Lithuania 2000

LFF 2 LYGA ZONE WEST (Third Level)

Final Standing

  1  Volna Kaliningrad (RUS)  22  20  2  0 101-  9   92  62
  2  Krazante Kelme           22  14  4  4  52- 24   28  46
  3  FK Ekranas-2 Panevezys   22  13  5  4  65- 16   49  44
  4  Juventa-99 Siauliai      22  12  2  8  47- 36   11  38
  5  Atlantas-2 Klaipeda      22  11  4  7  62- 32   30  37
  6  Sirvena Birzai           22  11  4  7  52- 37   15  37
  7  Mastis Telsiai           22   8  3 11  24- 43  -19  27
  8  Venta Kursenai           22   7  3 12  32- 64  -32  24
  9  Klevas-2 Siauliai        22   7  2 13  31- 53  -22  23
 10  FK Akmene                22   5  2 15  26- 64  -38  17
 11  FK Mazeikiai             22   4  2 16  36- 72  -36  14
 12  Kruoja Pakruojis         22   3  1 18  20- 98  -78  10

BestScorers:
O.Pritula (Volna)         - 21
P.Gelzinis (Krazante)     - 20
A.Kachanov (Volna)        - 19
J.Perevalov (Volna)       - 13
K.Nepas (Mazeikiai)       - 13
P.Kratiuk (Volna)         - 11
A.Vekerotas (Sirvena)     - 11
A.Tumenas (Ekranas-2)     - 11
M.Vitkevicius (Juventa-99)- 11
A.Sulcius (Klevas-2)      - 11

All times is Lithuanian (CET, GMT +01.00)

2000

1st Half
Round 1
[Apr 29]
15.00  Ekranas-2         0-3  Volna
15.00  Mastis            2-0  Juventa-99
15.00  Mazeikiai         1-3  Venta
17.00  Krazante          6-1  Kruoja
[Apr 30]
15.00  Klevas-2          4-1  Akmene
Round 2
[May 6]
15.00  Sirvena           6-0  Mazeikiai
15.00  Kruoja            1-2  Atlantas-2
15.00  Mastis            2-2  Ekranas-2
16.00  Volna             9-0  Akmene
17.00  Juventa-99        0-1  Krazante
[May 7]
15.00  Venta             3-2  Klevas-2
Round 3
[May 13]
16.00  Krazante          1-1  Ekranas-2
16.00  Atlantas-2        2-2  Juventa-99
16.00  Mazeikiai         2-3  Kruoja
16.00  Akmene            2-1  Venta
17.00  Volna             5-1  Mastis
[May 14]
16.00  Klevas-2          0-3  Sirvena
Round 4
[May 20]
17.00  Venta             1-7  Volna
17.00  Kruoja            1-3  Klevas-2
17.00  Juventa-99        2-1  Mazeikiai
17.00  Mastis            2-1  Krazante
[May 21]
17.00  Ekranas-2         2-2  Atlantas-2
17.00  Sirvena           1-2  Akmene
Round 5
[May 27]
17.00  Krazante          1-1  Volna
17.00  Atlantas-2        5-1  Mastis
17.00  Mazeikiai         0-2  Ekranas-2
17.00  Akmene            5-2  Kruoja
17.00  Venta             1-1  Sirvena
[May 28]
17.00  Klevas-2          1-2  Juventa-99
Round 6
[Jun 3]
17.00  Volna             8-0  Sirvena
17.00  Kruoja            0-4  Venta
17.00  Juventa-99        5-0  Akmene
17.00  Ekranas-2         7-0  Klevas-2
17.00  Mastis            4-2  Mazeikiai
17.00  Krazante          3-0  Atlantas-2
Round 7
[Jun 10]
17.00  Atlantas-2        1-1  Volna
17.00  Mazeikiai         1-3  Krazante
17.00  Akmene            0-2  Ekranas-2
17.00  Venta             0-3  Juventa-99
17.00  Sirvena           5-1  Kruoja
[Jun 11]
17.00  Klevas-2          0-1  Mastis
Round 8
[Jun 15]
17.00  Krazante          2-1  Klevas-2
[Jun 17]
17.00  Volna             9-1  Kruoja
17.00  Juventa-99        2-5  Sirvena
17.00  Ekranas-2         5-2  Venta
[Jun 18]
17.00  Mastis            +--  Akmene
Round 9
[Jun 24]
16.00  Klevas-2          2-5  Atlantas-2
16.00  Akmene            0-1  Krazante
16.00  Venta             +--  Mastis
16.00  Sirvena           1-0  Ekranas-2
16.00  Kruoja            0-4  Juventa-99
17.00  Mazeikiai         0-6  Volna
Round 10
[Jul 01]
17.00  Ekranas-2         4-0  Kruoja
17.00  Mastis            2-2  Sirvena
17.00  Krazante          7-3  Venta
17.00  Atlantas-2        3-0  Akmene
17.00  Volna             4-0  Juventa-99
[Jul 02]
17.00  Mazeikiai         3-0  Klevas-2
Round 11
[Jul 08]
17.00  Akmene            5-3  Mazeikiai
17.00  Venta             1-5  Atlantas-2
17.00  Sirvena           2-2  Krazante
17.00  Kruoja            0-1  Mastis
17.00  Klevas-2          0-4  Volna
[Jul 12]
19.00  Juventa-99        1-2  Ekranas-2
from Round 8
[Jul 12]
19.00  Atlantas-2       11-3  Mazeikiai
from Round 1
[Jul 16]
15.00  Atlantas-2        4-1  Sirvena
2nd Half
Round 12
[Aug 12]
15.00  Mastis            4-0  Kruoja
15.00  Krazante          0-1  Sirvena
15.00  Mazeikiai         5-1  Akmene
[Aug 13]
15.00  Atlantas-2        6-2  Venta      Result annuled. Venta win +:-
15.00  Ekranas-2         3-1  Juventa-99 Result annuled. Juventa win +:-
Round 13
[Aug 17]
18.00  Klevas-2          4-3  Mazeikiai
[Aug 18]
16.00  Sirvena           2-0  Mastis
18.00  Venta             1-5  Krazante
[Aug 19]
15.00  Akmene            1-4  Atlantas-2
15.00  Kruoja            1-7  Ekranas-2
[Aug 24]
16.00  Juventa-99        0-4  Volna
Round 14
[Aug 23]
15.00  Krazante          4-0  Akmene
[Aug 26]
15.00  Mastis            0-3  Venta
16.00  Volna             +--  Mazeikiai
[Aug 27]
15.00  Juventa-99        9-1  Kruoja
15.00  Atlantas-2        0-0  Klevas-2
15.00  Ekranas-2         5-0  Sirvena
Round 15
[Sep 2]
15.00  Mazeikiai         2-1  Atlantas-2
15.00  Akmene            0-0  Mastis
16.00  Kruoja            1-7  Volna
[Sep 3]
15.00  Klevas-2          1-2  Krazante
15.00  Venta             0-3  Ekranas-2
Round 16
[Sep 9]
15.00  Kruoja            0-9  Sirvena
15.00  Ekranas-2         4-1  Akmene
15.00  Krazante          3-2  Mazeikiai
[Sep 10]
14.00  Mastis            0-4  Klevas-2
14.00  Juventa-99        1-1  Venta
from Round 12
[Sep 13]
15.00  Volna             9-1  Klevas-2
Round 17
[Sep 16]
15.00  Mazeikiai         0-1  Mastis
15.00  Akmene            1-3  Juventa-99
15.00  Venta             2-3  Kruoja
16.00  Sirvena           0-3  Volna
[Sep 17]
15.00  Atlantas-2        1-6  Krazante
[Sep 21]
16.00  Klevas-2          0-0  Ekranas-2
Round 18
[Sep 23]
15.00  Sirvena           6-1  Venta
15.00  Kruoja            2-2  Akmene
15.00  Juventa-99        3-1  Klevas-2
15.00  Volna             4-0  Krazante
[Sep 24]
14.00  Ekranas-2         9-0  Mazeikiai
14.00  Mastis            1-2  Atlantas-2
Round 19
[Sep 30]
12.00  Atlantas-2        2-4  Ekranas-2
14.00  Krazante          3-1  Mastis
14.00  Mazeikiai         2-4  Juventa-99
14.00  Akmene            2-5  Sirvena
15.00  Volna             8-1  Venta
[Oct 1]
14.00  Klevas-2          4-1  Kruoja
Round 20
[Oct 4]
14.00  Ekranas-2         0-0  Krazante
[Oct 7]
14.00  Venta             +--  Akmene
14.00  Kruoja            0-2  Mazeikiai
14.00  Juventa-99        1-5  Atlantas-2
15.00  Mastis            0-3  Volna
[Oct 8]
14.00  Sirvena           0-1  Klevas-2
Round 21
[Oct 14]
14.00  Klevas-2          2-1  Venta
14.00  Krazante          1-0  Juventa-99
14.00  Mazeikiai         1-1  Sirvena
15.00  Akmene            1-6  Volna
[Oct 15]
14.00  Ekranas-2         6-0  Mastis
14.00  Atlantas-2        7-0  Kruoja
Round 22
[Oct 21]
14.00  Akmene            2-0  Klevas-2
[Oct 22]
14.00  Venta             3-3  Mazeikiai
14.00  Kruoja            1-0  Krazante
14.00  Juventa-99        3-1  Mastis
14.00  Volna             +--  Ekranas-2
from Round 15
[Oct 29]
14.00  Sirvena           1-2  Juventus-99
from Round 16
[Oct 29]
13.00  Volna             +--  Atlantas-2
from Round 22
[?]
14.00  Sirvena           +--  Atlantas-2

Created 29-04-2000. Corrected 03-11-2000
Created by
Almantas 'Almis' Lauzadis. E-Mail: almis@post.omnitel.net Copyright 2000 Almis. All rights reserved.