Lithuania 2008

LFF 1 LYGA (Second Level)

Round 33
1-8
[Oct 28]
13.00  Alytis            2-1  Lietava
from Round 29
[Oct 29]
14.30  Vilnius           0-1  Tauras
from Round 33
1-8
[Oct 30]
13.00  Rodiklis          1-0  K.Jegeriai
[Nov 02, Sun]
13.00  Tauras            2-0  LKKA
13.00  Banga             5-2  Vilnius

Final Standing

  1  Tauras Taurage           31  24  3  4  76- 21   55  75
  2  Alytis Alytus            31  23  3  5  78- 24   54  72
  3  Banga Gargzdai           31  19  7  5  61- 27   34  64
  4  Rodiklis Kaunas          31  16  8  7  45- 23   22  56
  5  FC Vilnius               31  17  7  7  61- 38   23  55  (-3)
  6  Kauno Jegeriai           31  11  7 13  49- 42    7  40
  7  LKKA ir Teledema Kaunas  31  12  2 17  59- 59    0  38
  8  Lietava Jonava           31  11  3 17  50- 61  -11  36

  9  Nevezis Kedainiai        28  10  7 11  48- 38   10  37
 10  Kruoja Pakruojis         28   9  2 17  50- 56   -6  29
 11  Utenis Utena             28   8  2 18  31- 71  -40  26
 12  Glestum Klaipeda         28   6  2 20  35- 94  -59  20
 13  FK Anyksciai             28   1  1 26  14-103  -89   4

BestScorers:
M.Karalius (Glestum/Banga)  - 19
S.Celochsajev (Tauras)      - 19
E.Buzas (Kauno Jegeriai)    - 16
A.Staponka (Banga)          - 15
M.Jakstas (Kruoja)          - 14

All times is Lithuanian (CET, GMT +01.00)

2008

Round 1
[Apr 12]
13.00  LKKA              0-2  Lietava
[Apr 13]
13.00  K.Jegeriai        2-0  Kruoja
14.00  Nevezis           2-0  Glestum
14.00  Alytis            3-0  Anyksciai
15.00  Vilnius           1-1  Utenis
16.00  Rodiklis          0-0  Tauras
Round 2
[Apr 19]
14.00  Alytis            2-0  Tauras
15.00  Vilnius           4-1  Anyksciai
15.00  Kruoja            2-3  LKKA
15.00  Lietava           1-2  Banga
16.00  Rodiklis          3-1  Glestum
18.30  K.Jegeriai        1-0  Nevezis
Round 3
[Apr 26]
13.00  K.Jegeriai        0-0  Rodiklis
14.00  Anyksciai         0-4  Utenis
15.00  Banga             1-1  Kruoja
15.00  Alytis            4-1  Glestum
15.00  Tauras            3-0  Vilnius
16.00  LKKA              2-4  Nevezis
Round 4
[May 03]
13.00  LKKA              3-2  Rodiklis
15.00  Tauras            2-0  Utenis
15.00  Alytis            3-0  K.Jegeriai
15.00  Kruoja            6-4  Lietava
16.00  Vilnius           2-2  Glestum
16.00  Nevezis           0-0  Banga
Round 5
[May 09]
17.30  K.Jegeriai        1-2  Vilnius
18.00  Glestum           0-2  Utenis
[May 11]
15.00  Nevezis           0-1  Lietava
15.00  Tauras            3-0  Anyksciai
16.00  Banga             1-1  Rodiklis
17.00  Alytis            2-2  LKKA
Round 6
[May 18]
14.00  Rodiklis          4-1  Lietava
15.00  Nevezis           1-1  Kruoja
16.00  Anyksciai         1-5  Glestum
16.00  Alytis            1-1  Banga
Round 7
[May 24]
14.00  K.Jegeriai        2-0  Anyksciai
15.00  Kruoja            0-2  Rodiklis
15.00  Glestum           0-3  Tauras
[May 25]
17.00  Alytis            4-1  Lietava
Round 8
[May 31]
14.00  Rodiklis          4-0  Nevezis
15.00  Tauras            2-0  K.Jegeriai
15.00  Anyksciai         0-3  LKKA
16.00  Vilnius           1-0  Lietava
16.00  Alytis            2-1  Kruoja
[Jun 01]
16.00  Utenis            0-1  Banga
Round 9
[Jun 03]
18.00  Glestum           2-2  K.Jegeriai
[Jun 04]
18.00  Kruoja            1-2  Vilnius
18.00  Banga             3-1  Anyksciai
18.30  Alytis            0-1  Nevezis
18.30  Lietava           2-1  Utenis
18.30  LKKA              1-2  Tauras
Round 10
[Jun 07]
13.00  Anyksciai         2-2  Lietava
13.00  Utenis            1-0  Kruoja
14.00  Tauras            1-0  Banga
14.00  Vilnius           5-0  Nevezis
14.00  Alytis            2-1  Rodiklis
15.00  Glestum           2-3  LKKA
Round 11
[Jun 13]
16.00  LKKA              3-2  K.Jegeriai
[Jun 14]
13.00  Lietava           0-3  Tauras
14.00  Rodiklis          1-1  Vilnius
14.00  Kruoja            6-1  Anyksciai
15.00  Nevezis           2-3  Utenis
15.00  Banga             3-1  Glestum
from Round 6
[Jun 18]
17.00  Utenis            0-0  K.Jegeriai
17.30  Vilnius           2-0  LKKA
Round 12
[Jun 21]
14.00  K.Jegeriai        1-1  Banga
15.00  Glestum           0-1  Lietava
15.00  Tauras            2-1  Kruoja
15.30  Anyksciai         1-2  Nevezis
15.30  Utenis            0-1  Rodiklis
16.00  Alytis            1-0  Vilnius
Round 13
[Jun 23]
18.00  Lietava           2-2  K.Jegeriai
[Jun 24]
14.00  Rodiklis          2-0  Anyksciai
15.00  Alytus            4-1  Utenis
15.00  Glestum           2-0  Kruoja
16.00  Nevezis           0-0  Tauras
16.00  Banga             2-1  LKKA
Round 14
[Jun 28]
18.00  Lietava           1-3  LKKA
18.00  Tauras            1-2  Rodiklis
18.30  Kruoja            0-1  K.Jegeriai
18.30  Utenis            0-2  Vilnius
[Jun 29]
15.00  Anyksciai         0-9  Alytis
15.00  Glestum           3-2  Nevezis
from Round 7
[Jul 02]
16.30  LKKA              1-2  Utenis
18.00  Banga             0-1  Vilnius
Round 15
[Jul 02]
16.00  Glestum           1-3  Rodiklis
[Jul 05]
15.00  Tauras            1-0  Alytis
15.00  LKKA              1-0  Kruoja
15.30  Anyksciai         0-1  Vilnius
16.00  Nevezis           0-0  K.Jegeriai
17.00  Banga             1-0  Lietava
Round 16
[Jul 26]
14.00  Rodiklis          1-0  K.Jegeriai
15.30  Utenis            1-0  Anyksciai
16.00  Kruoja            0-3  Banga
16.00  Vilnius           2-2  Tauras
Round 17
[Jul 29]
17.00  K.Jegeriai        2-0  Alytis
18.00  Utenis            0-3  Tauras
18.30  Lietava           4-1  Kruoja
Round 18
[Aug 02]
14.00  Rodiklis          0-2  Banga
15.00  Anyksciai         0-9  Tauras
15.00  Lietava           4-3  Nevezis
16.00  Vilnius           6-2  K.Jegeriai
16.00  Utenis            0-2  Glestum
Round 19
[Aug 08]
18.00  LKKA              0-1  Vilnius
[Aug 09]
13.00  K.Jegeriai        3-0  Utenis
15.00  Glestum           3-0  Anyksciai      w/o game
16.00  Lietava           1-2  Rodiklis
16.00  Kruoja            2-1  Nevezis
17.00  Banga             0-1  Alytis
Round 20
[Aug 12]
17.30  Vilnius           0-0  Banga
18.00  Rodiklis          2-0  Kruoja
18.00  Lietava           1-0  Alytis
18.00  Utenis            2-3  LKKA
18.00  Anyksciai         0-5  K.Jegeriai
18.00  Tauras            7-1  Glestum
Round 21
[Aug 15]
13.00  K.Jegeriai        0-1  Tauras
15.00  Lietava           2-3  Vilnius
15.00  Kruoja            1-6  Alytis
16.00  LKKA              8-0  Anyksciai
16.00  Banga             6-1  Utenis
16.00  Nevezis           0-0  Rodiklis
from Round 16
[Aug 19]
16.00  Glestum           1-6  Alytis
18.00  Nevezis           2-1  LKKA
Round 22
[Aug 23]
14.00  K.Jegeriai        9-1  Glestum
15.00  Utenis            2-3  Lietava
15.00  Tauras            5-2  LKKA
16.00  Nevezis           1-1  Alytis
16.00  Vilnius           4-0  Kruoja
16.00  Anyksciai         0-3  Banga
Round 23
[Aug 30]
15.00  Lietava           5-2  Anyksciai
15.00  Kruoja            3-2  Utenis
16.00  LKKA              9-0  Glestum
16.00  Banga             2-5  Tauras
16.00  Nevezis           0-0  Vilnius
from Round 17
[Sep 02]
18.00  Glestum           0-6  Vilnius
18.00  Rodiklis          1-0  LKKA
[Sep 03]
18.30  Banga             2-1  Nevezis
Round 24
[Sep 05]
17.30  K.Jegeriai        5-0  LKKA
[Sep 06]
15.30  Tauras            3-0  Lietava
16.00  Vilnius           3-3  Rodiklis
[Sep 07]
15.00  Utenis            0-12 Nevezis
15.00  Anyksciai         1-3  Kruoja
16.00  Glestum           0-7  Banga
from Round 18
[Sep 09]
17.00  LKKA              0-2  Alytis
Round 25
[Sep 13]
14.00  Rodiklis          4-0  Utenis
15.00  Lietava           4-3  Glestum
15.00  Kruoja            1-4  Tauras
15.30  Banga             3-1  K.Jegeriai
15.30  Nevezis           1-0  Anyksciai
from Round 23
[Sep 16]
17.00  Rodiklis          1-0  Alytis
Round 26
[Sep 20]
15.00  Utenis            1-5  Alytis
15.00  Anyksciai         0-4  Rodiklis
15.00  Tauras            2-1  Nevezis
15.00  Kruoja            2-1  Glestum
15.00  K.Jegeriai        2-1  Lietava
15.00  LKKA              0-2  Banga
from Round 25
[Sep 23]
15.30  Vilnius           2-3  Alytis
Standing

  1  Tauras Taurage           24  19  3  2  64- 15   49  60
  2  Alytis Alytus            24  16  3  5  61- 20   41  51
  3  Rodiklis Kaunas          24  15  6  3  44- 17   27  51
  4  Banga Gargzdai           24  14  6  4  46- 19   27  48
  5  FC Vilnius               24  14  7  3  51- 23   28  46  (-3)
  6  Kauno Jegeriai           24  10  6  8  43- 28   15  36
  7  Lietava Jonava           24  10  2 12  43- 50   -7  32
 _8  LKKA ir Teledema Kaunas  24  10  1 13  49- 45    4  31
  9  Nevezis Kedainiai        24   7  7 10  36- 33    3  28
 10  Kruoja Pakruojis         24   6  2 16  32- 53  -21  20
 11  Utenis Utena             24   6  2 16  24- 60  -36  20
 12  Glestum Klaipeda         24   5  2 17  32- 81  -49  17
 13  FK Anyksciai             24   0  1 23  10- 91  -81   1
Round 27
1-8
[Sep 27, Sat]
14.00  Banga             2-1  LKKA
15.00  Vilnius           1-0  Rodiklis
15.00  K.Jegeriai        0-1  Alytis
15.30  Lietava           0-1  Tauras
9-13
15.30  Glestum           2-1  Kruoja
16.00  Anyksciai         2-4  Nevezis
Round 28
1-8
[Oct 01, Wed]
15.00  Alytis            3-1  Vilnius
[Oct 04, Sat]
14.00  LKKA              2-0  Lietava
14.00  Tauras            4-0  K.Jegeriai
14.30  Rodiklis          0-0  Banga
9-13
15.00  Kruoja            8-0  Utenis
15.30  Nevezis           5-0  Glestum
Round 29
1-8
[Oct 12, Sun]
14.00  Rodiklis          0-0  LKKA
14.00  Banga             0-1  Alytis
14.30  K.Jegeriai        1-1  Lietava
9-13
15.00  Utenis            1-2  Nevezis
15.00  Glestum           0-2  Anyksciai
Round 30
1-8
[Oct 18, Sat]
14.00  LKKA              2-3  K.Jegeriai
14.00  Lietava           2-3  Vilnius
14.30  Tauras            1-3  Banga
14.30  Alytis            1-0  Rodiklis
9-13
15.00  Nevezis           1-2  Kruoja
15.00  Anyksciai         0-1  Utenis
Round 31
1-8
[Oct 21, Tue]
15.00  Alytis            6-1  LKKA
15.00  Rodiklis          0-2  Tauras
15.00  Banga             2-1  Lietava
15.00  Vilnius           2-0  K.Jegeriai
9-13
[Oct 25, Sat]
14.30  Kruoja            7-0  Anyksciai
14.30  Utenis            5-1  Glestum
Round 32
1-8
[Oct 24, Fri]
14.00  K.Jegeriai        2-3  Banga
[Oct 25, Sat]
14.00  LKKA              4-1  Vilnius
14.00  Lietava           2-0  Rodiklis
14.00  Tauras            1-3  Alytis
Round 33
1-8
[Oct 28]
13.00  Alytis            2-1  Lietava
from Round 29
[Oct 29]
14.30  Vilnius           0-1  Tauras
from Round 33
1-8
[Oct 30]
13.00  Rodiklis          1-0  K.Jegeriai
[Nov 02, Sun]
13.00  Tauras            2-0  LKKA
13.00  Banga             5-2  Vilnius

Created 12-04-2008. Corrected 02-11-2008
Created by
Almantas 'Almis' Lauzadis. E-Mail: almis@post.omnitel.net Copyright 2008 Almis. All rights reserved.