Lithuania 1997/98

LFF LYGA (LFF LEAGUE)

Final Standings

  1  Kareda Siauliai            30 25  4  1 106- 14   92  79  Champion
  2  Zalgiris Vilnius           30 24  5  1  84- 10   74  77  UEFA Cup
  3  Ekranas Panevezys          30 22  2  6  53- 25   28  68  Cup Winner
  4  FK Inkaras Kaunas          30 19  4  7  60- 22   38  61  UIC
  5  FBK Kaunas                 30 18  4  8  63- 19   44  58
  6  Atlantas Klaipeda          30 15  7  8  47- 21   26  52
  7  Lokomotyvas-Legela Vilnius 30 14  4 12  35- 29    6  46
  8  Ranga-Politechnika Kaunas  30 12  8 10  42- 36    6  44
  9  FK Panerys Vilnius         30 10  9 11  36- 39   -3  39
 10  Nevezis-Lifosa Kedainiai   30  9  4 17  25- 52  -27  31
 11  Mastis Telsiai             30  9  4 17  29- 62  -33  31
 12  Gelezinis Vilkas Vilnius   30  7  6 17  31- 44  -13  27
_13  Banga Gargzdai             30  7  3 20  34- 57  -23  24
 14  Inter-AE Visaginas         30  5  5 20  28- 68  -40  20  Relegated
 15  Tauras Taurage             30  5  4 21  28- 93  -65  19  Relegated
 16  Vienybe Ukmerge            30  2  1 27  15-125 -110   7  Relegated

BestScorers:
V.Dancenka (Kareda)       26
D.Saulenas (Zalgiris)     17
R.Pocius (Kareda)         17
A.Banevicius (Ekranas)    15
K.Rudzionis (Inkaras)     15
V.Trakys (Kaunas)         13
A.Fomenka (Kareda)        13

Promoted: Dainava Alytus, Kauno Jegeriai Kaunas, Atletas Kaunas.
After season Inkaras join with Atletas to Inkaras-Atletas Kaunas,
Ranga-Politechnika Kaunas retired.
Next season in LFF Lyga play 14 teams.

1997
All times is Lithuanian (Eastern Europe GMT +02.00)

Federation Cup 1/16 First game
26-27 Jul

Federation Cup 1/16 Second game
2-3 Aug

National Friendly
6 Aug Wed
SWEDEN - LITHUANIA                             1 - 0

Round I
9 Aug Sat
15.00  Gelezinis Vilkas  - Lokomotyvas         2 - 0
18.00  Inkaras           - Inter-AE            3 - 0
18.30  Ekranas           - Banga               2 - 1
18.30  Panerys           - Mastis              7 - 1
18.30  Atlantas          - Ranga-Poli          3 - 1
18.30  Kareda            - Vienybe             8 - 1
10 Aug Sun
18.00  Kaunas            - Tauras              5 - 0
18.00  Zalgiris          - Nevezis             1 - 0

Round II
16 Aug Sat
17.30  Ranga-Poli        - Gelezinis Vilkas    3 - 0
18.30  Vienybe           - Lokomotyvas         0 - 2
18.30  Mastis            - Atlantas            1 - 1
18.30  Banga             - Panerys             1 - 1
18.30  Tauras            - Ekranas             2 - 5
18.30  Kaunas            - Inter-AE            7 - 0
18.30  Nevezis           - Inkaras             1 - 0
17 Aug Sun
18.30  Kareda            - Zalgiris            1 - 1

WCQ
20 Aug Wed
IRELAND - LITHUANIA                            0 - 0

Round III
23 Aug Sat
15.00  Gelezinis Vilkas  - Mastis              0 - 1
17.30  Inkaras           - Kareda              3 - 1
18.00  Ekranas           - Inter-AE            3 - 0
18.00  Atlantas          - Banga               2 - 0
24 Aug Sun
16.00  Lokomotyvas       - Ranga-Poli          2 - 3
18.00  Kaunas            - Nevezis             1 - 0
18.30  Zalgiris          - Vienybe             7 - 0

Round VII
27 Aug Wed (from 23-24 Sep)
18.30  Ranga-Poli        - Tauras              2 - 0
18.30  Gelezinis Vilkas  - Nevezis             0 - 1
18.30  Lokomotyvas       - Inter-AE            2 - 0
18.00  Kaunas            - Vienybe             8 - 0
18.30  Ekranas           - Inkaras             2 - 1
18.30  Atlantas          - Kareda              1 - 2
18.30  Mastis            - Banga               2 - 0

Round IV
30 Aug Sat
14.00  Mastis            - Lokomotyvas         1 - 0
18.00  Vienybe           - Ranga-Poli          0 - 4
18.00  Banga             - Gelezinis Vilkas    0 - 3
18.00  Tauras            - Atlantas            1 - 2
18.00  Inter-AE          - Panerys             0 - 1
18.00  Nevezis           - Ekranas             0 - 3
31 Aug Sun
18.00  Kareda            - Kaunas              3 - 1
2 Sep
18.00  Zalgiris          - Inkaras             1 - 0

from Round III
3 Sep Wed
18.00  Panerys           - Tauras              4 - 1

WCQ
6 Sep Sat
LITHUANIA - MACEDONIA                          2 - 0

WCQ
10 Sep Wed
LITHUANIA - IRELAND                            1 - 2

Round V
13 Sep Sat
14.00  Ranga-Poli        - Mastis              0 - 0
14.30  Gelezinis Vilkas  - Tauras              0 - 1
16.30  Inkaras           - Vienybe             2 - 0
17.00  Ekranas           - Kareda              1 - 1
17.00  Panerys           - Nevezis             3 - 0
14 Sep Sun
16.00  Kaunas            - Zalgiris            2 - 2
17.00  Atlantas          - Inter-AE            1 - 0
17.00  Lokomotyvas       - Banga               2 - 1

Federation Cup 1/8 First game
17 Sep

Round VI
20 Sep Sat
16.00  Inkaras           - Kaunas              1 - 0
17.00  Vienybe           - Mastis              0 - 0
17.00  Banga             - Ranga-Poli          0 - 1
17.00  Tauras            - Lokomotyvas         0 - 1
17.00  Inter-AE          - Gelezinis Vilkas    2 - 1
17.00  Nevezis           - Atlantas            0 - 1
17.00  Zalgiris          - Ekranas             0 - 0
17.00  Kareda            - Panerys             3 - 0

National Friendly
24 Sep Wed
POLAND - LITHUANIA                             2 - 0

Round VIII
27 Sep Sat
14.00  Nevezis           - Lokomotyvas         0 - 3
15.00  Inkaras           - Panerys             0 - 0
16.00  Vienybe           - Banga               1 - 0
16.00  Tauras            - Mastis              0 - 3
16.00  Inter-AE          - Ranga-Poli          0 - 1
16.00  Kareda            - Gelezinis Vilkas    6 - 0
16.00  Zalgiris          - Atlantas            3 - 0
19.30  Kaunas            - Ekranas             2 - 1

Round IX
4 Oct Sat
15.30  Lokomotyvas       - Kareda              0 - 2
5 Oct Sat
13.00  Gelezinis Vilkas  - Zalgiris            1 - 3
14.00  Ranga-Poli        - Nevezis             4 - 0
15.00  Ekranas           - Vienybe             2 - 1
15.00  Atlantas          - Inkaras             0 - 1
15.00  Mastis            - Inter-AE            2 - 1
15.00  Banga             - Tauras              2 - 0
15.30  Panerys           - Kaunas              1 - 0

Federation Cup 1/8 Second game
8 Oct

WCQ
11 Oct Sat
MAKEDONIA - LITHUANIA                          1 - 2

Round X
11 Oct Tue
15.30  Kaunas            - Atlantas            1 - 0
15 Oct Wed
15.30  Vienybe           - Tauras              5 - 1
15.30  Inter-AE          - Banga               0 - 0
15.30  Nevezis           - Mastis              2 - 1
15.30  Kareda            - Ranga-Poli          3 - 1
15.30  Zalgiris          - Lokomotyvas         3 - 0
15.30  Ekranas           - Panerys             3 - 2

Round XI
18 Oct Sat
14.00  Ranga-Poli        - Zalgiris            1 - 1
15.00  Atlantas          - Ekranas             2 - 0
15.00  Mastis            - Kareda              0 - 5
15.00  Banga             - Nevezis             0 - 0
15.00  Tauras            - Inter-AE            5 - 1
15.30  Lokomotyvas       - Inkaras             0 - 1
19 Oct Sun
15.00  Panerys           - Vienybe             2 - 0

Federation Cup 1/4 First game
22 Oct

from Round X
22 Oct Wed
15.00  Inkaras           - Gelezinis Vilkas    2 - 1

Round XII
25 Oct Sat
14.00  Kaunas            - Lokomotyvas         1 - 0
14.30  Vienybe           - Inter-AE            3 - 4
14.30  Nevezis           - Tauras              2 - 2
14.30  Kareda            - Banga               4 - 0
14.30  Ekranas           - Gelezinis Vilkas    2 - 1
14.30  Panerys           - Atlantas            1 - 0
26 Oct Sun
13.30  Inkaras           - Ranga-Poli          1 - 0
14.30  Zalgiris          - Mastis              4 - 1

Round XIII
30 Oct Thu
13.00  Ranga-Poli        - Kaunas              2 - 1
14.00  Atlantas          - Vienybe             6 - 1
14.00  Gelezinis Vilkas  - Panerys             1 - 1
14.00  Mastis            - Inkaras             1 - 3
14.00  Banga             - Zalgiris            0 - 1
14.00  Tauras            - Kareda              0 - 10
14.00  Inter-AE          - Nevezis             1 - 1
31 Oct Fri
14.00  Lokomotyvas       - Ekranas             0 - 1

Federation Cup 1/4 Second game
4 Nov

Round XIV
8 Nov Sat
13.00  Kaunas            - Mastis              4 - 1
13.30  Vienybe           - Nevezis             0 - 1
13.30  Kareda            - Inter-AE            4 - 1
13.30  Zalgiris          - Tauras              7 - 0
13.30  Ekranas           - Ranga-Poli          1 - 0
13.30  Atlantas          - Gelezinis Vilkas    2 - 1
9 Nov Sun
13.00  Inkaras           - Banga               4 - 0
13.30  Panerys           - Lokomotyvas         0 - 1

from Round XI
11 Nov Tue
15.00  Gelezinis Vilkas  - Kaunas              1 - 0

from Round VII
12 Nov Wed
16.30  Panerys           - Zalgiris            0 - 2

Round XV
12 Nov Wed
13.00  Nevezis           - Kareda              0 - 6
15 Nov Sat
13.00  Lokomotyvas       - Atlantas            2 - 0
13.00  Ranga-Poli        - Panerys             1 - 1
13.00  Mastis            - Ekranas             1 - 2
13.00  Banga             - Kaunas              0 - 3
13.00  Tauras            - Inkaras             0 - 3
16 Nov Sun
13.00  Gelezinis Vilkas  - Vienybe             3 - 1
22 Nov Sat
13.00  Inter-AE          - Zalgiris            0 - 4

1998

from Round XVII
08 Mar Sun
13.00  Inter-AE          - Kareda              0 - 5
13.00  Tauras            - Zalgiris            0 - 4
13.00  Ranga-Poli        - Ekranas             1 - 3
14.00  Lokomotyvas       - Panerys             0 - 0

Round XVI
14 Mar Sat
14.00  Panerys           - Ranga-Poli          1 - 1
14.00  Kaunas            - Banga               5 - 0
15 Mar Sun
14.00  Vienybe           - Gelezinis Vilkas    0 - 6
14.00  Atlantas          - Lokomotyvas         1 - 1
14.00  Ekranas           - Mastis              3 - 1
14.00  Inkaras           - Tauras              3 - 0
14.00  Zalgiris          - Inter-AE            2 - 0
14.00  Kareda            - Nevezis             3 - 1

Round XVII
18 Mar Wed
14.00  Mastis            - Kaunas              1 - 0
21 Mar Sat
14.00  Nevezis           - Vienybe             5 - 0
14.00  Gelezinis Vilkas  - Atlantas            0 - 2
14.00  Banga             - Inkaras             0 - 4

Round XVIII
27 Mar Fri
14.00  Inkaras           - Mastis              4 - 1
28 Mar Sat
14.00  Panerys           - Gelezinis Vilkas    1 - 1
All times is Lithuanian (Western Europe GMT +01.00)
29 Mar Sun
14.00  Kaunas            - Ranga-Poli          0 - 0
15.00  Vienybe           - Atlantas            0 - 5
15.00  Zalgiris          - Banga               6 - 0
15.00  Kareda            - Tauras              5 - 1
15.00  Nevezis           - Inter-AE            1 - 0
15.00  Ekranas           - Lokomotyvas         2 - 0

Round XIX
04 Apr Sat
13.00  Ranga-Poli        - Inkaras             1 - 3
13.00  Lokomotyvas       - Kaunas              0 - 3
15.00  Inter-AE          - Vienybe             6 - 0
15.00  Tauras            - Nevezis             2 - 0
15.00  Banga             - Kareda              0 - 3
15.00  Atlantas          - Panerys             0 - 0
15.00  Mastis            - Zalgiris            0 - 2
15.30  Gelezinis Vilkas  - Ekranas             0 - 1

Round XX
11 Apr Sat
13.00  Inkaras           - Lokomotyvas         0 - 1
15.00  Zalgiris          - Ranga-Poli          3 - 1
15.00  Ekranas           - Atlantas            1 - 0
15.00  Kareda            - Mastis              7 - 0
15.00  Nevezis           - Banga               1 - 0
15.00  Inter-AE          - Tauras              0 - 0
15.00  Vienybe           - Panerys             0 - 4
16.00  Kaunas            - Gelezinis Vilkas    2 - 0

Federation Cup 1/2 1st game
14 Apr Tue
16.30  Kaunas            - Kareda              0 - 0
15 Apr Wed
16.30  Ranga-Poli        - Ekranas             1 - 1

Round XXI
17 Apr Fri
17.00  Lokomotyvas       - Zalgiris            0 - 1
18 Apr Sat
14.00  Gelezinis Vilkas  - Inkaras             2 - 2
16.00  Atlantas          - Kaunas              0 - 0
16.00  Tauras            - Vienybe             5 - 0
16.00  Banga             - Inter-AE            7 - 0
16.00  Mastis            - Nevezis             1 - 2
16.30  Ranga-Poli        - Kareda              0 - 3
17.00  Panerys           - Ekranas             0 - 1

National Friendly
21 Apr
       LATVIA            - LITHUANIA           1 - 2

Round XXII
25 Apr Sat
14.30  Inkaras           - Atlantas            0 - 0
16.00  Kareda            - Lokomotyvas         1 - 0
16.00  Zalgiris          - Gelezinis Vilkas    3 - 0
16.00  Nevezis           - Ranga-Poli          1 - 1
16.00  Vienybe           - Ekranas             0 - 4
16.00  Inter-AE          - Mastis              4 - 1
16.00  Tauras            - Banga               0 - 3
17.00  Kaunas            - Panerys             5 - 0

National Friendly
29 Apr
       CHILE             - LITHUANIA           1 - 0

Round XXIII
02 May Sat
15.00  Gelezinis Vilkas  - Kareda              0 - 1
16.00  Ranga-Poli        - Inter-AE            2 - 1
17.00  Banga             - Vienybe             9 - 0
17.00  Mastis            - Tauras              3 - 0
18.00  Panerys           - Inkaras             0 - 1
03 May Sun
15.00  Lokomotyvas       - Nevezis             1 - 0
17.00  Atlantas          - Zalgiris            0 - 0
17.00  Ekranas           - Kaunas              1 - 0

Federation Cup 1/2 2nd game
16 May Wed
17.00  Kareda            - Kaunas              2 - 5
17.00  Ekranas           - Ranga-Poli          3 - 0

U-18 Eurochampionship Semifinal
06 May Wed
TURKEY                   - LITHUANIA           0 - 2

Round XXIV
09 May Sat
17.00  Inkaras           - Ekranas             2 - 0
18.00  Tauras            - Ranga-Poli          2 - 2
18.00  Inter-AE          - Lokomotyvas         1 - 1
18.00  Vienybe           - Kaunas              0 - 3
18.00  Zalgiris          - Panerys             7 - 0
18.00  Kareda            - Atlantas            3 - 0
18.00  Banga             - Mastis              3 - 0
10 May Sun
15.00  Nevezis           - Gelezinis Vilkas    3 - 0
 
Round XXV
13 May Wed
15.00  Ranga-Poli        - Banga               2 - 0
15.00  Lokomotyvas       - Tauras              2 - 0
18.00  Kaunas            - Inkaras             1 - 0
18.30  Mastis            - Vienybe             4 - 0
18.30  Atlantas          - Nevezis             2 - 0
18.30  Panerys           - Kareda              0 - 2
18.30  Ekranas           - Zalgiris            0 - 2
15 May Fri
18.00  Gelezinis Vilkas  - Inter-AE            2 - 1

U-18 Eurochampionship Semifinal
19 May Tue
       LITHUANIA         - TURKEY              3 - 0

National Friendly
27 May, Wed 
       HUNGARY           - LITHUANIA           1 - 0

Round XXVII
27 May Wed
18.30  Ekranas           - Nevezis             2 - 1
18.30  Kaunas            - Kareda              0 - 0
30 May Sat
15.00  Gelezinis Vilkas  - Banga               4 - 1
15.30  Ranga-Poli        - Vienybe             3 - 1
18.30  Atlantas          - Tauras              9 - 0
18.30  Panerys           - Inter-AE            1 - 2
31 May Sun
15.00  Inkaras           - Zalgiris            0 - 1
18.30  Lokomotyvas       - Mastis              4 - 1

Federation Cup Final
31 May Sun in Vilnius
18.00  Ekranas           - Kaunas              1 - 0

Round XXVIII
03 Jun Wed
18.00  Ranga-Poli        - Lokomotyvas         3 - 5
18.30  Mastis            - Gelezinis Vilkas    0 - 0
18.30  Kareda            - Inkaras             3 - 1
18.30  Inter-AE          - Ekranas             0 - 2
18.30  Tauras            - Panerys             2 - 2
18.30  Banga             - Atlantas            1 - 3
18.30  Nevezis           - Kaunas              0 - 2
18.30  Vienybe           - Zalgiris            0 - 3

National Friendly
07 Jun, Sun 
       BELARUS           - LITHUANIA           5 - 0

Round XXIX
08 Jun Mon
16.00  Panerys           - Banga               1 - 3
09 Jun Tue
16.00  Lokomotyvas       - Vienybe             3 - 0
18.30  Gelezinis Vilkas  - Ranga-Poli          0 - 1
18.30  Inkaras           - Nevezis             5 - 2
18.30  Atlantas          - Mastis              3 - 0
18.30  Ekranas           - Tauras              5 - 0
18.30  Inter-AE          - Kaunas              1 - 3
11 Jun Thu
18.00  Zalgiris          - Kareda              1 - 2

Round XXX
13 Jun Sat
18.00  Lokomotyvas       - Gelezinis Vilkas    0 - 0
18.00  Inter-AE          - Inkaras             2 - 2
18.00  Banga             - Ekranas             1 - 0
18.00  Mastis            - Panerys             0 - 1
18.00  Ranga-Poli        - Atlantas            0 - 0
18.00  Vienybe           - Kareda              0 - 7
18.00  Tauras            - Kaunas              1 - 2
14 Jun Sun
18.30  Nevezis           - Zalgiris            0 - 6

Round XXVI
17 Jun Wed
18.30  Inter-AE          - Atlantas            0 - 1
18.30  Banga             - Lokomotyvas         1 - 2
18.30  Mastis            - Ranga-Poli          + - -
18.30  Vienybe           - Inkaras             1 - 8
18.30  Kareda            - Ekranas             3 - 0
18.30  Nevezis           - Panerys             0 - 1
18.30  Zalgiris          - Kaunas              3 - 1
18.30  Tauras            - Gelezinis Vilkas    2 - 1

Final Standings

  1  Kareda Siauliai            30 25  4  1 106- 14   92  79  Champion
  2  Zalgiris Vilnius           30 24  5  1  84- 10   74  77  UEFA Cup
  3  Ekranas Panevezys          30 22  2  6  53- 25   28  68  Cup Winner
  4  FK Inkaras Kaunas          30 19  4  7  60- 22   38  61  UIC
  5  FBK Kaunas                 30 18  4  8  63- 19   44  58
  6  Atlantas Klaipeda          30 15  7  8  47- 21   26  52
  7  Lokomotyvas-Legela Vilnius 30 14  4 12  35- 29    6  46
  8  Ranga-Politechnika Kaunas  30 12  8 10  42- 36    6  44
  9  FK Panerys Vilnius         30 10  9 11  36- 39   -3  39
 10  Nevezis-Lifosa Kedainiai   30  9  4 17  25- 52  -27  31
 11  Mastis Telsiai             30  9  4 17  29- 62  -33  31
 12  Gelezinis Vilkas Vilnius   30  7  6 17  31- 44  -13  27
_13  Banga Gargzdai             30  7  3 20  34- 57  -23  24
 14  Inter-AE Visaginas         30  5  5 20  28- 68  -40  20  Relegated
 15  Tauras Taurage             30  5  4 21  28- 93  -65  19  Relegated
 16  Vienybe Ukmerge            30  2  1 27  15-125 -110   7  Relegated

BestScorers:
V.Dancenka (Kareda)       26
D.Saulenas (Zalgiris)     17
R.Pocius (Kareda)         17
A.Banevicius (Ekranas)    15
K.Rudzionis (Inkaras)     15
V.Trakys (Kaunas)         13
A.Fomenka (Kareda)        13

Promoted: Dainava Alytus, Kauno Jegeriai Kaunas, Atletas Kaunas.
After season Inkaras join with Atletas to Inkaras-Atletas Kaunas,
Ranga-Politechnika Kaunas retired.
Next season in LFF Lyga play 14 teams.

Created 27-04-1998. Corrected 06-07-1999
Created by
Almantas 'Almis' Lauzadis. E-Mail: almis@post.omnitel.net Copyright 1998 Almis. All rights reserved.