Romashchenko.

1. Spartak Moscow         XXX  8:1  3:1 19:0   3  3 0 0 30:2  9
2. Dinamo Minsk           1:8  XXX  2:0  4:1   3  2 0 1  7:9  6
3. FC Yerevan             1:3  0:2  XXX  6:0   3  1 0 2  7:5  3 
4. Vakhsh Kurgan-Tyube    0:19 1:4  0:6  XXX   3  0 0 3  1:29 0

B

01.24
15.00  CONSTRUCTORUL CHISINAU - RUSSIA U-21  0:2 (0:1). CSKA. 1500. Romans Lajuks (LVA).
Goals: 35 Krivov, 66 Bakharev.
CON: Dinov (46 Bogdan), Platon, Tabanov (46 Tolkach), Pushka, Storchach (46 Okoko), Boichenko, Shishkin (46 Osipenco), Tiron (46 Donich), Bursuc (46 Comleonoc), Trukhanov (46 Berezka), Dovgi.
RUS: Armishev (46 Vladimirov), Olenikov, Sennikov, Burchenkov (68 Isakov), Berketov, Bushmanov (56 Bystrov), Krivov, Bakharev, Smirnov (46 Kulichenko), Kirichenko (46 Aksenov), Savelyev.
Booket: 13 Sennikov.
15.00  KAREDA SIAULIAI - KOPET-DAG ASHKHABAD  0:2 (0:0). Spartak. 350. Andrej Butenko (RUS).
Goals: 17 Annadurdyyev, 85 Kuliyev.
KAR: V.Martinkenas, Z.Zudys (73 A.Fomenka), D.Simkus, Tad.Graziunas, D.Bicka, G.Gelgota, I.Stukalinas, R.Pocius, V.Dancenka, A.Zuta, E.Juska (67 J.Raliukonis).
KOP: Naboychenko, Kurbanmamedov, Khachatryan, Mamedov, Durdyyev, Mingazov, Ch.Mukhadov (58 R.Mukhadov), Annadurdyyev (34 Gogoladze), Kuliyev, Broshin, Pasko.
Booket: 28 Juska, 36 Dancenko; 10 Khachatrian.
01.25
13.00  RUSSIA U-21 - KOPET-DAG ASHKHABAD  0:0. CSKA. 800. Sergey Tatulyan (UKR).
RUS: Armishev (46 Vladimirov), Olenikov, Sennikov, Burchenkov, Berketov, Streltsov, Krivov, Bakharev, Smirnov (46 Aksenov), Kulichenko (46 Isakov), Savelyev (61 Bystrov).
KOP: Naboychenko (65 Korobko), Khachatryan (35 Pasko), Gochkuliyev, Meredov (76 Kurbanmamedov), Mingazov (46 R.Mikhadov), Shukurov, Ch.Mukhadov (46 Gogoladze), Yevstratov, Annadurdyyev (46 Durdyyev), Magdiyev, Kuliyev (72 Broshin).
15.00  KAREDA SIAULIAI - CONSTRUCTORUL CHISINAU  3:1 (2:0). Spartak. 100. Hagani Mamedov (AZR).
Goals: 10 Tad.Graziunas, 33 V.Dancenka, 85 R.Pocius; 87 Beryozka.
KAR: V.Martinkenas, Z.Zudys, D.Lunskis, Tad.Graziunas, D.Bicka, G.Gelgota, I.Stukalinas (55 A.Fomenka), R.Pocius (89 A.Belov), V.Dancenka (80 A.Astrauskas), A.Zuta, E.Juska (65 M.Cepas).
CON: Dinov, Platon, Tabanov, Pushka (46 Shishkin), Storchac, Osipenco, Tolkach, Tiron (46 Comleonoc), Bursuc, Trukhanov, Dovgi (69 Beryozka).
Booket: 31 Graziunas, 35 Juska, 55 Stukalinas, 62 Fomenka, 63 Shishkin, 74 Zuta; 74 Tolkach.
01.27
13.00  KOPET-DAG ASHKHABAD - CONSTRUCTORUL CHISINAU  3:0 (3:0). CSKA. 200. Slavik Kazaryan (ARM). 
Goals: 3 Annadurdyyev, 15 Ch.Mukhadov, 32 Khachatryan.
KOP: Naboychenko, Khachatryan, Kurbanmamedov (76 Gochkuliyev), Meredov (46 Magdiyev), Durdyyev, Mingazov (46 Shukurov), Ch.Mukhadov (46 Gogoladze), Annadurdyyev, Broshin (55 R.Mukhadov), Pasko.
CON: Dinov (46 Bogdan), Platon, Tabanov, Pushka (73 Shishkin), Storchac (63 Okoko), Boichenko, Osipenco (46 Beryozka), Tiron (8 Comleonoc), Tolkach, Trukhanov, Dovgi (46 Donich).
Booket: 21 Komlenok, 30 Storchak, 34 Trukhanov, 51 Durdyyev.
13.00  KAREDA SIAULIAI - RUSSIA U-21  0:0. Spartak. 100. Viktor Kolpakov (KYR).
KAR: V.Martinkenas (46 E.Kurskis), Z.Zudys, G.Gelgota (46 N.Barasa), D.Lunskis, T.Kancelskis, I.Stukalinas (55 M.Cepas), D.Bicka (66 J.Raliukonis), A.Zuta, S.Mikalajunas, V.Dancenka (46 D.Simkus), A.Fomenka (49 R.Pocius).
RUS: Armishev (46 Vladimirov), Olenikov, Sennikov, Burchenkov, Berketov, Streltsov (18 Bystrov), Aksenov (46 Isakov), Bakharev, Smirnov, Kulichenko, Savelyev.
Booket: 61 Mikalajunas, 70 Barasa, 74 Simkus; 61 Savelyev, 76 Isakov.
Sent Off: 85 Barasa, 87 Simkus.

1. Kopet-Dag Ashkhabad    XXX  2:0  3:0  0:0   3  2 1 0  5:0  7
2. Kareda Siauliai        0:2  XXX  3:1  0:0   3  1 1 1  3:3  4
3. Constructorul Chisinau 0:3  1:3  XXX  0:2   3  0 0 3  1:8  0 
4. Russia U-21            0:0  0:0  2:0  XXX   3  1 2 0  2:0  5

C

01.24
13.00  TULEVIK VILJANDI - KAPAZ GANCA  2:2 (1:2). CSKA. 1000. Sergej Shmolik (BLR).
Goals: 15 Raiala, 69 O'Konnel-Bronin; 13 Kvaratskheliya, 29 Kvaratskheliya.
TUL: Vessenberg, Olesk, Lindmaa, Lepa, O'Konnel-Bronin, Linnumae, Arbeiter, Allas (84 Levol), Kiiv, Raiala (46 Rautckis, 80 Vahtramae), Priidel.
KAP: Sadykhov, Agayev (79 Parvarov), T.Mamedov, Cabbarov, Shakhniyarov, Kurbanov, Mardanov, I.Mamedov, Kvaratskhelia, Lychkin (83 Tanynverdiyev), Aliyev.
17.00  DINAMO KYEV - MSHK TASHKENT  3:0 (2:0). CSKA. 4000. 
Goals: 44 Husyn, 45 Kardash, 50 Rebrov.
DYN: Shovkovskiy (46 Kernozenko), Luzhny, Bezhenar (46 Kaladze), Holovko (65 Fyodorov), Mikhaylenko (46 Rebrov), Dmytrulin, Byalkevich (46 Kosovsky), Husyn, Kardash, Leonenko (46 Shevchenko), Herasimenko (46 Kalitvintsev).
MSHK: A.Akhmedov, Davletov, Sayun, Ashurmatov, Kambaraliyev, Shaimardanov, Khasanov (76 Khasanov), Marifaliyev (72 Abdullayev), Rakhmankulov (79 Asanbayev), Khabibullin (63 Usmankhojayev), Pirmatov (63 S.Akhmedov).
Booket: 20 Herasimenko; 42 A.Akhmedov.
01.25
17.00  DINAMO KYEV - KAPAZ GANCA  6:0 (1:0). CSKA. 3500. Roman Lajuks (LVA).
Goals: 42 Byalkevich, 48 Shevchenko, 55 Rebrov, 67 Shevchenko, 80 Kalitvintsev, 89 Rebrov.
DYN: Shovkovskiy (46 Kernozenko), Luzhny, Bezhenar (46 Kaladze), Holovko, Mikhaylenko, Kardash (46 Kalitvintsev), Byalkevich (46 Dmytrulin), Husyn (59 Fyodorov), Kosovsky, Leonenko (46 Shevchenko), Herasimenko (46 Rebrov).
KAP: Magomedov, Agayev (72 I.Mamedov), T.Mamedov, Cabbarov, Shakhniyarov (82 Smirnov), Tanynverdiyev, Suleymanov (72 Kvaratskhelia), Parvarov (69 Lychkin), Gadzhiyev (62 Kurbanov), Madapov (46 Mardanov), Aliyev.
Booket: 30 Husyn, 39 Bezenar.
17.00  MSHK TASHKENT - TULEVIK VILJANDI  2:1 (1:0). Spartak. 200. Viktor Kolpakov (KYR).
Goals: 8 Usmankhojayev, 60 Ashurmatov; 84 O'Konnel-Bronin.
MSHK: A.Akhmedov, Davletov, Sayun, Ashurmatov, Kambaraliyev (85 S.Akhmedov), Shaimardanov, Khasanov, Pirmatov, Rakhmankulov, Usmankhojayev, Khabibullin (80 Kurbanov).
TUL: Vessenberg, Olesk (79 Jiin), Lindmaa, Lepa, O'Konnel-Bronin, Linnumae (70 Pari), Arbeiter (80 Rautckis), Allas (72 Kalde), Kiiv, Vahtramae (46 Lelov), Priidel.
Booket: 13 Arbeiter, 40 Shaimardanov, 49 Kiiv, 86 Ashurmatov.
01.27
17.00  DINAMO KYEV- TULEVIK VILJANDI  3:0 (1:0). CSKA. 3000. Valentin Ivanov (RUS).
Goals: 21 Gerasimenko, 73 Gerasimenko, 83 Leonenko.
DYN: Shovkovskiy (46 Kernozenko), Gerasimenko, Bezhenar, Kaladze (46 Holovko), Mikhaylenko (46 Gusin), Dmytrulin, Kardash, Kalitvintsev (63 Fyodorov), Kosovsky (46 Luzhny), Shevchenko (46 Leonenko), Rebrov (46 Byalkevich).
TUL: Vessenberg, Olesk, Kiisman (46 Linnumae), Lindmaa, Lepa, Jiin, Lelov (46 O'Konnel-Bronin), Rautskis (46 Arbeiter), Kalde (46 Kiiv), Vahtramae (46 Allas), Priidel (78 Pari).
17.00  KAPAZ GANCA - MSHK TASHKENT  3:1 (2:1). Spartak. 350. Eldar Ramazanov (TRK).
Goals: 36 (pk) Cabbarov, 41 Cabbarov, 56 Kvartskhelia; 9 Khabibullin.
KYA: Magomedov, T.Mamedov, Cabbarov, Shakhniyarov, Mardanov, I.Mamedov, Kvaratskhelia, Suleymanov (69 Tanynverdiev), Lychkin (60 Agayev), Gadzhiyev (87 Parvarov), Aliyev (77 Madapov).
MSHK: A.Akhmedov, Davletov (65 S.Akhmedov), Pirmatov, Ashurmatov, Kambaraliyev, Shaymardanov, Khasanov, Marifaliyev, Rakhmankulov, Usmankhojayev, Khabibullin (54 Kurbanov).
Booket: 82 I.Mamedov; 38 Rakhmankulov, 39 Shaymardanov, 47 Khasanov.
Sent Off: 90 Shaimardanov.

1. Dinamo Kyev            XXX  6:0  3:0  3:0   3  3 0 0 12:0  9
2. Kapaz Ganca            0:6  XXX  3:1  2:2   3  1 1 1  5:9  4
3. MHSK Tashkent          0:3  1:3  XXX  2:1   3  1 0 2  3:7  3 
4. Tulevik Viljandi       0:3  2:2  1:2  XXX   3  0 1 2  3:7  1

D

01.24
17.00  SKONTO RIGA - IRTYSH PAVLODAR 3:0 (1:0). Spartak. 300. Tomaz Latsabidze (GEO).
Goals: 39 Miholaps, 85 Pahars, 89 Pahars.
SKO: Gvaramadze, Stepanovs, Silagadze, Laizans, Lobanovs, Blagonadezdins, Bleidelis (60 Stolcers), Pahars, Solovjevs (53 Rekhviashvili), Miholaps (62 Kolesnicenko), Astafjevs.
IRT: Ishutin, Gumar, Pererva (57 Struk, 86 Goryachev), Abdualiyev, Mirzabayev, Kucheryavykh, Kostadyan, Yesmagambetov, Niyazymbetov (73 Bidulka), Kalabukhin, Mazbayev.
Booket: 20 Pererva.
19.00  DINAMO TBILISI - DINAMO BISHKEK  7:0 (4:0). Spartak. 350. Rashid Aitekov (UZB).
Goals: 7 Khomeriki, 20 Ashvetia, 23 Khomeriki, 45 Gogoborishvili, 60 (og) Sardarov, 83 Tsitaishvili, 87 Petriashvili.
DIN T: Zoidze (76 Lomaya), Chikhradze, Guchua (74 Dzhevadze), Didava, Tskitishvili, Gogoborishvili (46 Petriashvili), Kiknadze (62 Geladze), Aleksidze (71 Kvaratskhelia), Ahvetia (50 Tsitaishvili), Mujiri (58 Arsoshvili), Khomeriki.
DYN B: Minenko, Rybakov, Urmeyev, Kudrenko, Sardarov, Sadykov, Khaytbayev, Gribtsov (46 Bekturganov), Ivanov (74 Pirozhenko), Merzlikin (83 Tashmatov), Kalyubin (67 Andabekov).
Booket: 87 Petriashvili; 24 Khaytbayev.
01.25
15.00  IRTYSH PAVLODAR - DINAMO TBILISI  2:3 (2:2). CSKA. 2000. Valentin Ivanov (RUS).
Goals: 8 Kitsak, 43 Kucheryavykh; 18 Ashvetia, 28 Khomeriki, 75 Petriashvili.
IRT: Ishutin, Gumar (90 Goryachev), Pererva, Abdualiyev, Mirzabayev (78 Kostadyan), Kucheryavykh, Bush, Struk, Niyazymbetov, Kitsak, Kalabukhin.
DIN T: Zoidze, Guchua, Didava, Tskitishvili, Gogoborishvili (46 Petriashvili, 84 Geladze), Kiknadze, Aleksidze, Ahvetia (64 Arsoshvili), Mujiri, Khomeriki (56 Tsitaishvili), Jeladze.
Booket: 21 Guchua, 32 Kucheryavykh, 48 Pererva.
19.00  SKONTO RIGA - DINAMO BISHKEK  8:0 (5:0). Spartak. 100. Yurij Baskakov (RUS).
Goals: 22 (pk) Stolcers, 25 Bleidelis, 29 Miholaps, 35 Astafjevs, 40 Pahars, 62 Stolcers, 71 Rekhviashvili, 86 Astafjevs.
Missed pk 57 Miholaps.
SKO: Gvaramadze (46 R.Laizans), Stepanovs (73 Adamovic), Silagadze, Lobanovs (46 Tsereteli), Blagonadezdins, Bleidelis (46 Kolesnicenko), Pahars (66 J.Laizans), Miholaps (63 Solovjevs), Stolcers, Rekhviashvili, Astafjevs.
DYN B: Neporozhnev (46 Minenko), Rybakov (46 Ivanov), Urmeyev, Kudrenko, Sardarov, Sadykov, Khaytbayev, Pirozhenko (45 Krokhmal), Mirzaliyev, Andabekov, Tashmatov (64 Kalyubin).
Booket: 68 Solovjevs, 83 Sadykov.
01.27
15.00  SKONTO RIGA - DINAMO TBILISI  2:0 (1:0). CSKA. 2500. Sergej Tatulian (UKR).
Goals: 6 Stolcers, 77 (pk) Solovjevs.
SKO: Gvaramadze, Stepanovs, Silagadze, Laizans, Lobanovs, Blagonadezdins (67 Rekhviashvili), Bleidelis (81 Tsereteli), Pahars, Miholaps (60 Kolesnicenko, 77 Solovjevs), Stolcers, Astafjevs.
DIN T: Zoidze, Chikhradze, Guchua, Didava (25 Geladze), Tskitishvili, Kiknadze (70 Petriashvili), Aleksidze, Ahvetia, Mujiri, Khomeriki (46 Tsitaishvili), Arsoshvili.
Booket: 82 Tsereteli; 45 Aleksidze.
15.00  DINAMO BISHKEK - IRTYSH PAVLODAR  2:4 (1:3). Spartak. 125. Tomaz Latsabidze (GEO).
Goals: 23 Mirzaliyev, 81 Mirzaliyev; 13 Kucheryavykh, 36 Kitsak, 40 Kalabukhin, 67 Kucheryavykh.
DYN B: Minenko, Rybakov, Urmeyev (46 Tashmatov), Kudrenko, Sardarov, Gribtsov, Ivanov (70 Pirozhenko), Bekturganov, Mirzaliyev, Andabekov, Kalyubin (73 Krokhmal).
IRT: Ishutin (72 Novikov), Gumar, Didyk, Kucheryavykh, Kostadyan (57 Mirzabayev), Bush, Bidulka, Struk, Goryachev, Kitsak, Kalabukhin.
Booket: 73 Tashmatov; 88 Gumar.

1. Skonto Riga            XXX  2:0  3:0  8:0   3  3 0 0 13:0  9
2. Dinamo Tbilisi         0:2  XXX  3:2  7:0   3  2 0 1 10:4  6
3. Irtysh Pavlodar        0:3  2:3  XXX  4:2   3  1 0 2  6:8  3 
4. Dinamo Bishkek         0:8  0:7  2:3  XXX   3  0 0 3  2:19 0

Quarterfinals

01.28
16.30  DINAMO KYEV - DINAMO TBILISI  1:0 (1:0). CSKA. 4000. Oleg Timofejev (EST). 
Goal: 3 Husyn.
DIN K: Shovkovskiy, Luzhny (59 Fyodorov), Kaladze, Holovko, Herasimenko (55 Mikhaylenko), Husyn, Dmytrulin, Kalitvintsev, Kosovsky, Shevchenko, Rebrov (70 Byalkevich).
DIN T: Zoidze, Guchua, Didava, Tskitishvili (87 Kvaratskhelia), Gogobirishvili (76 Jeladze), Kiknadze, Ahvetia, Mujiri, Petriashvili (32 Tsitaishvili), Arsoshvili, Geladze.
Booket: 65 Fyodorov; 24 Didava.
16.30  KOPET-DAG ASHKHABAD - DINAMO MINSK  7:1 (2:0). Spartak. 400. Yuriy Baskakov (RUS). 
Goals: 13 Ch.Mukhadov, 44 R.Mukhadov, 58 Kovalchuk, 70 Ch.Mukhadov, 82 Magdiyev, 85 Durdyyev, 88 Khachatryan; 75 Broshin.
KOP: Naboychenko (83 Korobko), Kurbanmamedov, Gochkuliyev, Durdyyev, Mingazov (60 Shukurov), Ch.Mukhadov (75 Gogoladze), Annadurdyyev (22 R.Mukhadov), Magdiyev, Kuliyev, Broshin, Pasko (62 Khachatryan).
DYN M: Yekimov, Tarlovsky, Zhuravel, Mishchishin, Shylo, Kovalchuk, Chernyavsky, Podrez, Dovnar, Lobanov (70 Demidchik), Osipovich.
Booket: 80 Tarlovsky.
Sent Off: 20 Dovnar.
19.00  SPARTAK MOSCOW - KAREDA SIAULIAI  3:0 (0:0). CSKA. 4000. Hagani Mamedov (AZR). 
Goals: 57 Titov, 84 Tikhonov, 88 Kanishchev.
SPA: Filimonov, Gorlukovich (60 Yevseyev), Khlestov, Shirko (55 Melyoshin), Golovskoy, Ananko, Kanishchev, Alenichev, Titov (89 Parfyonov), Kechinov, Tikhonov.
KAR: V.Martinkenas, Z.Zudys, D.Lunskis, Tad.Graziunas, D.Bicka (81 A.Belov), G.Gelgota (55 J.Raliukonis), I.Stukalinas (34 A.Astrauskas), R.Pocius, V.Dancenka (66 A.Fomenka), A.Zuta, E.Juska (59 M.Cepas).
Booket: 69 Lunskis.
19.00  SKONTO RIGA - KAPAZ GANCA  3:2 (2:1). Spartak. 300. Sergej Khusainov (RUS). 
Goals: 3 Miholaps, 31 Stolcers, 56 Pahars; 43 Kvaratskhelia, 48 Suleymanov.
SKO: Gvaramadze, Stepanovs, Silagadze, J.Laizans (33 Rekhviashvili, 55 Tsereteli), Lobanovs, Blagonadezdins, Astafjevs, Bleidelis, Pahars, Miholaps (82 Solovjevs), Stolcers.
KYA: Magomedov, Madapov (29 Suleymanov), Agayev, T.Mamedov, Cabbarov, Shakhniyarov, Gadzhiyev (87 Parvarov), Tanynverdiyev, Lychkin, I.Mamedov, Kvaratskhelia.
Booket: 51 Pahars, 52 Astafjevs.
Sent Off: 84 I.Mamedov.

Semifinals

01.31
16.30  DINAMO KYEV - KOPET-DAG ASHKHABAD  5:0 (3:0). CSKA. 4000. Andrey Butenko (RUS). 
Goals: 10 Herasimenko, 15 Shevchenko, 24 Byalkevich, 55 (og) Kurbanmamedov, 59 Dmytrulin.
DIN K: Shovkovskiy, Herasimenko (46 Leonenko), Bezhenar, Holovko, Mikhaylenko, Dmytrulin, Byalkevich, Kalitvintsev (70 Fyodorov), Kosovsky (57 Kardash), Shevchenko, Husyn (46 Kaladze).
KOP: Naboychenko, Kurbanmamedov, Khachatrian, Gochkuliyev, Meredov (46 R.Mukhadov), Durdyyev, Mingazov (60 Shukurov), Ch.Mukhadov, Magdiyev, Kuliyev, Broshin.
Booket: 29 Kosovsky.
19.00  SPARTAK MOSCOW - SKONTO RIGA  2:1 (1:1). CSKA. 4500. Andrej Yakovlev (MOL). 
Goals: 21 Shirko, 84 Titov; 34 Stolzers.
SPA: Filimonov, Gorlukovich, Khlestov (51 Yevseyev), Shirko (69 Robson), Golovskoy, Ananko, Kanishchev (60 Melyoshin), Alenichev, Titov, Kechinov, Tikhonov.
SKO: Gvaramadze, Stepanovs (69 Tsereteli), Silagadze, J.Laizans, Lobanovs, Blagonadezdins, Astafjevs (86 Kolesnicenko), Bleidelis, Pahars, Miholaps (66 Solovjevs), Stolcers.
Booket: 17 Ananko; 64 Stepanovs.

Final

02.01
16.00  DINAMO KYEV - SPARTAK MOSCOW 1:0 (0:0). CSKA. 4500. Slavik Kazaryan (ARM). 
Goal: 46 Kaladze.
DIN K: Shovkovskiy, Herasimenko, Bezhenar, Holovko, Mikhaylenko, Dmytrulin, Kaladze, Kalitvintsev, Kosovsky, Shevchenko, Husyn.
SPA: Filimonov, Gorlukovich (60 Yevseyev), Khlestov, Shirko (69 Melyoshin), Romashchenko (50 Golovskoy), Ananko, Kanishchev (62 Robson), Alenichev, Titov, Kechinov, Tikhonov.
Booket: 45 Alenichev, 89 Robson; 64 Kaladze, 65 Herasimenko.


1999

1999.01.23-01.31 Moscow

A. Spartak Moscow (RUS), Dinamo Tbilisi (GEO), FBK Kaunas (LTU), Dnepr-Transmash Mogilyov (BLR)
B. Dinamo Kiev (UKR), Skonto Riga (LVA), Kapaz Ganca (AZR), Kopet-Dag Ashkhabad (TRK)
C. Zimbru Chisinau (MOL), CAG-Dinamo-MVD Bishkek (KYR), Tulevik Viljandi (EST), Russia U-21
D. Tsement Ararat (ARM), Varzob Dushanbe (TAD), Elimay Semipalatinsk (KAZ), Spartak-2 Moscow (RUS)

A

01.23
SPARTAK MOSCOW - DNEPR-TRANSMASH MOGILYOV  3:0 (1:0). CSKA. 4000. Timofejev (EST). 
Goals: 18 Khlestov, 65 (pk) Tikhonov, 82 Titov. 
SPA: Filimonov, Parfyonov, Khlestov, Mor, Yevseyev, Bulatov, V.Baranov, Titov, Yuran, Tikhonov, Shirko (58 Robson).
DNE: Astapchik, Kalachyov (72 A.Baranov), Shuneyko, Chumachenko (68 Shulzhik), Klimovich, Lukashov (88 Kozlov), Sverdlov, Boltrushevich, Likhtyarovich (80 Kapov), Lanko (75 Ogorodnik), Solodukhin (46 Bulyga).
Booket: 69 Mor; 65 Likhtyarovich, 71 Boltrushevich.
FBK KAUNAS - DINAMO TBILISI  2:0 (2:0). CSKA. 1000. Khusainov (RUS). 
Goals: 3 (pk) V.Petrenka, 34 V.Trakys. 
KAU: A.Skrupskis, D.Regelskis, R.Vainoras, M.Samusiovas (84 T.Papeckys), I.Dedura, D.Gvildys, M.Cikas (87 A.Velicka), V.Petrenka, A.Ksanavicius (70 A.Laurisas), A.Slekys (52 M.Bezykornovas), V.Trakys (79 V.Karvelis).
DYN: Gvaramadze, Rukhadze, Machavaviani (72 Shashiashvili), Abramidze, Kemoklidze, Gvelesani (57 Khizanishvili), Asatiani (46 Burduli), Sajaia, Aptsiauri (46 Gagua), Mikadze, G.Shengelia (64 I.Shengelia) .
Booket: 72 Sajaia.
Sent Off: 82 Sajaia.
01.24
SPARTAK MOSCOW - DINAMO TBILISI  4:1 (2:1). CSKA. 4300. Dubinskas (LTU). 
Goals: 3 Tikhonov, 44 Yuran, 67 Bezrodnyj, 90 Robson; 18 G.Shengelia. 
SPA: Filimonov, Parfyonov, Khlestov (81 Kuzmin), Burov, Yevseyev, Bulatov, Baranov (85 Zlydnev), Titov, Yuran (59 Bezrodny), Tikhonov, Shirko (46 Robson).
DYN: Gvaramadze, Rukhadze, Machavaviani, Abramidze, Kemoklidze, Gvelesiani (46 Aptsiauri), Asatiani (56 Tkebuchava), Khizanishvili (73 I.Shengelia), Gagua (52 Burduli), G.Shengelia (77 Mikadze), Shashiashvili.
Booket: 61 Bulatov.
FBK KAUNAS - DNEPR-TRANSMASH MOGILYOV  2:1 (1:1). CSKA. 150. Chinybekov (KYR).
Goals: 15 Lukashov; 3 A.Laurisas, 65 V.Trakys.
KAU: A.Skrupskis, D.Regelskis, R.Vainoras, I.Dedura, M.Samusiovas, M.Bezykornovas (40 D.Gvildys), T.Papeckys, V.Petrenka, I.Kirilovas (75 A.Slekys), A.Laurisas (63 A.Ksanavicius), V.Trakys (78 V.Karvelis).
DNE: Astapchik, Kalachyov (68 Bulyga), Shuneyko, Chumachenko, Klimovich (46 Kapov), Lukashov, Sverdlov, Boltrushevich, Likhtyarovich (75 Shulzhik), Lanko, Solodukhin (75 Kozlov).
Booket: 88 A.Petrenka.
01.26
DNEPR-TRANSMASH MOGILYOV - DINAMO TBILISI  5:3 (4:3). CSKA. 300. Baskakov (RUS).
Goals: 14 Lanko, 17 Ogorodnik, 36 Chumachenko, 44 Ogorodnik, 90 Chumachenko; 12 Asatiani, 23 Mikadze, 35 G.Shengelia.
DNE: Pankratov (36 Astapchik), Shulzhik (54 Kalachyov), Shuneyko, Chumachenko, Lukashov, Sverdlov, Boltrushevich, Likhtyarovich (83 Kapov), Lanko (90 Solodukhin), Ogorodnik (76 Bulyga), Baranov.
DYN: Gvaramadze, Rukhadze, Machavaviani (52 Gvelesiani), Abramidze, Kemoklidze (18 Sajaia), Asatiani (82 Tkebuchava), Khizanishvili (60 Burduli), Gagua (35 Aptsiauri), G.Shengelia (73 I.Shengelia), Mikadze, Shashiashvili.
Booket: 62 Lanko.
SPARTAK MOSCOW - FBK KAUNAS 2:0 (2:0). CSKA. 3800. Murtazayev (TAD).
Goals: 26 V.Baranov, 30 (pk) A.Tikhonov.
SPA: Filimonov, Parfyonov, Burov, Mor, Yevseyev (77 Melyoshin), Bulatov (72 Bezrodny), Robson (78 Zlydnev), Baranov, Titov (87 Peniche), Yuran (46 Shirko), Tikhonov.
KAU: A.Skrupskis, I.Dedura, R.Vainoras, D.Gvildys, T.Papeckys (81 A.Velicka), M.Samusiovas, V.Petrenka (65 M.Bezykornovas), I.Kirilovas (40 min. A.Ksanavicius), M.Cikas, V.Karvelis (37 A.Laurisas), V.Trakys (60 A.Slekys) .
Booket: 52 Yevseyev, 57 Shirko; 11 Samusiovas, 25 Gvildys, 39 Laurisas.

1. Spartak Moscow         XXX  2:0  3:0  4:1   3  3 0 0  9:1  9
2. FBK Kaunas             0:2  XXX  2:1  2:0   3  2 0 1  4:3  6
3. Dnepr-Transmash M.     0:3  1:2  XXX  5:3   3  1 0 2  6:8  3 
4. Dinamo Tbilisi         1:4  0:2  3:5  XXX   3  0 0 3  4:11 0

B

01.23
DINAMO KIEV - SKONTO RIGA  4:3 (0:2). CSKA. 3000. Chykun (BLR).
Goals: 39 Serebrennikov, 47 Kormiltsev, 52 Mikhaylenko, 59 Serebrennokov; 12 Miholaps, 27 Miholaps, 78 Bleidelis.
DYN: Kernozenko, Radchenko, Fyodorov, Mikhaylenko (56 Kosyrin), Shmatovalenko, Balanchuk, Spivak (35 Balashov), Chernyak, Yashkin (46 Kormiltsev), Serebrennikov (83 Onishchenko), V.Makovsky (46 Venhlynskyi).
SKO: Kolinko, Silagadze, Zemlinskis, Lobanovs (56 Menteshashvili), Blagonadezdins, Rekhviashvili (83 Korgalidze), Pahars (69 Pelcis), Babicevs, Miholaps, J.Laizans, Astafjevs (46 Bleidelis).
Booket: 85 Kormiltsev, 72 Menteshashvili, 87 Zemlinskis.
KAPAZ GANCA - KOPET-DAG ASHKHABAD  2:0 (1:0). CSKA. 1000. Iakovlev (MOL).
Goals: 29 Mardanov, 69 Sadihov.
KAP: Magomedov, Kerimov, Mamedov (85 I.Suleymanov), Cabbarov, Kurbanov (80 Guseynov), Mardanov, Tanverdiyev, Sadihov, Yadullayev, Rzayev (86 Ya.Suleymanov), Vasilyev (37 Abdullayev, 66 Ahmedov).
KOP: Naboychenko, Khalikov, Gochkuliyev, Ignatov, Durdyyev (74 Nazarov), Mingazov, Agayev (81 Nuryagdyyev), Bayramov (43 Annadurdyyev), Kuljagazov (74 Arazov), Magdiyev, Kuliyev.
Booket: 74 Khalikov; 51 Rzayev.
01.24
SKONTO RIGA - KOPET-DAG ASHKHABAD  9:1 (3:1).. CSKA. 1000. Butenko (RUS).
Goals: 22 Rekhviashvili, 27 Pahars, 39 Bleidelis, 52 Bleidelis, 55 Rekhviashvili, 61 Miholaps, 63 Pahars, 72 Miholaps, 77 Melniks; 45 Agayev.
SKO: Kolinko (57 Grishikashvili), Laizans (67 Korgalidze), Stepanovs, Silagadze, Zemlinskis (46 Melniks), Blagonadezdins, Rekhviashvili (57 Pelcis), Bleidelis (55 Menteshashvili), Pahars, Babicevs (20 Astafjevs), Miholaps.
KOP: Korobko, Khalikov (42 Gochkuliyev, 75 Kuljagazov), Ignatov, Durdyyev, Mingazov, Agayev, Bayramov, Nuryagdyyev (44 Arazov), Annadurdyyev, Magdiyev, Kuliyev.
Booket: 75 Silagadze; 2 Ignatov, 30 Magdiyev, 64 Agayev.
Sent Off: 33 Magdiyev.
DINAMO KIEV - KAPAZ GANCA  0:0. CSKA. 3000. Lajuks (LVA).
DYN: Kernozenko, Radchenko, Fyodorov, Balanchuk, Shmatovalenko, Spivak (46 Kormiltsev), Balashov (42 Venhlynskyi), Chernyak, Yashkin, Serebrennikov, Kosyrin (63 V.Makovsky).
KAP: Gudiyev (56 Magomedov), Kerimov, Cabbarov, Parvarov, Tanverdiyev (86 Kurbanov), I.Suleymanov, Yadullayev, Ahmedov, Ya.Suleymanov (81 Mamedov), Abdullayev (59 Rzayev), Guseynov (90 Sadihov).
Booket: 28 Balashov, 71 Serebrennikov; 72 Rzayev.
01.26
DINAMO KIEV - KOPET-DAG ASHKHABAD  3:0 (2:0). CSKA. 3500. Timofejev (EST).
Goals: 12 V.Makovsky, 45 V.Makovsky, 81 Kosyrin.
DYN: Kernozenko, Radchenko, Kormiltsev (68 M.Makovsky), Balanchuk, Shmatovalenko, Venhlynskyi (82 Balashov), Onishchenko (55 Spivak), Chernyak, Yashkin, Serebrennikov (61 Kosyrin), V.Makovsky.
KOP: Naboychenko, Peremenin, Ignatov, Mingazov (75 Khalikov), Agayev, Arazov (86 Nazarov), Bayramov, Kuljagazov, Nuryagdyyev, Annadurdyyev, Kuliyev.
Booket: 51 Radchenko; 75 Naboychenko.
SKONTO RIGA - KAPAZ GANCA  4:0 (0:0). CSKA. 1500. Khusainov (RUS). 
Goals: 51 Pahars, 56 Astafjevs, 76 Astafjevs, 86 Solovjevs.
SKO: Kolinko, Laizans, Stepanovs, Silagadze, Zemlinskis (72 Lobanovs), Blagonadezdins, Bleidelis (67 Menteshashvili), Rekhviashvili (87 Melniks), Babicevs (52 Astafjevs), Pahars (80 Solovjevs), Miholaps (79 Pelcis).
KAP: Magomedov, Kerimov, Mamedov, Cabbarov, Kurbanov (79 Suleymanov), Mardanov, Tanverdiyev (65 Vasilyev), Sadihov (63 Parvarov), Yadullayev, Ahmedov (59 Guseynov), Rzayev.
Booket: 32 Silagadze, 69 Menteshashvili; 66 Cabbarov. 

1. Dinamo Kiev            XXX  4:3  0:0  3:0   3  2 1 0  7:3  7
2. Skonto Riga            3:4  XXX  4:0  9:1   3  2 0 1 16:5  6
3. Kapaz Ganca            0:0  0:4  XXX  2:0   3  1 1 1  2:4  4 
4. Kopet-Dag Ashkhabad    0:3  1:9  0:2  XXX   3  0 0 3  1:14 0

C

01.23
ZIMBRU CHISINAU - RUSSIA U-21  0:0. Spartak. 100. Murtazayev (TAD).
ZIM: Romanenco, Fistican, Culic, Oleksich, Telesnenco, Catinsus (46 Ghilazev), Boret (78 Gusila), Oprea (46 Robu), Miterev (60 Gavrilyuk), Epureanu (55 Dodul), Clescenco (46 Butelschi).
RUS: Mishchuk, Kobtsev, Matiola, Khuako, Borisov, Kantonistov, Vasilyev, Fishman, Kaleshin, Vishnevsky, Mysin (58 Khazov).
Booket: 40 Clescenco; 56 Borisov, 83 Kaleshin.
CAG-DINAMO-MVD BISHKEK - TULEVIK VILJANDI  1:2 (1:1). Spartak. 300. Kazaryan (ARM).
DYN: Pryadkin (46 Jalilov), Krokhmal, Salo, Sadykov, Amin, Chertkov, Berezovsky, Ishenbayev (65 Mirzaliyev), Kutsov (70 Andabekov), Kudrenko, Obolbek-uulu.
TUL: Tammus, Olesk, Lell, Vink, Pari, Levol (82 Simm), Dovydenas (67 Sirel), Mussajev, Vahtramae, Allas, Mae (46 Anle).
Booket: 27 Chertkov; 37 Tammus.
01.24
RUSSIA U-21 - CAG-DINAMO-MVD BISHKEK  3:0 (1:0). Spartak. 100. Frantsuzov (RUS).
Goals: 25 Adiyev, 62 Fishman, 76 Borisov.
RUS: Usminsky, Cheburayev, Parmuzin, Sarychev, Bugakov, Kantonistov (46 Kaleshin), Vasilyev (46 Fishman), Adiyev, Bystrov, Khazov (60 Borisov), Mysin (46 Kulichenko).
DYN: Jalilov, Krokhmal, Salo, Sadykov, Mirzaliyev, Chertkov, Berezovsky (55 Andabekov), Ishenbayev (50 Kutsov), Dokuchayev, Zaitov, Obolbek-uulu (67 Bekturganov).
Booket: 13 Cheburayev, 51 Khazov; 39 Zaitov.
TULEVIK VILJANDI - ZIMBRU CHISINAU  1:4 (1:2). Spartak. 400. Kvaratskhelia (GEO).
Goals: 4 Dovydenas; 6 Clescenco, 44 Ghilazev, 86 Clescenco, 90 Catinsus.
TUL: Tammus, Olesk, Lell, Vink, Pari, Levol (66 Sirel), Dovydenas (56 Simm), Mussajev, Vahtramae, Anis, Allas.
ZIM: Romanenco, Fistican, Culic, Oleksich, Telesnenco, Catinsus, Ghilazev, Oprea (77 Robu), Butelschi (63 Gavrilyuk), Epureanu (80 Boret), Clescenco.
Booket: 60 Mussajev, 73 Anis.
01.26
TULEVIK VILJANDI - RUSSIA U-21  0:2 (0:1). Spartak. 100. Sapayev (TUR).
Goals: 27 (pk) Kantonistov, 62 Vishnevsky.
TUL: Vessenberg, Olesk, Vink, Pari, Sirel, Vahtramae (46 Levol), Sova, Anis, Allas, Simm (56 Dovydenas), Mae (42 Mussajev).
RUS: Mishchuk, Kobzev, Matiola, Khuako, Bugakov, Kantonistov, Sarychev (62 Neretin), Kaleshin, Khazov (56 Klebanov), Vishnevsky, Mysin.
Booket: 80 Vink; 37 Bugakov, 38 Kantonistov.
ZIMBRU CHISINAU - CAG-DINAMO-MVD BISHKEK  2:0 (1:0). Spartak. 300. Kazaryan (ARM).
Goals: 30 Butelschi, 89 Boret.
ZIM: Diaconu, Fistican, Culic (53 Dodul), Oleksich, Telesnenco, Catinsus, Ghilazev, Oprea (47 Robu), Butelschi (67 Gavrilyuk), Epureanu (60 Boret), Clescenco (79 Gusila).
DYN: Jalilov, Krokhmal (62 Andabekov), Salo, Sadykov, Mirzaliyev (69 Dokuchayev), Chertkov, Berezovsky, Zaitov, Kutsov (55 Ishenbayev), Kudrenko, Obolbek-uulu.
Booket: 43 Clescenco, 60 Epureanu; 72 Zaitov, 73 Sadykov.

1. Zimbru Chisinau        XXX  4:1  2:0  0:0   3  2 1 0  6:1  7
2. Tulevik Viljandi       1:4  XXX  2:1  0:2   3  1 0 2  3:7  3
3. CAG-Dinamo-MVD Bishkek 0:2  1:2  XXX  0:3   3  0 0 3  1:7  0
4. Russia U-21            0:0  2:0  3:0  XXX   3  2 1 0  5:0  7

D

01.23
SPARTAK-2 MOSCOW - TSEMENT ARARAT  1:0 (0:0).. Spartak. 300. Mamedov (AZR).
Goal: 81 Perednya.
SPA: Sidelnikov, Murushkin, Bukiyevsky, Khimich, Alyakrinsky, Sosulin, Leonov, Malin, Kuzmichev (82 Yevteyev), Shchipkov, Kozhemyakin (46 Perednya).
TSE: Dadamyan, Airapetyan, Manukyan, Arutunyan, Simonyan (78 Okhoyan), Sarikyan (80 Pakhlevanyan), Khachatryan, Voskanyan, A.Sarkisyan (75 Arzumanyan), V.Oganesyan, Nazaryan (82 Asamryan).
Booket: 42 Bukiyevsky, 51 Khimich, 84 Leonov; 43 Manukyan, 67 Sarikyan.
VARZOB DUSHANBE - ELIMAY SEMIPALATINSK  1:1 (0:0). Spartak. 500. Chebotarev (RUS).
Goals: 58 Norkulov; 88 Vishnyakov.
VAR: A.Yengarazov, Irgashev, Knietel (67 V.Engazurov), Kayumov, Sharipov (85 Rabiyev), Turdyyev, Khojayev, Kurbanov, Ashurmamadov (51 Odinayev), Volkov (53 Khabibulloyev), Norkulov.
ELI: Ishutin, Surodeyev, Abildayev, Sveshnikov (61 Kucheryavykh), Pinchukov, Krotov (58 Orlov), Aubakirov (46 Mityayev), Smakov (66 Vishnyakov), Bogomolov (46 Karpovich), Litvinenko, Miroshnichenko (54 Lunyov).
Booket: 11 Khojayev, 23 Knietel, 34 Irgashev, 56 Khabibulloyev; 20 Surodeyev, 58 Krotov.
01.24
TSEMENT ARARAT - VARZOB DUSHANBE  2:1 (0:1).. Spartak. 250. Baskakov (RUS).
Goals: 56 Voskanian, 75 Sarikian; 25 Volkov.
TSE: G.Oganesyan, Gspeyan, Manukyan (86 Airapetyan) , Arutunyan (83 Okhoyan), Simonyan, Pakhlevanyan (44 Sarikyan), R.Khachatryan, Voskanyan, A.Sarkisyan (75 Arzumanyan), V.Oganesiyan, Nazaryan (44 Asatryan).
VAR: A.Yengarazov, Irgashev, Knietel, Kayumov, Sharipov (87 Turdinazorov), Khojayev, Kurbanov, Ashurmamadov (43 Rabiyev, 75 Odinayev), Khabibulloyev (59 Lee), Volkov, Norkulov.
Booket: 1 Simonyan, 36 Voskanyan, 73 Okhoyan; 69 Lee, 89 Kayumov.
ELIMAY SEMIPALATINSK - SPARTAK-2 MOSCOW  1:2 (1:2).. Spartak. 300. Gorozhankin (UKR).
Goals: 31 Lunyov; 37 Murushkin, 38 Kuzmichev.
Missed pk 4 Bukiyevsky.
ELI: Boychenko, Surodeyev (65 Vishnyakov), Orlov, Kuchin, Kuchenko, Kucheryavykh (46 Sveshnikov), Sherabokov (68 Smakov), Yevgin (85 Krotov), Bogomolov (56 Karpovich), Lunyov (59 Aubakirov), Malyshev.
SPA: Sidelnikov, Murushkin, Bukiyevsky (72 Sleptsov), Khimich, Alyakrinsky, Sosulin, Leonov (68 Yevteyev), Malin, Kuzmichev, Shchipkov, Perednya (75 Grachev).
Booket: 39 Kuchenko; 25 Malin, 42 Bukiyevsky, 56 Shchipkov.
01.26
ELIMAY SEMIPALATINSK - TSEMENT ARARAT  1:2 (1:1).. Spartak. 500. Butenko (RUS).
Goals: 42 Abildayev; 35 Voskanyan, 72 Voskanyan.
ELI: Ishutin, Surodeyev, Abildayev (60 Chukhleba), Kucheryavykh, Pinchukov, Krotov, Aubakirov (45 Lunyov), Smakov (60 Sveshnikov), Bogomolov (46 Vishnyakov), Litvinenko, Miroshnichenko (75 Karpovich).
TSE: G.Oganesyan, Arzumanyan, Gspeyan, Manukyan (83 Okhoyan) , Arutunyan (66 Sarkisyan, 90 Abramyan), Simonyan (43 Airapetyan), Sarikyan, R.Khachatryan, Voskanyan (85 Nazaryan), V.Oganesyan, Asatryan (90 Grigoryan).
Booket: 24 Miroshnichenko, 63 Krotov; 18 Khachatryan, 26 Sarikyan.
Sent Off: 78 Sarikyan.
SPARTAK-2 MOSCOW - VARZOB DUSHANBE  2:0 (1:0).. Spartak. 300. Ordabayev (KAZ).
Goals: 38 Alyakrinsky, 72 Sosulin.
SPA: Sidelnikov (79 Kotolev), Murushkin (79 Toloknov), Sleptsov (74 Onishchenko), Khimich, Alyakrinsky, Sosulin, Yevteyev, Malin (74 Gurchenkov), Kuzmichev (77 Tuvin), Shchipkov (46 Grachev), Blokhin (46 Kozhemyakin).
VAR: A.Yengarazov (46 Mukanin), Irgashev, Knietel, Kayumov (60 Noziri), Sharipov (82 Salimov), Turdyyev, Khojayev, Odinayev (63 Kurbanov), Rabiyev (70 Turdinazorov), Volkov (87 Khosonov), Norkulov.
Booket: 40 Alyakrinsky, 78 Gurchenkov, 84 Kozhemyakin; 2 Irgashev, 62 Noziri.

1. Tsement Ararat         XXX  2:1  2:1  0:1   3  2 0 1  4:3  6
2. Elimay Semipalatinsk   1:2  XXX  1:1  1:2   3  0 1 2  3:5  1
3. Varzob Dushanbe        1:2  1:1  XXX  0:2   3  0 1 2  2:5  1
4. Spartak-2 Moscow       1:0  2:1  2:0  XXX   3  3 0 0  5:1  9

Semifinal

01.27
SPARTAK MOSCOW - SKONTO RIGA  3:1 (1:0). CSKA. 3000. Mamedov (AZR).
Goals: 18 Bezrodny, 54 Robson, 89 Bezrodny; 57 Bleidelis.
SPA: Filimonov, Burov, Mor, Yevseyev, Bulatov, Bezrodny, Baranov (77 Zlydnev), Titov, Yuran (78 Shirko), Tikhonov, Robson.
SKO: Kolinko, Stepanovs, Lobanovs, Blagonadezdins, Rekhviashvili, Bleidelis (65 Menteshashvili), Laizans, Astafjevs (62 Melniks), Jermolenko (81 Babicevs), Pahars (86 Solovjevs), Miholaps (75 Pelcis).
Booket: 60 Mor, 77 Yuran.
DINAMO KIEV - FBK KAUNAS  0:0. CSKA. 3000. Ordabayev (KAZ).
DYN: Kernozenko, Radchenko, Fyodorov, Mikhaylenko, Balanchuk, Shmatovalenko, Serebrennikov, Chernyak, Yashkin, Kosyrin, V.Makovsky (61 Venhlynskyi).
KAU: A.Skrupskis, M.Bezykornovas, D.Gvildys, I.Dedura, M.Samusiovas, T.Papeckys, M.Cikas, A.Laurisas (72 A.Slekys), V.Petrenka, A.Ksanavicius (85 A.Velicka), V.Trakys.
Booket: 47 Fyodorov, 56 Mikhaylenko; 86 Gvildys.
Sent Off: 74 S.Fyodorov (Dinamo).
01.29
DINAMO KIEV - SPARTAK MOSCOW  0:0. CSKA. 4500. Lajuks (LVA).
DYN: Kernozenko, Radchenko, Balanchuk, Holovko, Vashchuk, Venhlynskyi (56 Balashov, 78 V.Makovsky), Kaladze, Kormiltsev, Yashkin (24 Spivak), Serebrennikov, Mikhlaylenko (80 Shmatovalenko).
SPA: Filimonov, Burov, Alyakrinsky, Yevseyev, Bulatov, Bezrodny, Baranov (46 Zlydnev), Titov (46 Chichveishvili), Yuran (46 Shirko), Tikhonov, Robson.
Booket: 30 Vashchuk.
SKONTO RIGA - FBK KAUNAS  4:1 (3:0). CSKA. 750. Kvaratskhelia (GEO).
Goals: 15 (og) I.Dedura, 19 M.Miholaps, 36 M.Miholaps, 79 M.Miholaps; 85 V.Karvelis.
SKO: Kolinko (46 Grishilashvili), Laizans, Stepanovs, Silagadze, Zemlinskis, Blagonadezdins (57 Lobanovs), Menteshashvili (65 Korgalidze), Rekhviashvili (57 Melniks), Astafjevs (75 Solovjevs), Pahars (46 Pelcis), Miholaps.
KAU: A.Skrupskis (19 A.Ramoska), M.Cikas, D.Gvildys, M.Samusiovas, I.Dedura, M.Bezykornovas (27 D.Regelskis), V.Petrenka, A.Ksanavicius, T.Papeckys, A.Laurisas, V.Trakys (30 V.Karvelis).
Booket: 42 Pahars, 82 Zemlinskis; 42 Dedura, 47 Cikas, 53 Papeckys.

1. Spartak Moscow         XXX  0:0  3:1  2:0   3  2 1 0  5:1  7
2. Dinamo Kiev            0:0  XXX  5:3  0:0   3  1 2 0  5:3  5
3. Skonto Riga            1:3  3:5  XXX  4:1   3  1 0 2  8:9  3 
4. FBK Kaunas             0:2  0:0  1:4  XXX   3  0 1 2  1:6  1

Final

01.31
SPARTAK MOSCOW - DINAMO KIEV 2:1 (0:0). Olympijskij. 20000. Iakovlev (MOL).
Goals: 61 Melyoshin, 89 Titov; 48 Byalkevich.
SPA: Filimonov, Burov, Mor, Yevseyev, Bulatov, Bezrodny, Baranov (54 Melyoshin), Titov, Yuran, Tikhonov, Robson (55 Shirko).
DYN: Shovkovskiy, Radchenko, Fyodorov, Holovko, Vashchuk, Mikhlaylenko (50 Kormiltsev), Kaladze, BYalkevich, Balanchuk, Shevchenko, Rebrov.
Booket: 61 Yuran.


2000

2000.01.22-30 Moscow

A. Spartak Moscow (RUS), Zalgiris Kaunas (LTU), Kapaz Ganca (AZR), Zimbru Chisinau (MOL)
B. Dinamo Kiev (UKR), Skonto Riga (LVA), Shirak Gyumri (ARM), BATE Borisov (BLR)
C. Dustlik Tashkent reg. (UZB), Nisa Ashkhabad (TRK), Levadia Maardu (EST), RUSSIA U-21
D. CAG-Dinamo-MVD Bishkek (KYR), Varzob Dushanbe (TAD), Irtysh-Bastau Pavlodar (KAZ), Dinamo Tbilisi (GEO)

ZALGIRIS KAUNAS:
G: Irakli Zoidze (GEO), Gytis Padimanskas, Arvydas Skrupskis; D: Ignas Dedura, Mindaugas Pacevicius, Martynas Cikas, Giedrius Zutautas, Darius Regelskis, Vilmantas Rukavicius, Arturas Sirka; M: Tadas Papeckys, Vadimas Petrenka, Marius Bezykornovas, Kestutis Rudzionis, Audrius Ksanavicius, Dainius Suliauskas, Linas Stankevicius, Liubomir Vovchuk (UKR); F: Oleksiy Prokhorenkov (RUS), Dmitriy Turava (RUS), Genadijus Gurjevas, Andrius Velicka, Aleksandr Sobchuk (UKR), Aleksey Titenkov (RUS).
Coachs: Andrej Bal (UKR); Trainers: Kazimieras Brickus, A.Levkovic (ISR).

A

01.22
13.00  ZALGIRIS KAUNAS - ZIMBRU CHISINAU  1:2 (1:1). SK Olimpyjskij. 400. Nalbandyan (ARM). 
Goals: 16 Ksanavicius; 25 Culic, 62 Culic. 
ZAL: Zoidze, Pacevicius, Sirka, Petrenka, G.Zutautas, Bezykornovas (79 Cikas), Prokhorenkov (82 Gurjevas), Papeckys, Ksanavicius, Dedura, Velicka (73 Rudzionis, 76 Stankevicius).
ZIM: Romanenco, Rusnac, Culic, Boret, Telesnenco, Catinsus, Ghilazev, Oprea, Miterev (83 Dodul), Berco (73 Gusila), Robu.
Booket: 59 Prokhorenkov; 18 Rusnac, 31 Telesnenco, 77 Robu.
19.00  SPARTAK MOSCOW - KAPAZ GANCA  6:1 (3:0). SK Olympiyskiy. 9000. Timofejev (EST). 
Goals: 4 Robson, 12 Baranov, 32 Titov, 55 Robson, 77 Shchyogolev, 78 Shirko; 63 Rzayev. 
SPA: Smetanin, Khlestov, Shchyogolev, Mor, Parfyonov, Bulatov, Titov, Tikhonov, Baranov, Robson (70 Kechinov), Shirko.
KYA: Magometov, Gaciyev (58 Abdullayev), Sahniyarov (85 Ya.Suleymanov), Veliyev (38 E.Suleymanov), Guliyev, Guseynov (46 I.Suleymanov), Mamedov, Taninverdiyev (46 Sukurov), Cabbarov (46 Bahisov), Ahmedov, Rzayev.
Booket: 45 Titov, 88 Baranov.
01.23
13.00  KAPAZ GANCA - ZALGIRIS KAUNAS  0:2 (0:1). SK Olympiyskiy. 1000. Tsaregradsky (KAZ). 
Goals: 40 (og) Mamedov, 88 Dedura. 
KYA: Magometov, Sahniyarov (1 Veliyev), E.Suleymanov, Guliyev (86 Ya.Suleymanov), Mamedov, I.Suleymanov (61 M.Guseynov), Cabbarov, Ahmedov, Rzayev, Sukurov (64 Taninverdiyev), Bahisov (81 Abdullayev).
ZAL: Padimanskas, Pacevicius (78 Regelskis), Sirka, Petrenka, G.Zutautas, Bezykornovas (88 Rukavicius), Rudzionis (60 Velicka), Gurjevas (71 Prokhorenkov), Papeckys, Ksanavicius (84 Cikas), Dedura.
Booket: 38 Sukurov, 48 E.Suleymanov; 76 Papeckys.
19.00  ZIMBRU CHISINAU - SPARTAK MOSCOW  1:3 (1:1). SK Olympiyskiy. 8000. Safarov (TAD). 
Goals: 25 Miterev; 16 Baranov, 49 Titov, 86 Titov. 
ZIM: Romanenco, Fistican, Culic (68 Oprea), Boret (57 Rusnak), Telesnenco (56 Tropanet), Catinsus, Ghilazev, Cebotar, Miterev (78 Gusila), Berco (57  Robu), Dodul (61 Butelschi).
SPA: Pavlenko, Khlestov, Shchyogolev, Mor, Parfyonov, Bulatov, Titov, Tikhonov, Baranov, Robson (75 Kechinov), Shirko (56 Buznikin).
Booket: 42 Dodul, 64 Fistican, 71 Oprea; 19 Khlestov.
Sent Off: 78 Oprea.
01.25
13.00  KAPAZ GANCA - ZIMBRU CHISINAU  0:3 (0:2). SK Olympiyskiy. 200. V.Ivanov (RUS).
Goals: 17 Ghilazev, 18 Miterev, 77 Gusila. 
KYA: Magometov, Veliyev, E.Suleymanov, M.Guseynov (46 Abdullayev), R.Mamedov, Taninverdiyev (46 Gadzhiyev), I.Suleymanov, Cabbarov, Ahmedov, Sukurov (46 Rzayev), Bahishov (69 Ya.Suleymanov).
ZIM: Romanenco (81 Diaconu), Fistican, Culic (64 Gusila), Boret, Rusnac, Catinsus, Ghilazev, Tropanet (40 Cebotar), Miterev (74 Dodul), Berco, Robu (76 Butelschi).
Booket: 54 Ahmedov, 64 E.Suleymanov; 31 Tropanet, 54 Rusnac.
19.00  SPARTAK MOSCOW - ZALGIRIS KAUNAS  2:0 (2:0). SK Olympiyskiy. 5000. Antonov (MOL).
Goals: 19 Robson, 35 Titov. 
SPA: Pavlenko, Khlestov, Shchyogolev, Mor, Parfyonov, Bulatov (81 Adiyev), Titov, Tikhonov, Baranov (58 Kechinov), Robson (72 Buznikin), Shirko (77 Balaluyev).
ZAL: Padimanskas, Pacevicius, Sirka, Petrenka, G.Zutautas (60 Cikas), Bezykornovas (80 Prokhorenkov), Papeckys, Ksanavicius, Dedura, Stankevicius, Velicka.
Booket: 30 Robson, 69 Parfyonov; 55 Velicka.

1. Spartak Moscow         XXX  3:1  2:0  6:1   3  3 0 0 11:2  9
2. Zimbru Chisinau        1:3  XXX  2:1  3:0   3  2 0 1  6:4  6
3. Zalgiris Kaunas        0:2  1:2  XXX  2:0   3  1 0 2  3:4  3
4. Kapaz Ganca            1:6  0:3  0:2  XXX   3  0 0 3  1:11 0

B

01.22
15.00  SHIRAK GYUMRI - SKONTO RIGA  1:3 (1:3). SK Olympijskij. 2000. Aitekov (UZB).
Goals: 39 (pk) Arutyunyan; 3 Rekhviashvili, 29 Chaladze, 35 Rubins.
SHI: Art.Oganesyan, Demirchyan, Artoyan, Khojoyan (87 Tonoyan), Art.Petrosyan, Takmazyan (74 Artak Adamyan), Yepranosyan, Araik Adamyan, Bernetsyan (80 Batikyan), Aleksanyan (61 Tumasyan), Arutyunyan.
SKO: Kolinko, Stepanovs, Zemlinskis, Rekhviashvili, Buitkus (81 Olsanskis), Rubins (75 Melniks), Kolesnicenko (58 Boruns), Menteshashvili (46 Korgalidze), Tereskinas, Laizans, Chaladze (75 Moroz).
Booket: 28 Bernetsyan, 73 Tumasyan; 39 Kolinko, 47 Rekhviashvili.
17.00  DINAMO KIEV - BATE BORISOV  0:0. SK Olympijski. 2500. Zakas (LTU).
DYN: Marushchak, Dotsenko, Yezerskyi, Fyodorov, Dziaukstas, Shchekotilin (54 Lisitskyi), Samoylov (35 Tselykh), Konovalov (79 Melnik), Kovba (46 Serebrennikov), Venhlynskyi, Radchenko.
BAT: Fedarovich, Rahozhkin, Skrypchenka, Dzivakou, Miroshkin, Lashankou (75 Arzamastseu), Yermakovich (71 Hancharenka), Kutuzau (75 Hancharyk), Baranau (46 Akulich), Hleb (62 Hryhorau), Darashkevich (67 Nevinski).
01.23
15.00  BATE BORISOV - SKONTO RIGA  1:3 (1:2). SK Olympijskij. 2500. Ramazanov (TRK).
Goals: 8 Kutuzau; 16 Kolesnicenko, 33 (pk) Zemlinskis, 47 Tereskinas.
BAT: Fedarovich, Rahozhkin (46 Hancharenka), Skrypchenka (58 Sarasek), Dzivakou, Miroshkin, Lashankou, Yermakovich (74 Hryhorau), Kutuzau (66 Zheunou), Akulich (57 Hancharyk), Hleb (46 Baranau), Darashkevich (46 Kuznetsou).
SKO: Kolinko, Laizans (81 Olsanskis), Stepanovs, Zemlinskis, Tereskinas, Rekhviashvili (87 Pasins), Buitkus (73 Vucans), Rubins (78 Borun), Kolesnicenko (46 Melniks), Menteshashvili (60 Korgalidze), Chaladze.
Booket: 10 Skrypchenka.
Sent Off: 55 Divakov, 65 Fedarovich.
17.00  DINAMO KIEV - SHIRAK GYUMRI  1:0 (0:0). SK Olympijski. 1500. Kolpakov (KYR).
Goal: 83 Konovalov.
DYN: Marushchak, Dotsenko, Yezerskyi, Fyodorov, Dziaukstas, Venhlynskyi (90 Stoyan), Samoylov (61 Sidorov), Konovalov, Tselykh (73 Lisitskyi), Serebrennikov (18 Melnik), Radchenko.
SHI: Art.Oganesyan, Margaryan, Demirchyan, Artoyan, Art.Petrosyan (66 Bernetsyan), Takmazyan, Yepranosyan, Araik Adamyan, Artak Adamyan, Aleksanyan, Arutunyan.
Booket: 71 Radchenko, 90 Lisitskyi; 44 Takmazyan, 45 Yepranosyan.
01.25
15.00  SHIRAK GYUMRI- BATE BORISOV  1:5 (0:1). SK Olympijskij. 500. Baskakov (RUS).
Goals: 73 Art.Petrosian; 41 Lahun, 67 Akulich, 76 Lashankou, 77 Yermakovich, 90 Kutuzau.
Missed pk 58 Kutuzau.
SHI: Art.Oganesyan, Margaryan, Demirchyan, Artoyan, Art.Petrosyan, Takmazyan (46 Araik Adamyan), Yepranosyan (52 Tumasyan), Bernetsyan (83 Tonoyan), Artak Adamyan, Aleksanyan (79 Batikyan), Arutunyan (81 K.Khachatryan).
BAT: Zheunou, Hancharenka, Skrypchenka (52 Kuznetsou), Rahozhkin (56 Akulich), Miroshkin, Lashankou, Yermakovich, Sarasek (46 Kutuzau), Lahun (76 Arzamastseu), Nevinski (67 Hryhorau), Darashkevich (46 Hleb).
Booket: 62 Margaryan.
17.00  SKONTO RIGA - DINAMO KIEV  5:0 (3:0). SK Olympijski. 2500. Kvaratskhelia (GEO).
Goals: 16 Buitkus, 40 Kolesnicenko, 42 Kolesnicenko, 59 Kolesnicenko, 73 Kolesnicenko.
SKO: Kolinko (87 Pavlovs), Stepanovs, Zemlinskis, Rekhviashvili (76 Olsanskis), Buitkus (87 Vucans), Rubins (80 Morozs), Tereskinas (85 Pasins), Laizans, Kolesnicenko, Menteshashvili (63 Melniks), Chaladze (66 Korgalidze).
DYN: Marushchak, Dotsenko (46 Lisitskyi), Yezerskyi, Fyodorov, Dziaukstas, Venhlynskyi, Sviderskyi (62 Kutas), Konovalov, Stoyan (46 Tselykh), Serebrennikov (70 An.Herasimenko), Radchenko.
Booket: 14 Zemlinskis.

1. Skonto Riga            XXX  3:1  5:0  3:1   3  3 0 0 11:2  9
2. BATE Borisov           1:3  XXX  0:0  3:0   3  1 1 1  4:3  4
3. Dinamo Kiev            0:5  0:0  XXX  1:0   3  1 1 1  1:5  4
4. Shirak Gyumri          1:3  0:3  0:1  XXX   3  0 0 3  1:7  0

C

01.22
13:00  NISA ASHKHABAD - RUSSIA U-21  2:2 (1:0). CUSK Spartak. 200. Lajuks (LVA).
Goals: 41 Kuljagazov, 75 Agabayev; 51 Gorokhov, 90 Tokarev.
NIS: Naboychenko, Kurbanmamedov (46 Mingazov), Khalikov (46 Nursakhatov), Gochkuliyev, Orazgeldyyev (46 Ch.Mukhadov), Bagdasaryan (46 Bordalimov), Annaovezov, Kuljagazov (46 Agabayev), Ignatov, Annadurdyyev (46 Kuliyev), Bailiyev.
RUS: Khoteyev (85 Mandrykin), Kuzmin (86 Petrenko), Belozerov, Rodin (65 Vinnik), Gorokhov (77 Stepanov), Tokarev, Sharov, Shchipkov (46 Sakiyev), Khramov (87 Telyatnikov), Yevsikov (85 Balashov), Goncharov.
Booket: 59 Goncharov.
17.00  DUSTLIK TASHKENT REG. - LEVADIA MAARDU  1:4 (1:3). CUSK Spartak. 200. Kvaratskhelia (GEO).
Goals: 35 Davletov; 3 V.Leitan, 6 V.Leitan, 14 Kolbasenko, 48 (pk) Kolbasenko.
DUS: Akhmedov, Davletov, Shaymardanov, Kuznetsov, Marifaliyev, Khasanov, A.Bazarov (68 Sobirov), Ponomaryov (62 Kaygorodov), Khabibulin (46 Irismetov), Usmankhojayev, Kambaraliyev.
LEV: Pareiko, J.Leitan, Staleliunas, Prins, Vinogradov, Kolbasenko, O'Konnel-Bronin (57 Chelnokov), Olumets (34 Bragin), V.Leitan (88 Gusev), Leetma, Krasnoporov.
Booket: 75 Khasanov; 89 Chelnokov
01.23
13:00  RUSSIA U-21 - DUSTLIK TASHKENT REG.  0:2 (0:1). CUSK Spartak. 250. Chykun (BLR).
Goals: 3 (pk) Khasanov, 73 S.Kurbanov.
RUS: Mandrykin (90 Khoteyev), Telyatnikov (62 Tokarev), Rodin, Balashov, Gorokhov (74 Khramov), Vinnik, Petrenko, Shchipkov (46 Sakiyev), Stepanov (46 Sharov), Yevsikov (64 Belozerov), Goncharov (79 Kuzmin).
DUS: Osmanov, Davletov, Shaymardanov, Kuznetsov, Kaygorodov (46 Kambaraliyev), Sobolev (70 Karimkulov), Khasanov (77 Zhdanov), A.Bazarov, M.Kurbanov, Ponomaryov, Irismetov (71 S.Kurbanov).
Booket: 3 Mandrykin, 74 Sakiyev; 84 Zhdanov.
17.00  LEVADIA MAARDU - NISA ASHKHABAD  1:4 (0:2). CUSK Spartak. 200. Melnichuk (UKR).
Goals: 81 (pk) Kolbasenko; 24 Kuliyev, 27 Agabayev, 66 Bailiyev, 89 Kuljagazov.
LEV: Pareiko, J.Leitan, Staleliunas, Prins, Vinogradov, Kolbasenko, O'Konnel-Bronin, Olumets (60 Bragin), V.Leitan, Leetma (46 Chelnokov), Krasnoperov.
NIS: Naboychenko, Gochkuliyev, Bordolimov (89 Alikperov), Mingazov, Annaovezov (60 K.Durdyyev), Ch.Mukhadov (61 Annadurdyyev), Agabayev (77 Kuljagazov), Kuliyev (88 Khalikov), Ignatov, Nursakhatov, Bailiyev (69 Kurbanmamedov).
01.25
13:00  LEVADIA MAARDU - RUSSIA YOUTH  1:2 (1:1). CUSK Spartak. 200. Hudiyev (AZR).
Goals: 40 V.Leitan; 36 Tokarev, 86 (og) Kalimullin.
LEV: Pareiko, J.Leitan, Staleliunas (85 Kalimullin), Prins, Vinogradov, Kolbasenko, O'Konnel-Bronin, Bragin (46 Olumets), V.Leitan, Chelnokov (70 Gusev), Krasnoperov.
RUS: Khoteyev, Kuzmin, Telyatnikov, Belozerov, Rodin (90 Goncharov), Tokarev (72 Gorokhov), Sharov (74 Stepanov), Sakiyev, Petrenko, Khramov (78 Vinnik), Yevsikov.
Booket: 85 Vinogradov; 45 Petrenko.
17.00  DUSTLIK TASHKENT REG. - NISA ASHKHABAD  3:1 (0:0). CUSK Spartak. 200. Nalbandyan (ARM).
Goals: 47 Kurbanov, 59 Davletov, 85 Kurbanov; 81 Gochkuliyev.
DUS: Osmanov, Davletov, Shaymardanov, Kuznetsov, Kambaraliyev, Marifaliyev (87 Kaygorodov), Khasanov, A.Bazarov, M.Kurbanov, Ponomaryov (73 Karimkulov), Usmankhojayev (46 Irismetov).
NIS: Naboychenko, Gochkuliyev, Bordolimov, Mingazov, Annaovezov (22 K.Durdyyev), Ch.Mukhadov, Agabayev (87 Kuljagazov), Kuliyev, Ignatov (51 Kurbanmamedov), Nursakhatov (65 Khalikov), Bailiyev (71 Annadurdyyev).
Booket: 40 Kuznetsov; 49 Kuliyev, 78 Kurbanmamedov.

1. Nisa Ashkhabad         XXX  4:1  1:3  2:2   3  1 1 1  7:6  4
2. Levadia Maardu         1:4  XXX  4:1  1:2   3  1 0 2  6:7  3
3. Dustlik Tashkent Reg.  3:1  1:4  XXX  2:0   3  2 0 1  6:5  6
4. Russia Youth           2:2  2:1  0:2  XXX   3  1 1 1  4:5  4

D

01.22
15:00  DINAMO TBILISI - CAG-DINAMO-MVD BISHKEK  5:2 (2:0).. CUSK Spartak. 800. Antonov (MOL).
Goals: 23 Aleksidze, 40 Kebadze, 48 Aleksidze, 67 Tsitaishvili, 88 Nemsadze; 50 Salo, 54 Ivanov.
DT: Chikhradze, Khizanishvili (52 Rukhadze), Sichinava (78 Vashakidze), Didava, Shishiashvili, Sakhvadze, Nemsadze, Aleksidze (82 Shengelia), Datvadze (78 Jincharadze), Anchabadze (82 Kemoklidze), Kebadze (52 Tsitaishvili).
DB: Stamkulov, Krokhmal (85 Chernyshov), Sydykov, Salo, Kalyubin (46 Pilipas), Mirzaliyev, Zhumakeyev, Ivanov (67 Ishenbayev), Chertkov, Alekseyev (74 Andabekov), Kudrenko.
Booket: 88 Sakhvadze.
19:00  VARZOB DUSHANBE - IRTYSH-BASTAU PAVLODAR  2:2 (2:2). CUSK Spartak. 300. V.Ivanov (RUS).
Goals: 24 Knyazev, 28 Khamidov; 36 (pk) Mendes, 44 Klishin.
VAR: Mukanin, Knyazev, Knietel, Turdyyev, Khaidaraliyev, Zardov (78 Gulmamadov), Khojayev, Kurbanov, Nazarov, Khamidov, Ashurmamadov.
IRT: Ishutin, Gumar (80 Vikhlyanov), Sparyshev, Osipov, Smakov (71 Krotov), Zubarev, Mendez (53 Yepiskoposyan), Borozna (26 Surodeyev), Mynza (53 Abeldayev), Miroshnichenko, Kopich (36 Klishin).
Booket: 49 Gumar, 55 Knietel.
01.23
15:00  DINAMO TBILISI - VARZOB DUSHANBE  3:5 (1:2).. CUSK Spartak. 350. Hudiyev (AZR).
Goals: 14 Aleksidze, 54 Anchabadze, 77 Tsitaishvili; 32 Nazarov, 44 Ashurmamadov, 62 (pk) Khamidov, 68 Khamidov, 79 Nazarov.
DT: Chikhradze, Khizanishvili, Sichinava (46 Tsitaishvili), Didava, Shishiashvili (82 Shengelia), Sakhvadze (46 Kemoklidze), Nemsadze, Aleksidze, Datvadze, Anchabadze, Kebadze.
VAR: Mukanin, Knyazev, Knietel, Turdiyev, Khaidaraliyev, Zardov (87 Idiyev), Khojayev, Kurbanov (82 Zubaydov), Nazarov (88 Khabibuloyev), Khamidov, Ashurmamadov.
Booket: 62 Chikhradze; 51 Zardov, 90 Zubaydov.
19:00  IRTYSH-BASTAU PAVLODAR - CAG-DINAMO-MVD BISHKEK  6:1 (4:0). CUSK Spartak. 200. Baskakov (RUS).
Goals: 5 Mendez, 21 Zubarev, 30 Miroshnichenko, 33 Zubarev, 52 Gumar, 71 Zubarev; 59 Krokhmal.
IRT: Zhebin, Gumar, Sparyshev, Osipov, Yepiskoposyan (58 Sveshnikov), Smakov, Zubarev, Mendez (78 Mynza), Klishin (69 Lunyov), Surodeyev, Miroshnichenko.
DB: Stamkulov (55 Ishmakov), Krokhmal (70 Kalyubin), Sydykov, Salo, Mirzaliyev, Zhumakeyev, Ivanov (32 Ishenbayev, 88 Alekseyev), Andabekov (36 Amin), Chertkov, Pilipas (77 Chernyshov), Kudrenko.
Booket: 28 Sydykov.
01.25
15:00  CAG-DINAMO-MVD BISHKEK - VARZOB Dushanbe  0:1 (0:0).. CUSK Spartak. 200. Lajuks (LVA).
Goal: 67 Khamidov.
DB: Ishmakov, Krokhmal (75 Kalyubin), Sydykov, Salo, Mirzaliyev, Ivanov (46 Kudrenko), Ishenbayev, Chertkov, Pilipas (88 Alekseyev), Chernyshov, Amin.
VAR: Mukanin, Knyazev, Knietel, Turdiyev, Khaidaraliyev, Zardov (81 Gulmamadov), Khodzhayev, Kurbanov, Nazarov, Khamidov, Ashurmamadov.
Booket: 45 Chertkov, 62 Merzaliyev; 35 Khaidaraliyev, 82 Turdiyev.
Sent Off: 86 Turdiyev.
19:00  IRTYSH-BASTAU - DINAMO TBILISI  2:5 (2:1). CUSK Spartak. 350. Melnichuk (UKR).
Goals: 25 Zubarev, 37 Miroshnichenko; 44 Anchabadze, 53 Datvadze, 76 Nemsadze, 86 Nemsadze, 90 Kebadze.
IRT: Ishutin (8 Zhebin), Gumar, Sparyshev, Osipov, Yepiskoposyan (46 Sveshnikov), Smakov, Zubarev, Mendez (66 Lunyov), Klishin (54 Abildayev), Surodeyev (82 Goryachev), Miroshnichenko.
DT: Grishikashvili, Rukhadze (75 Shengelia), Vashakidze, Didava, Shishiashvili, Kemoklidze, Nemsadze, Aleksidze, Tsitaishvili (80 Kebadze), Datvadze, Anchabadze.
Booket: 55 Zubarev, 87 Miroshnichenko; 70 Rukhadze, 87 Shengelia.
Sent Off: 67 Abildayev, 67 Anchabadze.

1. Varzob Dushanbe        XXX  5:3  2:2  1:0   3  2 1 0  8:5  7
2. Dinamo Tbilisi         3:5  XXX  5:2  5:2   3  2 0 1 13:9  6
3. Irtysh-Bastau Pavlodar 2:2  2:5  XXX  6:1   3  1 1 1 10:8  4
4. CAG-Dinamo-MVD Bishkek 0:1  2:5  1:6  XXX   3  0 0 3  3:12 0

Semifinal

01.26
16.30  ZIMBRU CHISINAU - SKONTO RIGA  2:0 (0:0). SK Olympiyskiy. 1000. V.Ivanov (RUS). 
Goals: 73 Berco, 84 Gusila. 
ZIM: Romanenco, Fistican, Culic, Boret, Dodul, Catinsus, Ghilazev, Oprea, Miterev (71 Gusila), Berco, Robu (60 Cebotar).
SKO: Kolinko, Stepanovs, Zemlinskis, Rekhviashvili, Buitkus (84 Vucans), Rubins, Kolesnicenko, Menteshashvili (69 Korgalidze), Tereskinas, Laizans, Chaladze (74 Melniks).
Booket: 38 Culic, 52 Ghilazev; 20 Kolesnicenko.
19.30  SPARTAK MOSCOW - BATE BORISOV  5:1 (2:1). SK Olympiyskiy. 5000. Melnichuk (UKR).
Goals: 16 Shirko, 45 Robson, 52 Robson, 70 Kechinov, 90 Buznikin; 26 Hleb. 
SPA: Pavlenko, Khlestov (57 Kechinov), Shchyogolev, Mor, Parfyonov, Bulatov, Titov, Tikhonov, Baranov, Robson (69 Buznikin), Shirko.
BAT: Fedarovich (73 Zheunou), Rahozhkin, Skrypchenka (82 Hryhorau), Dzivakou, Miroshkin, Lashankou (58 Nevinski), Arzamastseu, Kutuzau (56 Silantsyeu), A.Baranau, Hleb (46 Kuznetsou), Darashkevich (26 Akulich).
Booket: 34 A.Baranau.
Sent Off: 36 A.Baranau.
01.28
16.30  BATE BORISOV - ZIMBRU CHISINAU  0:4 (0:2). SK Olympiyskiy. 1000. Timofejev (EST). 
Goals: 13 Boret, 32 Kulik, 58 Miterev, 79 Butelschi. 
BAT: Zheunou (83 Fedarovich), Honcharenka, Skrypchenka (58 Hryhorau), Dzivakou (46 Sarasek), Rahozhkin, Honcharyk, Yermakovich, Kutuzau (76 Silantsyeu), Hleb (46 Kuznetsou), Nevinski (46 Akulich), Lashankou (84 Behanski).
ZIM: Romanenco (81 Diaconu), Fistican, Culic (62 Rusnac), Boret, Dodul, Catinsus, Ghilazev, Oprea, Miterev (72 Butelschi), Berco (67 Gusila), Robu (62 Cebotar).
Booket: 3 Boret.
19.30  SPARTAK MOSCOW - SKONTO RIGA  1:2 (1:0). SK Olympiyskiy. 6000. Nalbandyan (ARM).
Goals: 8 Shirko; 46 Buitkus, 49 (pk) Zemlinskis. 
SPA: Pavlenko, Khlestov, Shchyogolev (52 Bukiyevskiy), Mor, Parfyonov, Bulatov, Titov, Tikhonov, Melyoshin (51 Kechinov), Robson (46 Buznikin), Shirko.
SKO: Kolinko, Stepanovs, Zemlinskis, Rekhviashvili, Buitkus, Rubins (90 Moroz), Korgalidze, Kolesnicenko, Menteshashvili, Tereskinas (57 Olsanskis), Laizans.
Booket: 18 Menteshashvili, 45 Kolesnicenko.

1. Spartak Moscow         XXX  3:1  1:2  5:1   3  2 0 1  9:4  6
2. Zimbru Chisinau        1:3  XXX  2:0  4:0   3  2 0 1  7:3  6
3. Skonto Riga            2:1  0:2  XXX  3:1   3  2 0 1  5:4  6
4. BATE Borisov           1:5  0:4  1:3  XXX   3  0 0 3  2:12 0

Final

01.30
11.00  SPARTAK MOSCOW - ZIMBRU CHISINAU  3:0 (1:0). SK Olympiyskiy. 16000. Melnichuk (UKR).
Goals: 28 Shirko, 68 Bulatov, 81 Titov. 
SPA: Pavlenko, Khlestov, Shchyogolev, Mor (90 Bukiyevskiy), Parfyonov, Bulatov, Titov, Tikhonov, Baranov, Robson, Shirko.
ZIM: Romanenco, Fistican, Culic, Boret, Dodul, Catinsus, Ghilazev (76 Robu), Oprea (66 Rusnac), Miterev (68 Gusila), Berco, Cebotar (71 Butelschi).
Booket: 30 Parfyonov, 87 Bulatov; 34 Boret, 37 Fistican, 75 Ghilazev.


2001

2001.01.22-30 Moscow

A. Spartak Moscow (RUS), FBK Kaunas (LTU), Slavia Mozyr (BLR), Varzob Dushanbe (TAD)
B. Dinamo Kiev (UKR), Skonto Riga (LVA), Zimbru Chisinau (MOL), Kopetdag Ashkhabad (TRK)
C. Dustlik Tashkent reg. (UZB), Shamkir (AZR), Torpedo Kutaisi (GEO), Jashtyk Kara-Suu (KYR)
D. Levadia Maardu (EST), Araks Ararat (ARM), Zhenis Astana (KAZ), RUSSIA YOUTH TEAM

A

01.20
17.00  VARZOB DUSHANBE - FBK KAUNAS  0:2 (0:1). CUSK Spartak. 700. Valentin Ivanov (RUS).
Goals: 8 Andrius Velicka, 62 Ignas Dedura. 
VAR: Alexander Mukanin, Bakhodur Sufriyev, Denis Knietel, Akhlidin Durdyyev, Umed Khabibullayev, Rustam Khojayev, Rustam Kurbanov (85 Yusuf Rabiyev), Shukhrat Jabbarov (71 Kholmorod Zardov), Aliyer Ashurmamadov, Mukhsin Mukhamadiyev (71 Oraz Nazarov), Sukhrob Khamidov.
KAU: Gytis Padimanskas, Dainius Kunevicius (66 Rimvydas Bakus), Tomas Kancelskis, Ignas Dedura, Saulius Butkus (46 Darius Gvildys), Vitalijus Danilicevas (79 Darius Sanajevas), Gintaras Juodeikis, Marius Bezykornovas (76 Genadijus Gurjevas), Andrius Puotkalis (62 Tomas Miklinevicius), Darius Regelskis, Andrius Velicka (83 Gytis Gelgota).
Booket: 65 Mukhsin Mukhamadiyev; 44 Vitalijus Danilicevas, 63 Tomas Miklinevicius.
19.00  SPARTAK MOSCOW - SLAVIA MOZYR  3:1 (1:0). SK Olympiyskiy. 15000. Karen Nalbandyan (ARM).
Goals: 43 Yegor Titov, 63 Jafar Irismetov, 87 Jafar Irismetov; 90 Raman Vasilyuk. 
SPA: Alexander Filimonov, Yuriy Kovtun, Igor Mitrevski (70 Gerard Moukounkou), Jerry-Christian Tchuisse, Dmitriy Parfyonov (46 Anton Monakhov), Olexandr Hranovskiy, Viktor Bulatov, Vasiliy Baranov, Yegor Titov (58 Eduard Tsykhmeistruk), Robson (46 Jafar Irismetov), Marcao.
SLA: Syarhey Sinitsyn, Ihar Balin, Uladzimir Sarachynski, Milos Drobnjak, Oleg Samatov, Uladzimir Karytka, Artur Matveychyk, Alexander Gruber (86 Alexander Spasojevic), Goran Jovanovic (67 Dzmitry Chaley), Fyodar Lukashenka, Valery Stripeikis (58 Raman Vasilyuk).
01.21
13.00  SLAVIA MOZYR - VARZOB DUSHANBE  1:1 (1:0). SK Olympiyskiy. 500. Serhiy Shebek (UKR).
Goals: 45 Raman Vasilyuk; 46 Aliyer Ashurmamadov. 
SLA: Uladzimir Hayeu, Mikhail Vavilau, Ruslan Danilyuk, Andrey Lukashevich, Dragan Stekovic, Maxim Boraukau, Ihar Rakouski (76 Alexander Gruber), Mikhail Martynovich (46 Alexander Spasojevic), Dzmitry Chaley (66 Fyodar Lukashenka), Raman Vasilyuk, Ihar Slesarchuk (73 Valery Stripeikis).
VAR: Alexander Mukanin, Bakhodur Sufriyev, Denis Knietel, Akhlidin Durdyyev, Umed Khabibullayev, Rustam Khojayev, Rustam Kurbanov (80 Yusuf Rabiyev), Shukhrat Jabbarov, Aliyer Ashurmamadov, Oraz Nazarov, Sukhrob Khamidov.
Booket: 34 Ihar Slesarchuk, 51 Raman Vasilyuk, 77 Valery Stripeikis; 66 Rustam Kurbanov, 87 Bakhodur Sufriyev, 88 Denis Knietel.
19.00  FBK KAUNAS - SPARTAK MOSCOW  0:2 (0:1). SK Olympiyskiy. 13000. Viktor Kolpakov (KYR).
Goals: 10 Olexandr Hranovskiy, 57 (pk) Dmitriy Parfyonov. 
KAU: Gytis Padimanskas, Darius Gvildys (46 Tomas Miklinevicius), Tomas Kancelskis, Darius Regelskis, Ignas Dedura, Darius Sanajevas, Rimvydas Bakus, Vitalijus Danilicevas (76 Saulius Butkus), Gintaras Juodeikis, Marius Bezykornovas (70 Andrius Puotkalis), Andrius Velicka.
SPA:Alexander Filimonov, Yuriy Kovtun (87 Otar Khizaneishvili), Igor Mitrevski (76 Gerard Moukounkou), Jerr-Christian Tchuisse, Vasiliy Baranov, Dmitriy Parfyonov, Olexandr Hranovskiy (66 Eduard Tsykhmeistruk), Viktor Bulatov (62 Anton Monakhov), Robson, Yegor Titov, Marcao (46 Jafar Irismetov).
Booket: 80 Tomas Miklinevicius, 90 Tomas Kancelskis; 20 Igor Mitrevski, 82 Dmitriy Parfyonov.
01.23
15.00  SLAVIA MOZYR - FBK KAUNAS  4:3  (0:1). SK Olympiyskiy. 1000. Merab Malaguradze (GEO).
Goals: 56 Valery Stripeikis, 64 (pk) aman Vasilyuk, 79 Fyidar Lukashenka, 82 Valery Stripeikis; 35 Andrius Velicka, 71 Andrius Puotkalis, 90 Tomas Kancelskis. 
SLA: Syarhey Sinitsyn, Radoica Vasic (90 Ihar Balin), Fyodar Lukashenka, Uladzimir Sorochynski, Milos Drobnjak, Oleg Samatov, Artur Matveychyk, Goran Jovanovic (46 Alexander Gruber), Uladzimir Karytka, Raman Vasilyuk (83 Ruslan Danilyuk), Valery Stripeikis (83 Ihar Slesarchuk).
KAU: Gytis Padimanskas, Darius Gvildys, Tomas Kancelskis, Darius Regelskis, Ignas Dedura, Rimvydas Bakus, Vitalijus Danilicevas (81 Saulius Butkus), Gintaras Juodeikis, Marius Bezykornovas, Andrius Puotkalis, Andrius Velicka.
Booket: 36 Raman Vasilyuk, 50 Uladzimir Karytka, 76 Oleg Samatov; 64 Gytis Padimanskas.
Sent Off: 39 Milos Drobnjak.
19.00  SPARTAK MOSCOW - VARZOB DUSHANBE  4:1 (1:1). SK Olympiyskiy. 8000. Hagani Mamedov (AZR).
Goals: 21 Marcao, 53 Jafar Irismetov, 76 Yegor Titov, 79 Marcao; 2 Sukhrob Khamidov. 
SPA: Alexander Filimonov, Yuriy Kovtun, Igor Mitrevski (78 Gerard Moukounkou), Jerr-Christian Tchuisse, Dmitriy Parfyonov (46 Anton Monakhov), Olexandr Hranovskiy (61 Eduard Tsykhmeistruk), Viktor Bulatov (82 Otar Khizaneishvili), Vasiliy Baranov (67 Dmitriy Bugakov), Yegor Titov, Robson (46 Jafar Irismetov), Marcao.
VAR: Alexander Mukanin, Bakhodur Sufriyev, Denis Knietel, Akhlidin Durdyyev, Umed Khabibullayev, Aliyer Ashurmamadov (90 Alisher Tukhtayev), Rustam Khojayev, Rustam Kurbanov (88 Dmitriy Lee), Shukhrat Jabbarov, Oraz Nazarov (68 Yusuf Rabiyev), Sukhrob Khamidov (90 Nozim Khasanov).
Booket: 50 Alexander Mukanin, 71 Aliyer Ashurmamadov.

1. Spartak Moscow         XXX  3:1  2:0  4:1   3  3 0 0  9:2  9
2. Slavia Mozyr           1:3  XXX  4:3  1:1   3  1 1 1  6:7  4
3. FBK Kaunas             0:2  3:4  XXX  2:0   3  1 0 2  5:6  3
4. Varzob Dushanbe        1:4  1:1  0:2  XXX   3  0 1 2  2:7  1

B

01.20
15.00  ZIMBRU CHISINAU - SKONTO RIGA  2:2 (2:2). SK Olympiyskiy. 1000. Yuriy Baskakov (RUS).
Goals: 24 (pk) Constantin Culic, 32 Victor Berco; 26 (pk) Mihails Zemlinskis, 30 Zurab Menteshashvili.
ZIM: Denis Romanenco, Constantin Culic (54 Levan Gvazava), Valeri Catinsus, Ruslan Ghilazev, Igor Oprea (71 Lado Akhalaia), Iuri Miterev, Boris Cebotar (86 Narcis Raducan), Andrei Telesnenco, Serghei Butelschi, Ion Testimitanu, Victor Berco.
SKO: Andrejs Piedels, Juris Laizans, Mihails Zemlinskis, Valentins Lobanovs, Olegs Blagonadezdins, Alexander Rekhviashvili, Orestas Buitkus, Vladimirs Kolesnicenko, Mihails Miholaps (72 Viktors Morozs), Zurab Menteshashvili, Mantas Samusiovas (75 Arturs Zakresevskis).
Booket: 90 Iuri Miterev; 29 Zurab Menteshashvili.
17.00  DINAMO KIEV - KOPETDAG ASHKHABAD  1:1 (1:0). SK Olympijski. 9000. Oleg Timofejev (EST).
Goals: 90 Florin Cernat; 45 Kamil Mingazov.
DYN: Ilya Bliznyuk, Goran Gavrancic (54 Aleksey Gerasimenko), Serhiy Fyodorov, Laszlo Bodnar, Kakha Kaladze (60 Oleksander Radchenko), Vitaliy Lisitskiy (54 Florin Cernat), Alyaksandr Khatskevich, Georgi Peev, Valyantsin Byalkevich, Vladimir Kuzmitchov (50 Oleh Venhlynskiy), Maksim Shatskikh (85 Serhiy Konovalov).
KOP: Alexander Korobko, Gochkuli Gochkuliyev, Alexander Ignatov, Jumadurdy Meredov, Kurbangeldy Durdyyev (72 Amandurdy Annadurdyyev), Kamil Mingazov, Vladimir Bayramov, Begenchmuhammed Kuliyev (90 Zarif Ereshev), Azat Kuljagazov (72 Alexander Nesterov, 85 Nazar Bayramov), Omar Berdyyev, Yuriy Magdiyev (46 Muslim Agayev).
Booket: 71 Maksim Shatskikh; 16 Azat Kuljagazov.
01.21
17.00  SKONTO RIGA - DINAMO KIEV  1:0 (1:0). SK Olympijski. 5000. Aleh Chykun (BLR).
Goals: 20 Orestas Buitkus.
SKO: Andrejs Piedels, Arturs Zakresevskis, Juris Laizans, Mihails Zemlinskis, Valentins Lobanovs, Olegs Blagonadezdins, Alexander Rekhviashvili, Orestas Buitkus, Vladimis Kolesnicenko, Mihails Miholaps (46 Viktors Morozs), Zurab Menteshashvili.
DYN: Ilya Bliznyuk, Alyaksandr Khatskevich (64 Maksim Shatskikh), Aleksey Gerasimenko, Serhiy Fyodorov, Kakha Kaladze, Valyantsin Byalkevich, Vladimir Kuzmitchov, Florin Cernat, Laszlo Bodnar, Oleh Venhlynskiy, Zoran Kulic (46 Georgi Peev).
Booket: 22 Orestas Buitkus, 38 Juris Laizans; 34 Kakha Kaladze, 73 Aleksey Gerasimenko.
19.00  KOPETDAG ASHKHABAD - ZIMBRU CHISINAU  1:0 (1:0). CUSK Spartak. 200. Merab Malaguradze (GEO).
Goal: 12 Azat Kuljagazov.
KOP: Alexander Korobko, Gochkuli Gochkuliyev, Alexander Ignatov, Jumadurdy Meredov, Kurbangeldy Durdyyev (90 Zarif Ereshev), Kamil Mingazov (85 Nazar Bayramov), Vladimir Bayramov (89 Amandurdy Annadurdyyev), Begenchmuhammed Kuliyev, Azat Kuljagazov (45 Muslim Agayev), Omar Berdyyev, Yuriy Magdiyev.
ZIM: Denis Romanenco, Constantin Culic, Vadim Boret, Valeri Catinsus, Ruslan Ghilazev, Igor Oprea, Iuri Miterev, Boris Cebotar, Andrei Telesnenco, Ion Testimitanu (50 Lado Akhalaia), Victor Berco.
Booket: 59 Kamil Mingazov, 88 Muslim Agayev; 45 Constantin Culic, 74 Igor Oprea, 88 Vadim Boret, 90 Denis Romanenco, 90 Boris Cebotar.
01.23
13.00  KOPETDAG ASHKHABAD - SKONTO RIGA  0:0. SK Olympiyskiy. 500. Valentin Ivanov (RUS).
KOP: Alexander Korobko, Gochkuli Gochkuliyev, Alexander Ignatov, Jumadurdy Meredov, Kurbangeldy Durdyyev, Begenchmuhammed Kuliyev (73 Kamil Mingazov), Alexander Nesterov (46 Muslim Agayev), Azat Kuljagazov (45 Vladimir Bayramov, Nazar Bayramov), Omar Berdyyev, Amandurdy Annadurdyyev, Yuriy Magdiyev.
SKO: Andrejs Piedels, Arturs Zakresevskis, Juris Laizans, Mihails Zemlinskis (46 Viktors Morozs), Olegs Blagonadezdins (70 Zurab Menteshashvili), Alexander Rekhviashvili, Orestas Buitkus, Vladimirs Kolesnicenko (53 maris Verpakovskis), Mihails Miholaps (63 Jevgenijs Buda), Levan Korgalidze, Viktoras Olsanskis.
17.00  ZIMBRU CHISINAU - DINAMO KIEV  2:2 (1:1). SK Olympiyskiy. 5000. Kolpakov (KYR).
Goals: 26 Iuri Miterev, 77 Anatoli Stavila; 33 Serhiy Fyodorov, 63 Valyantsin Byalkevich.
ZIM: Denis Romanenco, Constantin Culic (60 Anatoli Stavila), Vadim Boret (87 Sergheu Butelschi), Narcis Raducan (38 Igor Oprea), Valeri Catinsus, Ruslan Ghilazev, Iuri Miterev (46 Lado Akhalaia), Boris Cebotar (90 Boris Tropanet), Andrei Telesnenco, Ion Testimitanu (74 Levan Gvazava), Victor Berco.
DYN: Ilya Bliznyuk, Alyaksandr Khatskevich, Aleksey Gerasimenko, Serhiy Fyodorov, Vitaliy Lisitskiy, Valyantsin Byalkevich, Vladimir Kuzmitchov, Florin Cernat (65 Zoran Kulic), Laszlo Bodnar, Oleh Venhlynskiy (46 Goran Gavrancic), Georgi Peev.
Booket: 65 Victor Berko, 84 Vadim Boret.

1. Skonto Riga            XXX  0:0  2:2  1:0   3  1 2 0  3:2  5
2. Kopetdag Ashkhabad     0:0  XXX  1:0  1:1   3  1 2 0  2:1  5
3. Zimbru Chisinau        2:2  0:1  XXX  2:2   3  0 2 1  4:5  2
4. Dinamo Kiev            0:1  1:1  2:2  XXX   3  0 2 1  3:4  2

C

01.20
15:00  TORPEDO KUTAISI - JASHTYK AK ALTYN KARA-SUU  3:0 (0:0). CUSK Spartak. 1000. Gennadiy Zhukovskiy (KAZ).
Goals: 83 Mikhail Ashvetia, 88 Joni Shalameridze, 89 Mikhail Ashvetia.
TOR: Irakli Zoidze, Vakhtang Khvadagiani (75 Joni Shalamberidze), Levan Silagadze, Revaz Kemoklidze, Sevasti Todua, Walter Guchua, David Janashia (57 Kakha Kvetanadze), Malkhaz Asatiani (65 Kakhaber Chkhetiani), Zurab Ionanidze (87 Mikhail Makhviladze), Mikhail Ashvetia (90 Roman Akhalkatsi), Grigol Imedadze (50 Jinjaradze).
JAS: Rustam Mamatkasymov, Rinad Urmeyev, Dmitriy Dokuchayev, Aybek Suleymanov, Nurlan Razhabaliyev, Marat Mamanov, Nurlan Altybayev, Atabek Kasymov (89 Ilkhom Israilov), Yevgeniy Boldygin, Vitaliy Timofeyev (64 Aybek Koshbekov), Zamir Yusupov (10 Mirlan Mirzaliyev).
Booket: 53 Atabek Kasymov, 70 Rinad Urmeyev.
19:00  FK SHAMKIR - DUSTLIK TASHKENT REG.  1:1 (0:1). CUSK Spartak. 500. Ghennadi Orlic (MOL).
Goals: 85 (og) Bakhtiyer Ashurmatov; 6 Umid Isakov.
SHA: Rauf Mekhtiyev, Aslan Kerimov, Mehman Yunusov, Azer Mamedov, Vidadi Rzayev (87 Mubariz Orucov), Halig Mardanov, Ali Abisov (52 Hagani Mamedov), Mahmud Kurbanov, Ismail Mamedov (46 Agil Mamedov), Viktor Kulikov (46 Etimad Kurbanov), Badri Kvaratskhelia (87 Imamyar Suleymanov).
DUS: Oleg Belyakov, Otabek Shakhmuradov, AlexandervKhvostunov, Bakhtiyer Ashurmatov, Oleg Sobirov, Bakhrom Khayduratov, Rashid Gafurov, Fevzi Davletov, Mukhtar Kurbanov, Umid Isakov (46 Sergey Ni), Anvar Saliyev (24 Bakhtiyer Khamidullayev), 70 Takhir Madrakhimov).
Booket: 61 Ismail Mamedov; 43 Fevzi Davletov.
01.21
15:00  FK SHAMKIR - TORPEDO KUTAISI  1:2 (1:1). SK Olympiyskiy. 3000. Darius Miezelis (LTU).
Goals: 7 Badri Kvaratskhelia; 20 Zurab Ionanidze, 60 Mikhail Ashvetia.
SHA: Guseyn Mamedov (61 Rauf Mekhtiyev), Aslan Kerimov, Mehman Yunusov, Azer Mamedov, Ali Abisov, Mahmud Kurbanov, Halig Mardanov, Ismail Mamedov (65 Agil Mamedov), Badri Kvaratskhelia, Etimad Kurbanov (83 Mubariz Orucov), Vidadi Rzayev (64 Hagani Mamedov).
TOR: Irakli Zoidze, Zurab Ionanidze (89 Roman Akhalkatsi), Zurab Archvadze (71 Mikhail Makhviladze), Sevasti Todua, Revaz Kemoklidze, Joni Shalamberidze (44 Malkhaz Asatiani), Mikhail Ashvetia (75 Paata Gvirjishvili), Levan Silagadze, Kakhaber Chkhetiani (66 Vakhtang Khvadagiani), Walter Guchua, Jinjaradze (59 David Janashia).
Booket: 43 Mehman Yunusov; 19 Zurab Archvadze, 25 Joni Shalamberidze, 26 Sevasti Todua, 44 Mikhail Ashvetia, 83 Zurab Ionanidze.
15.00  DUSTLIK TASHKENT REG. - JASHTYK AK ALTYN KARA-SUU  7:0 (3:0). CUSK Spartak. 250. Mamed Mamedov (TRK).
Goals: 15 Anvar Saliyev, 19 Umid Isakov, 21 (og) Dmitriy Dokuchayev, 56 Anvar Saliyev, 58 Marat Akhmerov, 74 Umid Isakov, 78 Anvar Saliyev.
DUS: Oleg Belyakov (46 Igor Mikhaylov), Bakhtiyer Ashurmatov (46 Otabek Shakhmuradov), Rustam Shaymardanov, Rustam Kurbanbayev, Oleg Sobirov (46 Alexander Khvostunov), Takhir Madrakhimov (70 Rashid Gafurov), Marat Akhmerov (70 Fevzi Davletov), Bakhodyr Seytkamalov (70 Bakhrom Khaydarov), Sergey Ni (70 Mukhtar Kurbanov), Anvar Saliyev, Umid Isakov.
JAS: Marat Ishmakov, Rinad Urmeyev, Dmitriy Dokuchayev (81 Zamirbek Safarov), Aybek Suleymanov, Nurlan Razhabaliyev, Marat Mamanov, Atabek Kasymov, Yevgeniy Boldygin (51 Vitaliy Timofeyev), Mirlan Mirzaliyev, Aybek Koshbekov, Ilkhom Israilov.
Booket: 60 Mirlan Mirzaliyev.
01.23
17:00  TORPEDO KUTAISI - DUSTLIK TASHKENT REG.  3:0 (0:0). CUSK Spartak. 550. Karen Nalbandyan (ARM).
Goals: 47 Mikhail Ashvetia, 69 Zurab Ionanidze, 75 Malkhaz Asatiani.
TOR: Irakli Zoidze, Zurab Archvadze (28 Jinjaradze), Levan Silagadze, Vakhtang Khvadagiani, Sevasti Todua, Givi Didava (80 Mikhail Makhviladze), Revaz Kemoklidze, Walter Guchua, Malkhaz Asatiani (77 Paata Gvirjishvili), Zurab Ionanidze (77 Ahota Babunashvili), Mikhail Ashvetia (71 Grigol Imedadze).
DUS: Oleg Belyakov, Otabek Shakhmuradov, Alexander Khvostunov, Bakhtiyer Ashurmatov, Oleg Sobirov, Marat Akhmerov (65 Sergey Ni), Mukhtar Kurbanov (72 Bakhodyr Seytkamalov), Fevzi Davletov, Anvar Saliyev, Bakhrom Khaydarov (46 Rashid Gafurov), Umid Isakov.
Booket: 40 Bakhtiyer Ashurmatov.
Sent Off: 74 Grigol Imedadze; 74 Bakhtiyer Ashurmatov.
19.00  FK SHAMKIR - JASHTYK AK ALTYN KARA-SUU  6:0 (1:0). CUSK Spartak. 100. Andrejs Sipailo (LVA).
Goals: 15 Vidadi Rzayev, 65 Ismail Mamedov, 69 Viktor Kulikov, 78 Mahmud Kurbanov, 86 (pk) Vidadi Rzayev, 88 (pk) Vidadi Rzayev.
SHA: Guseyn Mamedov, Nizami Ocagverdiyev, Mehman Yunusov, Azer Mamedov, Mahmud Kurbanov (90 Mubariz Orucov), Halig Mardanov (76 Ali Abisov), Ismail Mamedov (80 Imamyar Suleymanov), Badri Kvaratskhelia, Etimad Kurbanov (76 Matlab Mamedov), Vidadi Rzayev, Hagani Mamedov (57 Viktor Kulikov, 89 Agil Mamedov).
JAS: Rustam Mamatkasymov, Rinad Urmeyev, Dmitriy Dokuchayev, Aybek Suleymanov, Nurlan Razhabaliyev, Marat Mamanov (66 Zamirbek Safarov), Nurlan Altybaev, Atabek Kasymov (90 Zamir Yusupov), Vitaliy Timofeyev (76 Ilkhom Israilov), Mirlan Mirzaliyev, Aybek Koshbekov.

1. Torpedo Kutaisi        XXX  0:0  2:1  3:0   3  2 1 0  5:1  7
2. Dustlik Tashkent Reg.  0:0  XXX  1:1  7:0   3  1 2 0  8:1  5
3. FK Shamkir             1:2  1:1  XXX  6:0   3  1 1 1  8:3  4
4. Jashtyk Kara-Suu       0:3  0:7  0:6  XXX   3  0 0 3  0:16 0

D

01.20
13:00  ZHENIS ASTANA - ARAKS ARARAT  1:2 (0:2). SK Olympiyskiy. 1000. Andrejs Sipailo (LVA).
Goals: 64 Arsen Tlekhugov; 45 Ara Hakopyan, 45 Ara Hakopyan.
ZHE: Ayrat Karimov, Sergey Kozulin, Pavel Yevteyev (10 Oleg Lotov), Konstantin Kotov (65 Modest Foment), Yevgeniy Lovchev, Arsen Tlekhugov, Yuriy Aksyonov, Rolandas Vaineikis (51 Nurken Mazbayev), Oleg Korniyenko, Egidijus Zukauskas, Armands Zeiberlins.
ARA: Harutyun Abramyan, Aram Hayrapetyan, Norik Hokhoyan, Artak Minasyan (65 Romik Grigoryan), Hayk Harutyunyan, Felix Khojoyan, Artur Minasyan (88 Armen Sargsyan), Hovhannes Demirchyan, Karen Dokhoyan, Ara Hakopyan (77 Aram Hakopyan), Karen Asatryan (56 Tigran Hovhannisyan).
Booket: 74 Oleg Korniyenko; 35 Artak Minasyan, 82 Felix Khojoyan, 87 Hayk Harutyunyan.
Sent Off: 82 Yevgeniy Lovchev, 90 Hayk Harutyunyan.
13:00  RUSSIA U-21 - LEVADIA MAARDU  4:2 (2:0). CUSK Spartak. 300. Nail Lutfullin (UZB).
Goals: 2 Mikhail Mysin, 25 Jambulat Bazayev, 61 Sergey Rodin, 83 (pk) Sergey Rodin; 53 (pk) Maxim Rochkov, 73 Vladimir Chelnokov.
RUS: Vitaliy Baranov, Oleg Kuzmin, Dmitriy Bugakov, Roman Romanov, Pavel Nadeykin, Nikolay Samoylov (66 Anatoliy Yakushev), Oleg Trifonov (46 Dmitriy Skoblyakov), Jambulat Bazayev (51 Aleksey Bugayev), Mikhail Mysin (61 German Lovchev), Sergey Rodin, Roman Pavlyuchenko (46 Sergey Lebedkov).
LEV: Sergei Pareiko, Eduard Vinogradov (46 Andrei Kalimullin), Igor Prins, Toomas Kallaste (46 Oleksandr Tatarinov), Tihhon Shishov, Maxim Rochkov (63 Dmitri Kulikov), Sergei Bragin (46 Juri Fenin), Dmitri Kirillov, Vitali Leitan (88 Juri Leitan), Vladimir Chelnokov, Toomas Krom (46 Indro Olumets).
Booket: 64 Aleksey Bugayev; 54 Juri Fenin.
01.21
13:00  RUSSIA U-21 - ARAKS ARARAT  3:2 (3:2). CUSK Spartak. 250. Babayev (TAD).
Goals: 20 (pk) Jambulat Bazayev, 41 Roman Pavlyuchenko, 43 Oleg Trifonov, 8 Hayk Hakopyan, 27 Hayk Hakopyan.
Missed pk 89 Hayk Hakopyan.
RUS: Veniamin Mandrykin, Oleg Kuzmin, Dmitriy Bugakov, Roman Romanov, Aleksey Bugayev, Nikolay Samoylov, Oleg Trifonov, Jambulat Bazayev, Mikhail Mysin (57 Dmitriy Skoblyakov), Sergey Rodin, Roman Pavlyuchenko.
ARA: Ashot Dadamyan (46 Garnik Hovhannisyan), Ara Voskanyan, Norik Hokhoyan, Ashot Grigoryan, Tigran Hovhannisyan (57 Artur Minasyan), Ara Hakopyan (46 Armen Sargsyan, 72 Artak Minasyan), Osman Tamoyan, Hayk Hakopyan, Armen Sahakyan, Romeo Jenebyan (46 Aram Hayrapetyan), Romik Grigoryan (46 Karen Asatryan).
Booket: 89 Nikolay Samoylov.
17:00  LEVADIA MAARDU - ZHENIS ASTANA  1:1 (0:0). CUSK Spartak. 200. Hagani Mamedov (AZR).
Goals: 82 Juri Fenin; 63 Arsen Tlekhugov.
LEV: Sergei Pareiko, Toomas Kaalaste, Igor Prins, Oleksandr Tatarinov, Maxim Rochkov, Indro Olumets, Viyali Leitan, Juri Fenin, (84 Dmitri Kirillov), Sergei Bragin, Toomas Krom (66 Vladimir Chelnokov), Tihhon Shishov.
ZHE: Oleg Voskoboynikov, Oleg Lotov, Sergey Kozulin, Arsen Tlekhugov, Yuriy Aksenov, Modest Foment (62 Konstantin Kotov), Rolandas Vaineikis (56 Alexander Zarutskyj), Oleg Korniyenko, Egidijus Zukauskas, Armands Zeiberlins, Nurken Mazbayev (77 Murat Tleshev).
Booket: 5 Arsen Tlegukhov, 37 Modest Foment, 71 Oleg Korniyenko.
01.23
13:00  ZHENIS ASTANA - RUSSIA U-21  1:2 (0:0). CUSK Spartak. 200. Darius Miezelis (LTU).
Goals: 82 Yuriy Aksyonov; 49 Roman Pavlyuchenko, 63 Sergey Rodin.
ZHE:  Yevgeniy Chinyonov, Alexander Zarutskiy, Egidijus Zukauskas, Sergey Kozulin, Modest Foment, Oleg Lotov (77 Murat Tleshev), Yuriy Aksyonov, Rolandas Vaineikis (62 Konstantin Kotov), Vaso Sepashvili, Arsen Tlekhugov, Armands Zeiberlins.
RUS: Vitaliy Baranov (46 Veniamin Mandrykin), Oleg Kuzmin, Dmitriy Bugakov, Roman Romanov, Aleksey Bugayev, Anatoliy Yakushev (46 Nikolay Samoylov), Oleg Trifonov (64 Pavel Nadeykin), Sergey Lebedkov, Jambulat Bazayev (46 Dmitriy Skoblyakov), Sergey Rodin, Roman Pavlyuchenko (62 Mikhail Mysin).
Booket: 87 Alexander Zarutskiy; 74 Sergey Lebedkov.
Sent Off: 84 Yuriy Aksyonov; 84 Dmitriy Skoblyakov.
15:00  LEVADIA MAARDU - ARAKS ARARAT  2:2 (1:1). CUSK Spartak. 500. Serhiy Shebek (UKR).
Goals: 42 Sergei Bragin, 64 (pk) Maxim Rochkov; 4 Hayk Harutunyan, 88 Hayk Hakopyan.
LEV: Sergei Pareiko, Eduard Vinogradov, Maxim Rochkov, Oleksandr Tatarinov, Vitali Leitan, Juri Fenin, Dmitri Kirillov (87 Dmitri Kulikov), Sergei Bragin, Andrei Kalimullin, Tihhon Shishov, Vladimir Chelnokov.
ARA: Harutyun Abramyan, Aram Hayrapetyan, Artak Minasyan (67 Hayk Hakopyan), Hayk Harutunyan, Felix Khojoyan, Artur Minasyan (67 Romik Grigoryan, 88 Norik Hokhoyan), Osman Tamoyan, Hovhannes Demirchyan, Karen Dokhoyan, Ara Hakopyan (57 Ara Voskanyan, 76 Tigran Hovhannisyan), Karen Asatryan (31 Ashot Grigoryan).
Booket: 43 Oleksandr Tatarinov, 72 Dmitri Kirillov, 76 Sergei Bragin, 77 Juri Fenin; 17 Artak Minasyan, 24 Aram Hayrapetyan, 35 Artur Minasyan, 88 Hayk Harutunyan, 89 Tigran Hovhannisyan.

1. Araks Ararat           XXX  2:2  2:1  2:3   3  1 1 1  6:6  4
2. Levadia Maardu         2:2  XXX  1:1  2:4   3  0 2 1  5:7  2
3. Zhenis Astana          1:1  1:2  XXX  1:2   3  0 1 2  3:5  1
4. Russia U-21            4:2  3:2  2:1  XXX   3  3 0 0  9:5  9

Semifinal

01.24
16.30  SLAVIA MOZYR - SKONTO RIGA  1:3  (1:3). SK Olympiyskiy. 3000. Hagani Mamedov (AZR).
Goals: 38 Ihar Slesarchuk; 14 Mihails Miholaps, 26 Arturs Zakresevskis, 44 Vladimirs Kolesnicenko. 
SLA: Uladzimir Hayeu, Ihar Balin (75 Andrey Lukashevich), Fyodar Lukashenka (46 Ihar Rakouski), Uladzimir Sarachynski, Oleg Samatov, Artur Matveychyk (81 Dragan Stekovic), Goran Jovanovic (77 Dzmitry Chaley), Uladzimir Karytka, Alexander Gruber, Ihar Slesarchuk (46 Valery Stripeikis), Radoica Vasic.
SKO: Andrejs Piedels, Arturs Zakresevskis, Juris Laizans, Mihails Zemlinskis, Valentins Lobanovs, Olegs Blagonadezdins (33 Viktoras Olsanskis), Alexander Rehhviashvili, Orestas Buitkus (61 Levan Korgalidze), Vladimirs Kolesnicenko (77 Maris Verpakovskis), Mihails Miholaps (65 Viktors Morozs), Zurab Menteshashvili (90 Jevgenijs Buda).
Booket: 43 Ihar Slesarchuk, 60 Uladzimir Sarachynski, 68 Uladzimir Karytka; 39 Zurab Menteshashvili, 60 Vladimirs Kolesnicenko.
19.00  SPARTAK MOSCOW - KOPET-DAG ASHKHABAD  2:0 (1:0). SK Olympiyskiy. 12000. Aleh Chykun (BLR).
Goals: 30 Robson, 61 Jafar Irismetov. 
SPA: Alexander Filimonov, Yuriy Kovtun (46 Eduard Tsykhmeistruk), Igor Mitrevski, Jerry-Christian Tchuisse, Oleksandr Hranovskiy (74 Dmitriy Bugakov), Anton Monakhov (80 Gerard Moukounkou), Viktor Bulatov, Vasiliy Baranov, Yegor Titov, Robson (74 Nikolay Pisarev), Marcao (55 Jafar Irismetov).
KOP: Alexander Korobko, Gochkuli Gochkuliyev, Alexander Ignatov, Jumadurdy Meredov, Kurbangeldy Durdyyev, Kamil Mingazov (64 Azat Kuljagazov), Vladimir Bayramov, Muslim Agayev, Begenchmuhammed Kuliyev, Omar Berdyyev, Yuriy Magdiyev.
Booket: 28 Jumadurdy Meredov, 45 Yuriy Magdiyev.
01.26
16.30 SLAVIA MOZYR - KOPET-DAG ASHKHABAD  4:0  (2:0). SK Olympiyskiy. 1500. Viktor Kolpakov (KYR).
Goals: 13 Valery Stripeikis, 41 Raman Vasilyuk, 60 Valery Stripeikis, 77 Oleg Samatov. 
SLA: Syarhey Sinitsyn, Fyodar Lukashenka, Uladzimir Sarachynski, Milos Drobnjak, Oleg Samatov (78 Ruslan Danilyuk), Artur Matveychyk, Goran Jovanovic (70 Dzmitry Chaley), Raman Vasilyuk, Valery Stripeikis (70 Ihar Rakouski), Alexander Gruber, Radoica Vasic.
KOP: Alexander Korobko (78 Bayramniyaz Berdyyev), Gochkuli Gochkuliyev, Alexander Ignatov, Jumadurdy Meredov, Amandurdy Annadurdyyev (37 Kurbangeldy Durdyyev), Zarif Ereshov (37 Kamil Mingazov), Vladimir Bayramov, Muslim Agayev (70 Azat Kuljagazov), Begenchmuhammed Kuliyev, Omar Berdyyev, Yuriy Magdiyev.
Booket: 90 Ruslan Danilyuk; 44 Jumadurdy Meredov.
Sent Off: 88 Yuriy Magdiyev.
19.00  SPARTAK MOSCOW - SKONTO RIGA  4:1 (2:1). SK Olympiyskiy. 9000. Karen Nalbandyan (ARM).
Goals: 2 (og) Valentins Lobanovs, 45 Marcao, 51 Marcao, 70 Viktor Bulatov; 21 Levan Korgalidze. 
Missed pk 21 Mihails Zemlinskis.
SPA: Alexander Filimonov, Yuriy Kovtun (46 Dmitriy Bugakov), Igor Mitrevski (75 Gerard Moukounkou), Jerry-Christian Tchuisse, Oleksandr Hranovskiy (46 Robson), Anton Monakhov, Viktor Bulatov, Vasi;iy Baranov, Yegor Titov (46 Eduard Tsykhmeistruk), Marcao, Jafar Irismetov.
SKO: Andrejs Piedels, Arturs Zakresevskis, Juris Laizans, Mihails Zemlinskis (68 Maris Verpakovskis), Valentins Lobanovs, Viktoras Olsanskis, Alexander Rekhviashvili, Orestas Buitkus, Levan Korgalidze (76 Aleksejs Visniakovs), Vladimirs Kolesnicenko (72 Jevgenijs Buda), Mihails Miholaps (56 Viktors Morozs).
Booket: 21 Alexander Filimonov; 44 Mihails Miholaps.

1. Spartak Moscow         XXX  4:1  3:1  2:0   3  3 0 0  9:2  9
2. Skonto Riga            1:4  XXX  3:1  0:0   3  1 1 1  4:5  4 
3. Slavia Mozyr           1:3  1:3  XXX  4:0   3  1 0 2  6:6  3
4. Kopet-Dag Ashkhabad    0:2  0:0  0:4  XXX   3  0 1 2  0:6  1

Final

01.28
14.00  SPARTAK MOSCOW - SKONTO RIGA  2:1 (0:1, 1:0, 1:0). SK Olympiyskiy. 25000. Serhiy Shebek (UKR).
Goals: 75 Robson, 99 Eduard Tsykhmeistruk; 28 Juris Laizans.
SPA: Alexander Filimonov, Yuriy Kovtun, Jerry-Christian Tchuisse (46 Dmitriy Bugakov), Oleksandr Hranovskiy (57 Eduard Tsykhmeistruk), Anton Monakhov, Viktor Bulatov, Vasiliy Baranov, Dmitriy Parfyonov, Robson, Yegor Titov, Marcao (46 Jafar Irismetov).
SKO: Andrejs Piedels, Arturs Zakresevskis, Juris Laizans, Mihails Zemlinskis, Valentins Lobanovs, Viktoras Olsanskis, Alexander Rekhviashvili, Orestas Buitkus, Vladimirs Kolesnicenko, Mihails Miholaps (68 Maris Verpakovskis), Zurab Menteshashvili (59 Viktors Morozs).
Booket: 31 Robson, 73 Anton Monakhov, 89 Dmitriy Bugakov; 18 Juris Laizans, 81 Mihails Zemlinskis.


2002

2002.01.19-27 Moscow

A. Spartak Moscow (RUS), Sherif Tiraspol (MOL), Neftchi Fergana (UZB), Pyunik Yerevan (ARM)
B. Skonto Riga (LVA), Torpedo Kutaisi (GEO), Zhenis Astana (KAZ), RUSSIA U-18
C. Dinamo Kiev (UKR), FBK Kaunas (LTU), Shamkir (AZR), Regar-Tadaz Tursun-Zade (TAD)
D. Belshyna Bobruisk (BLR), Flora Tallinn (EST), SKA PVO Bishkek (KYR), Nisa Ashkhabad (TRK),  

A

01.19
19.00  SPARTAK MOSCOW - NEFTCHI FERGANA  3:0 (1:0). SK Olympiyskiy. 6000. Szebek (UKR).
Goals: 7 Vladimir Beschastnykh, 48 Vladimir Beschastnykh, 72 Dmitriy Sychov.
SPA: Levitskyi, Mitreski, Kebe, Parfyonov, Kovtun, Titov, Tsikhmeistruk (62 Danishevskiy), Baranov, Kudryashov (64 Pavlenko), Vasilyuk (62 Sychov), Beschastnykh (77 Mukansi).
NEF: Zabirov, Mataliyev, Memetov, A.Toirov, Radkevich, Shomurodov (85 Nesterov), Durmonov (54 Kovalenko), Kholmatov (54 Sharipov), Ni, Saidov, Isoqov (89 Sargsyan).
19.00  SHERIF TIRASPOL - PYUNIK YEREVAN  3:0 (2:0). CUSK Spartak. 400. Kaaldma (EST).
Goals: 30 Iurii Priganiuc, 44 Eugen Patula, 90 Christian Chukwudi Jacob.
SHE: Chirilov, Priganiuc, Botis, Bukel, Odiah, Tarkhnishvili, Nesteruc (81 Gumeniuc), Ivanov (89 Josan), Boret (69 Jacob), Patula (59 Barburos), Comleonoc (79 Porfireanu).
PYU: Lyashchuk, Nazaryan, Agh.Mkrtchyan, Bilibio, Minasyan (46 Traore), Avetisyan, Art.Karamyan, Stevanovic, Mamadou, Art.Mrktchyan (84 Malal), Arm.Karamyan (86 Meloyan).
Booket: 68 Boret, 85 Priganiuc; 58 Arm.Karamyan, 61 Agh.Mrktchyan.
01.20
19.00  SPARTAK MOSCOW - SHERIF TIRASPOL  6:1 (3:1). SK Olympiyskiy. 10000. Shmolik (BLR).
Goals: 2 Vladimir Beschastnykh, 15 Roman Vasilyuk, 32 Vladimir Beschastnykh, 60 Dmitriy Sychov, 61 Dmitriy Kudryashov, 78 McDonals Mukansi; 39 Stanislav Ivanov.
SPA: Levitskyi, Mitreski, Kebe, Parfyonov (69 Streltsov), Kovtun, Titov, Tsikhmeistruk (65 Anderson), Baranov (69 Nemov), Kudryashov (69 Pavlenko), Vasilyuk (52 Sychov), Beschastnykh (69 Mukansi).
SHE: Chirilov, Priganiuc, Botis, Bukel, Odiah, Tarkhnishvili, Nesteruc (28 Jacob), Ivanov (89 Gumeniuc), Boret (73 Barburos), Patula, Comleonoc (71 Porfireanu).
Booket: 68 Kovtun, 75 Kebe; 78 Porfireanu.
19.00  PYUNIK YEREVAN - NEFTCHI FERGANA  3:0. CUSK Spartak. 300. Sipailo (LVA).
Goals: 42 Malal N'Diaye, 48 Varazdat Avetisyan, 75 Varazdat Avetisyan.
Missed pk 34 Arman Karamyan.
PYU: Lyashchuk, Makalou (82 Meloyan), Agh.Mrktchyan, Bilibio, Avetisyan, Art.Karamyan (84 Hovhannisyan), Malal (87 Chilingaryan), Traore, Stevanovic, Mamadou (75 Nazaryan), Arm.Karamyan.
NEF: Zabirov, Mataliyev, Memetov, A.Toirov, Radkevich, Nesterov (77 M.Toirov), Saidov (46 Sharipov), Khamidov (46 Rayimjonov), Ni, Pisarev (23 Kovalenko), Isoqov (81 Sargsyan).
01.22
19.00  PYUNIK YEREVAN - SPARTAK MOSCOW  2:6 (1:3). SK Olympiyskiy. 6000. Kolpakov (KYR).
Goals: 18 Arman Karamyan, 90 Malal N'Diaye; 23 Aleksandr Danishevskiy, 26 Aleksandr Danishevskiy, Dmitriy Sychov, 55 Aleksandr Danishevskiy, 81 Aleksandr Danishevskiy, 84 Vladimir Beschastnykh.
Missed pk 63 Malal N'Diaye.
PYU: Lyashchuk, Makalou, Agh.Mrktchyan (46 Nazaryan), Bilibio (69 Meloyan), Avetisyan, Art.Karamyan, Malal, Traore, Stevanovic, Mamadou, Arm.Karamyan.
SPA: Kabanov (70 Levitskyi), Mitreski, Parfyonov (46 Kovtun), Streltsov, Popov (72 Kebe), Pavlenko (68 Titov), Kudryashov (46 Sheshukov), Danishevskiy, Nemov, Anderson (46 Mukansi), Sychov (68 Beschastnykh).
Booket: 88 Makalou.
19.00  SHERIF TIRASPOL - NEFTCHI FERGANA  4:2 (2:2). CUSK Spartak. 500. Hudiyev (AZR).
Goals: 9 Ruslan Barburos, 28 Stanislav Ivanov, 68 Ruslan Barburos, 76 Ruslan Barburos; 37 Ilya Kovalenko, 40 Sergey Ni.
SHE: Chirilov, Priganiuc, Botis, Bukel, Tarkhnishvili, Ivanov, Boret (84 Gumeniuc), Patula (72 Nesteruc), Barburos, Odiah, Comleonoc (80 Porfirranu).
NEF: Zabirov, Mataliyev, Memetov, Petrov, Radkevich, Saidov (67 Kholmatov), Durmonov (70 A.Toirov), Rayimjonov (70 Sharipov), Ni, Kovalenko, Lebedev (62 Shomurodov).
Booket: 24 Odiah.

1. Spartak Moscow         XXX  6:1  6:2  3:0   3  3 0 0 15:3  9
2. Sherif Tiraspol        1:6  XXX  3:0  4:2   3  2 0 1  8:8  6
3. Pyunik Yerevan         2:6  0:3  XXX  3:0   3  1 0 2  5:9  3
4. Neftchi Fergana        0:3  2:4  0:3  XXX   3  0 0 3  2:10 0

B

01.19
15.00  SKONTO RIGA - ZHENIS ASTANA  2:0 (2:0). SK Olympiyskiy. 2000. V.Ivanov (RUS).
Goals: 6 Audrius Ksanavicius, 7 David Chaladze.
SKO: Piedels, Isakovs, Samusiovas, Dedura, Zemlinskis, Blagonadezdins, Buitkus (60 Verpakovskis), Kolesnicenko (72 Kvaratskhelia), Miholaps (46 Jelisejevs), Ksanavicius (57 Korgalidze), Chaladze (57 Menteshashvili).
ZHE: Loria, Kozyulin, Soloshenko (46 Bjelik), Uzdenov (62 Klikunov), Tlekhugov, Nelson, Ashurmamadov (46 Kirov), Zabelin, Travin, Klishin, Martens.
Booket: 41 Klishin.
15.00  RUSSIA U-18 - TORPEDO KUTAISI  1:3 (0:2). CUSK Spartak. 800. Orlic (MOL).
Goals: 72 Sergey Pugachov; 17 Givi Didava, 24 Malkhaz Asatiani, 54 Zurab Ionanidze.
RUS: Ivanov, Abramov, Kryuchikhin, Kondrashov (70 S.Dorokhin), P.Dorokhin, Zhitnikov (46 Malakhovskiy), Sukhov, Zinovyev, Pugachov, Ovchinnikov (81 Shamlidi), Bystrov (46 Yanbayev).
TOR: Gvaramadze (65 Sturua), Ionanidze, Makhviladze (39 Chelidze), Didava, Todua, Silagadze, Kutateladze (46 Akhalkatsi), Poroshyn (39 Babunashvili), Asatiani (44 Paramonov), Abramidze, Kemoklidze.
01.20
15.00  TORPEDO KUTAISI - SKONTO RIGA  0:3 (0:0). SK Olympijskij. 2000. Roman (UZB).
Goals: 59 Zurab Menteshashvili, 86 Maris Verpakovskis, 89 Aleksandrs Jelisejevs.
TOR: Gvaramadze, Ionanidze, Makhviladze, Didava, Todua (65 Babunashvili), Silagadze, Kutateladze (46 Poroshin), Chelidze (73 Akhalkatsi), Asatiani (46 Poroshyn), Abramidze, Kemoklidze.
SKO: Piedels, Isakovs, Samusiovas, Dedura, Zemlinskis, Blagonadezdins, Buitkus (52 Korgalidze), Kolesnicenko (75 Kvaratskhelia), Miholaps (46 Verpakovskis), Ksanavicius (52 Menteshashvili), Chaladze (74 Jelisejevs).
Booket: 21 Chelidze; 60 Kolesnicenko.
15.00  ZHENIS ASTANA - RUSSIA U-18  2:4 (0:1). CUSK Spartak. 500. Murtazayev (TAD).
Goals: 87 Arsen Tlekhugov, 89 Arsen Tlekhugov; 9 Maksim Malakhovskiy, 60 Maksim Malakhovskiy, 69 Vladimir Bystrov, 78 Aleksei Zhitnikov.
ZHE:  Chichyonov, Lukasevicius (16 Nelson), Kozyulin, Soloshenko (59 Sukhoruchenko), Klikunov (49 Klishin), Ashurmamedov (51 Tlegukhov), Mataganov (25 Uzdenov, 59 Bjelik), Zabelin, Travin, Kirov, Barantayev.
RUS: Ivanov, Abramov, Kryuchikhin, Kondrashov (88 S.Dorokhin), P.Dorokhin (58 Bystrov), Yanbayev, Sukhov, Zinovyev, Pugachov, Malakhovskiy (89 Kubrak), Ovchinnikov (60 Zhitnikov).
Booket: 45 Klikunov; 32 Kondrashov, 90 Abramov.
01.22
15.00  TORPEDO KUTAISI - ZHENIS ASTANA   2:1 (1:0). SK Olympiyskiy. 2000. Kaldmaa (EST).
Goals: 44 Zurab Ionanidze, 88 Andriy Poroshyn; 85 Nilton Pereira Mendes.
TOR: Gvaramadze, Ionanidze, Makhviladze (86 Babunashvili), Didava, Todua, Silagadze, Kutateladze (90 Paramonov), Chelidze (58 Poroshyn), Asatiani, Abramidze, Kemoklidze.
ZHE:  Loria, Kozyulin, Sukhoruchenko, Tlegukhov (63 Ashurmamadov), Nelson, Zabelin, Travin, Klishin (78 Klikunov), Kadyrkulov (64 Kirov), Mendes, Martens.
15.00  SKONTO RIGA - RUSSIA U-18  2:0 (1:0). CUSK Spartak. 500. Murtazayev (TAD).
Goals: 6 Maris Verpakovskis, 73 Orestas Buitkus.
SKO: Pavlovs, Zakresevskis, Samusiovas (46 Isakovs), Lobanovs, Verpakovskis (57 Chaladze), Kolesnicenko (46 Ksanavicius), Jelisejevs (75 Dedura), Korgalidze (57 Miholaps), Menteshashvili (57 Buitkus), Kvaratskhelia, Morozs.
RUS: Ivanov, Abramov, Lozhkin, Kryuchikhin, Kondrashov, Yanbayev, Sukhov (70 Zhitikov), Pugachov (23 S.Dorokhin), Malakhovskiy, Ovchinnikov (51 Kubrak, 70 Zinovyev), Bystrov (46 P.Dorokhin).

1. Skonto Riga            XXX  3:0  2:0  2:0   3  3 0 0  7:0  9
2. Torpedo Kutaisi        0:3  XXX  2:1  3:1   3  2 0 1  5:5  6
3. Zhenis Astana          0:2  1:2  XXX  2:4   3  0 0 3  3:8  0
4. Russia U-18            0:2  1:3  4:2  XXX   3  1 0 2  5:7  3

C

01.19
17:00  DINAMO KIEV - FBK KAUNAS  2:1 (0:1). SK Olympiyskiy. 6000. Nalbandyan (ARM).
Goals: 49 Lucky Idahor, 83 Vladislav Vashchuk; 25 Darius Sanajevas.
DIN: Reva, Holovko, Vashchuk, Serebrennikov (46 Kosovskyi), Cernat (46 Husyn), Bodnar, Venhlynskyi (46 Byalkevich), Shatskikh (46 Idahor), Gioane (75 Kardash), Nesmachnyi, Khatskevich (46 Gavrancic).
KAU: Kurskis, Gvildys (80 Zelmikas), Sanajevas, Kancelskis, Danilicevas (68 Kunevicius), Juodeikis (86 Stankevicius), Petrenka, Pocius (60 Miklinevicius), Puotkalis, Regelskis, Velicka (77 Gelgota).
Booket: 85 Husyn, 91 Byalkevich; 29 Kancelskis, 88 Puotkalis.
17:00  FK SHAMKIR - REGAR-TADAZ TURSUN-ZADE  1:3 (1:1). CUSK Spartak. 750. Tuseev (KAZ).
Goals: 20 Alay Bayramov; 25 Rovshan Bazarov, 47 Mukhsin Mukhamadiyv, 86 Isroil Idiyev.
SHA: Mohammadov, Karimov, Yunusov, Azer Mammadov (65 Yadullayev), M.Qurbanov, Mardanov, I.Mammadov (47 E.Qurbanov), Kvaratskhelia (77 H.Mammadov), Bayramov, Agil Mammadov (62 Kulikov), Rzayev (77 Abisov).
REG: Yengurazov, Tabarov, Shaimardanov, Piskaryov (84 Rustamov), Muminov (88 Tursunov), Khakimov (48 Idiyev), Khakberdiyev (48 Rakhimov), Burkhonov, Mukhamadiyev (60 Usmanov), Zubaidov, Bazarov (65 Rabiyev).
Booket: 29 Yunusov, 47 Karimov, 48 Mohammadov, 81 H.Mammadov; 57 Tabarov, 69 Zubaidov.
01.20
17:00  DINAMO KIEV - SHAMKIR  3:0 (2:0). SK Olympiyskiy. 3000. Baskakov (RUS).
Goals: 15 Laszlo Bodnar, 40 Alyaksandr Khatskevich, 53 Goran Gavranvic.
DIN: Reva (55 Filimonov), Vashchuk (73 Gioane), Kardash (61 Venhlinskyi), Cernat (46 Byalkevich), Bodnar, Peev (77 Serebrennykov), Husyn, Shatskikh (46 Idahor), Nesmachnyi (87 Holovko), Khatskevich, Gavrancic.
SHA: Mohammadov, Karimov, Yunusov, Azer Mammadov, M.Qurbanov, Mardanov (46 Abisov), E.Qurbanov, Kvaratskhelia (67 H.Mammadov), Yadullayev, Kulikov, Rzayev (60 Bayramov).
Booket: 88 Husyn.
17.00  FBK KAUNAS - REGAR-TADAZ TURSUN-ZADE  1:0 (1:0). CUSK Spartak. 700. Kolpakov (KYR).
Goals: 20 Andrius Velicka.
KAU: Kurskis, Gvildys (54 Kunevicius), Sanajevas, Kancelskis, Danilicevas (68 Miklinevicius), Juodeikis, Petrenka, Pocius (83 Zelmikas), Puotkalis, Regelskis, Velicka (80 Gelgota).
REG: Yengurazov, Tabarov, Shaimardanov, Piskaryov (58 Rustamov), Muminov, Khakimov (64 Rabiyev), Khakberdiyev (52 Makhmudov), Burkhonov (69 Usmanov), Mukhamadiyev, Zubaidov, Bazarov.
Booket: 30 Pocius, 41 Regelskis; 56 Piskaryov.
01.22
17:00  REGAR-TADAZ TURSUN-ZADE - DINAMO KIEV  0:2 (0:1). SK Olympiyskiy. 2000. V.Ivanov (RUS).
Goals: 31 Florin Cernat, 73 Lucky Idahor.
REG: Yengurazov, Tabarov, Shaimardanov, Rustamov (60 Piskaryov), Muminov, Makhmudov (66 Khakberdiyev), Burkhonov, Mukhamadiyev (66 Usmanov), Rabiyev (68 Umarov), Zubaidov, Bazarov (85 Umarbayev).
DIN: Reva, Holovko, Vashchuk (46 Gavrancic), Kardash (65 Serebrennykov), Cernat (46 Lysytskyi), Bodnar (76 Kostyuk), Peev, Shatskikh (46 Idahor), Gioane, Nesmachnyi, Khatskevich (46 Byalkevich).
Booket: 30 Rustamov, 58 Zubaidov; 54 Gioane.
17.00  SHAMKIR - FBK KAUNAS  0:0. CUSK Spartak. 250. Roman (UZB).
SHA: Mohammadov, Karimov, Yunusov, Azer Mammadov, E.Qurbanov, Abisov (71 H.Mammadov), M.Qurbanov, Bayramov (46 Kvaratskhelia), Yadullayev, Kulikov (60 Agil Mammadov), Rzayev.
KAU: Kurskis, Gvildys (71 Zelmikas), Sanajevas, Kancelskis, Danilicevas (73 Cepovas), Juodeikis (46 Miklinevicius), Petrenka, Pocius (74 Stankevicius), Puotkalis, Regelskis (53 Kunevicius), Velicka (67 Gelgota).
Booket: 17 Karimov, 48 Yadullayev; 51 Kancelskis, 88 Stankevicius.

1. Dinamo Kiev            XXX  2:1  2:0  3:0   3  3 0 0  7:1  9
2. FBK Kaunas             1:2  XXX  1:0  0:0   3  1 1 1  2:2  4
3. Regar-TadAZ Tursun-Z.  0:2  0:1  XXX  3:1   3  1 0 2  3:4  3
4. Shamkir                0:3  0:0  1:3  XXX   3  0 1 2  1:6  1

D

01.19
13:00  BELSHYNA BOBRUISK - FLORA TALLINN  1:3 (0:1). SK Olympiyskiy. 500. Baskakov (RUS).
Goals: 89 Vital Aleshchenka; 13 Marko Kristal, 54 Mark Shvets, 67 Mark Shvets.
Missed pk 6 Alyaksandr Sedneu (Belshyna).
BEL: Shantalosau, Sedneu, Shahoika (81 Khrypach), Klimovich (79 Semerykau), Horbachou (67 Kuzminich), Vostrykau, Malyauka (68 Tymchishyn), Lanko, Hormash (77 Labanau), Trukhau, Karolik (68 Aleshchanka).
FLO: Kaalma, Allas (88 Rooba), Stepanov, Rahn, Saviauk, Reim, Shvets, Novikov (82 Pereverzev), Hamre (68 Kulik), Kristal, Tarassenkov (78 Saharov).
Booket: 55 Malyauka.
13:00  SKA PVO BISHKEK - NISA ASHKHABAD  0:3 (0:1). CUSK Spartak. 400. Malzinskas (LTU).
Goals: 18 Didarklych Urazov, 73 (pk) Didarklych Urazov, 83 Artyom Nazarov.
SKA: Sirotin, Salo, Korzanov (27 Chernyshov), Amin, Kornilov (14 Gayzitdinov), Pilipas, Pryanishnikov, Jamshidov, Kholkovskiy, Chertkov (68 Ishmakov), Jumakeyev.
NIS: Kharchik, Gilka, Sysoyev, Bordolimov (84 N.Bayramov), Nazarov, Soimu (46 Ovekov), Mirzonov, Did.Urazov (86 Nuryagdyyev), V.Bayramov, Orazov (33 Miller), Bagdasaryan.
Booket: 35 Chertkov, 22 Gilka, 50 Sysoyev.
01.20
13:00  NISA ASHKHABAD - BELSHYNA BOBRUISK  2:1 (1:0). SK Olympiyskiy. 500. Hudiyev (AZR).
Goals: 28 Didarklych Urazov, 68 Nazar Bayramov; 83 Vyachaslau Hormash.
NIS: Kharchik, Gilka, Miller, Sysoyev, Bordolimov, Nazarov, Mirzonov (62 Bailiyev), Did.Urazov, V.Bayramov (88 N.Bayramov), Ovekov (81 Dayan.Urazov), Bagdasaryan.
BEL: Shantalosau, Sedneu, Shahoika (76 Semerykau), Klimovich, Vostrykau (76 Horbachou), Malyauka (69 Kuzminich), Lanko, Hormash, Karolik (46 Aleshchanka), Poznyak (59 Khrypach), Tymchishyn (72 Labanau).
Booket: 15 Mirzonov; 38 Poznyak.
13:00  FLORA TALLINN - SKA PVO BISHKEK  1:1 (0:0). CUSK Spartak. 300. Malaguradze (GEO).
Goals: 54 Aleksandr Saharov; 89 Vyacheslav Pryanishnikov.
FLO: Kaalma, Allas, Stepanov, Rahn, Rooba, Reim, Shvets (70 Haavistu), Anniste, Kulik (60 Hamre), Kristal, Tarassenkov (46 Saharov).
SKA: Sirotin, Salo, Korzanov, Amin (68 Murat Jumakeyev), Kornilov (87 Bekbolotov), Pilipas, Pryanishnikov, Jamshidov (80 Kononov), Ishmakov (68 Gayzitdinov), Kholkovskiy, Chernyshov (85 Chavelashvili).
Booket: 49 Rooba; 70 Kornilov.
01.22
13:00  BELSHYNA BOBRUISK - SKA PVO BISHKEK  1:1 (0:0). SK Olympiyskiy. 500. Sipailo (LVA).
Goals: 88 Mikhail Horbachou; 83 Sergey Gayzitdinov.
BEL: Shantalosau, Sedneu, Shahoika (46 Poznyak), Klimovich, Horbachou, Malyauka (56 Vostrikov), Hormash (46 Lanko), Karolik, Aleshchanka (59 Labanau), Kuzminich, Tymchishyn.
SKA: Sirotin, Salo (68 Kononov), Korzanov, Murat Jumakeyev, Kornilov (61 Gayzitdinov), Pilipas, Pryanishnikov (85 Chavelashvili), Jamshidov (73 Ishmakov), Kholkovskiy (87 Bekbolotov), Chertkov, Chernyshov (85 M. Jumakeev).
Booket: 88 Chavelashvili.
13:00  FLORA TALLINN - NISA ASHKHABAD  1:0 (1:0). CUSK Spartak. 200. Orlic (MOL).
Goal: 43 Tor Henning Hamre.
FLO: Kaalma, Arst (17 Allas), Stepanov, Saviauk, Rooba, Anniste, Shvets, Novikov (76 Reim), Hamre (62 Kulik), Larsen (60 Kristal), Tarassenkov (70 Saharov).
NIS: Kharchik, Gilka, Miller, Bordolimov, Nazarov, Mirzonov (89 Dayan.Urazov), Did.Urazov, V.Bayramov (43 Soimu), Ovekov, Bagdasaryan, Bailiyev.

1. Flora Tallinn          XXX  1:0  1:1  3:1   3  2 1 0  5:2  7
2. Nisa Ashkhabad         0:1  XXX  3:0  2:1   3  2 0 1  5:2  6
3. SKA PVO Bishkek        1:1  0:3  XXX  1:1   3  0 2 1  2:5  2
4. Belshyna Bobruisk      1:3  1:2  1:1  XXX   3  0 1 2  3:6  1

Quarterfinal

01.23
13.00  FLORA TALLINN - FBK KAUNAS  0:0 (0:0). 1-3 pk. SK Olympiyskiy. 200. Szebek (UKR).
Pk: Erko Saviauk; Vitalijus Danilicevas, Andrius Puotkalis, Tomas Miklinevicius.
Missed pk: Meelis Rooba, Marko Kristal, Taavi Rahn; Darius Gvildys, Eduardas Kurskis.
FLO: Kaalma, Allas (81 Rooba), Stepanov, Rahn, Saviauk, Reim, Shvets (56 Haavistu), Novikov, Kulik (52 Hamre), Kristal, Tarassenkov (60 Saharov).
KAU: Kurskis, Gvildys, Sanajevas, Gelgota, Danilicevas, Juodeikis (85 Miklinevicius), Kunevicius, Petrenka, Pocius (46 Cepovas), Puotkalis, Velicka.
Booket: 55 Saviauk, 64 Haavistu; 69 Gvildys, 80 Cepovas, 80 Gelgota.
15.00  SKONTO RIGA - SHERIF TIRASPOL  4:2 (2:0). SK Olympiyskiy. 2000. Baskakov (RUS).
Goals: 12 Olegs Blagonadezdins, 75 Vladimis Kolesnicenko, 86 Maris Verpakovskis, 90 Aleksandrs Jelisejevs; 58 Chidi Odiah, 65 Stanislav Ivanov.
SKO: Piedels, Isakovs (68 Korgalidze), Samusiovas, Dedura, Zemlinskis (90 Zakresevskis), Blagonadezdins, Buitkus, Kolesnicenko (78 Jelisejevs), Miholaps (62 Morozs), Ksanavicius (46 Menteshashvili), Chaladze (46 Verpakovskis).
SHE: Chirilov, Priganiuc (81 Nesteruc), Botis, Bukel, Odiah, Comleonoc, Tarkhnishvili, Ivanov, Boret, Patula, Barburos (87 Jacob).
Booket: 31 Miholaps, 83 Blagonadezdins, 87 Samusiovas; 87 Nesteruc.
17.00  DINAMO KIEV - NISA ASHKHABAD  3:2 (2:2). SK Olympiyskiy. 4000. Butenko (RUS).
Goals: 10 Georgi Peev, 44 (pk) Florin Cernat, 87 Andriy Husyn; 17 (pk) Didarklych Urazov, 35 Vladimir Bayramov.
DIN: Reva, Vashchuk, Kardash (46 Byalkevich), Cernat (88 Holovko), Bodnar, Peev (74 Shatskikh), Idahor (88 Serebrennykov), Husyn, Gavrancic, Nesmachnyi, Khatskevich (56 Gioane).
NIS: Zhigailov, Gilca (90 Nuryagdyyev), Miller, Bordolimov, Nazarov, Mirzonov (71 Dayan.Urazov), Did.Urazov, V.Bayramov (80 N.Bayramov), Ovekov, Bagdasaryan, Bailiyev.
Booket: 16 Reva, 61 Cernat; 55 Mirzonov, 61 Gilca.
19.00  SPARTAK MOSCOW - TORPEDO KUTAISI  3:1 (2:1). SK Olympiyskiy. 4500. Malzinskas (LTU).
Goals: 6 Eduard Tsykhmeistruk, 16 (pk) Dmitriy Parfyonov, 83 Dmitriy Sychov; 29 (pk) Levan Silagadze.
SPA: Levitskyi, Mitreski, Kebe (63 Streltsov), Parfyonov, Kovtun, Titov, Tsykhmeistruk, Baranov (65 Mukansi), Kudryashov (32 Danishevskiy), Vasilyuk (34 Sychov), Beschastnykh.
TOR: Gvaramadze, Makhviladze, Didava, Abramidze, Todua, Silagadze (85 Akhalkatsi), Chelidze, Asatiani (72 Babunashvili), Kemoklidze, Kutateladze, Ionanidze (72 Poroshyn).
Booket: 27 Kudryashov; 27 Kemoklidze, 36 Silagadze, 42 Ionanidze.

Semifinal

01.25
16.00  SKONTO RIGA - DINAMO KIEV  0:3 (0:0). SK Olympiyskiy. 4000. Ivanov (RUS).
Goals: 51 Lucky Idahor, 55 Lucky Idahor, 86 Serhiy Serebrennykov.
SKO: Andrejs Piedels, Aleksandrs Isakovs, Mantas Samusiovas [LTU] (57 Arturs Zakresevskis), Ignas Dedura [LTU], Mihails Zemlinskis, Olegs Blagonadezdins, Orestas Buitkus [LTU] (78 Viktors Morozs), Vladimirs Kolesnicenko (73 Audrius Ksanavicius [LTU]), Maris Verpakovskis (70 Mihails Miholaps), Zurab Menteshashvili [GEO] (56 Levan Korgalidze [GEO]), David Chaladze [GEO] (52 Aleksandrs Jelisejevs).
DIN: Vitaliy Reva, Oleksandr Holovko, Vladyslav Vashchuk, Tiberiu Gioane [ROM] (77 Goran Gavrancic [YUG]), Valyantsin Byalkevich [BLR] (85 Oleh Venhlynskyi), Vitaliy Kosovskyi (77 Florin Cernat [ROM]), Laszlo Bodnar [HUN], Georgi Peev [BGR] (66 Vasyl Kardash), Lucky Idahor [NGA] (72 Maksim Shatskikh [UZB]), Andriy Husyn (85 Serhiy Serebrennykov), Andriy Nesmachnyi.
Booket: 66 Orestas Buitkus, 83 Aleksandrs Isakovs; 15 Tiberiu Gioane.
19.00  SPARTAK MOSCOW - FBK KAUNAS  4:0 (1:0). SK Olympiyskiy. 6500. Nalbandyan (ARM).
Goals: 2 Aleksandr Danishevskiy, 60 Vladimir Beschastnykh, 77 Vladimir Beschastnykh, 83 Dmitriy Sychov.
SPA: Maksym Levitskyi [UKR], Ibra Kebe Baye [SEN], Dmitriy Parfyonov, Yuriy Kovtun, Andrei Streltsov, Yegor Titov, Eduard Tsykhmeistruk [UKR] (72 McDonald Mukansi [RSA]), Vasiliy Baranov [BLR], Dmitriy Kudryashov (37 Oleksandr Pavlenko [UKR]), Aleksandr Danishevskiy (53 Dmitriy Sychov), Vladimir Beschastnykh.
KAU: Eduardas Kurskis (86 Modestas Stonys), Darius Gvildys, Darius Sanajevas (65 Irmantas Zelmikas), Darius Regelskis (72 Dainius Kunevicius), Tomas Kancelskis, Vitalijus Danilicevas (76 Gytis Gelgota), Gintaras Juodeikis, Vadimas Petrenka (67 Tomas Miklinevicius), Remigijus Pocius (46 Rimantas Cepovas), Andrius Puotkalis, Andrius Velicka (84 Vitalis Stankevicius).

Final

01.27
13.00  SPARTAK MOSCOW - DINAMO KIEV  3:4 (2:2). SK Olympiyskiy. 20000. Shmolik (BLR).
Goals: 4 Eduard Tsykhmeistruk, 44 Aleksandr Danishevskiy, 86 Dmitriy Sychov; 7 Alyaksandr Khatskevich, 45 Georgi Peev, 63 Valyantsin Byalkevich, 85 Lucky Idahor.
SPA: Maksym Levitskyi [UKR], Ibra Kebe Baye [SEN], Dmitriy Parfyonov, Yuriy Kovtun, Andrei Streltsov (69 Igor Mitreski [MKD]), Yegor Titov, Eduard Tsykhmeistruk [UKR] (75 McDonald Mukansi [RSA]), Vasiliy Baranov [BLR], Oleksandr Pavlenko [UKR] (51 Dmitriy Sychov), Aleksandr Danishevskiy, Vladimir Beschastnykh.
DIN: Vitaliy Reva, Oleksandr Holovko, Vladyslav Vashchuk, Valyantsin Byalkevich [BLR], Vitaliy Kosovskyi (58 Tiberiu Gioane [ROM]), Laszlo Bodnar [HUN], Georgi Peev [BGR] (77 Vasyl Kardash), Lucky Idahor [NGA] (90 Maksim Shatskikh [UZB]), Alyaksandr Khatskevich [BLR] (89 Goran Gavrancic [YUG]), Andriy Husyn, Andriy Nesmachnyi.
Booket: 44 Lucky Idahor, 78 Laszlo Bodnar.


2003

2003.01.18-26 Moscow

A. Lokomotiv Moscow (RUS), Torpedo Kutaisi (GEO), Irtysh Pavlodar (KAZ), SKA PVO Bishkek (KYR)
B. Skonto Riga (LVA), Regar-TadAZ Tursun-Zade (TAD), Pyunik Yerevan (ARM), BATE Borisov (BLR)
C. Shakhtar Donetsk (UKR), FBK Kaunas (LTU), Azerbaijan U-21 (AZR), Paxtakor Tashkent (UZB)
D. Flora Tallinn (EST), Sheriff Tiraspol (MOL), Shagadam Turkmenbashi (TRK), RUSSIA U-19

A

01.18
19.00  LOKOMOTIV MOSCOW - IRTYSH PAVLODAR  1:0 (0:0). SK Olympiyskiy. 2000. Romans Lajuks (LVA).
Goals: 60 Sergei V. Ovchinnikov.
LOK: Platon Zakharchuk, Aleksandr Ionov (C), Vladislav Khatazhenkov, Tomas Mikuckis [LTU], Vitali Bordian [MOL], Nikolai Rodin, Winston Parks [CRC] (60 Sergei V. Ovchinnikov), Stepan Reznik, Yevgeniy Zinovyev, Nikolai Sokolov (84 Tomas Radzinevicius [LTU]), Nemanja Vucicevic [YUG] (75 Aleh Popel [BLR]).
IRT:  Yuriy Novikov, Sergei Timofeyev (C), Aidar Kumisbekov, Nurmat Mirzabayev (46 Andrei Kucheryavykh), Fevzi Davletov [UZB], Farkhadbek Irismetov, Andriy Annenkov [UKR] (69 Sergei Skorykh), Sergei Kalabukhin (46 Alibek Buleshev, 78 Murat Tleshev), Kaitar Nurdauletov, Serik Zheilitbayev, Didarklych Urazov [TRK] (63 Rustam Usmanov).
Booket: 26 Nikolai Rodin.
19.00  TORPEDO KUTAISI - SKA PVO BISHKEK  3:0 (2:0). CUSK Spartak. 300. Valeryi Vyalichka (BLR).
Goals: 35 Zurab Ionanidze, 36 Vakhtang Khvadagiani, 80 Andrei Poroshin.
TOR: Grigori Chanturia (46 Zviad Sturua), Lasha Chelidze, Vakhtang Hakobyan (82 David Odikadze), Vakhtang Khvadagiani (55 Mikhail Makhviladze), David Gamezardashvili, Malkaz Asatiani (62 Gaga Chkhetiani), Kakhaber Kvetenadze, Shota Babunashvili (65 Shota Chomakhidze), Roman Akhalkatsi (57 Aleko Lagadze), Zurab Ionanidze (C) (72 Zviad Kutateladze), Andriy Poroshyn [UKR].
SKA: Mikhail Sirotin, Vladislav Chernyshov, Vladimir Salo (C), Vyacheslav Amin, Igor Kudrenko (46 Nazim Ajiyev), Vladimir Chertkov (82 Kanat Sardarov), Sergei Ivanov (85 Valeriy Berezovskiy), Atabek Berdaly (64 Oleg Kholkovskiy), Yevgeniy Pilipas (84 Murat Jumakeyev), Vyacheslav Pryanishnikov (85 Revaz Chavelashvili), Sergei Kutsov.
Booket: 69 Gaga Chkhetiani; 58 Vladislav Chernyshov.
01.19
19.00  TORPEDO KUTAISI - LOKOMOTIV MOSCOW  2:2 (1:1). SK Olympiyskiy. 3000. Serhiy Shebek (UKR).
Goals: 13 Zurab Ionanidze, 70 Makhaz Asatiani; 41 Nemania Vucicevic, 80 Tomas Mikuckis.
TOR: Grigori Chanturia, Lasha Chelidze, Vakhtang Hakobyan (68 David Odikadze, 86 Gaga Chkhetiani), Mikhail Makhviladze, Vakhtang Khvadagiani, Malkhaz Asatiani, Kakhaber Kvetenadze, Shota Chomakhidze (49 Shota Babunashvili), Roman Akhalkatsi (86 Chkhetiani), Zurab Ionanidze (C) (90 Lagadze), Andriy Poroshyn [UKR].
LOK: Platon Zakharchuk, Aleksandr Ionov (C), Vladislav Khatazhenkov, Tomas Mikuckis [LTU], Vitali Bordian [MOL] (78 Sergei V. Ovchinnikov), Andrei Golovkov (66 Yevgeniy Zinovyev), Aleh Popel [BLR], Winston Parks [CRC] (83 Nikolai Rodin), Stepan Reznik, Tomas Radzinevicius [LTU] (57 Nikolai Sokolov), Nemanja Vucicevic [YUG].
Booket: 31 Vakhtang Khvadagiani, 55 Andriy Poroshyn, 60 Vakhtang Hakobyan; 70 Vitali Bordian.
19.00  SKA PVO BISHKEK - IRTYSH PAVLODAR  1:2 (0:2). CUSK Spartak. 250. Vladimir Antonov (MOL).
Goals: 72 Kanat Sardarov; 43 Sergei Kalabukhin, 44 (pk) Sergei Kalabukhin.
SKA: Mikhail Sirotin, Vladislav Chernyshov, Vladimir Salo (C), Vyacheslav Amin, Kanat Sardarov, Vladimir Chertkov, Sergei Ivanov, Oleg Kholkovskiy (46 Vyacheslav Pryanishnikov), Yevgeniy Pilipas, Nazim Ajiyev (57 Atabek Berdaly), Sergei Kutsov.
IRT: Yuriy Novikov, Sergei Timofeyev (C) (57 Aidar Kumisbekov), Andriy Huzenko [UKR] (68 Kaitar Nurdauletov), Nurmat Mirzabayev, Fevzi Davletov [UZB], Sergei Skorykh, Sergei Kalabukhin, Andrei Kucheryavykh, Serik Zheilitbayev (46 Farkhadbek Irismetov), Rustam Usmanov (65 Alibek Buleshev), Murat Tleshev (46 Didarklych Urazov [TRK]).
Booket: 83 Vyacheslav Pryanishnikov; 77 Farkhadbek Irismetov.
01.21
19.00  LOKOMOTIV MOSCOW - SKA PVO BISHKEK  4:0 (1:0). SK Olympiyskiy. 2000. Valeryi Vyalichka (BLR).
Goals: 5 Nikolai Sokolov, 51 Winston Parks, 87 Sergei V. Ovchinnikov, 89 Sergei V. Ovchinnikov.
LOK: Platon Zakharchuk, Aleksandr Ionov (C), Vladislav Khatazhenkov (72 Pavel Plaskonny [BLR]), Tomas Mikuckis [LTU], Vitali Bordian [MOL] (65 Andrei Golovkov), Yevgeniy Zinovyev (85 Yuriy Khusyainov), Aleh Popel [BLR], Winston Parks [CRC] (89 Nikolai Rodin), Stepan Reznik, Nikolai Sokolov (69 Sergei V. Ovchinnikov), Nemanja Vucicevic [YUG].
SKA: Mikhail Sirotin (19 Valeriy Vashuba), Vladislav Chernyshov, Vladimir Salo (C), Vyacheslav Amin, Kanat Sardarov (36 Oleg Kholkovskiy, 64 Igor Kudrenko), Vladimir Chertkov, Sergei Ivanov, Vyacheslav Pryanishnikov (73 Revaz Chavelashvili), Yevgeniy Pilipas (46 Valeriy Berezovskiy), Atabek Berdaly (46 Nazim Ajiyev), Sergei Kutsov (46 Kirill Keker [KAZ]).
Booket: 67 Nemanja Vucicevic; 34 Sergei Kutsov, 83 Vyacheslav Amin, 89 Valeriy Vashuba.
19.00  IRTYSH PAVLODAR - TORPEDO KUTAISI  0:1 (0:1). CUSK Spartak. 500. Stanislav Sukhina (RUS).
Goal: 6 Givi Didava.
IRT: Yuriy Novikov, Sergei Timofeyev (C), Aidar Kumisbekov, Farkhadbek Irismetov (78 Nurmat Mirzabayev), Fevzi Davletov [UZB], Andriy Huzenko [UKR] (90 Alibek Buleshev), Kaitar Nurdauletov, Andrei Kucheyiavykh, Sergei Kalabukhin, Rustam Usmanov, Didarklych Urazov [TRK] (69 Murat Tleshev).
TOR: Zviad Sturua, Givi Didava, Lasha Chelidze, Vakhtang Khvadagiani, Malkhaz Asatiani, Roman Akhalkatsi (86 Gaga Chkhetiani), Shota Babunashvili, Kakhaber Kvetenadze, Revaz Kemoklidze, Zurab Ionanidze (C), Andriy Poroshyn [UKR].
Booket: 13 Andriy Huzenko, 44 Fevzi Davletov, 79 Murat Tleshev; 62 Lasha Chelidze, 79 Malkhaz Asatiani.

1. Lokomotiv Moscow       XXX  2:2  1:0  4:0   3  2 1 0  7:2  7
2. Torpedo Kutaisi        2:2  XXX  1:0  3:0   3  2 1 0  6:2  7
3. Irtysh Pavlodar        0:1  0:1  XXX  2:1   3  1 0 2  2:3  3
4. SKA PVO Bishkek        0:4  0:3  1:2  XXX   3  0 0 3  1:9  0

B

01.18
15.00  SKONTO RIGA - PYUNIK YEREVAN  2:1 (1:0). SK Olympiyskiy. 900. Viktor Kolpakov (KYR).
Goals: 15 Aleksandrs Jeliseevs, 58 Aleksandrs Jeliseevs; 74 (pk) Vardan Minasyan.
SKO: Andrejs Piedels, Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis (C), Olegs Blagonadezdins, Ignas Dedura [LTU], Audrius Ksanavicius [LTU] (62 Igors Semjonovs, 77 Aleksejs Visnakovs), Mihails Zizilevs, Vladimirs Kolesnicenko, Levan Korgalidze [GEO], Maris Verpakovskis (62 Pavels Ryzevskis), Aleksandrs Jelisejevs.
PYU: Andranik Karaghezyan (64 Edil Apoula Edima Bete), Jose Andre Bilibio, Alou Traore [MLI], Artur Mkrtchyan (46 Simon Tier Enama Mediya), Carl Nkale Lombe (83 Levon Pachajan), Cordeiro Hernandez da Silva [BRA] (46 Hovhannes Antonyan), Vardan Minasyan (C), Valeri Aleksanyan (46 Aghvan Mkrtchyan), Eduard Partsekyan, Edgar Manucharyan, Miroslav Karic.
Booket: 17 Audrius Ksanavicius, 62 Pavels Ryzevskis; 32 Cordeiro Hernandez da Silva, 85 Jose Andre Bilibio.
15.00  REGAR-TADAZ TURSUN-ZADE - BATE BORISOV  0:2 (0:1). CUSK Spartak. 300. Paulius Malzinskas (LTU).
Goals: 4 Ihar Chumachenka, 86 Vadim Skrypchanka.
REG: Ahmed Yenguzarov, Roman Vintov [RUS], Zafarjon Zubaidov, Maruf Rustamov, Oleg Sobirov, Rustam Hojayev, Hurshed Mahmudov (57 Anton Sotnikov [RUS]), Abdullo Umarbayev, Pirmurod Burhonov (75 Damir Abdurakhmanov [RUS]), Rovshan Bazarov, Muhsin Muhamadiyev (C) (57 Yefim Lomkov [RUS]).
BAT: Yuryi Zhaunou, Pavel Behanski (59 Artsyom Hancharyk), Dzmitryi Molash, Alyaksei Baha (68 Henadz Mardas), Valeryi Tarasenka, Andrei Shorakh (46 Alyaksandr Kabets), Ihar Sarasek (35 Dzmitryi Kavalyuk), Ihar Chumachenka (C) (59 ladzimir Nyavinski), Vital Rahozhkin, Valeryi Stripeikis (78 Vadzim Skrypchanka), Yauhen Loshankou, .
Booket: 79 Zafarjon Zubaidov; 25 Pavel Behanski, 68 Dzmitryi Molash.
01.19
15.00  BATE BORISOV - SKONTO RIGA  1:1 (1:1). SK Olympijskij. 1000. Aleksandr Borisov (KAZ).
Goals: 3 Mikalai Ryndzyuk; 28 Vladimirs Kolesnicenko.
BAT: Yuryi Zhaunou, Pavel Behanski (46 Aleh Strakhanovich), Dzmitryi Molash, Dzmitryi Rubnenka (57 Yauhen Lashankou), Alyaksei Baha, Henadz Mardas (C), Alyaksandr Yermakovich (69 Alyaksandr Kabets), Vadzim Skrypchenka, Ihar Chumachenka (78 Valeryi Tarasenka), Vital Rohozhkin, Mikalai Ryndzyuk.
SKO: Andrejs Piedels, Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis (C), Olegs Blagonadezdins, Ignas Dedura [LTU], Audrius Ksanavicius [LTU] (54 Aleksejs Visnakovs), Mihails Zizilevs (78 Arturs Zakresevskis), Vladimirs Kolesnicenko, Levan Korgalidze [GEO] (76 Aivaras Laurisas [LTU]), Maris Verpakovskis (61 Pavels Rizevskis), Aleksandrs Jelisejevs (65 Viktors Morozs).
Booket: 31 Alyaksandr Yermakovich, 72 Mikalai Ryndzyuk.
15.00  PYUNIK YEREVAN - REGAR-TADAZ TURSUN-ZADE  1:3 (0:1). CUSK Spartak. 500. Hannes Kaasik (EST).
Goals: 52 Edgar Manucharyan; 12 Rustam Hojayev, 57 Anton Sotnikov, 84 Zafarjon Zubaidov.
Missed pk 89 Abdullo Umarbayev.
PYU: Edil Apoula Edima Bete, Aghvan Mkrtchyan (58 Mkhitar Grigoryan), Jose Andre Bilibio, Alou Traore [MLI], Simon Tier Enama Mediya (38 Zhorik Hovhannisyan), Carl Nkale Lombe, Dejan Peric (27 Hovhannes Antonyan), Vardan Minasyan (C), Eduard Partsekyan, Edgar Manucharyan, Miroslav Karic (46 Artur Mkrtchyan).
REG: Ahmed Yenguzarov, Roman Vintov [RUS], Zafarjon Zubaidov, Maruf Rustamov, Oleg Sobirov, Rustam Hojayev (86 Mirakhmedov), Hurshed Mahmudov (79 Isroil Idiyev), Abdullo Umarbayev (C) (89 Yefim Lomkov [RUS]), Pirmurod Burkhonov (83 Damir Abdurakhmanov [RUS]), Rovshan Bazarov (75 Osinjon Babayev), Anton Sotnikov {RUS] (89 Nizom Rahimov).
Booket: 45 Zhorik Hovhannisyan; 33 Maruf Rustamov, 36 Rovshan Bazarov, 41 Abdullo Umarbayev.
01.21
15.00  REGAR-TADAZ TURSUN-ZADE - SKONTO RIGA 0:3  (0:1). SK Olympiyskiy. 500. Hagani Mammadov (AZR).
Goals: 8 Maris Verpakovskis, 62 Maris Verpakovskis, 69 Mihails Zemlinskis.
REG: Ahmed Yrnguzarov (75 Umed Hojimuratov), Roman Vintov [RUS], Zarafjon Zubaidov (75 Gairat Mirahmedov), Maruf Rustamov (75 Yefim Lomkov [RUS]), Anton Sotnikov [RUS], Rustam Hojayev, Hurshed Mahmudov (46 Damir Abdurakhmanov [RUS], 83 Osinjon Babayev), Abdullo Umarbayev (C), Pirmurod Burhonov (55 Nizom Rahimov), Rocshan Bazarov (67 Isroil Idiyev), Oleg Sobirov.
SKO: Andrejs Piedels (80 Andrejs Pavlovs), Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis (C), Olegs Blagonadezdins (75 Arturs Zakresevskis), Ignas Dedura [LTU], Vladimirs Kolesnicenko, Levan Korgalidze {GEO] (78 Ravels Rizevskis), Audrius Ksanavicius [LTU] (46 Aleksejs Visnakovs), Mihails Zizilevs (58 Valentins Lobanovs), Maris Verpakovskis (67 Igors Semjonovs), Aleksandrs Jelisejevs (75 Viktors Morozs).
Booket: 40 Maruf Rustamov; 22 Audrius Ksanavicius.
15.00  PYUNIK YEREVAN - BATE BORISOV   1:1 (1:1). CUSK Spartak. 600. Allabergen Sapayev (TRK).
Goals: 15 Edgar Manucharyan; 28 (pk) Mikalai Ryndzyuk.
PYU: Edil Apoula Edima Bete, Artur Mkrtchyan, Aghvan Mkrtchyan, Jose Andre Bilibio, Alou Traore [MLI], Carl Nkale Lombe (75 Eduard Partsekyan), Vardan Minasyan (C), Valeri Aleksanyan, Zhorik Hovhannisyan, Edgar Manucharyan, Levon Pachajan.
BAT: Yuryi Zhaunou, Uladzimir Nyavinski, Vital Rahozhkin, Alyaksei Baha (38 Valeryi Tarasenka), Henadz Mardas (C), Dzmitryi Rubnenka (22 Yauhen Lashankou), Syarhei Kovalyuk (58 Alyaksandr Kabets), Vadzim Skrypchanka (53 Andrei Shorakh), Aleh Strakhanovich (71 Ihar Chumachenka), Mikalai Ryndzyuk, Pavel Behanski (46 Artsyom Honcharyk).
Booket: 79 Vardan Minasyan; 35 Alyaksei Baha, 67 Uladzimir Nyavinski, 72 Vital Rahozhkin.

1. Skonto Riga            XXX  1:1  3:0  2:1   3  2 1 0  6:2  7
2. BATE Borisov           1:1  XXX  2:0  1:1   3  1 2 0  4:2  5
3. Regar-TadAZ Tursun-Zade0:3  0:2  XXX  3:1   3  1 0 2  3:6  3
4. Pyunik Yerevan         1:2  1:1  1:3  XXX   3  0 1 2  3:6  1

C

01.18
17:00  SHAKHTAR DONETSK - PAXTAKOR TASHKENT  0:2 (0:0). SK Olympiyskiy. 1500. Stanislav Sukhina (RUS).
Goals: 90 Marat Bikmayev, 90 Mirjalol Qosimov.
SHA: Dmyrto Shutkov, Mykhailo Starostyak, Anatoliy Timoshchuk (C), Serhiy Popov (46 Assane Ndiaye [SEN]), Predrag Pazin [YUG], Evaeverson da Silva Brandao [BRA] (46 Andriy Vorobei), Adrian Pukanych, Mariusz Lewandowski [POL] (46 Isaac Okoronkwo [NGA]), Oleksiy Hai (46 Oleksiy Bakharev), Oleksiy Belik, Julius Aghahowa [NGA].
PAX: Ignatiy Nesterov, Baxtiyor Ashurmatov, Gochkuli Gochkuliyev [TRK], Anvar Gafurov, Asror Alikulov, Leonid Koshelev, Server Jeparov (87 Marat Bikmayev), Vladislav Kiryan (90 Vitaliy Jalilov), Timur Kopadze, Anvarzhon Soliyev (57 Mirjalol Qosimov), Oleksandr Krokhmal [UKR] (57 Baxtiyor Khamidullayev).
Booket: 37 Anatoliy Timoshchuk, 45 Serhiy Popov, 90 Predrag Pazin; 47 Timur Kopadze, 81 Vladislav Kiriyan.
17:00  FBK KAUNAS - AZERBAIJAN U-21  2:1 (0:0). CUSK Spartak. 250. Merab Malaguradze (GEO).
Goals: 58 (pk) Marius Bezykornovas, 85 Andrius Puotkalis; 78 Ruslan Musayev.
KAU: Eduardas Kurskis, Darius Gvildys, Tomas Kancelskis (C) (79 Gytis Gelgota), Darius Regelskis, Irmantas Zelmikas, Vitalijus Danilicevas (66 Andrius Puotkalis), Marius Bezykornovas (87 Mindaugas Pacevicius), Yadas Papeckys, Vadimas Petrenka (62 Milan Pastva [SVL]), Audrius Slekys (46 Andrius Velicka), Martin Opic [CZE] (68 Vitalis Stankevicius).
AZR: Cahangir Hasanzade (C), Zaur Qasimov, Avtandil Haciyev, Agil Nabiyev (60 Rasad Sadihov), Elnur Abbasov, Ruslan Musayev, Murad Agakisiyev (24 Ali Safarov), Romal Huseynov (46 Camal Mamedov), Emin Imamaliyev, Sabuhi Sadihov (83 Mikayil Namazov), Agsin Qasimov (46 Fagan Sahbazov).
Booket: 65 Tadas Papeckys, 76 Milan Pastva, 90 Gytis Gelgota, 90 Andrius Velicka; 12 Elnur Abbasov, 23 Sabuhi Sadihov, 29 Romal Huseynov, 58 Agil Nabiyev.
01.19
17:00  SHAKHTAR DONETSK - FBK KAUNAS  1:1 (0:0). SK Olympiyskiy. 1500. Valentin Ivanov (RUS).
Goals: 77 Serhiy Popov; 66 Martin Opic.
SHA: Dmytro Shutkov, Mykhailo Starostyak, Isaac Okoronkwo [NGA] (46 Dainius Gleveckas [LTU]), Daniel Florea [ROM] (46 Anatoliy Timoshchuk), Andriy Konyushenko (46 Julius Aghahowa [NGA]), Serhiy Popov (C), Assane Ndiaye [SEN], Hennadiy Zubov (87 Mariusz Lewandowski [POL]), Oleh Pestryakov, Oleksiy Hai (46 Adrian Pukanych), Ruslan Levyha (46 Oleksiy Belik).
KAU: Eduardas Kurskis, Darius Gvildys, Tomas Kancelskis (C), Darius Regelskis, Irmantas Zelmikas, Gintaras Juodeikis (46 Vitalijus Danilicevas), Marius Bezykornovas, Tadas Papeckys (89 Dainius Kunevicius), Vadimas Petrenka, Andrius Velicka (46 Audrius Slekys), Martin Opic [CZE] (73 Milan Pastva [SVK]).
Booket: 24 Vadimas Petrenka, 39 Darius Regelskis, 45 Andrius Velicka, 48 Vitalijus Danilicevas; 58 Serhiy Popov.
17.00  AZERBAIJAN U-21 - PAXTAKOR TASHKENT  1:1 (0:1). CUSK Spartak. 250. Allabergen Sapayev (TRK).
Goals: 65 (pk) Qurban Qurbanov; 35 Baxtiyor Khamidullayev.
AZR: Cahangir Hasanzade (C), Zaur Qasimov, Avtandil Haciyev, Agil Nabiyev (46 Rasad Sadihov), Elnur Abbasov, Ruslan Musayev, Romal Huseynov, Camal Mamedov, Qurban Qurbanov, Sabuhi Sadihov (46 Agsin Qasimov), Fagan Sahbazov (75 Ali Safarov).
PAX: Pavel Butenko, Gochkuli Gochkuliyev [TRK] (46 Baxtiyor Ashurmatov), Vitaliy Jalilov, Komolitdin Tajiyev, Bakhodir Seitkamolov, Yuriy Nikitkov, Andrei Vlasichev, Aleksei Nikolayev (65 Server Jeparov), Anvarzhon Soliyev (46 Vladislav Kiryan), Baxtiyor Khamidullayev (59 Oleksandr Krokhmal [UKR]), Marat Bikmayev.
Booket: 60 Agsin Qasimov, 61 Ruslan Musayev, 77 Zaur Qasimov, 89 Ali Safarov; 41 Bakhodir Seitkamolov, 44 Komolitdin Tajiyev, 61 Oleksandr Krokhmal.
Sent Off: 90 Bakhodir Seitkamolov.
01.21
17:00  FBK KAUNAS - PAXTAKOR TASHKENT  0:0. SK Olympiyskiy. 900. Aleksandr Borisov (KAZ).
KAU: Eduardas Kurskis, Darius Gvildys, Tomas Kancelskis (C), Darius Regelskis, Irmantas Zelmikas, Gintaras Juodeikis (46 Vitalijus Danilicevas), Marius Bezykornovas, Tadas Papeckys, Vadimas Petrenka (65 Milan Pastva [SVK]), Audrius Slekys (70 Andrius Puotkalis), Martin Opic [CZE] (80 Vitalis Stankevicius).
PAX: Ignatiy Nesterov, Asror Aliqulov, Anvar Ghofurov, Gochkuli Gochkuliyev [TRK], Baxtiyor Ashurmatov, Leonid Koshelev, Server Jeparov, Vladislav Kiryan (90 Andrei Vlasichev), Timur Kopadze (80 Marat Bikmayev), Anvarjon Soliyev (66 Oleksandr Krokhmal [UKR]), Baxtiyor Khamidullayev (58 Mirjalol Qosimov).
Booket: 67 Darius Gvildys.
17.00  AZERBAIJAN U-21 - SHAKHTAR DONETSK  2:1 (2:1). CUSK Spartak. 500. Hannes Kaasik (EST).
Goals: 21 Qurban Qurbanov, 27 (pk) Qurban Qurbanov; 7 Evaeverson Lemos da Silva Brandao.
AZR: Cahangir Hasanzade (C), Zaur Qasimov, Avtandil Haciyev, Rasad Sadihov, Elnur Abbasov, Ruslan Musayev, Romal Huseynov (79 Agsin Qasimov), Camal Mamedov, Qurban Qurbanov, Emin Imamaliyev, Fagan Shahbazov (88 Ali Safarov).
SHA: Aleksei Botvinyev [RUS], Mykhailo Starostyak, Anatoliy Tymoshchuk (C), Daniel Florea [ROM] (32 Andriy Konyushenko), Hennadiy  Zubov, Predrag Pazin [YUG], Mariusz Lewandowski [POL] (46 Assane Ndiaye [SEN]), Evaeverson Lemos da Silva Brandao [BRA], Oleksiy Hai, Oleksiy Belik, Denys Anelikov (46 Oleh Pestryakov, 84 Dainius Gleveckas [LTU]).
Booket: 36 Mykhailo Starostyak, 87 Dainius Gleveckas.

1. Paxtakor Tashkent      XXX  0:0  1:1  2:0   3  1 2 0  3:1  5
2. FBK Kaunas             0:0  XXX  2:1  1:1   3  1 2 0  3:2  5
3. Azerbaijan U-21        1:1  1:2  XXX  2:1   3  1 1 1  4:4  4
4. Shakhtar Donetsk       0:2  1:1  1:2  XXX   3  0 1 2  2:5  1

D

01.18
13:00  FLORA TALLINN - SHERIF TIRASPOL  0:4 (0:3). SK Olympiyskiy. 290. Karen Nalbandyan (ARM).
Goals: 10 Cristian Dorin Tudor, 17 Cristian Dorin Tudor, 22 Vadim Boret, 58 Cristian Dorin Tudor.
FLO: Pavel Kiseljov, Teet Allas, Andrei Stepanov, Taavi Rahn, Erko Saviauk (C), Jevgeni Novikov (69 Meelis Rooba), Tor Henning Hamre [NOR] (62 Dmitri Ustritski), Marko Kristal, Kert Haavistu, Vjatseslav Zahovaiko (62 Joel Lindpere), Aleksandr Tarassenkov (76 Aleksandr Saharov).
SHE: Alexandru Chirilov, Ion Testemitanu (65 Oleg Gumeniuc), Vazha Tarkhnishvili [GEO] (C), Chidi Odiah [NGA], Giani Valentin Necsulescu [ROM], Iurii Priganiuc (77 Oleksandr Malyhin [UKR]), Stanislav Ivanov, Vadim Boret (59 Victor Comleonoc), Eduard Bandi [ROM] (46 Victor Barihev), Andriy Nesteruk [UKR] (46 Serghei Dadu), Cristian Dorin Tudor [ROM] (59 Eugen Patula).
Booket: 58 Taavi Rahn; 63 Giani Valentin Necsulescu.
13:00  SHAGADAM TURKMENBASHI - RUSSIA U-19  0:2 (0:1). CUSK Spartak. 200. Kiyomiddin Safarov (TAD).
Goals: 34 (pk) Andrei Lozhkin, 71 (og) Dmitriy Korzh.
SHA: Aleksandr Klimenko (38 Farhad Bazarov), Batyr Shikhiyev, Arazdurdy Kuliyev (C) (65 Igor Shumilov), Parahat Saparov, Mahtumkuli Begenjev (70 Dmitriy Korzh), Zarif Ereshev (65 Anton Podruchnyi), Andrei Vorotnikov (75 Vitaliy Anisichkin), Mekan Nasyrov (75 Hamlet Arustumyan), Begenchmuhamed Kuliyev, Rustam Sadykov, Jumadurdy Meredov (70 Andrei Shustov).
RUS: Maksim Blinov, Nikolai Abramov, Andrei Lozhkin (C), Igor Shapovalov, Andrei Bonadysenko, Renat Yanbaev (63 Oleg Vlasov), Igor Denisov (84 Sergei Varlakov), Vladimir Bystrov (70 Anton Shishkovskiy), Ivan Zavalin (46 Ruslan Nakhushev), Maksim Malakhovskiy (65 Igor Shevchenko), Anatoliy Gerk (75 Pavel Proskuryakov).
Booket: 18 Andrei Vorotnikov, 34 Aleksandr Klimenko, 53 Mekan Nasyrov, 64 Arazdurdy Kuliyev; 27 Andrei Lozhkin.
01.19
13:00  SHERIF TIRASPOL - SHAGADAM TURKMENBASHI  7:1 (2:1). SK Olympiyskiy. 500. Hagani Mammadov (AZR).
Goals: 25 Serghei Dadu, 45 Serghei Dadu, 49 Serghei Dadu, 52 Eugen Patula, 57 Victor Comleonoc, 86 Vadim Boret, 90 Andriy Nesteruk; 45 Rustam Sadykov.
SHE: Alexandru Chirilov, Ion Testemitanu (45 George Geoprgescu [ROM]), Vazha Tarkhnishvili [GEO] (C) (55 Iurii Priganiuc), Oleg Gumeniuc, Giani Valentin Necsulescu [ROM] (64 Eduard Bandi [ROM]), Stanislav Ivanov (57 Serghei Namasco), Vadim Boret, Victor Comleonoc, Serghei Dadu (68 Andriy Nesteruk [UKR]), Cristian Dorin Tudor [ROM] (45 Eugen Patula), Oleksandr Malyhin.
SHA: Aleksandr Klimenko (59 Farhad Bazarov), Batyr Shikhiyev, Andrei Shustov (62 Jumadurdy Meredov), Parahat Saparov (75 Arazdurdy Kuliyev), Maktumkuli Begenjev, Anton Podruchnyi (72 Dmitriy Korzh), Vitaliy Anisichkin (C), Mekan Nasyrov, Begenchmuhamed Kuliyev (73 Zarif Ereshev), Andrei Vorotnikov (88 Hamlet Arustumyan), Rustam Sadykov (58 Igor Shumilov).
Booket: 60 Giani Valentin Necsulescu; 24 Parahat Saparov, 55 Maktumkuli Begenjev.
13:00  RUSSIA U-19 - FLORA TALLINN  2:1 (1:0). CUSK Spartak. 300. Rustam Saidov (UZB).
Goals: 30 Maksim Malakhovskiy, 88 Reanat Yanbayev; 56 Meelis Rooba.
RUS: Sergei Ivanov, Nikolai Abramov, Andrei Lozhkin (C), Igor Shapovalov (76 Pavel Proskuryakov), Andrei Bonadysenko, Oleg Vlasov (67 Renat Yanbayev), Igor Denisov, Vladimir Bystrov (59 Anton Shishkovskiy), Ivan Zavalin (65 Igor Shevchenko), Maksim Malakhovskiy (65 Ruslan Nakhushev), Anatoliy Gerk (80 Sergei Varlakov).
FLO: Rene Kaas, Teet Allas (46 Erko Saviauk), Tomas Sirevicius [LTU], Andrei Stepanov (53 Taavi Rahn), Andrei Sidorenkov, Meelis Rooba, Kert Haavistu (72 Aleksandr Tarassenkov), Jevgeni Novikov, Vjatseslav Zahovaiko (56 Dmitri Ustritski), Joel Lindpere (69 Tor Henning Hamre [NOR]), Aleksandr Saharov.
Booket: 35 Nikolai Abramov.
01.21
13:00  FLORA TALLINN - SHAGADAM TURKMENBASHI  3:0 (1:0). SK Olympiyskiy. 500. Merab Malaguradze (GEO).
Goals: 9 Tor Henning Hamre, 52 Meelis Rooba, 66 Jevgeni Novikov.
FLO: Pavel Kiseljov, Teet Allas, Erko Saviauk (C) (55 Andrei Sidorenkov), Andrei Stepanov, Taavi Ran (55 Tomas Sirevicius [LTU]), Kert Haavistu (46 Vjatseslav Zahovaiko), Meelis Rooba, Marko Kristal, Tor Henning Hamre [NOR] (59 Jevgeni Novikov), Joel Lindpere (66 Martin Reim), Aleksandr Saharov (46 Dmitri Ustritski).
SHA: Farhad Bazarov, Batyr Shikhiyev, Jumadurdy Meredov, Dmitriy Korzh, Parahat Saparov, Mahtumkuli Begenjev, Begenchmuhamed Kuliyev (78 Vitaliy Anisichkin), Zarif Ereshev, Andrei Vorotnikov, Mekan Nasyrov, Rustam Sadykov.
13:00  SHERIF TIRASPOL - RUSSIA U-19  3:3 (1:2). CUSK Spartak. 200. Saidov (UZB).
Goals: 41 George Georgescu, 50 Cristian Dorin Tudor, 70 (pk) Cristian Dorin Tudor; 34 Igor Denisov, 45 Oleg Vlasov, 84 Igor Shevchenko.
SHE: Serghei Pascenco, Dmytro Parkhomenko [UKR], George Georgescu [ROM], Oleg Gumeniuc (66 Chidi Odiah [NGA]), Serghei Namasco, Victor Comleonoc (46 Ion Testimitanu), Eduard Bandi [ROM] (46 Stanislav Ivanov), Victor Barisev, Iurii Priganiuc (46 Vazha Tarkhnishvili [GEO]), Andriy Nesteruk [UKR] (46 Cristian Dorin Tudor [ROM]), Eugen Patula (66 Serghei Dadu).
RUS: Maksim Blinov, Nikolai Abramov, Andrei Lozhkin (C), Igor Shapovalov, Andrei Bonadysenko, Aleksei Zhitnikov, Renat Yanbaev, Igor Denisov, Oleg Vlasov, Igor Shevchenko, Maksim Malakhovskiy (60 Ivan Zavalin).
Booket: 83 Serghei Dadu, 86 Ion Testimitanu; 89 Andrei Lozhkin.

1. Sherif Tiraspol        XXX  4:0  7:1  3:3   3  2 1 0 14:4  7
2. Flora Tallinn          0:4  XXX  3:0  1:2   3  1 0 2  4:6  3
3. Shagadam Turkmenbashi  1:7  0:3  XXX  0:2   3  0 0 3  1:12 0
4. Russia U-19            3:3  2:1  2:0  XXX   3  2 1 0  7:4  7

Quarterfinal

01.22
13.00  SHERIFF TIRASPOL - FBK KAUNAS  3:0 (3:0). SK Olympiyskiy. 300. Romans Lajuks (LVA).
Goals: 2 Serghei Dadu, 9 Cristian Dorin Tudor, 33 (pk) Cristian Dorin Tudor.
SHE: Alexandru Chirilov, Ion Testimitanu, Vazha Tarkhnishvili [GEO] (C), Chidi Odiah [NGA] (72 Oleg Gumeniuc), Giani Valentin Necsulescu, Iurii Priganiuc (86 Dmytro Parkhomenko [UKR]), Stanislav Ivanov (81 Victor Barisev), Eduard Bandi [ROM], Victor Comleonoc (88 George Georgescu [ROM]), Cristian Dorin Tudor [ROM] (77 Andriy Nesteruk [UKR]), Serghei Dadu (65 Eugen Patula).
KAU: Eduardas Kurskis (46 Modestas Stonys), Darius Gvildys (78 Mindaugas Pacevicius), Tomas Kancelskis (C), Darius Regelskis, Irmantas Zelmikas, Gintaras Juodeikis (46 Milan Pastva [SVK]), Vitalijus Danilicevas, Marius Bezykornovas (61 Andrius Puotkalis), Tadas Papeckys (76 Dainius Kunevicius), Audrius Slekys (70 Vitalis Stankevicius), Andrius Velicka (16 Martin Opic [CZE]).
Booket: 52 Iurii Priganiuc; 36 Marius Bezykornovas, 45 Tomas Kancelskis, 90 Martin Opic.
15.00  SKONTO RIGA - TORPEDO KUTAISI  2:0 (1:0). SK Olympiyskiy. 1000. Valentin Ivanov (RUS).
Goals: 37 Maris Verpakovskis, 65 Viktors Morozs.
SKO: Andrejs Piedels, Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis (C), Olegs Blagonadezdins, Ignas Dedura [LTU], Viktors Morozs, Vladimirs Kolesnicenko (90 Krzysztof Lagiewka [POL]), Levan Korgalidze [GEO] (67 Arturs Zakresevskis), Mihails Zizilevs, Maris Verpakovskis (73 Valentins Lobanovs), Aleksandrs Jelisejevs (80 Igors Semjonovs).
TOR: Zviad Sturua, Givi Didava, Lasha Chelidze, Mikhail Makhviladze, Shota Chomakhidze (49 Aleko Lagadze), Revaz Kemoklidze, Kakhaber Kvetenadze, Malkhaz Asatiani, Roman Akhalkatsi (90 David Odikadze), Gaga Chkhetiani (36 Zviad Kutateladze, 46 Vakhtang Khvadagiani), Nadriy Poroshyn [UKR].
Booket: 53 Ignas Dedura.
Sent Off: 72 Ignas Dedura.
17.00  PAXTAKOR TASHKENT - FLORA TALLINN  3:0 (2:0). SK Olympiyskiy. 500. Vladimir Antonov (MOL).
Goals: 7 Oleksandr Krokhmal, 38 Oleksandr Krokhmal, 58 Server Jeparov.
PAX: Ignatiy Nesterov (73 Pavel Butenko), Asror Aliqulov, Anvar Ghofurov (46 Anvarjon Soliyev), Gochkuli Gochkuliyev, Baxtiyor Ashurmatov, Leonid Koshelev (78 Yuriy Nikitkov), Mirjalol Qosimov (C), Server Jeparov (62 Marat Bikmayev), Vladislav Kiryan (55 Vitaliy Jalilov), Timur Kopadze (78 Andrei Vlasichev), Oleksandr Krokhmal [UKR] (62 Baxtiyor Khamidullayev).
FLO: Pavel Kiseljov, Teet Allas, Erko Saviauk (C), Andrei Stepanov (30 Tomas Sirevicius [LTU]), Taavi Rahn, Kert Haavistu (54 Dmitri Ustritski), Meelis Rooba (46 Jevgeni Novikov), Marko Kristal (46 Martin Reim), Vjatseslav Zahovaiko (55 Tor Henning Hamre [NOR]), Joel Lindpere, Aleksandr Saharov (52 Andrei Sidorenkov).
Booket: 15 Asror Aliqulov.
19.00  LOKOMOTIV MOSCOW - BATE BORISOV  3:1 (1:1). SK Olympiyskiy. 2000. Paulius Malzinskas (LTU).
Goals: 33 Winston Parks, 62 Nikolai Sokolov, 83 Nemanja Vucicevic; 27 Pavel Behanski.
Missed pk 79 Artsyom Honcharyk.
LOK: Platon Zakharchuk, Aleksandr Ionov (C), Vladislav Khatazhenkov, Tomas Mikuckis [LTU], Vitali Bordian [MOL] (84 Nikolai Rodin), Yevgeniy Zinovyev (56 Andrei Golovkov), Aleh Popel [BLR], Winston Parks [CRC] (60 Sergei V. Ovchinnikov), Stepan Reznik, Nikolai Sokolov, Nemanja Vucicevic [YUG].
BAT: Yuryi Zhaunou, Dzmitryi Molash, Alyaksei Baha, Henadz Mardas (C), Vital Rahozhkin, Vadzim Skrypchanka (69 Ihar Sarasek), Dzmitryi Rubnenka (56 Andrei Shorakh), Alyaksandr Yermakovitch (39 Yauhen Lashankou), Ihar Chumachenka (46 Aleh Strakhanovitch), Mikalai Ryndzyuk (75 Dzmitryi Kovalyuk), Pavel Behanski (46 Artsyom Honcharyk).
Booket: 71 Tomas Mikuckis; 53 Artsyom Honcharyk, 63 Vadzim Skrypchanka, 88 Yauhen Lashankou.

Semifinal

01.24
16.00  PAXTAKOR TASHKENT - SKONTO RIGA  2:2 (1:0). 1-3 pk. SK Olympiyskiy. 1000. Serhiy Shebek (UKR).
Goals: 6 Leonid Koshelev, 80 Oleksandr Krokhmal; 52 Aleksandrs Jelisejevs, 70 Aleksandrs Jelisejevs.
PK: Gochkuli Gochkuliyev; Vladimirs Kolesnicenko, Olegs Blagonadezdins, Aleksandrs Isakovs.
Missed PK: Baxtiyor Ashurmatov, Leonid Koshelev, Ignatiy Nesterov; Maris Verpakovskis.
PAK: Ignatiy Nesterov, Asror Aliqulov (81 Yuriy Nikitkov), Gochkuli Gochkuliyev, Baxtiyor Ashurmatov, Leonid Koshelev, Server Jeparov (68 Marat Bikmayev), Vladislav Kiryan, Timur Kopadze (58 Andrei Vlasichev), Oleksandr Krokhmal [UKR], Baxtiyor Khamidullayev (46 Mirjolal Qosimov), Anvarjon Soliyev.
SKO: Andrejs Piedels, Arturs Zakresevskis, Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis (C), Olegs Blagonadezdins, Vladimirs Kolesnicenko, Levan Korgalidze [GEO], Audrius Ksanavicius [LTU] (74 Valentins Lobanovs), Mihails Zizilevs (83 Igors Semjonovs), Maris Verpakovskis, Aleksandrs Jelisejevs.
Booket: 22 Timur Kopadze, 84 Baxtiyor Ashurmatov; 44 Mihails Zemlinskis, 64 Vladimirs Kolesnicenko.
19.00  SHERIFF TIRASPOL - LOKOMOTIV MOSCOW  1:0 (0:0). SK Olympiyskiy. 4000. Karen Nalbandyan (ARM).
Goal: 52 Cristian Dorin Tudor.
SHE: Alexandru Chirilov, Ion Testimitanu, Vazha Tarkhnishvili [GEO] (C), Chidi Odiah [NGA], Giani Valentin Necsulescu [ROM], Iurii Priganiuc, Stanislav Ivanov (78 Victor Comleonoc), Eduard Bandi [ROM], Vadim Boret (90 Oleg Gumeniuc), Cristian Dorin Tudor [ROM] (85 Andriy Nesteruk [UKR]), Serghei Dadu (72 Eugen Patula).
LOK: Platon Zakharchuk, Aleksandr Ionov (C), Vladislav Khatazhenkov, Tomas Mikuckis, Pavel Plaskonny [BLR] (72 Tomas Radzinevicius [LTU]), Vitali Bordian [MOL], Aleh Popel [BLR], Stepan Reznik, Nikolai Sokolov, Sergei V. Ovchinnikov, Nemanja Vucicevic (85 Nikolai Rodin).
Booket: 25 Aleksandr Ionov, 61 Tomas Mikuckis.

Final

01.26
13.00  SHERIF TIRASPOL - SKONTO RIGA  2:1 (1:1). SK Olympiyskiy. 2000. Valentin Ivanov (RUS).
Goals: 1 Cristian Dorin Tudor, 90 Ion Testemitanu; 34 (pk) Mihails Zemlinskis.
SHE: Alexandru Chirilov, Ion Testimitanu, Vazha Tarkhnishvili [GEO] (C), Chidi Odiah [NGA], Giani Valentin Necsulescu [ROM], Iurii Priganiuc (74 Victor Comleonoc), Stanislav Ivanov, Eduard Bandi [ROM], Vadim Boret (90 Oleg Gumeniuc), Cristian Dorin Tudor [ROM] (67 Andriy Nesteruk [UKR]), Serhei Dadu (46 Eugen Patula).
SKO: Andrejs Piedels, Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis (C), Ignas Dedura [LTU], Olegs Blagonadezdins, Viktors Morozs (73 Arturs Zakresevskis), Vladimirs Kolesnicenko, Levan Korgalidze [GEO], Audrius Ksanavicius [LTU] (46 Valentins Lobanovs), Mihails Zizilevs, Maris Verpakovskis.
Booket: 70 Alexandru Chirilov; 45 Aleksandrs Isakovs.


2004

2004.01.17-25 Moscow

A. CSKA Moscow (RUS), FC Gomel (BLR), Paxtakor Tashkent (UZB), Regar-TadAZ Tursun Zade (TAD)
B. Skonto Riga (LVA), Dinamo Tbilisi (GEO), Irtysh Pavlodar (KAZ), Jashtyk-Ak-Altyn Kara-Suu (KYR)
C. Dinamo Kiev (UKR), Flora Tallinn (EST), Pyunik Yerevan (ARM), Nisa Ashkhabad (TRK)
D. FBK Kaunas (LTU), Sheriff Tiraspol (MOL), Qarabag-Azarsun Aghdam (AZR), RUSSIA U-19

A

01.17
19.00  CSKA MOSCOW - FC GOMEL  2:2 (2:2). SK Olympiyskiy. 2000. Vitaliy Godulyan (UKR).
Goals: 3 Sergei Rodin, 13 Vartan Mazalov; 12 Henadz Bliznyuk, 43 Fyodar Lukashenka.
Missed pk 27 Bliznyuk.
CSKA: Vladimir Gabulov, Aleksei Nikolayev (46 Chidi Odiah [NGA], 70 Aleksei Vasilyev), Aleksandr Berketov, Yevgeniy Klimov, Renat Yanbaev (84 Igor Piyuk), Aleksei Triputen (57 Ivan Taranov), Igor Yanovskiy, Yuriy Zhirkov (70 Sergei Grichenkov), Sergei Rodin, Vartan Mazalov, Sergei Samodin (62 Toman Monaryov [UKR]).
GOM: Uladzimir Hayeu, Alyaksandr Shahoika, Aleh Charepnyou, Aleksey Pankavets, Alyaksandr Danilau, Dmitriy Karsakov [RUS] (56 Yuriy Khusyainov), Fyodar Lukashenka (68 Andrei Harautsou), Alyaksei Suchkou, Yuriy Sulymenko [UKR], Ruslan Vusau (75 Volodymyr Bohdanov), Henadz Bliznyuk.
Booket: 78 Volodymyr Bohdanov, 86 Yuriy Khusyainov.
19.00  REGAR-TADAZ TURSUN ZADE - PAXTAKOR TASHKENT  0:1 (0:0). CUSK Spartak. 500. Raivo Lattik (EST).
Goal: 70 Marat Bikmayev.
REG: Umed Hojimurodov, Ahliddin Turdiyev, Farruh Choriyev, Zafar Zubaydov, Umed Habibulloyev, Hurshed Mahmudov, Abdullo Umarbayev (77 Denis Dereshev [RUS]), Nizom Rahimov, Alisher Hakberdiyev (86 Odil Irgashev), Pirmurod Burhonov, Osim Boboyev (65 Suhrob Hamidov).
PAK: Ignatiy Nesterov, Ilxom Suyunov (46 Aleksey Nikolayev), Baxtiyor Ashurmatov, Kamoliddin Tojiyev, Asror Aliqulov, Leonid Koshelev (65 Marat Bikmayev), Server Jeparov, Vyacheslav Ponomaryov (46 Ildor Magdeyev), Timur Kapadze, Anvar Soliyev (89 Andrey Vlasichev), Zayniddin Tojiyev (71 Bahriddin Vahobov).
Booket: 62 Nizom Rahimov.
01.18
19.00  PAXTAKOR TASHKENT - CSKA MOSCOW  1:2 (1:1). SK Olympiyskiy. 1800. Karen Nalbandyan (ARM).
Goals: 17 Zainiddin Tojiyev;  31 Igor Yanovskiy, 85 Sergei Samodin.
PAK: Ignatiy Nesterov, Aleksey Nikolayev, Baxtiyor Ashurmatov, Kamoliddin Tojiyev, Asror Aliqulov, Leonid Koshelev, Server Jeparov, Ildor Magdeyev, Timur Kapadze, Anvar Soliyev (60 Vyacheslav Ponomaryov), Zainiddin Tojiyev (62 Marat Bikmayev).
CSKA: Vladimir Gabulov, Sergei Gorelov, Aleksandr Berketov, Yevgeniy Klimov, Renat Yanbayev (43 Aleksei Nikolayev), Ivan Taranov (86 Pavel Stepanets), Igor Yanovskiy (46 Sergei Grichenkov), Yuriy Zhirkov, Sergei Rodin (81 Aleksei Triputen), Roman Monaryov [UKR] (54 Vartan Mazalov), Igor Piyuk (54 Sergei Samodin).
Booket: 81 Yevgeniy Klimov.
19.00  FC GOMEL - REGAR-TADAZ TURSUN ZADE  2:1 (0:1). CUSK Spartak. 500. Veaceslav Banari (MOL).
Goals: 75 Alyaksei Suchkou, 89 Alyaksandr Shahoika; 30 Odil Irgashev.
GOM: Yury Afanasenka, Alyaksandr Shahoika, Aleh Charapnyou, Alyaksei Pankavets, Konstyantyn Lemeshko [UKR] (37 Alyaksandr Danilau), Mikhail Chirva [RUS], Fyodar Lukashenka (61 Yuriy Khusyainov [RUS]), Alyaksei Suchkou, Yuriy Sulymenko [UKR] (59 Dmitriy Ivlev [RUS]), Volodymyr Bohdanov [UKR] (41 Ruslan Vusou), Henadz Bliznyuk.
REG: Asliddin Habibulloyev, Ahliddin Turdiyev, Zafar Zubaydov, Umed Habibulloyev, Abdullo Umarbayev, Nizom Rahimov, Alisher Hakberdiyev, Jamshed Habibulloyev, Odil Irgashev, Suhrob Hamidov, Pirmurod Burhonov.
Booket: 50 Ruslan Vusou, 58 Alyaksei Suchkou, 74 Yuriy Khusyainov, 84 Alyaksandr Shahoika.
01.20
19.00  CSKA MOSCOW - REGAR-TADAZ TURSUN ZADE  2:1 (0:0). SK Olympiyskiy. 800. Paulius Malzinskas (LTU).
Goals: 48 Vartan Mazalov, 58 (pk) Sergei Samodin; 86 (pk) Suhrob Hamidov.
CSKA: Vladimir Gabulov, Aleksei Nikolayev, Sergei Gorelov, Aleksandr Berketov, Reant Yanbayev, Igor Yanovskiy (68 Ivan Taranov), Sergei Grichenkov (65 Pavel Stepanets), Yuriy Zhirkov (81 Aleksei Vasilyev), Sergei Rodin (46 Aleksei Triputen), Vartan Mazalov (63 Roman Monaryov [UKR]), Sergei Samodin (63 Igor Piyuk).
REG: Umed Hajimurodov, Farruh Choriyev, Zafar Zubaydov, Ahliddin Turdiyev, Denis Dereshev [RUS], Nizom Rahimov (69 Umed Habibulloyev), Abdullo Umarbayev (46 Odil Irgashev), Hurshed Mahmudov, Alisher Hakberdiyev (46 Suhrob Hamidov), Osim Boboyev (76 Jamshed Habibulloyev), Pirmurod Burhonov (76 Istvan Szekecz [HUN]).
Booket: 12 Sergei Gorelov, 88 Igor Piyuk; 30 Abdullo Umarbayev, 42 Alisher Hakberdiyev, 69 Zafar Zubaydov.
Sent Off: 66 Sergei Gorelov.
19.00  FC GOMEL - PAXTAKOR TASHKENT  2:2 (1:0). CUSK Spartak. 700. Romans Lajuks (LVA).
Goals: 21 Ruslan Vusau, 75 Syarhei Zabalotski; 54 Ildor Magdeyev, 90 (pk) Server Jeparov.
GOM: Uladzimir Hayeu, Alyaksandr Shagoika, Andrei Harautsou, Aleh Charapnyou, Alyaksandr Danilau, Mikhail Chirva [RUS], Fyodar Lukashenka (90 Ihor Pukas [UKR]), Dmitriy Karsakov [RUS] (57 Yuriy Sulymenko [UKR]), Alyaksei Suchkou, Ruslan Vusau (60 Syarhei Zabalotski), Henadz Bliznyuk.
PAK: Ignatiy Nesterov, Baxtiyor Ashurmatov, Aleksandr Kletskow [TRK] (31 Vyacheslav Ponomaryov), Gocguli Gocguliyew [TRK], Ilxom Suyunov (28 Ildor Magdeyev), Server Jeparov, Aleksey Nikolayev, Timur Kapadze (65 Bahriddin Vahobov), Leonid Koshelev (65 Zayniddin Tojiyev), Anvar Soliyev, Marat Bikmayev.
Booket: 33 Fyodar Lukashenka; 68 Anvar Soliyev, 71 Vyacheslav Ponomaryov, 79 Server Jeparov.

1. CSKA Moscow             XXX  2:2  2:1  2:1   3  2 1 0  6:4  7
2. FK Gomel                2:2  XXX  2:2  2:1   3  1 2 0  6:5  5
3. Paxtakor Tashkent       1:2  2:2  XXX  1:0   3  1 1 1  4:4  4
4. Regar-TadAZ Tursun Zade 1:2  1:2  0:1  XXX   3  0 0 3  2:5  0

B

01.17
15.00  SKONTO RIGA - IRTYSH PAVLODAR  2:1 (1:0). SK Olympiyskiy. 1000. Yuriy Baskakov (RUS).
Goals: 34 Mihails Miholaps, 78 Orestas Buitkus; 52 Qayrat Nurdauletov.
SKO: Andrejs Piedels, Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis, Krzysztof Lagiewka [POL], Vadims Logins, Orestas Buitkus [LTU], Levan Korgalidze [GEO] (87 Mikhail Nekrasov [RUS]), Zurab Menteshashvili [GEO], Igors Semjonovs (87 Sergejs Starkovs), Gatis Kalnins (63 Kristaps Blanks), Mihails Miholaps (78 Arturs Zakresevskis).
IRT: Yuriy Novikov, Aydar Kumisbekov, Fevzi Davlatov [UZB], Tomas Stastka [CZE], Qayrat Nurdauletov, Farhadbek Irismetov, Igor Yurin, Serik Jeylitbayev, Rustam Usmanov (77 Sergey Ivanov [KYR]), Sergei Skorykh (60 Vadim Khinchagov [RUS]), Muslim Agayev [RUS] (84 Vladimir Yakovlev).
15.00  JASHTYK-AK-ALTYN KARA-SUU - DINAMO TBILISI  1:7 (0:2). CUSK Spartak. 400. Mamed Mamedov (TRK).
Goals: 70 Sergey Chikishev; 16 Vitali Daraselia, 17 Vitali Daraselia, 49 Sandro Iashvil, 53 Aleksidze, 60 Lado Burduli, 75 Levan Melkadze, 89 (pk) Lado Burduli.
JAS: Rustam Mamatkasymov, Ismaljon Malikov, Ruslan Sadykov, Alimardon Sharapov, Aybek Sulaymanov, Vitaliy Timofeyev (73 Hurshid Latfullayev), Valeriy Berezovskiy (61 Aybek Koshbekov), Nurlan Rajabaliyev (64 Azamat Ishenbayev), Bakyt Mamatov, Yevgeniy Boldygin (77 Bakyt Matkaziyev), Sergey Chikishev (74 Maratbek Mamanov).
DIN: David Gvaramadze (79 Zurab Mamaladze), Lado Akhalaia, Georgi Shashiashvili, Ilia Kandelaki (67 Archil Sakhvadze), Rati Aleksidze (67 Levan Melkadze), Alexander Gogoberishvili (79 Georgi Chitaia), Vitali Daraselia (79 Levan Khmaladze), Georgi Anchabadze (61 Carlos Alberto da Rocha [BRA]), Lado Burduli, Dato Kvirkvelia, Sandro Iashvili (71 Mikheil Bobokhidze).
01.18
15.00  DINAMO TBILISI - SKONTO RIGA  2:2 (2:1). SK Olympiyskiy. 1500. Valentin Ivanov (RUS).
Goals: 6 Sandro Iashvili, 78 Levan Melkadze; 39 Mihails Miholaps, 45 Levan Korgalidze.
DIN: David Gvaramadze, Lado Akhalaia, Georgi Shashiashvili, Ilia Kandelaki, Rati Aleksidze, Alexander Gogoberishvili, Vitali Daraselia, Georgi Anchabadze (58 Carlos Alberto da Rocha [BRA]), Lado Burduli, Dato Kvirkvelia, Sandro Iashvili (63 Levan Melkadze).
SKO: Andrejs Piedels, Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis, Krzysztof Lagiewka [POL], Vadims Logins, Orestas Buitkus [LTU], Levan Korgalidze [GEO], Zurab Menteshashvili [GEO], Valentins Lobanovs, Gatis Kalnins (68 Kristaps Blanks), Mihails Miholaps (75 Igors Semjonovs).
Booket: 18 Alexander Gogoberishvili, 85 Vitali Daraselia; 56 Levan Korgalidze.
15.00  IRTYSH PAVLODAR - JASHTYK-AK-ALTYN KARA-SUU  4:1 (3:0). CUSK Spartak. 300. Vladislav Zeitlin (UZB).
Goals: 30 Sergey Ivanov, 33 Jeylitbayev, 45 Agayev, 49 Sergey Ivanov; 90 Aybek Koshbekov.
IRT: Kirill Pryadkin, Vadim Khinchagov [RUS], Fevzi Davlatov [UZB], Tomas Stastka [CZE], Qayrat Nurdauletov (52 Aydar Kumisbekov), Farhadbek Irismetov (62 Bagdat Dostayev), Serik Jeylitbayev (46 Igor Yurin), Sergey Ivanov [KYR], Sergey Skorykh (80 Rustam Usmanov), Muslim Agayev [RUS] (54 Konstantin Zarechnyi, 70 Vladislav Chernyshov [KYR]), Vladimir Yakovlev.
JAS: Rustam Mamatkasymov (46 Vladislav Volkov), Ismailjon Malikov, Ruslan Sadykov, Rafael Muslimov (77 Alimardon Sharapov), Aybek Sulaymanov, Vitaliy Timofeyev (88 Maratbek Mamanov), Valeriy Berezovskiy, Azamat Ishenbayev, Baky Mamatov, Yevgeniy Boldygin (80 Nurlan Rajabaliyev), Sergey Chikishev (83 Aybek Koshbekov).
Booket: 12 Aybek Sulaymanov.
01.20
15.00  IRTYSH PAVLODAR - DINAMO TBILISI  3:5 (1:4). SK Olympiyskiy. 1000. Nikolai Ivanov (RUS).
Goals: 43 Muslim Agayev, 48 Rustam Usmanov, 71 (pk) Fevzi Davlatov; 15 Vitali Daraselia, 18 Georgi Anchabadze, 25 Rati Aleksidze, 45 Lado Burduli, 57 Georgi Shashiashvili.
IRT: Yuriy Novikov, Aydar Kumisbekov, Fevzi Davlatov [UZB], Qayrat Nurdauletov, Bagdat Dostayev, Igor Yurin (70 Vladimir Yakovlev), Farhadbek Irismetov, Serik Jeilitbayev (63 Vadim Khinchagov), Sergey Skorykh (63 Sergey Ivanov [KYR]), Muslim Agayev [RUS], Rustam Usmanov.
DIN: David Gvaramadze (72 Zurab Mamaladze), Georgi Shashiashvili, Lado Akhalaia, Ilia Kandelaki (62 Mamuka Tsereteli), Rati Aleksidze, Alexander Gogoberishvili, Vitali Daraselia (62 Archil Sakhvadze), Georgi Anchabadze (62 Carlos Alberto da Rocha [BRA]), Lado Burduli, Dato Kvirkvelia (77 Georgi Chitaia), Levan Melkadze (62 Mikheil Bobokidze).
Booket: 33 Muslim Agayev, 48 Igor Yurin, 87 Sergey Ivanov; 43 Lado Akhalaia, 60 Alexander Gogoberishvili, 79 Archil Sakhvadze.
15.00  SKONTO RIGA - JASHTYK-AK-ALTYN KARA-SUU  7:0 (2:0). CUSK Spartak. 300. Rahmon Murtazoyev (TAD).
Goals: 25 Mihails Miholaps, 45 Kaspars Blanks, 46 Gatis Kalnins, 52 Gatis Kalnins, 57 Vadims Sevlakovs, 65 (pk) Mihails Miholaps, 66 Sergejs Starkovs.
SKO: Andrejs Pavlovs (61 Pavels Dorosevs), Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis (54 Arturs Zakresevskis), Krzysztof Lagiewka [POL] (46 Gatis Kalnins), Kaspars Gorkss, Orestas Buitkus [LTU] (54 Sergejs Golubevs), Levan Korgalidze [GEO] (54 Vadims Sevlakovs), Valentins Lobanovs (61 Mikhail Nekrasov [RUS]), Kaspars Blanks, Igors Semjonovs (61 Sergejs Starkovs), Mihails Miholaps.
JAS: Rustam Mamatkasymov, Ismailjon Malikov, Ruslan Sadykov (46 Rafael Muslimov), Alimardon Sharapov, Aybek Sulaymanov, Vitaliy Timofeyev (64 Hurshid Latfullayev), Valeriy Berezovskiy, Azamat Ishenbayev (64 Nurlan Rajabaliyev), Maratbek Mamanov (64 Bakyt Matkaziyev), Yevgeniy Boldygin (64 Sergey Chikishev), Aybek Koshbekov.
Booket: 38 Orestas Buitkus; 38 Maratbek Mamanov, 69 Aybek Sulaymanov, 90 Valeriy Berezovskiy.

1. Dinamo Tbilisi          XXX  2:2  5:3  7:1   3  2 1 0 14:6  7
2. Skonto Riga             2:2  XXX  2:1  7:0   3  2 1 0 11:3  7
3. Irtysh Pavlodar         3:5  1:2  XXX  4:1   3  1 0 2  8:8  3
4. Jashtyk-Al-Altyn        0:7  1:7  1:4  XXX   3  0 0 3  2:18 0

C

01.17
17.00  DINAMO KIEV - NISA ASHKHABAD  1:1 (1:0). SK Olympiyskiy. 1500. Levan Paniashvili (GEO).
Goals: 44 Alyaksandr Khatskevich; 83 Dayancklyc Urazow.
DIN: Vitaliy Reva, Milos Zivkovic [HRV] (46 Andriy Bashlai), Oleksandr Yatsenko, Hryhoriy Yarmash, Badr El-Kaddouri [MOR], Oleksandr Melashchenko (77 Dmytro Vorobei), Alyaksandr Khatskevich [BLR], Denys Onyshchenko (55 Serhiy Rozhok), Edgaras Cesnauskis [LTU], Oleksandr Aliyev, Artyom Mylevskyi (66 Denis Glavina [HRV]).
NIS: Rustam Iskandarow, Amandurdy Annadurdyyew, Kamil Mingazov, Rustam Saparow, Guwanc Rejepow (68 Yewgeniy Zemskow), Omar Berdyyew, Artyom Nazarow, Wyaceslaw Krendelyow (80 Dowletmurads Atayew), Arif Mirzoyew (46 Gurbangeldy Durdyyew, 90 Boris Borowik), Didarklyc Urazow (77 Mekan Nasyrow), Dayancklyc Urazow.
Booket: 73 Hryhoriy Yarmash, 84 Serhiy Rozhok; 90 Omar Berdyyew.
17.00  FLORA TALLINN - PYUNIK YEREVAN  1:0 (1:0). CUSK Spartak. 300. Igor Kister (KAZ).
Goal: 32 (pk) Vjatseslav Zahovaiko.
FLO: Pavel Londak, Teet Allas, Taavi Rahn, Raio Piiroja, Erko Saviauk, Ott Reinumae, Martin Reim, Meelis Rooba, Aleksander Saharov, Kert Haavistu, Vjatseslav Zahovaiko.
PYU: Edel Apoula Edima Bete, Carl Nkale Lombe (46 Zhora Hovhannisyan), Tudor Marian Zeciu [ROM], Rafael Nazaryan (46 Artur Mkrtchyan, 74 Ararat Arakelyan), Aleksandr Tadevosyan, Galust Petrosyan (67 Tigran Garabaghtsyan), Balep Bah Ndoumbouk [CMR], Valeri Aleksanyan (46 Hovhannes Antonyan), Aghvan Mkrtchyan, Levon Pachajan, Edgar Manucharyan (85 David Grigoryan).
Booket: 33 Raio Piiroja; 85 Ararat Arakelyan.
01.18
17.00  PYUNIK YEREVAN - DINAMO KIEV  0:1 (0:1). SK Olympiyskiy. 1500. Aleksei Tyumin (RUS).
Goal: 14 Oleksandr Melashchenko.
PYU: Edel Apoula Edima Bete, Carl Nkale Lombe, Tudor Marian Zeciu [ROM], Rafael Nazaryan (69 David Grigoryan), Aleksandr Tadevosyan (66 Ararat Arakelyan), Balep Bah Ndoumbouk [CMR] (62 Hovhannes Antonyan), Galust Petrosyan (72 Tigran Garabaghtsyan), Valeri Aleksanyan, Aghvan Mkrtchyan, Levon Pachajan (76 Zhora Hovhannisyan), Edgar Manucharyan (72 Karen Aleksanyan).
DIN: Vitaliy Reva, Serhiy Puchkov, Oleksandr Yatsenko, Andriy Bashlai, Badr El-Kaddouri [MOR], Ruslan Bidnenko (64 Hryhoriy Yarmash), Oleksandr Melashchenko (56 Oleksandr Aliyev), Alyaksandr Khatskevich (70 Denys Onyshchenko), Andriy Oberemko, Edgaras Cesnauskis [LTU] (81 Dmytro Vorobei), Denis Glavina [HRV] (53 Artyom Milevskyi).
Booket: 18 Badr El-Kaddouri, 76 Serhiy Puchkov, 87 Oleksandr Yatsenko, 91 Dmytro Vorobei.
17.00  NISA ASHKHABAD - FLORA TALLINN  0:2 (0:0). CUSK Spartak. 300. Imanxan Sultani (AZR).
Goals: 55 Kristen Viikmae, 64 Andrei Sidorenkov.
NIS: Rustam Iskandarow, Amandurdy Annadurdyyew, Kamil Mingazow, Rustam Saparow, Guwanc Rejepow (55 Yewgeniy Zemskow), Omar Berdyyew, Gurbangeldy Durdyyew (73 Mergenklyc Kalandarow), Artyom Nazarow (82 Boris Borowik), Wyaceslaw Krendelyow (65 Dowletmurad Atayew), Didarklyc Urazow, Dayanckyc Urazow (76 Mekan Nasyrow).
FLO: Martin Kaalma, Teet Allas, Taavi Rahn, Enar Jaager, Erko Saviauk, Mati Lember, Marko Kristal, Kristen Viikmae (79 Jarmo Ahjupera), Meelis Rooba (77 Vjatseslav Zahovaiko), Kert Haavistu (83 Aleksander Saharov), Andrei Sidorenkov.
Booket: 90 Rustam Saparow; 50 Taavi Rahn.
01.20
17.00  FLORA TALLINN - DINAMO KIEV  0:4 (0:2). SK Olympiyskiy. 1000. Aleksandr Gonchar (RUS).
Goals: 11 Alyaksandr Khatskevich, 25 Edgaras Cesnauskis, 60 Dmytro Vorobei, 81 (pk) Artyom Milevskyi.
FLO: Pavel Londak, Tomas Sirevicius [LTU] (61 Taavi Rahn), Sander Post (61 Raio Piiroja), Enar Jaager, Martin Vunk, Kati Lember (64 Martin Reim), Ott Reinumae (64 Marko Kristal), Kristen Viikmae (84 Vjatseslav Zahovaiko), Jarmo Ahjupera, Aleksander Saharov (58 Kert Haavistu), Andrei Sidorenkov.
DIN: Vitaliy Reva, Serhiy Puchkov, Oleksandr Yatsenko, Andriy Bashlai (84 Hryhoriy Yarmash), Badr El-Kaddouri [MOR] (87 Denys Onyshchenko), Alyaksandr Khatskevich (43 Oleksandr Aliyev), Serhiy Rozhok (72 Ruslan Bidnenko), Andriy Oberemko, Edgaras Cesnauskis [LTU] (46 Denis Glavina [HRV]), Oleksandr Melashchenko (38 Dmytro Vorobei), Artyom Milevskyi.
Booket: 88 Marko Kristal; 89 Hryhoriy Yarmash.
17.00  PYUNIK YEREVAN - NISA ASHKHABAD  2:1 (0:1). CUSK Spartak. 300. Igor Kister (KAZ).
Goals: 85 Aleksandr Tadevosyan, 90 David Grigoryan; 35 Dayancklyc Urazow.
PYU: Nikolai Sarkisyan (72 Edel Apoula Edima Bete), Carl Nkale Lombe, Arkadi Chilingaryan (43 Tudor Marian Zeciu [ROM]), Valeri Aleksanyan, Ararat Arakelyan (62 Aleksandr Tadevosyan), Hovhannes Antonyan, Zhora Hovhannisyan (46 Balep Bah Ndoumbouk [CMR]), Karen Aleksanyan (27 Aghvan Mkrtchyan, 67 Rafael Nazaryan), David Grigoryan, Galust Petrosyan, Tigran Garabaghtsyan (46 Levon Pachajan).
NIS: Rustam Iskandarow (46 Pawel Matus), Amandurdy Annadurdyyew, Kamil Mingazow, Guwanc Rejepow, Omar Berdyyew, Gurbangeldy Durdyyew (71 Rustam Saparow), Mekan Nasyrow (89 Boris Borowik), Artyom Nazarow (68 Arif Mirzoyew), Wyaceslaw Krendelyow (76 Dowletmurad Atayew), Didarklyc Urazow, Dayancklyc Urazow.
Booket: 33 Aghvan Mkrtchyan, 50 David Grigoryan.

1. Dinamo Kiev             XXX  4:0  1:0  1:1   3  2 1 0  6:1  7
2. Flora Tallinn           0:4  XXX  1:0  2:0   3  2 0 1  3:4  6
3. Pyunik Yerevan          0:1  0:1  XXX  2:1   3  1 0 2  2:3  3
4. Nisa Ashkhabad          1:1  0:2  1:2  XXX   3  0 1 2  2:5  1

D

01.17
13.00  SHERIFF TIRASPOL - FBK KAUNAS  0:0. SK Olympiyskiy. 500. Syarhei Shmolik (BLR).
SHE: Sebastian Hutan [ROM], Oleh Humenyuk [UKR], Vazha Tarkhnishvili [GEO], Florin Lacusta [ROM], Iurii Priganiuc, Stanislav Ivanov (80 Ion Testimitanu), Alberto Blanco [PAN], Iulian Bursuc (64 Vadim Boret), Victor Barysev, Roberto Brown [PAN] (50 Igor Nobrega de Lima [BRA]), Serhiy Kuznetsov [UKR] (86 Andriy Nesteruk [UKR]).
KAU: Gytis Padimanskas, Darius Sanajevas, Irmantas Zelmikas, Tomas Kancelskis, Darius Regelskis, Milan Pastva [SVK] (77 Saulius Mikoliunas), Vadimas Petrenka, Tadas Papeckys (77 Nerijus Maciulis), Dusak Miklas [SVK] (46 Marius Bezykornovas), Ricardas Beniusis (46 Martin Opic [CZE]), Rimantas Zvingilas (86 Arturas Rimkevicius).
Booket: 70 Alberto Blanco; 74 Irmantas Zelmikas.
Sent Off: 20 Vadimas Petrenka.
13.00  QARABAG-AZARSUN AGHDAM - RUSSIA U-19  0:1 (0:1). CUSK Spartak. 800. Kadyrbek Chinibekov (KRG).
Goal: 20 Semyon Melnikov.
QAR: Elxan Eldar Hasanov (88 Ruslan Khachetsukov [RUS]), Artur Daurov [RUS], Ruslan Musayev (59 Baxtiyar Ali Musayev), Emil Mis Quliyev, Arif Gulaga Asadov (73 Musviq Huseyn Huseynov), Vuqar Zakir Quliyev, Elmil Azar Xankisiyev, Emin Atabala Imamaliyev, Samir Aydin Musayev, Zaur Ramazanov (79 Vuqar Arsad Nadirov), Mubariz Mansur Orucov (82 Namiq Ahverdi Hasanov).
RUS: Vitaliy Yakovlev, Ildar Shabayev, Yevgeniy Baranov, Dmitriy Kudinov, Roman Nagumanov, Andrei Kharabara, Denis Tumasyan, Aleksandr Maslov (87 Andrei Guskov), Ivan Sapin (90 Aleksandr Zabelin), Semyon Melnikov (48 Sergei Afanasyev), Igor Dolmatov (89 Dmitriy Garbuzov).
Booket: 34 Zaur Ramazanov, 59 Elmil Azar Xankisiyev; 23 Denis Tumasyan, 30 Roman Nagumanov.
Sent Off: 27 Samir Aydin Musayev; 88 Denis Tumasyan.
01.18
13.00  QARABAG-AZARSUN AGHDAM - SHERIFF TIRASPOL  0:0. SK Olympiyskiy. 500. Aleksandr Gvardis (RUS).
QAR: Ruslan Khachetsukov [RUS], Emin Mis Quliyev, Arif Gulaga Asadov, Aslan Samad Karimov (43 Musviq Huseyn Huseynov), Vuqar Zakir Quliyev, Elmir Azar Xankisiyev (73 Artur Daurov [RUS]), Ruslan Musayev, Emin Atabala Imamaliyev, Baxtiyar Ali Musayev (66 Vuqar Arsad Nadirov), Zaur Ramazanov (85 Namiq Ahverdi Hasanov), Mubariz Mansur Orucov.
SHE: Sebastian Hutan [ROM], Oleh Humenyuk [UKR], Vazha Tarkhnishvili [GEO], Florin Lacusta [ROM], Iurii Priganiuc, Stanislav Ivanov, Alberto Blanco [PAN], Vadim Boret (46 Leandro Farias [BRA]), Iulian Bursuc (43 Victor Barisev), Igor Nobrega de Lima [BRA] (46 Ion Testimitanu), Roberto Brown [PAN] (46 Serhiy Kuznetsov [UKR]).
Booket: 78 Artur Daurov, 81 Arif Gulaga Asadov.
13.00  RUSSIA U-19 - FBK KAUNAS  0:2 (0:1). CUSK Spartak. 500. Rahmon Murtazoyev (TAD).
Goals: 34 (pk) Marius Bezykornovas, 55 Arturas Rimkevicius.
RUS: Vitaliy Yakovlev, Ildar Shabayev, Yevgeniy Baranov, Dmitriy Kudinov (84 Sergei Sheremetyev), Roman Nagumanov (70 Sergei Afanasyev), Andrei Kharabara (89 Timur Shanava), Lenar Gilmulin (65 Aleksandr Zabelin), Aleksandr Maslov (46 Andrei Guskov), Andrei Trofimov, Ivan Sapin (46 Dmitriy Garbuzov), Igor Dolmatov.
KAU: Eduardas Kurskis, Darius Sanajevas (68 Darius Regelskis), Irmantas Zelmikas (60 Tomas Kancelskis), Marius Zaliukas, Dainius Kunevicius, Saulius Mikoliunas, Nerijus Maciulis, Dusan Miklas [SVK] (46 Mindaugas Kalonas), Marius Bezykornovas (46 Milan Pastva [SVK]), Martin Opic [CZE] (46 Ricardas Beniusis), Arturas Rimkevicius.
Booket: 62 Igor Dolmatov; 24 Saulius Mikoliunas, 45 Irmantas Zelmikas.
01.20
13.00  FBK KAUNAS - QARABAG-AZARSUN AGHDAM  3:0 (2:0). SK Olympiyskiy. 1000. Levan Paniashvili (GEO).
Goals: 23 Martin Opic, 34 Martin Opic, 83 Rimantas Zvingilas.
KAU: Gytis Padimanskas, Darius Sanajevas, Tomas Kancelskis, Darius Regelskis, Tadas Papeckys (87 Ricardas Beniusis), Saulius Mikoliunas (73 Dainius Kunevicius), Nerijus Maciulis (46 Marius Bezykornovas), Milan Pastva [SVK], Vadimas Petrenka, Martin Opic [CZE] (67 Andrius Gedgaudas), Arturas Rimkevicius (46 Rimantas Zvingilas).
QAR: Ruslan Khachetsukov [RUS], Emin Mis Quliyev, Arif Gulaga Asadov (87 Sattar Kamran Aliyev), Aslan Samad Karimov (37 Artur Daurov [RUS]), Vuqar Zakir Quliyev, Elmir Azar Xankisiyev, Ruslan Musayev (62 Musviq Huseyn Huseynov), Emin Atabala Imamaliyev (80 Namiq Ahverdi Hasanov), Baxtiyar Ali Musayev (38 Vuqar Arsad Nadirov), Zaur Ramazanov, Mubariz Mansur Orucov.
Booket: 35 Arturas Rimkevicius; 27 Emin Mis Quliyev, 42 Elmir Azar Xankisiyev, 87 Vuqar Arsad Nadirov.
13.00  SHERIFF TIRASPOL - RUSSIA U-19  1:1 (1:0). CUSK Spartak. 300. Vladislav Zeitlin (UZB).
Goals: 38 Lenadro Farias; 80 Ivan Sapin.
SHE: Serghei Pascenco, Joari Pereira dos Santos [BRA], Ion Testimitanu (70 Andrei Makarau [BLR]), Oleh Humenyuk [UKR], Iurii Priganiuc, Stanislav Ivanov (53 Andrei Secrieru), Vyachaslau Yaraslauski [BLR], Vadim Boret (73 Serghei Alekseiev), Lenadro Farias [BRA] (46 Serhiy Kuznetsov [UKR]), Alberto Blanco [PAN] (53 Roberto Brown [PAN]), Igor Nobrega de Lima [BRA] (46 Victor Barisev).
RUS: Vitaliy Yakovlev, Ildar Shabayev, Yevgeniy Baranov, Dmitriy Kudinov, Roman Nagumanov, Andrei Kharabara, Lenar Gilmulin (77 Denis Tumasyan), Andrei Trofimov (46 Andrei Guskov), Ivan Sapin, Igor Dolmatov (54 Sergei Afanasyev), Semyon Melnikov.
Sent Off: 52 Viktor Losev (Russia U-19 trainer).

1. FBK Kaunas              XXX  0:0  3:0  2:0   3  2 1 0  5:0  7
2. Sheriff Tiraspol        0:0  XXX  0:0  1:1   3  0 3 0  1:1  3
3. Qarabag-Azarsun Aghdam  0:3  0:0  XXX  0:1   3  0 1 2  0:4  1
4. Russia U-19             0:2  1:1  1:0  XXX   3  1 1 1  2:3  4

Quarterfinal

01.21
13.00  FBK KAUNAS - FLORA TALLINN  2:2, 3-2 pk. SK Olympiyskiy. 1000. Vitaliy Godulyan (UKR).
Goals: 42 Darius Sanajevas, 45 (og) Taavi Rahn; 26 Meelis Rooba, 85 Andrei Sidorenkov.
Pk: + Ricardas Beniusis, Milan Pastva, Darius Regelskis; Meelis Rooba, Martin Reim; - Tadas Papeckys; Vjatseslav Zahovaiko, Raio Piiroja, Kristen Viikmae.
KAU: Eduardas Kurskis, Darius Sanajevas, Tomas Kancelskis (83 Rimantas Zvingilas), Darius Regelskis, Tadas Papeckys, Nerijus Maciulis, Marius Bezykornovas (80 Milan Pastva [SVK], Vadimas Petrenka, Andrius Gedgaudas (87 Dainius Kunevicius), Arturas Rimkevicius (62 Saulius Mikoliunas), Rimantas Zvingilas (46 Martin Opic [CZE], 89 Ricardas Beniusis).
FLO: Martin Kaalma, Teet Allas, Taavi Rahn, Raio Piiroja, Erko Saviauk (82 Enar Jaager), Marko Kristal (72 Ott Reinumae), Martin Reim, Joel Lindpere (68 Kristen Viikmae), Meelis Rooba, Kert Haavistu (85 Andrei Sidorenkov), Vjatseslav Zahovaiko.
Booket: 76 Tadas Papeckys.
15.00  DINAMO TBILISI - FK GOMEL  4:1 (3:1). SK Olympiyskiy. 1000. Yuriy Baskakov (RUS).
Goals: 2 Rati Aleksidze, 11 Levan Melkadze, 35 Georgi Shashiashvili, 74 Vitali Daraselia; 30 (pk) Ruslan Vusau.
Missed pk 88 Vitali Daraselia.
DIN: David Gvaramadze, Georgi Shashiashvili, Lado Akhalaia (69 Levan Khmaladze), Ilia Kandelaki, Carlos Alberto da Rocha [BRA] (62 Georgi Chitaia), Rati Aleksidze, Vitali Daraselia, Georgi Anchabadze, Lado Burduli, Dato Kvirkvelia, Levan Melkadze (58 Archil Sakhvadze).
GOM: Uladzimir Hayeu (46 Yuri Afanasenka), Andrei Arkhiptsau (53 Syarhei Zabalotski), Alyaksandr Shagoika, Andrei Harautsou, Alyaksandr Danilau, Mikhail Chirva [RUS], Yuriy Sulymenko [UKR] (69 Ihor Pukas [UKR]), Dmitriy Karsakov [RUS] (46 Yuriy Khusyainov [RUS]), Alyaksey Suchkou, Ruslan Vusau, Henadz Bliznyuk (77 Volodymyr Bohdanov [UKR]).
Booket: 51 Lado Burduli, 60 Ilia Kvirkvelia; 63 Andrei Harautsou, 74 Ruslan Vusau.
17.00  DINAMO KIEV - SHERIFF TIRASPOL 0:1 (0:0). SK Olympiyskiy. 1000. Imanxan Sultani (AZR).
Goal: 70 Victor Barisev.
DIN: Vitaliy Reva, Serhiy Puchkov, Oleksandr Yatsenko, Andriy Bashlai, Badr El-Kaddouri [MOR], Oleksandr Aliyev, Andriy Oberemko, Alyaksandr Khatskevich [BLR] (75 Serhiy Rozhok), Edgaras Cesnauskis [LTU] (75 Denis Glavina [HRV]), Oleksandr Melashchenko (77 Dmytro Vorobei), Artyom Milevskyi.
SHE: Sebastian Hutan [ROM], Florin Lacusta [ROM], Vazha Tarkhnishvili [GEO], Ion Testimitanu (88 Joari Pereira dos Santos [BRA]), Iurii Priganiuc, Stanislav Ivanov, Vadim Boret (90 Igor Nobrega de Lima [BRA]), Serhiy Kuznetsov [UKR] (67 Roberto Brown [PAN]), Alberto Blanco [PAN] (49 Leandro Farias [BRA]), Victor Barisev, Oleh Humenyuk [UKR].
Booket: 44 Edgaras Cesnauskis, 90 Artyom Milevskyi; 10 Oleh Humenyuk, 16 Vadim Boret, 90 Igor Nobrega de Lima.
19.00  CSKA MOSCOW - SKONTO RIGA  0:1 (0:1). SK Olympiyskiy. 1000. Syarhei Shmolik (BLR).
Goal: 32 Orestas Buitkus.
CSKA: Vladimir Gabulov, Aleksei Nikolayev, Yevgeniy Klimov, Aleksandr Berketov, Renat Yanbaev (76 Yevgeniy Kukulyak, 86 Aleksei Vasilyev), Igor Yanovskiy (81 Pavel Stepanets), Sergei Grichenkov (75 Ivan Taranov), Yuriy Zhirkov, Sergei Rodin (66 Aleksei Triputen), Vartan Mazalov, Sergei Samodin.
SKO: Andrejs Piedels, Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis, Krzysztof Lagiewka [POL], Vadims Logins, Orestas Buitkus [LTU], Levan Korgalidze [GEO] (88 Arturs Zakresevskis), Zurab Menteshashvili [GEO] (69 Igors Semjonovs), Valentins Lobanovs, Gatis Kalnins (62 Kristaps Blanks), Mihails Miholaps (82 Sergejs Starkovs).
Booket: 55 Yevgeniy Klimov; 38 Vadims Logins.
Sent Off: 84 Yevgeniy Klimov.

Semifinal

01.23
16.00  DINAMO TBILISI - SHERIFF TIRASPOL   2:1 (1:1). SK Olympiyskiy. 1500. Romans Lajuks (LVA).
Goals: 45 Alexander Gogoberishvili, 72 Vitali Daraselia; 14 Victor Barisev.
DIN: Davd Gvaramadze, Georgi Shashiashvili, Lado Akhalaia, Ilia Kandelaki, Alexander Gogoberishvili, Rati Aleksidze, Vitali Daraselia, Georgi Anchabadze, Lado Burduli, Dato Kvirkvelia, Levan Melkadze (55 Mikheil Bobokidze).
SHE: Sebastian Hutan [ROM], Florin Lacusta [ROM] (74 Vyachaslau Yaraslauski [BLR]), Vazha Tarkhnishvili [GEO], Ion Testimitanu (78 Joari Pereira dos Santos [BRA]), Iurii Priganiuc, Stanislav Ivanov (30 Alberto Blanco [PAN]), Vadim Boret (58 Igor Nobrega de Lima [BRA]), Roberto Brown [PAN] (46 Serhiy Kuznetsov [UKR]), Leandro Farias [BRA], Victor Barisev, Oleh Humenyuk [UKR].
Booket: 66 Victor Barisev.
19.00  FBK KAUNAS - SKONTO RIGA  0:1 (0:0). SK Olympiyskiy. 1000. Karen Nalbandyan (ARM).
Goal: 80 Levan Korgalidze.
KAU: Gytis Padimanskas, Darius Sanajevas, Tomas Kancelskis, Darius Regelskis, Tadas Papeckys, Nerijus Maciulis (46 Saulius Mikoliunas), Marius Bezykornovas (85 Arturas Rimkevicius), Milan Pastva [SVK], Andrius Gedgaudas (75 Vadimas Petrenka), Giedrius Barevicius, Martin Opic [CZE] (66 Ricardas Beniusis).
SKO: Andrejs Piedels, Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis, Krzysztof Lagiewka [POL] (73 Igors Semjonovs), Vadims Logins, Orestas Buitkus [LTU], Levan Korgalidze [GEO], Zurab Menteshashvili [GEO], Valentins Lobanovs, Gatis Kalnins, Mihails Miholaps (60 Kristaps Blanks).
Booket: 51 Andrius Gedgaudas, 69 Marius Bezykornovas; 51 Zurab Menteshashvili.

Final

01.25
13.00  DINAMO TBILISI - SKONTO RIGA  3:1 (1:1). SK Olympiyskiy. 3000. Valentin Ivanov (RUS).
Goals: 44 Vitaliy Daraselia, 78 Rati Aleksidze, 85 Dato Kvirkvelia; 31 Gatis Kalnins.
DIN: David Gvaramadze, Georgi Shashiashvili, Lado Akhalaia, Ilia Kandelaki, Alexander Gogoberishvili, Rati Aleksidze, Vitali Daraselia, Georgi Anchabadze, Lado Burduli, Dato Kvirkvelia, Levan Melkadze (69 Mikheil Bobokidze).
SKO: Andrejs Piedels, Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis, Krzysztof Lagiewka [POL] (81 Kristaps Blanks), Vadims Logins, Orestas Buitkus [LTU], Levan Korgalidze [GEO] (68 Igors Semjonovs), Zurab Menteshashvili [GEO], Valentins Lobanovs (88 Arturs Zakresevskis), Gatis Kalnins, Mihail Miholaps (88 Sergejs Starkovs).
Booket: 65 Lado Burduli; 87 Kristaps Blanks.


2005

2005.01.15-23 Moscow

A. Dinamo Minsk (BLR), Qayrat Almaty (KAZ), Levadia Tallinn (EST), RUSSIA U-20
B. FK Tbilisi (GEO), Paxtakor Tashkent (UZB), FBK Kaunas (LTU), Dordoy-Dinamo Naryn (KYR)
C. Skonto Riga (LVA), Regar-TadAZ Tursun Zade (TAD), Pyunik Yerevan (ARM)
D. Sheriff Tiraspol (MOL), Nebitchi Balkanabad (TRK), Neftchi Baku (AZR)
From Semifinal. Lokomotiv Moscow (RUS), Dinamo Kiev (UKR)

A

01.15
15.00  LEVADIA TALLINN - RUSSIA U-20  0:0. CUSK Spartak. 350. Allabergen Sapayev (TRK).
LEV: Aleksandr Djacenko (46 Artur Kotenko), Sergei Hohlov-Simson, Tihon Sisov, Dmitri Kruglov (59 Marius Dovydenas), Aleksandr Dmitriev (34 Konstantin Nahk), Miroslav Ryskevic (59 Konstantin Vasiljev), Anton Aristov (46 Ats Purier), Vitali Leitan, Andrei Kalimullin, Andrei Sadrin (46 Martynas Karalius), Milan Gloncak (46 Vladimir Celnokov).
RUS: Dmitriy Mamykin, Roman Shishkin, Kirill Nababkin, Ivan Bakulin, Sergei Ivanov, Igor Byrlov (69 Andrei Strelnikov), Grigoriy Chirkin, Rustam Balov, Valeriy Pavlov (59 Ivan Stolbovoy), Igor Khodarkevich (46 Aleksandr Sukhov), Leonid Boev (59 Vyacheslav Komkov).
Booket: 68 Martynas Karalius, 82 Vladimir Celnokov; 45 Valeriy Pavlov, 88 Aleksandr Sukhov.
19.00  DINAMO MINSK - QAYRAT ALMATY  2:1 (0:0). Dinamo. 1000. Yuriy Baskakov (RUS).
Goals: 75 Vitaliy Volodenkov, 87 Moreira Araujo Edu; 51 Kristian Diku.
DIN: Artur Lesko, Dmitriy Lentsevich (68 Aleksandr Lukhvich), Sergei Pavlyukovich, Yan Tigorev, Kirill Pavlyuchek (60 Petar Zlatinov, 76 Alves De Melo Adrianu), Dmitriy Chaley, Andrei Razin, Igor Rozhkov, Vitaliy Volodenkov, Leonid Kovel, Dmitriy Parkhachev (60 Moreira Araujo Edu).
QAY: Evgeniy Naboychenko, Dmitriy Protorchin, Vitaliy Artemov, Samat Smakov, Kayrat Utabayev, Andrei Karpovich (70 Avkhat Mingachev), Valeriy Likhobabenko (90 Sergei Boychenko), Ulugbek Asambayev (70 Askhat Kadyrkulov), Ali Aliyev (46 Kristian Diku), Yuriy Aksenov (46 Shukhratbek Mirkholdirshayev), Milan Mijailovic (46 Alibek Buleshev).
Booket: 5 Kirill Pavlyuchek, 87 Moreira Araujo Edu; 7 Vitaliy Artemov, 53 Andrei Karpovich.
Sent Off: 90 Evgeniy Naboychenko.
01.16
15.00  RUSSIA U-20 - QAYRAT ALMATY  1:3 (1:2). CUSK Spartak. 400. Ravshan Irmatov (UZB).
Goals: 31 Leonid Boev; 22 Evgeniy Lovchev, 38 Yuriy Aksenov, 83 Alibek Buleshev.
RUS: Dmitriy Mamykin, Roman Shishkin, Sergei Kabanov (70 Vyacheslav Komkov), Ivan Bakulin, Sergei Ivanov, Aleksandr Sukhov (55 Igor Byrlov, 87 Evgeniy Krug), Grigoriy Chirkin, Rustam Balov (30 Ivan Tarasov), Aleksandr Protasovitskij (30 Kirill Kochubey), Igor Khodarkevich (27 Sergei Pravosud), Leonid Boev.
QAY: Sergei Boychenko, Renat Abdulin, Oleg Musin, Samat Smakov, Evgeniy Lovchev, Kayrat Nurdauletov, Avkhat Mingachev (46 Farkhatbek Irismetov), Yuriy Aksenov (90 Piraly Aliyev), Ali Aliyev (69 Ulugbek Asambayev), Kristian Diku, Alibek Buleshev.
Booket: 46 Avkhat Mingachev, 72 Alibek Buleshev, 79 Kayrat Nurdauletov.
17.00  DINAMO MINSK - LEVADIA TALLINN  0:1 (0:1). Dinamo. 300. Karen Nalbandyan (ARM).
Goal: 8 Marius Dovydenas.
DIN: Vladimir Suleymanov, Yan Tigorev, Dmitriy Lentsevich (57 Aleksandr Lukhvich), Sergei Pavlyukovich, Igor Rozhkov (46 Kirill Pavlyuchek), Dmitriy Chaley, Vitaliy Volodenkov (66 Denis Narkovich), Andrei Razin, Leonid Kovel, Dmitriy Parkhachev (58 David Zoubek), Moreira Araujo Edu.
LEV: Artur Kotenko, Vitoldas Cepauskas, Tihon Sisov, Dmitri Kruglov, Vitali Leitan (65 Anton Aristov), Konstantin Vasiljev, Konstantin Nahk, Marius Dovydenas, Vladimir Celnokov (80 Miroslav Ryskevic), Ats Purier, Martynas Karalius (59 Milan Gloncak).
Booket: 75 Sergei Pavlyukovich; 31 Ats Purier, 90 Konstantin Nahk.
01.18
15.00  DINAMO MINSK - RUSSIA U-20  1:1 (0:0). CUSK Spartak.
250. Emil Busurmankulov (KYR).
Goals: 56 Andrei Razin; 71 Valeriy Pavlov.
DIN: Vladimir Suleymanov (46 Artur Lesko), Kirill Pavlyuchek, Denis Narkovich, Andrei Razin, Dmitriy Parkhachev, Sergei Kontsevoy, David Zoubek, Anton Riabtsev (58 Dmitriy Lentsevich), Alves De Melo Adrianu, Moreira Araujo Edu, Aleksandr Lukhvich.
RUS: Dmitriy Mamykin, Roman Shishkin, Kirill Nababkin, Ivan Bakulin, Sergei Ivanov, Aleksandr Sukhov, Ivan Tarasov, Grigoriy Chirkin, Valeriy Pavlov, Leonid Boev, Sergei Pravosud.
Booket: 61 Kirill Pavlyuchek, 81 Dmitriy Parkhachev, 83 Andrei Razin; 12 Ivan Bakulin, 81 Leonid Boev, 83 Grigoriy Chirkin.
17.00  LEVADIA TALLINN - QAYRAT ALMATY  0:4 (0:1). Dinamo. 200. Levan Paniashvili (GEO).
Goals: 24 Kristian Diku, 51 Kristian Diku, 67 Kristian Diku, 71 Alibek Buleshev.
LEV: Artur Kotenko (69 Aleksandr Djacenko), Vitoldas Cepauskas, Vitali Leitan (46 Milan Gloncak), Konstantin Vasiljev, Tihon Sisov (72 Anton Aristov), Konstantin Nahk, Martynas Karalius, Dmitri Kruglov, Ats Purier (66 Andrei Sadrin), Marius Dovydenas, Vladimir Celnokov (69 Miroslav Ryskevic).
QAY: Sergei Boychenko, Kayrat Utabayev, Samat Smakov, Alibek Buleshev, Farkhatbek Irismetov (75 Dmitriy Protorchin), Kristian Diku (79 Vitaliy Artemov), Andrei Karpovich (73 Valeriy Likhobabenko), Yuriy Aksenov (74 Piraly Aliyev), Renat Abdulin, Evgeniy Lovchev (71 Kayrat Nurdauletov), Milan Mijailovic (46 Ulugbek Asambayev).
Booket: 90 Anton Aristov.

1. Qayrat Almaty           XXX  1:2  4:0  3:1   3  2 0 1  8:3  6
2. Dinamo Minsk            2:1  XXX  0:1  1:1   3  1 1 1  3:3  4
3. Levadia Tallinn         0:4  1:0  XXX  0:0   3  1 1 1  1:4  4
4. Russia U-20             1:3  1:1  0:0  XXX   3  0 2 1  2:4  2

B

01.15
17.00  FK TBILISI - PAXTAKOR TASHKENT  1:0 (1:0). Dinamo. 600. Stanislav Sukhina (RUS).
Goal: 46 Revaz Getsadze.
TBI: Akaki Devadze, David Odikadze, Givi Kvaratskhelia, Gocha Khojava, Sergi Orbeladze, Revaz Getsadze (63 Anzor Kaladze), Zaal Eliava, Sandro Iashvili (66 Georgi Mikadze), Revaz Kemoklidze, Gogita Gogua, Georgi Nod. Chelidze (57 Gogi Pipia).
PAX: Timur Jurayev, Gochguli Gochguliyev, Komoliddin Tajiyev, Ilhom Suyunov, Vyacheslav Ponamarev, Anzur Ismailov, Renat Bairamov, Anatoliy Mironov (81 Shahboz Erkinov), Alisher Makhmudov (57 Farhod Tajiyev), Zainitdin Tajiyev, Umid Isakov (57 Aleksei Proludin).
Booket: 21 Gogita Gogua, 48 Sergi Orbeladze, 89 Besik Mikiashvili (subst.); 10 Umid Isakov, 51 Gochguli Gochguliyev, 78 Ilhom Suyunov.
Sent Off: 83 Ilhom Suyunov.
19.00  DORDOY-DINAMO NARYN - FBK KAUNAS   1:2 (0:1). CUSK Spartak. 200. Oleg Chikun (BLR).
Goals: 49 (pk) Zamir Jimagulov; 23 (og) Ruslan Sydykov, 72 Ricardas Beniusis.
DOR: Zakir Jalilov, Talant Samsaliyev, Ruslan Sydykov, Kirill Keker, Sergei Kalyubin (85 Vladimir Verevkin), Valeriy Berezovskiy (43 Emil Kenjisariyev), Andrei Krasnov (35 Zamir Jimagulov), Azamat Ishenbayev, Igor Kudrenko, Marlen Kasymov, Evgeniy Pilipas.
KAU: Eduardas Kurskis, Tadas Papeckys, Tomas Kancelskis, Darius Regelskis, Irmantas Zelmikas, Kestutis Ivaskevicius (58 Saulius Mikoliunas), Marius Bezykornovas (88 Marius Zaliukas), Vadimas Petrenka, Andrius Puotkalis (78 Audrius Ksanavicius), Andrius Velicka (80 Arturas Rimkevicius), Eimantas Poderis (52 Ricardas Beniusis).
Booket: 84 Sergei Kalyubin; 17 Marius Bezykornovas, 34 Darius Regelskis, 68 Andrius Velicka.
01.16
19.00  PAXTAKOR TASHKENT - DORDOY-DINAMO NARYN  1:0 (0:0). CUSK Spartak. 200. Zukhrab Gajiyev (AZR).
Goal: 49 Anzur Ismailov.
PAX: Timur Jurayev, Gochguli Gochguliyev, Anzur Ismailov, Renat Bairamov, Aleksandr Kletskov, Aleksei Proludin (46 Umid Isakov), Daut Jatdoyev (39 Anatoliy Mironov), Bahriddin Vakhobov (37 Zainitdin Tajiyev), Komoliddin Tajiyev, Shahboz Erkinov (39 Vyacheslav Ponamarev), Sadriddin Abdullayev (46 Alisher Makhmudov, 90 Akmal Shorakhmedov).
DOR: Zakir Jalilov, Talant Samsaliyev, Ruslan Sydykov, Sergei Knyazev, Sergei Kalyubin (56 Emil Kenjisariyev), Zamir Jimagulov (58 Andrei Krasnov, 88 Vladimir Verevkin), Azamat Ishenbayev, Kirill Keker, Igor Kudrenko, Marlen Kasymov, Evgeniy Pilipas.
Booket: 26 Shahboz Erkinov; 44 Zakir Jalilov.
Sent Off: 24 Kirill Kiker.
19.00  FBK KAUNAS - FK TBILISI  1:0 (0:0). Dinamo. 300. Akmal Kholmatov (KAZ).
Goal: 76 Arturas Rimkevicius.
KAU: Eduardas Kurskis, Marius Zaliukas, Tomas Kancelskis, Darius Regelskis, Irmantas Zelmikas, Saulius Mikoliunas, Marius Bezykornovas (54 Nerijus Maciulis), Vanin, Vadimas Petrenka (34 Kestutis Ivaskevicius), Andrius Velicka (64 Arturas Rimkevicius), Ricardas Beniusis (42 Andrius Puotkalis).
TBI: Beka Shekrivadze, Sergi Orbeladze, Givi Kvaratskhelia, Gocha Khojava, David Odikadze, Revaz Getsadze, Zaal Eliava, Gogi Pipia (66 Georgi Mikadze), Revaz Kemoklidze, Gogita Gogua (73 Anzor Kaladze), Georgi Nod. Chelidze (80 Georgi Nug. Chelidze).
Booket: 48 Andrius Velicka, 57 Kestutis Ivaskevicius, 68 Darius Regelskis; 52 Revaz Kemoklidze, 66 Gocha Khojava.
Sent Off: 79 Gocha Khojava, 89 Revaz Getsadze.
01.18
19.00  DORDOY-DINAMO NARYN - FK TBILISI  2:2 (0:2). CUSK Spartak. 150. Vitaliy Godulyan (UKR).
Goals: 49 (pk) Zamir Jimagulov, 71 Zamir Jimagulov; 8 Sandro Iashvili, 12 Georgi Mikadze.
DOR: Vladislav Volkov, Talant Samsaliyev, Ruslan Sydykov, Igor Kudrenko, Marlen Kasymov (46 Valeriy Berezovskiy), Sergei Knyazev, Sergei Kalyubin (90 Nurbek Akhatov), Azamat Ishenbayev, Evgeniy Pilipas, Zamir Jimagulov (72 Vladimir Verevkin, 89 Andrei Krasnov), Emil Kenjisariyev.
TBI: Beka Shekrivadze, Sergi Orbeladze (46 Anzor Kaladze), Zaal Eliava, Revaz Kemoklidze, Besik Mikiashvili, Givi Kvaratskhelia, Georgi Nug. Chelidze (60 Georgi Nod. Chelidze), David Odikadze, Georgi Mikadze (62 Shota Jikia), Gogita Gogua (39 Mikhail Meskhi), Sandro Iashvili (69 Gogi Pipia).
Booket: 42 Marlen Kasymov; 43 Sergi Orbeladze.
19.00  FBK KAUNAS - PAXTAKOR TASHKENT  1:0 (1:0). Dinamo. 300. Romans Lajuks (LVA).
Goal: 37 Audrius Ksanavicius.
KAU: Eduardas Kurskis, Tomas Kancelskis, Mindaugas Baguzis, Pires De Almeida Dione (70 Marius Zaliukas), Vanin, Irmantas Zelmikas, Andrius Gedgaudas (62 Vadimas Petrenka), Kestutis Ivaskevicius (67 Giedrius Barevicius), Audrius Ksanavicius (68 Eimantas Poderis), Ricardas Beniusis (46 Arturas Rimkevicius), Andrius Puotkalis (83 Marius Bezykornovas).
PAX: Timur Jurayev, Gochguli Gochguliyev (56 Aleksandr Kletskov), Anzur Ismailov, Anatoliy Mironov (51 Sadriddin Abdullayev), Renat Bairamov, Zainitdin Tajiyev, Umid Isakov (63 Farhod Tajiyev), Vyacheslav Ponamarev, Komoliddin Tajiyev, Ilhom Suyunov, Alisher Makhmudov (72 Akmal Shorakhmedov).
Booket: 44 Ricardas Beniusis, 77 Irmantas Zelmikas; 51 Renat Bairamov, 81 Vyacheslav Ponamarev.

1. FBK Kaunas              XXX  1:0  1:0  2:1   3  3 0 0  4:1  9
2. FK Tbilisi              0:1  XXX  1:0  2:2   3  1 1 1  3:3  4
3. Paxtakor Tashkent       0:1  0:1  XXX  1:0   3  1 0 2  1:2  3
4. Dordoy-Dinamo Naryn     1:2  2:2  0:1  XXX   3  0 1 2  3:5  1

C

01.15
17.00  SKONTO RIGA - REGAR-TADAZ TURSUN ZADE  4:1 (2:1). CUSK Spartak. 200. Gennadiy Orlik (MOL).
Goals: 7 Mihails Miholaps, 8 Mihails Miholaps, 59 Aleksei Visniakovs, 82 Orestas Buitkus; 18 Suhrob Khamidov.
SKO: Andrejs Piedels, Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis, Arturs Zakresevskis, Aaron Ngimbat (85 Edijs Ivasko), Aleksei Visniakovs (77 Igors Semjonovs), Zurab Menteshashvili, Viktor Morozs, Andrei Perepelkin (46 Orestas Buitkus), Gatis Kalnins, Mihail Miholaps (79 Kristaps Blanks).
REG: Umed Khojimuradov, Rustam Tabarov, Ahlidin Turdiyev, Maruf Rustamov, Farruh Choriyev, Abdullo Umarboyev (77 Shuhrat Jabbarov), Nizom Rakhimov (77 Oskar Ravshanov), Gayrat Mirakhmedov (67 Jamshed Khabibullayev), Suhrob Khamidov, Odil Irgashev, Rustam Khojayev.
Booket: 30 Aaron Ngimbat; 41 Rustam Tabarov.
01.16
17.00  PYUNIK YEREVAN - REGAR-TADAZ TURSUN ZADE  5:1 (2:0). CUSK Spartak. 700. Margus Kotter (EST).
Goals: 23 Valeri Aleksanyan, 32 Valeri Aleksanyan, 56 Aleksandr Petrosyan, 57 Mamadu Diawara, 85 Andranik Tatevosyan; 51 Farruh Choriyev.
Missed pk 26 Khamidov.
PYU: Gevork Kasparov, Andranik Tatevosyan, Sarkis Hovsepyan, Agvan Mkrtchyan, Valeri Aleksanyan (84 Tigran Davtyan), Aleksandr Petrosyan (73 Armen Oganesyan), Mamadu Diawara (81 Karlen Abramov), Robert Arzumanyan (88 Gevork Nranyan), Levon Pachajyan, Karen Aleksanyan (77 Khoren Veranyan), Mkhitar Grigoryan (60 Abank Okang).
REG: Aleksandr Mukanin, Rustam Tabarov (46 Denis Knitel), Ahlidin Turdiyev, Maruf Rustamov (46 Ivan Dyagolchenko), Farruh Choriyev, Abdullo Umarbayev (46 Oskar Ravshanov), Nizom Rakhimov (70 Shuhrat Jabbarov), Gayrat Mirakhmedov (74 Osim Boboyev), Suhrob Khamidov, Odil Irgashev (46 Jamshed Khabibullayev), Rustam Khojayev.
Booket: 26 Sarkis Hovsepyan, 51 Karen Aleksanyan, 56 Aleksandr Petrosyan; 14 Odil Irgashev, 30 Suhrob Khamidov, 48 Nizom Rakhimov.
01.18
15.00  SKONTO RIGA - PYUNIK YEREVAN  2:2 (1:2). Dinamo. 500. Nikolay Ivanov (RUS).
Goals: 44 Mihails Zemlinskis, 61 Orestas Buitkus; 43 Aleksandr Petrosyan, 45 Mamadu Diawara.
SKO: Andrejs Piedels, Arturs Zakresevskis (75 Igors Semjonovs), Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis, Aaron Ngimbat, Levan Korgalidze, Zurab Menteshashvili, Mihail Miholaps (46 Orestas Buitkus), Aleksei Visniakovs (69 Andrei Perepelkin), Viktor Morozs, Gatis Kalnins.
PYU: Gevork Kasparov, Andranik Tatevosyan, Sarkis Hovsepyan, Agvan Mkrtchyan, Valeri Aleksanyan, Aleksandr Petrosyan (78 Karlen Abramov), Mamadu Diawara (74 Tigran Davtyan), Robert Arzumanyan, Levon Pachajyan, Karen Aleksanyan, Mkhitar Grigoryan (54 Khoren Veranyan).
Booket: 16 Mkhitar Grigoryan.

1. Pyunik Yerevan          XXX  2:2  5:1        2  1 1 0  7:3  4
2. Skonto Riga             2:2  XXX  4:1        2  1 1 0  6:3  4
3. Regar-TadAz Tursun Zade 1:5  1:4  XXX        2  0 0 2  2:9  0

D

01.15
15.00  SHERIFF TIRASPOL - NEFTCHI BAKU  0:1 (0:0). Dinamo. 400. Vitaliy Godulyan (UKR).
Goal: 61 Georgiy Adamiya.
SHE: Sebastian Hutan, Samuil Tassembedo, Oleh Humenyuk, Vazha Tarkhnishvili, Jorge Florescu (68 Teimuraz Burnadze), Alberto Blanco (50 Rezvan Kocis), Tornike Aptsiauri (50 Roman Goginashvili), Nikolai Zhosan (78 Aleksandr Suvorov), Aleksandr Epuranu, Florin Lacusta, Samuil Yeboah (60 Aleksei Kuchuk).
NEF: Guseyn Magomedov, Igor Getman, Anatoliy Tebloyev, Rashad Sadygov, Ruslan Abbasov, Emin Kuliyev, Zaur Tagizade (74 Elshan Gambarov), Mahmud Kurbanov, Tomislav Vishevich (74 Rashad Sadykhov), Vidadi Rzayev (78 Darko Cordas), Georgiy Adamiya (87 Issa Nikiema).
Booket: 6 Oleh Humenyuk, 49 Alberto Blanco, 90 Aleksei Kuchuk; 65 Anatoliy Tebloyev.
01.16
15.00  NEFTCHI BAKU - NEBITCHI BALKANABAD  4:1 (2:0). Dinamo. 400. Audrius Zuta (LTU).
Goals: 32 Georgiy Adamiya, 39 Zaur Tagizade, 57 Georgiy Adamiya, 89 Issa Nikiema; 47 Vyacheslav Sudarev.
NEF: Guseyn Magomedov (46 Jahangir Gasanzade), Igor Getman, Anatoliy Tebloyev (72 Darko Cordas), Rashad Sadygov, Eltay Asanov, Emin Kuliyev (64 Elchin Rakhmanov), Zaur Tagizade (59 Elshan Gambarov), Mahmud Kurbanov (83 Ruslan Gafitullin), Tomislav Vishevich (46 Rashad Sadykhov), Vidadi Rzayev, Gaorgiy Adamiya (68 Issa Nikiema).
NEB: Bayramnyyaz Berdyev, Bayramdurdy Meredov,Jumadurdy Meredov (63 Artur Gevorkyan), Omar Berdyev, Vyacheslav Sudarev, Yagmurmurad Annamuradov (69 Yazguly Khojageldiyev), Vitaliy Alikperov, Rakhmanguly Bailiyev, Begenchmuhammed Kuliyev, Kurgangeldy Durdyyev, Dayanchgylych Urazov (74 Khojaahmet Arazov).
Booket: 12 Anatoliy Tebloyev, 34 Eltay Asanov; 43 Vyachelsav Sudarev, 73 Yazguly Khojageldiyev, 78 Omar Berdyev.
01.18
17.00  NEBITCHI BALKANABAD - SHERIFF TIRASPOL  0:5 (0:1). CUSK Spartak. 150. Kayumitdin Safarov (TAD).
Goals: 2 Igor Nobrega De Lima, 47 Jorge Florescu, 74 Rezvan Kocis, 80 Teimuraz Burnadze, 90 Samuil Tassembedo.
NEB: Bayramnyyaz Berdyev (46 Farhad Basarov), Omar Berdyev, Bayramdurdy Meredov (53 Rustam Saparov), Vyacheslav Sudarev, Kurgangeldy Durdyyev (64 Khojaahmet Arazov), Begenchmuhammed Kuliyev (53 Yazguly Khojageldiyev), Rakhmanguly Bailiyev, Yagmurmurad Annamuradov (49 Zafir Ereshov), Vitaliy Alikperov, Dayanchgylych Urazov (79 Jumadurdy Meredov), Artur Gevorkyan (60 Azat Guljagazov).
SHE: Pashenko, Oleh Humenyuk, Vazha Tarkhnishvili, Aleksandr Epuranu, Florin Lacusta (71 Vyacheslav Yaroslavski), Samuil Tassembedo, Jorge Florescu (58 Teimuraz Burnadze), Igor Nobrega De Lima (62 Samuil Yeboah), Nikolai Zhosan (66 Aleksei Kuchuk), Aleksandr Suvorov (63 Roman Goginashvili), Rezvan Kocis (79 Karim Shaibu).
Booket: 52 Omar Berdyev; 52 Jorge Florescu, 75 Aleksei Kuchuk.

1. Neftchi Baku            XXX  1:0  4:1        2  2 0 0  5:1  6
2. Sheriff Tiraspol        0:1  XXX  5:0        2  1 0 1  5:1  3
3. Nebitchi Balkanabad     1:4  0:5  XXX        2  0 0 2  1:9  0

Quarterfinal

01.19
16.00  QAYRAT ALMATY - FBK KAUNAS  0:0, 2-3 pk. Dinamo. 500. Nikolay Ivanov (RUS).
PK: + Kayrat Utabayev, Kristian Diku; Marius Bezykornovas, Arturas Rimkevicius, Andrius Puotkalis;
- Evgeniy Lovchev, Ali Aliyev, Renat Abdulin; Darius Regelskis, Pires De Almeida Dione.
QAY: Sergei Boychenko, Renat Abdulin, Samat Smakov, Vitaliy Artemov, Farkhatbek Irismetov (78 Kayrat Utabayev), Ulugbek Asambayev, Andrei Karpovich, Evgeniy Lovchev, Yuriy Aksenov (82 Ali Aliyev), Kristian Diku, Alibek Buleshev.
KAU: Eduardas Kurskis, Darius Regelskis, Tomas Kancelskis, Irmantas Zelmikas, Vanin (46 Mindaugas Baguzis), Andrius Gedgaudas (33 Giedrius Barevicius), Kestutis Ivaskevicius (53 Marius Bezykornovas), Pires De Almeida Dione, Andrius Puotkalis, Audrius Ksanavicius (63 Vadimas Petrenka), Andrius Velicka (70 Arturas Rimkevicius).
Booket: 28 Andrei Karpovich; 12 Tomas Kancelskis, 15 Darius Regelskis, 61 Andrius Velicka, 68 Pires De Almeida Dione, 75 Eduardas Kurskis.
19.00  PYUNIK YEREVAN - NEFTCHI BAKU  0:2 (0:0). Dinamo. 1200. Yuriy Baskakov (RUS).
Goals: 66 Georgiy Adamiya, 68 Vidadi Rzayev.
PYU: Gevork Kasparov, Andranik Tatevosyan, Sarkis Hovsepyan, Robert Arzumanyan, Agvan Mkrtchyan, Karen Aleksanyan, Levon Pachajyan, Valeri Aleksanyan, Abank Okang, Aleksandr Petrosyan, Tigran Davtyan (68 Gevork Nranyan).
NEF: Guseyn Magomedov, Igor Getman, Rashad Sadygov, Ruslan Abbasov, Mahmud Kurbanov, Tomislav Vishevich, Vidadi Rzayev (75 Issa Nikiema), Zaur Tagizade (77 Elshan Gambarov), Elchin Rakhmanov (84 Rashad Sadykhov), Emin Kuliyev, Georgiy Adamiya (88 Darko Cordas).
Booket: 34 Sarkis Hovsepyan; 14 Tomislav Vishevich, 48 Elchin Rakhmanov, 54 Emin Guliyev.
Sent Off: 90 Valeri Aleksanyan; 88 Rashad Sadygov.

Semifinal

01.21
16.00  NEFTCHI BAKU - DINAMO KIEV   2:1 (1:0). Dinamo. 1300. Levan Paniashvili (GEO).
Goals: 6 Georgiy Adamiya, 65 Georgiy Adamiya; 49 Oleg Dopilko.
NEF: Guseyn Magomedov, Igor Getman, Anatoliy Tebloyev, Ruslan Abbasov, Rashad Sadygov, Mahmud Kurbanov, Tomislav Vishevich (75 Darko Cordas), Zaur Tagizade, Rashad Sadykhov, Issa Nikiema (56 Vidadi Rzayev), Georgiy Adamiya (90 Eltay Asanov).
DIN: Leonid Musin, Aleksandr Khatskevich, Aleksandr Amisulashvili, Grigoriy Yarmash, Oleg Dopilko, Yuriy Dmitrulin, Andrey Proshin, Anatoliy Kitsuta, Denis Dedechko, Artyom Milevskiy (76 atanas Chepilov), Denis Glavina (58 Andrey Kruglyak).
Booket: 25 Issa Nikiema, 85 Anatoliy Tebloyev, 86 Guseyn Magomedov; 35 Denis Dedechko, 90 Andrey Proshin.

19.00  FBK KAUNAS - LOKOMOTIV MOSCOW  0:2 (0:0). Dinamo. 1200. Karen Nalbandyan (ARM).
Goals: 54 Malkhaz Asatiani, 71 Dmitriy Sytchev.
Missed pk: 35 Kestutis Ivaskevicius, 90 Arturas Rimkevicius.
KAU: Eduardas Kurskis, Tsvetinskij, Tomas Kancelskis, Irmantas Zelmikas, Vanin, Andrius Gedgaudas (70 Eimantas Poderis), Kestutis Ivaskevicius (79 Arturas Rimkevicius), Pires De Almeida Dione (70 Vadimas Petrenka), Andrius Puotkalis, Giedrius Barevicius (90 Marius Zaliukas), Andrius Velicka (64 Ricardas Beniusis).
LOK: Aleksey Polyakov, Sergey Omelyanchuk, Aleksey Bugaev, Malkhaz Asatiani, Sergey Gurenko (82 Mate Gvinianidze), Francisco Lima (75 Roman Kontsedalov), Deividas Cesnauskis (72 Dmitriy Sennikov), Dmitriy Loskov (79 Artyom Voronkin), Yevgeniy Zinovyev (18 Ivan Starkov), Igor Lebedenko, Dmitriy Sytchev.
Booket: 16 Irmantas Zelmikas; 35 Aleksey Bugayev.

Final

01.23
13.00  NEFTCHI BAKU - LOKOMOTIV MOSCOW  1:2 (1:1). Dinamo. 2000. Roman Lajuks (LVA).
Goals: 14 Zaur Tagizade; 35 Dmitriy Loskov, 77 Sergey Omelyanchuk.
NEF: Guseyn Magomedov, Igor Getman, Anatoliy Tebloyev, Ruslan Abbasov, Rashad Sadygov, Mahmud Kurbanov, Emin Kuliyev, Zaur Tagizade (66 Elshan Gambarov), Rashad Sadykhov (76 Tomislav Vishevich), Vidadi Rzayev (83 Issa Nikiema), Georgiy Adamiya.
LOK: Sergey Ovchinnikov, Sergey Omelyanchuk, Aleksey Bugaev, Dmitriy Sennikov, Malkhaz Asatiani, Sergey Gurenko, Francisco Lima, Deividas Cesnauskis, Dmitriy Loskov, Igor Lebedenko, Dmitriy Sytchev.
Booket: 41 Ruslan Abbasov, 85 Rashad Sadygov; 41 Dmitriy Sytchev, 60 Dmitriy Loskov.


2006

2006.01.14-22 Moscow

A. CSKA Moscow (RUS), Dinamo Tbilisi (GEO), Paxtakor Tashkent (UZB), TVKM Tallinn (EST)
B. Neftchi Baku (AZR), Aqtobe Aktyubinsk (KAZ), Vaxsh Kurgan-Tube (TAD), Metallurgs Liepaja (LVA)
C. Shakhtar Donetsk (UKR), Sheriff Tiraspol (MOL), MTTU Ashkhabad (TRK), Dordoy-Dinamo Naryn (KYR)
D. Pyunik Yerevan (ARM), Shakhter Soligorsk (BLR), FBK Kaunas (LTU), RUSSIA U-19

A

01.14
19.00  DINAMO TBILISI - CSKA MOSCOW 0:1 (0:0). SK Olimpyiski. 5000. Roman Lajuks (LVA).
Goal: 74 Denis Kirilenko.
DIN: Soso Grishikashvili, Revaz Kemoklidze, Sergi Orbeladze, Lasha Nozadze, Giorgy Megreladze, Mikhail Bobokhidze (65 Lado Akhalaia), Georgy Merebashvili (46 Gulverdi Tomashvili), Levan Melkadze (65 Dwali Jaba), Kakha Makharadze (46 Irakly Chirikashvili), Levan Akobia (80 Nikoloz Pirtskhalava), Georgy Navalovsky.
Coach: Kakhaber Tskhadadze.
CSKA: Soslan Dzhanayev, Anton Grigoryev, Ivan Taranov, Oleg Malyukov, Valery Safonov (88 Andrey Utitskikh), Vitaly Denisov (75 Aleksey Blokha), Vladimir Tatarchuk (46 Denis Kirilenko), Kirill Kochubey, Pavel Stepanets (46 Maksim Frantsuz), Sergey Pravosud (46 Aleksandr Salugin), Sergey Samodin (64 Aleksey Vasilyev).
Coach: Yuri Adzhem.
19.00  PAXTAKOR TASHKENT - TVKM TALLINN 3:0 (1:0). Dinamo. 200. Gennady Orlik (BLR).
Goals: 31 Zainitdin Tajiyev, 68 Server Jeparov, 71 Ilkhom Suyunov.
PAX: Ignaty Nesterov, Gochguli Gochguliyev (76 Islom Inomov), Aleksandr Kletskov, Ilkhom Suyunov, Server Jeparov (80 Ibrohim Rahimov), Vladislav Kiryan, Vyacheslav Ponomaryov, Timur Kapadze, Renat Bairamov, Anvar Soliyev (83 Numon Hasanov), Zainitdin Tajiyev (74 Sadriddin Abdullayev).
Coach: Ravshan Haidarov.
TVKM: Vitaly Teles, Kert Haavistu (69 Nikolai Masicev), Tarmo Neemelo, Tomas Rimas, Evgeni Kacanov, Andrei Borisov, Vladislav Gabov, Gintas Sirmelis (78 Andrei Kostin), Eduard Saraev, Vadim Seero (72 Erko Saviauk), Anton Paicev (46 Maksim Kiselev).
Coach: Viaceslav Bulavin.
01.15
19.00  CSKA MOSCOW - TVKM TALLINN 1:0 (1:0). SK Olimpyiski. 2000. Igor Ishchenko (UKR).
Goal: 36 Denis Kirilenko.
CSKA: Soslan Dzhanayev, Anton Grigoryev, Ivan Taranov, Aleksey Blokha (46 Vitaly Denisov), Valery Safonov, Maksim Frantsuz (46 Sergey Pravosud), Pavel Stepanets (46 Kirill Kochubey), Oleg Malyukov, Denis Kirilenko (46 Vladimir Tatarchuk), Aleksey Vasilyev, Aleksandr Salugin (46 Sergey Samodin).
Coach: Yuri Adzhem.
TVKM: Vitaly Teles, Kert Haavistu (71 Mikk Haavistu), Tarmo Neemelo, Tomas Rimas, Erko Saviauk, Andrei Borisov (57 Evgeni Kacanov), Vladislav Gabov, Gintas Sirmelis, Nikolai Masicev (70 Andrei Kostin), Eduard Saraev, Maksim Kiselev (81 Vadim Seero).
Coach: Viaceslav Bulavin.
Booket: 39 Maksim Frantsuz, 82 Ivan Taranov; 78 Vladislav Gabov.
19.00  DINAMO TBILISI - PAXTAKOR TASHKENT 1:2 (0:1). Dinamo. 500. Aleksandr Gvardis (RUS).
Goals: 69 Mikhail Bobokhidze; 6 Vyacheslav Ponomaryov, 56 Anvar Soliyev.
DIN: Zviad Sturua, Sergi Orbeladze, David Gigauri, Gulverdi Tomashvili, Lasha Nozadze, Irakly Chirikashvili, Kakha Makharadze (58 Levan Akobia), Giorgy Megreladze, Georgy Navalovsky (60 Georgy Merebashvili), Lado Akhalaia (46 Mikhail Bobokhidze), Levan Melkadze.
Coach: Kakhaber Tskhadadze.
PAX: Ignaty Nesterov, Gochguli Gochguliyev (46 Asror Alikulov), Aleksandr Kletskov, Ilkhom Suyunov, Renat Bairamov, Server Jeparov, Vladislav Kiryan, Vyacheslav Ponomaryov, Timur Kapadze, Anvar Soliyev (90 Ibrohim Rahimov), Zainitdin Tajiyev (75 Sadriddin Abdullayev).
Coach: Ravshan Haidarov.
Booket: 77 Mikhail Bobokhidze; 15 Server Jeparov, 40 Anvar Soliyev, 49 Vladislav Kiryan.
01.17
19.00  CSKA MOSCOW - PAXTAKOR TASHKENT 4:3 (3:1). SK Olimpyiski. 2500. Paulius Malzinskas (LTU).
Goals: 5 Aleksandr Salugin, 7 Ivan Taranov, 21 Aleksandr Salugin, 77 Aleksey Blokha; 17 Zainitdin Tajiyev, 79 (pk) Zainitdin Tajiyev, 82 Zainitdin Tajiyev.
CSKA: Soslan Dzhanayev, Anton Grigoryev, Ivan Taranov, Vitaly Denisov (59 Aleksey Vasilyev), Andrey Utitskikh, Kirill Kochubey (76 Valery Safonov), Sergey Pravosud (46 Maksim Frantsuz), Pavel Stepanets (67 Aleksey Blokha), Oleg Malyukov, Vladimir Tatarchuk (46 Dmitry Tikhonov), Aleksandr Salugin (59 Sergey Larin).
Coach: Yuri Adzhem.
PAX: Ignaty Nesterov (46 Temur Jurayev), Asror Alikulov (75 Asror Ismailov), Ibrohim Rahimov (70 Timur Ayzattulov), Aleksandr Kletskov, Ilkhom Suyunov, Server Jeparov (46 Numon Hasanov), Vladislav Kiryan, Vyacheslav Ponomaryov (46 Shuhrat Yuldashev), Renat Bairamov (44 Islom Inomov), Anvar Soliyev (46 Andrey Vlasichev), Zainitdin Tajiyev.
Coach: Ravshan Haidarov.
Booket: 22 Sergey Pravosud, 44 Kirill Kochubey; 90 Aleksandr Kletskov.
19.00  TVKM TALLINN - DINAMO TBILISI 0:0. Dinamo. 300. Stanislav Sukhina (RUS).
TVKM: Anton Trifonov, Tomas Rimas (74 Vadim Seero), Erko Saviauk, Vladislav Gabov, Eduard Saraev, Evgeni Kacanov (46 Kert Haavistu), Andrei Borisov, Nikolai Masicev (19 Gintas Sirmelis), Anton Paicev, Tarmo Neemelo, Maksim Kiselev.
Coach: Viaceslav Bulavin.
DIN: Soso Grishikashvili (46 Zviad Sturua), Sergi Orbeladze (46 Revaz Kemoklidze), David Gigauri, Gulverdi Tomashvili, Lasha Nozadze (46 Kakha Makharadze), Irakly Chirikashvili, Levan Akobia, Georgy Navalovsky, Giorgy Megreladze, Mikhail Bobokhidze (46 Georgy Merebashvili), Levan Melkadze (46 Dwali Jaba).
Coach: Kakhaber Tskhadadze.
Booket: 82 Eduard Saraev; 68 Giorgy Megreladze.

1. CSKA Moscow             XXX  4:3  1:0  1:0   3  3 0 0  6:3  9
2. Paxtakor Tashkent       3:4  XXX  2:1  3:0   3  2 0 1  8:5  6
3. Dinamo Tbilisi          0:1  1:2  XXX  0:0   3  0 1 2  1:3  3
4. TVKM Tallinn            0:1  0:3  0:0  XXX   3  0 1 2  0:4  1

B

01.14
15.00  METALURGS LIEPAJA - AQTOBE AKTYUBINSK. SK Olimpyiski. 1000. Aleksey Kulbakov (BLR).
Goals: 6 Nerijus Astrauskas, 37 Girts Karlsons, 88 Kristaps Grebis.
MET: Viktors Spole, Oskars Kliava, Dzintars Zirnis, Denis Ivanovs, Antons Emelins, Mindaugas Kalonas (85 Pavels Surnins), Genadijs Solonicins (77 Andrejs Zuravlevs), Darius Miceika (88 Dmitrijs Chalvitovs), Yevgeni Gets (62 Intars Kirchners), Nerijus Astrauskas (65 Edgars Gauracs), Girts Karlsons (72 Kristaps Grebis).
Coach: Benjaminas Zelkevicius.
AQT: Yevgeny Plotnikov, Oleg Musin, Maksim Samchenko (88 Sergey Kaputin), Sergey Yaskovich, Viktor Dobretsov (46 Aleksandr Suchkov), Konstantin Golovskoy (68 Denis Klyuyev), Yevgeny Lovchev, Vitaly Kutsak, Aleksey Kosolapov (46 Menuver Rizvic), Aleksandr Laktionov (33 Yury Aksyonov), Anatoly Malkov (57 Andrey Meshchyaninov).
Coach: Vladimir Muhanov.
Booket: 49 Dzintars Zirnis; 20 Anatoly Malkov, 69 Oleg Musin.
15.00  NEFTCHI BAKU - VAXSH KURGAN-TUBE 3:0 (2:0).Dinamo. 500. Paulius Malzinskas (LTU).
Goals: 6 Branimir Subasic, 26 Aftandil Gadjiyev, 73 Tomislav Misura.
NEF: Vladimir Micovic (82 Konstantin Gusev), Aftandil Gadjiyev (46 Igor Getman), Valeri Abramidze (75 Elvin Aliyev), Ruslan Abbasov (59 Elnur Allakhverdiyev), Rashad Sadygov (54 Elchin Rakhmanov), Vadim Borets, Aleksandr Chertoganov, Agil Mamedov, Georgiy Adamiya (46 Tomislav Misura), Branimir Subasic (46 Nadir Nabiyev), Sviatoslav Stefanov.
Coach: Agasalim Mirjavadov.
VAK: Asliddin Habibulloyev, Rustam Hojayev (46 Yusuf Rabiyev), Ilkhom Ortykov (88 Firzavs Fayzulloyev), Kamol Ortykov (69 Zafar Zubaydov), Nazir Rizomov (46 Indust Huseynov), Aleksey Negmatov, Mekhrob Zakurbekov (82 Sokhib Savonkulov), Iskandar Nuriddinov, Rustam Usmanov (79 Ahtam Hamrokulov), Jamoliddin Oyev, Akmal Saburov.
Coach: Uroz Tarakulov.
Booket: 21 Rashad Sadygov, 89 Elnur Llakhverdiyev; 57 Iskandar Nuriddinov.
01.15
15.00  METALURGS LIEPAJA - NEFTCHI BAKU 1:2 (0:2). SK Olimpyiski. 1000. Igor Yegorov (RUS).
Goals: 64 (pk) Denis Ivanovs; 25 Georgiy Adamiya, 31 Georgiy Adamiya.
MET: Viktors Spole, Oskars Kliava, Dzintars Zirnis, Denis Ivanovs, Mindaugas Kalonas, Genadijs Solonicins, Antons Emelins, Darius Miceika, Yevgeni Gets (73 Andrejs Zuravlevs), Nerijus Astrauskas (61 Kristaps Grebis), Girts Karlsons.
Coach: Benjaminas Zelkevicius.
NEF: Vladimir Micovic, Aftandil Gadjiyev, Valeri Abramidze, Ruslan Abbasov, Rashad Sadygov (90 Elnur Allakhverdiyev), Vadim Borets (78 Elchin Rakhmanov), Aleksandr Chertoganov (86 Igor Getman), Agil Mamedov, Nadir Nabiyev (85 Tomislav Misura), Georgiy Adamiya (46 Branimir Subasic), Sviatoslav Stefanov.
Coach: Agasalim Mirjavadov.
Booket: 41 Girts Karlsons; 38 Sviatoslav Stefanov, 90 Elnur Allakhverdiyev.
15.00  AQTOBE AKTYUBINSK - VAXSH KURGAN-TUBE 1:0 (0:0). Dinamo. 250. Mamed Mamedov (TRK).
Goal: 57 Konstantin Golovskoy.
AQT: Yevgeny Plotnikov, Oleg Musin, Yury Aksyonov (61 Aleksandr Suchkov), Menuver Rizvic (72 Sergey Yaskovich), Maksim Samchenko, Vitaly Kutsak, Aleksey Kosolapov, Yevgeny Lovchev (68 Denis Klyuyev), Konstantin Golovskoy, Viktor Dobretsov (34 Dmitry Lukashko), Andrey Meshchyaninov (81 Arturas Fomenka).
Coach: Vladimir Muhanov.
VAK: Asliddin Habibulloyev, Ilkhom Ortykov (75 Hasan Rustamov), Kamol Ortykov (60 Rustam Hojayev), Yusuf Rabiyev (65 Sokhib Savonkulov), Rustam Usmanov, Zafar Zubaydov, Aleksey Negmatov, Jamoliddin Oyev, Indust Huseynov (57 Ahtam Hamrokulov), Iskandar Nuriddinov (67 Safarali Karimov), Akmal Saburov (87 Isroil Idiyev).
Coach: Uroz Tarakulov.
Booket: 44 Vitaly Kutsak, 55 Maksim Samchenko, 65 Yevgeny Lovchev, 90 Denis Klyuyev; 37 Jamoliddin Oyev.
01.17
15.00  AQTOBE AKTYUBINSK - NEFTCHI BAKU 1:1 (1:0). SK Olimpyiski. 300. Gennady Orlik (MDA).
Goals: 39 Aleksandr Suchkov; 61 Branimir Subasic.
AQT: Yevgeny Plotnikov, Oleg Musin, Yury Aksyonov (46 Viktor Dobretsov, 76 Dmitry Lukashko), Menuver Rizvic, Maksim Samchenko (69 Sergey Kaputin), Aleksandr Suchkov, Vitaly Kutsak (73 Aleksey Kosolapov), Konstantin Golovskoy, Andrey Meshchyaninov, Sergey Yaskovich, Anatoly Malkov (46 Yevgeny Lovchev).
Coach: Vladimir Muhanov.
NEF: Vladimir Micovic, Aftandil Gadjiyev, Valeri Abramidze, Ruslan Abbasov, Rashad Sadygov, Vadim Borets, Aleksandr Chertoganov (87 Elvin Aliyev), Agil Mamedov (46 Elchin Rakhmanov), Branimir Subasic, Nadir Nabiyev (46 Georgiy Adamiya, 69 Igor Getman), Sviatoslav Stefanov.
Coach: Agasalim Mirjavadov.
Booket: 25 Anatoly Malkov; 22 Aleksandr Chertoganov, 38 Vadim Borets.
15.00  VAXSH KURGAN-TUBE - METALURGS LIEPAJA 1:2 (0:0). Dinamo. 400. Emil Busurmankulov (KYR).
Goals: 77 Indust Huseynov; 61 Girts Karlsons, 89 Girts Karlsons.
VAK: Umed Davlatov, Zafar Zubaydov, Aleksey Negmatov, Mekhrob Zakurbekov (63 Rustam Hojayev), Iskandar Nuriddinov, Jamoliddin Oyev, Ilkhom Ortykov (78 Firzavs Fayzulloyev), Kamol Ortykov (70 Sokhib Savonkulov), Akmal Saburov (46 Yusuf Rabiyev), Ahtam Hamrokulov (67 Indust Huseynov), Rustam Usmanov (46 Nazir Rizomov).
Coach: Uroz Tarakulov.
MET: Viktors Spole, Oskars Kliava, Dzintars Zirnis, Denis Ivanovs, Antons Emelins, Mindaugas Kalonas, Genadijs Solonicins, Darius Miceika, Yevgeni Gets (46 Kristaps Grebis), Nerijus Astrauskas (46 Andrejs Zuravlevs), Girts Karlsons.
Coach: Benjaminas Zelkevicius.
Booket: 31 Yevgeni Gets, 41 Darius Miceika, 45 Nerijus Astrauskas, 90 Antons Emelins; 43 Akmal Saburov.

1. Neftchi Baku            XXX  2:1  1:1  3:0   3  2 1 0  6:2  7
2. Metalurgs Liepaja       1:2  XXX  3:0  2:1   3  2 0 1  6:3  6
3. Aqtobe Aqtyubinsk       1:1  0:3  XXX  1:0   3  1 1 1  2:4  4
4. Vaxsh Kurgan-Tube       0:3  1:2  0:1  XXX   3  0 0 3  1:6  0

C

01.14
17.00  SHERIFF TIRASPOL - SHAKHTAR DONETSK 3:2 (2:1). SK Olimpyiski. 500. Yury Baskakov (RUS).
Goals: 20 Aleksandr Epuranu, 26 George Florescu, 53 (og) Igor Korotetsky; 6 Ruslan Fomin, 74 Vitaly Gavrish.
SHE: Sergey Pascenko, Oleh Humenyuk, Vazha Tarkhnishvili (90 Andrey Korneenkov), Idrissa Ben Derbe, Aleksandr Epuranu, Floran Ruamba, George Florescu, Samuil Tassembedo, Benjamin Balima (60 Mihai Christian Ionescu), Aleksei Kuchuk (71 Razak Omotojossi), Razvan Kocis.
Coach: Leonid Kuchuk.
SHD: Roman Stepanenko (40 Aleksandr Kupalny), Artem Fedetsky, Oleh Karamushka, Igor Korotetsky (70 Dmitry Antonyuk), Daniel Floria, Maksim Trusevich (58 Vitaly Gavrish), Denis Kulakov (64 Yevgeny Seleznev), Anton Shinder (46 Sergey Shevchuk), Adrian Pukanych (73 Vladislav Goloperov), Sergey Pivnenko, Ruslan Fomin.
Coach: N.Fedorenko.
Booket: 15 Razvan Kocis, 45 George Florescu, 56 Benjamin Balima, 75 Floran Ruamba, 89 Mihai Christian Ionescu; 41 Ruslan Fomin.
Sent Off: 57 George Florescu.
17.00  MTTU ASHKHABAD - DORDOY-DINAMO NARYN 2:0 (0:0). Dinamo. 500. Sergey Tsaregradsky (KAZ).
Goals: 62 Mamedaly Karadanov, 81 Mamedaly Karadanov.
MTTU: Bayramnyyaz Berdyyev, Maksatmuhamed Kuliyev, Begli Annageldiyev, Maksim Belykh, Berdy Shamuradov, Gahrymanberdy Chonkayev (90 Parakhat Saparov), Serdar Geldyyev, Mamedaly Karadanov (86 Khamza Allamov), Jumadurdy Meredov, Murad Bayramov, Jazguly Xojaguldiyev.
Coach: O.Geldyev.
DOR: Valery Kashuba, Talant Samsaliyev (84 Nurbek Ahatov), Ruslan Sydykov, Valery Berezovsky, Zamir Jumagulov (60 Andrey Krasnov), Azamat Ishenbayev (78 Sergey Knyazev), Sergey Kalyubin, Igor Kudrenko, Marlen Kasymov, Vadim Kharchenko (72 Aybek Bokoyev), Roman Kornilov (64 Ildar Amirov).
Coach: B.Podkorytov.
Booket: 37 Serdar Geldyyev, 58 Maksim Belykh; 33 Vadim Kharchenko, 41 Ruslan Sydykov.
01.15
17.00  SHAKHTAR DONETSK - DORDOY-DINAMO NARYN 1:0 (0:0). SK Olimpyiski. 1000. Hannes Kaasik (EST).
Goal: 80 Yevgeny Seleznev.
SHD: Aleksandr Kupalny, Artem Fedetsky, Oleh Karamushka, Oleg Yermak (61 Sergey Shevchuk), Daniel Floria (55 Igor Oshchipko), Maksim Trusevich, Denis Kulakov (63 Oleg Onishchenko), Sergey Pivnenko, Vitaly Gavrish (79 Yevgeny Seleznev), Dmitry Antonyuk (55 Ruslan Fomin), Adrian Pukanych (61 Vladislav Goloperov).
Coach: N.Fedorenko.
DOR: Valery Kashuba, Talant Samsaliyev, Ruslan Sydykov, Sergey Knyazev, Aybek Bokoyev (78 Ildar Amirov), Valery Berezovsky (85 Zamir Jumagulov), Azamat Ishenbayev (70 Roman Kornilov), Sergey Kalyubin, Igor Kudrenko, Marlen Kasymov, Vadim Kharchenko (90 Andrey Krasnov).
Coach: B.Podkorytov.
Booket: 75 Ruslan Fomin; 23 Aybek Bokoyev, 75 Marlen Kasymov, 90 Marlen Kasymov.
Sent Off: 90 Marlen Kasymov.
17.00  SHERIFF TIRASPOL - MTTU ASHKHABAD 0:1 (0:0). Dinamo. 350. Fariz Yosifov (AZR).
Goal: 67 Nazar Choliyev.
SHE: Sergey Pascenko, Oleh Humenyuk, Idrissa Ben Derbe, Aleksandr Epuranu, Ibrahim Gnanu, Floran Ruamba, Andrey Korneenkov, Benjamin Balima (46 Aleksandr Suvorov), Mihai Christian Ionescu (77 Sergei Alekseev), Aleksei Kuchuk (83 Razak Omotojossi), Razvan Kocis.
Coach: Leonid Kuchuk.
MTTU: Bayramnyyaz Berdyyev, Maksatmuhamed Kuliyev, Begli Annageldiyev, Maksim Belykh, Jumadurdy Meredov, Gahrymanberdy Chonkayev, Serdar Geldyyev (65 Nazar Choliyev), Murad Bayramov (46 Khamza Allamov), Parakhat Saparov (46 Mamedaly Karadanov), Berdy Shamuradov (90 Guvanch Hangeldyyev), Jazguly Xojaguldiyev.
Coach: O.Geldyev.
Booket: 25 Idrissa Ben Derbe, 53 Aleksandr Suvorov, 88 Aleksandr Epuranu; 6 Jumadurdy Meredov.
01.17
17.00  MTTU ASHKHABAD - SHAKHTAR DONETSK 1:5 (0:3). SK Olimpyiski. 1500. Nikolay Ivanov (RUS).
Goals: 86 Berdy Shamuradov; 4 Yevgeny Seleznev, 13 Sergey Pivnenko, 45 Yevgeny Seleznev, 60 Yevgeny Seleznev, 69 Yevgeny Seleznev.
MTTU: Bayramnyyaz Berdyyev, Maksatmuhamed Kuliyev (17 Serdar Geldyyev), Begli Annageldiyev, Maksim Belykh, Jumadurdy Meredov, Gahrymanberdy Chonkayev (46 Khamza Allamov), Murad Bayramov (46 Dayanchgylych Urazov), Parakhat Saparov, Berdy Shamuradov, Mamedaly Karadanov (80 Nazar Choliyev), Jazguly Xojaguldiyev.
Coach: O.Geldyev.
SHD: Aleksandr Kupalny (71 Dmitry Nepogodov), Artem Fedetsky, Oleh Karamushka (73 Igor Korotetsky), Daniel Floria (56 Igor Oshchipko), Maksim Trusevich (53 Vladislav Goloperov), Denis Kulakov (61 Andrey Derkach), Anton Shinder (55 Sergey Shevchuk), Vitaly Gavrish, Adrian Pukanych (64 Oleg Onishchenko), Yevgeny Seleznev, Sergey Pivnenko.
Coach: N.Fedorenko.
Booket: 33 Oleh Karamushka, 78 Vladislav Goloperov, 90 Igor Oshchipko; 12 Jazguly Xojaguldiyev, 21 Begli Annageldiyev, 27 Jumadurdy Meredov, 43 Serdar Geldyyev, 50 Berdy Shamuradov, 77 Begli Annageldiyev, 79 Parakhat Saparov.
Sent Off: 77 Begli Annageldiyev.
17.00  DORDOY-DINAMO NARYN - SHERIFF TIRASPOL 0:7 (0:3). Dinamo. 200. Aleksey Kulbakov (BLR).
Goals: 2 Razvan Kocis, 20 George Florescu, 23 Razak Omotojossi, 55 (pk) George Florescu, 73 (pk) Aleksandr Melenchuk, 79 Aleksei Kuchuk, 89 Aleksei Kuchuk.
Coach: B.Podkorytov.
DOR: Valery Kashuba (60 Vladislav Volkov), Talant Samsaliyev, Ruslan Sydykov, Sergey Knyazev, Valery Berezovsky, Azamat Ishenbayev (73 Andrey Krasnov), Sergey Kalyubin (65 Aybek Bokoyev), Igor Kudrenko, Stepan Myagkikh (53 Nurbek Ahatov), Vadim Kharchenko (65 Zamir Jumagulov), Roman Kornilov (37 Ildar Amirov).
SHE: Sergey Pascenko, Kennedy Chimesi Chinvo, Idrissa Ben Derbe, Aleksandr Epuranu, Ibrahim Gnanu, Floran Ruamba (58 Vitali Bulat), George Florescu (65 Andrey Korneenkov), Benjamin Balima (60 Oleh Humenyuk), Sergei Namashko (55 Mihai Christian Ionescu), Razak Omotojossi (54 Aleksei Kuchuk), Razvan Kocis (56 Aleksandr Suvorov).
Coach: Leonid Kuchuk.

1. Shakhtar Donetsk        XXX  2:3  5:1  1:0   3  2 0 1  8:4  6 (+3)
2. Sheriff Tiraspol        3:2  XXX  0:1  7:0   3  2 0 1 10:3  6 ( 0) 
3. MTTU Ashkhabad          1:5  1:0  XXX  2:0   3  2 0 1  4:5  6 (-3)
4. Dordoy-Dinamo Naryn     0:1  0:7  0:2  XXX   3  0 0 3  0:10 0

D

01.14
13.00  PYUNIK YEREVAN - FBK KAUNAS 0:3 (0:1). SK Olimpyiski. 500. Stanislav Sukhina (RUS).
Goals: 10 Edin Pehlic, 77 (pk) Linas Pilibaitis, 79 Audrius Ksanavicius.
PYU: Gevork Kasparov, Armen Tigranyan, Aleksandr Tatevosyan (75 Mhitar Grigoryan), Sarkis Hovsepyan, Boris Melkonyan (75 Artur Agasyan), Robert Arzumanyan, Valeri Aleksanyan, Agvan Mkrtchyan, Artur Voskanyan (67 Rafael Nazaryan), Norair Saakyan (46 Levon Pachajyan), Tigran Karabakhtsyan (66 Gevork Kazaryan).
Coach: Hendrikus Wiesman.
KAU: Eduardas Kurskis (80 Sarunas Kilijonas), Nerijus Radzius, Tomas Kancelskis, Nukri Manchkhava, Mindaugas Baguzis, Marius Zaliukas (54 Mindaugas Pacevicius), Edin Pehlic (78 Arturas Rimkevicius), Tadas Papeckys (60 Audrius Ksanavicius), Kestutis Ivaskevicius (65 Irmantas Zelmikas), Gvidas Juska (46 Linas Pilibaitis), Ricardas Beniusis (71 Giedrius Barevicius).
Coach: Eduard Malofeyev.
Booket: 60 Aleksandr Tatevosyan, 68 Artur Voskanyan, 75 Rafael Nazaryan; 37 Nukri Manchkhava, 62 Ricardas Beniusis, 66 Kestutis Ivaskevicius.
13.00  RUSSIA U-19 - SHAKHTER SOLIGORSK 0:3 (0:2). Dinamo. 400. Vitaly Drozdov (RUS).
Goals: 26 Aleksandr Klimenko, 40 Aleksandr Klimenko, 87 Aleksandr Bychenkov.
RUS: Marat Soltanov, Fyodor Kudryashov, Denis Burnashkin (46 Vladimir Granat), Sergey Yefimov, Sergey Mironov, Oleg Samsonov, Ilya Maksimov (46 Maksim Volkov), Stanislav Khan (46 Nikolay Tyunin), Zaurbek Ikoyev (46 Aleksandr Maslennikov), Maksim Baychenko (46 Sergey Gorbunov), Irakly Geperidze.
Coach: Igor Chugaynov.
SHS: Igor Logvinov, Vadim Lasovsky, Pavel Plaskonny (46 Yevgeny Polyakov), Sergey Kovalchuk, Maksim Panin, Anatoly Budayev (46 Maksim Gukaylo), Mikhail Martinovich (46 Aleksandr Bychenok), Aleksandr Yurevich, Andrey Leonchik (46 Aleksandr Sobol), Aleksandr Klimenko (46 Aleksey Yudkin), Sergey Nikiforenko.
Coach: Yuri Vergeychik.
Booket: 30 Anatoly Budayev.
01.15
13.00  SHAKHTER SOLIGORSK - PYUNIK YEREVAN 0:2 (0:1). SK Olimpyiski. 300. Igor Zakharov (RUS).
Goals: 45 (pk) Agvan Mkrtchyan, 87 Levon Pachajyan.
SHS: Igor Logvinov, Anatoly Budayev, Aleksandr Yurevich, Vadim Lasovsky, Pavel Plaskonny (77 Aleksandr Novik), Sergey Kovalchuk, Andrey Leonchik (52 Maksim Gukaylo), Aleksandr Bychenok (65 Dmitry Makar), Mikhail Martinovich, Aleksandr Klimenko, Sergey Nikiforenko (26 Artyom Goncharik).
Coach: Yuri Vergeychik.
PYU: Edgar Gasparyan, Aleksandr Tatevosyan, Sarkis Hovsepyan, Armen Tigranyan, Robert Arzumanyan, Boris Melkonyan (75 Gevork Kazaryan), Valeri Aleksanyan, Agvan Mkrtchyan, Levon Pachajyan, Rafael Nazaryan (82 Artur Voskanyan), Tigran Karabakhtsyan.
Coach: Hendrikus Wiesman.
Booket: 45 Mikhail Martinovich; 16 Robert Arzumanyan.
13.00  FBK KAUNAS - RUSSIA U-19 0:1 (0:1). Dinamo. 300. Emil Busurmankulov (KYR).
Goal: 36 Oleg Samsonov.
KAU: Sarunas Kilijonas, Irmantas Zelmikas, Mindaugas Pacevicius, Gediminas Vicius (46 Ilgiz Fattakhov), Irakly Khubutia, Giedrius Barevicius, Audrius Ksanavicius (46 Gvidas Juska), Eimantas Poderis (46 Marius Zaliukas), Vygantas Zubavicius (46 Kestutis Ivaskevicius), Linas Pilibaitis, Arturas Rimkevicius (46 Ricardas Beniusis).
Coach: Eduard Malofeyev.
RUS: Marat Soltanov, Fyodor Kudryashov (46 Denis Burnashkin), Sergey Yefimov, Sergey Mironov (57 Maksim Baychenko), Oleg Samsonov, Ilya Maksimov, Maksim Volkov, Nikolay Tyunin (46 Stanislav Khan), Vladimir Granat, Aleksandr Maslennikov (56 Anton Nagornykh), Irakly Geperidze (46 Zaurbek Ikoyev).
Coach: Igor Chugaynov.
Booket: 66 Mindaugas Pacevicius, 76 Irmantas Zelmikas; 37 Fyodor Kudryashov.
01.17
13.00  SHAKHTER SOLIGORSK - FBK KAUNAS 1:1 (0:1). SK Olimpyiski. 150. Rustam Holov (TAJ).
Goals: 45 Tadas Papeckys; 90 Maksim Gukaylo.
SHS: Igor Logvinov, Anatoly Budayev, Aleksandr Yurevich, Pavel Plaskonny, Sergey Kovalchuk, Aleksandr Sobol (81 Viktor Borel), Andrey Leonchik, Mikhail Martinovich (77 Maksim Gukaylo), Dmitry Rubnenko (57 Aleksandr Bychenok), Aleksandr Klimenko (81 Vadim Lasovsky), Sergey Nikiforenko (56 Artyom Goncharik).
Coach: Yuri Vergeychik.
KAU: Eduardas Kurskis, Nerijus Radzius, Tomas Kancelskis, Nukri Manchkhava, Mindaugas Baguzis, Marius Zaliukas (64 Mindaugas Pacevicius), Edin Pehlic (59 Irmantas Zelmikas), Tadas Papeckys (46 Gvidas Juska), Kestutis Ivaskevicius (75 Giedrius Barevicius), Linas Pilibaitis (54 Audrius Ksanavicius), Ricardas Beniusis (54 Andrius Velicka).
Coach: Eduard Malofeyev.
Booket: 24 Mindaugas Baguzis, 30 Kestutis Ivaskevicius, 38 Nerijus Radzius; 20 Aleksandr Klimenko.
Sent Off: 80 Anatoly Budayev; 83 Mindaugas Pacevicius.
13.00  RUSSIA U-19 - PYUNIK YEREVAN 2:1 (1:1). Dinamo. 400. Sergey Tsaregradsky (KAZ).
Goals: 8 (pk) Ilya Maksimov, 66 Ilya Maksimov; 30 Artur Agasyan.
RUS: Sergey Zhideyev (46 Marat Soltanov), Fyodor Kudryashov (46 Denis Burnashkin), Sergey Yefimov, Sergey Mironov (46 Sergey Gorbunov), Oleg Samsonov, Ilya Maksimov, Maksim Volkov, Vladimir Granat (59 Maksim Baychenko), Aleksandr Maslennikov (46 Zaurbek Ikoyev), Irakly Geperidze (58 Anton Nagornykh), Nikolay Tyunin (45 Stanislav Khan).
Coach: Igor Chugaynov.
PYU: Edgar Gasparyan, Gaik Chilingaryan, Armen Tigranyan, Boris Melkonyan (68 Tigran Karabakhtsyan), Norair Saakyan, Safaryan, Artur Voskanyan, Levon Pachajyan, Mhitar Grigoryan, Gevork Kazaryan, Artur Agasyan.
Coach: Hendrikus Wiesman.
Booket: 18 Irakly Geperidze, 82 Oleg Samsonov; 13 Artur Voskanyan, 43 Norair Saakyan, 86 Armen Tigranyan.

1. FBK Kaunas              XXX  3:0  1:1  0:1   3  1 1 1  4:2  4 (4)
2. Pyunik Yerevan          0:3  XXX  2:0  1:2   3  1 0 2  3:5  3 (3)
3. Shakhter Soligorsk      1:1  2:0  XXX  3:0   3  1 1 1  4:3  4 (1)
4. Russia U-19             1:0  2:1  0:3  XXX   3  2 0 1  3:4  6 (-)

Quarterfinal

01.18
13.00  FBK KAUNAS - SHERIFF TIRASPOL 1:1 (1:1). 5-4 pk. SK Olimpyiski. 1000. Fariz Yusupov (AZR).
Goals: 31 Marius Zaliukas; 3 Aleksei Kuchuk.
PK: Nukri Manchkhava, Andrius Velicka, Gvidas Juska, Linas Pilibaitis, Tomas Kancelskis; Mihai Christian Ionescu, Oleh Humenyuk, Razvan Kocis. - George Florescu.
KAU: Eduardas Kurskis, Nerijus Radzius, Tomas Kancelskis, Irmantas Zelmikas, Marius Zaliukas, Mindaugas Baguzis, Tadas Papeckys (90 Gvidas Juska), Edin Pehlic (26 Giedrius Barevicius), Eimantas Poderis (26 Nukri Manchkhava), Ricardas Beniusis (85 Linas Pilibaitis), Andrius Velicka.
Coach: Eduard Malofeyev.
SHE: Sergey Pascenko, Kennedy Chimesi Chinvo, Aleksandr Epuranu, Idrissa Ben Derbe, Ibrahim Gnanu, Floran Ruamba, George Florescu, Benjamin Balima (52 Oleh Humenyuk), Sumaila Tassembedo (75 Mihai Christian Ionescu), Aleksei Kuchuk (66 Razak Omotojossi), Razvan Kocis.
Coach: Leonid Kuchuk.
Booket: 47 Tomas Kancelskis, 76 Andrius Velicka.
15.00  NEFTCHI BAKU - PAXTAKOR TASHKENT 0:0. 4-2 pk. SK Olimpyiski. 1000. Yuri Baskakov (RUS).
PK: + Vadim Borets, Branimir Subasic, Nadir Nabiyev, Aftandil Gadjiyev; Server Jeparov, Asror Alikulov. - Timur Kapadze, Ilkhom Suyunov.
NEF: Vladimir Micovic, Aftandil Gadjiyev, Valeri Abramidze, Ruslan Abbasov (59 Elnur Allahverdiyev), Rashad Sadygov, Vadim Borets, Aleksandr Chertoganov, Agil Mamedov, Branimir Subasic, Nadir Nabiyev, Sviatoslav Stefanov (75 Elchin Rakhmanov).
Coach: Agasalim Mirjavadov.
PAX: Ignaty Nesterov, Asror Alikulov, Renat Bairamov, Ilkhom Suyunov, Server Jeparov, Sadriddin Abdullayev (70 Vladislav Kiryan, 82 Gochguli Gochguliyev), Aleksandr Kletskov, Islom Inomov, Vyacheslav Ponomaryov, Timur Kapadze, Zainitdin Tajiyev.
Coach: Ravshan Haidarov.
17.00  SHAKHTAR DONETSK - PYUNIK YEREVAN 1:3 (0:1). SK Olimpyiski. 2000. Roman Lajuks (LVA).
Goals: 88 Oleh Karamushka; 25 Tigran Karabakhtsyan, 56 (pk) Rafael Nazaryan, 90 Norair Saakyan.
SHD: Aleksandr Kupalny, Artem Fedetsky, Oleh Karamushka, Daniel Floria (46 Igor Oshchipko), Maksim Trusevich, Denis Kulakov, Vitaly Gavrish (59 Andrey Derkach), Sergey Shevchuk (46 Vladislav Goloperov), Adrian Pukanych (46 Ruslan Fomin), Yevgeny Seleznev (63 Oleg Onishchenko), Sergey Pivnenko.
Coach: N.Fedorenko.
PYU: Gevork Kasparov, Aleksandr Tatevosyan, Sarkis Hovsepyan, Robert Arzumanyan, Armen Tigranyan, Boris Melkonyan (85 Norair Saakyan), Valeri Aleksanyan (46 Gaik Chilingaryan), Agvan Mkrtchyan (46 Mkhitar Grigoryan), Levon Pachajyan, Rafael Nazaryan (69 Artur Voskanyan), Tigran Karabakhtsyan.
Coach: Hendrikus Wiesman.
Booket: 40 Denis Kulakov, 70 Denis Kulakov, 90 Maksim Trusevich, 90 Artem Fedetsky; 40 Aleksandr Tatevosyan, 63 Robert Arzumanyan, 77 Sarkis Hovsepyan.
Sent Off: 70 Denis Kulakov.
19.00  CSKA MOSCOW - METALURGS LIEPAJA 3:1 (1:1). SK Olimpyiski. 2000. Karen Nalbandyan (ARM).
Goals: 31 Maksim Frantsuz, 67 Aleksandr Salugin, 68 (og) Antons Emelins; 3 Nerijus Astrauskas.
CSKA: Soslan Dzhanayev, Anton Grigoryev, Ivan Taranov, Valery Safonov, Oleg Malyukov, Kirill Kochubey (73 Aleksey Blokha), Sergey Pravosud (83 Dmitry Tikhonov), Maksim Frantsuz, Denis Kirilenko (60 Vladimir Tatarchuk), Pavel Stepanets (79 Aleksey Vasilyev), Aleksandr Salugin.
Coach: Yuri Adzhem.
MET: Viktors Spole, Oskars Kliava, Dzintars Zirnis, Denis Ivanovs, Antons Emelins (72 Pavels Surnins), Andrejs Zuravlevs, Mindaugas Kalonas, Genadijs Solonicins, Darius Miceika (46 Jevgenij Gec), Nerijus Astrauskas (58 Kristaps Grebis), Girts Karlsons.
Coach: Benjaminas Zelkevicius.
Booket: 31 Maksim Frantsuz, 37 Pavel Stepanets, 45 Kirill Kochubey; 11 Darius Miceika, 65 Girts Karlsons.

Semifinal

01.20
16.00  NEFTCHI BAKU - PYUNIK YEREVAN  3:0 w/o game. Pyunik withdraw.
19.00  CSKA MOSCOW - FBK KAUNAS  1:1 (0:1) 4-5 pk. SK Olimpyiski. 1500. Igor Ischenk (UKR).
Goals: 57 Ivan Taranov; 10 Gvidas Juska.
PK: Pavel Stepanets, Anton Grigoryev, Aleksey Vasilyev, Aleksandr Salugin; Arturas Rimkevicius, Kestutis Ivaskevicius, Nukri Manchkhava, Eimantas Poderis, Tomas Kancelskis. - Ivan Taranov.
CSKA: Soslan Dzhanayev, Anton Grigoryev, Ivan Taranov, Valery Safonov, Oleg Malyukov (80 Andrey Utitskikh), Aleksey Vasilyev, Aleksey Blokha (40 Sergey Larin), Sergey Pravosud (86 Dmitry Tikhonov), Vladimir Tatarchuk (46 Denis Kirilenko), Pavel Stepanets, Aleksandr Salugin.
Coach: Yuri Adzhem.
KAU: Eduardas Kurskis, Nerijus Radzius (90 Eimantas Poderis), Tomas Kancelskis, Irmantas Zelmikas, Nukri Manchkhava, Marius Zaliukas, Mindaugas Baguzis, Tadas Papeckys (80 Audrius Ksanavicius), Gvidas Juska (63 Arturas Rimkevicius), Kestutis Ivaskevicius, Linas Pilibaitis (72 Giedrius Barevicius).
Coach: Eduard Malofeyev.
Booket: 61 Aleksandr Salugin, 70 Denis Kirilenko, 90 Anton Grigoryev; 14 Nerijus Radzius, 22 Kestutis Ivaskevicius, 31 Marius Zaliukas, 64 Marius Zaliukas, 79 Mindaugas Baguzis, 90 Tomas Kancelskis.
Sent Off: 64 Marius Zaliukas.

Final

01.22
13.00  - NEFTCHI BAKU - FBK KAUNAS 4:2 (2:2). SK Olimpyiski. 4000. Baskakov (RUS).
Goals: 34 Nadir Nabiyev, 37 Vadim Borets, 47 Branimir Subasic, 57 Sviatoslav Stefanov; 15 Mindaugas Pacevicius, 41 Irmantas Zelmikas.
NEF: Vladimir Micovic, Aftandil Gadjiyev, Valeri Abramidze, Ruslan Abbasov (59 Elnur Allahverdiyev), Rashad Sadygov (90 Elvin Aliyev), Vadim Borets, Aleksandr Chertoganov (89 Igor Getman), Agil Mamedov (80 Elchin Rakhmanov), Branimir Subasic (88 Georgi Adamia), Nadir Nabiyev, Sviatoslav Stefanov.
Coach: Agasalim Mirjavadov.
KAU: Eduardas Kurskis, Irmantas Zelmikas (45 Akaki Khubutia), Nukri Manchkhava, Mindaugas Pacevicius (72 Vygantas Zubavicius), Tadas Papeckys (68 Arturas Rimkevicius), Edin Pehlic (51 Ricardas Beniusis), Giedrius Barevicius, Gvidas Juska, Audrius Ksanavicius (40 Ilgiz Fattakhov), Kestutis Ivaskevicius, Linas Pilibaitis.
Coach: Eduard Malofeyev.
Booket: 28 Giedrius Barevicius, 57 Nukri Manchkhava.
Sent Off: 55 Akaki Khubutia.


2007

2007.01.20-28 Moscow

A. CSKA Moscow (RUS), Aqtobe Aktyubinsk (KAZ), BATE Borisov (BLR), Regar-TadAZ Tursunzade (TAD)
B. FK Baki (AZR), Sheriff Tiraspol (MDA), Levadia Tallinn (EST), Dordoy-Dinamo Naryn (KYR)
C. Shakhtar Donetsk (UKR), FK Ventspils (LVA), Banantz Yerevan (ARM), Paxtakor Tashkent (UZB)
D. OFK Belgrad (SER), MTTU Ashkhabad (TRK), FBK Kaunas (LTU), Sioni Bolnisi (GEO)

A

01.20
19.00  CSKA MOSCOW - AQTOBE AKTYUBINSK  1:1 (1:0). SK Olimpyiski. 4200. Karen Nalbandyan (ARM).
Goals: 6' Sergey Pravosud; 76' Vyacheslav Sobolev.
CSKA: 51-Sergey Zhideyev, 41-Valery Safonov, 57-Sergey Gorelov, 63-Pavel Stepanets, 49-Sergey Grichenkov, 37-Kirill Kochubey, 43-Amir Kashiyev (53' 55-Vadim Gagloyev), 54-Aleksey Vasilyev, 42-Dmitry Tikhonov (73' 58-Darko Karadzic), 38-Sergey Pravosud (62' 56-Vladimir Tatarchuk), 40-Aleksandr Salugin (51' 67-Nikita Andreyev).
Coach: Yuri Adzhem. Captain: Sergey Gorelov. Substitutes: 60-Dmitriy Abakumov, 46-Andrey Utitskikh, 59-Vasiliy Penyasov.
AQT: 1-Andrey Morev, 3-Andrey Chernov, 5-Maksim Fokin, 24-Aleksey Nikolayev, 12-Andrey Shikurin, 9-Aleksandr Mitrofanov (90' 14-Alisher Tajibaiuly), 17-Konstantin Golovskoy, 18-Kairat Ashirbekov, 19-Igor Aksenov (63' 26-Vyacheslav Sobolev), 23-Yuriy Logvinenko (66' 8-Aleksandr Suchkov), 27-Sergey Rogachev (62' 11-Maksim Nizovtsev).
Coach: Vladimir Muhanov. Captain: Kairat Ashirbekov. Substitutes: 34-Jasulan Dexkanov, 10-Vladimir Prosekov, 22-Ulugbek Asanbayev.
Booket: 32' Kirill Kochubey; 18' Maksim Fokin, 36' Aleksey Nikolayev, 49' Aleksey Nikolayev.
Sent Off: 49' Aleksey Nikolayev
19.00  BATE BORISOV - REGAR-TADAZ TURSUNZADE  2:0 (1:0). Dinamo. 300. Hanes Kaasik (EST).
Goals: 37' Vitaliy Rodionov, 49' Vitaliy Rodionov.
BATE: 1-Aleksandr Fedorovich, 3-Yuriy Ostroukh, 5-Aleksey Baga, 10-Anri Hagush, 24-Vitaliy Kazantsev, 2-Dmitriy Likhtarovich (79' 21-Aleksey Zaitsev), 7-Aleksandr Yermakovich (65' 15-Maksim Zhavnerchik), 22-Igor Stasevich (71' 13-Pavel Nekhaychik), 9-Gennadiy Bliznyuk (71' 18-Aleksandr Kolotsey), 16-Aleksandr Kobets (83' 8-Valentin Radevich), 20-Vitaliy Rodionov (56' 14-Aleksandr Lebedev).
Coach: Igor Kriushenkov. Captain: Aleksandr Yermakovich. Substitutes: 12-Boris Pankratov.
REG: 1-Vladimir Sysoyev, 5-Maruf Rustamov (73' 2-Safar Karimov), 9-Hurshed Mahmudov, 12-Alisher Tuhtayev, 13-Naim Nosirov, 19-Odid Irgashev (46' 15-Rahmon Borotov), 20-Pirmurod Burhonov (46' 18-Bahtiyer Hasanov), 6-Farruh Choriyev, 8-Nizom Rahimov (46' 21-Abbos Abduloyev), 10-Djamshed Ismoilov (46' 3-Ilhom Ortikov), 17-Ibragim Rabimov.
Coach: M.Habibulloyev. Captain: Maruf Rustamov. Substitutes: 16-Alisher Dodov, 14-Mansur Hakimov.
AQT: 1-Andrey Morev, 3-Andrey Chernov, 5-Maksim Fokin, 24-Aleksey Nikolayev, 12-Andrey Shkurin, 9-Aleksandr Mitrofanov (90' 14-Alisher Tajibaiuly), 17-Konstantin Golovskoy, 18-Kairat Ashirbekov, 19-Igor Aksenov (63' 26-Vyacheslav Sobolev), 23-Yuriy Logvinenko (66' 8-Aleksandr Suchkov), 27-Sergey Rogachev (62' 11-Maksim Nizovtsev).
Coach: Vladimir Muhanov. Captain: Kairat Ashirbekov. Substitutes: 34-Jasulan Dexkanov, 10-Vladimir Prosekov, 22-Ulugbek Asanbayev.
Booket: 90' Maksim Zhavnerchik; 61' Maruf Rustamov.

01.21
19.00  CSKA MOSCOW - BATE BORISOV  2:0 (0:0). SK Olimpyiski. 2500. Vyacheslav Banar (MDA).
Goals: 66' Vladimir Tatarchuk, 75' Vadim Gagloyev.
CSKA: 51-Sergey Zhideyev, 46-Andrey Utitskikh, 57-Sergey Gorelov, 59-Vasiliy Penyasov, 63-Pavel Stepanets, 36-Aleksey Blokha (57' 55-Vadim Gagloyev), 37-Kirill Kochubey, 54-Aleksey Vasilyev, 56-Vladimir Tatarchuk, 40-Aleksandr Salugin (67' 44-Nikita Burmistrov), 67-Nikita Andreyev (45' 38-Sergey Pravosud).
Coach: Yuri Adzhem. Captain: Sergey Gorelov. Substitutes: 60-Dmitriy Abakumov, 52-Grigoriy Dolmatov, 41-Valery Safonov, 49-Sergey Grichenkov, 43-Amir Kashiyev, 42-Dmitry Tikhonov, 58-Darko Karadzic.
BATE: 1-Boris Pankratov, 3-Yuriy Ostroukh, 5-Aleksey Baga, 10-Anri Hagush (76' 15-Maksim Zhavnerchik), 24-Vitaliy Kazantsev, 2-Dmitriy Likhtarovich, 7-Aleksandr Yermakovich, 22-Igor Stasevich (70' 8-Valentin Radevich), 9-Gennadiy Bliznyuk (55' 14-Aleksandr Lebedev), 16-Aleksandr Kobets (65' 18-Aleksandr Kolotsey), 20-Vitaliy Rodionov (59' 13-Pavel Nekhaychik).
Coach: Igor Kriushenkov. Captain: Aleksandr Yermakovich. Substitutes: 12-Aleksandr Fedorovich, 17-Sergey Usenya, 21-Aleksey Zaitsev.
Booket: 42' Nikita Andreyev, 56' Aleksey Blokha, 59' Aleksandr Salugin; 29' Anri Hagush, 48' Aleksandr Yermakovich.
19.00  REGAR-TADAZ TURSUNZADE - AQTOBE AKTYUBINSK   0:0. Dinamo. 200. Allabergen Sapayev (TRK).
REG: 1-Vladimir Sysoyev, 5-Maruf Rustamov, 9-Hurshed Mahmudov, 12-Alisher Tuhtayev, 13-Naim Nosirov, 20-Pirmurod Burhonov (66' 14-Mansur Hakimov), 6-Farruh Choriyev, 21-Abbos Abduloyev, 10-Djamshed Ismoilov, 3-Ilhom Ortikov (78' 8-Nizom Rahimov), 17-Ibragim Rabimov.
Coach: M.Habibulloyev. Captain: Maruf Rustamov. Substitutes: 16-Alisher Dodov, 15-Rahmon Borotov, 2-Safar Karimov, 18-Bahtiyer Hasanov, 11-Alisher Habberliyev.
AQT: 1-Andrey Morev, 3-Andrey Chernov (46' 19-Igor Aksenov), 5-Maksim Fokin, 12-Andrey Shkurin, 9-Aleksandr Mitrofanov (70' 22-Ulugbek Asanbayev), 17-Konstantin Golovskoy, 18-Kairat Ashirbekov, 11-Maksim Nizovtsev, 26-Vyacheslav Sobolev (56' Alisher Tajibayuly), 8-Aleksandr Suchkov, 27-Sergey Rogachev (46' 23-Yuriy Logvinenko).
Coach: Vladimir Muhanov. Captain: Kairat Ashirbekov. Substitutes: 34-Jasulan Dexkanov, 2-Maksim Zuyev, 10-Vladimir Prosekov.
Booket: 31' Ilhom Ortikov, 34' Ibragim Rabimov; 22' Konstantin Golovskoy, 56' Vyacheslav Sobolev, 65' Aleksandr Mitrofanov, 90' Maksim Fokin.

01.23
19.00  REGAR-TADAZ TURSUNZADE - CSKA MOSCOW  2:3 (1:2). SK Olimpyiski. 1500. Roman Lajuks (LVA).
Goals: 8' Abbos Abduloyev, 82' Nizom Rahimov; 28' Sergey Grichenkov, 31' Sergey Pravosud, 90' Kirill Kochubey.
REG: 16-Alisher Dodov, 5-Maruf Rustamov, 9-Hurshed Mahmudov, 12-Alisher Tuhtayev, 13-Naim Nosirov, 20-Pirmurod Burhonov, 6-Farruh Choriyev, (38' 2-Safar Karimov) 21-Abbos Abduloyev (69' 18-Bahtiyer Hasanov), 10-Djamshed Ismoilov, 3-Ilhom Ortikov (52' 15-Rahmon Borotov), 17-Ibragim Rabimov (8-Nizom Rahimov).
Coach: M.Habibulloyev. Captain: Maruf Rustamov. Substitutes: 1-Vladimir Sysoyev, 7-Abdullo Umarbayev, 11-Alisher Habberliyev, 14-Mansur Hakimov.
CSKA: 51-Sergey Zhideyev, 46-Andrey Utitskikh (84' 52-Grigoriy Dolmatov), 57-Sergey Gorelov, 59-Vasiliy Penyasov, 63-Pavel Stepanets, 36-Aleksey Blokha (43' 37-Kirill Kochubey), 49-Sergey Grichenkov, 58-Darko Karadzic (20' 42-Dmitry Tikhonov, 63' 47-Igor Kuzmin), 56-Vladimir Tatarchuk, 38-Sergey Pravosud (46' 55-Vadim Gagloyev), 44-Nikita Burmistrov (71' 43-Amir Kashiyev).
Coach: Yuri Adzhem. Captain: Sergey Gorelov. Substitutes: 60-Dmitriy Abakumov, 41-Valery Safonov, 54-Aleksey Vasilyev, 40-Aleksandr Salugin, 67-Nikita Andreyev.
Booket: 8' Ibragim Rabimov, 36' Pirmorud Burhonov, 43' Safar Karimov; 59' Sergey Grichenkov, 63' Dmitriy Tikhonov, 90' Igor Kuzmin.
19.00  BATE BORISOV - AQTOBE AKTYUBINSK  2:0 (0:0). Dinamo. 100. Levan Kvaratskhelia (GEO).
Goals: 80' Vitaliy Rodionov, 83' (pk) Vitaliy Rodionov.
BATE: 1-Aleksandr Fedorovich, 3-Yuriy Ostroukh, 5-Aleksey Baga, 24-Vitaliy Kazantsev, 19-Aleksy Khaletskiy (55' 10-Anri Hagush), 2-Dmitriy Likhtarovich (91' 21-Aleksey Zaitsev), 7-Aleksandr Yermakovich (93' 8-Valentin Radevich), 15-Maksim Zhavnerchik (88' 13-Pavel Nekhaychik), 22-Igor Stasevich, 18-Aleksandr Kolotsey (57' 16-Aleksandr Kobets), 9-Gennadiy Bliznyuk (75' 20-Vitaliy Rodionov).
Coach: Igor Kriushenkov. Captain: Aleksandr Yermakovich. Substitutes: 12-Boris Pankratov.
AQT: 1-Andrey Morev, 7-Aleksey Kosolapov, 14-Alisher Tajibaiuly, 24-Aleksey Nikolayev, 12-Andrey Shkurin (70' 22-Ulugbek Asanbayev), 9-Aleksandr Mitrofanov, 17-Konstantin Golovskoy, 18-Kairat Ashirbekov (82' 8-Aleksandr Suchkov), 19-Igor Aksenov, 27-Sergey Rogachev, 11-Maksim Nizovtsev.
Coach: Vladimir Muhanov. Captain: Kairat Ashirbekov. Substitutes: 34-Jasulan Dexkanov, 2-Maksim Zuyev, 10-Vladimir Prosekov, 23-Yuriy Logvinenko, 26-Vyacheslav Sobolev.
Booket: 13' Gennadiy Bliznyuk, 30' Yuriy Ostroukh, 53' Aleksandr Kolotsey; 37' Kairat Ashirbekov, 91' Aleksandr Mitrofanov.
Sent Off: 65' Igor Statevich.

1. CSKA Moscow             XXX  2:0  1:1  3:2   3  2 1 0  6:3  7
2. BATE Borisov            0:2  XXX  2:0  2:0   3  2 0 1  4:2  6
3. Aqtobe Aktyubinsk       1:1  0:2  XXX  0:0   3  0 2 1  1:3  2
4. Regar-TadAz Tursunzade  2:3  0:2  0:0  XXX   3  0 1 2  2:5  1

B

01.20
13.00  FK BAKI - SHERIFF TIRASPOL  3:4 (1:3). SK Olimpyiski. 2000. Aleksey Nikolayev (RUS).
Goals: 40' Samir Musayev, 71' Amiran Mudjiri, 89' Mihai Ionescu; 36' Alberto Tiago, 41' Aleksei Kuchuk, 45' Pereira Wallas, 78' (pk) Vazha Tarkhnishvili.
BAK: 23-Kalidu Sissoko, 3-Rafael Amirbekov, 7-Ramin Guliyev, 21-Rail Melikov, 6-Vugar Guliyev (45' 20-Mihai Ionescu), 10-Amiran Mudjiri, 14-Aleksandr Gogoberishvili, 17-Ramazan Abbasov (53' 2-Andre Ladaga), 67-Ramal Guseynov, 9-Samir Musayev (87' 16-Farid Guliyev), 55-Leandro Gomes.
Coach: Beyukaga Gadjiyev. Captain: Ramin Guliyev. Substitutes: 25-Orhan Mirzoyev, 11-Tarlan Khalilov, 18-Asif Abbasov, 77-Elnur Abdullayev.
SHE: 25-Aleksandr Melenchuk, 2-Abdul-Gafar Mamah (88' 28-Jose Nadson), 3-Oleh Humenyuk (83' 14-Wilfred Balima), 4-Pereira Wallas (84' 13-Ben Idrissa Derme), 5-Vazha Tarkhnishvili, 18-Constantin Arbenas (71' 23-Sumaila Tassembedo), 19-Aleksandr Epuranu, 24-Ibrahim Gnanu, 7-Andrey Korneenkov, 9-Aleksey Kuchuk (62' 26-Sergey Alekseyev), 27-Alberto Tiago (68' 11-Aleksandr Suvorov).
Coach: Leonid Kuchuk. Captain: Vazha Tarkhnishvili.  Substitutes: 1-Sergey Pascenco.
Booket: 42' Ramal Guseynov; 54' Ibrahim Gnanu.
13.00  LEVADIA TALLINN - DORDOY-DINAMO NARYN  4:0 (3:0). Dinamo. 100. Igor Katkovsky (RUS).
Goals: 25' Konstantin Vasiljev, 29' Vitali Leitan, 37' Vitali Leitan, 73' Konstantin Nahk.
LEV: 1-Artur Kotenko (55' 30-Martin Kaalma), 2-Andrei Kalimullin, 7-Tihhon Sisov, 21-Marek Lemsalu (76' 4-Igor Morozov), 27-Taijo Teniste (60' 14-Denis Malov), 97-Maksim Smirnov, 5-Vitali Leitan (69' 19-Ats Purje), 6-Konstantin Vasiljev (62' 22-Sander Puri), 8-Konstantin Nahk, 9-Aleksandr Dmitrijev (74' 13-Kristian Marmor), 11-Indrek Zelinski (55' 17-Jaroslav Dmitrijev).
Coach: Tarmo Ruuitli. Captain: Konstantin Vasiljev. Substitutes: none.
DOR: 16-Valery Kashuba (45' 1-Vladislav Volkov), 3-Talant Samsaliyev (56' 2-Nurbek Akhotov), 5-Davron Askarov, 4-Ruslan Sydykov, 7-Aybek Bokoyev (49' 8-Roman Ablakimov), 20-Igor Kudrenko, 18-Vadim Kharchenko, 12-Ildar Amirov (60' 15-Artem Muladjanov), 17-Marlen Kasymov (63' 10-Zamirbek Jumagulov), 9-Roman Kornilov (56' 14-Mirlan Murzayev), 11-Azemat Ishenbayev (61' 19-Sergey Chikishev).
Coach: Boris Podkorytov. Captain: Ruslan Sydykov. Substitutes: none.
Booket: 28' Maksim Smirnov; 8' Azamat Ishenbayev.

01.21
13.00  SHERIFF TIRASPOL - LEVADIA TALLINN  3:2 (1:2). SK Olimpyiski. 250. Oleg Orekhov (UKR).
Goals: 22' Oleh Humenyuk, 55' Pereira Wallas, 61' (pk) Vazha Tarkhnishvili; 20' Konstantin Nahk, 36' Ats Purje.
SHE: 1-Sergey Pascenco, 2-Abdul-Gafar Mamah, 3-Oleh Humenyuk (53' 14-Wilfred Balima, 82' 26-Sergey Alekseyev), 4-Pereira Wallas, 5-Vazha Tarkhnishvili, 18-Constantin Arbenas (63' 23-Sumaila Tassembedo), 19-Aleksandr Epuranu, 24-Ibrahim Gnanu, 7-Andrey Korneenkov, 9-Aleksey Kuchuk, 27-Alberto Tiago (86' 11-Aleksandr Suvorov).
Coach: Leonid Kuchuk. Captain: Vazha Tarkhnishvili.  Substitutes: 25-Aleksandr Melenchuk, 28-Jose Nadson, 13-Ben Idrissa Derme.
LEV: 1-Artur Kotenko, 2-Andrei Kalimullin, 7-Tihhon Sisov, 21-Marek Lemsalu, 27-Taijo Teniste, 5-Vitali Leitan, 6-Konstantin Vasiljev, 22-Sander Puri (64' 97-Maksim Smirnov), 8-Konstantin Nahk, 9-Aleksandr Dmitrijev, 19-Ats Purje (61' 11-Indrek Zelinski).
Coach: Tarmo Ruuitli. Captain: Konstantin Vasiljev. Substitutes: 30-Martin Kaalma,   13-Kristian Marmor, 17-Jaroslav Dmitrijev, 4-Igor Morozov, 14-Denis Malov.
Booket: 64' Pereira Wallas; 23' Konstantin Nahk.
13.00  FK BAKI - DORDOY-DINAMO NARYN  2:0 (0:0). Dinamo. 200. Gediminas Mazeika (LTU).
Goals: 77' Aleksandr Gogoberishvili, 94' Samir Musayev.
BAK: 23-Kalidu Sissoko, 3-Rafael Amirbekov, 7-Ramin Guliyev, 21-Rail Melikov, 20-Mihai Ionescu (60' 17-Ramazan Abbasov), 10-Amiran Mudjiri (89' 77-Elnur Abdullayev), 14-Aleksandr Gogoberishvili, 2-Andre Ladaga (64' 6-Vugar Guliyev), 67-Ramal Guseynov, 9-Samir Musayev, 55-Leandro Gomes (85' 18-Asif Abbasov).
Coach: Beyukaga Gadjiyev. Captain: Ramin Guliyev. Substitutes: 25-Orhan Mirzoyev, 11-Tarlan Khalilov, 8-Emin Amirslanov.
DOR: 1-Vladislav Volkov, 3-Talant Samsaliyev (63' 2-Nurbek Akhotov), 5-Davron Askarov, 4-Ruslan Sydykov, 7-Aybek Bokoyev (88' 11-Azemat Ishenbayev), 20-Igor Kudrenko, 18-Vadim Kharchenko, 12-Ildar Amirov (68' 8-Roman Ablakimov), 17-Marlen Kasymov, 15-Artem Muladjanov, 14-Mirlan Murzayev (64' 9-Roman Kornilov).
Coach: Boris Podkorytov. Captain: Ruslan Sydykov. Substitutes: 13-Bruce David, 10-Zamirbek Jumagulov, 19-Sergey Chikishev.
Booket: 32' Amiran Mudjiri, 77' Elnur Abdullayev, 77' Orhan Mirzoyev; 65' Ildar Amirov, 80' Roman Ablakimov.
Sent Off: 78' Rail Melikov; 78' Marlen Kasymov.

01.23
13.00  LEVADIA TALLINN - FK BAKI  0:1 (0:0). SK Olimpyiski.  250. Stanislav Sukhina (RUS).
Goal: 52' Amiran Mudjiri.
LEV: 1-Artur Kotenko, 2-Andrei Kalimullin, 7-Tihhon Sisov, 21-Marek Lemsalu, 27-Taijo Teniste, 5-Vitali Leitan (58' 14-Denis Malov), 6-Konstantin Vasiljev, 8-Konstantin Nahk, 22-Sander Puri (46' 11-Indrek Zelinski), 9-Aleksandr Dmitrijev (56' 97-Maksim Smirnov), 19-Ats Purje (65' 13-Kristian Marmor).
Coach: Tarmo Ruuitli. Captain: Konstantin Vasiljev. Substitutes: 30-Martin Kaalma, 4-Igor Morozov, 17-Jaroslav Dmitrijev.
BAK: 23-Kalidu Sissoko, 3-Rafael Amirbekov, 7-Ramin Guliyev, 20-Mihai Ionescu (66' 19-Darko Jovandic), 10-Amiran Mudjiri (73' 77-Elnur Abdullayev), 6-Vugar Guliyev, 14-Aleksandr Gogoberishvili, 2-Andre Ladaga, 17-Ramazan Abbasov (46' 67-Ramal Guseynov), 9-Samir Musayev, 55-Leandro Gomes (77' 16-Farid Guliyev).
Coach: Beyukaga Gadjiyev. Captain: Ramin Guliyev. Substitutes: 25-Orhan Mirzoyev, 11-Tarlan Khalilov, 8-Emin Amirslanov, 18-Asif Abbasov, 21-Rail Melikov.
Booket: 34' Andrei Kalimullin, 35' Vitali Leitan, 64' Denis Malov, 70' Kristian Marmor; 8' Aleksandr Gogoberishvili, 26' Mihai Ionescu, 37' Andre Ladaga, 64' Ramal Guseynov, 75' Leandro Gomes.
13.00  DORDOY-DINAMO NARYN - SHERIFF TIRASPOL   0:3 (0:3). Dinamo. 350. Karen Nalbandyan (ARM).
Goals: 6' Sergey Alekseyev, 12' Aleksandr Suvorov, 40' Aleksandr Suvorov.
DOR: 1-Vladislav Volkov, 3-Talant Samsaliyev, 5-Davron Askarov, 6- Daniel Nii Arman Tagoe (51' 9-Roman Kornilov), 13-Bruce David (50' 10-Zamirbek Jumagulov, 76' 12-Ildar Amirov), 4-Ruslan Sydykov, 7-Aybek Bokoyev (51' 2-Nurbek Akhotov), 20-Igor Kudrenko, 18-Vadim Kharchenko, 15-Artem Muladjanov (56' 8-Roman Ablakimov), 11-Azemat Ishenbayev (55' 14-Mirlan Murzayev).
Coach: Boris Podkorytov. Captain: Ruslan Sydykov. Substitutes: none.
SHE: 1-Sergey Pascenco, 2-Abdul-Gafar Mamah (46' 4-Pereira Wallas), 5-Vazha Tarkhnishvili (46' 19-Aleksandr Epuranu), 10-Yuri Bondarchuk, 13-Ben Idrissa Derme, 28-Jose Nadson, 14-Wilfred Balima (51' 3-Oleh Humenyuk), 16-Nikolai Rudak, 23-Sumaila Tassembedo (61' 7-Andrey Korneenkov), 11-Aleksandr Suvorov (61' 27-Alberto Tiago), 26-Sergey Alekseyev (61' 9-Aleksey Kuchuk).
Coach: Leonid Kuchuk. Captain: Vazha Tarkhnishvili.  Substitutes: 25-Aleksandr Melenchuk.
Booket: 45' Sumaila Tassembedo, 88' Oleh Humenyuk.

1. Sheriff Tiraspol        XXX  4:3  3:2  3:0   3  3 0 0 10:5  6
2. FK Baki                 3:4  XXX  1:0  2:0   3  2 0 1  6:4  6
3. Levadia Tallinn         2:3  0:1  XXX  4:0   3  1 0 2  6:4  6
4. Dordoy-Dinamo Naryn     0:3  0:2  0:4  XXX   3  0 0 3  0:9  0

C

01.20
17.00  SHAKHTAR DONETSK - BANATZ YEREVAN  2:2 (1:1). SK Olimpyiski. 3000. Stanislav Sukhina (RUS).
Goals: 28' Vladislav Goloperov, 52' Vitaly Goshkoderya; 19' Aram Akopyan, 51' Samvel Melkonyan.
SHD: 1-Aleksandr Kupalny, 2-Dmitry Antonyuk, 3-Artem Fedetsky, 4-Igor Oshchipko, 8-Oleh Ermak, 5-Sergey Shevchuk (79' 18-Platon Sviridov), 6-Aleksandr Miroshnichenko, 11-Vitaly Goshkoderya (63' 14-Maksim Trusevich), 7-Denis Kozhanov (83' 15-Andrey Shibko), 9-Yevgeny Seleznev, 10-Vladislav Goloperov.
Coach: N.Fedorenko. Captain: Vladislav Goloperov. Substitutes: 12-Dmitry Pugovkin, 13-Igor Lutsenko, 16-Ivan Matyazh, 17-Dimtry Moldovan.
BAN: 1-Nenad Radaca, 2-Egishe Melikyan, 5-Karen Simonyan, 15-Andrey Cherevko, 20-Oganes Grigoryan (70' 4-Agvan Airapetyan), 21-Samvel Melkonyan (83' 9-Artak Oseyan), 6-Marcos Aguirre (46' 14-Semen Muradyan), 7-Romeo Jenebyan, 8-Eduard Karosyan, 12-Eudjin Sepuya (46' 10-Suren Sarkisyan), 25-Aram Akopyan.
Coach: Jan Postulka. Captain: Nenad Radaca. Substitutes: 16-Stepan Kazaryan, 3-Ashot Grigoryan, 11-Arsen Balabekyan.
Booket: 36' Vladislav Goloperov, 70' Dmitry Antonyuk; 30' Egishe Melikyan, 85' Artak Oseyan.
17.00  PAXTAKOR TASHKENT - FK VENTSPILS  0:2 (0:0). Dinamo. 200. Levan Kvaratskhelia (GEO).
Goals: 63' Andrejs Butriks, 88' (og) Ignati Nesterov.
PAX: 12-Ignaty Nesterov, 5-Asror Alikulov, 13-Aleksandr Kletskov, 15-Islom Inomov, 27-Ilkhom Suyunov, 6-Leonid Koshelev, 18-Timur Kapadze, 8-Server Jeparov, 14-Vladislav Kiryan (79' 22-Renat Bayramov), 7-Uche Iheruome, 9-Anvar Soliyev (66' 20-Ildar Magdeyev).
Coach: Ravshan Haidarov. Captain: Server Jeparov. Substitutes: 30-Temur Jurayev, 16-Aleksey Klikunov, 17-Vyacheslav Ponomaryov, 21-Komoliddin Tadjiyev, 26-Maksim Belykh.
VEN: 16-Andris Vanins, 3-Denis Sokolski, 8-Denis Kacanov, 12-Jean-Paul Ndeki, 4-Zahar Dubenski, 5-Evgeni Kosmacov, 7-Sergei Zangareev, 20-Igor Pokarinin (86' 21-Artem Goncar), 23-Andrejs Butriks (64' 13-Igor Slesarcuk), 9-Vits Rimkus (84' 24-Artis Lazdins), 11-Vladimir Kolesnicenko (64' 14-Mihail Zizilev).
Coach: Roman Grigorchuk. Captain: Denis Kacanov. Substitutes: 77-Pavel Davydov, 15-Sergei Kapustin, 25-Dilover Zrnanovic.
Booket: 11' Vladimir Kolesnicenko.

01.21
17.00  FK VENTSPILS - SHAKHTAR DONETSK  1:1 (0:1). SK Olimpyiski. 2000. Igor Zakharov (RUS).
Goals: 70' Denis Kacanov; 35' Dmitriy Moldovan.
VEN: 16-Andris Vanins, 3-Denis Sokolski, 8-Denis Kacanov, 12-Jean-Paul Ndeki, 4-Zahar Dubenski (85' 24-Artis Lazdins), 5-Evgeni Kosmacov, 7-Sergei Zangareev,  21-Artem Goncar (46' 20-Igor Pokarinin), 23-Andrejs Butriks, 9-Vits Rimkus (84' 13-Igor Slesarcuk), 11-Vladimir Kolesnicenko.
Coach: Roman Grigorchuk. Captain: Denis Kacanov. Substitutes: 77-Pavel Davydov, 6-Vadim Gospodar, 15-Sergei Kapustin, 25-Dilover Zrnanovic, 14-Mihail Zizilev.
SHD: 1-Dmitry Pugovkin, 2-Oleh Koshka, 3-Maksim Kovalev, 4-Yuri Konshin, 8-Oleh Ermak, 8-Andrey Derkach (56' 14-Oleh Ermak), 5-Vyacheslav Podnebennoy (56' 18-Ihor Oshchipko), 6-Maksim Trusevich (46' 15-Artem Fedetskiy), 7-Ivan Matyazh (62' 16-Denis Kozhanov), 11-Platon Sviridov (72' 17-Sergey Shevchuk), 9-Dmitriy Moldovan (62' 13-Yevgeny Seleznev).
Coach: N.Fedorenko. Captain: Platon Sviridov. Substitutes: 12-Maksim Telnov.
Booket: 45' Vladimir Kolesnicenko, 67' Denis Sokolski, 79' Vits Rimkus; 62' Oleh Koshka, 78' Yevgeny Seleznev.
17.00  BANATZ YEREVAN - PAXTAKOR TASHKENT  0:3 (0:2). Dinamo. 200. Emil Busurmankulov (KYR).
Goals: 4' Server Jeparov, 8' Server Jeparov, 83' Aleksandr Kletskov.
BAN: 1-Nenad Radaca, 2-Egishe Melikyan, 3-Ashot Grigoryan (78' 17-Ararat Arakelyan), 4-Agvan Airapetyan (82' 8-Eduard Karosyan), 15-Andrey Cherevko, 20-Oganes Grigoryan, 10-Suren Sarkisyan (46' 9-Artak Oseyan), 21-Samvel Melkonyan (70' 18-Aram Baregamyan), 7-Romeo Jenebyan, 25-Aram Akopyan, 14-Semen Muradyan (46' 11-Arsen Balabekyan).
Coach: Jan Postulka. Captain: Nenad Radaca. Substitutes: 16-Stepan Kazaryan, 13-Narek Manukyan.
PAX: 30-Temur Jurayev, 5-Asror Alikulov, 13-Aleksandr Kletskov, 15-Islom Inomov, 27-Ilkhom Suyunov, 18-Timur Kapadze (63' 16-Aleksey Klikunov), 8-Server Jeparov (76' 17-Vyacheslav Ponomaryov), 14-Vladislav Kiryan (59' 6-Leonid Koshelev), 20-Ildar Magdeyev (86' 21-Komoliddin Tadjiyev), 22-Renat Bayramov, 7-Uche Iheruome (70' 9-Anvar Soliyev).
Coach: Ravshan Haidarov. Captain: Server Jeparov. Substitutes: 12-Ignaty Nesterov, 26-Maksim Belykh.
Booket: 81' Romeo Jenebyan; 23' Islom Inomov.

01.23
17.00  PAXTAKOR TASHKENT - SHAKHTAR DONETSK  4:0 (1:0). SK Olimpyiski. 1000. Vyacheslav Banar (MDA).
Goals: 14' Vladislav Kiryan, 57' Server Jeparov, 70' Timur Kapadze, Aleksey Klikunov.
PAX: 12-Ignaty Nesterov, 13-Aleksandr Kletskov, 15-Islom Inomov, 21-Komoliddin Tadjiyev, 27-Ilkhom Suyunov, 18-Timur Kapadze (73' 16-Aleksey Klikunov), 8-Server Jeparov (83' 29-Farhad Usmanov), 14-Vladislav Kiryan, 20-Ildar Magdeyev (46' 17-Vyacheslav Ponomaryov), 22-Renat Bayramov (11' 6-Leonid Koshelev), 7-Uche Iheruome (51' 9-Anvar Soliyev).
Coach: Ravshan Haidarov. Captain: Server Jeparov. Substitutes: 30-Temur Jurayev, 5-Asror Alikulov, 26-Maksim Belykh.
SHD: 1-Aleksandr Kupalnyi, 2-Dmitriy Antonyuk (85' 13-Ihor Lutsenko), 3-Artem Fedetskiy (72' 15-Yuri Konshin), 4-Ihor Oshchipko, 8-Oleh Ermak, 5-Sergey Shevchuk (81' 16-Ivan Matyazh), 6-Aleksandr Miroshnichenko (63' 17-Andrey Shibko), 11-Vitaliy Goshkoderya, 7-Denis Kozhanov (66' 18-Vadim Shavrov), 9-Yevgeny Seleznev (85' 14-Maksim Kovalev), 10-Vladislav Goloperov.
Coach: Nikolay Fedorenko. Captain: Platon Sviridov. Substitutes: 12-Dmitry Pugovkin.
Booket: 18' Ilkhom Suyunov; 6' Vladislav Goloperov, 33' Artem Fedetskiy, 53' Yevgeny Seleznev.
17.00  BANATZ YEREVAN - FK VENTSPILS  2:2 (0:2). Dinamo. 300. Rustam Kholov (TAD).
Goals: 56' Aram Akopyan, 62' Eudjin Sepuya; 4' Aleksejs Solejcuks, 16-Jean-Paul Ndeki.
BAN: 1-Nenad Radaca (57' 16-Stepan Kazaryan), 2-Egishe Melikyan, 4-Agvan Airapetyan (46' 8-Eduard Karosyan), 5-Karen Simonyan, 20-Oganes Grigoryan, 6-Marcos Aguirre (33' 10-Suren Sarkisyan, 14-Semen Muradyan), 15-Andrey Cherevko, 12-Eudjin Sepuya (78' 11-Arsen Balabekyan), 21-Samvel Melkonyan (85' 9-Artak Oseyan), 7-Romeo Jenebyan, 25-Aram Akopyan.
Coach: Jan Postulka. Captain: Nenad Radaca. Substitutes: 3-Ashot Grigoryan.
VEN: 16-Andris Vanins, 2-Aleksejs Solejcuks, 3-Denis Sokolski, 12-Jean-Paul Ndeki, 4-Zahar Dubenski, 5-Evgeni Kosmacov (85' 6-Vadim Gospodar), 7-Sergei Zangareev, 20-Igor Pokarinin (78' 21-Artem Goncar), 13-Igor Slesarcuk (78' (84' 24-Artis Lazdins)), 9-Vits Rimkus (90' 19-Rolands Kriauklis), 14-Mihail Zizilev.
Coach: Roman Grigorchuk. Captain: Vits Rimkus. Substitutes: 77-Pavel Davydov, 15-Sergei Kapustin, 25-Dilover Zrnanovic.
Booket: 63' Andrey Cherevko; 81' Evgeni Kosmacov, 87' Vadim Gospodarov.

1. Paxtakor Tashkent       XXX  0:2  3:0  4:0   3  2 0 1  7:2  6
2. FK Ventspils            2:0  XXX  2:2  1:1   3  1 2 0  5:3  5
3. Banatz Yerevan          0:3  2:2  XXX  2:2   3  0 2 1  4:7  2
4. Shakhtar Donetsk        0:4  1:1  2:2  XXX   3  0 2 1  3:7  2

D

01.20
15.00  OFK BELGRAD - MTTU ASHKHABAD  2:0 (1:0). SK Olimpyiski. 500. Valeriy Velichko (BLR).
Goals: 22' (pk) Aleksandr Kolarov, 70' Dalibor Veselinovic.
OFK: 1-Radica Ilic, 3-Aleksandr Kolarov, 4-Vidak Bratic (71' 14-Nenad Todorovic), 7-Aleksandar Simic (52' 28-Mitar Novakovic), 9-Dorde Rakic, 13-Nenad Lalatovic (57' 20-Milos Bazalica), 16-Dorde Ivelza (64' 18-Stojan Pilipovic), 19-Azazdin Nuhi (57' 2-Ivan Stevanovic), 21-Ivan Petrovic, 25-Stefan Babovic, 26-Miodrag Andelkovic (69' 23-Dalibor Veselinovic).
Coach: Ratko Dostanic. Captain: Vidak Bratic. Substitutes: 29-Dorde Topalovic.
MTTU: 1-Bayramnyyaz Berdyyev, 3-Omar Berdyyev, 4-Begli Annageldiyev, 8-Guvanch Redjepov (82' 6-Guvanch Hangeldyyev), 13-Dovarn Allanazarov (51' 18-Parahat Saparov), 14-Begli Nurmuradov (86' 16-David Sarkisov), 15-Bayramdurdy Meredov, 9-Vitaliy Alikperov, 7-Berdy Shamuradov, 11-Mamedaly Karadanov, 20-Jazguly Xojageldiyev.
Coach: O.Geldyyev. Captain: Berdy Shamuradov. Substitutes: 26-Rahmanberdy Alihanov, 2-Maksatmuhamed Kuliyev, 17-Dovlet Bayramov, 19-Anton Kucherenkov.
Booket: 37' Nenad Lalatovic.
15.00  FBK KAUNAS - SIONI BOLNISI  2:1 (1:1). Dinamo. 200. Ravshan Irmatov (UZB).
Goals: 20' Edin Pehlic, 90' Vyacheslav Hleb; 45' Levan Silagadze.
KAU: 22-Modestas Stonys, 2-Nerijus Radzius, 5-Tomas Kancelskis, 18-Mindaugas Baguzis, 23-Dainius Kunevicius, 13-Oleh Strakhanovich, 15-Tadas Papeckys (9' 6-Nukri Manchkhava, 30' 21-Kestutis Ivaskevicius, 85' 7-Arturas Rimkevicius), 27-Edin Pehlic (66' 4-Pascal Mendy), 10-Givi Kvaratskhelia, 8-Ricardas Beniusis (46' 11-Rafael Ledesma), 9-Vyacheslav Hleb.
Coach: Eugenijus Riabovas. Captain: Tomas Kancelskis. Substitutes: 1-Mindaugas Malinauskas, 19-Andrius Bartkus.
SIO: 1-Zurab Mamaladze, 3-Mikheil Kobauri, 4-Lasha Chelidze, 5-Giorgiy Oniani, 7-Levan Silagadze, 6-Tornike Aptsnauri (51' 2-Giorgiy Okropiridze, 83' 11-Archil Alavidze), 9-Lasha Kebadze, 20-Giorgiy Seturidze, 8-Giorgiy Kakhelishvili, 13-Vitaliy Daraselia, 17-Eric Romeo Chassem.
Coach: Kakhaber Tskhadadze. Captain: Vitaliy Daraselia. Substitutes: 12-Mindia Bobgiashvili, 10-Bachana Tskhaladze, 15-Fridolin Boiomo, 18-Levan Badjelidze, 19-Giorgiy Kvitaishvili.
Booket: 16' Tomas Kancelskis, 62' Rafael Ledesma, 64' Kestutis Ivaskevicius; 48' Giorgiy Oniani, 80' Giorgiy Okropiridze.
Sent Off: 49' Giorgiy Oniani.

01.21
15.00  FBK KAUNAS - OFK BELGRAD  2:3 (2:0). SK Olimpyiski. 1000. Igor Yegorov (RUS).
Goals: 6' Edin Pehlic, 14' Rafael Ledesma; 59' Azazdin Nuhi, 80' Dalibor Veselinovic, 90' Mitar Novakovic.
KAU: 22-Modestas Stonys, 2-Nerijus Radzius, 5-Tomas Kancelskis, 18-Mindaugas Baguzis, 23-Dainius Kunevicius, 19-Andrius Bartkus, 25-Ilgiz Fattakhov (57' 9-Vyacheslav Hleb), 27-Edin Pehlic (63' 21-Kestutis Ivaskevicius), 10-Givi Kvaratskhelia, 16-Audrius Ksanavicius (67' 13-Oleh Strakhanovich), 11-Rafael Ledesma.
Coach: Eugenijus Riabovas. Captain: Tomas Kancelskis. Substitutes: 1-Mindaugas Malinauskas, 4-Pascal Mendy, 14-Tadas Kijanskas, 26-Marius Cinikas.
OFK: 29-Dorde Topalovic, 2-Ivan Stevanovic, 13-Nenad Lalatovic (46' 3-Aleksandr Kolarov), 14-Nenad Todorovic (46' 4-Vidak Bratic), 17-Zoran Milovac (46' 21-Ivan Petrovic), 18-Stojan Pilipovic (61' 16-Dorde Ivelza), 19-Azazdin Nuhi (82' 35-Milos Adamovic), 20-Milos Bazalica, 28-Mitar Novakovic, 31-Andrija Kaluderovic (46' 26-Miodrag Andelkovic), 23-Dalibor Veselinovic.
Coach: Ratko Dostanic. Captain: 20-Milos Bazalica. Substitutes: 1-Radica Ilic.
Booket: 18' Audrius Ksanavicius, 68' Mindaugas Baguzis, 77' Nerijus Radzius; 63' Vidak Bratic, 66' Aleksandar Kolarov.
15.00  MTTU ASHKHABAD - SIONI BOLNISI  1:2 (0:2). Dinamo. 1000. Romans Lajuks (LVA).
Goals: 21' Eric Romeo Chassem, 31' Vitaliy Daraselia; 58' Berdy Shamuradov.
MTTU: 1-Bayramnyyaz Berdyyev, 2-Maksatmuhamed Kuliyev (58' 13-Dovarn Allanazarov), 3-Omar Berdyyev, 4-Begli Annageldiyev, 8-Guvanch Redjepov, 18-Parahat Saparov (66' 20-Jazguly Xojageldiyev), 14-Begli Nurmuradov (34' 26-Rahmanberdy Alihanov), 15-Bayramdurdy Meredov, 9-Vitaliy Alikperov, 7-Berdy Shamuradov, 11-Mamedaly Karadanov.
Coach: O.Geldyyev. Captain: Berdy Shamuradov. Substitutes: 5-Mekan Datdov, 6-Guvanch Hangeldyyev, 10-Begniyaz Mashalov, 16-David Sarkisov.
SIO: 1-Zurab Mamaladze, 3-Mikheil Kobauri, 4-Lasha Chelidze (46' 18-Levan Badjelidze), 15-Fridolin Boiomo, 7-Levan Silagadze, 6-Tornike Aptsnauri (74' 19-Giorgiy Kvitaishvili), 9-Lasha Kebadze  (90' 2-Giorgiy Okropiridze), 20-Giorgiy Seturidze, 8-Giorgiy Kakhelishvili, 13-Vitaliy Daraselia (59' 11-Archil Alavidze), 17-Eric Romeo Chassem (84' 10-Bachana Tskhaladze).
Coach: Kakhaber Tskhadadze. Captain: Vitaliy Daraselia. Substitutes: 12-Mindia Bobgiashvili, 14-Gaston Evoche.
Booket: 19' Omar Berdyyev, 33' Bayramnyyaz Berdyyev; 38' Mikheil Kobauri, 63' Giorgiy Kakhelishvili, 77' Archil Alavidze, 90' Levan Badjelidze.
Sent Off: 33' Bayramnyyaz Berdyyev.

01.23
15.00  SIONI BOLNISI - OFK BELGRAD  2:1 (0:0). SK Olimpyiski. 1500. Aleksandr Gvardis (RUS).
Goals: 46' Giorgiy Oniani, 61' Vitaliy Daraselia; 88' Aleksandar Kolarov.
SIO: 1-Zurab Mamaladze, 3-Mikheil Kobauri, 5-Giorgiy Oniani, 15-Fridolin Boiomo, 7-Levan Silagadze, 9-Lasha Kebadze (46' 6-Tornike Aptsnauri), 20-Giorgiy Seturidze, 8-Giorgiy Kakhelishvili, 13-Vitaliy Daraselia (83' 4-Lasha Chelidze), 11-Archil Alavidze, 17-Eric Romeo Chassem.
Coach: Kakhaber Tskhadadze. Captain: Vitaliy Daraselia. Substitutes: 12-Mindia Bobgiashvili, 14-Gaston Evoche, 2-Giorgiy Okropiridze, 18-Levan Badjelidze, 19-Giorgiy Kvitaishvili, 10-Bachana Tskhaladze.
OFK: 1-Radica Ilic (75' 29-Dorde Topalovic), 2-Ivan Stevanovic, 4-Vidak Bratic, 13-Nenad Lalatovic (46' 3-Aleksandr Kolarov), 14-Nenad Todorovic, 9-Dorde Rakic (62' 26-Miodrag Andelkovic, 90' 31-Andrija Kaluderovic), 18-Stojan Pilipovic (52' 23-Dalibor Veselinovic), 19-Azazdin Nuhi (77' 35-Milos Adamovic), 21-Ivan Petrovic, 28-Mitar Novakovic, 25-Stefan Babovic (77' 17-Zoran Milovac).
Coach: Ratko Dostanic. Captain: 13-Nenad Lalatovic. Substitutes: 16-Dorde Ivelza), 20-Milos Bazalica.
Booket: 72' Fridolin Boiomo, 73' Mikheil Kobauri; 16' Azazdin Nuhi, 29' Ivan Petrovic, 64' Nenad Todorovic, 75' Radica Ilic, 85' Mitar Novakovic.
Sent Off: 87' Mikheil Kobauri; 65' Ivan Petrovic, 70' Nenad Todorovic.
15.00  FBK KAUNAS - MTTU ASHKHABAD  4:0 (3:0). Dinamo.200. Vusan Aliyev (AZE).
Goals: 41' Oleh Strakhanovich, 42' Edin Pehlic, 44' Vyacheslav Hleb, 90' Audrius Ksanavicius.
KAU: 1-Mindaugas Malinauskas, 4-Pascal Mendy, 5-Tomas Kancelskis (82' 3-Akaki Khubutia), 18-Mindaugas Baguzis, 23-Dainius Kunevicius, 13-Oleh Strakhanovich (46' 24-Linas Pilibaitis), 21-Kestutis Ivaskevicius, 27-Edin Pehlic (60' 25-Ilgiz Fattakhov), 10-Givi Kvaratskhelia (46' 2-Nerijus Radzius), 11-Rafael Ledesma (63' 16-Audrius Ksanavicius), 9-Vyacheslav Hleb (46' 20-Mindaugas Grigalevicius).
Coach: Eugenijus Riabovas. Captain: Tomas Kancelskis. Substitutes: 22-Modestas Stonys.
MTTU: 26-Rahmanberdy Alihanov, 2-Maksatmuhamed Kuliyev (40' 16-David Sarkisov), 3-Omar Berdyyev (46' 13-Dovarn Allanazarov), 4-Begli Annageldiyev, 8-Guvanch Redjepov, 18-Parahat Saparov, 14-Begli Nurmuradov (57' Anton Kucherenkov), 15-Bayramdurdy Meredov (46' 20-Jazguly Xojageldiyev), 9-Vitaliy Alikperov, 7-Berdy Shamuradov, 11-Mamedaly Karadanov.
Coach: O.Geldyyev. Captain: Berdy Shamuradov. Substitutes: 5-Mekan Datdov, 10-Begniyaz Mashalov, 17-Dovlet Bayramov.
Booket: 25' Kestutis Ivaskevicius; 33' Maksatmuhamed Kuliyev, 47' Begli Annageldiyev, 87' Jazguly Xojageldiyev.

1. FBK Kaunas              XXX  2:3  2:1  4:0   3  2 0 1  8:4  6
2. OFK Belgrad             3:2  XXX  1:2  2:0   3  2 0 1  6:4  6
3. Sioni Bolnisi           1:2  2:1  XXX  2:1   3  2 0 1  5:4  6
4. MTTU Ashkhabad          0:4  0:2  1:2  XXX   3  0 0 3  1:8  0

Quarterfinal

01.24
13.00  FBK KAUNAS - FK VENTSPILS  1:1 (0:0). 2-4 pk. SK Olimpyiski. 1000. Aleksandr Gvardis (RUS).
Goals: 63' Oleh Strakhanovich; 51' Vits Rimkus.
PK: Tadas Kijanskas, Vyacheslav Hleb; Vits Rimkus, Zahar Dubenski, Denis Kacanov, Igor Pokarinin. - Marius Cinikas, Oleh Strakhanovich, Tomas Kancelskis.
KAU: 1-Mindaugas Malinauskas, 2-Nerijus Radzius, 4-Pascal Mendy, 5-Tomas Kancelskis, 18-Mindaugas Baguzis (68' 14-Tadas Kijanskas), 23-Dainius Kunevicius, 16-Audrius Ksanavicius (79' 26-Marius Cinikas), 10-Givi Kvaratskhelia, 24-Linas Pilibaitis (58' 27-Edin Pehlic, 85' 25-Ilgiz Fattakhov), 11-Rafael Ledesma (23' 9-Vyacheslav Hleb), 8-Ricardas Beniusis (46' 13-Oleh Strakhanovich).
Coach: Eugenijus Riabovas. Captain: Tomas Kancelskis. Substitutes: 22-Modestas Stonys, 19-Andrius Bartkus, 21-Kestutis Ivaskevicius.
VEN: 16-Andris Vanins, 3-Denis Sokolski, 12-Jean-Paul Ndeki, 4-Zahar Dubenski, 5-Evgeni Kosmacov, 7-Sergei Zangareev, 8-Denis Kacanov, 20-Igor Pokarinin, 9-Vits Rimkus, 11-Vadim Kolesnicenko (62' 13-Igor Slesarcuk), 14-Mihail Zizilev (89' 24-Artis Lazdins).
Coach: Roman Grigorchuk. Captain: Denis Kacanov. Substitutes: 2-Aleksejs Solejcuks, 15-Sergei Kapustin, 25-Dilover Zrnanovic, 6-Vadim Gospodar, 19-Rolands Kriauklis, 21-Artem Goncar,  23-Andrejs Butriks.
Booket: 47' Dainius Kunevicius, 74' Tomas Kancelskis; 54' Sergei Zangareev, 76' Denis Kacanov.
15.00  SHERIFF TIRASPOL - BATE BORISOV  1:0 (1:0). SK Olimpyiski. 1500. Vusal Aliyev (AZE).
Goal: 21' Aleksey Kuchuk.
SHE: 1-Sergey Pascenco, 2-Abdul-Gafar Mamah, 3-Oleh Humenyuk (90' 11-Aleksandr Suvorov), 4-Pereira Wallas (83' 13-Ben Idrissa Derme), 5-Vazha Tarkhnishvili, 18-Constantin Arbenas (75' 23-Sumaila Tassembedo), 19-Aleksandr Epuranu, 24-Ibrahim Gnanu, 7-Andrey Korneenkov, 9-Aleksey Kuchuk, 27-Alberto Tiago (67' 26-Sergey Alekseyev).
Coach: Leonid Kuchuk. Captain: Vazha Tarkhnishvili.  Substitutes: 25-Aleksandr Melenchuk, 28-Jose Nadson, 14-Wilfred Balima.
BATE: 12-Boris Pankratov, 3-Yuriy Ostroukh (57' 20-Vitaliy Rodionov), 5-Aleksey Baga, 24-Vitaliy Kazantsev, 10-Anri Hagush (65' 19-Aleksy Khaletskiy, 83' 17-Sergey Usenya), 2-Dmitriy Likhtarovich, 7-Aleksandr Yermakovich, 15-Maksim Zhavnerchik (69' 16-Aleksandr Kobets), 13-Pavel Nekhaychik, 21-Aleksey Zaitsev (62' 18-Aleksandr Kolotsey), 9-Gennadiy Bliznyuk.
Coach: Igor Kriushenkov. Captain: Aleksandr Yermakovich. Substitutes: 1-Aleksandr Fedorovich, 8-Valentin Radevich, 14-Aleksandr Lebedev, 22-Igor Stasevich.
Booket: 38' Constantin Arbenas, 78' Pereira Wallas; 47' Pavel Nekhaychik, 50' Aleksandr Yermakovich, 70' Aleksandr Kobets.
17.00  PAXTAKOR TASHKENT - OFK BELGRAD  1:1 (1:0). 4-2 pk. SK Olimpyiski. 1000. Igor Zakharov (RUS).
Goals: 45' (pk) Server Jeparov; 75' Miodrag Andelkovic.
PK: Server Jeparov, Islom Inomov, Vladislav Kiryan, Vyacheslav Ponomaryov; Aleksandar Kolarov, Nenad Todorovic. - Timur Kapadze; Vladimir Bozovic, Stojan Pilipovic.
PAX: 12-Ignatiy Nesterov (90' 30-Temur Jurayev), 13-Aleksandr Kletskov, 15-Islom Inomov, 21-Komoliddin Tadjiyev, 27-Ilkhom Suyunov, 18-Timur Kapadze, 8-Server Jeparov, 14-Vladislav Kiryan, 20-Ildar Magdeyev (83' 29-Farhad Usmanov), 6-Leonid Koshelev, 9-Anvar Soliyev (75' 17-Vyacheslav Ponomaryov).
Coach: Ravshan Haidarov. Captain: Server Jeparov. Substitutes: 26-Maksim Belykh, 7-Uche Iheruome, 16-Aleksey Klikunov, 22-Renat Bayramov.
OFK: 29-Dorde Topalovic, 2-Ivan Stevanovic, 3-Aleksandar Kolarov, 13-Nenad Lalatovic (61' 4-Vidak Bratic), 18-Stojan Pilipovic, 19-Azazdin Nuhi (56' 11-Vladimir Bozovic), 20-Milos Bazalica, 25-Stefan Babovic, 28-Mitar Novakovic,  26-Miodrag Andelkovic (86' 31-Andrija Kaluderovic), 23-Dalibor Veselinovic (58' 5-Dorde Rakic).
Coach: Ratko Dostanic. Captain: 20-Milos Bazalica. Substitutes: 1-Radica Ilic, 14-Nenad Todorovic, 16-Dorde Ivelza, 17-Zoran Milovac, 21-Ivan Petrovic, 35-Milos Adamovic.
Booket: 68' Islom Inomov; 26' Stojan Pilipovic, 72' Miodrag Andelkovic.
19.00  CSKA MOSCOW - FK BAKI  0:0. 3-2 pk. SK Olimpyiski. 4500. Oleg Orekhov (UKR).
PK: Pavel Stepanets, Aleksandr Salugin, Kirill Kochubey; Aleksandr Gogoberishvili, Leandro Gomes. - Sergey Gorelov; Andre Ladaga, Amiran Mudjiri, Elnur Abdullayev.
CSKA: 51-Sergey Zhideyev, 46-Andrey Utitskikh (46' 41-Valery Safonov), 57-Sergey Gorelov, 59-Vasiliy Penyasov, 63-Pavel Stepanets, 49-Sergey Grichenkov, 55-Vadim Gagloyev, 43-Amir Kashiyev, 37-Kirill Kochubey, 56-Vladimir Tatarchuk (46' 42-Dmitry Tikhonov), 44-Nikita Burmistrov (67' 40-Aleksandr Salugin).
Coach: Yuri Adzhem. Captain: Sergey Gorelov. Substitutes: 60-Dmitriy Abakumov, 54-Aleksey Vasilyev, 67-Nikita Andreyev, 36-Aleksey Blokha, 38-Sergey Pravosud, 47-Igor Kuzmin, 52-Grigoriy Dolmatov, 53-Alan Alborov, 58-Darko Karadzic.
BAK: 23-Kalidu Sissoko, 3-Rafael Amirbekov, 7-Ramin Guliyev, 20-Mihai Ionescu (46' 19-Darko Jovandic), 10-Amiran Mudjiri, 6-Vugar Guliyev, 14-Aleksandr Gogoberishvili, 2-Andre Ladaga, 17-Ramazan Abbasov, 9-Samir Musayev (89' 77-Elnur Abdullayev), 55-Leandro Gomes.
Coach: Beyukaga Gadjiyev. Captain: Ramin Guliyev. Substitutes: 25-Orhan Mirzoyev, 11-Tarlan Khalilov, 8-Emin Amirslanov, 18-Asif Abbasov, 21-Rail Melikov, 15-Elvin Nuriyev, 16-Farid Guliyev, 67-Ramal Guseynov, 16-Farid Guliyev.
Booket: 2' Sergey Gorelov, 28' Pavel Stepanets, 65' Sergey Grichenkov; 6' Samir Musayev, 11' Kalidu Sissoko, 53' Darko Jovandic, 78' Andre Ladaga.

Semifinal

01.26
16.00  SHERIFF TIRASPOL - PAXTAKOR TASHKENT  0:1 (0:1). SK Olimpyiski. 2100. Hannes Kaasik (EST).
Goal: 40' Leonid Koshelev.
SHE: 1-Sergey Pascenco, 2-Abdul-Gafar Mamah, 3-Oleh Humenyuk (57' 11-Aleksandr Suvorov), 5-Vazha Tarkhnishvili, 13-Ben Idrissa Derme, 18-Constantin Arbenas (72' 23-Sumaila Tassembedo), 19-Aleksandr Epuranu, 24-Ibrahim Gnanu, 7-Andrey Korneenkov (82' 26-Sergey Alekseyev), 9-Aleksey Kuchuk, 27-Alberto Tiago (67' 14-Wilfred Balima).
Coach: Leonid Kuchuk. Captain: Vazha Tarkhnishvili.  Substitutes: 25-Aleksandr Melenchuk, 28-Jose Nadson, 4-Pereira Wallas, 16-Nikolay Rudak.
PAX: 12-Ignatiy Nesterov, 13-Aleksandr Kletskov, 21-Komoliddin Tadjiyev, 27-Ilkhom Suyunov, 18-Timur Kapadze, 8-Server Jeparov, 14-Vladislav Kiryan, 6-Leonid Koshelev, 17-Vyacheslav Ponomaryov, 9-Anvar Soliyev (90' 16-Aleksey Klikunov), 7-Uche Iheruome (73' 22-Renat Bayramov).
Coach: Ravshan Haidarov. Captain: Server Jeparov. Substitutes: 30-Temur Jurayev, 26-Maksim Belykh, 15-Islom Inomov, 20-Ildar Magdeyev, 29-Farhad Usmanov.
Booket: 87' Aleksey Kuchuk; 8' Vyacheslav Ponomaryov, 35' Vladislav Kiryan, 62' Aleksandr Kletskov, 90' Komoliddin Tadjiyev.
Sent Off: 90' Sergey Pascenco.
19.00  FK VENTSPILS - CSKA MOSCOW  1:0 (0:0). SK Olimpyiski. 1500. Igor Kister (KAZ).
Goal: 80' Vits Rimkus.
VEN: 16-Andris Vanins, 3-Denis Sokolski, 12-Jean-Paul Ndeki, 4-Zahar Dubenski, 5-Evgeni Kosmacov, 7-Sergei Zangareev (84' 21-Artem Goncar), 8-Denis Kacanov, 20-Igor Pokarinin, 9-Vits Rimkus (90' 24-Artis Lazdins), 14-Mihail Zizilev (75' 11-Vadim Kolesnicenko), 23-Andrejs Butriks (65' 13-Igor Slesarcuk).
Coach: Roman Grigorchuk. Captain: Denis Kacanov. Substitutes: 77-Pavel Davydov, 2-Aleksejs Solejcuks, 15-Sergei Kapustin, 25-Dilover Zrnanovic, 6-Vadim Gospodar, 19-Rolands Kriauklis.
CSKA: 51-Sergey Zhideyev, 46-Andrey Utitskikh, 57-Sergey Gorelov, 63-Pavel Stepanets (70' 59-Vasiliy Penyasov),  54-Aleksey Vasilyev, 55-Vadim Gagloyev, 43-Amir Kashiyev, 37-Kirill Kochubey, 56-Vladimir Tatarchuk, 38-Sergey Pravosud (46' 40-Aleksandr Salugin), 44-Nikita Burmistrov (46' 42-Dmitry Tikhonov).
Coach: Yuri Adzhem. Captain: Sergey Gorelov. Substitutes: 60-Dmitriy Abakumov, 67-Nikita Andreyev, 36-Aleksey Blokha, 47-Igor Kuzmin, 49-Sergey Grichenkov, 57-Grigoriy Dolmatov, 53-Alan Alborov, 58-Darko Karadzic, 41-Valery Safonov.
Booket: 81' Vladimir Kolesnicenko, 90' Igor Pokarinin; 30' Sergey Pravosud, 59' Vadim Gagloyev, 87' Amir Kashiyev.
Sent Off: 90' Kirill Kochubey.

FINAL

01.28
13.00  PAXTAKOR TASHKENT - FK VENTSPILS  0:0. 9-8 pk. SK Olimpyiski. 5000. Oleg Orekhov (UKR).
PK: Islom Inomov, Timur Kapadze, Leonid Koshelev, Anvar Soliyev, Renat Bayramov, Aleksandr Kletskov, Ilkhom Suyunov, Uche Iheruome, Temur Jurayev; Vits Rimkus, Mihail Zizilev, Denis Kacanov, Vadim Kolesnicenko, Zahar Dubenski, Evgeni Kosmacov, Artem Goncar, Jean-Paul Ndeki. - Server Jeparov; Sergei Zangareev, Andris Vanins.
PAX: 12-Ignatiy Nesterov (108' 30-Temur Jurayev), 13-Aleksandr Kletskov, 15-Islom Inomov, 21-Komoliddin Tadjiyev, 27-Ilkhom Suyunov, 18-Timur Kapadze, 8-Server Jeparov, 14-Vladislav Kiryan (90' 20-Ildar Magdeyev, 101' 7-Uche Iheruome), 6-Leonid Koshelev, 17-Vyacheslav Ponomaryov (79' 22-Renat Bayramov), 9-Anvar Soliyev.
Coach: Ravshan Haidarov. Captain: Server Jeparov. Substitutes: 26-Maksim Belykh, 29-Farhad Usmanov, 16-Aleksey Klikunov.
VEN: 16-Andris Vanins, 3-Denis Sokolski (80' 2-Aleksejs Solejcuks), 12-Jean-Paul Ndeki, 4-Zahar Dubenski, 5-Evgeni Kosmacov, 7-Sergei Zangareev, 8-Denis Kacanov, 20-Igor Pokarinin (40' 21-Artem Goncar), 9-Vits Rimkus, 14-Mihail Zizilev, 13-Igor Slesarcuk (82' 11-Vadim Kolesnicenko).
Coach: Roman Grigorchuk. Captain: Denis Kacanov. Substitutes: 77-Pavel Davydov, 15-Sergei Kapustin, 19-Rolands Kriauklis, 24-Artis Lazdins.
Booket: 30' Vladislav Kiryan, 65' Anvar Soliyev, 94 Ildar Magdeyev; 70' Evgeni Kosmacov, 88' Aleksejs Solejcuks, 110' Andris Vanins.
Sent Off: 94' Aleksejs Solejcuks.


2008

2008.01.19-27 St. Petersburg

A. Zenit St. Petersburg (RUS), FK Asgabat (TRK), Sheriff Tiraspol (MDA), Levadia Tallinn (EST)
B. Hazar Lenkoran (AZR), Aqtobe Aktyubinsk (KAZ), FBK Kaunas (LTU), Regar-TadAZ Tursunzade (TAD)
C. FK Ventspils (LVA), Olimpi Rustavi (GEO), OFK Belgrad (SER), Dordoy-Dinamo Naryn (KYR)
D. Paxtakor Tashkent (UZB), BATE Borisov (BLR), Dinamo Kiev (UKR), Banantz Yerevan (ARM)

A

01.19
19.00  ZENIT ST. PETERSBURG - SHERIFF TIRASPOL  3:1 (2:1). SKK Petersburgskiy. 9000. Oleg Orekhov (UKR).
Goals: 32' Vladimir Yurchenko, 45' Sergei Gorbunov, 88 Denis Minkov; 18' Igor Picusceac.
ZEN: Mikhail Kerzhakov, Sergei Gorbunov, Yuri Lebedev, Mikhail Smirnov (89' Yan Bobrovsky), Aleksandr Khokhlov, Yegor Okorokov (89' Nikita Kolesnikov), Andrei Nagumanov (82' Yuri Vorobyev), Anton Sosnin, Roland Gigolayev (86' Aleksandr Petrov), Pavel Ignatovich (70' Sergei Mironov), Vladimir Yurchenko (76' Denis Minkov). Coach: Anatoli Davydov.
SHE: Alexandru Melenciuc (46' Stanislav Namasco), Fernando Pereira Wallace, Vazha Tarkhnishvili, Evgeni Gorodetchi, Igor Picusceac (71' Ionut Stelian Radu), Wilfred Balima, Constantin Dorian Arbenas (84' Sasa Kajkut), Alberto Constancia Thiago (62' Sergei Alexeev), Simion Bulgaru (89' Ibrahim Gnanou), Abdoul-Gafar Mamah, Jose Nadson Ferreira. Coach: Leonid Kuchuk (BLR).
Booket: 74' Mikhail Smirnov; 51' Igor Picusceac.
19.00  LEVADIA TALLINN - FK ASGABAT  1:0 (0:0). DSI Zenit. Ravshan Ishmatov (TAD).
Goal: 73 Nikita Andrejev.
LEV: Martin Kaalma, Marek Lemsalu, Tikhon Sisov, Igor Morozov, Deniss Malov, Sander Puri (46' Taijo Teniste), Miroslav Ryskevic, Aleksandr Dmitriev (46' Konstantin Nahk), Tarmo Kink (81' Eino Puri), Indrek Zelinski (60' Vitali Leitan), Nikita Andrejev (76' Jaroslav Dmitrijev).  Coach: Tarmo Ruutli.
ASH: Bayramniyaz Berdiyev, Yagmurmyrat Annamyradov, Geldimurad Karahanov (74' Begenchmuhammed Kuliyev), Parahat Annaberdyev, Begli Annageldiyev, Maksim Kazankov (61' Dayangylych Urazov), Nazar Choliyev, Didar Hadjyev, Kurbangeldy Durdyev (77' Guvanch Hangeldyev), Arif Mirzoyev (78' Arslanmuradov Amanov), Guvanch Ovekov. Coach: Rahim Kurbanmamedov.
Booket: 31' Tikhon Sisov, 54' Deniss Malov, 65' Vitali Leitan; 66' Geldimurad Karakhanov.
01.20
19.00  FK ASGABAT - ZENIT ST. PETERSBURG  2:1 (0:1). SKK Petersburgskiy. 6000. Andris Sipailo (LVA).
Goals: 77' Kurbangeldy Durdyev, 78' Guvanch Ovekov; 5' Vladimir Yurchenko.
ASH: Bayramniyaz Berdiyev, Yagmurmyrat Annamyradov (65' Geldimurad Karakhanov, 90' Boris Borovik), Parahat Annaberdyev, Nazar Choliyev, Begli Annageldiyev, Arif Mirzoyev (90' Arslanmuradov Amanov), Didar Hadjyev, Dovletgeldy Durdyev (79' Serdar Geldyev), Begenchmuhammed Kuliyev (46' Maksim Kazankov), Guvanch Hangeldyev (46' Kurbangeldy Durdyev), Guvanch Ovekov. Coach: Rahim Kurbanmamedov.
ZEN: Mikhail Kerzhakov, Sergei Gorbunov, Yuri Lebedev (88' Yan Bobrovsky), Mikhail Smirnov, Aleksandr Khokhlov, Roland Gigolayev (63' Aleksandr Petrov, 83' Yuri Vorobyev), Sergei Mironov, Yegor Okorokov, Anton Sosnin (66' Vitali Galysh), Pavel Komolov (52' Pavel Mochalin), Vladimir Yurchenko (57' Yegor Zubovich). Coach: Anatoli Davydov.
Booket: 18' Didar Hadjyev, 24' Yagmurmyrat Annamyradov, 56' Guvanch Ovekov, 80' Begli Annageldiyev, 90' Kurbangeldy Durdyev; 38 Roland Gigolayev, 40' Yegor Okorokov.
19.00  SHERIFF TIRASPOL - LEVADIA TALLINN  3:0 (2:0). DSI Zenit. 800. Karen Nalbandyan (ARM).
Goals: 3' Ibrahim Gnanou, 10' Fernando Pereira Wallace, 50' Ibrahim Gnanou.
SHE: Stanislav Namasco, Ibrahim Gnanou, Fernando Pereira Wallace, Vazha Tarkhnishvili, Evgeni Gorodetchi (59' Pavel Khorguashvili), Igor Picusceac (59' Paul Stefan Sanda), Wilfred Balima (64' Sergei Alexeev), Constantin Dorian Arbenas, Alberto Constancia Thiago (74' Ionut Stelian Radu), Abdoul-Gafar Mamah (68' Kennedy Chinwo), Jose Nadson Ferreira (78' Kwami Eninful). Coach: Leonid Kuchuk (BLR).
LEV: Kert Kutt, Marek Lemsalu (62' Igor Morozov), Andrei Kalimullin, Tihhon Sisov (68' Eino Puri), Taijo Teniste, Vitali Leitan, Konstantin Nakh, Aleksandr Dmitriev (74' Miroslav Ryskevic), Tarmo Kink, Indrek Zelinski (46' Sander Puri), Nikita Andrejev (71' Aleksei Panin). Coach: Tarmo Ruutli.
Booket: 16' Constantin Dorian Arbenas; 5' Andrei Kalimullin, 53' Marek Lemsalu, 90' Tarmo Kink.
01.22
19.00  ZENIT ST. PETERSBURG - LEVADIA TALLINN  2:1 (2:0). SKK Petersburgskiy. 6000. Karen Nalbandyan (ARM).
Goals: 17' Pavel Ignatovich, 20' Vladimir Yurchenko; 66' Konstantin Nahk.
ZEN: Mikhail Kerzhakov, Sergei Gorbunov, Yuri Lebedev, Mikhail Smirnov, Aleksandr Khokhlov, Roland Gigolayev (90' Pavel Komolov), Andrei Nagumanov, Yegor Okorokov, Anton Sosnin (90' Yuri Vorobyev), Pavel Ignatovich (87' Pavel Mochalin), Vladimir Yurchenko (73' Yegor Zubovich). Coach: Anatoli Davydov.
LEV: Martin Kaalma, Marek Lemsalu, Igor Morozov, Deniss Malov (77' Andrei Kalimullin), Tihhon Sisov (60' Taijo Teniste), Vitali Leitan, Konstantin Nakh, Aleksandr Dmitrijev (46' Sander Puri), Miroslav Ryskevic (62' Eino Puri), Tarmo Kink (84' Aleksei Panin), Nikita Andrejev. Coach: Tarmo Ruutli.
Booket: 38' Sergei Gorbunov; 8' Konstantin Nahk, 27' Deniss Malov, 83' Tarmo Kink.
19.00  FK ASGABAT - SHERIFF TIRASPOL  0:4 (0:2). DSI Zenit. Audrius Zuta (LTU).
Goals: 6' Wilfred Balima, 44' Fernando Pereira Wallace, 70' Alberto Constancia Thiago, 73' Serghei Alexeev.
ASH: Bayramniyaz Berdiyev (46' Maksatmyrat Shamuradov), Yagmurmyrat Annamyradov (77' Lidov), Parahat Annaberdyev, Nazar Choliyev, Begli Annageldiyev (48' Boris Borovik), Maksim Kazankov, Didar Hadjyev (59' Serdar Geldyev), Dovletgeldy Durdyev, Kurbangeldy Durdyev (57' Guvanch Hangeldyev), Guvanch Ovekov (70' Dayangylych Urazov), Arif Mirzoyev (54' Arslanmuradov Amanov). Coach: Rahim Kurbanmamedov.
SHE: Stanislav Namasco, Ibrahim Gnanou, Fernando Pereira Wallace (57' Kennedy Chinwo), Vazha Tarkhnishvili, Evgheni Gorodetchi (56' Stefan Andrei Enescu), Igor Picusceac (58' Aliaksei Kuchuk), Wilfred Balima (75' Pavle Khorguashvili), Constantin Dorian Arbenas, Alberto Constancia Thiago (72' Serghei Alexeev), Abdoul-Gafar Mamah, Jose Nadson Ferreira (20' Kwami Eninful). Coach: Leonid Kuchuk (BLR).
Booket: 2' Guvanch Ovekov, 42' Yagmurmyrat Annamyradov, 44' Parahat Annaberdyev, 77' Lidov; 32' Alberto Constancia Thiago, 61' Ibrahim Gnanou, 64' Stefan Andrei Enescu.
Sent Off: 77' Parahat Annaberdyev; 80' Kwami Eninful.

1. Zenit St. Petersburg    XXX  3:1  2:1  1:2   3  2 0 1  6:4  6
2. Sheriff Tiraspol        1:3  XXX  3:0  4:0   3  2 0 1  8:3  6
3. Levadia Tallinn         1:2  0:3  XXX  1:0   3  1 0 2  2:5  3
4. FK Asgabat              2:1  0:4  0:1  XXX   3  1 0 2  2:6  3

B

01.19
15.00  KHAZAR LENKORAN - FBK KAUNAS  3:0 (0:0). SKK Petersburgskiy. Lasha Silagava (GEO).
Goals: 47' Rusland Poladov, 50' Zaur Ramazanov, 66' Diego Souza.
KHA: Dmitri Kramarenko, Mahir Shukurov (79' Fizuli Mammadov), Emin Guliyev, Rusland Poladov (69' Rodormir Todorov), Elmar Bakhshiyev, Zaur Ramazanov, Nadir Nabiyev (62' Ceyhun Sultanov), Rahid Amirguliyev (59' Diego Souza), Konstadin Djanbazov (53' Darius Zutautas), Rashad Abdullayev, Mario Sergio Souza (64' Alim Gurbanov). Coach: Agasalim Mirjavadov.
KAU: Marian Kello, Pascal Mendy, Mindaugas Baguzis, Yanko Valkanov (67' Darius Regelskis), Nukri Manchkhava (68' Dainius Kunevicius), Aivaras Laurisas (55' Ilgiz Fattakhov), Givi Kvaratskhelia (74' Gediminas Vicius), Fernando Screpis, Vytautas Luksa (40' Linas Pilibaitis), Mindaugas Grigalevicius (81' Edin Pehlic), Rafael Ledesma. Coach: Andrei Zygmantovich (BLR).
Booket: 10' Rusland Poladov, 30' Mahir Shukurov, 33' Zaur Ramazanov; 28' Rafael Ledesma.
Sent Off: 36' Rafael Ledesma.
15.00  AQTOBE AKTYUBINSK - REGAR-TADAZ TURSUNZADE  5:0 (3:0). DSI Zenit. Sergey Shmolik (RUS).
Goals: 5' Petr Badlo, 31' Marat Khairullin, 34' Marat Khairullin, 69' Sergey Strukov, 85' Andrey Bogomolov.
AQT: Andrey Morev, Petr Badlo, Aleksandrs Mitrofanov (78' Yuriy Logvinenko), Sergey Simonov (74' Vitaliy Ushakov), Emil Kenjisariyev, Samat Smakov, Aleksey Kosolapov (77' Andrey Pushkarev), Marat Khairullin (70' Andrey Bogomolov), Ulugbek Asanbayev (66' Kayrat Ashirbekov), Sergey Strukov (73' Begansky), Konstantin Golovskoy. Coach: Vladimir Mukhanov (RUS).
REG: Alisher Dodov, Naim Nasirov, Farruh Choriyev (28' Safar Karimov), Said Ergashov, Maruf Rustamov (46' Djamshed Ismatov), Hurshed Mahmudov, Ibrahim Rabimov, Rahmonali Borotov (57' Odil Irgashev), Ilhom Ortikov (47' Bahtiyer Hasanov), Komil Saidov (63' Askar Ravshanov), Davron Tuhtasunov. Coach: Mahmajon Habibullayev.
Booket: 22' Petr Badlo, 45' Ulugbek Asanbayev, 90' Vitaliy Ushakov.
01.20
15.00  FBK KAUNAS - AQTOBE AKTYUBINSK  4:2 (4:0). SKK Petersburgskiy. Nikolai Ivanov (RUS).
Goals: 15' Rafael Ledesma, 21' Givi Kvaratskhelia, 29' Aivaras Laurisas, 31' (og) Aleksey Kosolapov; 65' (og) Yanko Valkanov, 84' (pk) Kayrat Ashirbekov. Missed pk 68' Samat Smakov.
KAU: Marian Kello, Pascal Mendy, Mindaugas Baguzis, Yanko Valkanov, Nukri Manchkhava (78' Vygantas Zubavicius), Vytautas Luksa (52' Marius Cinikas), Aivaras Laurisas (46' Dainius Kunevicius), Givi Kvaratskhelia (73' Akaki Khubutia), Linas Pilibaitis, Rafael Ledesma (63' Ilgiz Fattakhov), Arturas Jersovas (55' Mindaugas Grigalevicius). Coach: Andrei Zygmantovich (BLR).
AQT: Andrey Morev (46' Zhasulan Dekhanov), Petr Badlo, Aleksandr Mitrofanov (46' Yuriy Logvinenko), Sergey Simonov (69' Vitaliy Ushakov), Emil Kenjisariyev (79' Pavel Begansky), Samat Smakov, Aleksey Kosolapov (66' Andrey Pushkarev), Marat Khairullin (46' Andrey Bogomolov), Ulugbek Asanbayev, Sergey Strukov, Konstantin Golovskoy (63' Kayrat Ashirbekov). Coach: Vladimir Mukhanov (RUS).
Booket: 11' Linas Pilibaitis, 43' Nukri Manchkhava, 66' Mindaugas Grigalevicius, 68' Dainius Kunevicius, 83' Pascal Mandy; 2' Konstantin Golovskoy, 87' Pavel Begansky.
Sent Off: 89' Mindaugas Grigalevicius, 90' Linas Pilibaitis.
15.00  REGAR-TADAZ TURSUNZADE - KHAZAR LENKORAN   1:2 (1:0). DSI Zenit. Emil Busurmankulov (KYR).
Goals: 4' Ilhom Ortikov; 55' Nadir Nabiyev, 65' Nadir Nabiyev.
REG: Vladimir Sysoyev, Naim Nasirov, Said Ergashev (68' Safar Karimov), Hurshed Mahmudov, Ibrahim Rabimov, Rahmonali Borotov (68' Alisher Hakberdiyev), Ilhom Ortikov (77' Farhod Holbekov), Komil Saidov (68' Bahtiyer Hasanov), Davron Tuhtasunov (39' Askar Ravhanov), Djamshed Ismatov, Odil Irgashev. Coach: Mahmajon Habibullayev.
KHA: Dmitri Kramarenko, Mahir Shukurov, Emin Guliyev, Rusland Poladov, Elmar Bakhshiyev, Zaur Ramazanov, Nadir Nabiyev (75' Ceyhun Sultanov), Rashad Abdullayev (90' Rahid Amirguliyev), Darius Zutautas, Mario Sergio Souza (69' Alim Gurbanov), Diego Souza. Coach: Agasalim Mirjavadov.
Booket: 54' Nadir Nabiyev, 68' Mahir Shukurov.
01.22
15.00  AQTOBE AKTYUBINSK - KHAZAR LENKORAN  1:0 (0:0). SKK Petersburgskiy. 1000. Aleksandr Gvardis (RUS).
Goal: 90' (pk) Kayrat Ashirbekov.
AQT: Andrey Morev, Petr Badlo, Yuriy Logvinenko, Sergey Simonov (53' Vitaliy Ushakov), Emil Kenjisariyev, Samat Smakov, Aleksey Kosolapov, Ulugbek Asanbayev (76' Marat Khairullin), Andrey Bogomolov (34' Kayrat Ashirbekov), Sergey Strukov (68' Pavel Begansky), Konstantin Golovskoy (83' Aleksandr Mitrofanov). Coach: Vladimir Mukhanov (RUS).
KHA: Dmitri Kramarenko, Emin Guliyev, Rusland Poladov (90' Fizuli Mammadov), Elmar Bakhshiyev (89' Rashad Karimov), Zaur Ramazanov (83' Nadir Nabiyev), Rahid Amirguliyev, Rodormir Todorov, Rashad Abdullayev (83' Alim Gurbanov), Darius Zutautas (57' Ceyhun Sultanov), Mario Sergio Souza, Diego Souza. Coach: Agasalim Mirjavadov.
Booket: 67' Dmitri Kramarenko.
15.00  FBK KAUNAS - REGAR-TADAZ TURSUNZADE  5:1 (2:0). DSI Zenit. 300. Igor Sackiy (MDA).
Goals: 28' Edin Pehlic, 36' Ilgiz Fattakhov, 66' Rafael Ledesma, 73' Giedrius Barevicius, 79' Gediminas Vicius; 39' (pk) Ibrahim Rabimov.
KAU: Sebastian Dreer (83' Mindaugas Malinauskas), Vygantas Zubavicius, Akaki Khubutia, Mindaugas Baguzis (75' Marius Cinikas), Darius Regelskis, Fernando Screpis, Givi Kvaratskhelia (56' Gediminas Vicius), Edin Pehlic (80' Dainius Kunevicius), Aivaras Laurisas (46' Giedrius Barevicius), Rafael Ledesma (78' Pascal Mandy), Ilgiz Fattakhov (71' Nerijus Valskis). Coach: Andrei Zygmantovich (BLR).
REG: Vladimir Sysoyev (46' Alisher Dodov), Naim Nasirov, Odil Irgashev (70' Farhod Holbekov), Said Ergashev (46' Safar Karimov), Hurshed Mahmudov, Ibrahim Rabimov, Djamshed Ismatov, Rahmonali Borotov (49' Alisher Hakberdiyev), Ilhom Ortikov, Komil Saidov (58' Bahtiyer Hasanov), Askar Ravshanov. Coach: Mahmajon Habibullayev.
Booket: 23' Akaki Khubutia, 25' Edin Pehlic, 51' Fernando Screpis, 53' Sebastian Dreer; 39' Rahmonali Borotov, 58' Safar Karimov, 73' Djamshed Ismatov.

1. Khazar Lenkoran         XXX  3:0  0:1  2:1   3  2 0 1  5:2  6
2. FBK Kaunas              0:3  XXX  4:2  5:1   3  2 0 1  9:6  6
3. Aqtobe Aktyubinsk       1:0  2:4  XXX  5:0   3  2 0 1  8:4  6
4. Regar-TadAz Tursunzade  1:2  1:5  0:5  XXX   3  0 0 3  2:12 0

C

01.19
13.00  OFK BELGRAD - OLIMPI RUSTAVI  0:2 (0:0). SKK Petersburgskiy. Igor Sackiy (MDA).
Goals: 74' Aleksandr Omelyanov, 75' Aleksandr Omelyanov.
OFK: Dzordze Topalovic, Novak Martinovic, Janko Simovic, Sasa Balic, Emir Lotinac (71' Dusan Cvetinovic), Milos Adamovic, Igor Misan, Milos Zeravica, Filipp Kasalica (56' Goran Brkic), Zoran Milovac (80' Krasic), Nemanja Milic (61' Stefan Sepovic). Coach: Branislav Vukasinovic.
OLI: Mirza Merlani, Mikhail Makhviladze, Sergi Orbeladze, Levan Silagadze, Gela Khubua, Aleksandr Popovic (71' Archil Sebiskveradze), Nikoloz Stepanishvili (61' Vakhtang Kvaratskhelia), Anton Kovalevski (34' Vladimer Dzhozhua), Giorgi Kakhelishvili (28' Zviad Metreveli), Revaz Getsadze, Aleksandr Omelyanov (82' Teimuraz Parulava). Coach: Anatoly Piskovets (UKR).
Booket: 22' Novak Martinovic, 41' Emir Lotinac, 42' Filipp Kasalica, 90' Dusan Cvetinovic; 14' Giorgi Kakhelishvili, 53' Levan Silagidze, 89' Gela Khubua.
13.00  FK VENTSPILS - DORDOY-DINAMO NARYN  1:0 (0:0). DSI Zenit. Allabergen Sapayev (TRK).
Goal: 55' Igor Cigirlas.
VEN: Andris Vanins, Igor Cilinsek, Deniss Kacanovs, Igors Savcenkovs, Mihails Zizilevs, Igor Cigirlas, Zahar Dubenski, Jevgenij Kosmacevs, Aleksandr Mysikov (77 Artis Lazdins), Jurgis Kalns, Vits Rimkus. Coach: Roman Grigorchuk (UKR).
DOR: Bachulki Parulava, Igor Kudrenko, Ruslan Sadykov, Aleksey Galkin (82' Sergey Knyazev), Ruslan Umarashvili, Narek Mirzoyev, Elaija Aryi (89' Artem Muladjanov), Vadim Kharchenko, Mirlan Murzayev (46' Davron Askarov), David Tette, Maka Koum (85' Talant Samsaliyev). Coach: Boris Podkorytov.
Booket: Igors Savcenkov; Elaija Aryi, Aleksey Galkin, Maka Koum, Davron Askarov.
01.20
13.00  FK VENTSPILS - OFK BELGRAD  2:0 (0:0). SKK Petersburgskiy. Babak Guliyev (AZE).
Goals: 72' (pk) Vits Rimkus, 90' (pk) Vits Rimkus. Missed pk 90'+3 Novak Martinovic.
VEN: Andris Vanins, Sasa Cilinsek, Deniss Kacanovs (90' Aleksei Soleicuks), Igors Savcenkov, Mihail Zizilevs, Igor Cigirlas, Zahar Dubenski, Jevgenij Kosmacevs (70' Maksim Tsygalko), Aleksandr Mysikov, Jurgis Kalns (75 Artis Lazdins), Vits Rimkus. Coach: Roman Grigorchuk (UKR).
OFK: Bojan Saranov, Novak Martinovic, Dusan Cvetinovic, Milos Zeravica (67' Nemanja Milic), Milos Adamovic (82' Goran Brkic), Darko Karadzic (82' Sasa Balic), Novica Milenovic, Igor Misan (67' Emir Lotinac), Zoran Milovac (85' Vladimir Kliaic), Milos Mrvalevic, Stefan Sepovic (90' Dzordze Topalovic). Coach: Branislav Vukasinovic.
Booket: 43' Deniss Kacanovs, 90' Sasa Cilinsek; 34' Darko Karadzic.
Sent Off: 90 Bojan Saranov.
13.00  DORDOY-DINAMO NARYN - OLIMPI RUSTAVI  2:3 (0:2). DSI Zenit. 300. Vladislav Tseitlin (UZB).
Goals: 46' Maka Koum, 52 (pk) Igor Kudrenko; 27'Anton Kovalevski, 45' Anton Kovalevski, 80' Vakhtang Kvaratskhelia. Missed pk 5' Narek Mirzoyev.
DOR: Valeriy Kashuba, Igor Kudrenko, Ruslan Sadykov, Narek Mirzoyev, Ruslan Umarashvili, Davron Askarov, Sergey Knyazev (63' Talant Samsaliyev), Elaija Aryi, Vadim Kharchenko, David Tette, Maka Koum. Coach: Boris Podkorytov.
OLI: Mirza Merlani, Mikhail Makhviladze, Sergi Orbeladze, Levan Silagadze, Gela Khubua, Giorgi Kakhelishvili (77' Vakhtang Kvaratskhelia), Nikoloz Stepanishvili (66' Zviad Metreveli), Anton Kovalevski (87' Teimuraz Parulava), Aleksandr Omelyanov, Sergei Patula, Vladimer Dzhodzhua. Coach: Anatoly Piskovets (UKR).
Booket: 85' Narek Mirzoyev; 15' Anton Kovalevski, 52' Giorgi Kakhelishvili, 85' Aleksandr Omelyanov, 85' Vakhtang Kvaratskhelia.
01.22
13.00  OLIMPI RUSTAVI - FK VENTSPILS  3:0 (2:0). SKK Petersburgskiy. 300. Sergei Gorokhovodatsky  (KAZ).
Goals: 24' Gela Khubua, 32' (og) Peicho Deliminkov, 76' Sergei Patula.
OLI: Beka Shekriladze, Sergi Orbeladze, Levan Silagadze (59' Anton Kovalevski), Nikoloz Stepanishvili (46' Mikhail Makhviladze), Sergri Patula, Vladimer Dzhozhua (66' Aleksandr Omelyanov), Zviad Metreveli, Gela Khubua, Teimuraz Parulava, Archil Sebiskveradze (87' Revaz Getsadze), Vakhtang Kvaratskhelia. Coach: Anatoly Piskovets (UKR).
VEN: Maris Eltermanis (46' Andris Vanins), Stanislav Pihotskij, Peicho Deliminkov (52' Maksim Tsygalko), Dejan Milosevic, Vladimir Bespalov, Evheni Kosmacev (46' Aleksandr Mysikov), Sasa Paunovic (72' Igor Cigirlas), Ritvars Rugins, Aleksandru Dedov (39' Aleksejs Soleicuks), Deniss Kacanovs, Artis Lazdins. Coach: Roman Grigorchuk (UKR).
Booket: 15' Dejan Milosevic, 75' Aleksejs Soleicuks.
Sent Off: 33' Dejan Milosevic.
13.00  OFK BELGRAD - DORDOY-DINAMO NARYN  2:0 (1:0). DSI Zenit. 200. Lasha Silagava (GEO).
Goals: 28' Zoran Milovac, 90' Stefan Sepovic.
OFK: Dzordze Topalovic, Milos Mrvalevic, Janko Simovic, Sasa Balic, Emir Lotinac, Milos Adamovic (90' Goran Brkic), Igor Misan (90' Vladimir Kliaic), Darko Karadzic (85' Novak Martinovic), Milos Zeravica (64' Novica Milenovic), Zoran Milovac (89' Dusan Cvetinovic), Nemanja Milic (77' Stefan Sepovic). Coach: Branislav Vukasinovic.
DOR: Bachuki Parulava, Igor Kudrenko, Ruslan Sadykov, Talant Samsaliyev, Ruslan Umarashvili, Narek Mirzoyev (46' Davron Askarov), Elaija Aryi, Vadim Kharchenko, Mirlan Murzayev, David Tette, Maka Koum. Coach: Boris Podkorytov.
Booket: 43' Igor Misan; 54' Mirlan Murzayev.
Sent Off: 90' Mirlan Murzayev.

1. Olimpi Rustavi          XXX  3:0  2:0  3:2   3  3 0 0  8:2  9
2. FK Ventspils            0:3  XXX  2:0  1:0   3  2 0 1  3:3  6
3. OFK Belgrad             0:2  0:2  XXX  2:0   3  1 0 2  2:4  3
4. Dordoy-Dinamo Naryn     2:3  0:1  0:2  XXX   3  0 0 3  2:6  0

D

01.19
17.00  PAXTAKOR ASHKHABAD - DINAMO KIEV  1:0 (0:0). SKK Petersburgskiy. 400. Aleksandr Gvardis (RUS).
Goal: 11' Zayniddin Tojiiyev.
PAX: Temur Jorayev, Ilhomjon Suyunov, Asror Aliqulov, Islom Inomov, Aqmal Xolmatov (90' Leonid Koshelev), Anzur Ismoilov, Odil Ahmedov, Renat Bayramov (78' Aleksandr Kletskov), Ildar Magdeev (75' Komoliddin Tojiiyev), Anvarjo Soliev, Zayniddin Tojiiyev (63' Farhod Tojiiyev). Coach: Ravshan Xaydarov.
DIN: Denis Boyko, Andrey Fartushnyak, Artem Butenin, Kirill Petrov, Nikolay Morozyuk (70' Dmitri Yeremenko), Vadim Milko (46' Andrey Yarmolenko), Andrey Varonkov, Vladimir Lysenko (46' Roman Zozulya), Oleg Gerasimyuk (61' Denis Garmash), Aleksey Prilepov (67' Diego Suarez), Aleksandr Nazarchuk. Coach: Gennadi Litovchenko.
Booket: 21' Islom Inomov, 38' Zayniddin Tojiiyev; 42' Kirill Petrov, 85' Diego Suarez
Sent Off: 73' Islom Inomov.
17.00  BANATZ YEREVAN - BATE BORISOV  1:1 (1:0). DSI Zenit. Sergei Gorokhovodatsky  (KAZ).
Goals: 30' Samvel Melkonyan; 88' Mikhail Sivakov.
BAN: Yevgeni Matyugin, Hovhannes Grigoryan, Andrey Cherevko (67' Ara Khacharyan), Gagik Dagbashyan (46' Aleksandrs Ulanov), Eghishe Melikyan, Noah Kasule, Ararat Arakelyan, Romeo Jenebyan (57' Marko Markov), Samvel Melkonyan, Sargis Karapetyan (88' Semjon Muradyan), Gevorg Ghazaryan (46' Khoren Veranyan). Coach: Nikolai Kostov (BUL).
BATE: Sergey Veremko, Anton Sakharov (61' Aliaksei Zaitsev), Sergei Sosnovsky, Vitali Kazantsev, Yuri Ostroukh (46' Vladimir Rzhevsky), Igor Stasevich (20' Valentin Radevich), Aliaksander Yermakovich, Dzmitry Likhtarovich, Maxim Zhaunerchyk (63' Mikhail Sivakou), Sergei Krivets, Gennadi Blizniuk (75' Roman Rebrov), Dmitri Platonov (58' Maxim Skavysh). Coach: Viktor Goncharenko.
42' Sargis Karapetyan, 69' Noah Kasule; 82' Vitaly Kazantsev.
01.20
17.00  DINAMO KIEV - BATE BORISOV  1:1 (0:0). SKK Petersburgskiy. 600. Hannes Kaasik (EST).
Goals: 62' (pk) Nikolay Morozyuk; 50' Sergei Krivets.
DIN: Artem Kichak, Taras Pinchuk, Andrey Fartushnyak, Artem Butenin, Kirill Petrov, Nikolay Morozyuk, Vadim Milko (56' Aleksandr Nazarchuk), Roman Zozulya (65' Vladimir Lysenko), Denis Garmash, Andrey Yarmolenko (56' Andrey Vaoronkov), Diego Suarez (46' Oleg Gerasimyuk). Coach: Gennadi Litovchenko.
BATE: Boris Pankratov, Anton Sakharov, Vladimir Rzhevsky, Sergei Sosnovsky, Vitali Kazantsev, Maxim Zhaunerchyk (63' Valentin Radevich, 82' Maxim Skavysh), Aliaksandr Yermakovich (46' Aliaksei Zaitsev), Mikhail Sivakou (59' Pavel Nekhaychik), Sergei Krivets, Gennadi Blizniuk (66' Konstantin Yermolenko), Roman Rebrov (46' Dmitri Platonov). Coach: Viktor Goncharenko.
Booket: 29' Nikolay Morozyuk, 90' Andrey Fartushnyak; 41' Maxim Zhaunerchyk, 42' Gennadi Blizniuk, 53' Sergei Sosnovsky, 80' Pavel Nekhaychik, 90' Maxim Skavysh, 90' Boris Pankratov.
Sent Off: 61' Sergei Sosnovsky.
17.00  PAXTAKOR ASHKHABAD - BANATZ YEREVAN  3:0 (2:0). DSI Zenit. 1000. Audrius Zuta (LTU).
Goals: 11' Zayniddin Tojiiyev, 22' Anvarjon Soliyev, 76' Ilhomjon Suyunov.
PAX: Temur Jorayev (86' Eldar Tojiboyev), Ilhomjon Suyunov, Asror Aliqulov, Aleksandr Kletskov, Komoliddin Tojiiyev, Aqmal Xolmatov (78' Leonid Koshelev), Anzur Ismoilov (67' Ildar Magdeev), Odil Ahmedov (82' Nodirbek Qoziboyev), Renat Bayramov (73' Sadriddin Abdullayev), Anvarjon Soliev, Zayniddin Tojiiyev (65' Farhod Tojiiyev). Coach: Ravshan Xaydarov.
BAN: Yevgeni Matyugin, Hovhannes Grigoryan, Andrey Cherevko, Aleksandr Ulanov (57' Ara Khachatryan), Gagik Dagbashyan, Noah Kasule, Karen Aleksanyan (38' Marko Markov), Romeo Jenebyan, Khoren Veranyan (43' Norair Gazelyan), Samvel Melkonyan, Sargis Karapetyan (61' Krumov). Coach: Nikolai Kostov (BUL).
Booket: 63' Komoliddin Tojiiyev, 82' Anzur Ismoilov; 5' Andrey Cherevko, 9' Samvel Melkonyan, 62' Krumov.
01.22
17.00  BATE BORISOV - PAXTAKOR ASHKHABAD  2:1 (1:0). SKK Petersburgskiy. 1000. Nikolai Ivanov (RUS).
Goals: 24' Vitali Rodionov, 80' Maxim Skavysh; 48' Farhod Tojiiyev. Missed pk 24' Sergey Krivets, 36' Gennadi Blizniuk; 28' Islom Inomov.
BATE: Sergey Veremko, Konstantin Yermolenko (46' Aliaksei Zaitsev), Vladimir Rzhevsky, Yuri Ostroukh, Mikhail Sivakou (46' Pavel Platonov), Aliaksandr Yermakovich (56' Maxim Zhaunerchyk), Dmitri Likhtarovich (75' Maxim Skavysh), Sergei Krivets (65' Pavel Nekhaychik), Gennadi Blizniuk (83' Dmitri Platonov), Vitali Kazantsev, Vitali Rodionov. Coach: Viktor Goncharenko.
PAX: Ignati Nesterov, Islom Inomov (60' Ilhomjon Suyunov), Aleksandr Kletskov (60' Asror Aliqulov), Komoliddin Tojiiyev, Shavkatjon Mullajanov, Leonid Koshelev, Sadriddin Abdullayev (84' Renat Bayramov), Nodirbek Qoziboyev (73' Odil Ahmedov), Rustam Azomov (73' Aqmal Xolmatov), Ildar Magdeev (72' Anvarjon Soliev), Farhod Tojiiyev. Coach: Ravshan Xaydarov.
Booket: 48' Shavkatjon Mullajanov.
17.00  DINAMO KIEV - BANATZ YEREVAN  1:0 (0:0). DSI Zenit. 1000. Andris Sipailo (LVA).
Goal: 65' (pk) Nikolay Morozyuk.
DIN: Denis Boyko, Taras Pinchuk, Andrey Fartushnyak, Artem Butenin, Kirill Petrov, Nikolay Morozyuk, Vadim Milko (54' Aleksandr Nazarchuk), Roman Zozulya (82' Vladimir Lysenko), Denis Garmash, Andrey Varonkov (60' Andrei Yarmolenko), Oleg Gerasimyuk (85' Diego Suarez). Coach: Gennadi Litovchenko.
BAN: Yevgeni Matyugin (46' Dmytro Pivovarenko), Hovhannes Grigoryan, Aleksandr Ulanov, Gagik Dagbashyan (70' Ara Khachatryan), Egishe Melikyan, Ararat Arakelyan (70' Hovhannes Grigoryan), Marko Markov (46' Sargis Karapetyan), Romeo Jenebyan, Semjon Muradyan (58' Norair Gazelyan), Samvel Melkonyan (70' Khoren Veranyan), Krumov (46' Karen Aleksanyan). Coach: Nikolai Kostov (BUL).
Booket: 16' Roman Zozulya, 42' Vadim Milko; 9' Ararat Arakelyan, 16' Marko Markov, 76' Egishe Melikyan.

1. Paxtakor Tashkent       XXX  1:2  1:0  3:0   3  2 0 1  5:2  6
2. BATE Borisov            2:1  XXX  1:1  1:1   3  1 2 0  4:3  5
3. Dinamo Kiev             0:1  1:1  XXX  1:0   3  1 1 1  2:2  4
4. Banatz Yerevan          0:3  1:1  0:1  XXX   3  0 1 2  1:5  1

Quarterfinal

01.23
13.00  OLIMPI RUSTAVI - BATE BORISOV  1:2 (0:1). SKK Petersburgskiy. 500. Vladislav Tseitlin (UZB).
Goals: 72' Gela Khubua; 43' Gennadi Blizniuk, 85' Vitali Rodionov. Missed pk 90 Mikhail Sivakou.
OLI: Mirza Merlani, Mikhail Makhviladze, Vladimer Dzhozhua, Anton Kovalevski, Nikoloz Stepanishvili, Giorgi Kakhelishvili, Gela Khubua (75' Vakhtang Kvaratskhelia), Serghei Patula, Aleksandr Omelyanov, Revaz Getsadze (65' Zviad Metreveli), Archil Sebiskveradze. Coach: Anatoly Piskovets (UKR).
BATE: Boris Pankratov, Anton Sakharov, Vladimir Rzhevsky, Sergei Sosnovsky, Vitaly Kazantsev, Pavel Platonov (79' Mikhail Sivakou), Maxim Zhaunerchyk (74' Dmitri Likhtarovich), Aliaksandr Yermakovich (55' Aliaksei Zaitsev), Dmitri Platonov (64' Valentin Radevich), Gennadi Blizniuk (76' Maxim Skavysh), Roman Rebrov (49' Vitali Rodionov). Coach: Viktor Goncharenko.
Booket: 90' Vladimer Dzhozhua; 12' Dmitri Platonov.
15.00  PAXTAKOR TASHKENT - FK VENTSPILS  1:1 (0:1) pk 7-6. SKK Petersburgskiy. 800. Igor Sackiy (MDA).
Goals: 80' Islom Inomov; 41' Vits Rimkus.
PK: + Anvarjon Soliev, Islom Inomov, Aqmal Xolmatov, Farhod Tojiiyev, Asror Aliqulov, Ildar Magdeev, Zayniddin Tojiiyev; Vits Rimkus, Zahar Dubenski, Mihails Zizilevs, Deniss Kacanovs, Igor Cigirlas, Aleksejs Soleicuks. - Aleksandr Mysikov.
PAX: Temur Jorayev, Ilhomjon Suyunov, Asror Aliqulov, Aleksandr Kletskov (76 Farhod Tojiiyev), Islom Inomov, Aqmal Xolmatov, Anzur Ismoilov, Odil Ahmedov, Renat Bayramov (46' Ildar Magdeev), Anvarjon Soliev, Zayniddin Tojiiyev. Coach: Ravshan Xaydarov.
VEN: Andris Vanins, Sasa Cilinsek (67' Aleksejs Soleicuks), Deniss Kacanovs, Igors Savcenkovs, Mihails Zizilevs, Igor Cigirlas, Zahar Dubenski, Jevgenijs Kosmacevs (46' Artis Lazdins), Aleksandr Mysikov, Jurgis Kalns, Vits Rimkus. Coach: Roman Grigorchuk (UKR).
Booket: 64' Ilhomjon Suyunov; 19' Vits Rimkus, 24' Igor Cigirlas, 57' Aleksandr Mysikov, 57' Zahar Dubenski, 87' Andris Vanins.
17.00  KHAZAR LENKORAN - SHERIFF TIRASPOL  2:2 (1:0) pk 5-3. SKK Petersburgskiy. 4000. Oleg Orekhov (UKR).
Goals: 53' Mario Souza, 90' Mario Souza; 35' Ibrahim Gnanou, 61' Wilfred Balima.
PK: + Emin Guliyev, Diego Souza, Zaur Ramazanov, Ceyhun Sultanov, Mario Sergio Souza; Kennedy Chinwo, Fernando Pereira Wallace, Ibrahim Gnanou. - Vazha Tarkhnishvili.
KHA: Dmitri Kramarenko (90 Kamran Agayev), Mahir Shukurov, Emin Guliyev, Rusland Poladov (75' Ceyhun Sultanov), Elmar Bakhshiyev, Zaur Ramazanov, Nadir Nabiyev (45' Mario Sergio Souza), Rodormir Todorov (53' Alim Gurbanov, 83' Rahid Amirguliyev), Darius Zutautas, Rashad Abdullayev, Diego Souza. Coach: Agasalim Mirjavadov.
SHE: Stanislav Namasco, Ibrahim Gnanou, Fernando Pereira Wallace, Vazha Tarkhnishvili, Evgheni Gorodetchi (68' Serghei Alexeev), Igor Picusceac (55' Aliaksei Kuchuk), Wilfred Balima (71' Pavle Khorguashvili), Constantin Dorian Arbenas, Alberto Constancia Thiago (90' Kennedy Chinwo), Abdoul-Gafar Mamah, Jose Nadson Ferreira. Coach: Leonid Kuchuk (BLR).
Booket: 23' Emin Guliyev, 90' Mario Sergio Souza; 43' Fernando Pereira Wallace, 53' Aliaksei Kuchuk, 61' Wilfred Balima.
Sent Off: 64' Aliaksei Kuchuk.
19.00  ZENIT ST. PETERSBURG - FBK KAUNAS  1:2 (1:2). SKK Petersburgskiy. 8000. Sergei Gorokhovodatsky (KAZ).
Goals: 43' Vladimir Yurchenko; 14' Rafael Ledesma; 35' Arturas Jersovas.
ZEN: Mikhail Kerzhakov, Sergei Gorbunov, Yuri Lebedev, Mikhail Smirnov, Yuri Vorobyev, Aleksandr Petrov (85' Nikita Kolesnikov), Andrei Nagumanov (82' Aleksandr Khokhlov), Roland Gigolayev (75' Pavel Mochalin), Pavel Komolov (55' Pavel Ignatovich), Yegor Zubovich (55' Yegor Okorokov), Vladimir Yurchenko. Coach: Anatoli Davydov.
KAU: Sebastian Dreer, Pascal Mendy (90' Gediminas Vicius), Mindaugas Baguzis, Yanko Valkanov, Nukri Manchkhava, Edin Pehlic (70' Dainius Regelskis), Vygantas Zubavicius (56' Giedrius Barevicius), Givi Kvaratskhelia, Linas Pilibaitis (90' Nerijus Valskis), Rafael Ledesma, Arturas Jersovas (65' Ilgiz Fattakhov). Coach: Andrei Zygmantovich (BLR).
Booket: 90' Yuri Vorobyev; 62' Arturas Jersovas.

Semifinal

01.25
16.00  BATE BORISOV - KHAZAR LENKORAN  1:2 (0:0). SKK Petersburgskiy. 1200. Andris Sipailo (LVA).
Goals: 72' Vitali Rodionov; 71' Rahid Amirguliyev, 88' Rahid Amirguliyev.
BATE: Sergei Veremko, Anton Sakharov, Vladimir Rzhevsky, Sergei Sosnovsky, Yuri Ostroukh (46' Dmitri Platonov, 86' Pavel Nekhaychik), Aliaksandr Yermakovich (55' Aliaksei Zaitsev), Dmitri Likhtarovich (69' Maxim Skavysh), Mikhail Sivakou (46' Pavel Platonov), Sergei Krivets, Vitali Rodionov, Vitali Kazantsev (41' Maxim Zhaunerchyk). Coach: Viktor Goncharenko.
KHA: Kamran Agayev, Mahir Shukurov, Rusland Poladov, Elmar Bakhshiyev, Zaur Ramazanov, Konstadin Djanbazov, Rodormir Todorov (60' Rahid Amirguliyev), Rashad Abdullayev (90' Fizuli Mammadov), Darius Zutautas, Mario Sergio Souza, Diego Souza (86' Ceyhun Sultanov). Coach: Agasalim Mirjavadov.
Booket: 48' Vladimir Rzhevsky, 70' Anton Sakharov, 76' Vitali Rodionov.
19.00  PAXTAKOR TASHKENT - FBK KAUNAS  3:1 (1:1). SKK Petersburgskiy. 1000. Oleg Orekhov (UKR).
Goals: 15' (pk) Givi Kvaratskhelia; 17' (pk) Anvarjon Soliev, 75' Z.Tadjiev, 80' Aqmal Xolmatov.
PAX: Temur Jorayev, Ilhomjon Suyunov (85' Komoliddin Tojiiyev), Asror Aliqulov, Aleksandr Kletskov, Islom Inomov, Aqmal Xolmatov (90' Rustam Azomov), Anzur Ismoilov, Odil Ahmedov, Ildar Magdeev (88' Sadriddin Abdullayev), Anvarjon Soliev (72' Farhod Tojiiyev), Zayniddin Tojiiyev (82' Renat Bayramov). Coach: Ravshan Xaydarov.
KAU: Sebastian Dreer, Pascal Mendy (57' Dainius Regelskis), Mindaugas Baguzis, Yanko Valkanov, Nukri Manchkhava, Giedrius Barevicius (69' Vygantas Zubavicius), Givi Kvaratskhelia (59' Linas Pilibaitis), Fernando Screpis (85' Akaki Khubutia), Vytautas Luksa (54' Edin Pehlic), Rafael Ledesma, Arturas Jersovas (57' Mindaugas Grigalevicius). Coach: Andrei Zygmantovich (BLR).
Booket: 6' Ildar Magdeev, 14' Aleksandr Kletskov, 14' Temur Jorayev, 73' Zayniddin Tojiiyev; 45' Givi Kvaratskhelia.

FINAL

01.27
15.00  KHAZAR LENKORAN - PAXTAKOR TASHKENT  4:3 (2:2). SKK Petersburgskiy. 8000. Nikolai Ivanov (RUS).
Goals: 6' Rahid Amirguliyev, 43' Zaur Ramazanov, 49' Diego Souza, 65' Mario Sergio Souza; 3' Ildar Magdeev, 27' Anvarjon Soliev, 57' Islom Inomov.
KHA: Kamran Agayev, Mahir Shukurov, Emin Guliyev, Rusland Poladov (66' Rodormir Todorov), Elmar Bakhshiyev, Zaur Ramazanov, Rahid Amirguliyev, Konstadin Djanbazov, Rashad Abdullayev (81' Alim Gurbanov), Mario Sergio Souza (90' Ceyhun Sultanov), Diego Souza. Coach: Agasalim Mirjavadov.
PAX: Temur Jorayev, Ilhomjon Suyunov, Asror Aliqulov, Aleksandr Kletskov (84' Renat Bayramov), Islom Inomov, Aqmal Xolmatov, Anzur Ismoilov (69' Komoliddin Tojiiyev), Odil Ahmedov, Ildar Magdeev, Anvarjon Soliev (78' Sadriddin Abdullayev), Zayniddin Tojiiyev (71' Farhod Tojiiyev). Coach: Ravshan Xaydarov.
Booket: 21' Elmar Bakhshiyev, 56' Zaur Ramazanov, 76' Konstadin Djanbazov, 90' Rashad Abdullayev; 31' Islom Inomov.


2009

2009.01.17-25 Moscow

A. Rubin Kazan (RUS), Ararat Yerevan (ARM), Aqtobe Aktyubinsk (KAZ), Paxtakor Tashkent (UZB)
B. FK Asgabat (TRK), MTZ-RIPO Minsk (BLR), Ekranas Panevezys (LTU), Russia U-21
C. Shakhtar Donetsk (UKR), Sheriff Tiraspol (MDA), Levadia Tallinn (EST), Regar-TadAz Tursunzade (TAD)
D. Inter Baku (AZR), FK Ventspils (LVA), Dordoy-Dinamo Naryn (KYR), Inter Turku (FIN)

A

01.17
19.00  RUBIN KAZAN - PAXTAKOR TASHKENT  1:1 (0:1). SK Olimpyiski. 3500. Vusal Aliyev (AZE).
Goals: 51' Hasan Kabze; 13' Aleksandr Geynrikh.
RUB: Nukri Revishvili, Stjepan Tomas, Lasha Salukvadze, Andrey Kobenko (72' Vladimir Dyadun), Cristian Noboa (83' Alexey Kotlyarov), Yevgeny Balyaikin (61' Vadim Afonin), Sergey Nesterenko, Vagiz Galiulin, Alexander Yarkin (67' Igor Portnyagin), Mikhail Mishchenko (46' Alexander Kulikov), Hasan Kabze. Coach: Yuri Utkulbayev.
PAX: Ignati Nesterov, Bojan Miladinovic, Asror Aliqulov (74' Ahrol Riskullaev), Darko Markovic (82' Uche Iheruome), Aleksandr Geynrikh, Shavkatjon Mullajanov (81' Sadriddin Abdullayev), Ildar Magdeev, Milan Nikolic (67' Renat Bayramov), Anzur Ismailov, Odil Ahmedov, Stanislav Andreev. Coach: Viktor Jalilov.
Booket: 35' Mikhail Mishchenko, 83' Vadim Afonin, 88' Hasan Kabze; 25' Anzur Ismailov, 61' Darko Markovic.
19.00  ARARAT YEREVAN - AQTOBE AKTYUBINSK  1:3 (0:3). Dinamo. 200. Muzaffar Abdullayev (KYR).
Goals: 80' Nshan Erzrumyan; 18' Marat Khairullin, 37' Marat Khairullin, 45' Ostapenko.
ARA: Nikolay Sargsyan (79' Gevorg Prazyan), Vahe Mehrabyan, Hrayr Mkoyan, Artur Petrosyan, Vachtang Karapetyan (23' Artak Grigoryan), Artashes Antonyan (73' Arsen Martirosyan), Karen Navoyan, Edgar Safaryan (74' Andranik Tadevosyan), Sergey Erzrumyan (64' Davit Grigorayn), Nshan Erzrumyan, Ara Voskonyan (44' Gevorg Nranyan). Coach: Ashot Kirakosyan.
AQT: Andrey Sidelnikov (90' Sergey Boychenko), Anton Chichulin, Yuri Logvinenko, Emil Kenjisariyev (88' Kayrat Utabayev), Andrey Lavrik (66' Andrey Bogomolov), Samat Smakov, Ulugbek Asanbayev (60' Aleksandr Mitrofanov), Sergey Ostapenko (62' Murat Tleshev), Marat Khairullin (75' Aleksey Kosolapov), Sergey Strukov, Konstantin Golovskoy (69' Vitaliy Ushakov). Coach: Vladimir Mukhanov (RUS).
01.18
19.00  RUBIN KAZAN - AQTOBE AKTYUBINSK  0:2 (0:1).  SK Olimpiyski. 1700. Andrejs Sipailo (LVA).
Goals: 41' Emil Kenjisariyev, 59' Sergey Strukov.
RUB: Nukri Revishvili, Stjepan Tomas, Lasha Salukvadze, Andrey Kobenko (80' Rustem Mukhametshin), Cristian Noboa, Sergey Nesterenko (75' Mikhail Mishchenko), Alexander Kulikov, Vadim Afonin, Vagiz Galiulin (73' Alexey Kotlyarov), Vladimir Dyadun (63' Igor Portnyagin), Hasan Kabze. Coach: Yuri Utkulbayev.
AQT: Andrey Sidelnikov, Samat Smakov, Anton Chichulin, Yuri Logvinenko, Emil Kenjisariyev, Andrey Lavrik, Ulugbek Asanbayev (64' Aleksandr Mitrofanov), Sergey Ostapenko (59' Murat Tleshev), Marat Khairullin, Sergey Strukov, Konstantin Golovskoy (90' Andrey Bogomolov). Coach: Vladimir Mukhanov (RUS).
19.00  PAXTAKOR TASHKENT - ARARAT YEREVAN  4:1 (3:1). Dinamo. 500. S.Tsinkevich (BLR).
Goals: 17' Aleksandr Geynrikh, 36' Uche Iheruome, 42' Odil Ahmedov, 58' Zayniddin Tadjiev; 33' Gevorg Nranyan.
PAX: Ignati Nesterov, Aleksandr Kletskov, Ahrol Riskullaev, Uche Iheruome (67' Dilshod Sharofetdinov), Aleksandr Geynrikh (46' Zayniddin Tadjiev), Shavkatjon Mullajanov, Ildar Magdeev (67' Mirzakamor Kamolov), Renat Bayramov (73' Sadriddin Abdullayev), Anzur Ismailov, Odil Ahmedov (61' Darko Markovic), Stanislav Andreev. Coach: Viktor Jalilov.
ARA: Gevorg Prazyan (61' Nikolay Sargsyan), Hrayr Mkoyan, Karen Navoyan (77' Gevorg Karapetyan), Sergey Erzrumyan (79' Artashes Antonyan), Nshan Erzrumyan (77' Vilen Barseghyan), Gevorg Nranyan, Arsen Martirosyan (50' Andranik Tadevosyan), Davit Grigorayn (58' Edgar Safaryan), Artak Grigoryan, Artur Petrosyan, Vahe Mehrabyan (82' Vachtang Karapetyan). Coach: Ashot Kirakosyan.
Booket: 63' Darko Markovic; 21' Nshan Erzrumyan, 61' Vahe Mehrabyan, 68' Artak Grigoryan.
01.20
19.00  ARARAT YEREVAN - RUBIN KAZAN  2:3 (1:0).  SK Olimpiyski. 1000. Oleh Orekhov (UKR).
Goals: 26' Sargis Movsisyan, 55' Sergey Erzrumyan; 60' Hasan Kabze, 67' (pk) Hasan Kabze, 84' Alexander Kulikov.
ARA: Nikolay Sargsyan, Vahe Mehrabyan, Hrayr Mkoyan, Artur Petrosyan, Artashes Antonyan (86' Edgar Safaryan), Artak Grigoryan, Sergey Erzrumyan (83' Davit Grigorayn), Karen Navoyan, Andranik Tadevosyan (72' Arsen Martirosyan), Gevorg Nranyan, Sargis Movsisyan (58' Nshan Erzrumyan). Coach: Ashot Kirakosyan.
RUB: Evgeny Cheremisin, Mikhail Mishchenko, Sergey Nesterenko, Alexander Kulikov, Igor Klimov, Alexey Kotlyarov, Ilya Kukharchuk, Peter Gitselov, Rustem Mukhamedshin, Vladimir Dyadun (58' Igor Portnyagin), Hasan Kabze. Coach: Yuri Utkulbayev.
19.00  AQTOBE AKTYUBINSK - PAXTAKOR TASHKENT  1:1 (1:1). Dinamo. 300. Allabergen Sapaev (TRK).
Goals: 38' Murat Tleshev; 18' Uche Iheruome.
AQT: Andrey Sidelnikov (46' Sergey Boychenko), Kayrat Utabayev, Aleksey Kosolapov, Samat Smakov, Aleksandr Mitrofanov (89' Azat Ersalimov), Emil Kenjisariyev (44' Aleksandr Kirov), Andrey Lavrik (45' Vitaliy Ushakov), Murat Tleshev (62' Yuri Logvinenko), Sergey Strukov (67' Marat Khairullin), Konstantin Golovskoy (55' Ulugbek Asanbayev), Andrey Bogomolov. Coach: Vladimir Mukhanov (RUS).
PAX: Ignati Nesterov (46 Temur Jurayev), Asror Aliqulov, Zayniddin Tadjiev (46' Aleksandr Geynrikh), Sadriddin Abdullayev, Aleksandr Kletskov, Uche Iheruome (53' Dilshod Sharofetdinov), Shavkatjon Mullajanov, Ildar Magdeev (46' Mirzakamor Kamolov), Anzur Ismailov (46' Ahrol Riskullaev), Odil Ahmedov (46' Renat Bayramov), Stanislav Andreev. Coach: Viktor Jalilov.

1. Aqtobe Aktyubinsk       XXX  1:1  2:0  3:1   3  2 1 0  6:2  7
2. Paxtakor Tashkent       1:1  XXX  1:1  4:1   3  1 2 0  6:3  5
3. Rubin Kazan             0:2  1:1  XXX  3:2   3  1 1 1  4:5  4
4. Ararat Yerevan          1:4  1:3  2:3  XXX   3  0 0 3  4:10 0

B

01.17
17.00  FK ASGABAT - RUSSIA U-21  0:0. SK Olimpiyski. 2300. Aleksandr Gauser (KAZ).
ASG: Maksatmyrat Shamyradov, Ilyas Minhairov (46' Maxim Belykh), Begli Annageldiyev, Dovletgeldy Durdyev, Arif Mirzoyev (46' Gahrymanberdi Conkayev), Batyr Atamammedov (46' Serdar Geldyev), Kerim Atayev, Muratberdi Bayliyev, Parahat Annaberdyev (46' Aleksey Pronchenko), Begencmuhammet Kuliyev (46' Berdy Shamuradov), Rustam Saparov (46' Ruslan Mingazov). Coach: Nurgeldy Sahatov.
RUS: Valeriy Polyakov, Roman Amirkhanov, Igor Smolnikov (46' Dmitriy Tikhonov), Ilya Gultyaev, Sergey Shustikov, Anton Kozlov (46' Aleksandr Khramov), Aleksandr Stavpets (58' Anton Sosnin), Igor Gorbatenko (70' Roman Panin), Aleksandr Bebikh, Artur Valikaev (65' Aleksandr Denisov), Andrey Ivanov. Coach: Igor Kolyvanov.
Booket: 60' Aleksandr Bebikh.
17.00  MTZ-RIPO MINSK - EKRANAS PANEVEZYS  0:2 (0:0). Dinamo. 200. Kristo Tohver (EST).
Goals: 75' Taavi Rahn, 78' Deimantas Bicka.
MTZ: Aleksandr Sulima, Aleksandr Stashchenyuk (81' Elmar Kheirov), Dilaver Zrnanovic, Aboubacar Camara (46' AleksandrTolkanitsa), Dmitry Shegrikovich, Igor Maltsev (46' Nicolas Ceolin), Nikolai Osipovich, Oleg Popel (84' Aleksandr Skshinetskyi), Maksim Bordachyov, Denis Sashcheko (72' Maksim Vitus), Mikhail Eremchuk. Coach: Yuri Puntus.
EKR: Vytautas Cerniauskas, Dusan Matovic, Dainius Gleveckas, Nerijus Sasnauskas, Taavi Rahn, Dominykas Galkevicius (68' Zilvinas Banys), Deimantas Bicka (79' Andrius Arlauskas), Paulius Janusauskas (54' Dainius Saulenas), Serghei Pogreban, Stephen Ademolu (68' Tadas Markevicius), Valdas Trakys. Coach: Valdas Urbonas.
Booket: 32' Aboubacar Camara.
01.18
17.00  RUSSIA U-21 - EKRANAS PANEVEZYS  0:1 (0:1). SK Olimpiyski. 2000. Vadim Agishev (UZB).
Goals: 13' Dusan Matovic.
RUS: Valeriy Polyakov, Roman Amirkhanov, Igor Smolnikov (46' Aleksandr Bebikh), Anton Sosnin (70' Aleksandr Denisov), Sergey Shustikov, Anton Kozlov (59' Dmitriy Tikhonov), Aleksandr Stavpets (78' Aleksandr Khramov), Igor Gorbatenko, Artur Valikaev, Yuri Medvedev, Andrey Ivanov. Coach: Igor Kolyvanov.
EKR: Vytautas Cerniauskas, Dusan Matovic, Nerijus Sasnauskas, Taavi Rahn, Andrius Arlauskas (86' Dainius Gleveckas), Zilvinas Banys (46' Deimantas Bicka), Paulius Janusauskas (58' Deividas Padaigis), Serghei Pogreban (68' Dominykas Galkevicius), Stephen Ademolu, Tadas Markevicius (46' Dainius Saulenas), Valdas Trakys (46' Aurimas Marcinkevicius). Coach: Valdas Urbonas.
Booket: 44' Dusan Matovic; 87' Aleksandr Denisov, 88' Igor Gorbatenko.
17.00  FK ASGABAT - MTZ-RIPO MINSK  0:4 (0:2). Dinamo. 1000. Ghenadie Sidenco (MDA).
Goals: 17' Denis Sashcheko, 42' Aboubacar Camara, 54' Nicolas Ceolin, 57' Nicolas Ceolin.
ASG: Maksatmyrat Shamyradov (68' Kuznetsov), Begli Annageldiyev, Maxim Belykh (62' Rustam Saparov), Arif Mirzoyev (46' Kerim Atayev), Serdar Geldyev (56' Batyr Atamammedov), Guvanc Hangeldiyev, Ruslan Mingazov, Gahrymanberdi Conkayev, Muratberdi Bayliyev (46' Ilyas Minhairov), Parahat Annaberdyev, Berdy Shamuradov (68' Dovletgeldy Durdyev). Coach: Nurgeldy Sahatov.
MTZ: Aleksandr Sulima, Aleksandr Skshinetskyi (74' Maksim Vitus), Aleksandr Stashchenyuk (77' Elmar Kheirov), Dilaver Zrnanovic, Aboubacar Camara, AleksandrTolkanitsa (77' Arzu Nasibov), Mikhail Eremchuk (46' Nicolas Ceolin), Denis Sashcheko (63' Igor Maltsev), Dmitry Shegrikovich (68' Oleg Popel), Nikolai Osipovich, Maksim Bordachyov. Coach: Yuri Puntus.
Booket: 43' Begli Annageldiyev, 80' Gahrymanberdi Conkayev; 88' Igor Maltsev, 88' Aboubacar Camara.
Sent Off: 83' Begli Annageldiyev.
01.20
17.00  RUSSIA U-21 - MTZ-RIPO MINSK  0:2 (0:0).  SK Olimpiyski. 500. Kristo Tohver (EST).
Goals: 54' Nicolas Ceolin, 89' Denis Sashcheko.
RUS: Maksim Shumailov, Roman Amirkhanov, Anton Sosnin, Ilya Gutlyaev, Sergey Shustikov, Anton Kozlov (66' Igor Smolnikov), Aleksandr Stavpets, Igor Gorbatenko (64' Aleksandr Denisov), Aleksandr Bebikh (76' Dmitriy Tikhonov), Artur Valikaev (74' Roman Panin), Andrey Ivanov. Coach: Igor Kolyvanov.
MTZ: Sergey Kurganskiy, Aleksandr Skshinetskyi, Aleksandr Stashchenyuk (46' Dmitry Shegrikovich), Arzu Nasibov (46' AleksandrTolkanitsa), Nicolas Ceolin, Igor Maltsev (46' Maksim Bordachyov), Elmar Kheirov (60' Denis Sashcheko), Maksim Vitus, Nikolai Osipovich, Oleg Popel (46' Dilaver Zrnanovic), Dmitriy Kharitonchik (46' Mikhail Eremchuk). Coach: Yuri Puntus.
Booket: 84' Andrey Ivanov.
17.00  EKRANAS PANEVEZYS - FK ASGABAT  3:1 (0:0). Dinamo. 300. Sergey Karasev (RUS).
Goals: 48' Serghei Pogreban, 71' Valdas Trakys, 86' Valdas Trakys; 90' Ruslan Mingazov.
EKR: Vytautas Cerniauskas (70' Tadas Kauneckas), Dusan Matovic, Dainius Gleveckas, Deividas Padaigis, Taavi Rahn, Dominykas Galkevicius, Deimantas Bicka (63' Nerijus Sasnauskas), Andrius Arlauskas (27' Zilvinas Banys), Paulius Janusauskas (68' Tadas Markevicius), Serghei Pogreban (70' Stephen Ademolu), Aurimas Marcinkevicius (46' Valdas Trakys). Coach: Valdas Urbonas.
ASG: Maksatmyrat Shamyradov (69' Kuznetsov), Dovletgeldy Durdyev (40' Berdy Shamuradov), Serdar Geldyev (76' Arslanmyrat Amanov), Guvanc Hangeldiyev (52' Begencmuhammet Kuliyev), Kerim Atayev, Ruslan Mingazov, Aleksey Pronchenko, Arif Mirzoyev (46' Gahrymanberdi Conkayev), Muratberdi Bayliyev, Parahat Annaberdyev, Rustam Saparov (67' Ilyas Minhairov). Coach: Nurgeldy Sahatov.
Booket: 20' Dusan Matovic; 29' Muratberdi Bayliyev.

1. Ekranas Panevezys       XXX  2:0  3:1  1:0   3  3 0 0  6:1  9
2. MTZ-RIPO Minsk          0:2  XXX  4:0  2:0   3  2 0 1  6:2  6
4. FK Asgabat              1:3  0:4  XXX  0:0   3  0 1 2  1:7  1
3. Russia U-21             0:1  0:2  0:0  XXX   3  0 1 2  0:3  1

C

01.17
15.00  SHAKHTAR DONETSK - SHERIFF TIRASPOL  0:4 (0:3). SK Olimpiyski. 1000. Vladislav Bezborodov (RUS).
Goals: 21' Alexandr Erokhin, 23' Vitaly Bulat, 28' Alexandr Erokhin, 66' Alexandr Erokhin.
SHA: Dmytro Lukach (26' Mykyta Kryukov), Yevhen Bredun (69' Konstantyn Voznyuk), Maxym Bilyy, Olexander Holikov, Hennadiy Klymenko, Maxym Kovalev (49' Serhiiy Harashchenkov), Vladyslav Nasybulin, Stanyslav Peredistyy, Vitaliy Ponomar, Vladimir Priyomov (81' Sergiy Zaika), Yaroslav Yampol (66' Vladyslav Nekhtiy). Coach: Ihor Leonov.
SHE: Stanislav Namasco, Vazha Tarkhnishvili, Andrei Corneencov, Aleksander Suvorov (61' Vladimir Volkov), Alexandr Erokhin (69' Constantin Mandricenco), Amat Andre Diedu (61' Wilfried Benjamin Balima), Constantin Dorian Arbanas, Igor Karpovic, Jose Nadson (46' Abdoul-Gafar Mamah), Vitaly Bulat (69' Florent Rouamba), Luis Antonio Rodriguez. Coach: Leonid Koutchouk (BLR).
Booket: 43' Bredun, 71' Hennadiy Klymenko; 17' Luis Antonio Rodriguez, 30' Alexandr Erokhin, 75' Constantin Dorian Arbanas.
15.00  LEVADIA TALLINN - REGAR-TADAZ TURSUNZADE  1:1 (1:1). Dinamo. 100. Yuri Baskakov (RUS).
Goals: 25' Nikita Andrejev; 7' Ilhom Ortikov.
LEV: Martin Kaalma, Andrei Kalimullin, Igor Morozov (68' Eino Puri), Vitali Leitan, Konstantin Nahk, Vitali Gussev, Kristian Marmor, Deniss Malov, Nikita Andrejev, Sander Puri, Taijo Teniste. Coach: Igor Prins.
REG: Alisher Dodov, Davronjon Tuhtasunov (33' Shujoat Nematov), Maruf Rustamov (63' Davronjon Ergashev), Farruh Choriyev, Ibrahim Rabimov (69' Arhipov), Sardorbek Eminov, Djamshed Ismoilov (46' Hurshed Mahmudov), Said Ergashev, Rahmonali Borotov (46' Aliser Usmasov), Odil Irgashev, Ilhom Ortikov. Coach: Mahmajon Habibullayev.
Booket: 6' Kristian Marmor, 16' Vitali Leitan, 44' Konstantin Nahk; 37' Maruf Rustamov, 65' Ibrahim Rabimov, 90' Said Ergashev.
01.18
15.00  SHAKHTAR DONETSK - LEVADIA TALLINN  2:1 (1:1).  SK Olimpiyski. 500. Aleksandr Kolobaev (RUS).
Goals: 9' Priyomov, 80' Bredun; 38' Vitali Gussev.
SHA: Mykyta Kryukov, Yevhen Bredun (83' Maksym Maksymenko), Olexander Holikov, Hennadiy Klymenko, Maxym Kovalev, Vladyslav Nasybulin (90' Sergiy Zaika), Stanyslav Peredistyy, Vitaliy Ponomar (88' Vladyslav Nekhtiy), Vladimir Priyomov, Yaroslav Yampol (73' Serhiiy Harashchenkov), Konstantyn Voznyuk. Coach: Ihor Leonov.
LEV: Martin Kaalma, Andrei Kalimullin, Vitali Leitan (81' Igor Subbotin), Konstantin Nahk, Vitali Gussev (61' Yaroslav Dmitriev), Kristian Marmor, Deniss Malov (66' Aleks Mones), Nikita Andreev (81' Indrek Zelinski), Sander Puri, Taijo Teniste, Eino Puri. Coach: Igor Prins.
Booket: 39' Stanyslav Peredistyy; 21' Nikita Andreev, 73' Taijo Teniste.
15.00  REGAR-TADAZ TURSUNZADE - SHERIFF TIRASPOL   1:2 (1:0). Dinamo. 400. Almir Kayumov (RUS).
Goals: 37' Ibrahim Rabimov; 48' Alexandr Erokhin, 55' Aleksander Suvorov.
REG: Alisher Dodov, Maruf Rustamov (54' Said Ergashev), Farruh Choriyev (67' Farkhodzon Kholbekov), Ibrahim Rabimov, Djamshed Ismoilov (46' Sardorbek Eminov), Davronjon Ergashev, Askar Ravshanov, Rahmonali Borotov (54' Aliser Ulmasov), Shujoat Nematov (46' Hurshed Mahmudov), Odil Irgashev, Ilhom Ortikov. Coach: Mahmajon Habibullayev.
SHE: Stanislav Namasco, Vladimir Volkov (46' Wilfried Benjamin Balima), Gibril Paye (67' Luis Antonio Rodriguez), Vazha Tarkhnishvili, Andrei Corneencov, Aleksander Suvorov (71' Constantin Mandricenco), Alexandr Erokhin (69' Gheorghi Nicologlo), Igor Karpovic, Florent Rouamba (76' Jose Nadson), Constantin Dorian Arbanas (74' Vitaly Bulat), Abdoul-Gafar Mamah. Coach: Leonid Koutchouk (BLR).
Booket: 30' Maruf Rustamov, 64' Odil Irgashev, 86' Hurshed Mahmudov.
01.20
15.00  SHERIFF TIRASPOL - LEVADIA TALLINN  0:0.  SK Olimpiyski. 500. Maksim Layushkin (RUS).
SHE: Stanislav Namasco, Sinitskikh (69' Abdoul-Gafar Mamah), Vladimir Volkov (63' Nikologlo), Paje, Skripchenko, Constantin Mandricenco (58' Aleksander Suvorov), Pascenko (54' Trukhanov), Wilfried Benjamin Balima (46' Amat Andre Diedu), Florent Rouamba (58' Vitaly Bulat), Fred Nelson, Jose Nadson. Coach: Leonid Koutchouk (BLR).
LEV: Sergei Lepmets, Andrei Kalimullin, Vitali Leitan (75' Igor Subbotin), Aleks Mones (60' Deniss Malov), Konstantin Nahk, Indrek Zelinski (46' Vitali Gussev), Kristian Marmor, Nikita Andrejev (80' Yaroslav Dmitriev), Sander Puri, Eino Puri (80' Artiom Artyunin), Taijo Teniste. Coach: Igor Prins.
Booket: 4' Sinitskikh, 19' Skripchenko, 75' Paje.
15.00  REGAR-TADAZ TURSUNZADE - SHAKHTAR DONETSK  4:1 (2:0). Dinamo. 300. Aleksandr Gauser (KAZ).
Goals: 36' Ibrahim Rabimov, Hurshed Mahmudov, 48' Ibrahim Rabimov, 59' Ibrahim Rabimov; 73' Vladyslav Nasybulin.
REG: Alisher Dodov, Farruh Choriyev, Ibrahim Rabimov (77' Sardorbek Eminov), Hurshed Mahmudov, Djamshed Ismoilov (85' Sharifov), Davronjon Ergashev, Rahmonali Borotov (71' Farkhodzon Kholbekov), Shujoat Nematov (80' Askar Ravshanov), Said Ergashev, Odil Irgashev, Ilhom Ortikov. Coach: Mahmajon Habibullayev.
SHA: Mykyta Kryukov (53' Dmytro Lukach), Yevhen Bredun (64' Sergiy Zaika), Olexander Holikov, Hennadiy Klymenko, Maxym Kovalev, Vladyslav Nasybulin, Stanyslav Peredistyy, Vitaliy Ponomar (71' Maksym Maksymenko), Vladimir Priyomov (53' Vladyslav Nekhtiy), Yaroslav Yampol (38' Serhiiy Harashchenkov), Konstantyn Voznyuk (88' Petro Oparin). Coach: Ihor Leonov.
Booket: 28' Davronjon Ergashev, 85' Farkhodzon Kholbekov; 33' Vitaliy Ponomar, 78' Vladyslav Nasybulin, 88' Petro Oparin.

1. Sheriff Tiraspol        XXX  2:1  4:0  0:0   3  2 1 0  6:1  7
2. Regar-TadAz Tursunzade  1:2  XXX  4:1  1:1   3  1 1 1  6:4  4
3. Shakhtar Donetsk        0:4  1:4  XXX  2:1   3  1 0 2  3:9  3
4. Levadia Tallinn         0:0  1:1  1:2  XXX   3  0 2 1  2:3  2

D

01.17
13.00  FK VENTSPILS - INTER TURKU  3:1 (3:1).  SK Olimpiyski. 800. Sergey Karasev (RUS).
Goals: 4' Vits Rimkus, 15' Vits Rimkus, 42' Vits Rimkus; 30' Mika Ojala.
VEN: Andris Vanins, Jurijs Zigajevs (73' Ritvars Rugins), Jevgenijs Kosmacevs, Sasa Cilinsek (83' Vladimirs Bespalovs), Deniss Kacanovs, Zurab Menteshashvili (59' Aleksandr Misikov), Igors Savcenkovs, Ivan Shpakov (67' Artis Lazdins), Grigory Cirkin, Igor Tsigirlash (67' Alexandru Dedov), Vits Rimkus (73' Miki Kjeldsen). Coach: Romans Grigorcuks.
TUR: Oskari Forsman, Joni Vuorinen, Robert Schutch, Jermu Gustafsson (46' Jussi Hendriksson), Guillano Grot (46' Mikhail Sorokin), Joni Aho, Severi Paajanen (89' Ville Makila), Mika Ojala, Ats Purje (83' Pablo Gomez-Marttila), Arttu Seppala, Joni Kauko (46' Timo Furuholm). Coatch: Job Dragtsma (HOL).
Booket: 42' Grigory Cirkin; 48' Jussi Hendriksson.
13.00  DORDOY-DINAMO NARYN - INTER BAKU  0:0. Dinamo. 500. Nerijus Dunauskas (LTU).
DOR: Pavel Matiash, Talant Samsaliev (62' Igor Kudrenko), Ruslan Sydykov, Elaija Aryj (64' Davron Askarov), Azamat Baimatov, Mirlan Murzaev (46' William Gijan, 73' Dmitriy Bodryagin), Maka Koum, David Tetteh, Narek Mirzoyev, Vadim Harchenko, Islam Shashmiyev (39' Faruh Abitov), Aleksey Galkin (89' Sergey Kniazev). Coach: Sergey Dvoryankov (RUS).
BAK: Raymundo J. Wilson, Danildo Accioly, Milan Zagorac, Aliyar Ismailov, Bronislav Cervenka (66' Oleg Shishkin), Petar Zlatinov (76' Walter Guglielmone), Elvin Mammedov, Goran Arnaut, Ion Testimitanu, Andrejs Rubins, Augusto Andaveris. Coach: Valentin Khodukin (UKR).
Booket: 4' Elaija Aryj, 85' Aleksey Galkin.
01.18
13.00  INTER TURKU - INTER BAKU  1:3 (0:2).  SK Olimpiyski. 530. Oleh Orehov (UKR).
Goals: 48' Arttu Seppala; 24' Andrejs Rubins, 32' Khagani Mammedov, 75' (pk) Walter Guglielmone.
TUR: Oskari Forsman, Joni Vuorinen (46' Casei Odei), Robert Schutch (67' Joni Kauko), Jermu Gustafsson, Guillano Grot, Joni Aho, Severi Paajanen (85' Pablo Gomez-Marttila), Jussi Hendriksson, Mika Ojala, Ats Purje (46' Arttu Seppala), Timo Furuholm. Coatch: Job Dragtsma (HOL).
BAK: Raymundo J. Wilson, Danildo Accioly, Milan Zagorac, Aliyar Ismailov, Khagani Mammedov (55' Augusto Andaveris), Oleg Shishkin (63' Petar Zlatinov), Walter Guglielmone (75' Tadas Labukas), Elvin Mammedov (85' Clayton Oliveira), Goran Arnaut, Ion Testimitanu, Andrejs Rubins.  Coach: Valentin Khodukin (UKR).
13.00  FK VENTSPILS - DORDOY-DINAMO NARYN  1:0 (0:0). Dinamo. 200. Karen Nalbandyan (ARM).
Goal: 90' Vits Rimkus.
VEN: Andrejs Pavlovs, Jurijs Zigajevs, Jevgenijs Kosmacevs, Sasa Cilinsek, Deniss Kacanovs, Zurab Menteshashvili, Igors Savcenkovs, Ivan Shpakov, Grigory Cirkin, Igor Tsigirlash (46' Alexandru Dedov), Vits Rimkus. Coach: Romans Grigorcuks.
DOR: Pavel Matiash, Talant Samsaliev (46' Faruh Abitov), Ruslan Sydykov, Azamat Baimatov, Maka Koum (56' Umarashvili), Davron Askarov (40' Ildar Amirov, 78' Dmitriy Bodryagin), David Tetteh, Daniel Tago (46' Sergey Kniazev), Vadim Harchenko, Igor Kudrenko, Aleksey Galkin (63' Mirlan Murzaev). Coach: Sergey Dvoryankov (RUS).
01.20
13.00  INTER BAKU - FK VENTSPILS  2:0 (0:0).  SK Olimpiyski. 150. Vladislav Bezborodov (RUS).
Goals: 51' Bronislav Cervenka, 87' Augusto Andaveris.
BAK: Raymundo J. Wilson, Danildo Accioly, Aliyar Ismailov, Samir Abbasov, Bronislav Cervenka, Petar Zlatinov, Goran Arnaut (68' Walter Guglielmone), Ion Testimitanu (81' Milan Zagorac), Andrejs Rubins, Tadas Labukas (81' Ruhid Yusubov), Augusto Andaveris. Coach: Valentin Khodukin (UKR).
VEN: Andris Vanins (81' Maris Eltermanis), Jurijs Zigajevs (50' Igor Tsigirlash), Ritvars Rugins, Sasa Cilinsek (78' Pavel Khokhlov), Vladimirs Bespalovs, Aleksandr Misikov, Jean-Paul N'deki (53' Igors Savcenkovs), Miki Kjeldsen (46' Ivan Shpakov), Artis Lazdins (46' Arturs Zjuzins), Grigory Cirkin (61' Deniss Kacanovs), Visvaldis Ignatans. Coach: Romans Grigorcuks.
Booket: 19' Goran Arnaut; 12' Jean-Paul N'deki, 58' Igors Savcenkovs.
13.00  INTER TURKU - DORDOY-DINAMO NARYN  3:3 (1:1). Dinamo. 300. Ravshan Ishmatov (TAD).
Goals: 18' Arttu Seppala, 52' Timo Furuholm, 82' Ville Makila; 20' Maka Koum, 73' Thiago, 89' Ruslan Sydykov.
TUR: Oskari Forsman (46' Eemeli Reponen), Francis Kasonde, Robert Schutch, Timo Furuholm (72' Guillano Grot), Arttu Seppala, Pablo Gomez-Marttila, Joni Kauko, Ville Makila, William Njobvu, Behar Cimili (75' Severi Paajanen), Emmanuel Mbola. Coatch: Job Dragtsma (HOL).
DOR: Vladislav Volkov, Talant Samsaliev (33' Faruh Abitov), Ruslan Sydykov, Sergey Kniazev (65' Ildar Amirov), Elaija Aryj, Mirlan Murzaev (66' David Tetteh), Maka Koum, Artem Muladjanov (46' Daniel Tago), Davron Askarov (42' Ruslan Umarashvili), Vadim Harchenko, Igor Kudrenko. Coach: Sergey Dvoryankov (RUS).
Booket: 70' Emmanuel Mbola; 57' Igor Kudrenko.

1. Inter Baku              XXX  2:0  0:0  3:1   3  2 1 0  5:1  7
2. FK Ventspils            0:2  XXX  1:0  3:1   3  2 0 1  4:3  6
3. Dordoy-Dinamo Naryn     0:0  0:1  XXX  3:3   3  0 2 1  3:4  2
4. Inter Turku             1:3  1:3  3:3  XXX   3  0 1 2  5:9  1

Quarterfinal

01.21
13.00  INTER BAKU - REGAR-TADAZ TURSUNZADE  2:0 (1:0).  SK Olimpiyski. 1000. Yuri Baskakov (RUS).
Goals: 24' Andrejs Rubins, 48' (pk) Walter Guglielmone.
BAK: Svilen Simeonov, Danildo Accioly, Aliyar Ismailov, Abasov, Mustafaev (78' Marko Petrovic), Bronislav Cervenka, Petar Zlatinov, Goran Arnaut (65' Oleg Shishkin), Andrejs Rubins (82' Shahriyar Rahimov), Javid Huseynov (41' Walter Guglielmone), Augusto Andaveris (52' Asif Mamedov). Coach: Valentin Khodukin (UKR).
REG: Alisher Dodov (87' Vladimir Sysoyev), Maruf Rustamov (52' Safar Karimov), Farruh Choriyev, Ibrahim Rabimov (71' Farkhodzon Kholbekov), Hurshed Mahmudov, Djamshed Ismoilov (78' Sharifov), Rahmonali Borotov, Shujoat Nematov (55' Askardjon Ravshanov), Davronjon Ergashev, Said Ergashev (55' Sardorbek Eminov), Ilhom Ortikov (57' Aliser Ulmasov). Coach: Mahmajon Habibullayev.
15.00  EKRANAS PANEVEZYS - PAXTAKOR TASHKENT  1:1 (0:1). 2-4 pk.  SK Olimpiyski. 2000. Almir Kayumov (RUS).
Goals: 48' (pk) Deimantas Bicka; 45' Aleksandr Kletskov.
PK: + Deimantas Bicka, Deividas Padaigis; Darko Markovic, Stanislav Andreev, Aleksandr Kletskov, Uche Iheruome; - Nerijus Sasnauskas, Dominykas Galkevicius; Aleksandr Geynrikh.
EKR: Vytautas Cerniauskas, Nerijus Sasnauskas, Dainius Gleveckas, Deividas Padaigis, Taavi Rahn, Dominykas Galkevicius, Deimantas Bicka, Paulius Janusauskas (53' Tadas Markevicius), Serghei Pogreban, Stephen Ademolu, Valdas Trakys (69' Aurimas Marcinkevicius). Coach: Valdas Urbonas.
PAX: Temur Djuraev, Shavkatjon Mullajanov, Aleksandr Kletskov, Asror Aliqulov, Ahrol Riskullaev, Mirzakamor Kamolov (64' Renat Bayramov), Darko Markovic, Stanislav Andreev, Sadriddin Abdullayev (71' Kilichev), Aleksandr Geynrikh, Uche Iheruome. Coach: Viktor Jalilov.
Booket: 5' Taavi Rahn, 6' Stephen Ademolu, 28' Dominykas Galkevicius, 44' Deividas Padaigis, 60' Tadas Markevicius; 62' Stanislav Andreev, 75' Uche Iheruome, 88' Ahrol Riskullaev.
Sent Off: 80' Taavi Rahn; 47' Asror Aliqulov.
17.00  SHERIFF TIRASPOL - FK VENTSPILS  0:0. 5-4 pk. SK Olimpiyski. 1500. Karen Nalbandyan (ARM).
PK: + Andrei Corneencov, Constantin Mandricenco, Vazha Tarkhnishvil, Igor Karpovic, Florent Rouamba; Sasa Cilinsek, Zurab Menteshashvili, Jurijs Zigajevs, Vits Rimkus; - Amat Andre Diedu; Deniss Kacanovs, Jevgenijs Kosmacevs.
SHE: Stanislav Namasco, Vazha Tarkhnishvili, Andrei Corneencov, Alexandr Erokhin (86' Constantin Mandricenco), Aleksander Suvorov (69' Amat Andre Diedu), Wilfried Benjamin Balima, Igor Karpovic, Constantin Dorian Arbanas, Luis Antonio Rodriguez, Abdoul-Gafar Mamah, Vitaly Bulat (89' Florent Rouamba). Coach: Leonid Koutchouk (BLR).
VEN: Andris Vanins, Jurijs Zigajevs, Jevgenijs Kosmacevs, Sasa Cilinsek, Deniss Kacanovs, Zurab Menteshashvili, Igors Savcenkovs, Ivan Shpakov, Grigory Cirkin, Igor Tsigirlash, Vits Rimkus. Coach: Romans Grigorcuks.
Booket: 24' Zurab Menteshashvili, 37' Jevgenijs Kosmacevs, 42' Sasa Cilinsek; 25' Vitaly Bulat, 29' Igor Karpovic.
Sent Off: 39' Romans Grigorcuks (Ventspils coach), 44' Saulius Cechanavicius (Ventspils trainer).
19.00  AQTOBE AKTYUBINSK - MTZ-RIPO MINSK  4:1 (1:1). SK Olimpiyski. 1300. Andrejs Sipailo (LVA).
Goals: 10' Sergey Strukov, 53' Murat Tleshev, 54' Murat Tleshev, 60' Marat Khairullin; 42' Oleg Popel.
AQT: Andrey Sidelnikov (82' Sergey Boychenko), Samat Smakov, Marat Khairullin, Sergey Strukov, Emil Kenjisariyev, Ulugbek Asanbayev (73' Aleksandr Mitrofanov), Yuri Logvinenko (77' Vitaliy Ushakov), Anton Chichulin (65' Kayrat Utabayev), Andrey Lavrik (80' Aleksey Kosolapov), Sergey Ostapenko (46' Murat Tleshev), Konstantin Golovskoy (80' Andrey Bogomolov). Coach: Vladimir Mukhanov (RUS).
MTZ: Aleksandr Sulima (57' Sergey Kurganskiy), Aleksandr Stashchenyuk (71' Aleksandr Skshinetskyi), Dilaver Zrnanovic, Aboubacar Camara, AleksandrTolkanitsa (63' Elmar Kheirov), Mikhail Eremchuk (62' Dmitriy Kharitonchik), Denis Sashcheko (46' Maksim Vitus), Dmitry Shegrikovich, Nikolai Osipovich, Oleg Popel, Maksim Bordachyov (61' Igor Maltsev). Coach: Yuri Puntus.
Booket: 32' Anton Chichulin; 18' Dilaver Zrnanovic, 29' Nikolai Osipovich, 47' Maksim Vitus.

Semifinal

01.23
16.00  PAXTAKOR TASHKENT - SHERIFF TIRASPOL  2:2 (1:0). 3-4 pk.  SK Olimpiyski. 1520. Oleh Orehov (UKR).
Goals: 2' (og) Luis Antonio Rodriguez, 71' Stanislav Andreev; 50' Andrei Corneencov, 76' Jose Nadson.
PK: + Aleksandr Geynrikh, Aleksandr Kletskov, Stanislav Andreev; Aleksander Suvorov, Abdoul-Gafar Mamah, Vazha Tarkhnishvil, Luis Antonio Rodriguez; - Darko Markovic, Renat Bayramov; Constantin Mandricenco.
PAX: Temur Djuraev, Shavkatjon Mullajanov, Aleksandr Kletskov, Dilshod Sharofetdinov, Ahrol Riskullaev, Renat Bayramov, Darko Markovic, Stanislav Andreev, Sadriddin Abdullayev (66' Alisher Azizov), Aleksandr Geynrikh, Uche Iheruome (46' Mirzakamor Kamolov). Coach: Viktor Jalilov.
SHE: Stanislav Namasco, Vazha Tarkhnishvili, Andrei Corneencov, Vladimir Volkov (55' Aleksander Suvorov), Amat Andre Diedu (68' Alexandr Erokhin), Wilfried Benjamin Balima (74' Constantin Mandricenco), Igor Karpovic, Constantin Dorian Arbanas, Luis Antonio Rodriguez, Abdoul-Gafar Mamah, Florent Rouamba (49' Jose Nadson). Coach: Leonid Koutchouk (BLR).
Booket: 55' Darko Markovic; 76' Jose Nadson.
Sent Off: 44' Igor Karpovic.
19.00  INTER BAKU - AQTOBE AKTYUBINSK  0:1 (0:1).  SK Olimpiyski. 3000. Almir Kayumov (RUS).
Goal: 43' Ulugbek Asanbayev.
BAK: Svilen Simeonov, Danildo Accioly, Aliyar Ismailov, Abasov, Bronislav Cervenka, Petar Zlatinov, Asif Mamedov, Goran Arnaut (50' Augusto Andaveris), Ion Testimitanu (46' Khayal Mustafaev), Walter Guglielmone, Andrejs Rubins (38' Tadas Labukas). Coach: Valentin Khodukin (UKR).
AQT: Andrey Sidelnikov, Kayrat Utubayev (86' Anton Chichulin), Samat Smakov (46' Andrey Bogomolov), Marat Khairullin, Sergey Strukov, Emil Kenjisariyev, Ulugbek Asanbayev (82' Aleksandr Mitrofanov), Yuri Logvinenko, Andrey Lavrik, Sergey Ostapenko (55' Murat Tleshev), Konstantin Golovskoy. Coach: Vladimir Mukhanov (RUS).
Booket: 50' Petar Zlatinov, 83' Bronislav Cervenka; 48' Ulugbek Asanbayev, 90' Marat Khairullin.

Final

01.25
13.00  SHERIFF TIRASPOL - AQTOBE AKTYUBINSK  1:1 (1:0). 5-4 pk.  SK Olimpiyski. 3700. Maksim Layushkin (RUS).
Goals: 8' (pk) Aleksander Suvorov; 65' Yuri Logvinenko.
PK: + Vitaly Bulat, Vladimir Volkov, Abdoul-Gafar Mamah, Vazha Tarkhnishvil, Florent Rouamba; Marat Khairullin, Andrey Lavrik, Konstantin Golovskoy, Murat Tleshev; - Emil Kenjisariyev.
SHE: Stanislav Namasco, Vazha Tarkhnishvili, Andrei Corneencov, Alexandr Erokhin, Jose Nadson, Aleksander Suvorov (70' Constantin Mandricenco), Wilfried Benjamin Balima (70 Vladimir Volkov), Constantin Dorian Arbanas (106 Fred Nelson), Luis Antonio Rodriguez, Abdoul-Gafar Mamah, Florent Rouamba. Coach: Leonid Koutchouk (BLR).
AQT: Sergey Boychenko (107 Andrey Sidelnikov), Kayrat Utubayev (59 Marat Khairullin), Aleksey Kosolapov, Aleksandr Mitrofanov, Sergey Strukov, Emil Kenjisariyev, Ulugbek Asanbayev, Yuri Logvinenko, Andrey Lavrik, Sergey Ostapenko (46' Murat Tleshev), Konstantin Golovskoy. Coach: Vladimir Mukhanov (RUS).
Booket: 68' Abdoul-Gafar Mamah, 70' Alexandr Erokhin, 98' Vladimir Volkov; 8' Sergey Boychenko, 55' Yuri Logvinenko, 78' Emil Kenjisariyev, 85' Andrey Lavrik.

2010

2010.01.16-24 Moscow

A. Dnepr Mogilyov (BLR), Dordoy-Dinamo Naryn (KYR), Metalurgs Liepaja (LVA), Rubin Kazan (RUS)
B. FK Baki (AZE), Aqtobe Aktyubinsk (KAZ), HJK Helsinki (FIN), Vakhsh Qurghonteppa (TAD)
C. Dinamo Kiev (UKR), MTTU Asgabat (TRK), Levadia Tallinn (EST), Russia Team
D. Ekranas Panevezys (LTU), Bunyodkor Tashkent (UZB), Dacia Chisineu (MDA), Pyunik Yerevan (ARM)

A

01.16
19.00  RUBIN KAZAN - METALURGS LIEPAJA  0:1 (0:1). SK Olimpyiski. Vladimir Pettay.
Goal: 27' Artjoms Kuznecovs.
RUB: Evgeny Cheremisin, Igor Klimov, Vadim Afonin (77' Serdar Iolomanov), Aleksandr Kulikov, Mikhail Mishchenko (87' Maxim Zhestokov), Ilsour Samigullin, Alexey Kotlyarov, Davron Mirzaev (61' Vladimir Dyadyun), Ildar Bikchantaev (69' Ilya Kukharchuk), Vladimir Chernov (61' Sergey Nesterenko), Igor Portnyagin (61' Aleksandr Yarkin). Coach: Yury Utkulbayev.
MET: Pavels Steinbors, Oskars Klava, Artjoms Kuznecovs, Maksims Rafalskis, Igors Aleksejevs (90' Toms Mezs), Tomas Tamosauskas, Deniss Rakels, Intars Kirchners (12' Dzintars Zirnis), Jurgis Kalns (86' Raivo Kalnins), Kristaps Grebis (61' Vladimirs Kamess), Antons Jemelins. Coach: Rudiger Abramczik.
Booket: 55' Ildar Bikchantayev, 59' Igor Portnyagin; 9' Oskars Klava.
19.00  DNEPR MOGILYOV - DORDOY-DINAMO NARYN  3:1 (3:0). Dinamo. Aleksandr Kolobayev.
Goals: 18' Dzmitry Turlin, 26' Fiodor Cernych, 41' Andrey Lyasyuk; 48' Dmitry Shikurin.
DNE: Ruslan Kapantsow, Yawhen Kapaw, Andriy Honchar, Yawhen Lyakhnyuk, Alyaksandr Bychanok (80' Dzyanis Obrazaw), Maksim Karpovich (84' Eduard Zhawneraw), Andrey Lyasyuk (76' Dzmitry Guntaw), Dzmitry Kalachow, Dzmitry Turlin (71' Andrey Latypaw), Fiodor Cernych (55' Dmytro Tereshchenko), Oleksiy Tupchiy (46' Dzmitry Yevstafyev). Coach: Andrey Skorobogatko.
DOR: Pavel Matiash (46' Vladislav Volkov), Talant Samsaliev, Ruslan Sydykov, Azamat Baymatov, Davron Askarov (62' Nurkal Sataev), Aleksandr Mysikov (84' Sergey Knyazev), Vadim Kharchenko (83' Valery Kichin), Yuri Volos (78' Ildar Amirov), Farrukh Abitov, Maksim Kretov (46' Dmitry Shikurin), Anatoly Vlasichev (75' Islam Shamshiev). Coach: Sergey Dvoryankov.
Booket: 38' Dzmitry Turlin, 51' Fiodor Cernych; 62' Anatoly Vlasichev; 89' Azamat Baymatov.
01.17
19.00  DORDOY-DINAMO NARYN - RUBIN KAZAN  0:2 (0:1).  SK Olimpiyski. Vyacheslav Popov.
Goals: 26' Vladimir Dyadyun, 75' Davron Mirzaev.
DOR: Vladislav Volkov, Talant Samsaliev, Ruslan Sydykov, Azamat Baymatov, Davron Askarov (78' Nurkal Sataev), Aleksandr Mysikov (81' Sergey Knyazev), Dmitry Shikurin (67' Aleksey Koshelev), Vadim Kharchenko, Yuri Volos (69' Kayumzhan Sharipov), Farrukh Abitov (75' Galkin), Anatoly Vlasichev (83' Artem Muladzhanov). Coach: Sergey Dvoryankov.
RUB: Evgeny Cheremisin, Igor Klimov, Vadim Afonin, Aleksandr Kulikov (90' Maxim Zhestokov), Mikhail Mishchenko (46' Vladimir Chernov), Alexey Kotlyarov (90' Serdar Iolomanov), Vladimir Dyadyun (61' Davron Mirzaev), Sergey Nesterenko, Ildar Bikchantaev, Ilya Kukharchuk (46' Ilsour Samigullin), Aleksandr Yarkin (57' Igor Portnyagin). Coach: Yury Utkulbayev.
Booket: 71' Davron Askarov; 64' Vadim Afonin.
19.00  DNEPR MOGILYOV - METALURGS LIEPAJA  4:3 (1:2). Dinamo. Stanislav Sukhina.
Goals: 7' Andrey Lyasyuk, 60' Fiodor Cernych, 65' Andrey Lyasyuk, 88' Maksim Karpovich; 39' Deniss Rakels, 45' (og) Yawhen Kapaw, 87' Kaspars Grebis.
DNE: Ruslan Kapantsow, Yawhen Kapaw (60' Oleksiy Tupchiy), Andriy Honchar, Dzyanis Obrazaw, Yawhen Lyakhnyuk, Alyaksandr Bychanok (90' Anton Shepelow), Maksim Karpovich, Andrey Lyasyuk (83' Andrey Latypaw), Dzmitry Kalachow, Dzmitry Turlin (56' Dmytro Tereshchenko), Fiodor Cernych (75' Dzmitry Guntaw). Coach: Andrey Skorobogatko.
MET: Viktors Spole, Dzintars Zirnis, Artjoms Kuznecovs, Maksims Rafalskis, Igors Aleksejevs (58' Raivo Kalnins, 78' Salihovs), Tomas Tamosauskas, Deniss Rakels, Jurgis Kalns, Kristaps Grebis, Vladimirs Kamess (85' Toms Mezs), Antons Jemelins. Coach: Rudiger Abramczik.
Booket: 23' Maksim Karpovich; 17' Igors Aleksejevs, 61' Dzintars Zirnis, 65' Tomas Tamosauskas, 83' Artjoms Kuznecovs.
01.19
19.00  RUBIN KAZAN - DNEPR MOGILYOV  2:1 (1:1).  SK Olimpiyski. Sergey Karasev.
Goals: 18' Ilya Kukharchuk, 48' Alexey Kotlyarov; 31' Andrey Lyasyuk.
RUB: Evgeny Cheremisin, Igor Klimov, Vadim Afonin, Aleksandr Kulikov, Mikhail Mishchenko (46' Vladimir Chernov), Alexey Kotlyarov, Vladimir Dyadyun (59' Davron Mirzaev), Sergey Nesterenko, Ildar Bikchantaev (85' Parvizchon Umarboev), Ilya Kukharchuk (46' Ilsour Samigullin), Aleksandr Yarkin (73' Alisher Jalilov). Coach: Yury Utkulbayev.
DNE: Ilya Motalygo, Yawhen Kapaw, Andriy Honchar, Dzyanis Obrazaw, Yawhen Lyakhnyuk, Alyaksandr Bychanok (55' Oleksiy Tupchiy), Maksim Karpovich (88' Dzmitry Guntaw), Andrey Lyasyuk (65' Anton Shepelow), Dzmitry Kalachow, Dmytro Tereshchenko, Fiodor Cernych (78' Andrey Latypaw). Coach: Andrey Skorobogatko.
Booket: 36' Vladimir Dyadyun, 61' Sergey Nesterenko; 30' Yawhen Lyakhnyuk, 73' Anton Shepelow.
19.00  METALURGS LIEPAJA - DORDOY-DINAMO NARYN  1:1 (1:0). Dinamo. Yuri Baskakov.
Goals: 23' Jurgis Kalns; 83' Aleksandr Mysikov.
MET: Viktors Spole, Oskars Klava, Dzintars Zirnis, Artjoms Kuznecovs, Maksims Rafalskis, Igors Aleksejevs (78' Raivo Kalnins), Tomas Tamosauskas, Deniss Rakels, Jurgis Kalns, Kristaps Grebis (56' Vladimirs Kamess), Antons Jemelins. Coach: Rudiger Abramczik.
DOR: Vladislav Volkov, Valery Kichin (46' Galkin), Talant Samsaliev, Ruslan Sydykov, Azamat Baymatov, Davron Askarov (59' Kayumzhan Sharipov), Aleksandr Mysikov, Dmitry Shikurin (78' Sergey Knyazev), Aleksey Koshelev (46' Ildar Amirov), Vadim Kharchenko (46' Nurkal Sataev), Anatoly Vlasichev. Coach: Sergey Dvoryankov.
Booket: 79' Igors Aleksejevs; 29' Davron Askarov.

1. Rubin Kazan             XXX  2:1  0:1  2:0   3  2 0 1  4:2  6
2. Dnepr Mogilyov          1:2  XXX  4:3  3:1   3  2 0 1  8:6  6
3. Metalurgs Liepaja       1:0  3:4  XXX  1:1   3  1 1 1  5:5  4
4. Dordoy-Dinamo Naryn     0:2  1:3  1:1  XXX   3  0 1 2  2:6  1

B

01.16
13.00  AQTOBE AKTYUBINSK - HJK HELSINKI  0:1 (0:0). SK Olimpiyski. Vladimir Kazmenko.
Goal: 57' Jukka Santala.
AQT: Andrey Sidelnikov, Petr Badlo, Anton Chichulin, Samat Smakov, Emil Kenzhesariev, Yuri Logvinenko, Konstantin Golovskoy, Ulugbek Asanbayev (74' Arturas Rimkevicius), Yevgeny Averchenko, Sergey Skorykh (65' Taras Duray), Murat Tleshev (61' Sergey Strukov). Coach: Vladimir Mukhanov.
HJK: Ville Wallen, Mikko Hauhia, Mathias Lindstrom, Pyry Karkkainen, Mikko Samusalo, Mohamed Kamara Medo, Jukka Santala (57' Rafael Scapini de Almeida), Cheyne Fowler (51' Aki Riihalahti), Dawda Bah, Johannes Westo (71' Erfan Zeneli, 90' Juhani Oyala), Akseli Pelvas (84' Tuomas Kansikas). Coach: Antti Muurinen.
Booket: 86' Petr Badlo; 37' Cheyne Fowler.
13.00  VAKHSH QURGHONTEPPA - FK BAKI  0:2 (0:1). Dinamo. Almir Kayumov.
Goals: 40' Fabio Luis Ramim, 50' Gadji Akhmedov.
Missed pk 80' Jaba de Carvalho.
VAK: Farhod Ildoshev, Asatullo Nurulloev, Subhan Khochamov (46' Bahadur Sharipov), Alexei Negmatov, Fatkhullo Fatkhuloev, Yusuf Rabiev (82' Abdukayum Karaboev), Rustam Usmonov (65' Chumikhon Muhiddinov), Saburov, Mammadali Sodikov, Suhib Suvonkulov (70' Mehrob Zaurbekov), Rustam Khochaev (62' Anvar Norkulov). Coach: Aslidin Khabibulloev.
BAK: Khalidou Yelli Sissoko, Alexei Savinov, Sasha Unisoglu, Elvin Aliyev, Jemshid Maharramov, Makhmud Gurbanov (73' Solic), Gadji Akhmedov, Fabio Luis Ramim (80' Vadim Borets), Aziz Guliyev, Rakhman Gadjiyev (58' Adnan Baracat), Bakhtiyar Soltanov (58' Jaba de Carvalho). Coach: Bulent Korkmaz.
Booket: 85' Jaba de Carvalho.
01.17
13.00  FK BAKI - HJK HELSINKI  0:0. SK Olimpiyski. Ildus Biglov.
BAK: Marko Sarlija, Bates, Kurshad Duyumush, Ernad Skulic, Vadim Borets, Adnan Baracat (76' Makhmud Gurbanov), Wenio (62' Elvin Aliyev), Adriano Nasimento (65' Aziz Guliyev), Solic, Bakhtiyar Soltanov, Jaba de Carvalho. Coach: Bulent Korkmaz.
HJK: Ville Wallen, Mikko Hauhia, Mathias Lindstrom, Juhani Oyala, Tuomas Kansikas, Mohamed Kamara Medo (86' Pyry Karkkainen), Juho Makala (62' Dawda Bah), Jarno Parikka (71' Alexander Ring), Erfan Zeneli (62' Jukka Santala), Rafael Scapini de Almeida (87' Mikko Samusalo), David Ramadingaye (62' Aki Riihalahti). Coach: Antti Muurinen.
Booket: 88' Ernad Skulic; 33' Mathias Lindstrom, 82' Juhani Oyala.
13.00  AQTOBE AKTYUBINSK - VAKHSH QURGHONTEPPA  2:0 (1:0). Dinamo. Aleksey Nikolaev.
Goals: 39' Emil Kenzhesariev, 47' Emil Kenzhesariev.
AQT: Andrey Sidelnikov, Petr Badlo, Anton Chichulin, Samat Smakov, Emil Kenzhesariev (79' Maksim Semyonov), Yuri Logvinenko, Konstantin Golovskoy (76' Maksat Bayzhanov), Ulugbek Asanbayev (73' Arturas Rimkevicius), Yevgeny Averchenko (84' Sergey Strukov), Sergey Skorykh (60' Taras Duray), Murat Tleshev (54' Essomba). Coach: Vladimir Mukhanov.
VAK: Farhod Ildoshev (65' Alisher Tuychiyev), Asatullo Nurulloev, Alexei Negmatov, Fatkhullo Fatkhuloev (46' Numonjon Hakimov), Yusuf Rabiev, Bahadur Sharipov (55' Abdukayum Karaboev), Chumikhon Muhiddinov (46' Rustam Usmonov), Saburov (82' Subhan Khochamov), Mammadali Sodikov, Suhib Suvonkulov, Rustam Khochaev (70' Anvar Norkulov). Coach: Aslidin Khabibulloev.
Booket: 22' Petr Badlo; 15' Bahadur Sharipov, 26' Mammadali Sodikov, 73' Suhib Suvonkulov, 87' Anvar Norkulov.
Sent Off: 64' Petr Badlo.
01.19
13.00  AQTOBE AKTYUBINSK - FK BAKI  2:0 (1:0).  SK Olimpiyski. Aleksey Kovalev.
Goals: 24' Konstantin Golovskoy, 54' Yevgeny Averchenko.
AQT: Andrey Sidelnikov, Anton Chichulin (78' Maksat Bayzhanov), Samat Smakov, Emil Kenzhesariev, Maksim Semyonov, Yuri Logvinenko, Konstantin Golovskoy (88' Nwankaeme), Ulugbek Asanbayev (46' Sergey Strukov), Yevgeny Averchenko (90' Dabrabayev), Sergey Skorykh (84' Taras Duray), Murat Tleshev. Coach: Vladimir Mukhanov.
BAK: Marko Sarlija, Bates, Ernad Skulic (46' Wenio), Adnan Baracat (46' Bakhtiyar Soltanov), Sasha Unisoglu (38' Kurshad Duyumush), Elvin Aliyev, Jemshid Maharramov (46' Vadim Borets), Adriano Nasimento, Makhmud Gurbanov (46' Jaba de Carvalho), Solic, Aziz Guliyev (65' Fabio Luis Ramim). Coach: Bulent Korkmaz.
Booket: 63' Sergey Skorykh, 77' Anton Chichulin; 38' Makhmud Gurbanov, 53' Jaba de Carvalho, 77' Wenio, 90' Fabio Luis Ramim.
13.00  HJK HELSINKI - VAKHSH QURGHONTEPPA  1:1 (1:1). Dinamo. Eduard Maly.
Goals: 42' Jarno Parikka; 10' Rustam Usmonov.
HJK: Jani Viander, Tuomas Kansikas, Mohamed Kamara Medo, Pyry Karkkainen, Johannes Westo (46' Rafael Scapini de Almeida), Akseli Pelvas (62' Aki Riihalahti, 88' David Ramadingaye), Jarno Parikka (79' Jukka Santala), Dawda Bah, Mikko Samusalo, Juhani Oyala, Erfan Zeneli (62' Juho Makala). Coach: Antti Muurinen.
VAK: Alisher Tuychiyev, Asatullo Nurulloev, Subhan Khochamov (30' Bahadur Sharipov, 55' Yusuf Rabiev), Alexei Negmatov, Fatkhullo Fatkhuloev, Rustam Usmonov  (77' Abdukayum Karaboev), Anvar Norkulov (46' Rustam Khochaev), Chumikhon Muhiddinov (62' Numonjon Hakimov), Saburov, Mammadali Sodikov (83' Mehrob Zaurbekov), Suhib Suvonkulov. Coach: Aslidin Khabibulloev.
Booket: 13' Akseli Pelvas, 21' Dawda Bah, 70' Rafael Scapini de Almeida; 38' Saburov, 51' Bahadur Sharipov, 75' Fatkhullo Fatkhuloev.

1. Aqtobe Aktyubinsk       XXX  0:1  2:0  2:0   3  2 0 1  4:1  6
2. HJK Helsinki            1:0  XXX  0:0  1:1   3  1 2 0  2:1  5
3. FK Baki                 0:2  0:0  XXX  2:0   3  1 1 1  2:2  4
4. Vakhsh Qurghonteppa     0:2  1:1  0:2  XXX   3  0 1 2  1:5  1

C

01.16
15.00  DINAMO KIEV - RUSSIA TEAM  1:0 (0:0). Dinamo. Sergey Karasev.
Goal: 60' Oleh Dopilka.
DIN: Oleksandr Rybka, Oleh Dopilka, Evhen Novak, Artem Butenin (46' Dmitro Kushnirov), Vadim Rodina, Serhiy Lyulka, Andriy Sakhnevich (46' Artem Sukhotsky), Serhiy Rybalka (62' Dmitro Ryzhuk), Evhen Morozenko (46' Mikhailo Malin), D.Yeremenko (83' Vadim Grippa), Serhiy Shevchuk (46' Volodimir Koval). Coach: Yuriy Kalitvintsev.
RUS: Valery Polyakov, Sergey Morozov, Basel Abdulfattakh, Yevgeny Gapon, Anton Sosnin (69' Aleksandr Sapeta), Ivan Temnikov, Igor Gorbatenko (72' Sergey Maslov), Vladislav Ryzhkov (61' Yevgeny Pesegov), Maksim Grigoryev, Pavel Ignatovich, Sergey Shumilin (46' Aleksandr Petrov). Coach: Igor Kolyvanov.
Booket: 30' Serhiy Shevchuk, 40' Vadim Rodina, 47' Serhiy Lyulka; 19' Anton Sosnin, 67' Yevgeny Pesegov, 80' Sergey Morozov.
15.00  LEVADIA TALLINN - MTTU ASGABAD  1:3 (0:1). SK Olimpiyski. Aleksey Kovalev.
Goals: 68' Vitali Gussev; 2' (pk) Berdi Berdymyrat Samyradov, 52' (pk) Berdi Berdymyrat Samyradov, 75' Dovran Allanazarov.
LEV: Kert Kutt, Taijo Teniste, Andrei Kalimullin, Igor Morozov, Vitali Leitan (80' Igor Subbotin), Aleksandr Volodin (56' Aleksandr Kulinits), Konstantin Nahk, Vitali Gussev, Maksim Paponov, Andero Pebre (53' Tomi Saarelma), Eino Puri (84' Aleks Mones). Coach: Igor Prints.
MTTU: Rahmanberdy Alikhanov, Begli Annageldyev, Makan Datdov (90' Komekov), Berdymyrat Samyradov, Didargylyv Urazov (87' Amanmamedov), Begli Nurmuradov (77' Kucherenkov), Azat Garadjayev, Sarkisov, Mukhamedov (64' Dovran Allanazarov), Dovlet Bayramov, Maxim Belykh. Coach: Yazkuly Khodjageldyev.
Booket: 50' Andrei Kalimullin; 23' Begli Annageldyev, 49' Berdi Shamuradov.
01.17
15.00  LEVADIA TALLINN - DINAMO KIEV  0:1 (0:1).  SK Olimpiyski. Vyacheslav Kharlamov.
Goal: 8' Volodimir Koval.
LEV: Sergei Lepmets, Taijo Teniste, Andrei Kalimullin, Igor Morozov, Aleks Mones (46' Eino Puri), Konstantin Nahk, Vitali Gussev, Maksim Paponov (46' Vitali Leitan), Tomi Saarelma, Maksim Podholjuzin, Igor Subbotin. Coach: Igor Prints.
DIN: Oleksandr Rybka, Evhen Novak, Artem Butenin, Dmitro Kushnirov, Vadim Rodina, Serhiy Lyulka, Andriy Sakhnevich (90' Omar Faroyan), Serhiy Rybalka (72' Artem Sukhotsky), Evhen Morozenko, Serhiy Shevchuk (79' Oleh Dopilka), Volodimir Koval (90' Mikhail Malin). Coach: Yuriy Kalitvintsev.
Booket: 57' Eino Puri, 76' Igor Subbotin; 59' Dmitro Kushnirov, 85' Vadim Rodina, 89' Artem Sukhotsky.
15.00  MTTU ASGABAD - RUSSIA TEAM  2:4 (1:2). Dinamo. Maksim Layushkin.
Goals: 21' Kucherenkov, 90' Berdymyrat Samyradov; 10' Maksim Grigoryev, 13' Aleksandr Sapeta, 50' Maksim Grigoryev, 89' Sergey Maslov.
MTTU: Rahmanberdy Alikhanov, Bayramdurdy Meredov, Ekezov (52' Maxim Belykh), Dovran Allanazarov, Kazakov (66' Makan Datdov), Begli Nurmuradov (46' Dovlet Bayramov), Komekov, Kucherenkov (60' Azat Garadjayev), Mukhamedov, Amanmamedov (55' Berdymyrat Samyradov), Suyunov (46' Begli Annageldiev). Coach: Yazkuly Khodjageldyev.
RUS: Maxim Shumaylov, Malyaka (46' Anton Sosnin), Klimeev, Yevgeny Gapon, Sergey Morozov, Pavel Ignatovich (65' Sergey Shumilin), Aleksandr Sapeta (62' Aleksandr Petrov), Ivan Temnikov, Igor Gorbatenko (90' Valery Polyakov), Yevgeny Pesegov (77' Basel Abdulfattakh), Maksim Grigoryev (72' Sergey Maslov). Coach: Igor Kolyvanov.
Booket: 2' Amanmamedov, 23' Suyunov, 42' Merezov, 52' Begli Annageldiev, 84' Berdymyrat Samyradov, 84' Rahmanberdy Alikhanov; 28' Aleksandr Sapeta, 61' Yevgeny Pesegov, 82' Igor Gorbatenko.
Sent Off: 77' Begli Annageldiev, 83' Merezov; 90' Shumaylov.
01.19
15.00  MTTU ASGABAD - DINAMO KIEV  2:4  (1:2).  SK Olimpiyski. Yevgeniy Turbin.
Goals: 17' Kazakov, 82' Suyunov; 5' Andriy Sakhnevich, 19' Evhen Novak, 80' Volodimir Koval, 87' Evhen Morozenko.
MTTU: Kerimov, Makan Datdov, Dovran Allanazarov, Kazakov (80' Suyunov), Begli Nurmuradov, Komekov, Azat Garadjayev (54' Kucherenkov), Sarkisov (66' Ekezov), Mukhamedov, Dovlet Bayramov, Maxim Belykh. Coach: Yazkuly Khodjageldyev.
DIN: Artem Kychak, Oleh Dopilka, Dmitro Kushnirov (46' Artem Butenin), Dmitro Ryzhuk (46' Serhiy Lyulka), Evhen Novak, Andriy Sakhnevich (46' Serhiy Rybalka), Omar Faroyan (46' Evhen Morozenko), Artem Sukhotsky, D.Yeremenko, Mikhail Malin (61' Serhiy Shevchuk), Vadim Grippa (63' Volodimir Koval). Coach: Yuriy Kalitvintsev.
Booket: 32' Kazakov, 43' Sarkisov, 48' Azat Garadjayev, 73' Dovlet Bayramov; 55' Roman Yeremenko, 63' Evhen Morozenko, 73' Evhen Novak, 77' Serhiy Lyulka.
15.00  RUSSIA TEAM - LEVADIA TALLINN  1:1 (0:1). Dinamo. Vladimir Pettay.
Goals: 56 ' Sergey Maslov; 40' (pk) Konstantin Nahk.
RUS: Valery Polyakov, Malyaka, Klimeev, Yevgeny Gapon, Sergey Morozov, Sergey Shumilin (46' Aleksandr Petrov), Ivan Temnikov, Igor Gorbatenko , Basel Abdulfattakh, Maksim Grigoryev, Sergey Maslov. Coach: Igor Kolyvanov.
LEV: Kert Kutt (46' Sergei Lepmets), Artjom Artyunin, Igor Morozov, Eino Puri, Konstantin Nahk, Vitali Gussev, Maksim Paponov, Tomi Saarelma, Aleksandr Kulinits, Maksim Podholjuzin, Igor Subbotin (46' Taijo Teniste). Coach: Igor Prints.
Booket: 36' Igor Morozov.
Sent Off: 39' Klimeev.

1. Dinamo Kiev             XXX  4:2  1:0  1:0   3  3 0 0  6:2  9
2. MTTU Asgabad            2:4  XXX  3:1  2:4   3  1 0 2  7:9  3
3. Levadia Tallinn         0:1  1:3  XXX  1:1   3  0 1 2  2:5  1
4. Russia Team             0:1  4:2  1:1  XXX   3  1 1 1  5:4  4

D

01.16
17.00  EKRANAS PANEVEZYS - PYUNIK YEREVAN  2:0 (1:0).  SK Olimpiyski. Eduard Maly.
Goals: 29' Nerijus Sasnauskas, 58' Dominykas Galkevicius.
EKR: Vytautas Cerniauskas, Nerijus Sasnauskas, Dainius Gleveckas, Andrius Sidlauskas (63' Povilas Sarunas), Dusan Matovic (71' Marius Skinderis), Dominykas Galkevicius, Deimantas Bicka (46' Giedrius Tomkevicius), Andrius Arlauskas (65' Aurimas Kucys), Ramunas Radavicius (57' Serghei Pogreban), Stephen Ademolu, Vits Rimkus (70' Zilvinas Banys). Coach: Valdas Urbonas.
PYU: Bojan Seijc, Lamin Samate, M.Sorokin (77' Cidy Ndiaie), Norti Tette, (26' D.Shchukin), Silva Pataka, Dam Diop, Michael Uremu Egbeta (78' K.Shestakov), A.Jerson (68' A.Hodikin), Stanley Nshimbi (58' Cesar Valensuela), Aik Kazaryan (46' K.Panchenko), Samuel Afum. Coach: Rafael Nazaryan.
Booket: 23' Dam Diop, 37' Michael Uremu Egbeta, 73' A.Hodikin.
17.00  DACIA CHISINEU - BUNYODKOR TASHKENT  0:1 (0:). Dinamo. Aleksandr Gvardis.
Goal: 86' Bakhodir Nasimov.
DAC: E.Matiugin, Gok Habib, Igor Bugaev (78' Petr Leyka), Artyom Bludnov (72' Ion Arabadji), Denis Orbu (81' Andrey Kovalevs), Evgeni Gorchak, Iurie Soilu, Igor Negreckyi (60' Denis Ilieskij, 87' Abdukhmid Akhilgov), J.Groshev (65' Daniil Nikolaev), S.Karaulan, Vadim Logins. Coach: Vyacheslav Semenov.
BUN: Pavel Bugalo, Timur Jafarov, Aleksandr Khvostunov, Shavkat Raimkulov, Aziz Gulomkhudjaev, Erkin Boydilaev, Anvar Rakhimov (77' Temurkhuja Abdukhalikov), Vyacheslav Ponomaryov, Yannis Mandzukas, Elyor Djahonov, Bakhodir Nasimov. Coach: Hikmat Ergashev.
Booket: 11' Groshev, 32' Artyom Bludnov, 71' Bugaev, 83' Arabdji; 21' Erkin Boydilaev, 80' Aleksandr Khvostunov.
01.18
17.00  DACIA CHISINEU - EKRANAS PANEVEZYS  0:0.  SK Olimpiyski. Aleksey Yeskov.
DAC: G.Momniaga, Gok Habib, Igor Bugaev, Artyom Bludnov (84' Andrey Kovalevs), Denis Orbu, Evgeni Gorchak, Iurie Soilu (88' Daniil Nikolaev), Ion Arabadji, Igor Negreckyi (46' S.Karaulan), G.Groshev, Denis Ilieskij. Coach: Vyacheslav Semenov.
EKR: Vytautas Cerniauskas, Nerijus Sasnauskas (62' Marius Skinderis), Dainius Gleveckas, Dusan Matovic, Povilas Sarunas (46' Andrius Sidlauskas), Deimantas Bicka, Giedrius Tomkevicius (46' Aurimas Kucys), Andrius Arlauskas (46' Vits Rimkus), Dominykas Galkevicius, Ramunas Radavicius (67' Zilvinas Banys), Stephen Ademolu (64' Serghei Pogreban). Coach: Valdas Urbonas.
Booket: 17' Ion Arabadji, 78' Karaulan; 48' Aurimas Kucys, 64' Andrius Sidlauskas, 73' Dainius Gleveckas, 75' Marius Skinderis.
Sent Off: 19' Ion Arabadji; 86' Andrius Sidlauskas.
17.00  PYUNIK YEREVAN - BUNYODKOR TASHKENT  2:3 (1:2). Dinamo. Vladislav Bezborodov.
Goals: 15' K.Panchenko, 59' D.Shchukin; 4' Bakhodir Nasimov, 33' Shavkat Raimkulov, 82' Bakhodir Nasimov.
PYU: Bojan Seijc, Lamin Samate, Norti Tette, M.Sorokin, K.Panchenko (46' Manuk Muradyan), Silva Pataka, Dam Diop (75' Rodrick Kawbe), Michael Uremu Egbeta, A.Jerson (84' Allan Wanga), Cesar Valensuela (58' Aik Kazaryan), Stanley Nshimbi (59' D.Shchukin). Coach: Rafael Nazaryan.
BUN: Pavel Bugalo, Timur Jafarov, Aleksandr Khvostunov, Shavkat Raimkulov, Aziz Gulomkhudjaev, Erkin Boydilaev, Anvar Rakhimov (26' Temurkhuja Abdukhalikov, 53' Arif Mamadzhanov), Vyacheslav Ponomaryov, Yannis Mandzukas, Elyor Djahonov, Bakhodir Nasimov (86' Danijar Khasanov). Coach: Hikmat Ergashev.
Booket: 65' A.Jerson, 72' Aik Kazaryan, 74' Dam Diop; 70' Bakhodir Nasimov, 85' Aleksandr Khvostunov.
01.19
17.00  PYUNIK YEREVAN - DACIA CHISINEU  1:6 (0:3).  SK Olimpiyski. Almir Kayumov.
Goals: 58' Michael Uremu Egbeta; 17' Igor Bugaev, 27' Igor Bugaev, 35' Evgeni Gorchak, 78' Igor Bugaev, 87' (pk) Igor Bugaev, 80' Igor Bugaev.
PYU: D.Kapochkin, Lamin Samate, Norti Tette, M.Sorokin (46' Cidy Ndiaie), K.Panchenko (62' Rodrick Kawbe), Silva Pataka (80' Mwanambaba), Allangba (39' Aik Kazaryan), Michael Uremu Egbeta, A.Jerson (76' Cesar Valensuela), Stanley Nshimbi (50' Manuk Muradyan), D.Shchukin. Coach: Rafael Nazaryan.
DAC: E.Matiuga, Gok Habib, Igor Bugaev, Artyom Bludnov, Andrey Kovalevs (75' Daniil Nikolaev), Denis Orbu, Evgeni Gorchak, Iurie Soilu, S.Karaulan, G.Groshev (64' Vadim Logins), Denis Ilieskij. Coach: Vyacheslav Semenov.
Booket: 11' D.Kapochkin, 58' Michael Uremu Egbeta; 18' S.Karaulan, 81' Denis Orbu.
Sent Off: 87' Mwanambaba.
17.00  BYNYODKOR TASHKENT - EKRANAS PANEVEZYS  2:2 (2:1). Dinamo. Vladimir Kazmenko.
Goals: 30' Bakhodir Nasimov, 34' Bakhodir Nasimov; 43' Dominykas Galkevicius, 73' Vits Rimkus.
BUN: Pavel Bugalo, Timur Jafarov, Shavkat Raimkulov, Aziz Gulomkhudjaev, Erkin Boydilayev (82' Danijar Khasanov), Vyacheslav Ponomaryov, Kamoliddin Tadjibaev, Miraziz Djalolov (46' Anvar Rakhimov), Yannis Mandzukas, Elyor Djahonov, Bakhodir Nasimov (41' Temurkhuja Abdukhalikov, 82' Dmitry Kuzin). Coach: Hikmat Ergashev.
EKR: Vytautas Cerniauskas, Nerijus Sasnauskas (53' Giedrius Tomkevicius), Marius Skinderis (64' Tadas Markevicius), Dainius Gleveckas, Dusan Matovic, Deimantas Bicka, Aurimas Kucys, Dominykas Galkevicius (88' Serghei Pogreban), Ramunas Radavicius (60' Zilvinas Banys), Vits Rimkus (76' Andrius Arlauskas), Stephen Ademolu (83' Paulius Janusauskas). Coach: Valdas Urbonas.
Booket: 26' Aziz Gulomkhudjaev, 53' Vyacheslav Ponomaryov; 16' Dainius Gleveckas, 22' Dusan Matovic, 55' Giedrius Tomkevicius.

1. Bunyodkor Tashkent      XXX  2:2  1:0  3:2   3  2 1 0  6:4  7
2. Ekranas Panevezys       2:2  XXX  0:0  2:0   3  1 2 0  4:2  5
3. Dacia Chisineu          0:1  0:0  XXX  6:1   3  1 1 1  6:2  4
4. Pyunik Yerevan          2:3  0:2  1:6  XXX   3  0 0 3  3:11 0

Quarterfinal

01.20
13.00  BYNYODKOR TASHKENT - MTTU ASGABAD  1:1 (0:1)  2-4 pk.  SK Olimpiyski. Aleksandr Gvardis.
Goals: 72' Dmitry Kuzin; 45' (pk) Berdymyrat Samyradov.
PK: + Yunusov, Aleksandr Khvostunov; Dovlet Bayramov, Azat Garadjayev, Dovran Allanazarov, Berdymyrat Samyradov; - Erkin Boydilayev, Yannis Mandzukas.
BUN: Pavel Bugalo, Timur Jafarov, Shavkat Raimkulov, Aziz Gulomkhudjaev (46' Dmitry Kuzin), Aleksandr Khvostunov, Anvar Rakhimov (80' Erkin Boydilayev), Yunusov, Vyacheslav Ponomaryov, Yannis Mandzukas, Elyor Djahonov, Bakhodir Nasimov. Coach: Hikmat Ergashev.
MTTU: Rahmanberdy Alikhanov, Begli Annageldyev, Makan Datdov, Berdymyrat Samyradov, Begli Nurmuradov (43' Suyunov), Azat Garadjayev, Sarkisov, Mukhamedov (65' Dovran Allanazarov), Amanmamedov, Dovlet Bayramov, Maxim Belykh. Coach: Yazkuly Khodjageldyev.
Booket: 77' Anvar Rakhimov; 11' Azat Garadjayev, 18' Sarkisov, 71' Begli Annageldyev.
Sent Off: 38' Maxim Belykh.
15.00  AQTOBE AKTYUBINSK - DNEPR MOGILYOV  3:1 (2:1).  SK Olimpiyski. Vladislav Bezborodov.
Goals: 14' Essomba, 20' Konstantin Golovskoy, 61' Emil Kenzhesariev; 25' Alyaksandr Bychanok.
AQT: Andrey Sidelnikov, Petr Badlo (85' Maksim Semyonov), Anton Chichulin, Samat Smakov, Emil Kenzhesariev (78' Maksat Bayzhanov), Yuri Logvinenko (83' Taras Duray), Konstantin Golovskoy, Ulugbek Asanbayev (59' Sergey Strukov), Yevgeny Averchenko (80' Dabrabayev), Sergey Skorykh, Essomba (53' Murat Tleshev). Coach: Vladimir Mukhanov.
DNE: Ruslan Kapantsow, Andriy Honchar, Dzyanis Obrazaw, Yawhen Lyakhnyuk (28' Oleksiy Tupchiy, 64' Kaloev), Alyaksandr Bychanok, Anton Shepelow, Maksim Karpovich (70' Eduard Zhawneraw), Dzmitry Guntaw (63' Dzmitry Turlin), Andrey Latypaw (46' Fiodor Cernych), Dzmitry Kalachow, Dmytro Tereshchenko. Coach: Andrey Skorobogatko.
Booket: 14' Essomba, 55' Yuri Logvinenko; 26' Dzmitry Guntaw, 36' Dmytro Tereshchenko, 61' Dzmitry Kalachow, 73' Dzyanis Obrazaw, 90' Anton Shepelow.
17.00  DINAMO KIEV - EKRANAS PANEVEZYS  0:1 (0:0). SK Olimpiyski. Maksim Layushkin.
Goal: 90' Vits Rimkus.
DIN: Oleksandr Rybka, Evhen Novak, Artem Butenin, Dmitro Kushnirov, Vadim Rodina, Andriy Sakhnevich, Artem Sukhotsky, Serhiy Rybalka, Evhen Morozenko (65' Oleh Dopilka), Serhiy Shevchuk (77' Mikhailo Malin), Volodimir Koval. Coach: Yuriy Kalitvintsev.
EKR: Vytautas Cerniauskas, Marius Skinderis, Andrius Sidlauskas, Giedrius Tomkevicius, Deimantas Bicka, Aurimas Kucys, Zilvinas Banys (63' Serghey Pogreban), Dominykas Galkevicius, Ramunas Radavicius, Vits Rimkus, Stephen Ademolu (78' Tadas Markavicius). Coach: Valdas Urbonas.
Booket: 22' Artem Sukhotsky, 89' Vadim Rodina; 28' Giedrius Tomkevicius, 33' Aurimas Kucys, 63' Giedrius Tomkevicius.
19.00  RUBIN KAZAN - HJK HELSINKI  2:1 (1:0). SK Olimpiyski.  Aleksey Nikolaev.
Goals: 11' Davron Mirzaev, 82' Aleksandr Yarkin; 52' Mohamed Kamara Medo.
RUB: Evgeny Cheremisin, Igor Klimov, Vadim Afonin (46' Ilsour Samigullin), Aleksandr Kulikov (55' Maxim Zhestokov), Vladimir Chernov, Alexey Kotlyarov, Davron Mirzaev, Sergey Nesterenko, Ildar Bikchantaev (90' Parvizchon Umarboev), Ilya Kukharchuk (57' Aleksandr Yarkin), Igor Portnyagin. Coach: Yury Utkulbayev.
HJK: Ville Wallen, Valtteri Moren (59' Juhani Oyala), Pyry Karkkainen, Mikko Samusalo, Mohamed Kamara Medo, Alexander Ring (71' Jukka Santala), Rafael Scapini de Almeida, Jarno Parikka (43' Akseli Pelvas), Dawda Bah, David Ramadingaye, Juho Makala. Coach: Antti Muurinen.
Booket: 71' Ildar Bikchantaev; 81' David Ramadingaye, 90' Mohamed Kamara Medo.

Semifinal

01.22
16.00  AQTOBE AKTYUBINSK - EKRANAS PANEVEZYS  3:0 (0:0).  SK Olimpiyski.  Aleksandr Kolobayev.
Goals: 60' Emil Kenzhesariev, 82' Emil Kenzhesariev, 83' Konstantin Golovskoy.
AQT: Andrey Sidelnikov, Petr Badlo, Anton Chichulin, Samat Smakov (90' Taras Duray), Emil Kenzhesariev (83' Maksat Bayzhanov), Yuri Logvinenko, Konstantin Golovskoy, Ulugbek Asanbayev (69' Sergey Strukov), Yevgeny Averchenko (90' Dabrabayev), Sergey Skorykh (90' Maksim Semyonov), Essomba. Coach: Vladimir Mukhanov.
EKR: Vytautas Cerniauskas, Marius Skinderis, Andrius Sidlauskas (90' Povilas Sarunas), Dainius Gleveckas, Dusan Matovic, Andrius Arlauskas (76' Tadas Markevicius), Zilvinas Banys, Serghey Pogreban (46' Deimantas Bicka), Dominykas Galkevicius (67' Paulius Janusauskas), Ramunas Radavicius (83' Nerijus Sasnauskas), Vits Rimkus. Coach: Valdas Urbonas.
Booket: 39' Andrius Arlauskas, 60' Zilvinas Banys.
19.00  MTTU ASGABAD - RUBIN KAZAN  0:4 (0:3).  SK Olimpiyski.  Yuri Baskakov.
Goals: 14'  Igor Portnyagin, 29' Aleksandr Yarkin, 36' Vadim Afonin, 58' Ilya Kukharchuk.
MTTU: Rahmanberdy Alikhanov, Begli Annageldyev, Ekezov, Makan Datdov, Kucherenkov, Dovran Allanazarov (57' Komekov), Berdymyrat Samyradov, Begli Nurmuradov (46' Iolomanov), Mukhamedov, Amanmamedov (46' Mirzaev), Dovlet Bayramov. Coach: Yazkuly Khodjageldyev.
RUB: Evgeny Cheremisin (72' Dmitry Kortnev), Igor Klimov, Vadim Afonin, Aleksandr Kulikov, Vladimir Chernov, Alexey Kotlyarov (59' Ilsour Samigullin), Vladimir Dyadyun (67' Davron Mirzaev), Sergey Nesterenko (65' Maxim Zhestokov), Ilya Kukharchuk (64' Serdar Iolomanov), Aleksandr Yarkin, Igor Portnyagin (72' Parvizchon Umarboev). Coach: Yury Utkulbayev.
Booket: 35' Ekezov, 75' Kucherenkov.
Sent Off: 83' Kucherenkov.

Final

01.24
15.00  AQTOBE AKTYUBINSK - RUBIN KAZAN  2:5 (1:3).  SK Olimpiyski. Stanislav Sukhina.
Goals: 12' Essomba, 49' Emil Kenzhesariev; 4' Igor Portnyagin, 40' Maxim Zhestokov, 45' Aleksandr Yarkin, 60' (pk) Igor Portnyagin, 86'  Alexey Kotlyarov.
AQT: Andrey Sidelnikov, Petr Badlo, Anton Chichulin (71' Sergey Strukov), Samat Smakov, Emil Kenzhesariev, Yuri Logvinenko, Konstantin Golovskoy, Ulugbek Asanbayev, Yevgeny Averchenko (80' Murat Tleshev), Sergey Skorykh (56' Zeneli), Essomba. Coach: Vladimir Mukhanov.
RUB: Evgeny Cheremisin, Igor Klimov, Vadim Afonin (88' Parvizchon Umarboev), Mikhail Mishchenko, Alexey Kotlyarov, Ildar Bikchantaev (66' Ilsour Samigullin), Sergey Nesterenko, Maxim Zhestokov, Ilya Kukharchuk (55' Vladimir Dyadyun), Aleksandr Yarkin (78' Davron Mirzaev), Igor Portnyagin (85' Serdar Iolomanov). Coach: Yury Utkulbayev.
Booket: 63' Emil Kenzhesariev, 85' Petr Badlo; 90' Vladimir Dyadyun.
Sent Off: 59' Ulugbek Asanbayev.

2011

2011.01.15-23 St. Petersburg

A. Inter Baki (AZE), Iskra-Stal Ribnita (MDA), Esteghlal Dushambe (TAD), Neftchi Kochkor-Ata (KYR)
B. Tobol Kostanay (KAZ), Skonto Riga (LVA), Mika Yerevan (ARM), Bunyodkor Tashkent (UZB)
C. Zenit St. Petersburg (RUS), Nebitchi Balkanabat (TRK), Shakhter Soligorsk (BLR), Flora Tallinn (EST)
D. Dinamo-2 Kiev (UKR), Ekranas Panevezys (LTU), HJK Helsinki (FIN), Russia U21Team

A

01.15
11.00  INTER BAKI - NEFTCHI KOCHOR-ATA  3:0 (2:0). SKK Peterburgskij. 200. Vladimir Mishkov (Russia).
Goals: 19' Girts Karlsons, 44' Aleksandr Chertoganov, 78' Yegorov.
INT: Giorgi Lomaia, Aleksandr Chertoganov, Rovshan Amiraslanov (46' Dmitri Kruglov), Bronislav Cervenka (67' Filip Despotovski), Petar Zlatinov, Vladimir Levin, Ilia Kandelaki, David Odikadze (66' Yegorov), Girts Karlsons (66' Bachana Tskhadadze), Valeri Abramidze (80' Accioly), Kakhaber Mjavanadze (68' Arif Dashdemirov). Coach: Kakhaber Tskhadadze
NEF_K: Kirill Pryadkin, Kirill Keker, Igor Koryak, Ahrorjon Rahmadjonov, Baktybek Mamatov, Evgeni Pilypas (80' Nurbek Holdoshev), Vadim Tarasov, Nodyrbek Kuzybaev, Miroslav Petronizevic (46' Luka Blagoevic), Dmitri Boyko (68' Aleksandr Beldinov), Talaibek Jumataev (81' Ruslan Jamshidov). Coach: Aleksandr Krestinin.
Booket: 10' Girts Karlsons, 23' Kakhaber Mjavanadze; 56' Igor Koryak.
11.00  ISKRA-STAL RIBNITA - ESTEGHLAL DUSHAMBE  1:1 (0:0). DSI Zenit. 100. Vladimir Pettay (Russia).
Goals: 48' Volodymyr Kilikevych; 46' Farkhod Tokhirov.
ISK: Anatoli Cebotari, Serghei Gafina, Alexei Casian (58' Aleksandr Grosu), Andrei Novikov, Evgheni Gorodetchi (71' Sergey Nudny), Aleksandru Popovici (76' Denis Chiriliuc), Nicolai Rudac, Sergei Chebotarev (46' Igor Kostrov), Maxim Cebotari, Eduard Valuta, Olexandr Sucu (46' Volodymyr Kilikevych). Coach: Valeri Chaly.
EST: Alisher Tuychiev, Eradzh Radzhabov, Erhaliev, Sohib Savonkulov, Umed Khabibolloev, Fatkhullo Fatkhuloev (84' Kurbanali Sobirov), Nuriddin Davronov, Makhmadali Sodikov (88' Rabimov), Dzhalilov (52' Dilshod Vasiev), Farkhod Tokhirov (90' Saidov), Yusuf Rabiev. Coach: Alimjan Rafikov.
Booket: 5' Valute, 27' Alexei Casian, 90 M.Cebotari; 23' Umed Khabibolloev, 56' Makhmadali Sodikov.
01.16
11.00  ESTEGHLAL DUSHAMBE - INTER BAKI  0:3 (0:1). SKK Peterburgskij. 300. Sergey Lapochkin (Russia).
Goals: 44' (og) Ergashev, 64' (og) Sohib Savonkulov, 80' Shahriyar Rahimov.
EST: Alisher Tuychiev (88' Yuldoshev), Eradzh Radzhabov (78' Irgashev), Erhaliev, Sohib Savonkulov, Umed Khabibolloev (48' Abramov), Fatkhullo Fatkhuloev, Nuriddin Davronov, Makhmadali Sodikov (69' Rabimov), Dilshod Vasiev  (68' Kurbanali Sobirov), Farkhod Tokhirov, Yusuf Rabiev (72' Saidov). Coach: Alimjan Rafikov.
INT: Giorgi Lomaia (82' Salahat Agaev), Accioly, Aleksandr Chertoganov, Dmitri Kruglov (79' Rovshan Amiraslanov), Bronislav Cervenka (53' Filip Despotovski), Petar Zlatinov (69' Shahriyar Rahimov), Vladimir Levin, Ilia Kandelaki (46' Kakhaber Mjavanadze), David Odikadze (64' Yegorov), Girts Karlsons (69' Bachana Tskhadadze), Valeri Abramidze (?). Coach: Kakhaber Tskhadadze
Booket: 27' Petar Zlatinov; 64' Girts Karlsons.
11.00  NEFTCHI KOCHOR-ATA - ISKRA-STAL RIBNITA  0:1 (0:0). DSI Zenit. 200. Evgeny Turbin (Russia).
Goal: 71' Olexandr Sucu.
NEF_K: Valery Kashuba, Kirill Keker, Igor Koryak, Marko Nedelkovic (46' Aleksandr Beldinov), Ahrorjon Rahmadjonov, Baktybek Mamatov, Evgeni Pilypas, Vadim Tarasov, Luka Blagoevic (56' Miroslav Petronizevic), Dmitri Boyko  (58' Ruslan Jamshidov), Talaibek Jumataev (71' Nodyrbek Kuzybaev). Coach: Aleksandr Krestinin.
ISK: Vladimir Livshitz, Serghei Gafina, Alexei Casian (87' Aleksandr Grosu), Igor Kostrov (46' Sergei Chebotarev), Andrei Novikov, Evgheni Gorodetchi (62' Sergey Nudny), Volodymyr Kilikevych (46' Aleksandru Popovici), Nicolai Rudac, Maxim Cebotari, Eduard Valuta, Olexandr Sucu. Coach: Valeri Chaly.
Booket: 35' Igor Koryak, 79' Baktybek Mamatov; 20' Serghei Gafina, 43' Maxim Cebotari, 75' Eduard Valuta.
01.18
12.00  INTER BAKI - ISKRA-STAL RIBNITA  1:0 (0:0). SKK Peterburgskij. 1000. Timur Arslanbekov (Russia).
Goal: 80' Rovshan Amiraslanov.
INT: Giorgi Lomaia (46' Salahat Agaev), Accioly, Dmitri Kruglov (46' Ilia Kandelaki), Rovshan Amiraslanov, Yegorov (74' Abdulov), Filip Despotovski (70' Mirili), Shahriyar Rahimov, Valeri Abramidze (66' Vladimir Levin), Bachana Tskhadadze, Stepanov (46' Genov), Kakhaber Mjavanadze (46' Arif Dashdemirov). Coach: Kakhaber Tskhadadze
ISK: Vladimir Livshitz, Serghei Gafina (53' Aleksandr Grosu), Alexei Casian, Igor Kostrov (62' Sergei Chebotarev), Andrei Novikov, Evgheni Gorodetchi (73' Igor Picus), Aleksandru Popovici (76' Olexandr Sucu), Nicolai Rudac (82' Octavian Onofrei), Volodymyr Kilikevych (68' Denis Chiriliuc), Sergey Nudny, Rusu. Coach: Valeri Chaly.
12.00  ESTEGHLAL DUSHAMBE - NEFTCHI KOCHOR-ATA  5:0 (0:0). DSI Zenit. 300. Maksim Layushkin (Russia).
Goals: 52' Makhmadali Sodikov, 73' Saidov, 76' Fatkhullo Fatkhuloev, 84' Makhmadali Sodikov, 90' Dilshod Vasiev.
EST: Yuldoshev, Eradzh Radzhabov, Irgashev, Sohib Savonkulov, Umed Khabibolloev (46' Makhmadali Sodikov), Dzhalilov (73' Kurbanali Sobirov), Nuriddin Davronov, Rabimov (68' Saidov, 83' Abramov), Dilshod Vasiev, Farkhod Tokhirov (63' Fatkhullo Fatkhuloev), Yusuf Rabiev. Coach: Alimjan Rafikov.
NEF_K: Valery Kashuba, Kirill Keker, Husanov (66' Nurbek Holdoshev), Ahrorjon Rahmadjonov, Adjiniyazov (83' Marko Nedelkovic), Baktybek Mamatov, Evgeni Pilypas, Vadim Tarasov, Aleksandr Beldinov (57' Luka Blagoevic), Ruslan Jamshidov (35' Kirill Pryadkin), Talaibek Jumataev (46' Dmitri Boyko). Coach: Aleksandr Krestinin.

1. Inter Baki              XXX  3:0  1:0  3:0   3  3 0 0  7:0  9
2. Esteghlal Dushambe      0:3  XXX  1:1  5:0   3  1 1 1  6:4  4
3. Iskra-Stal Ribnita      0:1  1:1  XXX  1:0   3  1 1 1  2:2  4
4. Neftchi Kochor-Ata      0:3  0:5  0:1  XXX   3  0 0 3  0:9  0

B

01.15
13.00  TOBOL KOSTANAY - BUNYODKOR TASHKENT  2:1 (2:1). SKK Peterburgskij. 200. Igor Yegorov (Russia).
Goals: 6' Anatoli Bogdanov, 16' Milanko Raskovic; 26' Anvarn Soliev.
TOB: Aleksandr Petukhov, Aleksei Danayev, Nenad Sljivic, Vlade Lazarevski, Yevgheni Ovshinov, Sergey Kostyuk, Juris Laizans (74' Ermek Kuantayev), Igor Yurin (80' Sergey Gridin), Mantas Savenas (71' Aleksei Malyshev), Milanko Raskovic (56 Kristaps Grebis), Anatoli Bogdanov. Coach: Ravil Sabitov.
BUN: Akbar Turaev (26' Mukhidin Khudoyrov), Aleksandr Khvostunov (46' Alexander Kovalyev), Anvar Ghofurov, Bakhtiyor Ashurmatov (46' Karimov), Akmal Shorakhmedov, Islom Inomov, Javlon Ibrahimov, Ruslan Melziddinov (69' Ivan Nagaev), Karim Izrailov, Anvar Soliev (72' Jafar Irismetov), Anvar Rajabov (78' Yannis Mandzukas). Coach: Mirjalol Qosimov.
Booket: 72' Aleksei Malyshev, 87' Sergey Gridin; 43' Islom Inomov, 90' Alexander Kovalyev.
Sent Off: 75 Islom Inomov.
21.00  SKONTO RIGA - MIKA YEREVAN  2:0 (1:0). SKK Peterburgskij. 200. Aleksey Eskov (Russia).
Goals: 39' Aleksandrs Fertovs, 62' (pk) Nathan Junior.
SKO: Kaspars Ikstens, Kaspars Dubra, Deniss Kacanovs, Vitalijs Smirnovs, Vitalijs Maksimenko, Ruslans Mingazovs (74' Fabio Pereira), Igors Tarasovs (84' Kirils Sevelovs), Aleksandrs Fertovs, Alans Sinelnikovs (66' Armands Petersons), Kristaps Blanks (66' Vladimirs Kolesnicenko), Nathan Juniors. Coach: Marians Pahars.
MIKA: Gevorg Kasparov, Armen Petrosyan (59' Ednei de Oliveira), Hrayr Mkoyan, Vahagn Minasyan (46' Mikayel Poghosyan), Aleksandr Tadevosyan, Alex Henrique da Silva, Grigor Mkrtchyan (80' Andranik Shahgeldyan), Aram Voskanyan (63' Konstantin Mandrichenko), Hayk Ishkhanyan (51' Boti Demel), Narek Beglaryan, Aghvan Mkrtchyan. Coach: Armen Shahgeldyan.
Booket: 30' Vitalijs Maksimenko, 72' Deniss Kacanovs; 37' Aghvan Mkrtchyan, 62' Voskanyan, 79' Mikayel Pogasyan.
01.16
13.00  MIKA YEREVAN - TOBOL KOSTANAY  2:2 (1:0). SKK Peterburgskij. 300. Vyacheslav Kharlamov (Russia).
Goals: 24' Narek Beglaryan, 60' Boti Demel; 52' Igor Yurin, 73' Vitaliy Volkov.
MIKA: Gevorg Kasparov, Armen Petrosyan (57' Ednei de Oliveira), Hrayr Mkoyan, Mikayel Poghosyan, Aleksandr Tadevosyan, Alex Henrique da Silva, Aram Voskanyan, Konstantin Mandrichenko (61' Grigor Mkrtchyan), Boti Demel, Narek Beglaryan (69' Hayk Ishkhanyan), Aghvan Mkrtchyan. Coach: Armen Shahgeldyan.
TOB: Aleksandr Petukhov, Oleg Lotov, Aleksei Danayev, Yevgheni Ovshinov (70' Rinat Hasenov), Anatoli Stukalov, Vlade Lazarevski (46' Igor Yurin),  Juris Laizans (46' Aleksei Malyshev), Anatoli Bogdanov, Timur Dosmagambetov (54' Ermek Kuantayev), Mantas Savenas (54' Vitali Volkov), Kristaps Grebis (46' Milanko Raskovic). Coach: Ravil Sabitov.
Booket: 9' Konstantin Mandrichenko.
13.00  BUNYODKOR TASHKENT - SKONTO RIGA  1:1 (1:1). DSI Zenit. 300. Maksim Lapochkin (Russia).
Goals: 35' (pk) Anvar Rajabov; 28' Kristaps Blanks.
BUN: Mukhidin Khudoyrov, Khayrulla Karimov, Anvar Ghofurov, Javlon Ibrahimov, Anvar Rajabov, Jafar Irismetov (72' Ivan Nagaev), Anvar Soliev (72' Yannis Mandzukas), Karim Izrailov, Ruslan Melziddinov, Akmal Shorakhmedov, Alexander Kovalyev. Coach: Mirjalol Qosimov.
SKO: Kaspars Ikstens, Kaspars Dubra, Deniss Kacanovs, Vitalijs Smirnovs, Vitalijs Maksimenko, Ruslans Mingazovs, Igors Tarasovs, Aleksandrs Fertovs, Alans Sinelnikovs (56' Fabio Pereira), Kristaps Blanks (66' Evaldas Razulis), Nathan Juniors. Coach: Marians Pahars.
01.18
14.00  TOBOL KOSTANAY - SKONTO RIGA  0:3. SKK Peterburgskij. 500. Sergey Karasev (Russia).
Goals: 63', 66' (pk) Nathan Juniors, 80' .
TOB: Aleksandr Petukhov, Nenad Sljivic, Vlade Lazarevski, Anatoli Stukalov (23' Ermek Kuantayev), Yevgheni Ovshinov, Sergey Kostyuk, Juris Laizans (67' Mantas Savenas), Igor Yurin (60' Rinat Hasenov), Timur Dosmagambetov (70' Vitali Volkov), Milanko Raskovic (46' Sergey Gridin), Anatoli Bogdanov (46' Aleksei Malyshev). Coach: Ravil Sabitov.
SKO: Kaspars Ikstens, Kaspars Dubra, Deniss Kacanovs, Vitalijs Smirnovs, Vitalijs Maksimenko, Ruslans Mingazovs (67' Armands Petersons), Igors Tarasovs, Aleksandrs Fertovs, Alans Sinelnikovs (46' Oliveira), Kristaps Blanks, Nathan Juniors. Coach: Marians Pahars.
Booket: 33' Alans Sinelnikovs.
14.00  MIKA YEREVAN - BUNYODKOR TASHKENT  2:1 (1:0). DSI Zenit. 500. Mikhail Vilkov (Russia).
Goals: 25' (pk) Aleksandr Tadevosyan, 65' Hrayr Mkoyan; 49' Anvar Soliev.
MIKA: Gevorg Kasparov, Ednei de Oliveira (46' Armen Petrosyan), Hrayr Mkoyan, Mikayel Poghosyan, Aleksandr Tadevosyan, Alex Henrique da Silva (83' Andranik Shahgeldyan), Konstantin Mandrichenko (78' Rafael Ghazaryan, Grigor Mkrtchyan (46' Narek Beglaryan), Hayk Ishkhanyan (52' Pedro Lopez), Vahagn Minasyan (56' Aram Voskanyan), Aghvan Mkrtchyan. Coach: Armen Shahgeldyan.
BUN: Mukhidin Khudoyrov, Khayrulla Karimov, Anvar Ghofurov, Islom Inomov, Akmal Shorakhmedov, Anvar Rakhimov (67' Yannis Mandzukas), Javlon Ibrahimov, Anvar Rajabov (83' Rashidov), Ruslan Melziddinov, Aleksandr Khvostunov, Anvar Soliev (67' Ivan Nagaev). Coach: Mirjalol Qosimov.

1. Skonto Riga             XXX  2:0  3:0  1:1   3  2 1 0  6:1  7
2. Mika Yerevan            0:2  XXX  2:2  2:1   3  1 1 1  4:5  4
3. Tobol Kostanay          0:3  2:2  XXX  2:1   3  1 1 1  4:6  4
4. Bunyodkor Tashkent      1:1  1:2  1:2  XXX   3  0 1 2  3:5  1

C

01.15
13.00  NEBITCHI BALKANABAT - SHAKHTER SOLIGORSK  1:2 (0:1). DSI Zenit 200. Alexei Nikolayev (Russia).
Goals: 90' Rovshan Meredov; 17' Aleksandr Alumona, 71' Alyaksey Pyatrow.
NEB: Gorbunov, Yagmurmurad Annamuradov, Khojaahmet Arazov, Maksim Belykh (83' Sarkisov), Mammedaly Garadanow, Tkachenko (54' Batyrov), Dayanchgylych Urazov (83 Rovshan Meredov), Hodjahmedov (80' Sapagylyev), Zemskov, Baliyan (50' Mirzoev), Vitaliy Alikperov. Coach: Aleksandr Klimenko.
SHA: Yuri Tsygalko (81' Eduardas Kurskis), Kolomyts (80' Raman Kirenkin), Denis Polyakov, Alyaksey Ryas (78' Artem Chelyadinsky), Alyaksandr Grenkow, Andrey Lyavonchyk, Ihar Razhkow (73' Syarhey Nikiforenka), Pavel Sitko (62' Maksim Gukaylo), Aleksandr Alumona (62' Kiryl Vyarheychyk), Syarhey Balanovich (57 Alyaksey Pyatrow), Aleksey Yanushkevich. Coach: Vladzimir Zhuravel.
19.00  ZENIT ST. PETERSBURG - FLORA TALLINN  1:0 (1:0). SKK Peterburgskij. 4500. Vladimir Kazmenko (Russia).
Goal: 25' Sergey Petrov.
ZEN: Andrey Zaytsev, Igor Cheminava, Andrey Vasilyev, Sergey Kostin, Vyacheslav Sushkin, Nikita Bocharov (58' Pavel Mogilevets), Sergey Petrov, Vladislav Sirotov (66' Aleksey Panfilov), Stanislav Murikhin (79' Sergey Tsyganov), Maksim Batov, Stanislav Matyash. Coach: Anatoly Davydov.
FLO: Stamislov Pedok, Gert Kams, Aleksei Jahhimovits, Karol Mets, Markus Jurgensson, Rauno Alliku (89' Andrei Veis), Sergei Mosnikov (80' Andrei Frolov), Valeri Minkenen, Meelis Peitre (65' Elvis Livamagi), Sander Post, Hannes Anier (77' Alo Dupikov). Coach: Martin Reim.
Booket: 64' Stanislav Murikhin; 64' Valeri Minkenen.
Sent Off: 65' Igor Cheminava.
01.16
15.00  FLORA TALLINN - NEBITCHI BALKANABAT  3:0 (1:0). DSI Zenit. 300. Vitalyi Meshkov (Russia).
Goals: 23' Alo Dupikov, 68' Sander Post, 90' Sander Post.
Missed pk 88' Urazov.
FLO: Stamislov Pedok, Gert Kams, Nikita Baranov, Karol Mets, Elvis Livamagi, Zakaria Beglarishvili (66' Rauno Alliku), Valeri Minkenen (46' Sergei Mosnikov), Andrei Frolov (72' Jurgen Henn), Karl-Erik Luigend (55' Sander Laht), Hannes Anier (46' Sander Post), Alo Dupikov (81' Markus Jurgensson). Coach: Martin Reim.
NEB: Gorbunov, Yagmurmurad Annamuradov, Khojaahmet Arazov (64' Sapagylyev), Maksim Belykh (46' Sarkisov), Mammedaly Garadanow, Bystrov (61' Burlak), Mirzoev (46' Baliyan), Dayanchgylych Urazov , Hodjahmedov, Zemskov (58' Tkachenko), Vitaliy Alikperov. Coach: Aleksandr Klimenko.
Booket: 61' Sander Post.
19.00  SHAKHTER SOLIGORSK - ZENIT ST. PETERSBURG  1:1 (0:0). SKK Peterburgskij. 5300. Sergey Karasev (Russia).
Goals: 78' Aleksandr Alumona; 83' Sergey Tsyganov.
SHA: Yuri Tsygalko, Yuri Kolomyts,  Raman Kirenkin, Artem Chelyadinsky, Denis Polyakov, Alyaksandr Grenkow, Andrey Lyavonchyk (58' Pavel Sitko), Ihar Razhkow (77' Aleksey Yanushkevich), Alyaksey Pyatrow, Kiryl Vyarheychyk (46' Aleksandr Alumona), Alyaksey Ryas (46' Syarhey Balanovich). Coach: Vladzimir Zhuravel.
ZEN: Andrey Zaytsev, Dmitri Telegin, Sergey Kostin, Vyacheslav Sushkin, Maksim Batov (62' Vyacheslav Zinkov), Stanislav Murikhin (56' Aleksey Panfilov), Sergey Petrov, Vladislav Sirotov (65' Pavel Shuvalov), Andrey Vasilyev, Pavel Mogilevets (56' Sergey Tsyganov), Stanislav Matyash. Coach: Anatoly Davydov.
Booket: 26' Raman Kirenkin, 45' Alyaksandr Grenkow.
01.18
16.20  SHAKHTER SOLIGORSK - FLORA TALLINN  6:0 (5:0). SKK Peterburgskij. 300. Popov (Russia). 300. Vyacheslav popov (Russia).
Goals: 27' Aleksandr Alumona, 30' Syarhey Balanovich, 32' Ihar Razhkow, 35' Aleksandr Alumona, 40' Raman Kirenkin, 89' Viktor Sokol.
SHA: Eduardas Kurskis (Yuri Tsygalko), Yuri Kolomyts,  Aleksey Yanushkevich (67' Artem Chelyadinsky), Raman Kirenkin, Denis Polyakov, Alyaksandr Grenkow (67' Maksim Gukaylo), Andrey Lyavonchyk (52' Viktor Sokol), Ihar Razhkow, Pavel Sitko (56' Alyaksey Ryas), Aleksandr Alumona (65' Kiryl Vyarheychyk), Syarhey Balanovich (60' Alyaksey Pyatrow). Coach: Vladzimir Zhuravel.
FLO: Marko Meerits, Andrei Veis (46' Gert Kams), Nikita Baranov, Aleksei Jahhimovits, Markus Jurgensson, Sander Laht (46' Rauno Alliku), Andrei Frolov (65' Jurgen Henn), Sergei Mosnikov, Karl-Erik Luigend (46' Meelis Peitre), Alo Dupikov (58' Hannes Anier), Zakaria Beglarishvili (46' Sander Post). Coach: Martin Reim.
Booket: 16' Andrei Veis, 56' Gert Kams, 79' Sergei Mosnikov.
20.00  ZENIT ST. PETERSBURG - NEBITCHI BALKANABAT  2:0 (1:0). SKK Peterburgskij. 1500. Aleksandr Yegorov (Russia).
Goals: 33' Stanislav Murikhin; 84' Sergey Tsyganov.
ZEN: Andrey Zaytsev, Vyacheslav Sushkin (46' Kirill Kostin), Dmitri Telegin, Sergey Kostin (46' Aleksey Kayukov), Andrey Vasilyev, Maksim Batov (85' Pavel Mogilevets), Sergey Petrov (61' Markov), Stanislav Murikhin, Aleksandr Petrov, Vladislav Sirotov (46' Pavel Shuvalov), Stanislav Matyash (46' Sergey Tsyganov). Coach: Anatoly Davydov.

1. Shakhter Soligorsk      XXX  1:1  6:0  2:1   3  2 1 0  9:2  7
2. Zenit St. Petersburg    1:1  XXX  1:0  2:0   3  2 1 0  4:1  7
3. Flora Tallinn           0:6  0:1  XXX  3:0   3  1 0 2  3:7  3
4. Nebitchi Balkanabat     1:2  0:2  0:3  XXX   3  0 0 3  1:7  0

D

01.15
15.00  DINAMO-2 KIEV - HJK HELSINKI  0:1 (0:0). SKK Peterburgskij. 1300. Timur Arslanbekov (Russia).
Goal: 90' (pk) Rafinha.
DIN: Roman Zahladko, Oleh Dopilka (46' Maksym Borovets), Temur Partsvaniya, Yevhen Novak, Yevhen Morozenko (87' Volodymyr Boryshkevych), Yevhen Makarenko (65' Yaroslav Prokypchuk), Serhiy Rybalka, Artem Sukhotskyi, Serhiy Lyulka, Volodymyr Koval (46' Yaroslav Sokol), Dmytro Ryzhuk. Coach: Andrey Husin.
HJK: Ville Wallen, Alexander Ring, Rami Hakanpaa (88' Juhani Ojala), Rafinha, Mathias Lindstrom, Akseli Pelvas, Jarno Parikka (70' Teemu Pukki), Aki Riihilahti (70' Cheyne Fowler), Mikko Sumusalo, Sebastien Mannstrom (70' Sebastian Sorsa), Erfan Zeneli (50' Dawda Bah). Coach: Antti Muurinen.
Booket: 90' Yevhen Novak.
17.00  RUSSIA U21 - EKRANAS PANEVEZYS  4:2. SKK Peterburgskij. 3300. Eduard Malyi (Russia).
Goals: 35' Anton Zabalotni, 42' Arsen Goshokov, 62' Dmitri Ryzhkov, 83' Dmitri Ryzhkov; 28' Marko Andelkovic, 48' Nenad Panic.
RUS: Artur Nigmatullin, Ibragim Tsallagov, Basil Abdulfattakh, Artem Kulesha, Roland Gigolayev (83' Yevgeni Gapon), Aleksandr Zotov, Aleksey Pomerko (46' Dmitri Ryzhkov), Oleg Shatov, Anton Zabolotnyi, Arsen Goshokov (70' Dmitri Malyaka), Maksim Grigoryev (46' Denis Cheryshev). Coach: Nikolay Pisarev.
EKR: Tadas Kauneckas (46' Emilis Zubas), Andrius Joksas, Marius Skinderis (71' Dainius Gleveckas), Aurimas Kucys, Dusan Matovic, Dominykas Galkevicius (46' Mauro Lucas Alonso), Marko Andelkovic, Arnas Ribokas (64' Ramunas Radavicius), Evgenij Moroz, Tadas Markevicius (79' Egidijus Varnas), Nenad Panic (62' Lukas Cerkauskas). Coach: Valdas Urbonas.
Booket: 75' Dmitri Malyaka; 25' Aurimas Kucys, 28' Marko Andelkovic, 32' Andrius Joksas.
Sent Off: 41' Aurimas Kucys.
01.16
15.00  EKRANAS PANEVEZYS - DINAMO-2 KIEV  1:1 (0:0). SKK Peterburgskij. 1000. Mikhail Vilkov (Russia).
Goals: 62' Egidijus Varnas; 56' Yaroslav Prokypchuk.
EKR: Tadas Kauneckas, Andrius Joksas, Marius Skinderis (46' Evgenij Moroz), Dainius Gleveckas, Dusan Matovic, Dominykas Galkevicius, Mauro Lucas Alonso (79' Arnas Ribokas), Marko Andelkovic, Ramunas Radavicius, Tadas Markevicius (88' Rytis Pilotas), Nenad Panic (56' Egidijus Varnas). Coach: Valdas Urbonas.
DIN: Roman Zahladko, Temur Partsvaniya, Yevhen Novak, Yevhen Morozenko (82' Oleh Dopilka), Yevhen Makarenko (69' Yaroslav Sokol), Yaroslav Prokypchuk (74' Maksym Borovets), Serhiy Rybalka, Artem Sukhotskyi, Serhiy Lyulka, Volodymyr Koval (69' Mikhail Malin), Dmytro Ryzhuk. Coach: Andrey Husin.
17.00  HJK HELSINKI - RUSSIA U21  0:1 (0:0). SKK Peterburgskij. 1500. Vyacheslav Popov (Russia).
Goal: 49' Oleg Shatov.
HJK: Tomas Karike, Tuomas Kansikas, Valtteri Moren, Juhani Ojala, Cheyne Fowler, Dominic Yobe, Dawda Bah, Kastriot Kastrati (58' Sebastien Mannstrom), Santeri Ahola (58' Rafinha), Sebastian Sorsa (79' Akseli Pelvas), Teemu Pukki. Coach: Antti Muurinen.
RUS: Nikolay Zaboltnyi, Ibragim Tsallagov, Basil Abdulfattakh, Igor Golban, Roland Gigolayev (78' Yevgeni Gapon), Aleksandr Zotov, Oleg Shatov (88' Dmitri Ryzhkov), Aslan Dudiyev, Denis Voynov (70' Denis Cheryshev), Anton Zabolotnyi (59' Ilya Kukharchuk, 90' Dmitri Malyaka), Arsen Goshokov (44' Maksim Zhestokov). Coach: Nikolay Pisarev.
Booket: 15' Kansikas, 33' Jobe, 38' Kastrati; 39' Roland Gigolayev, 90' Aleksandr Zotov, 90' Aslan Dudiyev, 90' Dmitri Malyaka.
Sent Off: 40' Igor Golban.
01.18
16.00  HJK HELSINKI - EKRANAS PANEVEZYS  4:1 (2:0). SKK Peterburgskij. 1000. Sergey Lapochkin (Russia).
Goals: 29' Dawda Bah, 41' Jarno Parikka, 56' Rafinha, 90' Dominic Yobe; 62' Marko Andelkovic.
HJK: Ville Wallen, Alexander Ring, Rami Hakanpaa (55' Juhani Ojala), Rafinha (28' Santeri Ahola), Sebastian Sorsa (44' Cheyne Fowler), Mathias Lindstrom, Jarno Parikka, Dawda Bah (27' Kastriot Kastrati), Aki Riihilahti (76' Dominic Yobe), Mikko Sumusalo (35' Tuomas Kansikas), Sebastien Mannstrom. Coach: Antti Muurinen.
EKR: Emilis Zubas, Andrius Joksas, Dainius Gleveckas, Aurimas Kucys (46' Nerijus Sasnauskas, 73 Marius Skinderis), Dusan Matovic, Dominykas Galkevicius (63' Arnas Ribokas), Mauro Lucas Alonso (75' Lukas Cerkauskas), Marko Andelkovic, Ramunas Radavicius (46' Egidijus Varnas), Tadas Markevicius (63' Evgenij Moroz), Nenad Panic. Coach: Valdas Urbonas.
Booket: 43' Dusan Matovic.
18.00  RUSSIA U21 - DINAMO-2 KIEV  0:0. SKK Peterburgskij. 1500. Vladimir Bezborodov (Russia).
RUS: Aleksandr Filtsov, Aleksey Pomerko (46' Ibragim Tsallagov), Artem Kulesha, Maksim Zhestokov, Yevgeni Gapon, Aslan Dudiyev, Aleksandr Zotov, Dmitri Ryzhkov (77' Oleg Shatov), Ilya Kukharchuk (61' Arsen Goshokov), Maksim Grigoryev (61' Denis Voynov), Denis Cheryshev. Coach: Nikolay Pisarev.
DIN: Roman Zahladko, Oleh Dopilka (59' Volodymyr Boryshkevych), Temur Partsvaniya, Yevhen Morozenko, Yevhen Makarenko (63' Yaroslav Sokol), Serhiy Rybalka, Artem Sukhotskyi, Serhiy Lyulka, Yaroslav Prokypchuk (71' Maksym Borovets), Volodymyr Koval (61' Mikhail Malin), Dmytro Ryzhuk. Coach: Andrey Husin.
Booket: 27' Aleksey Pomerko, 36' Maksim Zhestokov, 49' Ilya Kukharchuk; 21' Volodymyr Koval.

1. HJK Helsinki            XXX  1:0  4:1  0:1   3  2 0 1  5:2  6
2. Dinamo-2 Kiev           0:1  XXX  1:1  0:0   3  0 2 1  1:2  2
3. Ekranas Panevezys       1:4  1:1  XXX  2:4   3  0 1 2  3:9  1
4. Russia U21              1:0  0:0  4:2  XXX   3  2 1 0  5:2  7

Quarterfinal

01.19
14.00  INTER BAKI - MIKA YEREVAN  4:0 (2:0). SKK Peterburgskij. 1500. Aleksey Nikolayev (Russia).
Goals: 30' Vladimir Levin, 36' Girts Karlsons, 52' Dmitri Kruglov, 60' Girts Karlsons.
INT: Giorgi Lomaia, Dmitri Kruglov (77' Genov), Aleksandr Chertoganov (69' Kakhaber Mjavanadze), Bronislav Cervenka (77' Accioly), Petar Zlatinov (64' Shahriyar Rahimov), Vladimir Levin, Ilia Kandelaki, David Odikadze (64' Rovshan Amiraslanov), Girts Karlsons (72' Bachana Tskhadadze), Valeri Abramidze, Arif Dashdemirov. Coach: Kakhaber Tskhadadze
MIKA: Gevorg Kasparov, Mikayel Poghosyan, Aleksandr Tadevosyan, Hrayr Mkoyan (45' Vahagn Minasyan), Alex Henrique da Silva (82' Andranik Shahgeldyan), Aram Voskanyan, Ednei de Oliveira (36' Armen Petrosyan), Konstantin Mandrichenko (53' Grigor Mkrtchyan), Boti Demel (64' Hayk Ishkhanyan), Narek Beglaryan (77' Rafael Ghazaryan), Aghvan Mkrtchyan. Coach: Armen Shahgeldyan.
Booket: 20' Girts Karlsons.
16.00  HJK HELSINKI - ZENIT ST. PETERSBURG  1:2 (0:0). SKK Peterburgskij. 1500. Vitalyi Meshkov (Russia).
Goals: 85' Jarno Parikka; 62' Stanislav Matyash, 66' Stanislav Matyash.
HJK: Tomas Karike, Tuomas Kansikas, Valtteri Moren, Alexander Ring (46' Sebastien Mannstrom), Juhani Ojala, Cheyne Fowler (61' Dawda Bah), Dominic Yobe, Erfan Zeneli   (65' Jarno Parikka), Kastriot Kastrati (65' Mathias Lindstrom), Santeri Ahola (52' Rafinha), Teemu Pukki. Coach: Antti Muurinen.
ZEN: Andrey Zaytsev, Igor Cheminava, Dmitri Telegin, Vyacheslav Sushkin, Maksim Batov (71' Vyacheslav Zinkov), Stanislav Murikhin (46' Sergey Tsyganov), Sergey Petrov, Aleksandr Petrov (46' Pavel Mogilevets), Vladislav Sirotov (46' Pavel Shuvalov), Andrey Vasilyev (61' Sergey Kostin), Stanislav Matyash. Coach: Anatoly Davydov.
Booket: 21' Alexander Ring, 64' Kastriot Kastrati, 77' Dominic Yobe; 8' Maksim Batov, 44' Vladislav Sirotov, 76' Pavel Mogilevets, 86' Vyacheslav Zinkov.
Sent Off: 60' Rafinha.
18.00  SKONTO RIGA - ESTEGHLAL DUSHAMBE  2:0 (1:0). SKK Peterburgskij. 1000. Vladimir Pettay (Russia).
Goals: 19' Vitalijs Smirnovs, 89' (pk) Nathan Juniors.
SKO: Kaspars Ikstens, Kaspars Dubra, Deniss Kacanovs, Renars Rode, Vitalijs Smirnovs, Fabio Pereira (64' Vitalijs Maksimenko), Armands Petersons (55' Ruslans Mingazovs), Igors Tarasovs, Aleksandrs Fertovs, Evaldas Razulis (72' Vladimirs Kolesnicenko), Nathan Juniors. Coach: Marians Pahars.
EST: Yuldoshev, Eradzh Radzhabov, Irgashev, Sohib Savonkulov, Umed Khabibolloev, Abramov (51' Dzhalilov), Makhmadali Sodikov, Kurbanali Sobirov (68' Fatkhullo Fatkhuloev), Rabimov, Saidov, Farkhod Tokhirov, Yusuf Rabiev. Coach: Alimjan Rafikov.
Booket: 90' Kaspars Dubra; 21' Saidov, 61' Umed Khabibolloev, 75' Fatkhullo Fatkhuloev.
20.00  SHAKHTER SOLIGORSK - DINAMO-2 KIEV  2:1 (1:0). SKK Peterburgskij. 500. Aleksey Eskov (Russia).
Goals: 23' Aleksandr Alumona, 62' Aleksey Yanushkevich; 56' Yevhen Makarenko.
SHA: Eduardas Kurskis, Yuri Kolomyts,  Aleksey Yanushkevich, Raman Kirenkin, Denis Polyakov (68 Viktor Sokol), Alyaksandr Grenkow (90' Artem Chelyadinsky), Andrey Lyavonchyk, Ihar Razhkow, Pavel Sitko (55' Alyaksey Pyatrow), Aleksandr Alumona (67' Maksim Gukaylo), Syarhey Balanovich (50' Alyaksey Ryas). Coach: Vladzimir Zhuravel.
DIN: Roman Zahladko, Temur Partsvaniya, Yevhen Novak, Yevhen Morozenko (39' Maksym Borovets), Yevhen Makarenko, Serhiy Rybalka, Artem Sukhotskyi, Serhiy Lyulka (53' Rudolf Sukhomlynov), Yaroslav Prokypchuk (57' Mikhail Malin), Volodymyr Koval (63' Yaroslav Sokol), Dmytro Ryzhuk. Coach: Andrey Husin.
Booket: 30' Syarhey Balanovich, 68' Ihar Razhkow, 70' Andrey Lyavonchyk; 29' Yevhen Novak, 30' Artem Sukhotskyi, 51' Maksym Borovets.

Semifinal

01.21
17.00  INTER BAKI - ZENIT ST. PETERSBURG  5:0 (3:0). SKK Peterburgskij. 3000. Sergey Karasev (Russia).
Goals: 2' Girts Karlsons, 7' Petar Zlatinov, 15' Girts Karlsons, 53' Girts Karlsons, 68' Rovshan Amiraslanov.
INT: Giorgi Lomaia (72' Salahat Agaev), Dmitri Kruglov (46' Yegorov), Aleksandr Chertoganov (46' Shahriyar Rahimov), Bronislav Cervenka, Petar Zlatinov (55' Bachana Tskhadadze), Vladimir Levin (55' Accioly), Ilia Kandelaki, David Odikadze (64' Rovshan Amiraslanov), Girts Karlsons (55' Kakhaber Mjavanadze), Valeri Abramidze, Arif Dashdemirov. Coach: Kakhaber Tskhadadze
ZEN: Andrey Zaytsev, Igor Cheminava (17' Aleksey Kayukov), Dmitri Telegin, Vyacheslav Sushkin (69' Vyacheslav Zinkov), Maksim Batov (59' Aleksey Panfilov), Stanislav Murikhin (30' Sergey Tsyganov), Sergey Petrov, Aleksandr Petrov (30' Pavel Mogilevets), Vladislav Sirotov (39' Pavel Shuvalov), Sergey Kostin, Stanislav Matyash. Coach: Anatoly Davydov.
Booket: 28' Vladimir Levin, 30' Aleksandr Chertoganov; 45' Sergey Kostin.
20.00  SKONTO RIGA - SHAKHTER SOLIGORSK  1:2 (0:2). SKK Peterburgskij. 500. Maksim Layushkin (Russia).
Goals: 37' Alyaksey Ryas, 45' Alyaksey Ryas; 85' Evaldas Razulis.
SKO: Kaspars Ikstens, Kaspars Dubra, Deniss Kacanovs (79' Renars Rode), Vitalijs Smirnovs, Vitalijs Maksimenko (77' Evaldas Razulis), Ruslans Mingazovs, Igors Tarasovs, Aleksandrs Fertovs, Alans Sinelnikovs (79' Fabio Pereira), Kristaps Blanks (59' Vladimirs Kolesnicenko), Nathan Juniors. Coach: Marians Pahars.
SHA: Eduardas Kurskis, Yuri Kolomyts,  Aleksey Yanushkevich, Raman Kirenkin, Denis Polyakov, Alyaksandr Grenkow (86' Maksim Gukaylo), Andrey Lyavonchyk, Ihar Razhkow, Pavel Sitko (82' Alyaksey Pyatrow), Aleksandr Alumona (77' Kiryl Vyarheychyk, 90+5' Ilya Trachinskiy), Alyaksey Ryas (72' Artem Chelyadinsky). Coach: Vladzimir Zhuravel.
Booket: 56' Igors Tarasovs, 90' Aleksandrs Fertovs; 7' Aleksandr Alumona.
Sent Off: 71' Raman Kirenkin.

Final

01.23
15.00  INTER BAKI - SHAKHTER SOLIGORSK  0:0  6-5 pk. SKK Peterburgskij. 6000.  Vladimir Bezborodov (Russia).
PK: + Girts Karlsons, Accioly, Bronislav Cervenka, Aleksandr Chertoganov, Vladimir Levin, Kakhaber Mjavanadze; Pavel Sitko, Yuri Kolomyts, Alyaksey Pyatrow, Eduardas Kurskis, Andrey Lyavonchyk; - ?, Petar Zlatinov; Ihar Razhkow, Denis Polyakov, Alyaksandr Grenkow.
INT: Giorgi Lomaia, Dmitri Kruglov (46' Rovshan Amiraslanov), Aleksandr Chertoganov, Bronislav Cervenka, Petar Zlatinov, Vladimir Levin, Ilia Kandelaki, David Odikadze (69' Yegorov), Girts Karlsons, Valeri Abramidze (110' Accioly), Arif Dashdemirov (83' Kakhaber Mjavanadze). Coach: Kakhaber Tskhadadze
SHA: Eduardas Kurskis, Yuri Kolomyts,  Aleksey Yanushkevich, Artem Chelyadinsky, Denis Polyakov, Alyaksandr Grenkow, Andrey Lyavonchyk, Ihar Razhkow, Pavel Sitko, Aleksandr Alumona, Alyaksey Ryas (76' Alyaksey Pyatrow). Coach: Vladzimir Zhuravel.
Booket: 49' Vladimir Levin, 88' Aleksandr Chertoganov; 88' Ihar Razhkow.


Created 1999-08-04. Corrected 2011-01-24
Created by
Almantas 'Almis' Lauzadis. E-Mail: almis@post.omnitel.net Copyright 1999/2011 Almis. All rights reserved.