Lithuania 1998/99

LITHUANIAN 3 LYGA RYTU ZONA (Third Level Zone East)
Final Standings

  1  Pieno Cechas Kalvarija    28 19  4  5  55- 24  31  61
  2  Savinge Kaisiadorys       28 18  4  6  61- 31  30  58
  3  FK Grigiskes              28 16  5  7  47- 42   5  53
  4  Vetra Rudiskes            28 16  5  7  58- 29  29  53
  5  Sirvinta Sirvintos        28 15  6  7  75- 49  26  51
  6  FM Panevezys              28 14  6  8  71- 38  33  48
  7  Kaitra Lentvaris          28 12 10  6  51- 36  15  46
  8  Sveikata Kybartai         28 13  4 11  57- 49   8  43
  9  Gelezinis Vilkas Vilnius  28 12  2 14  73- 50  23  39
 10  SM Prienai                28  9  5 14  42- 68 -26  32
 11  Dainava-2 Alytus          28  6  5 17  34- 74 -40  23
 12  Nevezis-2 Kedainiai       28  6  5 17  35- 54 -19  23
 13  Silas Kazlu Ruda          28  5  8 15  36- 69 -33  23
 14  Atzala Vilkaviskis        28  6  3 19  36- 69 -33  21
 15  FBK Kaunas-2              28  5  3 20  28- 77 -49  18

Goalscorers:
K.Sinkevicius (Savinge)      - 23
A.Lebedevas (Sveikata)       - 21
R.Kirsanovas (Gel. Vilkas)   - 21
G.Smailys (Sirvinta)         - 18
R.Bankauskas (Sirvinta)      - 17
G.Zavistauskas (Prienai)     - 15
D.Cesnauskis (Panevezys)     - 14
J.Koniusikas (Grigiskes)     - 13
M.Savenas (Panevezys)        - 13
I.Verbovikas (Kaitra)        - 13
N.Sidlauskas (Pieno Cechas)  - 12
K.Dranginis (Savinge)        - 12
V.Surkovas (Kaitra)          - 12

NAME CHANGE:
Dainava-Gelezinis Vilkas Alytus to Dainava-2 Alytus
Nevezis-Lifosa-2 Kedainiai to Nevezis-2 Kedainiai
LOSC Vilnius to Gelezinis Vilkas Vilnius

1998
All times is Lithuanian (Eastern Europe GMT +01.00)

Round 1
[Aug 6]
18.00  Grigiskes      1-0  Kaitra
[Aug 8]
13.00  Kaunas-2       1-0  Sveikata

from Round 6
[Aug 6]
13.00  Vetra          8-0  Dainava

from Round 1
[Aug 9]
13.00  Savinge        1-0  Sirvinta
14.00  Nevezis-2      2-1  Pieno Cechas
14.00  Silas          0-2  Kaitra

Round 2
[Aug 12]
17.30  Sirvinta       5-1  Kaunas-2
17.30  Pieno Cechas   0-0  Vetra
17.30  Sveikata       1-1  Silas
17.30  Dainava        0-4  Savinge

Round 3
[Aug 12]
17.30  Nevezis-2      2-0  Grigiskes
[Aug 15]
13.00  Sveikata       2-1  Dainava
[Aug 16]
13.00  Pieno Cechas   1-0  Kaunas-2
13.00  Vetra          0-1  Kaitra

from Round 8
[Aug 16]
14.00  Silas          1-1  Sirvinta

from Round 3
[Aug 19]
17.00  Savinge        2-2  Nevezis-2

from Round 11
[Aug 22]
14.00  Nevezis-2      0-0  Dainava

Round 4
[Aug 22]
14.00  Pieno Cechas   4-0  Sirvinta
[Aug 23]
13.00  Kaitra         3-0  Kaunas-2
14.00  Sveikata       2-7  Panevezys
14.00  Silas          0-0  Vetra
[Aug 27]
17.00  Savinge        2-0  Grigiskes

[Aug 29]
14.00  Panevezys      1-2  Pieno Cechas

Round 5
[Aug 30]
13.00  Vetra          0-0  Savinge
14.00  Dainava        0-4  Kaitra
[Aug 31]
17.00  Kaunas-2       1-1  Nevezis-2

from Round 1
[Sep 2]
13.00  Sirvinta       2-2  Grigiskes
16.30  Atzala         0-3  Dainava

from Round 3
[Sep 2]
16.30  Savinge        0-7  Panevezys
16.30  Silas          4-5  Prienai

Round 6
[Sep 5]
14.00  Sveikata       2-0  Grigiskes
[Sep 6]
14.00  Kaitra         0-3  Sirvinta
14.00  Silas          3-2  Kaunas-2
14.00  Prienai        1-1  Panevezys
14.00  Pieno Cechas   3-1  Atzala

from Round 2
[Sep 8]
16.30  Grigiskes      2-1  Atzala
16.30  Nevezis-2      0-1  Panevezys
[Sep 9]
16.30  Kaitra         3-1  Prienai

Round 7
[Sep 12]
14.00  Atzala         4-1  Vetra
14.00  Sirvinta       3-1  Sveikata
[Sep 13]
13.00  Kaunas-2       3-0  Prienai
14.00  Panevezys     11-1  Dainava
14.00  Grigiskes      2-2  Silas
14.00  Pieno Cechas   3-0  Savinge
14.00  Nevezis-2      1-1  Kaitra

from Round 3
[Sep 16]
16.00  Sirvinta       0-0  Atzala

from Round 4
[Sep 16]
16.00  Prienai        4-0  Dainava

from Round ?
[Sep 16]
16.30  Vetra          4-0  LOSC

Round 8
[Sep 19]
13.00  Prienai        0-1  Grigiskes
14.00  Atzala         3-1  Savinge
[Sep 20]
12.30  Panevezys      2-1  Vetra
13.00  Dainava        1-1  Kaunas-2
14.00  Kaitra         2-2  Pieno Cechas
14.00  Sveikata       5-2  Nevezis-2

from Round 2
[Sep 22]
16.00  Grigiskes      2-1  LOSC

from Round 1
[Sep 23]
16.00  Vetra          3-0  Prienai
16.00  Silas          2-3  Panevezys

from Round 4
[Sep 23]
16.00  Nevezis-2      2-1  Atzala

from Round?
[Sep 24]
16.00  LOSC           2-4  Kaitra

Round 9
[Sep 26]
13.00  Pieno Cechas   4-1  Sveikata
13.00  Grigiskes      3-0  Dainava
13.00  Sirvinta       4-1  Prienai
[Sep 27]
13.00  Kaunas-2       0-2  Vetra
14.00  Savinge        2-2  Kaitra
14.00  Nevezis-2      0-0  Silas
[Sep 28]
14.00  Atzala         2-3  Panevezys

from Round ?
[Sep 30]
15.00  Nevezis-2      4-0  LOSC

from Round 13
[Sep 30]
15.00  Atzala         0-1  Prienai

Round 10
[Oct 3]
12.00  Vetra          1-1  Grigiskes
14.00  Prienai        4-1  Nevezis-2
[Oct 4]
13.00  Silas          0-1  Pieno Cechas
13.00  Panevezys      4-0  Kaunas-2
13.00  Savinge        4-1  LOSC
14.00  Dainava        1-6  Sirvinta
14.00  Kaitra         4-0  Atzala

from Round ?
[Oct 6]
15.30  Sveikata       1-2  Savinge

[Oct 7]
15.30  LOSC           0-0  Panevezys

Round 11
[Oct 10]
13.00  Sirvinta       7-1  Vetra
14.00  Grigiskes      2-1  Panevezys
14.30  Kaitra         1-0  Sveikata
[Oct 11]
12.00  Atzala         0-3  Kaunas-2
13.00  Pieno Cechas   1-0  Prienai
13.00  Savinge        3-0  Silas
14.00  LOSC           0-5  Dainava

Round 12
[Oct 17]
13.00  Sveikata       3-1  Atzala
13.00  Prienai        1-1  Savinge
13.00  Silas          4-3  LOSC
[Oct 18]
13.00  Dainava        0-1  Pieno Cechas
13.00  Panevezys      1-1  Sirvinta
14.00  Vetra          2-0  Nevezis-2
14.00  Kaunas-2       3-4  Grigiskes

from Round ?
[Oct 21]
14.00  Prienai        1-2  LOSC

Round 13
[Oct 24]
13.00  Kaunas-2       2-1  Savinge
14.00  Vetra          2-1  Sveikata
14.00  Grigiskes      5-2  Pieno Cechas
14.30  Panevezys      3-0  Kaitra
[Oct 25]
13.00  LOSC           3-0  Atzala
13.00  Dainava        2-0  Silas
13.00  Sirvinta       6-2  Nevezis-2

from Round ?
[Oct 28]
13.00  LOSC           4-0  Kaunas-2

from Round 5
[Oct 31]
13.00  Atzala         0-0  Silas

from Round ?
[Nov 7]
12.30  Prienai        0-5  Sveikata

from Round ?
[Nov 10]
13.00  Sirvinta       3-2  LOSC

from Round ?
[Nov 12]
12.30  LOSC           0-2  Pieno Cechas

from Round ?
[Nov 14]
12.30  Sveikata       2-2  LOSC
1999
Round 16
[Apr 10]
14.00  Sveikata       2-1  Sirvinta
[Apr 11]
13.00  Grigiskes      1-1  Prienai
13.00  Kaunas-2       0-2  Pieno Cechas
13.00  GV Vilnius     2-3  Vetra
14.00  Kaitra         1-1  Silas
14.00  Dainava-2      0-2  FM
14.00  Atzala         0-2  Nevezis-2

Round 17
[Apr 17]
13.00  Sveikata       0-1  Pieno Cechas
13.00  Savinge        4-1  Atzala
14.00  FM             5-1  Prienai
[Apr 18]
13.00  Dainava-2      0-2  Grigiskes
13.00  Kaunas-2       1-2  Sirvinta
13.00  Kaitra         2-0  GV Vilnius
14.00  Silas          2-5  Nevezis-2

Round 18
[Apr 24]
13.00  Kaunas-2       0-5  FM
13.00  Prienai        4-0  Sirvinta
14.00  Grigiskes      +--  Sveikata
[Apr 25]
13.00  Pieno Cechas   3-0  Dainava-2
13.00  Silas          1-3  Savinge
14.00  Atzala         5-4  Kaitra
[Apr 28]
17.00  GV Vilnius     1-0  Nevezis-2

from Round ?
[Apr 28]
17.00  Vetra          0-1  Atzala

Round 19
[May 1]
13.00  Prienai        1-2  Pieno Cechas
13.00  Grigiskes      2-0  Kaunas-2
13.00  Sirvinta       5-5  Dainava-2
14.00  FM             1-1  Sveikata
[May 2]
13.00  GV Vilnius     0-1  Savinge
13.00  Vetra          5-1  Silas

Round 20
[May 7]
17.00  Nevezis-2      1-3  Sveikata
[May 8]
13.00  Pieno Cechas   4-1  Silas
13.00  GV Vilnius     6-1  Sirvinta
13.00  Prienai        1-5  Vetra
[May 9]
13.00  Savinge        5-1  Dainava-2
13.00  FM             5-1  Atzala
14.00  Kaunas-2       1-1  Kaitra

Round 21
[May 12]
18.00  Atzala         1-5  Pieno Cechas
18.00  FM             8-2  Silas.         Result annuled. Silas win +:-
18.00  GV Vilnius     3-1  Grigiskes
18.00  Kaitra         2-2  Dainava-2
18.00  Sveikata       2-1  Vetra
18.00  Nevezis-2      2-3  Prienai
18.00  Savinge        2-1  Kaunas-2

Round 22
[May 16]
13.00  Pieno Cechas   1-0  GV Vilnius
13.00  Dainava-2      0-1  Vetra
13.00  Nevezis-2      1-2  Kaunas-2
13.00  Savinge        1-0  Prienai
14.00  Atzala         3-5  Grigiskes
14.00  Sirvinta       6-2  Silas
15.00  Sveikata       2-2  Kaitra

Round 23
[May 22]
13.00  FM             1-1  GV Vilnius
13.00  Silas          0-0  Grigiskes
14.00  Atzala         2-2  Sirvinta
14.00  Savinge        5-0  Sveikata
[May 23]
13.00  Vetra          5-1  Kaunas-2
14.00  Prienai        0-0  Kaitra
14.00  Dainava-2      2-1  Nevezis-2

Round 24
[May 26]
18.00  Pieno Cechas   0-1  Grigiskes
18.00  Kaitra         0-2  Vetra
[May 27]
18.00  Sirvinta       5-2  FM
18.00  Prienai        4-2  Kaunas-2

Round 25
[May 29]
13.00  Grigiskes      2-6  Sirvinta
14.00  Pieno Cechas   2-0  FM
14.00  Nevezis-2      0-3  Vetra
14.00  Sveikata       7-1  Prienai
[May 30]
14.00  Kaitra         1-2  Savinge
14.00  Silas          2-3  Atzala
[May 31]
17.30  Kaunas-2       1-2  Dainava-2

Round 26
[Jun 3]
18.00  Sirvinta       2-1  Pieno Cechas
18.00  FM             0-2  Grigiskes
18.00  Kaitra         1-1  Nevezis-2
18.00  Savinge        1-3  Vetra
18.00  Dainava-2      2-2  Prienai
18.00  Sveikata       4-0  Kaunas-2

Round 27
[Jun 6]
13.00  Savinge        1-1  Pieno Cechas
13.00  Vetra          1-0  Sirvinta
13.00  GV Vilnius    10-1  Prienai
13.00  Silas          1-0  Dainava-2
14.00  Grigiskes      4-2  Nevezis-2
14.00  Kaunas-2       1-3  Atzala
[Jun 8]
18.00  Kaitra         3-3  FM

from Round 24
[Jun 9]
18.00  Dainava-2      0-2  Sveikata
18.00  GV Vilnius     2-0  Atzala

Round 28
[Jun 9]
13.00  Nevezis-2      1-2  Sirvinta
[Jun 12]
13.00  FM             0-6  Savinge
13.00  Dainava-2      5-1  Atzala
17.00  Sveikata       1-6  GV Vilnius
[Jun 13]
12.00  Grigiskes      2-1  Vetra
13.00  Kaunas-2       1-3  Silas
14.00  Pieno Cechas   1-3  Kaitra

from Round 26
[Jun 15]
18.30  GV Vilnius     8-2  Silas

Round 29
[Jun 16]
18.00  Kaitra         2-0  Grigiskes
[Jun 17]
18.00  FM             2-1  Nevezis-2
18.00  Vetra          2-2  Pieno Cechas
18.00  Sirvinta       1-0  Savinge
18.00  Sveikata       3-2  Atzala
18.00  Prienai        4-2  Silas
[Jun 18]
18.00  Dainava-2      1-2  GV Vilnius

Round 30
[Jun 19]
13.00  Silas          1-4  Sveikata
[Jun 20]
13.00  Pieno Cechas   3-0  Nevezis-2
13.00  Vetra          1-0  FM
13.00  Grigiskes      0-5  Savinge
13.00  Sirvinta       1-2  Kaitra
13.00  Kaunas-2       0-12 GV Vilnius
13.00  Prienai        +--  Atzala

from Round 24
[Jun 22]
15.00  Nevezis-2       -   Savinge

Final Standings

  1  Pieno Cechas Kalvarija    28 19  4  5  55- 24  31  61
  2  Savinge Kaisiadorys       28 18  4  6  61- 31  30  58
  3  FK Grigiskes              28 16  5  7  47- 42   5  53
  4  Vetra Rudiskes            28 16  5  7  58- 29  29  53
  5  Sirvinta Sirvintos        28 15  6  7  75- 49  26  51
  6  FM Panevezys              28 14  6  8  71- 38  33  48
  7  Kaitra Lentvaris          28 12 10  6  51- 36  15  46
  8  Sveikata Kybartai         28 13  4 11  57- 49   8  43
  9  Gelezinis Vilkas Vilnius  28 12  2 14  73- 50  23  39
 10  SM Prienai                28  9  5 14  42- 68 -26  32
 11  Dainava-2 Alytus          28  6  5 17  34- 74 -40  23
 12  Nevezis-2 Kedainiai       28  6  5 17  35- 54 -19  23
 13  Silas Kazlu Ruda          28  5  8 15  36- 69 -33  23
 14  Atzala Vilkaviskis        28  6  3 19  36- 69 -33  21
 15  FBK Kaunas-2              28  5  3 20  28- 77 -49  18

Goalscorers:
K.Sinkevicius (Savinge)      - 23
A.Lebedevas (Sveikata)       - 21
R.Kirsanovas (Gel. Vilkas)   - 21
G.Smailys (Sirvinta)         - 18
R.Bankauskas (Sirvinta)      - 17
G.Zavistauskas (Prienai)     - 15
D.Cesnauskis (Panevezys)     - 14
J.Koniusikas (Grigiskes)     - 13
M.Savenas (Panevezys)        - 13
I.Verbovikas (Kaitra)        - 13
N.Sidlauskas (Pieno Cechas)  - 12
K.Dranginis (Savinge)        - 12
V.Surkovas (Kaitra)          - 12

NAME CHANGE:
Dainava-Gelezinis Vilkas Alytus to Dainava-2 Alytus
Nevezis-Lifosa-2 Kedainiai to Nevezis-2 Kedainiai
LOSC Vilnius to Gelezinis Vilkas Vilnius

Created 02-08-1998. Corrected 30-06-1999.
Created by
Almantas 'Almis' Lauzadis. E-Mail: almis@post.omnitel.net Copyright 1998/99 Almis. All rights reserved.