Lithuania 1998/99

LFF LYGA (LFF LEAGUE)

Final Standings

  1  FK Zalgiris Vilnius           23 18  5  0  68-  8   60  59
  2  Kareda Siauliai               23 18  4  1  67- 11   56  58
  3  FBK Kaunas                    23 18  3  2  57- 14   43  57
  4  FK Ekranas Panevezys          23 12  5  6  45- 20   25  41
  5  FK Inkaras Kaunas             23 11  4  8  34- 27    7  37
  6  Atlantas Klaipeda             23  8  4 11  34- 33    1  28
  7  Banga Gargzdai                23  7  5 11  18- 30  -12  26
  8  Nevezis Kedainiai             23  7  4 12  17- 36  -19  25
  9  Dainava Alytus                23  8  1 14  24- 53  -29  25
 10  Zalgiris-2 Vilnius            23  6  3 14  25- 60  -35  21
 11  Kauno Jegeriai Kaunas         23  6  2 15  22- 48  -26  20
 12  Lokomotyvas Vilnius           23  5  0 18  12- 47  -35  12
 13  Mastis Telsiai                12  1  0 11   4- 40  -36   3  retired

Promotion Play Off:
[Jun 20]
17.30  Lietava Jonava    3-0  Lokomotyvas
[Jun 23]
17.30  Lokomotyvas        -   Lietava Jonava

BestScorers:
A.Fomenka (Kareda)         - 14
V.Trakys (Kaunas)          - 13
I.Morinas (Zalgiris)       - 12
I.Stesko (Zalgiris)        - 11
A.Laurisas (Kaunas)        - 10
V.Kauspadas (Inkaras)      -  9
R.Poskus (Atlantas/Kareda) -  9
D.Maciulevicius (Kareda)   -  9

After 97/98 promoted: Dainava Alytus, Kauno Jegeriai Kaunas, Atletas Kaunas.
Inkaras join with Atletas to Inkaras-Atletas Kaunas,
Ranga-Politechnika Kaunas retired.
After Round 6 Panerys Vilnius retired. All results annuled.
After Fall Season Mastis Telsiai retired.
Name Changes after Fall Season:
FK Inkaras-Atletas Kaunas -> FK Inkaras Kaunas
Nevezis-Lifosa Kedainiai -> Nevezis Kedainiai
LG Lokomotyvas-Legela Vilnius -> Lokomotyvas Vilnius
Gelezinis Vilkas Vilnius -> Zalgiris-2 Vilnius
Relegated: Zalgiris-2 Vilnius & Kauno Jegeriai Kaunas.

All times is Lithuanian (CET, GMT +01.00)

1998

Round 1
[Jul 10]
18.00  Kareda            4-0  Kauno Jegeriai    
18.00  Ekranas           4-0  Banga             
18.00  Lokomotyvas       1-1  Panerys             Result annuled
[Jul 11]
15.00  Atlantas          0-1  Nevezis           

Round 2
[Jul 14]
18.00  Gelezinis Vilkas  0-3  Kaunas            
18.00  Dainava           0-5  Ekranas           
[Jul 15]
15.00  Nevezis           1-2  Lokomotyvas       
17.00  Kauno Jegeriai    4-0  Panerys             Result annuled
18.00  Mastis            0-1  Atlantas          
18.00  Kareda            0-0  Zalgiris          

UEFA Cups I Qual. 1 game
[Jul 22]

LFF Cup 1/16
[Jul 25]

UEFA Cups I Qual. 2 game
[Jul 29]

Round 3
[Aug 1]
15.00  Lokomotyvas       1-0  Mastis            
17.00  Kaunas            1-0  Banga             
18.00  Atlantas          2-0  Gelezinis Vilkas  
18.00  Panerys           3-0  Nevezis             Result annuled
[Aug 2]
17.00  Inkaras           2-1  Dainava           
18.00  Zalgiris          3-0  Kauno Jegeriai    
18.00  Ekranas           2-2  Kareda            

LFF Cup 1/8 1 game
[Aug 5]

Round 4
[Aug 8]
16.30  Kauno Jegeriai    2-1  Nevezis           
17.30  Kareda            2-1  Inkaras           
17.30  Zalgiris          3-0  Ekranas           
[Aug 9]
16.30  Kaunas           12-0  Dainava           
17.30  Mastis            1-2  Panerys             Result annuled
17.30  Gelezinis Vilkas  0-2  Lokomotyvas       
17.30  Banga             0-0  Atlantas          

UEFA Cups II Qual. 1 game
[Aug 11-13]

National Friendly
[Aug 16]
LITHUANIA                1-1  MOLDOVA 

from Round 5
[Aug 18]
14.30  Lokomotyvas       0-1  Banga

National Friendly
[Aug 19]
LITHUANIA                0-3  BELARUS      

from Round 2
[Aug 22]
17.00  Banga             0-0  Inkaras       

Round 5
[Aug 22]
17.00  Ekranas           1-0  Kauno Jegeriai    
[Aug 23]
17.00  Atlantas          1-3  Dainava           
17.00  Panerys           0-0  Gelezinis Vilkas    Result annuled
17.00  Nevezis           1-0  Mastis            
19.00  Kaunas            1-1  Kareda            

UEFA Cups II Qual. 2 game
[Aug 25-27]

from Round 1
[Aug 26]
17.00  Inkaras           3-0  Gelezinis Vilkas  
17.00  Mastis            0-1  Kaunas            

Round 6
[Aug 29]
15.30  Kauno Jegeriai    3-0  Mastis            
16.30  Gelezinis Vilkas  2-1  Nevezis           
16.30  Dainava           2-0  Lokomotyvas       
[Aug 30]
16.30  Banga             2-1  Panerys             Result annuled
16.30  Kareda            6-0  Atlantas          
16.30  Zalgiris          1-1  Kaunas            
[Sep 1]
17.00  Ekranas           2-0  Inkaras           

National ECQ
[Sep 5]
LITHUANIA                0-0  SCOTLAND

LFF Cup 1/8 2 game
[Sep 9]

Round 7
[Sep 12]
15.00  Inkaras           0-0  Kauno Jegeriai    
16.00  Ekranas           1-2  Kaunas            
16.00  Atlantas          1-2  Zalgiris          
16.00  Lokomotyvas       0-1  Kareda            
16.00  Nevezis           1-0  Banga             
16.00  Mastis            2-1  Gelezinis Vilkas  

from Round 1
[Sep 16]
17.00  Dainava           1-3  Zalgiris

Round 8
[Sep 19]
13.00  Kauno Jegeriai    0-2  Gelezinis Vilkas  
15.30  Inkaras           0-2  Kaunas            
16.00  Banga             3-1  Mastis            
16.00  Dainava           2-3  Nevezis           
16.00  Zalgiris          5-1  Lokomotyvas       
16.00  Ekranas           0-0  Atlantas          

LFF Cup 1/4 1 game
[Sep 23]

Round 9
[Sep 26]
12.30  Lokomotyvas       0-1  Ekranas           
14.00  Kauno Jegeriai    0-5  Kaunas            
15.00  Nevezis           0-3  Kareda            
[Sep 27]
15.00  Atlantas          3-1  Inkaras           
15.00  Mastis            0-1  Dainava           
15.00  Gelezinis Vilkas  1-0  Banga             

LFF Cup 1/4 2 game
[Sep 30]

Round 10
[Oct 3]
14.30  Kaunas            1-0  Atlantas          
14.30  Dainava           2-1  Gelezinis Vilkas  
14.30  Lokomotyvas       0-1  Inkaras           
[Oct 4]
14.30  Kauno Jegeriai    0-0  Banga             
14.30  Kareda            9-0  Mastis            
14.30  Zalgiris          6-0  Nevezis           

National ECQ
[Oct 10]
LITHUANIA                0-0  FAROE ISLAND

National ECQ
[Oct 14]
LITHUANIA                4-2  BOSNIA

Round 11
[Oct 17]
14.00  Atlantas          7-1  Kauno Jegeriai    
14.00  Kaunas            2-0  Lokomotyvas       
14.00  Nevezis           1-0  Ekranas           
14.00  Mastis            0-6  Zalgiris          
14.00  Gelezinis Vilkas  0-4  Kareda            
[Oct 20]
14.00  Banga             2-0  Dainava           

LFF Cup Semifinal 1 game
[Oct 21]

Round 12
[Oct 24]
13.00  Dainava           0-1  Kauno Jegeriai    
13.00  Inkaras           3-0  Nevezis           
[Oct 25]
13.00  Kareda            5-1  Banga             
13.00  Zalgiris          8-0  Gelezinis Vilkas  
13.00  Mastis            0-8  Ekranas           
13.00  Atlantas          3-1  Lokomotyvas       

LFF Cup Semifinal 2 game
[Oct 29]

from Round 13
[Oct 28]
12.30  Inkaras           5-1  Mastis            

from Round 5
[Nov 3]
12.30  Inkaras           0-2  Zalgiris          

Round 13
[Nov 6]
12.30  Lokomotyvas       1-0  Kauno Jegeriai    
12.30  Gelezinis Vilkas  3-0  Ekranas           
[Nov 7]
12.30  Nevezis           0-2  Kaunas            
12.30  Banga             1-3  Zalgiris          
12.30  Dainava           0-2  Kareda            
1999
Round 14
[Apr 3]
12.00  Lokomotyvas       1-2  Kaunas    
14.00  Kauno Jegeriai    1-3  Atlantas           
14.00  Nevezis           0-0  Inkaras            
14.00  Ekranas           4-0  Zalgiris-2         
14.00  Kareda            3-0  Dainava            
14.00  Zalgiris          3-0  Banga       

Round 15
[Apr 10]
12.30  Kauno Jegeriai    2-3  Dainava
14.00  Zalgiris-2        0-10 Zalgiris
14.00  Ekranas           2-2  Nevezis
14.00  Atlantas          1-2  Kaunas
14.00  Inkaras           2-0  Lokomotyvas
[Apr 11]
14.00  Banga             1-2  Kareda

Round 16
[Apr 17]
13.00  Kaunas            3-0  Kauno Jegeriai    
15.00  Nevezis           1-1  Zalgiris            
15.00  Kareda            3-1  Zalgiris-2         
15.00  Dainava           0-0  Banga            
15.30  Inkaras           2-1  Atlantas
[Apr 18]
14.00  Ekranas           2-1  Lokomotyvas       

Round 17
[Apr 24]
13.00  Zalgiris-2        4-2  Dainava    
15.00  Banga             1-2  Kauno Jegeriai  
15.00  Kareda            2-0  Nevezis  
15.00  Atlantas          1-1  Ekranas  
15.30  Lokomotyvas       0-1  Zalgiris            
[Apr 25]
14.00  Kaunas            4-2  Inkaras       

Round 18
[May 1]
15.00  Kauno Jegeriai    0-4  Inkaras
15.00  Banga             1-1  Zalgiris-2
[May 2]
14.00  Kareda            7-0  Lokomotyvas
15.00  Kaunas            2-1  Ekranas
16.00  Zalgiris          2-0  Atlantas
16.00  Nevezis           0-1  Dainava

Round 19
[May 8]
14.30  Zalgiris-2        2-4  Kauno Jegeriai
16.00  Inkaras           0-3  Ekranas
17.00  Banga             2-1  Nevezis
17.00  Atlantas          0-3  Kareda
17.00  Lokomotyvas       0-2  Dainava
[May 9]
14.00  Kaunas            1-1  Zalgiris

Round 20
[May 13]
17.30  Kauno Jegeriai    1-2  Ekranas
17.30  Zalgiris          1-1  Inkaras
17.30  Kareda            2-0  Kaunas
17.30  Dainava           2-1  Atlantas
17.30  Banga             2-0  Lokomotyvas
17.30  Nevezis           0-0  Zalgiris-2

Round 22
[May 22]
15.00  Zalgiris-2        2-2  Atlantas
17.00  Kauno Jegeriai    0-1  Zalgiris
17.30  Dainava           1-2  Inkaras
17.30  Banga             2-1  Kaunas
17.30  Lokomotyvas       0-1  Nevezis
[May 23]
14.00  Kareda            1-1  Ekranas

Round 21
[May 26 (from May 18)]
17.30  Nevezis           2-1  Kauno Jegeriai
17.30  Lokomotyvas       0-3  Zalgiris-2
17.30  Atlantas          0-1  Banga
17.30  Dainava           0-1  Kaunas
17.30  Inkaras           1-3  Kareda
17.30  Ekranas           1-0  Zalgiris. Result annuled. Zalgiris win +:-.

Round 23
[May 29]
17.30  Kaunas            5-1  Zalgiris-2
[May 30]
15.00  Kauno Jegeriai    3-1  Lokomotyvas
17.30  Nevezis           0-2  Atlantas
17.30  Ekranas           3-1  Dainava
17.30  Zalgiris          1-0  Kareda
17.30  Inkaras           2-0  Banga

Round 24
[Jun 3]
17.30  Lokomotyvas       1-5  Atlantas
[Jun 13]
17.30  Kauno Jegeriai    1-2  Kareda
17.30  Zalgiris          5-0  Dainava
17.30  Banga             0-2  Ekranas
17.30  Zalgiris-2        1-2  Inkaras
17.30  Kaunas            3-0  Nevezis

Final Standings

  1  FK Zalgiris Vilnius           23 18  5  0  68-  8   60  59
  2  Kareda Siauliai               23 18  4  1  67- 11   56  58
  3  FBK Kaunas                    23 18  3  2  57- 14   43  57
  4  FK Ekranas Panevezys          23 12  5  6  45- 20   25  41
  5  FK Inkaras Kaunas             23 11  4  8  34- 27    7  37
  6  Atlantas Klaipeda             23  8  4 11  34- 33    1  28
  7  Banga Gargzdai                23  7  5 11  18- 30  -12  26
  8  Nevezis Kedainiai             23  7  4 12  17- 36  -19  25
  9  Dainava Alytus                23  8  1 14  24- 53  -29  25
 10  Zalgiris-2 Vilnius            23  6  3 14  25- 60  -35  21
 11  Kauno Jegeriai Kaunas         23  6  2 15  22- 48  -26  20
 12  Lokomotyvas Vilnius           23  5  0 18  12- 47  -35  12
 13  Mastis Telsiai                12  1  0 11   4- 40  -36   3  retired

Promotion Play Off:
[Jun 20]
17.30  Lietava Jonava    3-0  Lokomotyvas
[Jun 23]
17.30  Lokomotyvas       5-1  Lietava Jonava

BestScorers:
A.Fomenka (Kareda)         - 14
V.Trakys (Kaunas)          - 13
I.Morinas (Zalgiris)       - 12
I.Stesko (Zalgiris)        - 11
A.Laurisas (Kaunas)        - 10
V.Kauspadas (Inkaras)      -  9
R.Poskus (Atlantas/Kareda) -  9
D.Maciulevicius (Kareda)   -  9

After 97/98 promoted: Dainava Alytus, Kauno Jegeriai Kaunas, Atletas Kaunas.
Inkaras join with Atletas to Inkaras-Atletas Kaunas,
Ranga-Politechnika Kaunas retired.
After Round 6 Panerys Vilnius retired. All results annuled.
After Fall Season Mastis Telsiai retired.
Name Changes after Fall Season:
FK Inkaras-Atletas Kaunas -> FK Inkaras Kaunas
Nevezis-Lifosa Kedainiai -> Nevezis Kedainiai
LG Lokomotyvas-Legela Vilnius -> Lokomotyvas Vilnius
Gelezinis Vilkas Vilnius -> Zalgiris-2 Vilnius
Relegated: Zalgiris-2 Vilnius & Kauno Jegeriai Kaunas.

Created 06-07-1998. Corrected 28-06-1999
Created by
Almantas 'Almis' Lauzadis. E-Mail: almis@post.omnitel.net Copyright 1998/99 Almis. All rights reserved.