Lithuania 2010

LFF 1 LYGA (Second Level)

Round 27
[Oct 30, Sat]
13.30  U-19              1-2  Atlantas
13.30  Vidzgiris         1-4  Kaunas
13.30  Lifosa            1-4  Lietava
13.30  Minija            2-3  Nevezis
13.30  Silute            1-2  Alytis

Final Standing

  1  FBK Kaunas               27  27  0  0 108- 16   92  81
  2  Alytis Alytus            27  16  3  8  47- 35   12  51
  3  Vidzgiris Alytus         27  14  4  9  69- 46   23  46
  4  Nevezis Kedainiai        27  14  3 10  47- 47    0  45
  5  Lietava Jonava           27  11  4 12  54- 60   -6  37
  6  Lifosa Kedainiai         27  10  4 13  48- 66  -18  34
  7  Atlantas Klaipeda        27   9  6 12  35- 33    2  33
  8  FK Silute                27   5  8 14  27- 61  -34  23
  9  Minija Kretinga          27   6  4 17  29- 51  -22  22
 10  Lithuania U-19           27   3  4 20  24- 73  -49  13

BestScorers:
A.Buinickij (Lietava)       - 28
E.Pehlic (Kaunas)           - 26
G.Vaitulevicius (Vidzgiris) - 19
E.Poderis (Vidzgiris)       - 15
L.Stonkus (Lietava)         - 15
A.Vertelis (Kaunas)         - 14

All times is Lithuanian (CET, GMT +01.00)

2010
I
Round 01
[Apr 09, Fri]
16.30  U-19              2-2  Silute
[Apr 11, Sun]
14.00  Alytis            3-2  Minija
14.00  Nevezis           1-2  Lifosa
14.00  Lietava           1-2  Vidzgiris
Round 02
[Apr 17, Sat]
11.00  Kaunas            3-0  U-19
14.00  Vidzgiris         0-1  Nevezis
14.00  Lifosa            5-1  Alytis
14.00  Minija            1-1  Silute
15.00  Atlantas          2-2  Lietava
Round 03
[Apr 23, Fri]
17.30  U-19              0-2  Minija
17.30  Vidzgiris         1-1  Alytis
[Apr 24, Sat]
14.00  Nevezis           2-0  Atlantas
14.00  Kaunas            4-1  Lietava
15.00  Silute            1-1  Lifosa
Round 04
[Apr 30, Fri]
17.30  U-19              1-4  Lietava
17.30  Atlantas          0-0  Alytis
[May 01, Sat]
14.00  Kaunas            6-0  Nevezis
15.00  Vidzgiris         2-0  Silute
15.00  Lifosa            2-0  Minija
Round 05
[May 06, Thu]
18.00  U-19              1-4  Lifosa
[May 07, Fri]
18.00  Kaunas            4-1  Alytis
[May 08, Sat]
15.00  Minija            2-2  Vidzgiris
15.00  Silute            0-0  Atlantas
15.00  Nevezis           2-3  Lietava
Round 06
[May 16, Sun]
15.00  Lietava           0-2  Alytis
15.00  Atlantas          2-0  Minija
15.00  Vidzgiris         4-0  Lifosa
[May 18, Tue]
15.00  Kaunas            6-1  Silute
Round 07
[May 21, Fri]
18.00  U-19              0-3  Vidzgiris
[May 22, Sat]
15.00  Minija            1-2  Kaunas
15.00  Silute            0-3  Lietava
15.00  Nevezis           2-1  Alytis
[May 23, Sun]
15.00  Lifosa            4-1  Atlantas
Round 08
[May 28, Fri]
18.00  U-19              1-2  Alytis
[May 29, Sat]
15.00  Kaunas            3-0  Lifosa
15.00  Nevezis           3-1  Silute
16.00  Lietava           3-0  Minija
16.00  Atlantas          3-1  Vidzgiris
from Round 01
[Jun 01, Tue]
18.00  Atlantas          1-2  Kaunas
Round 09
[Jun 04, Fri]
18.00  U-19              0-0  Atlantas
18.00  Vidzgiris         1-7  Kaunas
18.30  Silute            2-3  Alytis
[Jun 05, Sat]
16.00  Lifosa            2-5  Lietava
16.00  Minija            1-1  Nevezis
II
Round 10
[Jun 10, Thu]
18.30  Kaunas            5-1  Atlantas
[Jun 11, Fri]
18.00  Silute            2-2  U-19
[Jun 12, Sat]
13.00  Lifosa            1-2  Nevezis
13.00  Vidzgiris         6-1  Lietava
[Jun 13, Sun]
14.00  Minija            1-0  Alytis
Round 11
[Jun 17, Thu]
19.00  Silute            1-1  Minija
[Jun 18, Fri]
15.00  U-19              2-5  Kaunas
[Jun 19, Sat]
18.00  Lietava           1-0  Atlantas
18.00  Nevezis           2-3  Vidzgiris
18.00  Alytis            1-0  Lifosa
Round 12
[Jun 21, Mon]
18.00  Minija            2-1  U-19
[Jun 24, Thu]
13.00  Alytis            4-0  Vidzgiris
[Jun 25, Fri]
13.00  Lifosa            3-0  Silute
13.00  Atlantas          1-3  Nevezis
13.00  Lietava           0-7  Kaunas
Round 13
[Jul 03, Sat]
13.00  Lietava           5-1  U-19
13.00  Silute            2-0  Vidzgiris
13.00  Minija            3-1  Lifosa
[Jul 04, Sun]
15.00  Nevezis           1-3  Kaunas
Round 14
[Jul 30, Fri]
18.00  Alytis            0-2  Kaunas
[Jul 31, Sat]
15.00  Lietava           1-1  Nevezis
16.00  Vidzgiris         4-1  Minija
16.00  Atlantas          0-1  Silute
Round 15
[Aug 04, Wed]
18.00  Silute            0-3  Kaunas
[Aug 06, Fri]
18.00  Minija            0-2  Atlantas
[Aug 07, Sat]
15.00  Lifosa            1-1  Vidzgiris
16.00  Alytis            0-1  Lietava
Round 16
[Aug 14, Sat]
15.00  Vidzgiris         8-0  U-19
15.00  Kaunas            1-0  Minija
16.00  Atlantas          2-3  Lifosa
16.00  Lietava           3-1  Silute
[Aug 15, Sun]
15.00  Alytis            5-2  Nevezis
Round 17
[Aug 20, Fri]
18.00  Alytis            3-1  U-19
[Aug 21, Sat]
15.00  Silute            0-5  Nevezis
15.00  Minija            4-3  Lietava
15.00  Vidzgiris         1-3  Atlantas
from Round 14
[Aug 24, Tue]
17.30  Lifosa            2-3  U-19
Round 18
[Aug 27, Fri]
17.30  Kaunas            3-1  Vidzgiris
[Aug 28, Sat]
15.00  Atlantas          1-1  U-19
15.00  Lietava           1-5  Lifosa
15.00  Nevezis           2-0  Minija
from Round 13
[Aug 25, Wed]
18.00  Alytis            1-0  Atlantas
from Round 17
[Aug 31, Tue]
18.00  Lifosa            2-3  Kaunas
from Round 06
[Sep 01, Wed]
17.30  Nevezis           4-1  U-19
III
Round 19
[Sep 04, Sat]
14.00  Nevezis           1-1  Lifosa
14.00  Lietava           1-6  Vidzgiris
15.00  Silute            0-2  U-19
15.00  Alytis            1-0  Minija
[Sep 05, Sun]
15.00  Kaunas            1-0  Atlantas
from Round 18
[Sep 07, Tue]
17.30  Alytis            0-1  Silute
Round 20
[Sep 10, Fri]
17.00  Kaunas            5-0  U-19
[Sep 11, Sat]
14.00  Lifosa            1-3  Alytis
15.00  Atlantas          0-0  Lietava
15.00  Vidzgiris         6-0  Nevezis
15.00  Minija            2-3  Silute
Round 21
[Sep 17, Fri]
17.00  U-19              2-1  Minija
17.00  Alytis            2-2  Vidzgiris
[Sep 18, Sat]
15.00  Nevezis           1-0  Atlantas
15.00  Lietava           0-1  Kaunas
[Sep 19, Sun]
15.00  Silute            1-1  Lifosa
Round 22
[Sep 24, Fri]
16.30  Lietava           4-0  U-19
[Sep 25, Sat]
14.00  Kaunas            2-0  Nevezis
15.00  Atlantas          1-3  Alytis
15.00  Vidzgiris         6-3  Silute
15.00  Lifosa            2-1  Minija
Round 23
[Sep 29, Wed]
16.00  Nevezis           4-3  Lietava
[Oct 01, Fri]
16.00  U-19              0-2  Lifosa
[Oct 02, Sat]
15.00  Minija            0-1  Vidzgiris
15.00  Silute            0-1  Atlantas
15.00  Alytus            1-4  Kaunas
from Round 15
[Oct 05, Tue]
16.00  Nevezis           1-0  U-19
Round 24
[Oct 08, Fri]
15.00  Kaunas            7-0  Silute
[Oct 09, Sat]
14.00  U-19              1-3  Nevezis
15.00  Lietava           1-4  Alytis
15.00  Atlantas          3-0  Minija
15.00  Vidzgiris         5-1  Lifosa
Round 25
[Oct 13, Wed]
16.00  U-19              1-2  Vidzgiris
[Oct 16, Sat]
14.30  Lifosa            0-7  Atlantas
14.30  Minija            0-4  Kaunas
14.30  Silute            2-2  Lietava
14.30  Alytis            2-0  Nevezis
Round 26
[Oct 22, Fri]
16.00  Kaunas           11-1  Lifosa
[Oct 23, Sat]
14.00  Nevezis           0-1  Silute
14.00  Lietava           1-2  Minija
[Oct 24, Sun]
14.00  Atlantas          2-0  Vidzgiris
[Oct 27, Wed]
14.00  Alytis            1-0  U-19
Round 27
[Oct 30, Sat]
13.30  U-19              1-2  Atlantas
13.30  Vidzgiris         1-4  Kaunas
13.30  Lifosa            1-4  Lietava
13.30  Minija            2-3  Nevezis
13.30  Silute            1-2  Alytis

Created 30-03-2010. Corrected 30-10-2010
Created by
Almantas 'Almis' Lauzadis. E-Mail: almis@post.omnitel.net Copyright 2010 Almis. All rights reserved.