KAUNAS & KLAIPEDA in Soviet Championships


1946
Group III West (3rd Level)

 1 Dinamo Riga              16  12   3   1   49-  13  36  27  1:4 1:1
 2 Kirovsky Zavod Leningrad 16   7   6   3   22-  16   6  20  2:2 0:0
 3 DO Leningrad             16   9   2   5   26-  19   7  20  1:3 4:1
 4 SPARTAKAS KAUNAS         16   7   5   4   30-  16  14  19  
 5 Dinamo Tallinn           16   6   3   7   23-  22   1  15  2:0 0:1
 6 Stroitel Moskva          16   6   3   7   14-  27 -13  15  1:1 1:0
 7 Energiya Moskva          16   5   3   8   12-  24 -12  13  2:0 4:0
 8 Aeroflot Moskva          16   4   2  10   22-  34 -12  10  5:1 1:2
 9 DO Petrozavodsk          16   1   3  12   12-  40 -28   5  5:0 0:0
-------------------------------------------------------------------------------

1960
Class B Zone 1 (2nd Level)

 1 Lokomotiv Tbilisi        30  25   4   1   80-  18  62  54  0:3 0:1
 2 Urozhay Minsk            30  22   5   3   60-  18  42  49  1:2 0:2
 3 Shirak Leninakan         30  18   5   7   54-  30  24  41  0:3 2:2
 4 Vierul Kishinev          30  13   7  10   37-  28   9  33  0:2 0:0
 5 Lori Kirovakan           30  10  12   8   31-  25   6  32  0:0 2:1
 6 Burevestnik Yerevan      30  13   6  11   42-  34   8  32  0:3 1:0
 7 Dinamo Batumi            30  11   9  10   39-  25  14  31  0:0 1:0
 8 Krasnyi Metalurg Liepaja 30  13   4  13   40-  41  -1  30  0:1 1:2
 9 Lokomotiv Gomel          30  11   8  11   36-  38  -2  30  0:1 1:1
10 REZ Riga                 30   9   7  14   49-  65 -16  25  2:2 2:4
11 BANGA KAUNAS             30   8   9  13   23-  37 -14  25
12 Krasnoye Znamya Vitebsk  30   7   7  16   26-  44 -18  21  0:1 1:0
13 Khimik Mogilyov          30   5  10  15   36-  54 -18  20  0:2 1:1
14 Nistrul Bendery          30   7   6  17   35-  69 -24  20  1:1 3:2
15 Spartak Brest            30   7   4  19   27-  59 -32  18  0:0 1:0
16 Dinamo Tallinn           30   6   5  19   25-  55 -30  17  2:0 1:0
-------------------------------------------------------------------------------

1961
Class B Zone 1 (2nd Level)

 1 Lokomotiv Tbilisi        30  20   7   3   59-  24  35  47  2:2 1:2
 2 Shirak Leninakan         30  16   7   7   56-  28  28  39  0:5 2:1
 3 Lokomotiv Gomel          30  14   8   8   37-  24  13  36  0:3 1:2
 4 Khimik Mogilyov          30  14   8   8   45-  37   8  36  0:1 1:1
 5 Lori Kirovakan           30  13   9   8   35-  24  11  35  1:0 1:2
 6 Dinamo Batumi            30  11  13   6   36-  28   8  35  0:1 0:2
 7 REZ Riga                 30  13   7  10   54-  41  13  33  0:2 3:1
 8 Krasnoye Znamya Vitebsk  30  12   8  10   44-  46  -2  32  2:3 3:0
 9 Ritsa Sukhumi            30  12   5  13   42-  35   7  29  0:2 2:1
10 Nistrul Bendery          30   9   8  13   32-  50 -18  26  0:1 4:1
11 Pishchevik Tiraspol      30   9   6  15   35-  53 -18  24  0:1 0:3
12 SKF Tallinn              30   7   9  14   32-  50 -18  23  1:0 3:4
13 Spartak Brest            30   7   8  15   28-  43 -15  22  1:1 1:0
14 BANGA KAUNAS             30   9   4  17   31-  46 -15  22
15 Bobruisk                 30   6   9  15   26-  46 -20  21  1:0 0:2
16 Selmash Liepaja          30   6   8  16   31-  48 -17  20  1:1 0:1
-------------------------------------------------------------------------------

1962
Class B Zone 1 (2nd Level)

 1 Lokomotiv Gomel          32  18  10   4   43-  19  24  46  0:2 1:0
 2 Shirak Leninakan         32  16  11   5   45-  27  18  43  0:1 0:0
 3 Nairi Yerevan            32  17   8   7   51-  29  22  42  0:2 2:2
 4 Spartak Brest            32  15   9   8   39-  25  14  39  0:0 0:0
 5 Lokomotiv Tbilisi        32  12  14   6   52-  32  20  38  1:1 2:1
 6 Khimik Mogilyov          32  13  10   9   35-  32   3  36  1:2 0:1
 7 SKA Minsk                32  13   9  10   27-  25   2  35  1:0 0:0
 8 Dinamo Sukhumi           32  10  12  10   36-  33   3  32  0:0 3:0
 9 Kalev Tallinn            32  10  11  11   35-  31   4  31  2:0 2:1
10 Neftyanye Kamni Baku     32  10  11  11   39-  43  -4  31  0:1 3:4
11 Zveinieks Liepaja        32   6  18   8   29-  31  -2  30  1:2 0:0
12 BANGA KAUNAS             32  10   8  14   32-  31   1  28
13 REZ Riga                 32   7  10  15   34-  46 -12  24  0:2 1:0
14 Nistrul Bendery          32   8   8  16   30-  42 -12  24  1:2 1:2
15 Krasnoye Znamya Vitebsk  32   9   6  17   24-  40 -16  24  1:0 3:0
16 Pishchevik Tiraspol      32   7   9  16   31-  52 -21  23  1:2 1:2
17 Dinamo Kopli             32   6   4  22   26-  70 -44  16  1:0 4:0
-------------------------------------------------------------------------------

1963
Class B Zone 1 (3rd Level)

 1 Dinamo Batumi            30  16  11   3   37-  18  19  43  1:1 0:0
 2 Lori Kirovakan           30  15  11   4   43-  21  22  41  1:4 0:1
 3 Dinamo Kirovabad         30  17   6   7   55-  26  29  40  0:1 0:0
 4 Metallurg Rustavi        30  15   7   8   44-  24  20  37  0:1 0:6
 5 Dinamo Tallinn           30  14   8   8   34-  20  14  36  1:0 1:3
 6 Dinamo Sukhumi           30  11  13   6   34-  23  11  35  1:1 1:4
 7 Zveinieks Liepaja        30   7  14   9   21-  24  -3  28  1:0 2:2
 8 Lucaferul Tiraspol       30  11   6  13   36-  43  -7  28  0:1 2:1
 9 Nairi Yerevan            30   8  11  11   37-  40  -3  27  0:2 1:0
10 Dvina Vitebsk            30  11   5  14   31-  37  -6  27  0:4 2:0
11 Spartak Mogilyov         30   8  11  11   21-  33 -12  27  3:0 0:0
12 SKA Minsk                30   7  10  13   23-  34 -11  24  0:1 2:0
13 Nistrul Bendery          30   7  10  13   24-  40 -16  24  0:1 0:1
14 GRANITAS KLAIPEDA        30   9   6  15   23-  41 -18  24
15 Spartak Brest            30   7   9  14   16-  27 -11  23  2:1 0:2
16 Stroitel Beltsy          30   4   8  18   24-  52 -28  16  0:2 2:1

-------------------------------------------------------------------------------

1964
Class B Zone 1 (3rd Level)

1 Zvezda Serpukhov         32  22   9   1   73-  16  57  53  0:0 0:1
2 Tekstilshchik Ivanovo    32  19   7   6   52-  21  32  45  0:1 2:4
3 GRANITAS KLAIPEDA        32  15  12   5   31-  21  10  42
4 Avangard Kolomna         32  14  10   8   27-  26   1  38  0:1 0:0
5 Khimik Novomoskovsk      32  16   5  11   43-  27  16  37  1:0 2:1
6 Tekamsh Kostroma         32  12  13   7   47-  37  10  37  0:0 2:2
7 Metallurg Cherepovets    32  13  10   9   37-  32   5  36  1:1 3:2
8 Dinamo Bryansk           32  12  10  10   34-  31   3  34  2:1 0:0
9 Baltika Kaliningrad      32  13   8  11   36-  39  -3  34  1:0 1:0
10 Khimik Klin             32   8  13  11   34-  38  -4  29  0:0 1:0
11 Spartak Leningrad       32   8  11  11   21-  33 -12  27  0:0 1:0
12 Sputnik Kaluga          32   6  13  13   25-  38 -13  25  0:0 2:0
13 Zveinieks Liepaja       32   6  13  13   15-  29 -14  25  1:0 0:0
14 Spartak Petrozavodsk    32  10   5  17   31-  46 -15  25  0:0 2:2
15 Tralflotovets Murmansk  32   5  11  16   24-  41 -17  21  2:0 1:4
16 Saturn Rybinsk          32   4  10  18   21-  54 -33  18  2:0 1:0
17 Spartak Smolensk        32   5   7  20   23-  48 -25  17  2:1 1:0

-------------------------------------------------------------------------------

1965
Class B Zone 1 (3rd Level)

 1 Avtomobilist Leningrad  34  16  13   5   51-  15  36  45  0:0 0:1
 2 Baltika Kaliningrad     34  20   5   9   44-  19  25  45  1:0 0:0
 3 Lokomotiv Kaluga        34  15  14   5   45-  27  18  44  2:2 1:1
 4 GRANITAS KLAIPEDA       34  13  17   4   35-  22  13  43  
 5 Zvezda Serpukhov        34  14  12   8   45-  29  16  40  1:1 2:2
 6 Dinamo Bryansk          34  14  11   9   34-  29   5  39  1:0 1:1
 7 Saturn Rybinsk          34  15   8  11   43-  37   6  38  1:1 1:0
 8 Khimik Novomoskovsk     34  13  11  10   43-  36   7  37  2:0 1:1
 9 Metallurg Tula          34  11  13  10   38-  24  14  35  2:1 0:0
10 Onezhets Petrozavodsk   34  12  10  12   34-  37  -3  34  1:1 1:1
11 Avangard Kolomna        34  12  10  12   32-  36  -4  34  0:0 3:1
12 Metallurg Cherepovets   34  12   9  13   31-  38  -7  33  1:0 1:2
13 Sever Murmansk          34  11   9  14   29-  44 -15  31  0:1 0:0
14 Tekmash Kostroma        34   9  11  14   38-  50 -12  29  4:1 0:0
15 Serp i Molot Moskva     34   8   9  17   34-  48 -14  25  1:0 1:0
16 Zveinieks Liepaja       34   4  15  15   20-  43 -23  23  0:1 2:2
17 Iskra Smolensk          34   5  10  19    9-  39 -30  20  2:1 0:1
18 Khimik Klin             34   5   7  22   16-  48 -32  17  0:0 1:0
Semifinal II

 1 Neftyanik Fergana        3  1  2  0   5-   4   1   4  2:3
 2 Dinamo Kirovabad         3  1  1  1   3-   3   0   3  1:0
 3 Vostok Ust-Kamenogorsk   3  1  1  1   3-   3   0   3  0:1
 4 GRANITAS KLAIPEDA        3  1  0  2   3-   4  -1   2
-------------------------------------------------------------------------------

1966
Class B Zone 1 (3rd Level)

 1 Lokomotiv Kaluga        32  18  10   4   53-  24  19  46  1:1 1:3
 2 Metallurg Tula          32  15  13   4   33-  15  18  43  0:0 1:2
 3 Spartak Oryol           32  13  16   3   27-  13  14  42  0:0 1:1
 4 Neman Grodno            32  15  10   7   38-  15  23  40  0:1 0:0
 5 Znamya Truda O.-Zuevo   32  16   8   8   50-  31  19  40  1:1 1:3
 6 Zvezda Serpukhov        32  11  17   4   37-  23  14  39  1:1 2:1
 7 GRANITAS KLAIPEDA       32  12  11   9   35-  28   7  35
 8 Khimik Novomoskovsk     32  11  10  11   27-  25   2  32  1:0 1:3
 9 Spartak Mogilyov        32  10  10  12   25-  33  -8  30  1:1 3:0
10 Avangard Kolomna        32   8  12  12   28-  45 -17  28  0:0 2:2
11 Spartak Brest           32   8  11  13   26-  34  -8  27  3:1 1:0
12 Zveinieks Liepaja       32   6  14  12   14-  30 -16  26  0:1 2:0
13 Spartak Ryazan          32   5  16  11   22-  39 -17  26  2:2 0:1
14 Dinamo Bryansk          32   8   9  15   28-  33  -5  25  0:1 1:0
15 Znamya Noginsk          32   7  11  14   18-  31 -13  25  1:0 2:0
16 Iskra Smolensk          32   6  11  15   22-  34 -12  23  1:0 0:1
17 Dvina Vitebsk           32   5   7  20   14-  44 -30  17  2:1 3:0
-------------------------------------------------------------------------------

1967
Class B Zone 1 (3rd Level)

 1 Dinamo Bryansk          34  16  10   8   39-  19  20  42  0:0 0:4
 2 Neman Grodno            34  15  12   7   32-  20  12  42  1:0 3:0
 3 Zvezda Serpukhov        34  16   9   9   39-  32   7  41  1:1 0:1
 4 Spartak Brest           34  14  12   8   33-  28   5  40  0:0 1:3
 5 Znamya Truda O.-Zuevo   34  14  10  10   50-  37  13  38  1:0 2:2
 6 Spartak Ryazan          34  14  10  10   39-  29  10  38  1:0 0:0
 7 Spartak Belgorod        34  12  14   8   35-  28   7  38  3:0 1:1
 8 Khimik Novomoskovsk     34  14   9  11   29-  28   1  37  2:0 0:1
 9 Iskra Smolensk          34   9  18   7   26-  20   6  36  1:2 0:1
10 GRANITAS KLAIPEDA       34  13   9  12   36-  30   6  35
11 Znamya Noginsk          34  11  13  10   28-  27   1  35  1:0 0:1
12 Trudovye Rezervy Kursk  34  13   8  13   43-  40   3  34  2:0 0:1
13 Spartak Oryol           34   8  15  11   28-  29  -1  31  1:0 0:0
14 Avangard Kolomna        34   8  12  14   17-  33 -16  28  1:2 1:1
15 Zveinieks Liepaja       34   9   9  16   21-  40 -19  27  2:1 0:3
16 Spartak Tambov          34   7  10  17   37-  46  -9  24  2:0 1:2
17 Dvina Vitebsk           34   7  10  17   17-  43 -26  24  3:0 1:1
18 Spartak Mogilyov        34   6  10  18   18-  38 -20  22  3:0 1:2
-------------------------------------------------------------------------------

1968
Class B Zone 1 (3rd Level)

 1 Dinamo Bryansk          38  21  11   6   47-  25  22  53  1:2 0:0
 2 Sever Murmansk          38  20  12   6   44-  22  22  52  1:1 0:1
 3 Spartak Brest           38  21   8   9   48-  27  21  50  1:2 0:1
 4 Torpedo Podolsk         38  18  14   6   42-  25  17  50  0:0 0:1
 5 Traktor Vladimir        38  18  13   7   28-  18  10  49  1:1 1:0
 6 Znamya Truda O.-Zuevo   38  18  11   9   53-  30  23  47  1:1 2:0
 7 Dvina Vitebsk           38  19   8  11   39-  31   8  46  3:0 2:2
 8 GRANITAS KLAIPEDA       38  12  16  10   31-  24   7  40
 9 Khimik Dzerdzhinsk      38  14  11  13   30-  29   1  39  0:1 0:2
10 Spartak Mogilyov        38  11  14  13   25-  28  -3  36  1:1 0:2
11 Torpedo Pavlovo         38  13  10  15   27-  30  -3  36  2:1 1:1
12 Kovrovets Kovrov        38  14  14  13   30-  39  -9  36  2:0 1:1
13 Khimik Novomoskovsk     38  12  11  15   46-  40   6  35  2:0 0:0
14 Znamya Noginsk          38  11  11  16   29-  39 -10  33  1:0 0:0
15 Iskra Smolensk          38  11   9  18   32-  46 -14  31  2:0 0:0
16 Dinamo Gorkiy           38   9  13  16   28-  34  -6  31  0:0 0:0
17 Zveinieks Liepaja       38   7  16  15   26-  44 -18  28  0:0 1:0
18 Saturn Ramenskoye       38   9   7  22   29-  42 -13  25  1:0 0:0
19 Onezhets Petrozavodsk   38   6  11  21   12-  39 -27  23  1:0 0:1
20 Neva Leningrad          38   7   6  25   31-  65 -34  20  2:0 1:2
-------------------------------------------------------------------------------

1969
Class B Zone 1 (3rd Level)

 1 Motor Vladimir          32  16  10   6   45-  23  22  42  0:2 1:2
 2 Gomselmash Gomel        32  16   9   7   44-  18  26  41  1:0 0:5
 3 Znamya Truda O.-Zuevo   32  12  17   3   28-  13  15  41  0:0 0:0
 4 Iskra Smolensk          32  13  14   5   42-  21  21  40  0:1 0:2
 5 Avangard Kolomna        32  13  10   9   41-  29  12  36  0:0 0:0
 6 Mashinostr. Balashikha  32  14   8  10   35-  28   7  36  0:0 2:1
 7 Spartak Mogilyov        32  12  11   9   37-  23  14  35  2:0 1:0
 8 Sever Murmansk          32  11  12   9   23-  21   2  34  2:0 0:1
 9 GRANITAS KLAIPEDA       32  10  13   9   31-  24   7  33
10 Zveinieks Liepaja       32   7  19   6   37-  31   6  33  1:1 1:1
11 Kovrovets Kovrov        32   6  18   8   19-  25  -6  30  3:0 0:0
12 Saturn Ramenskoye       32  11   8  13   22-  28  -6  30  3:0 0:1
13 Onezhets Petrozavodsk   32   7  16   9   18-  34 -16  30  0:0 1:1
14 Dvina Vitebsk           32   9  10  13   30-  34  -4  28  1:1 1:2
15 Desna Bryansk           32   7  10  15   19-  40 -21  24  0:0 1:1
16 Elektron Novgorod       32   6  10  16   25-  48 -17  22  2:0 3:0
17 Neva Leningrad          32   2   5  25   23-  79 -56   9  4:0 1:2
-------------------------------------------------------------------------------

1970
Class B Zone 1 (4th Level)

 1 Motor Vladimir          32  16  14   2   36-  17  19  46  3:0 0:0
 2 Spartak Kostroma        32  18   9   5   55-  21  34  45  1:0 1:2
 3 Spartak Mogilyov        32  19   5   8   34-  19  15  43  1:0 0:1
 4 Iskra Smolensk          32  16  11   5   32-  18  14  43  1:2 1:2
 5 ATLANTAS KLAIPEDA       32  16   6  10   49-  29  20  38
 6 Onezhets Petrozavodsk   32  13   7  12   33-  31   2  33  1:3 2:2
 7 Sever Murmansk          32  12   9  11   27-  32  -5  33  6:0 0:2
 8 Trudovye Rezervy Kursk  32  10  12  10   28-  18  10  32  0:0 2:0
 9 Zveinieks Liepaja       32   9  12  11   18-  23  -5  30  1:0 0:0
10 Elektron Novgorod       32   9  10  13   34-  37  -3  28  2:1 2:3
11 Dvina Vitebsk           32  10   8  14   27-  36  -9  28  3:1 0:1
12 Mashinostr. Balashikha  32   9  10  13   25-  34  -9  28  3:0 0:2
13 Dinamo Vologda          32   9   9  14   29-  35  -6  27  2:0 1:1
14 Desna Bryansk           32  10   6  16   26-  43 -17  26  1:0 3:1
15 Metallurg Cherepovets   32   8   9  15   22-  38 -16  25  4:1 0:0
16 Spartak Oryol           32   7  10  15   20-  33 -13  24  4:2 1:2
17 Elektron Pskov          32   5   5  22   15-  46 -31  15  1:0 2:0
-------------------------------------------------------------------------------

1971
Lyga II Zone II (3rd Level)

 1 Iskra Smolensk          38  23  13   2   57-  15  42  82  0:0 0:4
 2 Metallurg Tula          38  23   8   7   58-  28  30  77  0:1 1:1
 3 Salyut Belgorod         38  18  14   6   46-  27  19  68  0:1 0:2
 4 Volga Kalinin           38  17  15   6   35-  20  15  66  2:1 0:1
 5 Baltika Kaliningrad     38  17  11  10   47-  30  17  62  0:3 1:1
 6 Gomselmash Gomel        38  16  13   9   47-  28  19  61  3:1 0:1
 7 Lokomotiv Kaluga        38  16  10  12   45-  41   4  58  0:1 0:2
 8 Spartak Petrozavodsk    38  13  16   9   42-  36   6  55  0:0 1:3
 9 Spartak Brest           38  13  16   9   33-  29   4  55  0:1 1:2
10 Spartak Oryol           38  12  13  13   36-  35   1  49  0:0 0:2
11 Mashinostroitel Pskov   38  13   7  18   34-  42  -8  46  1:0 0:0
12 Neman Grodno            38  11  12  15   28-  38 -10  45  3:0 2:0
13 Dinamo Bryansk          38   9  16  13   30-  36  -6  43  1:1 1:1
14 Spartak Mogilyov        38   9  16  13   31-  40  -9  43  1:2 0:0
15 ATLANTAS KLAIPEDA       38   9  13  16   24-  34 -10  40
16 Dvina Vitebsk           38   7  14  17   21-  42 -21  35  0:0 0:1
17 Sever Murmansk          38   8  11  19   21-  43 -22  35  0:0 0:1
18 Trudovye Rezervy Kursk  38   5  16  17   24-  40 -16  31  2:0 0:0
19 Zveinieks Liepaja       38   7  10  21   20-  48 -28  31  1:0 2:0
20 Elektron Novgorod       38   5  14  19   32-  59 -27  29  0:0 1:0
-------------------------------------------------------------------------------

1972
Lyga II Zone II (3st Level)

 1 Daugava Riga            38  22  10   6   48-  19  29  76  0:2 2:4
 2 Elektron Novgorod       38  21  12   5   51-  27  24  75  0:0 0:1
 3 Volga Kalinin           38  21  10   7   57-  25  32  73  1:1 1:3
 4 Lokomotyv Kaluga        38  18  12   8   47-  25  22  66  1:4 0:1
 5 Zalgiris Vilnius        38  16  13   9   43-  34   9  61  0:0 0:3
 6 Spartak Brest           38  14  15   9   42-  30  12  57  1:0 1:1
 7 Mashinostritel Pskov    38  15  12  11   35-  33   2  57  1:0 2:3
 8 Sever Murmansk          38  15  10  13   31-  29   2  55  2:0 0:1
 9 Iskra Smolensk          38  15   9  14   35-  36  -1  54  2:0 1:2
10 Gomselmash Gomel        38  15   9  14   38-  44  -6  54  1:0 0:1
11 Baltika Kaliningrad     38  12  13  13   42-  37   5  49  0:0 1:3
12 Metallurg Tula          38  12  10  16   44-  51  -7  46  0:0 1:5
13 Zveinieks Liepaja       38  11  13  14   29-  40 -11  46  1:1 1:2
14 Dinamo Kirov            38  11  13  14   35-  46 -11  46  1:0 0:6
15 Dvina Vitebsk           38  12   8  18   29-  35  -6  44  2:2 2:1
16 ATLANTAS KLAIPEDA       38  11  11  16   32-  51 -19  44
17 Spartak Mogilev         38   9  13  16   25-  46 -21  40  0:0 1:1
18 Khimik Grodno           38  10  10  18   24-  45 -21  40  1:0 1:1
19 Spartak Petrozavodsk    38   6  10  22   23-  57 -34  28  1:0 1:0
20 Stroitel Syktyvkar *    38   4   7  27     -       0  19  +:- 0:3

   * Retired after 21 games
-------------------------------------------------------------------------------

1973
Lyga II Zone II (3st Level)

 1 Iskra Smolensk           32 25  1  4  2  53-  14  39  51  0:0 0:1
 2 Daugava Riga             32 23  3  1  5  64-  20  44  49  2:0 1:3
 3 Zalgiris Vilnius         32 18  5  2  7  48-  23  25  41  0:2 0:1
 4 ATLANTAS KLAIPEDA        32 15  6  3  8  46-  29  17  36
 5 Volga Kalinin            32 15  2  5 10  44-  28  16  32  1:3 0:2
 6 Dinamo Leningrad         32 13  5  2 12  43-  32  11  31  3:1 1:0
 7 Mashinostritel Pskov     32 12  3  5 12  31-  34  -3  27  1:0 2:2
 8 Baltika Kaliningrad      32 11  3  4 14  41-  48  -7  25  2:0 2:2
 9 Mashinostritel Podolsk   32 11  2  8 11  31-  34  -3  24  2:0 1:1
10 Zveinieks Liepaja        32 10  4  6 12  29-  35  -6  24  2:1 0:2
11 Bug Brest                32 10  3  6 13  35-  46 -11  23  3:1 1:1
12 Gomselmash Gomel         32  7  5  4 16  32-  49 -17  19  0:0 2:1
13 Khimik Grodno            32  6  7  4 15  24-  42 -18  19  2:2 2:0
14 Dvina Vitebsk            32  4 11  5 12  18-  36 -18  19  3:0 1:3
15 Elektron Novgorod        32  7  5  2 18  22-  45 -23  19  4:0 0:0
16 Spartak Mogilev          32  7  4  7 14  21-  38 -17  18  4:0 0:0
17 Sever Murmansk           32  8  1  2 21  21-  50 -29  17  1:0 3:0

   Note: 1 pts for win on p.k. after game draw
-------------------------------------------------------------------------------

1974
Lyga II Zone II (3st Level)

 1 Dinamo Leningrad         40 26 10  4  70-  25  45  62  1:2 1:1
 2 Daugava Riga             40 24 11  5  76-  28  48  59  0:1 0:5
 3 Volga Gorkij             40 24  9  7  64-  32  32  57  1:1 0:1
 4 Spartak Kazan            40 19 12  9  50-  28  22  50  1:2 0:1
 5 Spartak Kostroma         40 20  9 11  61-  44  17  49  1:0 0:1
 6 Lokomotyv Kaluga         40 19 11 10  44-  30  14  49  1:0 0:0
 7 ATLANTAS KLAIPEDA        40 17  9 14  52-  39  13  43
 8 Zalgiris Vilnius         40 14 15 11  50-  40  10  43  1:1 1:1
 9 Volga Kalinin            40 17  8 15  55-  48   7  42  0:1 1:0
10 Mashinostritel Tula      40 15 11 14  42-  51  -9  41  2:1 1:2
11 Gomselmash Gomel         40 13 13 14  53-  57  -4  39  3:0 0:2
12 Dnepr Mogilev            40 14 10 16  37-  53 -16  38  3:0 2:0
13 Dinamo Kirov             40 12 11 17  34-  39  -5  35  2:0 0:1
14 Bug Brest                40 10 14 16  33-  44 -11  34  3:1 0:0
15 Elektron Novgorod        40  8 18 14  32-  44 -12  34  3:0 1:1
16 Zveinieks Liepaja        40 11 11 18  26-  42 -16  33  1:2 3:3
17 Baltika Kaliningrad      40 12  9 19  41-  60 -19  33  3:0 1:1
18 Mashinostritel Pskov     40 11  8 21  40-  56 -16  30  1:0 2:1
19 Sever Murmansk           40 11  7 22  38-  65 -27  29  2:1 2:3
20 Dvina Vitebsk            40  6 13 21  20-  47 -27  25  3:0 1:2
21 Khimik Grodno            40  3  9 28  21-  71 -50  15  2:0 2:0
-------------------------------------------------------------------------------

1975
Lyga II Zone II (3st Level)

 1 Zalgiris Vilnius         34 23  7  4  67-  24  43  53  1:0 0:1
 2 Dinamo Leningrad         34 20 10  4  58-  24  34  50  0:3 0:1
 3 Daugava Riga             34 19 12  3  53-  22  31  50  1:1 1:1
 4 Tekstilshchik Ivanovo    34 17 11  6  64-  30  34  45  2:0 1:3
 5 Volga Kalinin            34 16 12  6  47-  27  20  44  2:0 0:4
 6 Spartak Kostroma         34 17  8  9  51-  30  21  42  0:0 2:1
 7 Iskra Smolensk           34 16  7 11  43-  36   7  39  0:2 0:5
 8 ATLANTAS KLAIPEDA        34 15  7 12  40-  38   2  37
 9 Dinamo Vologda           34 11 12 11  38-  41  -3  34  3:1 1:2
10 Bug Brest                34 12  7 15  38-  44  -6  31  5:0 0:0
11 Dnepr Mogilev            34  8 13 13  26-  42 -16  29  5:1 1:1
12 Sever Murmansk           34 10  8 16  35-  42  -7  28  3:0 0:1
13 Gomselmash Gomel         34  9 10 15  28-  47 -19  28  0:0 0:3
14 Baltika Kaliningrad      34  9  7 18  33-  63 -30  25  1:0 0:1
15 Zveinieks Liepaja        34  7 10 17  30-  51 -21  24  1:0 2:1
16 Dvina Vitebsk            34  6  7 21  20-  57 -37  19  2:1 2:1
17 Elektron Novgorod        34  4 10 20  15-  42 -27  18  0:2 0:0
18 Khimik Grodno            34  5  6 23  22-  48 -26  16  1:0 1:3
-------------------------------------------------------------------------------

1976
Lyga II Zone I (3st Level)

 1 Guria Lanchkhuti         38 21 10  7  67-  34  33  52  0:2 0:2
 2 Dinamo Brest             38 20 10  8  65-  38  27  50  3:2 0:0
 3 Zalgiris Vilnius         38 20  6 12  67-  31  36  46  0:2 1:1
 4 Shirak Leninakan         38 19  8 11  68-  41  27  46  1:1 0:2
 5 Dila Gori                38 21  4 13  54-  40  14  46  1:0 0:3
 6 Dinamo Batumi            38 18  9 11  44-  31  13  45  0:0 1:0
 7 Dinamo Zugdidi           38 20  4 14  46-  54  -8  44  0:2 0:1
 8 Avtomobilist Baku        38 16 11 11  49-  30  19  43  1:0 1:1
 9 Khimik Grodno            38 13 13 12  44-  30  14  39  1:1 0:1
10 ATLANTAS KLAIPEDA        38 14  9 15  37-  41  -4  37
11 Mashinostroitel Gomel    38 14  8 16  44-  48  -4  36  0:2 1:3
12 Progress Kirovabad       38 14  8 16  47-  62 -15  36  1:2 2:1
13 Lokomotyv Samtredia      38 14  7 17  41-  65 -24  35  2:1 0:1
14 Speranza Drokia          38 11 11 16  42-  38   4  33  1:0 2:1
15 Dvina Vitebsk            38 13  7 18  30-  37  -7  33  2:1 0:1
16 Zveinieks Liepaja        38 13  6 19  37-  49 -12  32  3:0 1:2
17 SKIF Yerevan             38 11 10 17  36-  61 -25  32  0:0 2:1
18 Magaroel Chiatura        38 10  8 20  30-  57 -27  28  2:0 1:1
19 Dnepr Mogilev            38  8  9 21  34-  60 -26  25  4:1 1:1
20 Metallurg Rustavi        38  8  6 24  28-  63 -35  22  2:0 0:1
-------------------------------------------------------------------------------

1977
Lyga II Zone I (3st Level)

 1 Zalgiris Vilnius         40 30  8  2  80-  21  59  68  2:2 0:4
 2 Iskra Smolensk           40 24 10  6  61-  26  35  58  1:2 0:2
 3 Daugava Riga             40 24  7  9  81-  42  39  55  1:0 1:1
 4 Lokomotyv Kaluga         40 21 10  9  55-  29  26  52  0:0 0:0
 5 ATLANTAS KLAIPEDA        40 19 12  9  51-  36  15  50
 6 Khimik Grodno            40 17 12 11  45-  36   9  46  3:0 1:1
 7 Volga Kalinin            40 18 10 12  54-  46   8  46  1:1 0:2
 8 Spartak Kostroma         40 17  9 14  49-  42   7  43  2:0 1:1
 9 Baltika Kaliningrad      40 19  5 16  53-  54  -1  43  2:0 2:2
10 Mashinostroitel Tula     40 16  9 15  51-  34  17  41  1:3 1:1
11 Dinamo Brest             40 14 13 13  51-  44   7  41  1:0 1:1
12 Dnepr Mogilev            40 15 11 14  44-  41   3  41  1:0 0:0
13 Dinamo Vologda           40 13  8 19  36-  34   2  34  1:0 0:3
14 Dvina Vitebsk            40 11 12 17  29-  38  -9  34  1:0 1:1
15 Khimik Novomoskovsk      40 14  5 21  31-  57 -26  33  2:0 1:0
16 Mashinostroitel Gomel    40 12  8 20  32-  49 -17  32  1:0 1:1
17 Saturn Rybinsk           40  9 12 19  31-  46 -15  30  4:1 2:0
18 Zveinieks Liepaja        40  9 12 19  34-  53 -19  30  2:0 2:1
19 Elektron Novgorod        40  9  6 25  37-  70 -33  24  2:0 0:3
20 Sever Murmansk           40  7  8 25  40-  79 -39  22  3:0 1:2
21 Dinamo Briansk           40  6  5 29  30-  98 -68  17  2:0 3:0
-------------------------------------------------------------------------------

1978
Lyga II Zone 1 (3rd Level)

 1 Fakel Voronezh           46  36   8   2  105-  17  78  80  1:1 0:1
 2 Iskra Smolensk           46  33   6   7   81-  31  50  72  3:0 0:1
 3 Volga Kalinin            46  30   9   7   84-  33  51  69  1:0 0:1
 4 Tekstilshchik Ivanovo    46  26  13   7   66-  32  34  65  1:1 0:1
 5 Novolipetsk Lipetsk      46  24  10  12   66-  37  29  58  0:1 0:1
 6 Dinamo Brest             46  24  10  12   62-  37  15  58  1:1 1:1
 7 Daugava Riga             46  25   6  15   75-  48  27  56  1:0 1:4
 8 Spartak Kostroma         46  20  13  13   62-  57   5  53  1:1 0:3
 9 Dinamo Vologda           46  19  14  13   45-  33  12  52  1:0 0:2
10 ATLANTAS KLAIPEDA        46  20  11  15   63-  42  21  51
11 Lokomotiv Kaluga         46  21   7  18   54-  59  -5  49  2:0 0:1
12 Torpedo Vladimir         46  19  10  17   45-  40   5  48  1:0 0:1
13 Khimik Grodno            46  14  16  16   42-  54 -12  44  0:0 2:0
14 Gomselmash Gomel         46  15   9  21   56-  60  -4  41  1:0 2:0
15 Dvina Vitebsk            46  13  15  18   43-  43   0  41  1:1 1:3
16 Dnepr Mogilyov           46  15  10  21   51-  56  -5  40  1:1 1:2
17 Zveinieks Liepaja        46  12  13  21   32-  50 -18  37  1:1 2:1
18 Baltika Kaliningrad      46  11  11  24   51-  74 -23  33  7:2 3:2
19 Saturn Rybinsk           46   7  18  21   31-  57 -26  32  2:1 4:0
20 Dinamo Bryansk           46  11   9  26   37-  72 -35  31  1:2 0:0
21 Moskvich Moskva          46  11   5  29   37-  85 -48  29  1:0 0:2
22 Volzhanin Kineshma       46   9   7  30   42- 105 -63  25  3:0 2:2
23 Sever Murmansk           46   7  10  29   23-  85 -62  24  4:0 1:0
24 Krasnaya Presnya Moskva  46   4   8  34   25-  75 -50  16  7:0 1:0
-------------------------------------------------------------------------------

1979
Lyga II Zone 1 (3rd Level)

 1 Iskra Smolensk           46  30  13   3   86-  26  60  73  1:0 1:1
 2 Tekstilshchik Ivanovo    46  25  12   9   69-  39  30  62  2:0 0:3
 3 Dinamo Brest             46  24  14   8   77-  35  42  62  2:0 1:3
 4 Dinamo Vologda           46  22  16   8   55-  38  17  60  0:0 0:3
 5 Daugava Riga             46  26   7  13   97-  47  50  59  2:1 1:2
 6 Spartak Kostroma         46  25   9  12   61-  36  25  59  2:0 0:1
 7 Khimik Grodno            46  22  13  11   56-  33  23  57  0:0 0:1
 8 ATLANTAS KLAIPEDA        46  21  14  11   59-  39  20  56
 9 Saturn Rybinsk           46  21  11  14   62-  46  16  53  2:0 1:3
10 Volga Kalinin            46  20  12  14   55-  39  16  52  1:1 0:0
11 Moskvich Moskva          46  18  16  12   52-  41  11  52  0:0 0:1
12 Dvina Vitebsk            46  15  21  10   49-  38  11  51  3:1 0:2
13 Lokomotiv Kaluga         46  18  14  14   55-  37  18  50  0:0 1:0
14 Dinamo Bryansk           46  21   6  19   60-  56   4  48  1:0 2:0
15 Zveinieks Liepaja        46  14  16  16   46-  55  -9  44  2:1 1:1
16 Sever Murmansk           46  13  13  20   47-  68 -21  39  2:0 1:0
17 Dnepr Mogilyov           46  12  13  21   41-  62 -21  37  3:2 1:3
18 Krasnaya Presnya Moskva  46  11  12  23   34-  67 -33  34  0:0 3:0
19 Mashinostroitel Tula     46   8  18  20   40-  72 -32  34  1:0 1:1
20 Volzhanin Kineshma       46   9  11  26   43-  71 -28  29  4:2 0:0
21 Gomselmash Gomel         46   7  14  25   34-  71 -37  28  0:1 0:0
22 Baltika Kaliningrad      46   8  11  27   34-  71 -37  27  0:0 1:1
23 FShM Moskva              46   7   8  31   41-  80 -39  22  1:0 2:1
24 Stroitel Cherepovets     46   3  10  33   20- 104 -84  16  7:0 3:1
-------------------------------------------------------------------------------

1980
Lyga II Zone 8 (3rd Level)

 1 Khimik Grodno            32  18   8   6   41-  23  18  44  2:0 0:2 2:0 0:1
 2 Daugava Riga             32  18   5   9   55-  28  27  41  0:1 0:2 0:2 2:0
 3 Avtomobilist Tiraspol    32  15   5  12   37-  24  13  35  1:0 0:2 1:0 1:2
 4 Dinamo Brest             32  12  10  10   39-  36   3  33  0:0 0:1 2:1 0:0
 5 ATLANTAS KLAIPEDA        32  13   7  12   30-  28   2  32  
 6 Gomselmash Gomel         32  12   8  12   31-  33  -2  32  0:2 0:0 1:4 1:0
 7 Dnepr Mogilyov           32   9   9  14   37-  48 -11  27  0:0 2:1 2:3 2:0
 8 Zveinieks Liepaja        32   6  10  16   22-  48 -26  22  2:0 0:2 5:0 1:1
 9 Dvina Vitebsk            32   5  10  17   23-  47 -24  20  2:1 0:0 1:0 0:0

Players (games, goals):
O.Mozuraitis (32), V.Talalajevas (31,2), K.Andriunaitis (30), S.Baranovas (30,7),
K.Dranginis (30,3), R.Simkus (29,1), E.Karinauskas (28,7), K.Indrijaitis (27),
E.Kurguznikovas (26,3), A.Vaseris (25), A.Adomynas (24), R.Karpavicius (24),
R.Puntuzas (19,3), J.Pociunas (18), A.Dambrauskas (17), G.Zarkovas (11),
A.Norvilas (7), Z.Abrutis (6,1), V.Jankauskas (5), V.Ivanovas (5,2),
V.Bertalis (4), S.Dobrodziejus (1), R.Viktoravicius (1)
S.Jegorov - Daugava Riga (1 o.g.)
Coach: H.Markevicius

-------------------------------------------------------------------------------

1981
Lyga II Zone 8 (3rd Level)

 1 Daugava Riga             32  18  11   3   56-  30  26  47  0:2 0:0 2:2 2:2
 2 Dnepr Mogilyov           32  17   4  11   49-  34  15  38  0:1 3:1 0:3 1:0
 3 Khimik Grodno            32  12  12   8   40-  33   7  36  1:1 1:2 1:1 2:4
 4 Avtomobilist Tiraspol    32  10  15   7   32-  24   8  35  1:3 1:0 1:1 1:0
 5 Gomselmash Gomel         32  12   6  14   45-  42   3  30  0:1 0:2 1:1 2:0
 6 ATLANTAS KLAIPEDA        32   8  12  12   33-  39  -6  28  
 7 Zveinieks Liepaja        32   8   9  15   31-  49 -18  25  0:0 1:1 4:0 0:1
 8 Dinamo Brest             32   8   9  15   35-  49 -14  25  0:1 2:1 1:1 2:2
 9 Dvina Vitebsk            32   6  12  14   25-  46 -21  24  1:2 1:1 1:0 0:2

1-4
 1 Daugava Riga             38  19  13   6   61-  38  23  51  
 2 Dnepr Mogilyov           38  20   5  13   58-  39  19  45  
 3 Avtomobilist Tiraspol    38  14  15   9   43-  33  10  43  
 4 Khimik Grodno            38  14  13  11   48-  44   4  41  
5-9
 5 ATLANTAS KLAIPEDA        40  14  12  14   52-  48   4  40  
 6 Dinamo Brest             40  13  10  17   45-  57 -12  36  3:0 2:3
 7 Zveinieks Liepaja        40  12  11  17   41-  59 -18  35  4:0 0:1
 8 Gomselmash Gomel         40  13   7  20   49-  57 -12  33  2:1 2:1
 9 Dvina Vitebsk            40   8  12  20   38-  60 -22  28  2:0 4:3

Players (games, goals):
S.Baranovas (40,5), O.Mozuraitis (39,2), E.Kurguznikovas (38,5), R.Nauseda (37,11), 
V.Ivanovas (35,8), S.Cesnauskis (34,1), A.Adomynas (33,1), A.Fokinas (33,11), 
R.Butkevicius (30,2), K.Andriunaitis (27,3), R.Juknevicius (26,2), K.Indrijaitis (26,1), 
A.Norvilas (23), K.Dranginis (20), A.Vaseris (18), Z.Abrutis (12), J.Pociunas (10), 
V.Vaskys (8), V.Buzmakovas (6), V.Vaiceliunas (6), V.Baliutavicius (4), 
G.Grigas (3), A.Toliusis (3), R.Simkus (2), V.Lekevicius (1), 
I.Pankratjevas (1)
Coach: A.Mitigaila, Trainer: A.Timofejev, Director: L.Malinov

-------------------------------------------------------------------------------

1982
Lyga II Zone 2 (3rd Level)

 1 Dnepr Mogilyov           30  18   8   4   60-  32  28  44  1:1 1:1
 2 Khimik Grodno            30  17   6   7   43-  23  20  40  1:1 1:1
 3 Dinamo Bryansk           30  17   4   9   61-  42  19  38  1:4 3:0
 4 Metallurg Lipetsk        30  17   3  10   43-  32  11  37  3:1 1:0
 5 Avtomobilist Tiraspol    30  15   7   8   45-  22  23  37  1:0 1:0
 6 ATLANTAS KLAIPEDA        30  13  10   7   44-  35   9  36  
 7 Gomselmash Gomel         30  13   8   9   33-  27   6  34  1:1 0:0
 8 Baltika Kaliningrad      30  13   4  13   45-  44   1  30  0:0 1:4
 9 Sever Murmansk           30  10  10  10   44-  41   3  30  2:2 3:1
10 Zveinieks Liepaja        30  11   5  14   40-  50 -10  27  1:1 1:1
11 Avangard Kursk           30   9   7  14   25-  48 -23  25  1:2 3:0
12 Dinamo Leningrad         30   7   9  14   33-  37  -4  23  1:0 2:1
13 Dinamo Brest             30   9   4  17   30-  44 -14  22  1:0 4:1
14 Spartak Oryol            30   8   6  16   32-  53 -21  22  5:2 1:4
15 Salyut Belgorod          30   7   5  18   31-  48 -17  19  0:2 3:2
16 Dvina Vitebsk            30   5   6  19   13-  44 -31  16  0:1 0:1

Players (games, goals):
K.Dranginis (30,7), E.Kurguznikovas (30,8), R.Nauseda (30,1), K.Andriunaitis (29,5), 
S.Cesnauskis (34,1), S.Baranovas (28,9), O.Mozuraitis (28,3), V.Vaskys (25), 
A.Dambrauskas (24,3), A.Fokinas (24), V.Bujanauskas (22), R.Butkevicius (18,1), 
V.Marcinskas (18), V.Ivanovas (15), K.Ruzgys (12), A.Norvilas (9), 
R.Daugela (8), R.Ruzgas (5), Z.Abrutis (2), R.Mazeika (2), 
R.Valinskas (2)
? - Spartak Oryol (1 o.g.), 6 goals ?
Coach: A.Mitigaila, Trainer: A.Timofejev, Director: L.Malinov

-------------------------------------------------------------------------------

1983
Lyga II Zone 5 (3rd Level)

 1 Metallurg Lipetsk        32  21   9   2   57-  15  42  51  0:2 0:1
 2 Dinamo Bryansk           32  18   7   7   54-  34  20  43  2:1 1:2
 3 Khimik Grodno            32  15  11   6   35-  19  16  41  0:2 0:0
 4 Avtomobilist Tiraspol    32  17   6   9   50-  30  20  40  0:1 1:0
 5 Salyut Belgorod          32  13  10   9   39-  30   9  36  3:0 1:1
 6 ATLANTAS KLAIPEDA        32  13   9  10   44-  37   7  35  
 7 Spartak Oryol            32  14   5  13   45-  32  13  33  1:2 0:1
 8 Gomselmash Gomel         32  12   8  12   40-  39   1  32  0:2 3:0
 9 Dinamo Brest             32  10  10  12   41-  35   6  30  2:1 1:1
10 Dvina Vitebsk            32   9  11  12   28-  42 -14  29  3:2 1:0
11 Zveinieks Liepaja        32  10   7  15   44-  57 -13  27  2:0 1:1
12 Strela Voronezh          32  11   4  17   47-  64 -17  26  2:4 1:1
13 Sever Murmansk           32  10   6  16   34-  51 -17  26  2:1 4:1
14 Dinamo Leningrad         32  10   6  16   29-  40 -11  26  3:1 0:1
15 Avangard Kursk           32   7  11  14   30-  44 -14  25  1:1 0:0
16 SVSM Tallinn             32   7  10  15   36-  57 -21  24  0:0 3:2
17 Baltika Kaliningrad      32   6   8  18   38-  64 -26  20  2:2 4:3

Players (games, goals):
R.Butkevicius (32,1), R.Daugela (32,9), A.Fokinas (32,2), R.Nauseda (32,10), 
V.Vaskys (32), S.Cesnauskis (31), K.Dranginis (30,9), A.Norvilas (30), 
K.Ruzgys (28,7), R.Simkus (28,1), S.Vilimas (28,1), K.Andriunaitis (25,1), 
R.Norkus (15), E.Kurguznikovas (11,2), K.Kundrotas (10), Z.Atutis (8), 
R.Skersys (7), O.Mozuraitis (6,1), R.Bubliauskas (4), V.Lekevicius (3), 
Z.Naudziunas (2), V.Skirmantas (2), A. Koroliovas (1), A.Soroka (1)
Coach: A.Mitigaila, Trainer: A.Timofejev, Director: L.Malinov

-------------------------------------------------------------------------------

1984
Lyga II Zone 5 (3rd Level)

 1 Baltika Kaliningrad      34  25   2   7   77-  44  33  52  1:2 0:1
 2 Dnepr Mogilyov           34  22   6   6   71-  24  47  50  1:1 1:3
 3 Metallurg Lipetsk        34  21   6   7   62-  31  31  48  2:1 1:2
 4 Dinamo Bryansk           34  20   6   8   61-  40  21  46  1:1 1:2
 5 Gomselmash Gomel         34  18   7   9   44-  30  14  43  0:0 3:2
 6 Khimik Grodno            34  16   7  11   51-  42   9  39  1:1 1:2
 7 Spartak Oryol            34  16   5  13   52-  46   6  37  2:1 1:3
 8 ATLANTAS KLAIPEDA        34  14   8  12   43-  41   2  36
 9 Avtomobilist Tiraspol    34  14   8  12   42-  30  12  36  1:0 1:0
10 Zarya Beltsy             34  13   7  14   37-  35   2  33  0:0 0:1
11 Salyut Belgorod          34  12   6  16   40-  56 -16  30  2:2 0:1
12 Zveinieks Liepaja        34  10   8  16   46-  65 -19  28  1:2 2:0
13 Dinamo Brest             34   9   9  16   38-  50 -12  27  3:1 1:0
14 Dinamo Leningrad         34   7  10  17   36-  55 -19  24  1:1 0:0
15 Strela Voronezh          34   7   8  19   29-  57 -28  22  4:1 1:0
16 Sever Murmansk           34   7   6  21   39-  63 -24  20  2:1 0:4
17 SVSM Tallinn             34   7   6  21   33-  59 -26  20  3:2 1:0
18 Dvina Vitebsk            34   7   6  21   27-  60 -33  20  2:3 2:0

Players (games, goals):
A.Fokinas (34,2), R.Butkevicius (33,4), V.Grigaravicius (33,2), S.Cesnauskis (32), 
R.Nauseda (32,4), R.Daugela (30,3), G.Petrauskas (30,1), V.Vaskys (30), 
K.Dranginis (29,11), O.Mozuraitis (25,6), R.Skersys (23), K.Ruzgys (22,7), 
A.Briaunys (20), R.Cizas (17,2), A.Norvilas (16), R.Viktoravicius (13,1), 
Z.Atutis (10), A.Benza (8), R.Tavoras (7), R.Norkus (4), 
J.Noreika (3), A.Kalinauskas (1), R.Leonas (1), R. Novikas (1)
Coach: C.Urbonavicius, Trainer: A.Timofejev, Director: L.Malinov

-------------------------------------------------------------------------------

1985
Lyga II Zone 5 (3rd Level)

 1 ATLANTAS KLAIPEDA        30  19   7   4   49-  25  24  45  
 2 Metallurg Lipetsk        30  15  10   5   46-  24  22  40  2:0 1:1
 3 Dnepr Mogilyov           30  15   9   6   64-  34  30  39  1:0 2:0
 4 Khimik Grodno            30  15   6   9   43-  27  16  36  1:0 1:0
 5 Avangard Kursk           30  14   7   9   27-  25   2  35  0:1 1:0
 6 Dinamo Brest             30  13   7  10   40-  33   7  33  0:0 1:1
 7 Zaria Beltsy             30  12   7  11   41-  34   7  31  0:4 3:2
 8 Sport Tallinn            30  13   4  13   43-  45  -2  30  2:1 2:2
 9 Avtomobilist Tiraspol    30  11   8  11   36-  41  -5  30  3:0 3:0
10 Spartak Tambov           30  10   9  11   32-  42 -10  29  1:0 1:1
11 Baltika Kaliningrad      30  12   3  15   41-  50  -9  27  3:2 3:0
12 Spartak Oryol            30   8  10  12   29-  32  -3  26  2:1 0:0
13 Zveinieks Liepaja        30  11   3  16   36-  49 -13  25  2:3 2:0
14 Vityaz Vitebsk           30   7   6  17   33-  49 -16  20  3:0 2:2
15 Gomselmash Gomel         30   7   6  17   24-  41 -17  30  3:1 0:2
16 Dinamo Leningrad         30   5   4  21   22-  55 -33  14  2:1 2:2

Players (games, goals):
O.Mozuraitis (30,11), R.Tavoras (30,1), R.Daugela (30,6), K.Ruzgys (30,12), 
R.Butkevicius (30), A.Fokinas (30,3), R.Skersys (29,1), V.Grigaravicius (29,2), 
K.Dranginis (28,8), V.Bujanauskas (27), R.Nauseda (25,3), A.Grigaliunas (24), 
S.Cesnauskas (22,1), E.Tumasonis (19), K.Andriunaitis (17), J.Gordejevas (13,1), 
V.Belousas (12), K.Kumza (4), A.Andrijauskas (1)), R.Panavas (1), 
A.Briaunys (1), A.Kancleris (1), A.Kaunas (1), S.Vitkovskis (1)
Coach: C.Urbonavicius, Trainer: A.Timofejev, Director: V.Potapovas

Promotion

 1 ATLANTAS KLAIPEDA         6   4   1   1    9-   6   3   9  
 2 Zvezda Perm               6   3   1   2    8-   5   3   7  0:2 2:1
 3 Mertskhali Makharadze     6   2   2   2    7-   9  -2   6  3:1 1:1
 4 Kr. Sovetov Kuybyshev     6   0   2   4    4-   8  -4   2  2:1 1:0

Players (games, goals):
V.Bujanauskas (6), E.Tumasonis (6), O.Mozuraitis (6,2), S.Cesnauskas (6), 
R.Tavoras (6,1), K.Ruzgys (6,1), R.Butkevicius (6), A.Fokinas (6,1), 
V.Grigaravicius (6), K.Dranginis (6,1), R.Skersys (6,1), R.Daugela (5,2), 
K.Andriunaitis (4), R.Nauseda (4), V.Belousas (1)
Coach: C.Urbonavicius, Trainer: A.Timofejev, Director: V.Potapovas

-------------------------------------------------------------------------------

1986
Lyga I (2nd Level)

 1 Guria Lanchkhuti         46  28   5  13   80-  66  14  61  0:1 0:4
 2 CSKA Moskva              46  26   9  11   63-  35  18  61  1:1 1:6
 3 Daugava Riga             46  24  14   8   82-  46  36  60  1:1 1:3
 4 SKA Karpaty Lvov         46  22  10  14   69-  52  17  54  0:1 0:4
 5 Pamyr Dushambe           46  21  13  12   76-  48  28  54  1:2 1:1
 6 Lokomotiv Moskva         46  21  11  14   63-  48  15  53  2:3 0:4
 7 Rostselmash Rostov       46  21  10  15   86-  69  17  52  2:0 0:1
 8 Rotor Volgograd          46  22   7  17   69-  56  13  51  4:1 0:1
 9 Kolos Nikopol            46  20  11  15   48-  45   3  51  2:1 0:1
10 Fakel Voronezh           46  20   8  18   56-  44  12  48  1:3 0:1
11 Dinamo Batumi            46  20   8  18   50-  59  -9  48  2:1 1:1
12 Metalurg Zaporozhye      46  17  11  18   59-  54   5  45  2:0 0:4
13 Kuzbass Kemerovo         46  16  13  17   63-  61   2  44  1:1 0:5
14 Shinnik Yaroslavl        46  16  14  16   41-  45  -4  44  1:1 0:1
15 SKA Rostov/Don           46  16  11  19   54-  51   3  43  2:0 1:2
16 Spartak Ordzhonikidze    46  15  12  19   58-  66  -8  42  0:0 0:1
17 Pakhtakor Tashkent       46  15  10  21   55-  73 -18  40  2:0 0:2
18 Dinamo Stavropol         46  14  15  17   66-  58   8  40  0:0 1:2
19 Kotayk Abovyan           46  14  13  19   46-  54  -8  40  0:1 1:1
20 Kuban Krasnodar          46  14  14  18   41-  48  -7  40  1:1 1:3
21 SKA Khabarovsk           46  12  12  22   49-  61 -12  36  3:1 0:2
22 Iskra Smolensk           46  11  13  22   30-  60  -6  34  1:1 0:1
23 ATLANTAS KLAIPEDA        46   9  11  26   40-  75 -35  29
24 Nistru Kishinyov         46   5   9  31   31- 101 -68  21  3:2 0:1

   Note: Draw limited (12)

Players (games, goals):
R.Daugela (45), R.Butkevicius (45,6), V.Grigaravicius (45,6), S.Cesnauskas (43), 
J.Krasavcevas (42,3), R.Skersys (39,2), R.Mazeika (39,2), K.Ruzgys (35,11), 
V.Tamulevicius (34,8), A.Fokinas (29), K.Grazulis (26), O.Mozuraitis (24,1), 
R.Siniakovas (24), A.Norvilas (22), R.Tavoras (16), V.Vaskys (16), 
V.Liubsys (16), A.Grigaliunas (14), A.Briaunys (14), V.Belousas (11), 
E.Tumasonis (5), R.Bubliauskas (5,1), A.Korsakovas (2), A.Bagdonas (2), 
A.Orinka (2), R.Ciuciurka (2), A.Zuta (1)
Coach: C.Urbonavicius, Trainer: A.Timofejev, Director: V.Potapovas

-------------------------------------------------------------------------------

1987
Lyga II Zone 5 (3rd Level)

 1 Nistru Kishinyov         34  22   8   4   52-  17  35  52  1:1 1:0
 2 ATLANTAS KLAIPEDA        34  20   6   8   52-  30  22  46
 3 Baltika Kaliningrad      34  20   3  11   56-  33  23  43  4:1 0:0
 4 Dinamo Brest             34  18   6  10   54-  26  28  42  1:0 0:2
 5 Metallurg Lipetsk        34  17   8   9   45-  30  15  42  3:2 0:1
 6 Dnepr Mogilyov           34  17   8   9   41-  29  12  42  1:1 0:0
 7 Avangard Kursk           34  16  10   8   43-  34   9  42  2:4 2:3
 8 Tekstishchik Tiraspol    34  16   9   9   40-  30  10  41  2:0 0:1
 9 Sport Tallinn            34  17   6  11   42-  28  14  40  3:0 2:1
10 Khimik Grodno            34  12   6  16   33-  39  -6  30  2:0 2:3
11 Dinamo Bryansk           34  11   6  17   34-  44 -10  28  2:0 0:2
12 Zaria Beltsy             34  10   8  16   35-  44  -9  28  1:0 1:0
13 Zveinieks Liepaja        34   8  11  15   32-  39  -7  27  2:1 4:2
14 Gomselmash Gomel         34   8  11  15   29-  47 -18  27  2:1 0:2
15 Spartak Oryol            34   8   8  18   22-  44 -22  24  2:1 2:1
16 Spartak Tambov           34   9   3  22   20-  56 -36  21  3:0 1:0
17 Vityaz Vitebsk           34   6   8  20   28-  51 -23  20  5:0 0:0
18 Dinamo Leningrad         34   7   3  24   23-  60 -37  17  1:0 0:0

Players (games, goals):
V.Kasparavicius (34,8), V.Grigaravicius (34,3), R.Bubliauskas (33,14), R.Butkevicius (33,1), 
S.Danisevicius (32,6), S.Cesnauskas (32), R.Skersys (31,1), R.Mazeika (30,2), 
V.Tamulevicius (30,8), V.Belousas (30,1), V.Liubsys (27), E.Tumasonis (27), 
A.Zuta (25,4), R.Daugela (24,2), R.Siniakovas (20), J.Krasavcevas (18,1), 
V.Martinkenas (13), A.Grigaliunas (11)
O.Kostikov - Baltika Kaliningrad (1 o.g.)
Coach: V.Gedgaudas, Trainer: L.Lukavicius, Director: V.Patapas

-------------------------------------------------------------------------------

1988
Lyga II Zone 5 (3rd Level)

 1 Nistru Kishinyov         34  21  11   2   84-  34  50  53  0:0 2:2
 2 ATLANTAS KLAIPEDA        34  18  12   4   58-  24  34  48
 3 Tekstishchik Tiraspol    34  19   8   7   61-  27  34  46  2:1 0:1
 4 Dnepr Mogilyov           34  19   8   7   48-  36  12  46  0:1 1:1
 5 Khimik Grodno            34  18  10   6   48-  31  17  46  3:0 1:2
 6 Dinamo Bryansk           34  16   6  12   49-  47   2  38  0:2 3:0
 7 Zveinieks Liepaja        34  11  14   9   46-  33  13  36  1:1 2:1
 8 Sport Tallinn            34  11  14   9   33-  28   5  36  1:0 1:1
 9 Iskra Smolensk           34  14   7  13   42-  34   8  35  1:0 1:0
10 Dinamo Brest             34  14   6  14   43-  41   2  34  4:1 2:1
11 Baltika Kaliningrad      34  11   7  16   40-  46  -6  29  1:1 2:1
12 Avangard Kursk           34   8  13  13   27-  46 -19  29  4:0 1:1
13 Dinamo Leningrad         34   7  15  12   41-  42  -1  29  1:1 2:2
14 Gomselmash Gomel         34   9   8  17   26-  44 -18  26  1:1 2:0
15 Spartak Oryol            34   7  11  16   31-  42 -11  25  3:0 1:1
16 Zaria Beltsy             34   6  11  17   28-  60 -32  23  1:1 4:0
17 Vityaz Vitebsk           34   3  12  19   16-  57 -41  18  2:0 2:0
18 RShVSM-RAF Jelgava       34   5   5  24   23-  73 -50  15  3:0 3:0

Players (games, goals):
R.Butkevicius (34,2), V.Kasparavicius (33,1), S.Cesnauskas (33), S.Danisevicius (33,6), 
A.Zuta (33,10), E.Tumasonis (32), R.Bubliauskas (32,10), S.Tamulevicius (31,4), 
V.Kiseliovas (29,2), V.Tamulevicius (27,8), K.Ruzgys (25,9), V.Martinkenas (24), 
A.Mackevicius (18,1), Z.Atutis (13,1), A.Suika (12,1), R.Skersys (10), 
M.Poskus (10), R.Daugela (9,2), V.Belousas (8), D.Spetyla (6), 
T.Ziukas (3), S.Atmanavicius (1), S.Mikalajunas (1)
M.Bukin - Dinamo Leningrad (1 o.g.)
Coach: V.Gedgaudas, Trainer: L.Lukavicius, Director: V.Patapas

-------------------------------------------------------------------------------

1989
Lyga II Zone 5 (3rd Level)
                                                              ATL      INK
 1 Tekstishchik Tiraspol    42  30   6   6   81-  29  52  66  4:0 1:3  1:2 0:5
 2 Dinamo Bryansk           42  25  10   7   89-  48  41  60  3:1 0:6  1:2 0:2
 3 Karpaty Lvov             42  24  10   8   63-  34  29  58  3:1 1:2  0:1 0:2
 4 Baltika Kaliningrad      42  23  10   9   75-  51  24  56  5:3 2:3  2:3 2:3
 5 Metallurg Lipetsk        42  20  12  10   46-  22  24  52  1:1 0:0  0:1 0:1
 6 Artsakh Stepanakert      42  20   8  14   74-  49  25  48  5:1 -:+  0:2 0:2
 7 Dinamo Brest             42  19  10  13   53-  51   2  48  3:1 1:3  1:2 0:1
 8 ATLANTAS KLAIPEDA        42  20   7  15   81-  58  23  47           0:2 0:2
 9 Dnepr Mogilyov           42  19   7  16   52-  47   5  45  1:0 0:1  0:1 0:3
10 Khimik Grodno            42  18   8  16   46-  41   5  44  2:0 1:1  0:1 1:2
11 Zaria Beltsy             42  17  10  15   49-  47   2  44  2:1 0:1  3:3 0:1
12 Spartak Tambov           42  18   7  17   47-  43   4  43  2:2 2:1  1:2 1:0
13 KIM Vitebsk              42  17   8  17   41-  47  -6  42  2:1 0:1  0:1 0:1
14 Gomselmash Gomel         42  17   7  18   39-  46  -7  41  1:0 0:1  0:0 0:2
15 Kirovets Leningrad       42  14  13  15   40-  40   0  41  2:2 1:2  1:2 0:2
16 Tigina-RShVSM Bendery    42  15  10  17   59-  71 -12  40  5:2 1:2  0:2 1:3
17 Desna Chernigov          42  14   8  20   41-  56 -15  36  1:1 1:2  0:1 0:2
18 RShVSM-RAF Jelgava       42  10   9  23   38-  61 -23  29  4:0 2:2  2:1 0:1
19 Zveinieks Liepaja        42   5  16  21   28-  59 -31  25  2:0 1:3  0:0 1:1
20 Sport Tallinn            42   8   7  27   39-  86 -47  23  4:0 2:1  2:1 2:0
21 Dinamo Leningrad         42   4  12  25   38-  88 -50  22  9:2 0:1  1:1 0:1
22 ASMM INKARAS KAUNAS      42   4   5  33   23-  68 -46  13  2:0 2:0
-------------------------------------------------------------------------------
                        Pl  Gm   W   D   L   GF- GA  Dif  Pts           Pl  Gm   W   D   L   GF- GA  Dif  Pts
Spartakas Kaunas
1946  Group III West     4  16   7   5   4   30- 16   14  19
Banga Kaunas
1960  Class B Zone I    11  30   8   9  13   23- 37  -14  25
1961  Class B Zone I    14  30   9   4  17   31- 46  -15  22
1962  Class B Zone I    12  32  10   8  14   32- 31    1  28
Total                       92  27  21  44   86-114  -28  75
Atlantas Klaipeda (until 1970 Granitas Klaipeda)
1963  Class B Zone I    14  30   9   6  15   23- 41  -18  24
1964  Class B Zone I     3  32  15  12   5   31- 21   10  42   Final     1   5   4   0   1    9-  2    7   8
1965  Class B Zone I     4  34  13  17   4   35- 22   13  43   Semifinal 4   3   1   0   2    3-  4   -1   2
1966  Class B Zone I     7  32  12  11   9   35- 28    7  35
1967  Class B Zone I    10  34  13   9  12   36- 30    6  35
1968  Class B Zone I     8  38  12  16  10   31- 24    7  40
1969  Class B Zone I     9  32  10  13   9   31- 24    7  33
1970  Class B Zone I     5  32  16   6  10   49- 29   20  38
1971  Lyga II Zone II   15  38   9  13  16   24- 34  -10  40 (W*3 pts)
1972  Lyga II Zone II   16  38  11  11  16   32- 51  -19  44 (W*3 pts)
1973  Lyga II Zone II    4  32  15   9   8   46- 29   17  37
1974  Lyga II Zone II    7  40  17   9  14   52- 39   13  43
1975  Lyga II Zone II    8  34  15   7  12   40- 38    2  37
1976  Lyga II Zone I    10  38  14   9  15   37- 41   -4  37
1977  Lyga II Zone I     5  40  19  12   9   51- 36   15  50
1978  Lyga II Zone I    10  46  20  11  15   63- 42   21  51
1979  Lyga II Zone I     8  46  21  14  11   58- 39   19  56
1980  Lyga II Zone VIII  5  32  13   7  12   30- 28    2  33
1981  Lyga II Zone VIII  5  40  14  12  14   52- 48    4  40
1982  Lyga II Zone V     6  30  13  10   7   44- 35    9  36
1983  Lyga II Zone V     6  32  13   9  10   44- 37    7  35
1984  Lyga II Zone V     8  34  14   8  12   43- 41    2  36
1985  Lyga II Zone V     1  30  19   7   4   49- 25   24  45   Final     1   6   4   1   1    9-  6    3   9
1986  Lyga I            23  46   9  11  26   40- 75  -35  29
1987  Lyga II Zone V     2  34  20   6   8   52- 30   22  46
1988  Lyga II Zone V     2  34  18  12   4   58- 24   34  48
1989  Lyga II Zone V     8  42  20   7  15   81- 58   23  47
Total                      984 403 275 306 1188-981  207 1081
ASMM Inkaras Kaunas
1989  Lyga II Zone V    22  42   4   5  33   23- 68  -45  13
-------------------------------------------------------------------------------
Coachs:
A.Klimkevicius   1963-66
A.Vosylius       1966-67
R.Simaska        1968
R.Dambrauskas    1969-75
H.Markevicius    1976-80
A.Mitigaila      1981-83
C.Urbonavicius   1984-86
V.Gedgaudas      1987-89

Created 20.11.2009. Corrected 23.01.2010
Created by Almantas 'Almis' Lauzadis. E-Mail: almis@post.omnitel.net Copyright 2009/10 Almis. All rights reserved.