Lithuania 1999

LFF 2 LYGA ZONE SOUTH (Third Level)

Final Standing

  1  Nevezis-2 Kedainiai      10   8  2  0  31-  4   27  26
  2  Suduva Marijampole       10   8  1  1  39-  9   30  25
  3  Sveikata Kybartai        10   6  1  3  30- 24    6  19
  4  Lietava-2 Jonava         10   5  2  3  21- 18    3  17
  5  Silas Kazlu Ruda         10   5  1  4  19- 17    2  16
  6  Dainava-2 Alytus         10   3  2  5  14- 19   -5  11
  7  Zalgiris-2 Kaunas        10   3  2  5  16- 25   -9  11
  8  Atzala Vilkaviskis       10   3  1  6   9- 15   -6  10
  9  Mituva Jurbarkas         10   2  1  7  12- 19   -7   7
 10  Versme Birstonas         10   2  1  7  15- 46  -31   7
 11  Inkaras-2 Kaunas         10   1  4  5   7- 17  -10   7

BestScorers:
A.Brazaitis (Suduva)       -  14
R.Chmieliauskas (Sveikata) -  10
K.Kleiva (Silas)           -   9
T.Radzinevicius (Suduva)   -   7
A.Lebedevas (Sveikata)     -   7
V.Godelis (Nevezis-2)      -   5
R.Tutorius (Nevezis-2)     -   5
D.Kereisa (Sveikata)       -   5
J.Kuricinas (Zalgiris-2)   -   5
T.Straleckas (Zalgiris-2)  -   5

NAME CHANGE: After 3 round FBK Kaunas-2 to Zalgiris-2 Kaunas.

All times is Lithuanian (CET, GMT +01.00)

1999

1st Half
Round 1
[Aug 19]
17.30  Dainava-2         4-1  Inkaras-2
17.30  Silas             2-0  Atzala
[Aug 20]
13.00  Nevezis-2         7-1  Kaunas-2
[Aug 24]
17.30  Mituva            1-2  Lietava-2
Round 2
[Aug 28]
13.00  Kaunas-2          1-1  Silas
14.00  Sveikata          0-5  Nevezis-2
[Aug 31]
17.00  Suduva            4-2  Dainava-2
Round 3
[Sep 3]
16.30  Silas             2-7  Sveikata
16.30  Versme            2-6  Kaunas-2
16.30  Lietava-2         2-2  Inkaras-2
16.30  Dainava-2         1-2  Atzala
16.30  Mituva            1-4  Suduva
from Round ?
[Sep 8]
16.30  Versme            2-13 Suduva
Round 4
[Sep 10]
16.30  Nevezis-2         2-1  Silas
[Sep 11]
11.00  Atzala            1-0  Mituva
12.00  Sveikata          3-0  Versme
[Sep 12]
13.00  Suduva            0-2  Lietava-2
from Round ?
[Sep 14]
16.30  Atzala            2-2  Versme
Round 5
[Sep 18]
14.00  Versme            1-4  Nevezis-2
14.00  Mituva            3-2  Zalgiris-2
14.00  Dainava-2         2-6  Sveikata
[Sep 19]
13.00  Inkaras-2         1-4  Suduva
14.00  Lietava-2         0-2  Atzala
from Round ?
[Sep 22]
16.30  Inkaras-2          -   Mituva
Round 6
[Sep 24]
16.00  Zalgiris-2        1-4  Lietava-2
[Sep 25]
12.00  Silas             5-1  Versme
14.00  Sveikata          2-1  Mituva
[Sep 26]
14.00  Nevezis-2         1-0  Dainava-2
Round 7
[Oct 1]
16.00  Lietava-2         1-0  Sveikata
16.00  Inkaras-2         0-1  Zalgiris-2
13.00  Dainava-2         2-1  Silas
[Oct 2]
13.00  Suduva            2-1  Atzala
14.00  Mituva            1-2  Nevezis-2
from Round ?
[Oct 5]
15.30  Sveikata          1-1  Inkaras-2
Round 8
[Oct 9]
13.00  Atzala            0-1  Inkaras-2
13.00  Zalgiris-2        0-1  Suduva
13.00  Nevezis-2         9-0  Lietava-2
13.00  Versme            3-0  Dainava-2
13.00  Silas             2-1  Mituva
Round 9
[Oct 16]
13.00  Suduva            9-0  Sveikata
14.00  Mituva            4-2  Versme
14.00  Lietava-2         1-2  Silas
[Oct 17]
13.00  Inkaras-2         0-0  Nevezis-2
14.00  Atzala            0-2  Zalgiris-2
Round 10
[Oct 23]
13.00  Sveikata         4-1  Atzala
13.00  Silas            3-0  Inkaras-2
14.00  Nevezis-2        0-0  Suduva
14.00  Dainava-2        2-0  Mituva
[Oct 24]
13.00  Versme           0-8  Lietava-2
Round 11
[Oct 27]
14.30  Atzala           0-1  Nevezis-1
[Oct 29]
14.30  Zalgiris-2       2-7  Sveikata
[Oct 30]
11.00  Inkaras-2        1-2  Versme
13.00  Suduva           2-0  Silas
from Round ?
[Oct 31]
13.30  Zalgiris-2       0-0  Dainava-2
[Nov 6]
13.00  Inkaras-2        0-0  Mituva
13.30  Lietava-2        1-1  Dainava-2

Created 16-08-1999. Corrected 13-11-1999
Created by
Almantas 'Almis' Lauzadis. E-Mail: almis@post.omnitel.net Copyright 1998/99 Almis. All rights reserved.