Lithuania 2000

LFF 1 LYGA (Second Level)

Round 30
[Oct 28]
13.00  Klevas            2-1  Kauno Jegeriai
13.00  Vetra             +--  Tauras
13.00  Babrungas         +--  Interas
13.00  Anyksciai         1-2  Laisve
13.00  Zalgiris-2        2-2  Lietava
13.00  Vienybe           1-0  Zerutis
[Oct 29]
13.00  Nevezis-2         1-1  Gelezinis Vilkas

Standing

  1  Vetra Rudiskes           29  21  5  3  65- 24   41  68
  2  Laisve Silute            29  19  2  8  57- 30   27  59
  3  Klevas Siauliai          29  18  1 10  63- 26   37  55
  4  Gelezinis Vilkas Vilnius 29  15  9  5  49- 19   30  54
  5  Lietava Jonava           29  16  6  7  56- 36   20  54
  6  Nevezis-2 Kedainiai      29  14  9  6  52- 32   20  51
  7  Pieno Cechas Kalvarija   29  13  7  9  70- 47   23  46
  8  Tauras Taurage           29  12  3 14  39- 51  -12  39
  9  Zalgiris-2 Vilnius       29   9  3 17  30- 42  -12  31
 10  Vienybe Ukmerge          29   9  2 18  32- 73  -41  29
 11  Interas Visaginas        29   7  7 15  28- 49  -21  28
 12  Babrungas Plunge         29   7  7 15  28- 53  -27  28
 13  Kauno Jegeriai           29   7  6 16  25- 51  -26  27
 14  FK Anyksciai             29   9  3 17  31- 60  -29  27
 15  Zerutis Radviliskis      29   6  6 17  19- 46  -27  24
 16  Atletas-2 Kaunas         15   5  2  8  13- 18   -5  17
Note: Atletas-2 Kaunas retired after 1st Half.

Vetra Rudiskes promoted to Lithuanian Lyga.
Laisve Silute & Klevas Siauliai promoted to Play-Off.
Relegated: FK Anyksciai, Zerutis Radviliskis & Atletas-2 Kaunas.

BestScorers:
S.Litvinas (Pieno Cechas)   - 32
G.Siciunas (Klevas)         - 21
P.Malzinskas (Vetra)        - 19
E.Medvedevas (Lietava)      - 18
T.Kavolis (Klevas)          - 15
S.Malinauskas (Laisve)      - 13

All times is Lithuanian (CET, GMT +01.00)

2000

1st Half
Round 1
[Apr 8]
14.00  Anyksciai         1-1  Interas
14.00  Vienybe           2-3  Lietava
[Apr 9]
13.00  Vetra             2-0  Gelezinis Vilkas
13.00  Kauno Jegeriai    1-1  Nevezis-2
14.00  Zalgiris-2        0-2  Laisve
14.00  Babrungas         1-1  Pieno Cechas
14.00  Tauras            1-0  Atletas-2
14.00  Zerutis           0-3  Klevas
Round 2
[Apr 15]
14.00  Klevas            0-2  Nevezis-2
14.00  Kauno Jegeriai    0-1  Vetra
15.00  Gelezinis Vilkas  3-0  Atletas-2
15.00  Tauras            3-1  Babrungas
15.00  Pieno Cechas      3-2  Anyksciai
15.00  Interas           1-0  Zalgiris-2
15.00  Laisve            5-0  Vienybe
15.00  Lietava           3-0  Zerutis
Round 3
[Apr 22]
14.30  Lietava           1-0  Klevas
14.30  Atletas-2         2-0  Kauno Jegeriai
15.30  Zerutis           1-2  Laisve
15.30  Vienybe           0-5  Interas
15.30  Zalgiris-2        2-3  Pieno Cechas
15.30  Anyksciai         3-1  Tauras
15.30  Babrungas         0-1  Gelezinis Vilkas
15.30  Vetra             1-1  Nevezis-2
Round 4
[Apr 29]
15.00  Nevezis-2         1-0  Atletas-2
15.00  Kauno Jegeriai    0-0  Babrungas
16.00  Klevas            1-0  Vetra
16.00  Gelezinis Vilkas  5-0  Anyksciai
16.00  Tauras            0-1  Zalgiris-2
16.00  Pieno Cechas      5-3  Vienybe
16.00  Interas           0-0  Zerutis
16.00  Laisve            4-0  Lietava
from Round 7
[May 3]
17.00  Zerutis           1-1  Gelezinis Vilkas
Round 5
[May 6]
15.00  Atletas-2         1-3  Vetra
15.00  Zalgiris-2        0-2  Gelezinis Vilkas
15.00  Babrungas         1-0  Nevezis-2
16.00  Lietava           4-1  Interas
16.00  Zerutis           0-1  Pieno Cechas
16.00  Vienybe           2-1  Tauras
16.00  Anyksciai         1-2  Kauno Jegeriai
16.00  Laisve            1-2  Klevas
Round 6
[May 13]
15.30  Kauno Jegeriai    1-0  Zalgiris-2
15.30  Pieno Cechas      4-1  Lietava
15.30  Laisve            2-0  Interas
16.30  Vetra             3-1  Babrungas
16.30  Nevezis-2         2-2  Anyksciai
16.30  Gelezinis Vilkas  3-1  Vienybe
16.30  Tauras            1-0  Zerutis
16.30  Klevas            5-0  Atletas-2
Round 7
[May 17]
17.00  Interas           1-0  Klevas
17.00  Laisve            1-4  Pieno Cechas
17.00  Lietava           2-0  Tauras
17.00  Vienybe           0-2  Kauno Jegeriai
17.00  Zalgiris-2        2-1  Nevezis-2       Result annuled. Nevezis-2 win.
17.00  Anyksciai         1-2  Vetra
17.00  Babrungas         +--  Atletas-2
Round 8
[May 21]
15.00  Atletas-2         3-0  Anyksciai
16.00  Pieno Cechas      1-1  Interas
17.00  Vetra             1-1  Zalgiris-2      Result annuled. Vetra win.
17.00  Nevezis-2         2-0  Vienybe
17.00  Gelezinis Vilkas  1-0  Lietava
17.00  Tauras            2-1  Laisve
17.30  Kauno Jegeriai    4-0  Zerutis
[May 23]
17.00  Klevas            8-2  Babrungas
Round 9
[May 27]
16.00  Interas           0-3  Tauras
17.30  Laisve            2-0  Gelezinis Vilkas
17.30  Lietava           2-1  Kauno Jegeriai
17.30  Zerutis           0-1  Nevezis-2
17.30  Vienybe           0-0  Vetra
17.30  Zalgiris-2        1-1  Atletas-2
17.30  Anyksciai         2-1  Babrungas
Round 10
[Jun 1]
18.00  Atletas-2         3-2  Vienybe
[Jun 2]
17.00  Kauno Jegeriai    1-2  Laisve
18.00  Klevas            2-1  Anyksciai
18.00  Babrungas         0-0  Zalgiris-2
18.00  Vetra             3-2  Zerutis
18.00  Nevezis-2         0-0  Lietava
18.00  Gelezinis Vilkas  2-0  Interas
18.00  Tauras            1-0  Pieno Cechas
Round 11
[Jun 6]
18.00  Tauras            1-0  Klevas
18.00  Pieno Cechas      1-1  Gelezinis Vilkas
18.00  Interas           2-2  Kauno Jegeriai
18.00  Laisve            0-2  Nevezis-2
18.00  Lietava           1-2  Vetra
18.00  Zerutis           0-1  Atletas-2
18.00  Vienybe           2-1  Babrungas
18.00  Zalgiris-2        3-1  Anyksciai
Round 12
[Jun 10]
15.00  Gelezinis Vilkas  1-0  Tauras
15.00  Vetra             2-0  Laisve
16.00  Klevas            4-1  Zalgiris-2
16.00  Babrungas         1-1  Zerutis
17.00  Anyksciai         1-0  Vienybe
17.00  Atletas-2         0-1  Lietava
[Jun 11]
13.00  Kauno Jegeriai    2-1  Pieno Cechas
15.00  Nevezis-2         2-1  Interas
from Round 14
[Jun 14]
18.00  Vetra             4-3  Pieno Cechas
Round 13
[Jun 17]
13.00  Gelezinis Vilkas  1-0  Klevas
14.00  Tauras            1-1  Kauno Jegeriai
14.00  Laisve            +--  Atletas-2
14.00  Lietava           4-0  Babrungas
15.00  Pieno Cechas      5-2  Nevezis-2
15.00  Zerutis           1-1  Anyksciai
15.00  Vienybe           4-3  Zalgiris-2
Round 14
[Jun 23]
16.00  Atletas-2         1-0  Interas
18.00  Klevas            4-1  Vienybe
18.00  Zalgiris-2        0-2  Zerutis
18.00  Anyksciai         3-1  Lietava
18.00  Babrungas         0-2  Laisve
18.00  Nevezis-2         8-2  Tauras
18.30  Kauno Jegeriai    0-0  Gelezinis Vilkas
from Round 9
[Jun 27]
17.30  Pieno Cechas      3-1  Klevas
Round 15
[Jul 1]
17.00  Kauno Jegeriai    0-4  Klevas
17.00  Interas           +--  Babrungas
18.00  Gelezinis Vilkas  0-0  Nevezis-2
18.00  Pieno Cechas      1-1  Atletas-2
18.00  Lietava           4-0  Zalgiris-2
18.00  Zerutis           2-0  Vienybe
from Round 13
[Jul 4]
18.00  Interas           0-1  Vetra
from Round 15
[Jul 5]
17.00  Laisve            +--  Anyksciai
from Round 15
[Jul 27]
18.00  Tauras            1-2  Vetra
2nd Half
Round 16
[Jul 29]
17.00  Interas           3-1  Anyksciai
17.00  Lietava           3-0  Vienybe
[Jul 30]
17.00  Klevas            2-1  Zerutis
17.00  Laisve            3-1  Zalgiris-2
17.00  Pieno Cechas      2-2  Babrungas
17.00  Gelezinis Vilkas  0-0  Vetra
Round 17
[Aug 5]
16.00  Anyksciai         2-5  Pieno Cechas
17.00  Nevezis-2         1-0  Klevas
17.00  Vetra             5-0  Kauno Jegeriai
17.00  Babrungas         1-3  Tauras
17.00  Zalgiris-2        1-0  Interas
17.00  Vienybe           0-3  Laisve
17.00  Zerutis           0-4  Lietava
Round 18
[Aug 13]
17.00  Tauras            4-2  Anyksciai
17.00  Klevas            1-2  Lietava
17.00  Laisve            5-0  Zerutis
17.00  Interas           3-0  Vienybe
17.00  Pieno Cechas      5-0  Zalgiris-2
17.00  Gelezinis Vilkas  4-1  Babrungas
17.00  Nevezis-2         3-0  Vetra
Round 19
[Aug 19]
14.00  Anyksciai         1-0  Gelezinis Vilkas
16.30  Lietava           1-0  Laisve
[Aug 20]
16.30  Vetra             2-4  Klevas
16.30  Babrungas         2-1  Kauno Jegeriai
16.30  Zalgiris-2        4-0  Tauras
16.30  Vienybe           0-6  Pieno Cechas
16.30  Zerutis           0-0  Interas
from Round 21
[Aug 23]
17.00  Vienybe           0-6  Gelezinis Vilkas
from Round 22
[Aug 23]
17.00  Pieno Cechas      0-2  Laisve
Round 20
[Aug 26]
14.00  Nevezis-2         3-1  Babrungas
15.30  Klevas            2-2  Laisve
15.30  Kauno Jegeriai    0-0  Anyksciai        Result annuled. Anyksciai win.
16.30  Interas           1-3  Lietava
16.30  Tauras            2-1  Vienybe
16.30  Gelezinis Vilkas  1-2  Zalgiris-2
Round 21
[Aug 30]
16.00  Interas           2-3  Laisve
17.00  Babrungas         0-0  Vetra
17.00  Anyksciai         2-0  Nevezis-2
17.00  Zalgiris-2        1-0  Kauno Jegeriai
17.00  Zerutis           0-1  Tauras
17.00  Lietava           0-0  Pieno Cechas
Round 22
[Sep 2]
13.00  Kauno Jegeriai    1-2  Vienybe
14.00  Vetra             4-0  Anyksciai
15.00  Nevezis-2         1-4  Zalgiris-2
15.00  Tauras            3-3  Lietava
[Sep 3]
15.00  Klevas            6-0  Interas
Round 23
[Sep 9]
15.00  Zerutis           2-0  Kauno Jegeriai
16.00  Babrungas         1-0  Klevas
16.00  Zalgiris-2        0-3  Vetra
16.00  Vienybe           4-1  Nevezis-2
16.00  Lietava           0-0  Gelezinis Vilkas
16.00  Laisve            1-0  Tauras
from Round 22
[Sep 13]
16.00  Gelezinis Vilkas  6-0  Zerutis
from Round 16
[Sep 14]
16.00  Nevezis-2         6-0  Kauno Jegeriai
Round 24
[Sep 16]
15.00  Babrungas         3-1  Anyksciai
[Sep 17]
13.00  Kauno Jegeriai    0-1  Lietava
15.00  Klevas            1-0  Pieno Cechas
15.00  Tauras            2-0  Interas
15.00  Gelezinis Vilkas  3-1  Laisve
15.00  Nevezis-2         1-0  Zerutis
15.00  Vetra             6-1  Vienybe
Round 25
[Sep 24]
14.30  Anyksciai         0-3  Klevas
14.30  Lietava           1-1  Nevezis-2
15.00  Zerutis           1-1  Vetra
15.00  Laisve            4-0  Kauno Jegeriai
15.00  Interas           0-0  Gelezinis Vilkas
15.00  Pieno Cechas      4-1  Tauras
from Round 23
[Sep 27]
16.00  Interas           0-0  Pieno Cechas
Round 26
[Sep 30]
14.30  Klevas            6-0  Tauras
14.30  Nevezis-2         2-2  Laisve
14.30  Vetra             6-1  Lietava
14.30  Babrungas         2-2  Vienybe
14.30  Anyksciai         0-1  Zalgiris-2
15.00  Kauno Jegeriai    2-1  Interas
from Round 20
[Oct 4]
15.00  Pieno Cechas      1-3  Zerutis
from Round 25
[Oct 4]
15.00  Zalgiris-2        3-0  Babrungas
Round 27
[Oct 7]
12.00  Interas           2-1  Nevezis-2
14.00  Zalgiris-2        1-1  Klevas            Result annuled. Klevas win.
14.00  Vienybe           2-0  Anyksciai
14.00  Zerutis           1-0  Babrungas
14.30  Laisve            1-2  Vetra
14.30  Pieno Cechas      6-0  Kauno Jegeriai
Round 28
[Oct 14]
14.00  Babrungas         4-2  Lietava
14.00  Anyksciai         2-0  Zerutis
[Oct 15]
12.30  Kauno Jegeriai    2-1  Tauras
14.00  Klevas            2-0  Gelezinis Vilkas
14.00  Nevezis-2         6-1  Pieno Cechas
14.00  Vetra             8-0  Interas
14.00  Zalgiris-2        0-1  Vienybe
from Round 26
[Oct 18]
14.00  Gelezinis Vilkas  2-0  Pieno Cechas
Round 29
[Oct 21]
13.30  Lietava           6-0  Anyksciai
[Oct 22]
13.30  Vienybe           1-0  Klevas
13.30  Zerutis           1-0  Zalgiris-2
13.30  Laisve            4-2  Babrungas
13.30  Pieno Cechas      1-2  Vetra
13.30  Tauras            1-1  Nevezis-2
13.30  Gelezinis Vilkas  1-1  Kauno Jegeriai
from Round 27
[Oct 25]
13.30  Tauras            3-4  Gelezinis Vilkas
Round 30
[Oct 28]
13.00  Klevas            2-1  Kauno Jegeriai
13.00  Vetra             +--  Tauras
13.00  Babrungas         +--  Interas
13.00  Anyksciai         1-2  Laisve
13.00  Zalgiris-2        2-2  Lietava
13.00  Vienybe           1-0  Zerutis
[Oct 29]
13.00  Nevezis-2         1-1  Gelezinis Vilkas

 

Play-Off
[Nov 12]
12.30  Laisve      0-1  Inkaras
12.30  Klevas      3-3  Polonija
[Nov 16]
12.00  Inkaras     2-1  Laisve
12.00  Polonija    1-0  Klevas

Created 28-02-2000. Corrected 16-11-2000
Created by
Almantas 'Almis' Lauzadis. E-Mail: almis@post.omnitel.net Copyright 2000 Almis. All rights reserved.