Lithuania 1997/98

LITHUANIAN 2 LYGA VAKARU ZONA (Third Level Zone West)

Round XXII
27 Jun, Sat
18.00   Zerutis          - Mazeikiai           0 - 1
18.00   Krazante         - Hidrogeologija      2 - 2
18.00   Akmene           - Minija              2 - 1
18.00   VFK-33-Gintra    - Sirvena             3 - 3
        Venta            - Sarunas              + - -

Final Standings

 1  Vakaru Zemaiciai Mazeikiai 20 15  1  4  39- 20  19  46
 2  Zerutis Radviliskis        20 14  1  5  47- 12  35  43
 3  Minija Kretinga            20 12  1  7  45- 24  21  37
 4  VFK-33-Gintra Siauliai     20 11  3  6  50- 26  24  36
 5  Krazante Kelme             20 10  4  6  41- 33   8  34
 6  Sirvena Birzai             20  9  2  9  33- 35  -2  29
 7  Akmene Naujoji Akmene      20  8  5  7  25- 34  -9  29
 8  Hidrogeologija Siauliai    20  8  2 10  20- 27  -7  26
 9  Venta Kursenai             20  7  2 11  29- 39 -10  23
10  Kruoja Pakruojas           20  3  5 12  22- 49 -27  14
11  Sarunas Skuodas            20  0  0 20   9- 61 -52   0

Note: Sarunas Skuodas retired after 16 rounds.

Goalscorers:
  P.Gelzinis (Krazante)    - 20
  M.Rimas (Zerutis)        - 18
  K.Maksevicius (Gintra)   - 17
  J.Lubinas (Minija)       - 14

1997
All times is Lithuanian (Eastern Europe GMT +02.00)

Round I
23 Aug, Sat
14.00   Kruoja           - Hidrogeologija      0 - 1
16.00   Akmene           - Sirvena             2 - 3
17.00   Zerutis          - Minija              3 - 1
24 Aug, Sun
16.00   Krazante         - Venta               4 - 2

Round II
27 Aug, Wed
18.30   Venta            - Kruoja              1 - 1
18.30   Mazeikiai        - Krazante            4 - 1
18.30   Minija           - Sarunas             4 - 1
18.30   Sirvena          - Zerutis             0 - 1
18.30   VFK-33-Gintra    - Akmene              3 - 2

Round III
30 Aug, Sat
16.00   Krazante         - Minija              1 - 4
16.00   Sarunas          - Sirvena             2 - 3
16.00   Kruoja           - Mazeikiai           0 - 1
31 Aug, Sun
15.00   Stodma           - Venta               1 - 0
3 Sep, Wed
18.30   Zerutis          - VFK-33-Gintra       0 - 1

from Round I
3 Sep, Wed
16.30   Sarunas          - Mazeikiai           1 - 5

Round IV
7 Sep, Sun
15.00   Minija           - Venta               2 - 1
15.00   Sirvena          - Hidrogeologija      1 - 2
15.00   Akmene           - Krazante            2 - 1
15.00   Zerutis          - Sarunas             6 - 0
9 Sep, Tue
18.30   VFK-33-Gintra    - Kruoja              1 - 1

Round V
13 Sep, Sat
14.00   Kruoja           - Sirvena             1 - 1
14.00   Sarunas          - Akmene              1 - 3
17.00   Hidrogeologija   - Minija              0 - 2
17.00   Krazante         - VFK-33-Gintra       5 - 3
14 Sep, Sun
14.00   Venta            - Mazeikiai           1 - 2

Round VI
17 Sep, Wed
18.30   Mazeikiai        - Hidrogeologija      1 - 0
18.30   Minija           - Kruoja              8 - 0
18.30   Sirvena          - Krazante            3 - 1
18.30   VFK-33-Gintra    - Sarunas             4 - 0
18.30   Akmene           - Zerutis             0 - 3

Round VII
20 Sep, Sat
15.00   Krazante         - Zerutis             0 - 1
15.00   Kruoja           - Akmene              2 - 2
15.00   Mazeikiai        - Minija              2 - 1
21 Sep, Sun
14.00   Venta            - Sirvena             2 - 1
24 Sep, Wed
17.30   Hidrogeologija   - VFK-33-Gintra       1 - 4

Round VIII
27 Sep, Sat
15.00   Sirvena          - Mazeikiai           3 - 0
15.00   Akmene           - Hidrogeologija      2 - 1
15.00   Zerutis          - Kruoja              2 - 1
15.00   Sarunas          - Krazante            0 - 2
1 Oct, Wed
18.00   VFK-33-Gintra    - Venta               2 - 3

Round IX
4 Oct, Sat
14.00   Kruoja           - Sarunas             7 - 1
14.00   Hidrogeologija   - Zerutis             0 - 2
14.00   Mazeikiai        - VFK-33-Gintra       2 - 1
14.00   Minija           - Sirvena             4 - 2
5 Oct, Sun
14.00   Venta            - Akmene              3 - 3

Round X
11 Oct, Sat
14.00   VFK-33-Gintra    - Minija              5 - 2
14.00   Akmene           - Mazeikiai           1 - 1
14.00   Sarunas          - Hidrogeologija      1 - 3
14.00   Krazante         - Kruoja              8 - 2
12 Oct, Sun
14.00   Zerutis          - Venta               4 - 1

Round XI
18 Oct, Sat
14.00   Hidrogeologija   - Krazante            0 - 1
14.00   Mazeikiai        - Zerutis             2 - 1
14.00   Minija           - Akmene              5 - 0
14.00   Sirvena          - VFK-33-Gintra       2 - 1
19 Oct, Sun
14.00   Venta            - Sarunas             2 - 0

----------------------------------------------------------------------
1998

Round XII
24 Apr, Fri
15.00   Kruoja           - VFK-33-Gintra       2 - 4
25 Apr, Sat
13.00   Hidrogeologija   - Sirvena             2 - 1
15.00   Krazante         - Akmene              0 - 0
15.00   Sarunas          - Zerutis             0 - 7
15.00   Venta            - Minija              2 - 0

Round XIII
01 May, Fri
15.00   VFK-33-Gintra    - Zerutis             0 - 0
02 May, Sat
13.00   Minija           - Krazante            1 - 1
15.00   Sirvena          - Sarunas             2 - 1
15.00   Mazeikiai        - Kruoja              4 - 1
03 May, Sun
13.00   Venta            - Hidregeologija      0 - 2

Round XIV
08 May, Fri
15.00   Akmene           - VFK-33-Gintra       1 - 0
09 May, Sat
16.00   Kruoja           - Venta               1 - 2
16.00   Krazante         - Mazeikiai           1 - 0
16.00   Sarunas          - Minija              0 - 4
16.00   Zerutis          - Sirvena             4 - 0

Round XV
16 May, Sat
16.00   Hidrogeologija   - Kruoja              2 - 0
16.00   Mazeikiai        - Sarunas             4 - 1
16.00   Sirvena          - Akmene              1 - 0
16.00   Minija           - Zerutis             1 - 0
16.00   Venta            - Krazante            3 - 5

Round XVI
22 May, Fri
18.00   Sarunas          - VFK-33-Gintra       0 - 5
23 May, Sat
16.00   Hidrogeologija   - Mazeikiai           0 - 1
16.00   Krazante         - Sirvena             5 - 1
16.00   Zerutis          - Akmene              4 - 0
16.00   Kruoja           - Minija              1 - 0

Note: Sarunas Skuodas retired.

Round XVII
29 May, Fri
18.00   VFK-33-Gintra    - Krazante            3 - 0
30 May, Sat
17.00   Sirvena          - Kruoja              3 - 0
17.00   Akmene           - Sarunas             + - -
17.00   Minija           - Hidrogeologija      2 - 0
03 Jun, Wed
18.30   Mazeikiai        - Venta               4 - 2

Round XVIII
05 Jun, Fri
17.00   Venta            - VFK-33-Gintra       0 - 4
06 Jun, Sat
17.00   Mazeikiai        - Sirvena             + - -
17.00   Hidrogeologija   - Akmene              1 - 1
17.00   Kruoja           - Zerutis             1 - 5
17.00   Krazante         - Sarunas             + - -

Round ?
10 Jun, Wed
19.00   VFK-33-Gintra    - Hidrogeologija      4 - 1
19.00   Venta            - Zerutis             0 - 1

Round XIX
13 Jun, Sat
18.00   Zerutis          - Krazante            1 - 2
18.00   Akmene           - Kruoja              2 - 0
18.00   Minija           - Mazeikiai           2 - 1
18.00   Sirvena          - Venta               1 - 4

Round XX
17 Jun, Wed
18.00   Minija           - VFK-33-Gintra       1 - 0
18.00   Mazeikiai        - Akmene              4 - 1
18.00   Kruoja           - Krazante            1 - 1
        Hidrogeologija   - Sarunas             + - -

Round XXI
20 Jun, Sat
18.00   Zerutis          - Hidrogeologija      2 - 1
18.00   VFK-33-Gintra    - Mazeikiai           2 - 0
18.00   Sirvena          - Minija              2 - 0
18.00   Akmene           - Venta               1 - 0
        Sarunas          - Kruoja              - - +

Round XXII
27 Jun, Sat
18.00   Zerutis          - Mazeikiai           0 - 1
18.00   Krazante         - Hidrogeologija      2 - 2
18.00   Akmene           - Minija              2 - 1
18.00   VFK-33-Gintra    - Sirvena             3 - 3
        Venta            - Sarunas              + - -

Created 27-04-1998. Corrected 02-07-1998
Created by
Almantas 'Almis' Lauzadis. E-Mail: almis@post.omnitel.net Copyright 1998 Almis. All rights reserved.