ZALGIRIS VILNIUS in Soviet Championships 1947-89


1947
Group II Zone Central (2nd Level)

 1 Lokomotyv Moscow         28 21  3  4  60-  22  38  45 66   1:2 0:2
 2 MVO Moscow               28 21  2  5  58-  19  39  44 65   1:2 1:2
 3 Dinamo Riga              28 16  6  6  70-  38  32  38 54   1:0 1:4
 4 VMS Moscow               28 15  5  8  46-  36  10  35 50   2:3 1:0
 5 Tr. Rezervy Moscow       28 13  5 10  61-  46  15  31 44   3:1 4:1
 6 Burevestnik Moscow       28 13  5 10  52-  45   7  31 44   4:1 4:1
 7 DO Leningrad             28 10 10  8  26-  27  -1  30 40   1:2 2:3
 8 DINAMO VILNIUS           28 13  2 13  55-  47   8  28 41
 9 Metro Moscow             28  9  9 10  31-  42 -11  27 36   1:2 0:2
10 Spartak Leningrad        28  9  7 12  36-  38  -2  25 34   3:2 3:2
11 Kalev Tallinn            28  7  9 12  29-  57 -28  23 30   4:1 0:1
12 Pishchevik Moscow        28  8  6 14  37-  45  -8  22 30   5:3 2:2
13 Avangard Leningrad       28  8  2 18  34-  51 -17  18 26   2:1 0:1
14 Sudostroitel Leningrad   28  5  8 15  24-  53 -29  18 23   3:1 3:0
15 DO Minsk                 28  1  3 24  15-  70 -55   5  6   2:0 1:2

Players (games, goals):
V.Rylis (27, 11), D.Ilgunas (26), S.Petraitis (26, 12), B.Galvicius (25), 
Z.Ganusauskas (24, 2), V.Kucinskas (24, 9), H.Jakimavicius (23, 5),
V.Choniavka (22), A.Stelmokas (22, -43), P.Striupkus (21), K.Eismontas (19, 6), 
V.Saunoris (18, 8), S.Mikalauskas (17, 1), J.Slyzius (14), S.Paberzis (13),
G.Bruzas (10, 1), S.Skalskis (6, -4); 
Coaches: J.Citavicius & V.Jaskevicius.

-------------------------------------------------------------------------------

1948
Group II Zone Central (2nd Level)

 1 Metallurg Moscow         28 18  6  4  43-  22  21  42 60   2:2 1:2
 2 Dinamo Riga              28 17  4  7  57-  27  30  38 55   1:2 2:1
 3 MVO Moscow               28 16  6  6  52-  28  24  38 54   2:0 3:2
 4 SPARTAKAS VILNIUS        28 15  6  7  54-  30  24  36 51
 5 Sudostroitel Leningrad   28 14  7  7  42-  28  14  35 49   1:1 2:1
 6 Tr. Rezervy Moscow       28 13  6  9  41-  33   8  32 45   0:3 0:2
 7 Kalev Tallinn            28 10  8 10  34-  34   0  28 38   1:3 3:0
 8 VEF Riga                 28 10  7 11  31-  44 -13  27 37   4:0 1:2
 9 DO Leningrad             28  9  8 11  29-  36  -7  26 35   1:1 0:0
10 Spartak Minsk            28  9  6 13  38-  37   1  24 33   1:0 2:1
11 VMS Moscow               28  9  5 14  44-  59 -15  23 32   4:1 3:1
12 Metro Moscow             28  4 11 13  26-  39 -13  19 23   3:0 0:0
13 DO Minsk                 28  6  7 15  23-  48 -25  19 25   5:1 5:0
14 Spartak Leningrad        28  5  8 15  25-  46 -21  18 23   1:2 3:0
15 Dinamo Tallinn           28  4  7 17  23-  51 -28  15 19   2:1 1:1

Players (games, goals):
D.Ilgunas (26), A.Maciulis (26), S.Paberzis (26, 3), Z.Ganusauskas (26, 4),
H.Jakimavicius (25, 2), B.Galvicius (24), V.Kucinskas (24, 7), S.Petraitis (24, 10),
M.Dauksa (22, 6), V.Saunoris (19, 4), S.Penkauskas (17, 8), S.Skalskis (17, -20),
K.Eismontas (16, 5), P.Liutkevicius (15), A.Stelmokas (12, -10), P.Skelovas (12, 3),
P.Striupkus (12), V.Rylis (10, 1), J.Slyzius (4); Coaches: G.Glazkovas & J.Citavicius
DO Leningrad (1 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1949
Group II Zone Central (2nd Level)

 1 Spartak Tbilisi          26 22  3  1  60-  18  42  47 69   1:3 1:2
 2 Dinamo Kutaisi           26 16  8  2  58-  25  33  40 56   1:1 1:1
 3 SPARTAKAS VILNIUS        26 17  4  5  66-  24  42  38 55
 4 DO Tashkent              26 13  7  6  45-  22  23  33 46   1:0 2:2
 5 DO Tbilisi               26 13  6  7  58-  27  31  32 45   2:1 2:2
 6 DO Riga                  26 13  1 12  52-  48   4  27 40   3:0 4:0
 7 Spartak Minsk            26  9  8  9  42-  42   0  26 35   4:1 1:3
 8 Spartak Yerevan          26 10  5 11  42-  48  -6  25 35   4:1 3:1
 9 Dinamo Alma-Ata          26  9  6 11  33-  32   1  24 33   0:2 2:0
10 DO Minsk                 26  9  6 11  32-  39  -7  24 33   4:2 1:2
11 Dinamo Kishinev          26  7  2 17  36-  64 -28  16 23   1:0 3:0
12 Kalev Tallinn            26  3  8 15  17-  41 -24  14 17   3:0 1:0
13 Lokomotyv Ashkhabad      26  2  5 19  22-  67 -45   9 11   8:0 3:0
14 Frunze                   26  3  3 20  19-  85 -66   9 12   6:0 4:0

Players (games, goals):
Z.Ganusauskas (25, 3), H.Jakimavicius (25, 11), A.Maciulis (25), V.Rylis (25, 12),
V.Saunoris (25, 16), M.Dauksa (24, 7), S.Penkauskas (24, 13), P.Liutkevicius (24),
S.Paberzis (21, 1), S.Petraitis (23, 2), A.Stelmokas (22, -17), B.Galvicius (20),
J.Slyzius (10), D.Ilgunas (8), S.Skalskis (8, -7), V.Skripkauskas (4, 1),
N.Rakovskis (2); Coach: G.Glazkovas


-------------------------------------------------------------------------------

1950
Class B (2nd Level)

 1 VMS Moscow               26 18  6  2  60-  15  45  42 60   0:5 1:4
 2 Torpedo Gorkij           26 11 12  3  37-  18  19  34 45   4:1 0:2
 3 SPARTAKAS VILNIUS        26 13  6  7  53-  37  16  32 45
 4 Krasnoje Znamia Ivanovo  26 13  6  7  31-  22   9  32 45   1:2 0:0
 5 DO Tashkent              26 10  8  8  43-  27  16  28 38   1:1 1:0
 6 Burevestnik Kishinev     26 11  6  9  41-  41   0  28 39   2:1 3:1
 7 Dzerzhinec Cheliabinsk   26 11  5 10  49-  50  -1  27 38   2:1 10:2
 8 Pishchevik Odessa        26  8 10  8  33-  32   1  26 34   1:3 5:2
 9 Dinamo Alma-Ata          26  7  9 10  36-  37  -1  23 30   3:2 1:1
10 Lokomotyv Petrozavodsk   26  6 10 10  16-  27 -11  22 28   0:1 2:3
11 Tr. Rezervy Frunze       26  6  8 12  31-  50 -19  20 26   5:1 0:0
12 Kalev Tallinn            26  3 11 12  25-  39 -14  17 20   3:0 3:2
13 Spartak Ashkhabad        26  7  3 16  19-  61 -42  17 24   2:0 1:1
14 Bolshevik Stalinabad     26  4  8 14  19-  37 -18  16 20   1:1 1:0

Players (games, goals):
A.Maciulis (26), V.Saunoris (26, 8), M.Dauksa (25, 12), Z.Ganusauskas (23, 7),
P.Liutkevicius (23), V.Rylis (23, 7), A.Stelmokas (23, -35), H.Jakimavicius (21, 4),
B.Galvicius (20), R.Liutkevicius (20, 3), S.Petraitis (20, 5), S.Paberzis (19, 1),
V.Latoza (18, 1), J.Slyzius (11), S.Penkauskas (7, 4), S.Skalskis (4, -2),
M.Susteris (4), N.Lazikovas (3); Coach: G.Glazkovas


-------------------------------------------------------------------------------

1951
Class B (2nd Level)

 1 Kalinin                  34 19 11  4  62-  26  36  49 68   0:3 0:0
 2 Dinamo Minsk             34 21  7  6  57-  30  27  49 70   1:2 2:1
 3 Lokomotyv Moscow         34 19 10  5  72-  38  34  48 67   0:0 0:3
 4 Neftianik Baku           34 17 11  6  56-  27  29  45 62   0:0 0:4
 5 Torpedo Stalingrad       34 16 11  7  66-  38  28  43 59   0:1 1:1
 6 Lokomotyv Kharkov        34 17  9  8  60-  38  22  43 60   2:0 0:3
 7 SPARTAKAS VILNIUS        34 15  9 10  47-  40   7  39 54
 8 Dinamo Yerevan           34 14 10 10  40-  22  18  38 52   0:0 1:0
 9 Spartak Uzhgorod         34 14  9 11  51-  41  10  37 51   2:1 0:3
10 Burevestnik Kishinev     34 12 10 12  47-  37  10  34 46   0:3 2:2
11 Krasnoje Znamia Ivanovo  34 13  7 14  49-  49   0  33 46   3:0 1:3
12 Kr. Zvezda Petrozavodsk  34 10  9 15  28-  39 -11  29 39   1:1 1:1
13 DO Tashkent              34 10  7 17  30-  48 -18  27 37   2:0 1:0
14 Kalev Tallinn            34  9  7 18  31-  48 -17  25 34   0:0 3:1
15 Dinamo Stalinabad        34 10  5 19  33-  74 -41  25 35   4:2 6:0
16 Tr. Rezervy Frunze       34  7  7 20  36-  67 -31  21 28   2:1 1:0
17 Dinamo Alma-Ata          34  6  8 20  30-  59 -29  20 26   0:2 5:1
18 Spartak Ashkhabad        34  2  3 29  17-  91 -74   7  9   3:0 3:1

Players (games, goals):
A.Maciulis (33), Z.Ganusauskas (32, 5), V.Saunoris (32, 7), M.Dauksa (31, 4),
V.Latoza (30, 1), S.Petraitis (30, 4), V.Rylis (30, 8), H.Jakimavicius (29, 7),
P.Liutkevicius (29, 1), R.Prikockis (24, 5), V.Tuckus (19, -20), B.Balinskas (18),
S.Paberzis (18), V.Radzisevskis (18, 4), A.Stelmokas (16, -20), B.Galvicius (14),
M.Susteris (6); Coaches: G.Glazkovas, A.Protasovas

-------------------------------------------------------------------------------

1952
Class B (2nd Level)

Kharkov Group
 1 SPARTAKAS VILNIUS         5  3  2  0   6-   1   5   8 11
 2 Lokomotyv Kharkov         5  2  3  0   5-   1   4   7  9   0:0
 3 VMS Moscow                5  2  2  1  10-   4   6   6  8   2:0
 4 DO Tashkent               5  2  0  3   8-  11  -3   4  6   2:0
 5 Kr. Zvezda Petrozavodsk   5  0  3  2   6-  10  -4   3  3   1:0
 6 Spartak Ashkhabad         5  0  2  3   4-  12  -8   2  2   1:1

Final
 1 Lokomotyv Kharkov        16  9  3  4  21-  11  10  21 30   0:3 1:2
 2 SPARTAKAS VILNIUS        16  6  7  3  23-  20   3  19 25
 3 DO Tbilisi               16  6  5  5  24-  15   9  17 23   3:3 0:0
 4 Krasnoje Znamia Ivanovo  16  8  1  7  24-  25  -1  17 25   2:1 2:1
 5 VMS Moscow               16  6  4  6  19-  15   4  16 22   1:1 1:0
 6 Torpedo Gorkij           16  4  8  4  16-  19  -3  16 20   2:1 0:0
 7 Neftianik Baku           16  5  5  6  20-  21  -1  15 20   2:2 1:0
 8 Burevestnik Kishinev     16  6  3  7  21-  27  -6  15 21   2:3 1:1
 9 Dinamo Alma-Ata          16  1  6  9  13-  28 -15   8  9   1:1 4:1

Players (games, goals):
A.Maciulis (21), S.Petraitis (21, 1), V.Saunoris (21, 6), Z.Ganusauskas (18, 1),
P.Liutkevicius (18), R.Liutkevicius (18, 5), B.Balinskas (17), J.Maciulis (17, 1),
M.Dauksa (15, 2), R.Prikockis (15, 4), V.Latoza (13), H.Jakimavicius (11, 2),
V.Tuckus (11, -10), A.Stelmokas (10, -11), P.Skelovas (9, 5), V.Rylis (5),
R.Grusas (3), R.Beinoravicius (2, 1); Coaches: J.Chodotovas
Dinamo Alma-Ata (1 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1953
Class A (1st Level)

 1 Spartak Moscow           20 11  7  2  47-  15  32  29 40   0:7 1:4
 2 Dinamo Tbilisi           20 11  5  4  39-  24  15  27 38   1:2 1:1
 3 Torpedo Moscow           20 11  3  6  34-  34   0  25 36   3:1 0:2
 4 Dinamo Moscow            20  8  7  5  34-  19  15  23 31   0:0 1:1
 5 Zenit Leningrad          20 11  1  8  25-  21   4  23 34   1:0 0:1
 6 Lokomotyv Moscow         20  6  6  8  21-  28  -7  18 24   0:0 0:2
 7 Zenit Kuibyshev          20  6  5  9  22-  25  -3  17 23   0:0 0:3
 8 Dinamo Kiew              20  6  5  9  21-  26  -5  17 23   0:0 1:1
 9 Lokomotyv Kharkov        20  6  4 10  19-  34 -15  16 22   0:2 0:2
10 Dinamo Leningrad         20  5  4 11  20-  33 -13  14 19   1:3 0:1
11 SPARTAKAS VILNIUS        20  2  7 11  10-  33 -23  11 13

Players (games, goals):
M.Dauksa (20, 4), P.Liutkevicius (19), J.Maciulis (19, 1), Z.Ganusauskas (18, 1)
R.Liutkevicius (18, 1), A.Maciulis (18), V.Saunoris (18, 1), V.Tuckus (17, -23),
A.Kulikauskas (15), S.Petraitis (14, 2), R.Prikockis (11), V.Visockis (9),
R.Kazlauskas (6), V.Rylis (6, 1), A.Stelmokas (6, -10), R.Beinoravicius (5, 1),
V.Latoza (5), V.Ciegis (4), H.Jakimavicius (4), B.Balinskis (3), R.Jankauskas (2)
R.Grusas (1), S.Madeikis (1); Coaches: J.Chodotovas, S.Paberzis
? (1 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1954
Class B Group II (2nd Level)

Kharkov Group
 1 Zenit Moscow             22 14  5  3  31-  14  17  33 47   1:2 1:0
 2 SPARTAKAS VILNIUS        22 13  6  3  33-  13  20  32 45
 3 Himik Moscow             22 12  5  5  36-  21  15  29 41   1:1 1:1
 4 Spartak Kalinin          22  8  8  6  32-  27   5  24 32   0:1 0:0
 5 Krasnoje Znamia Ivanovo  22  7 10  5  20-  15   5  24 31   0:1 0:0
 6 Pishchevik Minsk         22  6  9  7  17-  16   1  21 27   1:0 2:0
 7 Daugava Riga             22  9  3 10  20-  24  -4  21 30   1:0 2:1
 8 Energia Saratov          22  8  5  9  21-  30  -9  21 29   0:1 7:0
 9 Voronezh                 22  7  3 12  21-  29  -8  17 24   2:1 2:1
10 Shahter Mosbas           22  6  3 13  22-  31  -9  15 21   1:0 2:0
11 Kalev Tallinn            22  6  3 13  18-  33 -15  15 21   2:1 3:1
12 Kr. Znamia Petrozavodsk  22  2  8 12  11-  29 -18  12 14   0:0 2:0

Final
 1 Shahter Donetsk           5  4  1  0  10-   1   9   9 13   1:1
 2 SPARTAKAS VILNIUS         5  2  3  0   4-   2   2   7  9
 3 Neftianik Baku            5  2  1  2   7-   7   0   5  7   1:1
 4 Zenit Moscow              5  2  1  2   4-   5  -1   5  7   1:0
 5 Spartak Yerevan           5  0  2  3   3-   7  -4   2  2   0:0
 6 Torpedo Rostov/Don        5  0  2  3   3-   9  -6   2  2   1:0

Players (games, goals):
M.Dauksa (27, 7), Z.Ganusauskas (26, 7), A.Stelmokas (26, -15), R.Liutkevicius (25, 3),
S.Madeikis (25, 2), A.Maciulis (24), R.Beinoravicius (23, 3), J.Maciulis (23, 6),
V.Saunoris (23, 6), R.Jankauskas (22), V.Latoza (22), P.Liutkevicius (12),
S.Krocas (10, 3), A.Kulikauskas (7), V.Visockis (7), V.Ciegis (5),
R.Kazlauskas (4), P.Juknevicius (2); Coach: S.Paberzis

-------------------------------------------------------------------------------

1955
Class B Zone I (2nd Level)

 1 Burevestnik Kishinev     30 20  6  4  86-  46  40  46 66   0:2 4:3
 2 SPARTAKAS VILNIUS        30 13 10  7  40-  29  11  36 49
 3 DO Kiew                  30 14  8  8  44-  27  17  36 50   5:1 0:0
 4 Stupin                   30 13  6 11  48-  35  13  32 45   1:2 2:1
 5 Krasnoje Znamia Ivanovo  30 13 10  7  43-  35   8  36 49   4:0 0:0
 6 DO Lvov                  30 13  6 11  47-  40   7  32 45   2:0 2:0
 7 Metallurg Zaporozhe      30 13  6 11  37-  33   4  32 45   0:2 1:1
 8 Lokomotyv Harkov         30 12  6 12  47-  32  15  30 42   0:0 0:3
 9 Metallurg Dnepropetrovsk 30 14  2 14  53-  47   6  30 44   2:1 0:3
10 Pishchevik Odessa        30 11  5 14  39-  47  -8  27 38   2:0 1:1
11 Daugava Riga             30  6 10 14  29-  57 -28  22 28   1:1 0:0
12 Spartak Uzhgorod         30  8  9 13  33-  40  -7  25 33   1:1 4:0
13 Spartak Kalinin          30 16  5  9  48-  31  17  37 53   2:0 0:3
14 Shahter Mosbas           30 10  9 11  34-  38  -4  29 39   1:1 3:2
15 MDO Sevastopol           30  7  6 17  26-  61 -35  20 27   0:1 0:0
16 Dinamo Tallinn           30  2  6 22  22-  78 -56  10 12   1:0 1:0

Players (games, goals):
S.Krocas (30, 4), A.Kulikauskas (30), A.Maciulis (30), R.Beinoravicius (29, 4),
P.Liutkevicius (29), V.Saunoris (29, 8), A.Stelmokas (29, -29), M.Dauksa (25, 6),
R.Liutkevicius (22, 3), J.Maciulis (21, 1), Z.Ganusauskas (15), R.Kazlauskas (12, 4),
V.Ciegis (10, 2), S.Madeikis (10), C.Vasiliauskas (10, 4), V.Visockis (10, 4),
V.Latoza (9), R.Jankauskas (8), P.Juknevicius (3), E.Kerinas (1);
Coach: S.Paberzis, GM: S.Petkus, Trainer: J.Mickevicius

-------------------------------------------------------------------------------

1956
Class B Zone I (2nd Level)

 1 Spartak Minsk            34 18 11  5  45-  26  19  47 65   2:1 0:0
 2 Torpedo Taganrog         34 18 10  6  65-  33  32  46 64   0:2 0:1
 3 Metallurg Zaporozhe      34 21  4  9  54-  35  19  46 67   0:1 2:0
 4 Shahter Mosbas           34 19  6  9  56-  36  20  44 63   3:5 4:2
 5 DO Lvov                  34 16  9  9  49-  25  24  41 57   1:1 0:1
 6 DO Kiew                  34 15  9 10  43-  27  16  39 54   0:0 0:0
 7 Stupin                   34 14 10 10  51-  33  18  38 52   1:1 2:0
 8 Krasnoje Znamia Ivanovo  34 13 10 11  37-  36   1  36 49   3:0 0:0
 9 SPARTAKAS VILNIUS        34 12 11 11  51-  29  22  35 47
10 Avangard Harkov          34 14  7 13  40-  44  -4  35 49   1:2 1:2
11 Dinamo Tallinn           34 11 10 13  36-  44  -8  32 43   1:2 6:1
12 Spartak Stanislav        34 12  6 16  49-  57  -8  30 42   0:1 2:0
13 Spartak Uzhgorod         34  7 15 12  28-  33  -5  29 36   0:0 0:0
14 Metallurg Dnepropetrovsk 34 10  9 15  40-  58 -18  29 39   0:1 6:0
15 Pishchevik Odessa        34  8 10 16  40-  57 -17  26 34   0:1 5:0
16 Daugava Riga             34  9  8 17  27-  48 -21  26 35   0:0 3:0
17 Spartak Kalinin          34  8  9 17  27-  48 -21  25 33   0:0 3:1
18 DO Petrozavodsk          34  2  4 28  20-  89 -69   8 10   2:2 3:1

Players (games, goals):
A.Kulikauskas (34, 2), J.Maciulis (34), R.Beinoravicius (33, 1), R.Kazlauskas (33, 7),
S.Krocas (33, 10), S.Madeikis (33, 17), A.Maciulis (33, 1), A.Stelmokas (31, -24),
P.Liutkevicius (25), C.Vasiliauskas (23, 3), Z.Ganusauskas (22, 4), J.Petkevicius (16, 1)
A.Jundulas (13, 3), A.Stiopuskinas (13, 1), R.Jankauskas (12), L.Duda (7, -5),
J.Janusauskas (5, 1), V.Visockis (3);
Coach: S.Paberzis, GM: S.Petkus, Trainer: Z.Ganusauskas

-------------------------------------------------------------------------------

1957
Class B Zone II (2nd Level)

 1 Spartak Stanislav        34 23  6  5  66-  27  39  52 75   0:1 0:4
 2 KSKA Lvov                34 21  6  7  51-  32  19  48 69   1:2 1:3
 3 Tr. Rezervy Leningrad    34 21  5  8  68-  32  36  47 68   0:5 1:0
 4 Metallurg Dnepropetrovsk 34 17  8  9  65-  43  22  42 59   2:0 1:1
 5 Pishchevik Odessa        34 17  6 11  66-  47  19  40 57   0:1 0:2
 6 Stupino                  34 15  8 11  44-  39   5  38 53   0:0 2:4
 7 Dinamo Tallinn           34 13 12  9  49-  44   5  38 51   1:1 0:2
 8 KASK Kiew                34 14  9 11  42-  36   6  37 51   2:1 0:1
 9 Shahter Mosbas           34 15  7 12  53-  47   6  37 52   1:1 1:2
10 Spartak Uzhgorod         34 12  9 13  41-  40   1  33 45   0:2 2:1
11 SPARTAKAS VILNIUS        34 13  6 15  37-  42  -5  32 45
12 Kolgospnik Poltava       34 12  4 18  42-  56 -14  28 40   2:0 1:3
13 Avangard Nikolaev        34 10  7 17  50-  63 -13  27 37   1:0 +:-
14 Pishchevik Kaliningrad   34  9  9 16  34-  55 -21  27 36   1:0 5:0
15 Urozhai Minsk            34 11  4 19  42-  57 -15  26 37   0:0 1:2
16 Himik Dneprodzerzhinsk   34  7  9 18  38-  65 -27  23 30   3:0 1:0
17 Avangard Sormov          34  6 10 18  29-  51 -22  22 28   1:1 0:2
18 Daugava Riga             34  4  7 23  22-  63 -41  15 19   4:0 2:0

Players (games, goals):
A.Maciulis (34), R.Kazlauskas (33, 2), A.Kulikauskas (33), P.Liutkevicius (32),
S.Krocas (31, 2), J.Maciulis (31, 4), A.Stelmokas (29, -26), J.Petkevicius (27, 8),
A.Jundulas (25), Z.Ganusauskas (23, 3), R.Beinoravicius (20), C.Vasiliauskas (19, 2),
R.Dambrauskas (14, 7), A.Stiopuskinas (13), S.Madeikis (12, 4), L.Duda (11, -16),
V.Visockis (10, 4), J.Janusauskas (3), I.Lukasevicius (3), M.Rybakas (3), A.Jasinskas (1);
Coach: S.Paberzis, Trainer: Z.Ganusauskas
Avangard Sormov (1 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1958
Class B Zone III (2nd Level)

 1 KSKA Lvov                30 18  7  5  45-  26  19  43 61   1:2 0:0
 2 Spartak Minsk            30 18  5  7  56-  25  31  41 59   1:1 2:1
 3 Lokomotyv Viniza         30 14  7  9  42-  37   5  35 49   0:2 2:2
 4 Spartak Uzhgorod         30 11 13  6  36-  33   3  35 46   1:2 0:1
 5 Spartak Stanislav        30 13  7 10  43-  34   9  33 46   0:0 2:1
 6 Trud Gluhov              30 11 11  8  32-  29   3  33 44   1:0 0:1
 7 Dinamo Tallinn           30 10 12  8  44-  37   7  32 42   1:2 1:1
 8 KASK Kiew                30 11  9 10  44-  38   6  31 42   2:2 0:2
 9 Urozhai Minsk            30  9 13  8  33-  31   2  31 40   2:2 0:0
10 SPARTAKAS VILNIUS        30  9 11 10  31-  31   0  29 38
11 Volga Kalinin            30  9 10 11  36-  34   2  28 37   1:0 1:2
12 Chernomorets Odessa      30  9  8 13  33-  42  -9  26 35   1:0 1:2
13 Daugava Riga             30  8  6 16  38-  51 -13  22 30   1:2 1:0
14 Kolgospnik Rovno         30  7  8 15  44-  65 -21  22 29   0:1 0:0
15 Baltika Kaliningrad      30  5 10 15  29-  46 -17  20 25   3:0 0:0
16 TI Leningrad             30  5  9 16  32-  59 -27  19 24   2:0 3:2

Players (games, goals):
L.Duda (30, -31), A.Maciulis (30, 2), J.Maciulis (30, 1), S.Krocas (29, 3),
A.Kulikauskas (28, 1), I.Lukasevicius (28), P.Liutkevicius (28), C.Vasiliauskas (27, 8),
R.Kazlauskas (25, 4), J.Petkevicius (25, 2), A.Jundulas (24, 1), R.Dambrauskas (10, 1),
J.Janusauskas (10, 1), R.Beinoravicius (8, 1), V.Ciegis (6, 3), A.Vosylius (5, 3);
Coach: V.Saunoris, Trainer: Z.Ganusauskas

-------------------------------------------------------------------------------

1959
Class B Zone IV (2nd Level)

 1 Lokomotyv Viniza         28 17  7  4  59-  30  29  41 58   0:0 1:4
 2 Baltika Kaliningrad      28 17  6  5  58-  27  31  40 57   1:3 2:1
 3 KASK Odessa              28 16  4  8  41-  26  15  36 52   1:2 0:3
 4 Chernomorets Odessa      28 15  4  9  40-  25  15  34 49   0:1 2:0
 5 SPARTAKAS VILNIUS        28 14  6  8  38-  31   7  34 48
 6 KSKA Lvov                28 14  5  9  48-  27  21  33 47   0:5 3:2
 7 Spartak Uzhgorod         28 12  5 11  34-  34   0  29 41   3:1 0:0
 8 Dinamo Tallinn           28 10  8 10  37-  35   2  28 38   2:0 0:0
 9 Kolgospnik Rovno         28  8  8 12  49-  49   0  24 32   2:1 2:3
10 KSKChM Sevastopol        28  9  5 14  31-  46 -15  23 32   0:0 0:0
11 Daugava Riga             28  8  5 15  32-  44 -12  21 29   2:0 1:0
12 Avangard Simpheropol     28  6  9 13  20-  38 -18  21 27   1:1 2:0
13 Urozhai Minsk            28  7  6 15  25-  46 -21  20 27   2:0 2:1
14 Spartak Stanislav        28  7  4 17  26-  53 -27  18 25   0:2 4:0
15 Cukrovik Ternopol        28  6  6 16  23-  50 -27  18 24   3:0 2:1

Players (games, goals):
A.Jundulas (28, 1), J.Petkevicius (28, 9), S.Krocas (27, 3), P.Liutkevicius (27, 3),
R.Kazlauskas (26, 3), A.Kulikauskas (26), A.Vosylius (26, 11), J.Bauza (21, -10),
I.Lukasevicius (20), H.Markevicius (18), R.Beinoravicius (17, 4), S.Ramelis (17, 3),
S.Brazauskas (13), L.Duda (12, -21), A.Janonis (10), A.Maciulis (6),
G.Ciburevkinas (5), J.Maciulis (4, 1), E.Selcinskis (1), A.Stankevicius (1);
Coach: V.Saunoris, Trainer: Z.Ganusauskas


-------------------------------------------------------------------------------

1960
Class A (1st Level)

Group B
 1 Dinamo Kiew              20 13  2  5  46-  23  23  28 41   0:3 1:6
 2 Lokomotyv Moscow         20 11  5  4  31-  27   4  27 38   1:2 1:1
 3 CSKA Moscow              20 12  1  7  38-  17  21  25 37   0:2 0:3
 4 Spartak Moscow           20 10  4  6  33-  18  15  24 34   0:3 2:3
 5 Admiraltec Leningrad     20  7  9  4  34-  24  10  23 30   2:3 1:1
 6 Belarussia Minsk         20  9  4  7  25-  27  -2  22 31   0:1 1:2
 7 Krylya Sovetov Kuibyshev 20  6  6  8  22-  26  -4  18 24   0:0 1:2
 8 Shahter Stalin           20  5  6  9  24-  36 -12  16 21   0:0 1:1
 9 Kairat Alma-Ata          20  6  4 10  19-  29 -10  16 22   1:0 0:1
10 Neftianik Baku           20  5  4 11  21-  38 -17  14 19   0:3 0:2
11 SPARTAKAS VILNIUS        20  1  5 14  12-  39 -27   7  8

Place 19-22
19 Kalev Tallinn             6  2  3  1   8-  11  -3   7  9   2:2 1:1
20 SPARTAKAS VILNIUS         6  1  4  1   8-   8   0   6  7
21 Neftianik Baku            6  2  2  2   6-   7  -1   6  8   2:2 1:2
22 Moldova Kishinev          6  1  3  2  10-   6   4   5  6   1:0 1:1

Players (games, goals):
S.Krocas (25, 1), I.Lukasevicius (25, 1), R.Beinoravicius (23, 1), S.Ramelis (23, 6),
A.Kulikauskas (22, 3), A.Jundulas (21), J.Bauza (20, -35), A.Vosylius (19, 3),
J.Petkevicius (18, 1), R.Kazlauskas (15), H.Markevicius (15), A.Stankevicius (13, 2),
A.Maciulis 912), S.Madeikis (11, 1), R.Simaska (10), L.Duda (9, -12), R.Biliunas (7),
R.Dambrauskas (7, 1), S.Brazauskas (5), A.Jasinskas (4), H.Januskevicius (2),
A.Binkauskas (1), P.Seputis (1), A.Janonis (1);
Coach: V.Saunoris, Trainer: Z.Ganusauskas

-------------------------------------------------------------------------------

1961
Class A (1st Level)

Group A
 1 Torpedo Moscow           20 16  1  3  48-  20  28  33 49   0:1 1:3
 2 Lokomotyv Moscow         20  9  8  3  35-  23  12  26 35   2:5 1:3
 3 Avangard Harkov          20 10  6  4  22-  15   7  26 36   1:1 0:1
 4 Dinamo Tbilisi           20 10  5  5  36-  22  14  25 35   1:3 0:5
 5 SKA Rostov/Don           20  9  4  7  39-  22  17  22 31   1:5 1:2
 6 Shahter Stalin           20  7  5  8  22-  23  -1  19 26   0:0 0:4
 7 Neftianik Baku           20  4  8  8  20-  34 -14  16 20   0:1 1:1
 8 Trud Voronezh            20  5  5 10  24-  31  -7  15 20   2:2 0:6
 9 Admiraltec Leningrad     20  5  5 10  22-  30  -8  15 20   2:0 3:2
10 Daugava Riga             20  3  6 11  24-  41 -17  12 15   0:0 2:1
11 SPARTAKAS VILNIUS        20  3  5 12  18-  46 -28  11 14

Place 11-22
11 Dinamo Moscow            32 17  7  8  57-  39  18  41 58   0:3 1:2
12 Shahter Donetzk          32 12 10 10  45-  37   8  34 46
13 Zenit Leningrad          32 12  8 12  50-  52  -2  32 44   0:1 0:3
14 Admiraltec Leningrad     32 12  7 13  49-  47   2  31 43
15 Trud Voronezh            32 11  8 13  39-  38   1  30 41
16 Moldova Kishinev         32 12  6 14  46-  54  -8  30 42   1:3 4:1
17 Kairat Alma-Ata          32 10  8 14  31-  48 -17  28 38   0:1 0:1
18 Neftianik Baku           32  7 13 12  36-  52 -16  27 34
19 Belarussia Minsk         32  7 10 15  29-  44 -15  24 31   0:1 1:0
20 SPARTAKAS VILNIUS        32  7  5 20  33-  64 -31  19 26
21 Daugava Riga             32  5  7 20  30-  63 -33  17 22
22 Kalev Tallinn            32  1  8 23  25-  74 -49  10 11   3:1 5:1

Players (games, goals):
A.Kulikauskas (32, 1), J.Bauza (31, -56), H.Januskevicius (31), S.Krocas (31, 1),
S.Ramelis (31, 11), A.Stankevicius (30, 7), N.Velkinas (29, 2), C.Vasiliauskas (25, 3),
P.Seputis (22, 1), A.Staskaitis (22), R.Beinoravicius (15), Z.Bulija (14),
A.Jundulas (11), E.Macikunas (11), L.Zukauskas (9, 3), V.Jurkovecas (8, 1),
B.Brykinas (7), L.Duda (6, -8), A.Kaveckas (5, 1), R.Kucinskas (5),
A.Binkauskas (3), I.Lukasevicius (3), A.Jasinskas (2), G.Semionovas (2);
Coach: Z.Ganusauskas

-------------------------------------------------------------------------------

1962
Class A (1st Level)

Group A
 1 Dinamo Kiev              20 14  5  1  44-  20  24  33 47   0:1 2:4
 2 CSKA Moscow              20 10  8  2  28-   9  19  28 38   0:7 0:0
 3 Shahter Donetsk          20 10  5  5  34-  22  12  25 35   1:1 0:6
 4 Zenit Leningrad          20  8  5  7  34-  24  10  21 29   0:7 1:1
 5 Moldova Kishinev         20  8  5  7  27-  25   2  21 29   1:1 0:1
 6 SKA Rostov/Don           20  6  8  6  34-  28   6  20 26   0:3 1:1
 7 Kairat Alma-Ata          20  6  8  6  20-  22  -2  20 26   1:0 2:2
 8 Lokomotyv Moscow         20  5  5 10  21-  32 -11  15 20   0:0 0:0
 9 Daugava Riga             20  5  3 12  17-  30 -13  13 18   1:2 0:2
10 Spartak Yerevan          20  5  3 12  19-  36 -17  13 18   2:2 0:1
11 ZALGIRIS VILNIUS         20  1  9 10  12-  42 -30  11 12

Place 13-22
13 Lokomotyv Moscow         18  7  8  3  27-  18   9  22 29
14 Avangard Harkov          18  8  5  5  21-  17   4  21 29   1:1 0:3
15 Torpedo Kutaisi          18  7  5  6  21-  16   5  19 26   0:3 1:2
16 Dinamo Leningrad         18  6  6  6  21-  17   4  18 24   0:4 1:0
17 Kr. Sovetov Kuibyshev    18  8  2  8  27-  25   2  18 26   3:2 1:6
18 Spartak Yerevan          18  7  4  7  23-  23   0  18 25
19 Belarus Minsk            18  6  6  6  21-  22  -1  18 24   2:1 1:2
20 Kairat Alma-Ata          18  5  7  6  14-  14   0  17 22
21 Daugava Riga             18  6  4  8  14-  20  -6  16 22
22 ZALGIRIS VILNIUS         18  4  5  9  16-  33 -17  13 17

Players (games, goals):
A.Kulikauskas (29), A.Jundulas (28), M.Averbuchas (27,-55), A.Stankevicius (26,5),
S.Krocas (25,2), R.Kucinskas (24,2), R.Beinoravicius (20,1), H.Januskevicius (18),
R.Vasiliauskas (18), A.Binkauskas (17), R.Biliunas (16,2), S.Ramelis (15,1),
C.Vasiliauskas (14,2), P.Glodenis (11,1), A.Vosylius (9,3), A.Zilinskas (9),
L.Zukauskas (9,2), A.Kaveckas (8), N.Velkinas (7,1), A.Staskaitis (6), R.Juska (5),
L.Duda (4,-7), H.Markevicius (4), E.Macikunas (3), J.Cebatoriunas (2),
A.Jasinskas (2), K.Cepas (1), P.Seputis (1);
Coach: Z.Ganusauskas, Trainer: S.Paberzis

-------------------------------------------------------------------------------

1963
Class A Group II (2st Level)

 1 Shinik Yaroslavl         34 19  8  7  51-  25  26  46 65   0:1 0:0
 2 Volga Gorky              34 16 13  5  42-  19  23  45 61   0:1 1:2
 3 Trud Voronezh            34 15 12  7  43-  26  17  42 57   3:2 1:4
 4 Metallurg Zaporozhe      34 12 17  5  36-  17  19  41 53   0:0 0:3
 5 Tr. Rezervy Lugansk      34 15 11  8  41-  26  15  41 56   2:2 0:3
 6 Chernomorets Odessa      34 13 13  8  39-  31   8  39 52   1:1 0:1
 7 Karpaty Lvov             34 14 11  9  28-  22   6  39 53   1:1 1:0
 8 Dnepr Dnepropetrovsk     34 13 10 11  36-  34   2  36 49   1:3 0:1
 9 Daugava Riga             34 13  9 12  38-  40  -2  35 48   5:2 1:2
10 Kuban Krasnodar          34  8 18  8  26-  21   5  34 42   0:2 3:1
11 Uralmash Sverdlovsk      34 12  8 14  31-  40  -9  32 44   0:0 2:1
12 Shahter Karaganda        34  9 12 13  37-  46  -9  30 39   1:0 1:3
13 Lokomotyv Cheliabinsk    34  7 15 12  23-  36 -13  29 36   0:1 4:0
14 ZALGIRIS VILNIUS         34  9 10 15  36-  42  -6  28 37
15 Alga Frunze              34  8 12 14  28-  40 -12  28 36   1:1 0:0
16 Traktor Volgograd        34  9  9 16  25-  40 -15  27 36   3:0 0:1
17 SKA Novosibirsk          34  2 16 16  15-  37 -22  20 22   1:1 1:1
18 Lokomotyv Gomel          34  4 12 18  13-  46 -33  20 24   0:1 2:0

Players (games, goals):
M.Averbuchas (34,-42),A.Kulikauskas (34), V.Zitkus (34), A.Vosylius (31,10),
A.Binkauskas (30,1), S.Ramelis (30), P.Jegorovas (29,1), R.Biliunas (28,4),
L.Zukauskas (25,8), A.Zilinskas (24,2), R.Juska (22,6), P.Glodenis (19,3),
B.Zelkevicius (19), H.Markevicius (18), R.Lescinskas (13), G.Kaledinskas (10),
J.Jieznas (2);
Coach: S.Cholodkovas, Trainer: Z.Ganusauskas, Director: R.Grusas

-------------------------------------------------------------------------------

1964
Class A Group II-1 (2st Level)

Subgroup I
 1 Avangard Harkov          24 12  6  6  30-  17  13  30 42   2:0 0:3
 2 Chernomorets Odessa      24 11  7  6  27-  21   6  29 40   1:1 0:0
 3 ZALGIRIS VILNIUS         24 10  9  5  30-  26   4  29 39
 4 Zaria Lugansk            24  9 10  5  25-  14  11  28 37   1:1 2:0
 5 Pakhtakor Tashkent       24 11  5  8  37-  25  12  27 38   2:1 2:2
 6 Lokomotyv Cheliabinsk    24  8 10  6  26-  21   5  26 34   0:2 1:1
 7 Daugava Riga             24  7 10  7  23-  22   1  24 31   1:1 1:0
 8 SKA Novosibirsk          24  8  8  8  22-  25  -3  24 32   0:3 2:2
 9 Kuban Krasnodar          24  7  9  8  21-  21   0  23 30   1:0 1:2
10 Volga Kalinin            24  5 10  9  21-  26  -5  20 25   1:2 2:1
11 Dinamo Leningrad         24  6  7 11  20-  27  -7  19 25   1:0 1:1
12 Stroitel Ashhabad        24  6  7 11  21-  38 -17  19 25   2:1 1:1
13 Energetik Dushambe       24  4  6 14  14-  34 -20  14 18   3:0 2:1

Place 1-14
 1 Lokomotyv Moscow         26 13  9  4  32-  23   9  35 48   0:2 0:2
 2 SKA Odessa               26 10 13  3  27-  19   8  33 43   2:2 3:1
 3 Pakhtakor Tashkent       26 10 11  5  31-  20  11  31 41
 4 Chernomorets Odessa      26 12  7  7  36-  28   8  31 43
 5 ZALGIRIS VILNIUS         26  9 11  6  33-  28   5  29 38
 6 Avangard Harkov          26  9  8  9  32-  27   5  26 35
 7 Ararat Yerevan           26  9  8  9  26-  23   3  26 35   0:1 3:1
 8 Lokomotyv Cheliabinsk    26  8  9  9  22-  22   0  25 33
 9 Lokomotyv Tbilisi        26  7 10  9  30-  30   0  24 31   2:2 1:1
10 Karpaty Lvov             26  8  8 10  29-  36  -7  24 32   2:3 1:1
11 Zaria Lugansk            26  6 11  9  16-  18  -2  23 29
12 Trud Voronezh            26  5 11 10  15-  29 -14  21 26   3:0 2:0
13 Daugava Riga             26  5 10 11  22-  30  -8  20 25
14 Shahter Karaganda        26  3 10 13  15-  33 -18  16 19   1:0 0:0

Note: Including rusults with teams from subgroup

Players (games, goals):
M.Averbuchas (38,-42), P.Jegorovas (38,4), R.Juska (38,20), S.Ramelis (38),
A.Zilinskas (38,4), B.Zelkevicius (34,5), R.Biliunas (33,5), A.Binkauskas (30,1),
P.Glodenis (29,4), V.Zitkus (28), A.Kulikauskas (25), G.Kaledinskas (20,1),
R.Lescinskas (19,1), L.Zukauskas (16,2), H.Markevicius (15), B.Antanaitis (9,1),
A.Selezniovas (2), V.Kateiva (1), S.Seibokas (1);
Coach: S.Cholodkovas, Trainer: Z.Ganusauskas, Director: R.Grusas
Zaria Lugansk (1 o.g.), SKA Odessa (1 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1965
Class A Group II-2 (2st Level)

Subgroup II
 1 Shinik Yaroslavl         30 18  6  6  44-  19  25  42 60   1:0 2:0
 2 Zaria Lugansk            30 14 12  4  36-  23  13  40 54   0:2 5:0
 3 ZALGIRIS VILNIUS         30 15  6  9  47-  31  16  36 51
 4 Kairat Alma-Ata          30 14  8  8  32-  18  14  36 50   1:2 2:0
 5 Dnepr Dnepropetrovsk     30 13 10  7  31-  23   8  36 49   1:0 0:3
 6 Ararat Yerevan           30 14  7  9  35-  32   3  35 49   0:1 1:1
 7 Karpaty Lvov             30 11 11  8  36-  22  14  33 44   1:2 1:0
 8 Daugava Riga             30 11  9 10  37-  38  -1  31 42   2:2 5:2
 9 Dinamo Leningrad         30 11  7 12  44-  38   6  29 40   1:2 4:1
10 SKA Novosibirsk          30 11  7 12  33-  34  -1  29 40   2:1 3:1
11 Alga Frunze              30 10  8 12  25-  30  -5  28 38   1:0 0:0
12 Kuban Krasnodar          30  8 10 12  22-  28  -6  26 34   0:2 2:0
13 Politotdel Tashkent reg. 30  7 11 12  18-  30 -12  25 32   0:2 2:0
14 Volga Kalinin            30  7  8 15  19-  34 -15  22 29   2:3 1:0
15 Rostselmash Rostov/Don   30  6  5 19  20-  52 -32  17 23   1:1 1:1
16 Dinamo Tallinn           30  3  9 18  20-  47 -27  15 18   3:0 2:2

Place 1-16
 1 Kairat Alma-Ata          30 13 12  5  37-  17  20  38 51
 2 Ararat Yerevan           30 16  6  8  46-  34  12  38 54
 3 Avangard Harkov          30 15  6  9  36-  34   2  36 51   0:1 0:1
 4 Tekstilshchik Ivanovo    30 13  9  8  40-  27  13  35 48   1:1 1:3
 5 Shinik Yaroslavl         30 14  7  9  36-  23  13  35 49
 6 Uralmash Sverdlovsk      30 13  9  8  39-  28  11  35 48   0:1 1:3
 7 Zaria Lugansk            30 12  9  9  33-  29   4  33 45
 8 Dnepr Dnepropetrovsk     30 11  9 10  28-  27   1  31 42
 9 Karpaty Lvov             30 10 10 10  29-  25   4  30 40
10 ZALGIRIS VILNIUS         30 10  8 12  33-  33   0  28 38
11 Volga Gorkij             30 12  4 14  28-  39 -11  28 40   3:2 1:0
12 Shahter Karaganda        30  9  9 12  25-  26  -1  27 36   1:1 0:0
13 Terek Groznyj            30 10  5 15  33-  45 -12  25 35   0:0 0:1
14 Moldova Kishinev         30  7  9 14  16-  29 -13  23 30   1:1 1:1
15 Daugava Riga             30  6  8 16  26-  47 -21  20 26
16 Lokomotyv Cheliabinsk    30  4 10 16  21-  43 -22  18 22   1:0 0:2

Note: Including rusults with teams from subgroup

Players (games, goals):
A.Zilinskas (46,4), S.Ramelis (45), P.Glodenis (44,9), R.Juska (42,8),
A.Kulikauskas (41,1), R.Lescinskas (41,3), P.Jegorovas (39,4), A.Binkauskas (37,1),
V.Kateiva (32,-28), G.Kaledinskas (31,3), B.Zelkevicius (31,12), K.Cepas (25,9),
R.Biliunas (24,2), M.Averbuchas (20,-21), V.Gruzdevas (17), J.Kavaliauskas (8),
E.Liaudanskas (8), S.Seibokas (5), J.Jurgelevicius (3), B.Antanaitis (2),
P.Anisimenka (1), I.Jevsejevas (1), S.Socas (1);
Coach: S.Cholodkovas, Trainer: Z.Ganusauskas, Director: R.Grusas
SKA Novosibirsk (1 o.g.), Daugava Riga (1 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1966
Class A Group II-1 (2st Level)

Subgroup I
 1 ZALGIRIS VILNIUS         32 18  7  7  45-  23  22  43 61
 2 Tekstilshchik Ivanovo    32 13 15  4  52-  26  26  41 54   3:2 1:0
 3 Kuban Krasnodar          32 15  9  8  46-  19  27  39 54   0:0 0:2
 4 Dinamo Kirovabad         32 12 15  5  35-  17  18  39 51   0:0 1:0
 5 Rubin Kazan              32 15  9  8  32-  23   9  39 54   3:2 1:0
 6 Daugava Riga             32 13 10  9  43-  32  11  36 49   1:4 0:0
 7 Lokomotyv Tbilisi        32 12 12  8  43-  38   5  36 48   2:0 1:2
 8 Terek Groznyj            32 11 11 10  26-  28  -2  33 44   3:0 2:1
 9 Dinamo Batumi            32 12  8 12  35-  36  -1  32 44   0:1 1:1
10 Spartak Nalchik          32 12  8 12  26-  33  -7  32 44   2:1 1:1
11 Rostselmash Rostov/Don   32  8 13 11  37-  42  -5  29 37   4:0 1:0
12 Traktor Volgograd        32 10  9 13  31-  37  -6  29 39   2:1 0:0
13 Dinamo Stavropol         32  8 11 13  24-  32  -8  27 35   0:1 3:0
14 Baltika Kaliningrad      32  8 10 14  20-  32 -12  26 34   0:0 1:0
15 Spartak Gomel            32  7 12 13  16-  29 -13  26 33   4:0 0:1
16 Shirak Leninakan         32  7  8 17  25-  55 -30  22 29   2:0 0:1
17 Dinamo Tallinn           32  4  7 21  16-  50 -34  15 19   3:2 3:0

Final
 1 Zaria Lugansk             4  2  2  0   4-   1   3   6  8   0:0 0:2
 2 ZALGIRIS VILNIUS          4  2  1  1   2-   2   0   5  7
 3 Politotdel Tashkent reg.  4  0  1  3   1-   4  -3   1  1   1:0 1:0

Players (games, goals):
G.Kaledinskas (36,8), R.Lescinskas (36,8), A.Zilinskas (36,1), S.Ramelis (35),
B.Zelkevicius (35,5), A.Binkauskas (34), E.Liaudanskas (34), P.Glodenis (33,7),
R.Biliunas (33,8), P.Jegorovas (33,7), S.Seibokas (29), V.Kateiva (27,-15),
M.Averbuchas (13,-10), K.Cepas (8,1), R.Lavrinavicius (8,1), M.Mazgys (2),
A.Bukartas (2);
Coach: J.Vaskelis, Trainers: Z.Ganusauskas, A.Kulikauskas
Daugava Riga (1 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1967
Class A Group II-1 (2st Level)

Subgroup I
 1 Dinamo Kirovabad         38 21 10  7  49-  25  24  52 73   0:1 1:2
 2 Daugava Riga             38 20 12  6  44-  22  22  52 72   0:1 2:5
 3 Kuban Krasnodar          38 20  9  9  39-  17  22  49 69   0:0 0:0
 4 Rubin Kazan              38 16 12 10  36-  26  10  44 60   1:2 0:2
 5 Terek Groznyj            38 16 12 10  32-  23   9  44 60   0:1 2:0
 6 Dinamo Leningrad         38 16 11 11  46-  29  17  43 59   0:2 0:0
 7 Spartak Gomel            38 11 19  8  27-  24   3  41 52   0:0 0:0
 8 Lokomotyv Tbilisi        38 15  9 14  39-  36   3  39 54   0:1 1:0
 9 Traktor Volgograd        38 15  9 14  35-  36  -1  39 54   0:2 3:0
10 Dinamo Stavropol         38 14 11 13  30-  39  -9  39 53   3:0 0:2
11 Meshahte Tkibuli         38 12 13 13  40-  39   1  37 49   1:1 0:2
12 Spartak Nalchik          38 13 11 14  36-  36   0  37 50   3:1 0:2
13 Baltika Kaliningrad      38 13 11 14  30-  35  -5  37 50   0:1 1:2
14 Tekstilshchik Ivanovo    38 10 16 12  32-  40  -8  36 46   0:1 0:0
15 ZALGIRIS VILNIUS         38 11 11 16  30-  34  -4  33 44
16 Spartak Ordzhonikidze    38 10 11 17  34-  45 -11  31 41   1:1 1:0
17 Rostselmash Rostov/Don   38  9  9 20  37-  46  -9  27 36   1:1 2:0
18 Dinamo Batumi            38  8 11 19  32-  55 -23  27 35   2:0 1:0
19 Shirak Leninakan         38  8 11 19  32-  56 -24  27 35   0:0 2:0
20 Dinamo Tallinn           38  8 10 20  25-  42 -17  26 34   1:1 1:0

Players (games, goals):
S.Ramelis (37,3), A.Zilinskas (36,1), A.Binkauskas (35,2), R.Biliunas (31,5),
B.Zelkevicius (31,1), E.Liaudanskas (30,1), J.Kavaliauskas (29), R.Lescinskas (28,3),
V.Kateiva (27,-20), J.Jurgelevicius (25), K.Cepas (24,4), G.Kaledinskas (19,1),
P.Jegorovas (18), M.Mazgys (18), G.Janauskas (18,7), H.Mackevicius (15),
M.Averbuchas (14,-14), R.Lavrinavicius (12,2), V.Lydeka (7), R.Kalibatas (2),
S.Seibokas (2);
Coach: J.Vaskelis, Trainers: Z.Ganusauskas, A.Kulikauskas

-------------------------------------------------------------------------------

1968
Class A Group II-1 (2st Level)

Subgroup I
 1 Karpaty Lvov             40 26  7  7  80-  34  46  59 85   0:0 1:3
 2 SKA Kiev                 40 23 11  6  58-  23  35  57 80   0:6 1:2
 3 SKA Odessa               40 19 12  9  50-  30  20  50 69   2:0 0:1
 4 Avtomobilist Zhitomir    40 17 16  7  38-  19  19  50 67   0:1 0:2
 5 Selstroj Poltava         40 18 13  9  50-  34  16  49 67   1:0 0:1
 6 Dinamo Leningrad         40 16 14 10  70-  39  31  46 62   2:2 1:1
 7 SKA Lvov                 40 16 14 10  40-  42  -2  46 62   0:1 0:1
 8 Daugava Riga             40 16 13 11  39-  27  12  45 61   0:2 2:1
 9 Moldova Kishinev         40 16 12 12  40-  36   4  44 60   1:0 0:2
10 Lokomotyv Vinitsa        40 14 13 13  46-  33  13  41 55   1:0 1:0
11 Azovets Zhdanov          40 11 17 12  30-  30   0  39 50   0:1 0:0
12 Himik Severodonetsk      40 11 14 15  44-  51  -7  36 47   0:0 1:1
13 Lokomotyv Kaluga         40 13  9 18  35-  56 -21  35 48   1:2 3:0
14 Metallurg Tula           40  9 16 15  31-  40  -9  34 43   1:0 1:1
15 Volga Kalinin            40 11 12 17  33-  44 -11  34 45   0:2 1:1
16 ZALGIRIS VILNIUS         40 11 11 18  30-  43 -13  33 44
17 Krivbass Krivoj Rog      40  8 16 16  40-  51 -11  32 40   0:0 3:1
18 Baltika Kaliningrad      40  8 13 19  30-  59 -29  29 37   1:2 0:1
19 Neman Grodno             40  6 17 17  20-  53 -33  29 35   0:1 0:1
20 Dinamo Tallinn           40  8 12 20  29-  60 -31  28 36   0:1 2:1
21 Spartak Gomel            40  6 12 22  21-  50 -29  24 30   0:0 3:2

Players (games, goals):
S.Ramelis (39,2), A.Binkauskas (38,3), J.Jurgelevicius (38,9), A.Zilinskas (38,2),
G.Kaledinskas (36,3), K.Birieta (31,1), R.Kalibatas (31,-28), R.Lescinskas (29,2),
E.Gurskas (27,1), J.Stankus (23), H.Mackevicius (21), M.Mazgys (20),
C.Kancelskis (18,1), R.Biliunas (17,1), J.Kavaliauskas (16), A.Bukartas (14),
K.Latoza (14), M.Averbuchas (12,-15), G.Janauskas (12,3), P.Jegorovas (9),
K.Cepas (7), A.Ziedelis (4), G.Paberzis (2,1), A.Biliunas (1)
Coach: A.Vosylius, Trainer: Z.Ganusauskas, Director: R.Grusas


-------------------------------------------------------------------------------

1969
Class A Group II-4 (2st Level)

Subgroup IV
 1 ZALGIRIS VILNIUS         40 21 11  8  50-  21  29  53 74
 2 Shahter Karaganda        40 19 12  9  47-  23  24  50 69   1:0 1:1
 3 Lokomotyv Tbilisi        40 19 11 10  49-  29  20  49 68   1:0 0:0
 4 Energetik Dushambe       40 16 17  7  44-  31  13  49 65   0:1 2:0
 5 Stroitel Ashhabad        40 16 12 12  50-  35  15  44 60   0:0 2:0
 6 Moldova Kishinev         40 14 16 10  36-  23  13  44 58   0:1 4:0
 7 Dinamo Batumi            40 14 15 11  37-  31   6  43 57   0:0 2:1
 8 Neftianik Fergana        40 16 10 14  39-  47  -8  42 58   1:0 2:0
 9 Alga Frunze              40 12 17 11  25-  25   0  41 53   1:0 2:2
10 Politotdel Tashkent reg. 40 13 15 12  33-  38  -5  41 54   2:0 4:0
11 Vostok Ust Kamenogorsk   40 12 15 13  38-  36   2  39 51   2:1 0:1
12 Daugava Riga             40 10 18 12  41-  37   4  38 48   1:1 1:0
13 Spartak Brest            40 12 13 15  30-  29   1  37 49   1:0 0:0
14 Neman Grodno             40  7 23 10  27-  27   0  37 44   0:2 0:0
15 Dinamo Kirovabad         40 12 13 15  34-  43  -9  37 49   1:0 1:3
16 Polad Sumgait            40  9 18 13  36-  40  -4  36 45   1:1 0:0
17 Zaravshan Navoj          40 13  9 18  41-  49  -8  35 48   2:1 0:1
18 Meshahte Tkibuli         40 14  7 19  34-  47 -13  35 49   0:1 1:0
19 Metallurg Chimkent       40 11 11 18  33-  45 -12  33 44   3:0 3:1
20 Shirak Leninakan         40 11 10 19  36-  67 -31  32 43   1:1 4:0
21 Pamyr Leninabad          40  7 11 22  31-  68 -37  25 32   0:1 3:0

Final
 1 Spartak Ordzhonikidze     3  2  0  1   4-   2   2   4  6   0:1
 2 Dnepr Dnepropetrovsk      3  1  1  1   2-   3  -1   3  4   0:1
 2 ZALGIRIS VILNIUS          3  1  1  1   1-   2  -1   3  4   2:0
 3 SKA Habarovsk             3  1  0  2   2-   2   0   2  3

Players (games, goals):
B.Zelkevicius (43,9), A.Zilinskas (43,3), G.Kaledinskas (41,5), K.Latoza (41),
L.Zukauskas (39,13), V.Brivinskas (37,3), J.Jurgelevicius (37,10), A.Binkauskas (36,1),
S.Ramelis (33,3), A.Zelinkevicius (34,-16), P.Glodenis (30,3), A.Vaitkus (26,2),
R.Biliunas (24), V.Zitkus (22), E.Liaudanskas (14), R.Kalibatas (11,-7),
K.Birieta (10), M.Mazgys (2);
Coach: A.Vosylius, Trainer: R.Simaska, Director: R.Grusas


-------------------------------------------------------------------------------

1970
Class A Group I (2st Level)

 1 Karpaty Lvov             42 26 11  5  70-  22  48  63 89   0:0 1:2
 2 Kairat Alma-Ata          42 25 11  6  71-  29  42  61 86   1:1 0:2
 3 Dnepr Dnepropetrovsk     42 26  9  7  58-  25  33  61 87   1:3 2:3
 4 Lokomotyv Moscow         42 20 10 12  53-  39  14  50 70   0:1 1:1
 5 Metallist Kharkov        42 15 19  8  43-  26  17  49 64   2:0 1:2
 6 Dinamo Leningrad         42 19  9 14  62-  49  13  47 66   0:1 0:0
 7 Kr. Sovetov Kuibyshev    42 17 13 12  43-  32  11  47 64   2:3 1:0
 8 Rubin Kazan              42 18 10 14  36-  42  -6  46 64   1:2 2:0
 9 Shahter Karaganda        42 15 15 12  49-  43   6  45 60   2:1 0:1
10 ZALGIRIS VILNIUS         42 15 11 16  46-  40   6  41 56
11 Moldova Kishinev         42 13 15 14  40-  34   6  41 54   0:1 1:0
12 Tekstilshchik Ivanovo    42 13 14 15  36-  51 -15  40 53   0:2 3:0
13 Volgar Astrahan          42 14 11 17  38-  45  -7  39 53   0:0 1:2
14 Uralmash Sverdlovsk      42 13 12 17  37-  49 -12  38 51   0:0 3:2
15 Lokomotyv Tbilisi        42 14  9 19  36-  43  -7  37 51   2:0 1:0
16 Kuban Krasnodar          42 11 15 16  27-  45 -18  37 48   0:0 0:2
17 Daugava Riga             42 11 11 20  36-  50 -14  33 44   2:2 2:0
18 Pamyr Dushambe           42 12  9 21  41-  62 -21  33 45   0:0 1:2
19 SKA Kiev                 42 11 10 21  39-  50 -11  32 43   1:1 4:1
20 Alga Frunze              42 10 12 20  34-  45 -11  32 42   3:0 0:2
21 SKA Khabarovsk           42  8 16 18  22-  41 -19  32 40   0:0 1:0
22 Stroitel Ashhabad        42  6  8 28  22-  77 -55  20 26   3:0 1:0

Players (games, goals):
R.Juska (41,10), S.Ramelis (41,3), B.Zelkevicius (41,4), A.Zilinskas (41),
V.Brivinskas (40,3), J.Jurgelevicius (39,7), V.Lydeka (33,8), K.Latoza (32),
L.Zukauskas (31,8), G.Kaledinskas (29,1), V.Zitkus (28,1), E.Liaudanskas (27),
V.Kateiva (23,-16), A.Vaitkus (23,1), A.Zelinkevicius (23,-24), R.Biliunas (20),
K.Birieta (14), A.Binkauskas (13), V.Gedgaudas (10), V.Dirmeikis (2)
Coach: A.Vosylius, Trainer: R.Simaska, Director: A.Daumantas

-------------------------------------------------------------------------------

1971
Liga I (2st Level)

 1 Dnepr Dnepropetrovsk     42 27  9  6  83-  30  53  63 90   0:2 0:0
 2 Lokomotyv Moscow         42 25 12  5  81-  33  48  62 87   1:1 0:3
 3 Chernomorez Odessa       42 21 11 10  56-  33  23  53 74   0:1 1:1
 4 Metallurg Zaporozhe      42 16 14 12  51-  39  12  46 62   1:1 1:1
 5 Spartak Ordzhonikidze    42 19  7 16  52-  57  -5  45 64   1:0 0:1
 6 Kr. Sovetov Kuibyshev    42 17  9 16  54-  41  13  43 60   1:0 0:1
 7 Tekstilshchik Ivanovo    42 14 15 13  45-  43   2  43 57   0:2 0:1
 8 Metallist Kharkov        42 18  7 17  50-  49   1  43 61   0:2 0:3
 9 Shahter Karaganda        42 14 13 15  46-  47  -1  41 55   0:0 0:4
10 Dinamo Leningrad         42 14 12 16  35-  40  -5  40 54   3:0 1:1
11 Torpedo Kutaisi          42 12 15 15  47-  53  -6  39 51   1:1 0:0
12 Uralmash Sverdlovsk      42 13 13 16  34-  40  -6  39 52   1:2 1:3
13 Stroitel Ashkhabad       42 16  7 19  53-  62  -9  39 55   1:0 1:2
14 Shinnik Yaroslavl        42 16  7 19  42-  52 -10  39 55   1:2 2:1
15 Pamyr Dushambe           42 16  7 19  42-  54 -12  39 55   2:1 0:1
16 Alga Frunze              42 13 12 17  45-  52  -7  38 51   0:0 0:0
17 Moldova Kishinev         42 12 14 16  35-  42  -7  38 50   1:3 1:1
18 Kuzbass Kemerovo         42 14 10 18  49-  57  -8  38 52   2:1 0:0
19 Daugava Riga             42 10 16 16  23-  34 -11  36 46   1:1 3:1
20 ZALGIRIS VILNIUS         42  9 17 16  30-  45 -15  35 44
21 Volgar Astrahan          42  8 18 16  34-  58 -24  34 42   0:0 0:0
22 Rubin Kazan              42  9 13 20  31-  57 -26  31 40   2:0 0:0

Players (games, goals):
B.Zelkevicius (42,3), S.Ramelis (41), A.Zilinskas (41,3), G.Kaledinskas (40,1),
V.Brivinskas (39,5), V.Kateiva (38,-38), E.Liaudanskas (34), V.Lydeka (32,7),
G.Paberzis (32), K.Birieta (27), K.Latoza (27), J.Stankus (20,2),
A.Vaitkus (20), V.Dirmeikis (18,7), R.Juska (18,1), A.Paskevicius (15),
V.Zitkus (9), A.Zelinkevicius (7,-7), V.Gedgaudas (6), L.Lukavicius (6),
A.Timofejevas (5), J.Rakauskas (3), J.Miliauskas (1)
Coachs: A.Vosylius, S.Cholodkovas, Trainer: R.Simaska, Z.Ganusauskas, Director: E.Bardauskas
V.Kharitonov - Dinamo Leningrad (1 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1972
Lyga II Zone II (3st Level)

 1 Daugava Riga             38 22 10  6  48-  19  29  76 54   0:0 1:0
 2 Elektron Novgorod        38 21 12  5  51-  27  24  75 54   0:2 1:1
 3 Volga Kalinin            38 21 10  7  57-  25  32  73 52   0:0 1:0
 4 Lokomotyv Kaluga         38 18 12  8  47-  25  22  66 48   0:4 2:0
 5 ZALGIRIS VILNIUS         38 16 13  9  43-  34   9  61 45
 6 Spartak Brest            38 14 15  9  42-  30  12  57 43   2:2 1:1
 7 Mashinostritel Pskov     38 15 12 11  35-  33   2  57 42   3:1 0:1
 8 Sever Murmansk           38 15 10 13  31-  29   2  55 40   1:1 2:4
 9 Iskra Smolensk           38 15  9 14  35-  36  -1  54 39   0:2 1:2
10 Gomselmash Gomel         38 15  9 14  38-  44  -6  54 39   0:1 4:1
11 Baltika Kaliningrad      38 12 13 13  42-  37   5  49 37   2:2 2:0
12 Metallurg Tula           38 12 10 16  44-  51  -7  46 34   1:2 1:1
13 Zveinieks Liepaja        38 11 13 14  29-  40 -11  46 35   2:1 0:1
14 Dinamo Kirov             38 11 13 14  35-  46 -11  46 35   1:1 0:0
15 Dvina Vitebsk            38 12  8 18  29-  35  -6  44 32   3:0 1:0
16 ATLANTAS KLAIPEDA        38 11 11 16  32-  51 -19  44 33   3:0 0:0
17 Spartak Mogilev          38  9 13 16  25-  46 -21  40 31   2:1 1:0
18 Khimik Grodno            38 10 10 18  24-  45 -21  40 30   1:0 0:0
19 Spartak Petrozavodsk     38  6 10 22  23-  57 -34  28 22   3:1 1:1
20 Stroitel Syktyvkar *     38  4  7 27    -       0  19 15   1:0 +:-

   * Retired after 21 games

Players (games, goals):
V.Brivinskas (37), A.Zilinskas (37,5), G.Kaledinskas (36,1), B.Zelkevicius (36,9),
K.Latoza (33), V.Dirmeikis (32,14), V.Lydeka (27,3), A.Timofejevas (27),
G.Zarkovas (24,3), E.Liaudanskas (23), P.Stankevicius (22), R.Arbataitis (21),
A.Lungys (21,-22), R.Balvocius (17,3), S.Ramelis (15,1), L.Lukavicius (14,4),
A.Gerdvilis (12,-10), J.Dibrivnas (8), A.Ulevicius (7,-2), R.Sirvinskas (4),
R.Balciunas (2), A.Eidukevicius (2), E.Gurskas (2)
Coachs: S.Cholodkovas, Trainer: Z.Ganusauskas, Director: E.Bardauskas
Spartak Petrozavodsk (1 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1973
Lyga II Zone II (3st Level)

 1 Iskra Smolensk           32 25  1  4  2  53-  14  39  51 76   0:2     0:2
 2 Daugava Riga             32 23  3  1  5  64-  20  44  49 72   1:3     0:1
 3 ZALGIRIS VILNIUS         32 18  5  2  7  48-  23  25  41 59
 4 ATLANTAS KLAIPEDA        32 15  6  3  8  46-  29  17  36 51   1:0     2:0
 5 Volga Kalinin            32 15  2  5 10  44-  28  16  32 47   1:1 5-3 4:1
 6 Dinamo Leningrad         32 13  5  2 12  43-  32  11  31 44   1:0     1:0
 7 Mashinostritel Pskov     32 12  3  5 12  31-  34  -3  27 39   1:0     1:1 5-3
 8 Baltika Kaliningrad      32 11  3  4 14  41-  48  -7  25 36   2:0     1:1 3-2
 9 Mashinostritel Podolsk   32 11  2  8 11  31-  34  -3  24 35   2:0     1:0
10 Zveinieks Liepaja        32 10  4  6 12  29-  35  -6  24 34   2:1     0:0 3-5
11 Bug Brest                32 10  3  6 13  35-  46 -11  23 33   2:2 5-4 3:0
12 Gomselmash Gomel         32  7  5  4 16  32-  49 -17  19 26   4:0     2:0
13 Khimik Grodno            32  6  7  4 15  24-  42 -18  19 25   2:0     0:1
14 Dvina Vitebsk            32  4 11  5 12  18-  36 -18  19 23   2:0     1:1 1-2
15 Elektron Novgorod        32  7  5  2 18  22-  45 -23  19 26   1:1 6-5 4:1
16 Spartak Mogilev          32  7  4  7 14  21-  38 -17  18 25   2:0     1:2
17 Sever Murmansk           32  8  1  2 21  21-  50 -29  17 25   1:2     2:0

   Note: 1 pts for win on p.k. after game draw

Players (games, goals):
V.Brivinskas (32,1), A.Zilinskas (32,4), A.Liubinskas (31), V.Dirmeikis (30,16),
K.Latoza (28), P.Glodenis (27,4), S.Stankunas (27,6), A.Ulevicius (27,-18),
R.Arbataitis (25), V.Lydeka (24,4), R.Rudzevicius (24,2), V.Zitkus (21),
B.Zelkevicius (19,2), L.Lukavicius (17,3), J.Jurgelevicius (16,4), A.Zelinkevicius (7,-5),
R.Sirvinskas (6,1), G.Zarkovas (6), K.Rovas (2), G.Kaledinskas (1),
S.Ramelis (1)
Coachs: S.Cholodkovas, Trainer: Z.Ganusauskas, Director: V.Ciegis
Volga Kalinin (1 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1974
Lyga II Zone II (3st Level)

 1 Dinamo Leningrad         40 26 10  4  70-  25  45  62 88   0:2 0:1
 2 Daugava Riga             40 24 11  5  76-  28  48  59 83   0:1 4:4
 3 Volga Gorkij             40 24  9  7  64-  32  32  57 81   1:3 1:0
 4 Spartak Kazan            40 19 12  9  50-  28  22  50 69   2:1 0:0
 5 Spartak Kostroma         40 20  9 11  61-  44  17  49 69   1:2 3:1
 6 Lokomotyv Kaluga         40 19 11 10  44-  30  14  49 68   1:2 1:1
 7 ATLANTAS KLAIPEDA        40 17  9 14  52-  39  13  43 60   1:1 1:1
 8 ZALGIRIS VILNIUS         40 14 15 11  50-  40  10  43 57
 9 Volga Kalinin            40 17  8 15  55-  48   7  42 59   5:1 1:2
10 Mashinostritel Tula      40 15 11 14  42-  51  -9  41 56   1:1 1:1
11 Gomselmash Gomel         40 13 13 14  53-  57  -4  39 52   2:1 0:0
12 Dnepr Mogilev            40 14 10 16  37-  53 -16  38 52   1:1 2:2
13 Dinamo Kirov             40 12 11 17  34-  39  -5  35 47   0:1 3:0
14 Bug Brest                40 10 14 16  33-  44 -11  34 44   0:0 2:0
15 Elektron Novgorod        40  8 18 14  32-  44 -12  34 42   0:0 0:0
16 Zveinieks Liepaja        40 11 11 18  26-  42 -16  33 44   0:0 0:1
17 Baltika Kaliningrad      40 12  9 19  41-  60 -19  33 45   1:2 1:0
18 Mashinostritel Pskov     40 11  8 21  40-  56 -16  30 41   0:1 2:1
19 Sever Murmansk           40 11  7 22  38-  65 -27  29 40   0:1 3:0
20 Dvina Vitebsk            40  6 13 21  20-  47 -27  25 31   2:2 1:0
21 Khimik Grodno            40  3  9 28  21-  71 -50  15 18   1:0 4:3

Players (games, goals):
A.Zilinskas (40), S.Girsovicius (39,5), J.Jurgelevicius (39,7), V.Brivinskas (38,5),
V.Kateiva (37,-35), J.Miniauskas (37,17), R.Arbataitis (36,4), R.Rudzevicius (32),
V.Zitkus (32), A.Liubinskas (31), K.Latoza (30,2), A.Puodziunas (26,1),
G.Paberzis (25,3), L.Rumbutis (17), S.Baranovas (16,2), R.Pisaravicius (15),
P.Glodenis (13), B.Banys (7,-5), K.Indrijaitis (6), E.Maliauskas (5),
L.Adomovicius (3), V.Laniauskas (3,1)
Coachs: A.Klimkevicius, Trainer: Z.Ganusauskas, Director: V.Ciegis
Volga Kalinin (1 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1975
Lyga II Zone II (3st Level)

 1 ZALGIRIS VILNIUS         34 23  7  4  67-  24  43  53 76
 2 Dinamo Leningrad         34 20 10  4  58-  24  34  50 70   0:0 2:0
 3 Daugava Riga             34 19 12  3  53-  22  31  50 69   1:0 1:3
 4 Tekstilshchik Ivanovo    34 17 11  6  64-  30  34  45 62   1:1 2:3
 5 Volga Kalinin            34 16 12  6  47-  27  20  44 60   0:0 3:1
 6 Spartak Kostroma         34 17  8  9  51-  30  21  42 59   3:1 1:1
 7 Iskra Smolensk           34 16  7 11  43-  36   7  39 55   3:1 2:0
 8 ATLANTAS KLAIPEDA        34 15  7 12  40-  38   2  37 52   1:0 0:1
 9 Dinamo Vologda           34 11 12 11  38-  41  -3  34 45   1:0 0:2
10 Bug Brest                34 12  7 15  38-  44  -6  31 43   1:0 3:0
11 Dnepr Mogilev            34  8 13 13  26-  42 -16  29 37   1:0 3:1
12 Sever Murmansk           34 10  8 16  35-  42  -7  28 38   5:0 0:0
13 Gomselmash Gomel         34  9 10 15  28-  47 -19  28 37   1:0 4:0
14 Baltika Kaliningrad      34  9  7 18  33-  63 -30  25 34   5:0 1:1
15 Zveinieks Liepaja        34  7 10 17  30-  51 -21  24 31   2:1 3:0
16 Dvina Vitebsk            34  6  7 21  20-  57 -37  19 25   4:1 3:1
17 Elektron Novgorod        34  4 10 20  15-  42 -27  18 22   3:1 2:2
18 Khimik Grodno            34  5  6 23  22-  48 -26  16 21   2:1 3:1

SemiFinal Tournament

 1 Stroitel Ashkhabad        5  4  1  0   9-   1   8   9 13   1:1
 2 Terek Groznyj             5  3  1  1   9-   7   2   7 10   1:1
 3 Krivbass Krivoj Rog       5  2  1  2   6-   5   1   5  7   0:1
 4 SKA Khabarovsk            5  1  1  3   3-  10  -7   3  4   1:1
 5 Torpedo Toglatti          5  1  1  3   2-   3  -1   3  4   0:2
 6 ZALGIRIS VILNIUS          5  0  3  2   3-   6  -3   3  3

Players (games, goals):
K.Latoza (38,4), L.Rumbutis (38), A.Zilinskas (37,2), V.Dirmeikis (36,24),
J.Miniauskas (36,12), R.Rudzevicius (36,4), V.Kateiva (35,-27), V.Brivinskas (34,4),
S.Baranovas (33,5), A.Puodziunas (33,3), R.Arbataitis (33,2), J.Jurgelevicius (32,5),
G.Paberzis (30,1), S.Stankunas (27,4), G.Zarkovas (17), J.Puotkalis (15),
B.Banys (7,-3), V.Gedgaudas (3), F.Bizys (1), S.Trainavicius (1)
Coachs: A.Klimkevicius, Trainer: Z.Ganusauskas, Director: V.Ciegis

-------------------------------------------------------------------------------

1976
Lyga II Zone I (3st Level)

 1 Guria Lanchkhuti         38 21 10  7  67-  34  33  52 73   1:1 3:1
 2 Dinamo Brest             38 20 10  8  65-  38  27  50 70   2:3 1:1
 3 ZALGIRIS VILNIUS         38 20  6 12  67-  31  36  46 66
 4 Shirak Leninakan         38 19  8 11  68-  41  27  46 65   5:0 0:2
 5 Dila Gori                38 21  4 13  54-  40  14  46 67   0:1 0:0
 6 Dinamo Batumi            38 18  9 11  44-  31  13  45 63   1:2 1:0
 7 Dinamo Zugdidi           38 20  4 14  46-  54  -8  44 64   0:1 5:0
 8 Avtomobilist Baku        38 16 11 11  49-  30  19  43 59   1:2 2:0
 9 Khimik Grodno            38 13 13 12  44-  30  14  39 52   0:2 3:0
10 ATLANTAS KLAIPEDA        38 14  9 15  37-  41  -4  37 51   2:0 1:1
11 Mashinostroitel Gomel    38 14  8 16  44-  48  -4  36 50   0:0 1:2
12 Progress Kirovabad       38 14  8 16  47-  62 -15  36 50   5:0 1:2
13 Lokomotyv Samtredia      38 14  7 17  41-  65 -24  35 49   8:2 0:2
14 Speranza Drokia          38 11 11 16  42-  38   4  33 44   2:0 1:0
15 Dvina Vitebsk            38 13  7 18  30-  37  -7  33 46   1:0 2:0
16 Zveinieks Liepaja        38 13  6 19  37-  49 -12  32 45   1:0 0:1
17 SKIF Yerevan             38 11 10 17  36-  61 -25  32 43   1:0 3:1
18 Magaroel Chiatura        38 10  8 20  30-  57 -27  28 38   4:0 1:2
19 Dnepr Mogilev            38  8  9 21  34-  60 -26  25 33   3:1 0:0
20 Metallurg Rustavi        38  8  6 24  28-  63 -35  22 30   2:0 3:1

Players (games, goals):
R.Arbataitis (38,3), K.Birieta (38,4), E.Riabovas (38,13), A.Ulevicius (37,-31),
G.Paberzis (36,4), S.Baranovas (34,9), A.Puodziunas (34,6), J.Jurgelevicius (33,2),
R.Rudzevicius (32,3), V.Dirmeikis (29,12), S.Imenickas (23,1), K.Latoza (22,8),
K.Rovas (20,2), J.Miniauskas (16), G.Zarkovas (16), V.Rimkus (15),
S.Danisevicius (10), A.Adomynas (6), B.Banys (6), A.Dubinskas (1),
V.Filipovicius (1), V.Kasparavicius (1), A.Mackevicius (1)
Coachs: A.Klimkevicius, Trainer: Z.Ganusauskas, Director: A.Kulikauskas


-------------------------------------------------------------------------------

1977
Lyga II Zone I (3st Level)

 1 ZALGIRIS VILNIUS         40 30  8  2  80-  21  59  68 98
 2 Iskra Smolensk           40 24 10  6  61-  26  35  58 82   1:1 2:1
 3 Daugava Riga             40 24  7  9  81-  42  39  55 79   2:1 2:2
 4 Lokomotyv Kaluga         40 21 10  9  55-  29  26  52 73   0:1 2:0
 5 ATLANTAS KLAIPEDA        40 19 12  9  51-  36  15  50 69   4:0 2:2
 6 Khimik Grodno            40 17 12 11  45-  36   9  46 63   1:0 2:2
 7 Volga Kalinin            40 18 10 12  54-  46   8  46 64   2:0 2:1
 8 Spartak Kostroma         40 17  9 14  49-  42   7  43 60   1:0 1:1
 9 Baltika Kaliningrad      40 19  5 16  53-  54  -1  43 62   2:0 1:4
10 Mashinostroitel Tula     40 16  9 15  51-  34  17  41 57   1:0 0:0
11 Dinamo Brest             40 14 13 13  51-  44   7  41 55   3:1 1:0
12 Dnepr Mogilev            40 15 11 14  44-  41   3  41 56   2:0 2:0
13 Dinamo Vologda           40 13  8 19  36-  34   2  34 47   1:0 2:0
14 Dvina Vitebsk            40 11 12 17  29-  38  -9  34 45   0:0 3:0
15 Khimik Novomoskovsk      40 14  5 21  31-  57 -26  33 47   2:0 5:0
16 Mashinostroitel Gomel    40 12  8 20  32-  49 -17  32 44   4:0 2:1
17 Saturn Rybinsk           40  9 12 19  31-  46 -15  30 39   2:0 1:0
18 Zveinieks Liepaja        40  9 12 19  34-  53 -19  30 39   1:0 3:1
19 Elektron Novgorod        40  9  6 25  37-  70 -33  24 33   2:0 2:0
20 Sever Murmansk           40  7  8 25  40-  79 -39  22 29   1:1 5:1
21 Dinamo Briansk           40  6  5 29  30-  98 -68  17 23   2:0 6:0

   Final
   ZALGIRIS VILNIUS - Spartak Nalchik  2:0  0:2  1:0

Players (games, goals):
V.Dirmeikis (43,18), J.Jurgelevicius (42,9), A.Mackevicius (42,7), G.Paberzis (42),
A.Puodziunas (42,1), E.Riabovas (42,23), A.Ulevicius (41,-20), G.Zarkovas (41,4),
K.Latoza (39,8), K.Grazulis (37,1), S.Baranovas (35,5), Z.Abrutis (30),
S.Danisevicius (25,1), V.Kromanas (20,5), S.Imenickas (11), K.Dranginis (8),
V.Filipovicius (6), V.Pavlovas (5), A.Dubinskas (3), V.Rimkus (3)
Coachs: B.Zelkevicius, Trainer: S.Ramelis, Director: V.Zumeris
V.Biriukov - Dvina Vitebsk (1 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1978
Lyga I (2st Level)

 1 Kr. Sovetov Kuibyshev    38 21 14  3  59-  35  24  56 77   0:2 0:0
 2 SKA Rostov/Don           38 20 14  4  64-  35  29  54 74   2:2 0:0
 3 Dinamo Minsk             38 21 11  6  57-  28  29  53 74   1:1 0:3
 4 Karpaty Lvov             38 21 10  7  60-  37  23  52 73   0:2 1:1
 5 Terek Groznyj            38 16  9 13  56-  56   0  41 57   1:2 0:2
 6 Kuban Krasnodar          38 16  9 13  51-  46   5  41 57   2:1 0:0
 7 ZALGIRIS VILNIUS         38 11 19  8  38-  37   1  41 52
 8 Tavria Simpheropol       38 14 12 12  48-  38  10  40 54   2:2 1:1
 9 Torpedo Kutaisi          38 14  9 15  44-  41   3  37 51   1:1 1:1
10 Nistru Kishinev          38 13 11 14  42-  40   2  37 50   1:1 0:0
11 SKA Odessa               38 12 10 16  43-  51  -8  34 46   1:2 3:2
12 Shinnik Yaroslavl        38 12 10 16  37-  42  -5  34 46   1:1 0:3
13 Pamyr Dushambe           38 10 14 14  41-  47  -6  34 44   0:0 1:0
14 Metallurg Zaporozhe      38 10 14 14  39-  47  -8  34 44   0:0 3:1
15 Spartak Ivano Frankovsk  38 13  6 19  43-  58 -15  32 45   1:0 1:0
16 Kuzbass Kemerovo         38 12  7 19  38-  54 -16  31 43   3:0 0:1
17 Uralmash Sverdlovsk      38 10 11 17  31-  50 -19  31 41   0:0 2:1
18 Spartak Ordzhonikidze    38 10  8 20  30-  50 -20  28 38   2:0 0:0
19 Dinamo Leningrad         38  7 13 18  47-  65 -18  27 34   2:2 1:0
20 Kolkhozchi Ashkhabad     38  7  9 22  27-  60 -33  23 30   1:1 3:1

Players (games, goals):
V.Jurkus (38,-36), K.Latoza (38,5), V.Kromanas (37,8), K.Grazulis (36),
E.Riabovas (36,9), V.Dirmeikis (34,5), J.Jurgelevicius (32,2), V.Kasparavicius (32,1),
G.Paberzis (32,2), A.Mackevicius (30,4), S.Danisevicius (26), V.Gedgaudas (26),
G.Zarkovas (26), A.Puodziunas (24), S.Baranovas (13,2), R.Rudzevicius (9),
S.Jakubauskas (7), R.Turskis (5), A.Janonis (3), J.Krasavcevas (3),
A.Ulevicius (2,-1), V.Kilius (1)
Coachs: B.Zelkevicius, Trainer: S.Ramelis, Director: V.Zumeris

-------------------------------------------------------------------------------

1979
Lyga I (2st Level)

 1 Karpaty Lvov             46 27 10     9  89-  43  46  64 91   0:4 2:4
 2 Kuban Krasnodar          46 22 12    12  70-  43  27  56 78   0:0 2:3
 3 Pamyr Dushambe           46 23  7    16  56-  50   6  53 76   0:0 2:0
 4 Shinnik Yaroslavl        46 20 12  3 11  50-  38  12  52 72   0:0 2:3
 5 Fakel Voronezh           46 20 10    16  70-  54  16  50 70   0:3 3:0
 6 ZALGIRIS VILNIUS         46 19 10    17  61-  54   7  48 67
 7 Metallist Kharkov        46 19 10    17  43-  47  -4  48 67   1:2 2:0
 8 Nistru Kishinev          46 18 12  2 14  53-  51   2  48 66   0:1 1:2
 9 Uralmash Sverdlovsk      46 18 12    16  55-  45  10  48 66   0:3 2:1
10 Metallurg Zaporozhe      46 19  8    19  69-  65   4  46 65   1:0 1:2
11 Torpedo Kutaisi          46 17 12  3 14  44-  40   4  46 63   1:0 0:1
12 Kuzbass Kemerovo         46 17 12    17  49-  50  -1  46 63   0:1 1:2
13 Spartak Ordzhonikidze    46 19  7    20  49-  44   5  45 64   0:3 0:1
14 Spartak Ivano Frankovsk  46 19  7    20  52-  61  -9  45 64   2:0 2:1
15 SKA Odessa               46 17 11    18  54-  61  -7  45 62   3:1 0:1
16 Spartak Nalchik          46 16 12    18  50-  48   2  44 60   1:1 2:1
17 Dnepr Dnepropetrovsk     46 16 12  2 16  57-  60  -3  44 60   4:0 2:1
18 Tavria Simpheropol       46 16 11    19  50-  56  -6  43 59   0:0 3:0
19 Terek Groznyj            46 17  8    21  59-  63  -4  42 59   3:1 2:1
20 Zvezda Perm              46 16  9    21  45-  56 -11  41 57   0:0 3:1
21 Traktor Pavlodar         46 14 11    21  37-  57 -20  39 53   2:0 0:2
22 Dinamo Leningrad         46 15  8    23  52-  57  -5  38 53   2:2 1:0
23 Kolkhozchi Ashkhabad     46 11 12    23  41-  76 -35  34 45   2:2 2:2
24 Alga Frunze              46 10  9    27  37-  73 -36  29 39   1:1 3:0

   Note: Draw limited (12)

Players (games, goals):
J.Jurgelevicius (45,1), K.Grazulis (45,1), K.Latoza (44,9), R.Rudzevicius (44,5),
V.Dirmeikis (43,8), E.Riabovas (43,8), A.Mackevicius (42,11), S.Danisevicius (41,10),
G.Paberzis (39), V.Kromanas (38,6), V.Gedgaudas (37), A.Janonis (36),
G.Zarkovas (32,1), V.Jurkus (30,-37), V.Kurskis (19,-17), R.Turskis (9),
S.Jakubauskas (8,1), E.Malkevicius (6), A.Puodziunas (2), S.Baranovas (1),
V.Rasiukas (1), S.Vilimas (1), S.Zvirblis (1)
Coachs: B.Zelkevicius, Trainer: S.Ramelis, Director: V.Zumeris

-------------------------------------------------------------------------------

1980
Lyga I (2st Level)

 1 Tavria Simpheropol       46 28  9     9  82-  42  40  65 93   2:0 0:1
 2 Dnepr Dnepropetrovsk     46 27  8    11  60-  47  13  62 89   0:1 0:0
 3 Metallist Kharkov        46 24 12    10  76-  40  36  60 84   4:0 0:1
 4 Pamyr Dushambe           46 23  9    14  62-  51  11  55 78   1:1 2:0
 5 Kolos Nikopol            46 20 11    15  70-  47  23  51 71   1:1 2:1
 6 SKA Khabarovsk           46 20 10    16  45-  60 -15  50 70   3:0 0:0*
 7 Dinamo Stavropol         46 23  3    20  64-  66  -2  49 72   0:0 2:1
 8 Nistru Kishinev          46 20  8    18  60-  55   5  48 68   1:3 0:3
 9 Iskra Smolensk           46 18 11    17  50-  46   4  47 65   2:0 0:1
10 Zaria Voroshilovgrad     46 19  8    19  68-  60   8  46 65   0:0 0:0
11 Guria Lanchkhuti         46 18 10    18  68-  73  -5  46 64   3:1 0:1
12 Fakel Voronezh           46 17 12  4 13  49-  36  13  46 63   0:1 0:0*
13 Torpedo Kutaisi          46 18  9    19  62-  54   8  45 63   2:0 1:2
14 Kuzbass Kemerovo         46 18  7    21  61-  77 -16  43 61   3:0 0:2
15 Spartak Ordzhonikidze    46 17  9    20  43-  50  -7  43 60   1:1 0:1
16 SKA Odessa               46 16 10    20  52-  47   5  42 58   1:2 0:1
17 Spartak Ivano Frankovsk  46 16 10    20  54-  67 -13  42 58   0:1 1:0
18 ZALGIRIS VILNIUS         46 15 12  2 17  50-  39  11  42 57
19 Buston Dzhizak           46 15 12    19  48-  61 -13  42 57   1:1 3:0
20 Metallurg Zaporozhe      46 15 11    20  57-  67 -10  41 56   6:1 0:2
21 Shinnik Yaroslavl        46 14 12  3 17  51-  57  -6  40 54   1:1 1:1
22 Kr. Sovetov Kuibyshev    46 11 12  4 19  43-  62 -19  34 45   0:0 3:1
23 Spartak Nalchik          46  8 12  3 23  35-  59 -24  28 36   0:1 2:1
24 Uralmash Sverdlovsk      46  8  5    33  35-  82 -47  21 29   0:0 1:2

   Note: Draw limited (12)

Players (games, goals):
K.Grazulis (46), V.Jurkus (46,-39), J.Jurgelevicius (45,6), K.Latoza (45,5),
E.Riabovas (43,9), S.Jakubauskas (42,11), V.Kasparavicius (35), E.Malkevicius (35),
A.Janonis (34), V.Kromanas (33,1), J.Krasavcevas (30,3), R.Rudzevicius (25,1),
G.Paberzis (24), R.Turskis (24), V.Dirmeikis (23,7), S.Imenickas (19,1),
A.Mackevicius (17,2), S.Baranauskas (9), V.Tamulevicius (9), R.Butkevicius (2),
V.Rasiukas (2), E.Kasputis (1), S.Vilimas (1)
Coachs: B.Zelkevicius, Trainer: S.Ramelis, Director: V.Zumeris
B.Parulava - Torpedo Kutaisi (1 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1981
Lyga I (2st Level)

 1 Metallist Kharkov        46 25 12     9  68-  33  35  62 87   0:2 2:0
 2 Torpedo Kutaisi          46 26  4    16  57-  46  11  56 82   1:0 0:1
 3 Lokomotyv Moscow         46 21 12  3 10  65-  41  24  54 75   0:2 1:1*
 4 Shinnik Yaroslavl        46 21 10    15  68-  58  10  52 73   0:0 2:0
 5 Kolos Nikopol            46 20 11    15  68-  53  15  51 71   0:1 1:1
 6 ZALGIRIS VILNIUS         46 17 12  3 14  48-  39   9  46 63
 7 Iskra Smolensk           46 17 12    17  48-  45   3  46 63   1:0 0:0
 8 Nistru Kishinev          46 17 12    17  54-  51   3  46 63   2:1 1:2
 9 Pamyr Dushambe           46 17 11    18  52-  54  -2  45 62   2:1 1:0
10 Fakel Voronezh           46 17 10    19  45-  44   1  44 61   0:1 1:0
11 Karpaty Lvov             46 17 10    19  57-  60  -3  44 61   1:0 2:2
12 Spartak Kostroma         46 16 12  4 14  49-  50  -1  44 60   1:1 0:0*
13 Metallurg Zaporozhe      46 16 12  2 16  57-  51   6  44 60   1:2 0:2
14 Guria Lanchkhuti         46 16 12  1 17  50-  56  -6  44 60   2:1 4:0
15 Zaria Voroshilovgrad     46 16 12  1 17  44-  53  -9  44 60   0:0 0:1
16 SKA Odessa               46 16 12  1 17  62-  54   8  44 60   1:1 1:2
17 SKA Kiev                 46 16 10    20  59-  71 -12  42 58   2:0 2:1
18 Buston Dzhizak           46 16  9    21  47-  63 -16  41 57   0:0 1:1
19 SKA Khabarovsk           46 16  8    22  50-  58  -8  40 56   1:2 5:0
20 Spartak Ivano Frankovsk  46 14 12  1 19  44-  56 -12  40 54   1:1 0:0
21 Spartak Ordzhonikidze    46 14 12    20  36-  49 -13  40 54   0:2 1:0
22 Kuzbass Kemerovo         46 14 12    20  47-  51  -4  40 54   2:1 1:2
23 Dinamo Stavropol         46 13 12  2 19  45-  60 -15  38 51   1:0 1:2
24 Traktor Pavlodar         46 12 12  3 19  41-  65 -24  36 48   1:1 1:1*

   Note: Draw limited (12)

Players (games, goals):
V.Dirmeikis (46,6), V.Jurkus (46,-39), E.Riabovas (46,10), S.Danisevicius (45,4),
V.Kasparavicius (45,3), R.Turskis (43), K.Latoza (41,5), S.Jakubauskas (37,6),
A.Janonis (35,3), I.Jakubovskis (33,4), A.Mackevicius (29,4), K.Grazulis (28),
R.Daugela (23,1), A.Dambrauskas (16,1), J.Krasavcevas (15), E.Malkevicius (15),
V.Tamulevicius (15), S.Baranauskas (14,1), G.Paberzis (13), V.Rasiukas (4),
E.Kasputis (3), S.Vilimas (1)
Coachs: B.Zelkevicius, Trainers: S.Ramelis, G.Kaledinskas, Director: R.Grusas

-------------------------------------------------------------------------------

1982
Lyga I (2st Level)

 1 ZALGIRIS VILNIUS         42 23 10     9  65-  34  31  56 79
 2 Nistru Kishinev          42 23 10     9  67-  38  29  56 79   3:0 0:3
 3 Kolos Nikopol            42 22 11     9  63-  38  25  55 77   2:1 1:1
 4 Lokomotyv Moscow         42 21 12  1  8  63-  32  31  54 75   1:1 2:0
 5 Fakel Voronezh           42 21 12  1  8  60-  33  27  54 75   2:0 0:1
 6 Zaria Voroshilovgrad     42 19  9    14  65-  52  13  47 66   1:1 0:1
 7 Shinnik Yaroslavl        42 19  7    16  59-  58   1  45 64   0:1 2:0
 8 Daugava Riga             42 16 12    14  58-  51   7  44 60   1:0 2:1
 9 Pamyr Dushambe           42 16 12    14  49-  49   0  44 60   1:2 2:0
10 SKA Karpaty Lvov         42 16 10    16  44-  37   7  42 58   1:0 1:0
11 SKA Rostov/Don           42 16 10    16  59-  52   7  42 58   2:0 0:3
12 Metallurg Zaporozhe      42 17  7    18  54-  42  12  41 58   0:0 1:1
13 Tavria Simpheropol       42 17  7    18  58-  50   8  41 58   0:1 1:3
14 Rotor Volgograd          42 14 12    16  63-  64  -1  40 54   4:2 2:0
15 Dinamo Kirov             42 15  8    19  45-  57 -12  38 53   3:0 1:0
16 SKA Khabarovsk           42 14 10    18  34-  48 -14  38 52   1:1 1:1
17 Iskra Smolensk           42 13 12  1 16  53-  67 -14  38 51   0:0 5:2
18 Guria Lanchkhuti         42 15  7    20  48-  67 -19  37 52   2:0 2:2
19 Zvezda Dzhizak           42 14  9    19  56-  77 -21  37 51   2:1 4:1
20 SKA Odessa               42 11 12  1 18  40-  48  -8  34 45   0:0 4:2
21 SKA Kiev                 42  5 10    27  31-  81 -50  20 25   3:0 2:0
22 Spartak Kostroma         42  4  9    29  18-  77 -59  17 21   0:1 3:0

   Note: Draw limited (12)

   Final: ZALGIRIS VILNIUS - Nistru Kishinev  1:0

Players (games, goals):
S.Danisevicius (43,7), S.Jakubauskas (43,23), V.Rasiukas (43,8), V.Jurkus (42,-34),
K.Latoza (42,4), V.Kasparavicius (41,4), R.Turskis (40,4), A.Janonis (39,1),
A.Mackevicius (39,5), E.Malkevicius (39,2), S.Baranauskas (31,4), K.Grazulis (28),
V.Stankevicius (21), S.Vilimas (17), V.Tamulevicius (15), V.Levendrauskas (11,4),
R.Daugela (8), A.Bitautas (7), J.Krasavcevas (7), V.Bujanauskas (1),
R.Mazeikis (1)
Coachs: B.Zelkevicius, Trainers: S.Ramelis, G.Kaledinskas, Director: R.Grusas

-------------------------------------------------------------------------------

1983
Hihgest Lyga (1st Level)

 1 Dnepr Dnepropetrovsk     34 22  5     7  63-  36  27  49 71   2:1 1:3
 2 Spartak Moscow           34 18  9     7  60-  25  35  45 63   1:0 0:1
 3 Dinamo Minsk             34 17  9     8  51-  34  17  43 60   0:1 2:1
 4 Zenit Leningrad          34 15 10  1  8  42-  32  10  40 55   0:0 0:1
 5 ZALGIRIS VILNIUS         34 15  9    10  38-  36   2  39 54
 6 Torpedo Moscow           34 14 10  1  9  40-  34   6  38 52   1:1 0:0
 7 Dinamo Kiev              34 14 10    10  50-  34  16  38 52   0:0 1:4
 8 Chernomorets Odessa      34 16  5    13  44-  46  -2  37 53   0:0 2:1
 9 Shakhter Donetsk         34 16  3    15  48-  40   8  35 51   2:1 0:3
10 Pakhtakor Tashkent       34 13  9    12  37-  34   3  35 48   0:0 2:0
11 Metallist Kharkov        34 12  8    14  38-  40  -2  32 44   3:2 1:2
12 CSKA Moscow              34 11 10  2 11  37-  33   4  32 43   2:1 2:1
13 Neftchi Baku             34 10 10    14  32-  38  -6  30 40   1:0 0:3
14 Ararat Yerevan           34 11  7    16  29-  47 -18  29 40   0:1 2:1
15 Dinamo Moscow            34  9 10  1 14  30-  37  -7  28 37   1:0 2:1
16 Dinamo Tbilisi           34  9  9    16  41-  48  -7  27 36   0:0 1:3
17 Torpedo Kutaisi          34  4 10  2 18  26-  58 -32  18 22   2:1 1:1
18 Nistru Kishinev          34  3  4    27  19-  73 -54  10 13   1:1 5:0

   Note: Draw limited (10)

Players (games, goals):
A.Janonis (34,2), V.Kasparavicius (34,4), A.Mackevicius (34,3), S.Danisevicius (33,3),
S.Jakubauskas (33,14), V.Rasiukas (33,2), S.Baranauskas (31,5), E.Malkevicius (28),
V.Jurkus (24,-17), K.Grazulis (23,1), R.Mazeikis (23), R.Turskis (21),
I.Pankratjevas (17,2), V.Levendrauskas (15), V.Tamulevicius (10), V.Stankevicius (9),
A.Narbekovas (8,2), V.Buzmakovas (6), A.Koncevicius (6,-8), V.Bujanauskas (5,-11),
S.Tamulevicius (2), V.Bendikas (1), K.Latoza (1), R.Mazeika (1),
O.Mozuraitis (1), K.Martinkaitis (1)
Coachs: A.Liubinskas, Trainers: S.Ramelis, G.Kaledinskas, V.Gedgaudas

-------------------------------------------------------------------------------

1984
Hihgest Lyga (1st Level)

 1 Zenit Leningrad          34 19  9     6  60-  32  28  47 66   1:0 1:1
 2 Spartak Moscow           34 18  9     7  53-  29  24  45 63   2:1 2:1
 3 Dnepr Dnepropetrovsk     34 17  8     9  54-  40  14  42 59   2:2 2:3
 4 Chernomorets Odessa      34 16  9     9  49-  38  11  41 57   0:2 1:0
 5 Dinamo Minsk             34 15 10  3  6  43-  28  15  40 55   0:3 0:0
 6 Torpedo Moscow           34 15 10     9  43-  36   7  40 55   0:0 0:2
 7 Dinamo Tbilisi           34 14  8    12  36-  41  -5  36 50   1:1 0:2
 8 Kairat Alma-Ata          34 13  8    13  44-  42   2  34 47   0:3 2:0
 9 ZALGIRIS VILNIUS         33 12 10  1 10  30-  38  -8  34 46
10 Dinamo Kiev              34 12 10  3  9  46-  30  16  34 46   0:0 1:0
11 Ararat Yerevan           34 12  7    15  46-  50  -4  31 43   1:1 0:2
12 Metallist Kharkov        34 12  5    17  42-  53 -11  29 41   0:0 2:3
13 Shakhter Donetsk         34 10  9    15  47-  46   1  29 39   1:4 0:0
14 SKA Rostov/Don           34 10  7    17  48-  58 -10  27 37   1:0 0:1
15 Neftchi Baku             34  9  8    17  30-  50 -20  26 35   0:0 1:0
16 Dinamo Moscow            34  8 10    16  35-  43  -8  26 34   1:0 2:1
17 Pakhtakor Tashkent       34 10  5    19  37-  58 -21  25 35   1:4 0:2
18 CSKA Moscow              34  5  9    20  24-  55 -31  19 24   1:1 2:0

   Note: Draw limited (10)

Players (games, goals):
V.Rasiukas (33,3), S.Jakubauskas (32,6), A.Janonis (32,1), V.Jurkus (32,-35),
V.Kasparavicius (32,2), R.Turskis (31), S.Baranauskas (30,6), S.Danisevicius (29,5),
V.Buzmakovas (24, A.Mackevicius (24), V.Tamulevicius (20,1), A.Narbekovas (18),
V.Levendrauskas (17,1), E.Malkevicius (17,1), R.Tautkus (15), I.Pankratjevas (14,1),
V.Ivanauskas (12,1), R.Mazeikis (12), K.Grazulis (7), J.Krasavcevas (5,1),
R.Bubliauskas (2), A.Koncevicius (2,-3), R.Mazeika (1), V.Sukristovas (1)
Coachs: A.Liubinskas, Trainers: S.Ramelis, V.Gedgaudas, K.Latoza
? (1 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1985
Hihgest Lyga (1st Level)

 1 Dinamo Kiev              34 20  8     6  64-  26  38  48 68   0:3 1:0
 2 Spartak Moscow           34 18 10     6  72-  28  44  46 64   1:1 1:4
 3 Dnepr Dnepropetrovsk     34 16 10  1  7  71-  41  30  42 58   0:5 1:0
 4 Dinamo Minsk             34 16  9     9  40-  31   9  41 57   1:0 1:1
 5 Torpedo Moscow           34 13 10    11  42-  40   2  36 49   1:2 2:3
 6 Zenit Leningrad          34 14  7    13  48-  38  10  35 49   0:0 1:3
 7 ZALGIRIS VILNIUS         34 12 10  1 11  43-  49  -6  34 46
 8 Dinamo Tbilisi           34 11 10    13  34-  39  -5  32 43   0:1 1:1
 9 Kairat Alma-Ata          34 11 10    13  43-  36   7  32 43   0:0 0:2
10 Metallist Kharkov        34 12  7    15  39-  55 -16  31 43   1:2 1:1
11 Torpedo Kutaisi          34 11  9    14  40-  51 -11  31 42   2:2 1:1
12 Shakhter Donetsk         34 10 10  2 12  46-  45   1  30 40   1:0 0:0
13 Ararat Yerevan           34 10 10  2 12  42-  46  -4  30 40   3:3 4:1
14 Dinamo Moscow            34 11  7    16  37-  50 -13  29 40   1:5 1:0
15 Chernomorets Odessa      34 11  7    16  44-  65 -21  29 40   3:2 1:0
16 Neftchi Baku             34  9 10  1 14  30-  40 -10  28 37   0:1 2:1
17 Fakel Voronezh           34  9  9    16  24-  45 -21  27 36   1:1 2:1
18 SKA Rostov/Don           34  7  7    20  36-  60 -24  21 28   3:1 5:1

   Note: Draw limited (10)

Players (games, goals):
S.Jakubauskas (32,12), S.Baranauskas (30,6), S.Danisevicius (30,4), A.Janonis (30),
V.Jurkus (30,-39), V.Kasparavicius (30,1), A.Narbekovas (26,10), V.Sukristovas (24,2),
R.Tautkus (24,1), V.Rasiukas (22,2), V.Buzmakovas (21), E.Malkevicius (21),
K.Grazulis (19), R.Mazeikis (19), R.Turskis (13), A.Mackevicius (13),
I.Pankratjevas (12,1), V.Levendrauskas (11,1), S.Tamulevicius (6), A.Koncevicius (5,-7),
J.Krasavcevas (5,1),V.Tamulevicius (5), R.Bubliauskas (4), R.Fridrikas (1),
G.Juodelis (1,-3), R.Siniakovas (1)
Coachs: A.Liubinskas, B.Zelkevicius, Trainers: S.Ramelis, V.Gedgaudas, G.Kaledinskas,
E.Riabovas, V.Janciauskas
? (2 o.g.)

-------------------------------------------------------------------------------

1986
Hihgest Lyga (1st Level)

 1 Dinamo Kiev              30 14 11     5  53-  33  20  39 53   0:2 3:0
 2 Dinamo Moscow            30 14 10  1  5  46-  26  20  38 52   1:1 1:1
 3 Spartak Moscow           30 14  9     7  52-  21  31  37 51   0:2 1:1
 4 Zenit Leningrad          30 12  9     9  44-  36   8  33 45   2:1 1:2
 5 Dinamo Tbilisi           30 12  9     9  36-  36   0  33 45   1:0 1:2
 6 Shakhter Donetsk         30 11  9    10  40-  38   2  31 42   0:1 1:3
 7 Kairat Alma-Ata          30 11  8    11  33-  39  -6  30 41   1:4 1:1
 8 ZALGIRIS VILNIUS         30 11  8    11  32-  37  -5  30 41
 9 Torpedo Moscow           30 10 10  1  9  31-  28   3  30 40   0:0 1:0
10 Dinamo Minsk             30 10  8    12  37-  40  -3  28 38   2:1 2:7
11 Dnepr Dnepropetrovsk     30  8 12    10  41-  41   0  28 36   0:0 2:2
12 Metallist Kharkov        30  9  9    12  21-  25  -4  27 36   0:0 1:0
13 Neftchi Baku             30  8 10  2 10  33-  38  -5  26 34   0:2 1:0
14 Ararat Yerevan           30  8 10    12  27-  44 -17  26 34   1:0 4:1
15 Chernomorets Odessa      30  8  7    15  29-  37  -8  23 31   1:0 2:0
16 Torpedo Kutaisi          30  5  7    18  24-  60 -36  17 22   1:2 0:1

   Note: Draw limited (10), exc. Dinamo Kiev & Dnepr (played for USSR in WC96)

Players (games, goals):
S.Baranauskas (30,4), V.Jurkus (30,-37), A.Mackevicius (30,3), R.Mazeikis (30),
V.Sukristovas (30,3), S.Jakubauskas (29,1), A.Janonis (26), A.Narbekovas (26,10),
V.Buzmakovas (25), R.Tautkus (23), V.Rasiukas (21,2), I.Pankratjevas (19,6),
S.Tamulevicius (13), V.Kasparavicius (7), V.Baltusnikas (6), S.Danisevicius (6),
R.Bubliauskas (5), G.Kviliunas (5,1), V.Levendrauskas (5), V.Ivanauskas (4),
K.Ruzgys (4,2), E.Tumasonis (3), R.Mazeika (1), G.Sugzda (1)
Coach: B.Zelkevicius, Trainers: G.Kaledinskas, E.Riabovas, V.Janciauskas

-------------------------------------------------------------------------------

1987
Hihgest Lyga (1st Level)

 1 Spartak Moscow           30 16 10  1  3  49-  26  23  42 58   5:2 0:3
 2 Dnepr Dnepropetrovsk     30 15  9     6  42-  22  20  39 54   0:0 1:2
 3 ZALGIRIS VILNIUS         30 14  8     8  43-  29  14  36 50
 4 Torpedo Moscow           30 12 10  2  6  35-  25  10  34 46   1:1 0:1
 5 Dinamo Minsk             30 12  9     9  33-  25   8  33 45   2:1 1:1
 6 Dinamo Kiev              30 11 10     9  37-  27  10  32 43   1:3 1:0
 7 Shakhter Donetsk         30 10 10    10  29-  31  -2  30 40   3:2 1:1
 8 Ararat Yerevan           30 13  3    14  32-  45 -13  29 42   2:1 2:0
 9 Neftchi Baku             30  9 10    11  33-  30   3  28 37   0:1 1:1
10 Dinamo Moscow            30  9 10  1 10  27-  30  -3  28 37   0:1 4:0
11 Metallist Kharkov        30 10  7    13  23-  32  -9  27 37   0:1 2:0
12 Kairat Alma-Ata          30 10  6    14  27-  38 -11  26 36   1:0 2:2
13 Dinamo Tbilisi           30  9  7    14  31-  40  -9  25 34   3:1 2:1
14 Zenit Leningrad          30  7 10    13  25-  37 -12  24 31   0:1 1:0
15 CSKA Moscow              30  7 10  1 12  26-  35  -9  24 31   2:2 3:0
16 Guria Lanchkhuti         30  5  8    17  18-  38 -20  18 23   0:0 2:0

   Note: Draw limited (10)

Players (games, goals):
A.Narbekovas (30,16), V.Rasiukas (30,1), S.Jakubauskas (29,2), A.Janonis (29),
R.Mazeikis (29), V.Sukristovas (29,6), S.Baranauskas (28,5), I.Pankratjevas (27,3),
V.Ivanauskas (25,7), V.Buzmakovas (23), K.Ruzgys (23,1), A.Mackevicius (20,2),
V.Jurkus (18,-18), A.Kalinauskas (13,-11), R.Tautkus (9), G.Kviliunas (5),
V.Baltusnikas (4), V.Bridaitis (4), G.Sugzda (2), S.Tamulevicius (2),
A.Zekas (2), R.Fridrikas (1)
Coach: B.Zelkevicius, Trainers: G.Kaledinskas, E.Riabovas, V.Janciauskas

-------------------------------------------------------------------------------

1988
Hihgest Lyga (1st Level)

 1 Dnepr Dnepropetrovsk     30 18 10     2  49-  23  26  46 64   2:2 1:3
 2 Dinamo Kiev              30 17  9     4  43-  19  24  43 60   0:0 1:3
 3 Torpedo Moscow           30 17  8     5  39-  23  16  42 59   2:2 2:2
 4 Spartak Moscow           30 14 11     5  40-  26  14  39 53   1:1 2:0
 5 ZALGIRIS VILNIUS         30 14  7     9  39-  35   4  35 49
 6 Zenit Leningrad          30 11  9    10  35-  34   1  31 42   2:1 2:0
 7 Lokomotyv Moscow         30 10  8  4  8  35-  29   6  28 38   2:2 1:2
 8 Shakhter Donetsk         30  9 10    11  30-  28   2  28 37   1:0 1:5
 9 Ararat Yerevan           30  9  9    12  21-  28  -7  27 36   0:1 1:0
10 Dinamo Moscow            30  9  8    13  32-  38  -6  26 35   2:1 0:0
11 Metallist Kharkov        30  8 10    12  29-  36  -7  26 34   2:1 1:2
12 Dinamo Minsk             30  7 11    12  29-  34  -5  25 32   1:0 1:0
13 Chernomorets Odessa      30  9  6    15  24-  37 -13  24 33   0:1 1:2
14 Dinamo Tbilisi           30  9  5    16  28-  37  -9  23 32   1:2 0:1
15 Neftchi Baku             30  5  7    18  28-  46 -18  17 22   2:0 2:1
16 Kairat Alma-Ata          30  6  4    20  25-  53 -28  16 22   2:1 2:0

Players (games, goals):
S.Jakubauskas (29,2), V.Ivanauskas (28,7), A.Janonis (26), A.Narbekovas (26,9),
V.Rasiukas (25,3), V.Sukristovas (25,3), I.Pankratjevas (24,4), S.Baranauskas (23,2),
R.Mazeikis (23), R.Fridrikas (21,6), G.Kviliunas (21,4), V.Buzmakovas (20,1),
R.Tautkus (19), V.Jurkus (13,-18), V.Bridaitis (9), A.Koncevicius (9,-11),
V.Baltusnikas (8,1), A.Kalinauskas (8,-6), A.Zekas (6), R.Zdancius (4),
G.Kvitkauskas (3), G.Sugzda (2)
Coach: B.Zelkevicius, Trainers: G.Kaledinskas, E.Riabovas, V.Janciauskas

-------------------------------------------------------------------------------

1989
Hihgest Lyga (1st Level)

 1 Spartak Moscow           30 17 10  3  49-  19  30  44 61   0:4 2:1
 2 Dnepr Dnepropetrovsk     30 18  6  6  47-  27  20  42 60   2:1 2:1
 3 Dinamo Kiev              30 13 12  5  44-  27  17  38 51   1:0 1:2
 4 ZALGIRIS VILNIUS         30 14  8  8  39-  29  10  36 50
 5 Torpedo Moscow           30 11 13  6  40-  26  14  35 46   1:1 1:0
 6 Chernomorets Odessa      30 11  9 10  40-  41  -1  31 42   0:1 1:0
 7 Metallist Kharkov        30 10 10 10  30-  33  -3  30 40   0:0 1:1
 8 Dinamo Moscow            30  9 12  9  31-  26   5  30 39   0:0 3:1
 9 Dinamo Minsk             30 11  7 12  35-  33   2  29 40   0:2 1:1
10 Rotor Volgograd          30  9  9 12  28-  35  -7  27 36   2:0 1:1
11 Dinamo Tbilisi           30  6 13 11  27-  32  -5  25 31   1:0 1:3
12 Ararat Yerevan           30  8  8 14  25-  41 -16  24 32   3:2 0:0
13 Pamyr Dushambe           30  7 10 13  20-  38 -18  24 31   4:0 0:1
14 Shakhter Donetsk         30  9  5 16  24-  36 -12  23 32   0:1 3:0
15 Lokomotyv Moscow         30  7  9 14  20-  32 -12  23 30   1:3 0:0
16 Zenit Leningrad          30  5  9 16  24-  48 -24  19 24   3:2 4:0

Players (games, goals):
V.Sukristovas (30,6), R.Tautkus (30), S.Jakubauskas (29,2), R.Fridrikas (28,5),
S.Baranauskas (27,8), G.Kvitkauskas (27,7), V.Ivanauskas (26,5), V.Martinkenas (25,-23),
A.Janonis (24), V.Rasiukas (23), R.Mazeikis (22), V.Baltusnikas (21,2),
A.Narbekovas (21,4), I.Pankratjevas (12), A.Zekas (11), G.Kviliunas (5),
G.Sugzda (5), A.Koncevicius (4,-5), V.Bridaitis (3), R.Zdancius (3),
V.Buzmakovas (2), V.Savickas (2), A.Kalinauskas (1,-1)
Coach: B.Zelkevicius, Trainers: G.Kaledinskas, E.Riabovas, V.Janciauskas
-------------------------------------------------------------------------------
                         Pl  Gm   W   D   L   GF- GA  Dif  Pts            Pl  Gm   W   D   L   GF- GA  Dif  Pts
1947  Group II Zone Cen   8  28  13   2  13   55- 47    8  28
1948  Group II Zone Cen   4  28  15   6   7   54- 30   24  36
1949  Group II Zone Cen   3  26  17   4   5   66- 24   42  38
1950  Class B             3  26  13   6   7   53- 37   16  32
1951  Class B             7  34  15   9  10   47- 40    7  39
1952  Class B Group Kh.   1   5   3   2   0    6-  1    5   5   Final      2  16   6   7   3   23- 20    3  19
1953  Class A            11  20   2   7  11   10- 33  -23  11
1954  Class B Group II    2  22  13   6   3   33- 13   20  32   Final      2   5   2   3   0    4-  2    2   7
1955  Class B Zone I      4  30  13  10   7   40- 29   11  36
1956  Class B Zone I      9  34  12  11  11   51- 29   22  35
1957  Class B Zone II    11  34  13   6  15   37- 42   -5  32
1958  Class B Zone III   10  30   9  11  10   31- 31    0  29
1959  Class B Zone IV     5  28  14   6   8   38- 31    7  34
1960  Class A Group II   11  20   1   5  14   12- 39  -27   7   19-22 pl. 20   6   1   4   1    8-  8    0   6
1961  Class A Group I    11  20   3   5  12   18- 46  -28  11   11-22 pl. 20  12   4   0   8   15- 18   -3   8
1962  Class A Group I    11  20   1   9  10   12- 42  -30  11   13-22 pl. 22  10   3   1   6   10- 24  -14   7
1963  Class A Group II   14  34   9  10  15   36- 42   -6  28
1964  Class A Group II-1  3  24  10   9   5   30- 26    4  29   Final      5  14   5   5   4   20- 16    4  15
1965  Class A Group II-2  3  30  15   6   9   47- 31   16  36   Final     10  16   3   6   7   11- 18   -7  12
1966  Class A Group II-1  1  32  18   7   7   45- 23   22  43   Final      2   4   2   1   1    2-  2    0   5
1967  Class A Group II-1 15  38  11  11  16   30- 34   -4  33
1968  Class A Group II-1 16  40  11  11  18   30- 43  -13  33
1969  Class A Group II-4  1  40  21  11   8   50- 21   29  53   Final      4   3   1   0   2    2-  2    0   2
1970  Class A Group I    10  42  15  11  16   46- 40    6  41
1971  Lyga I             20  42   9  17  16   30- 45  -15  35
1972  Lyga II Zone II     5  37  15  13   9   44- 34   10  58 (W*3 pts)
1973  Lyga II Zone II     3  32  18   7   7   48- 23   25  41
1974  Lyga II Zone II     8  40  14  15  11   50- 40   10  43
1975  Lyga II Zone II     1  34  23   7   4   67- 24   43  53   Semifinal  6   5   0   3   2    3-  6   -3   3
1976  Lyga II Zone I      3  38  20   6  12   67- 31   36  46
1977  Lyga II Zone I      1  40  30   8   2   80- 21   59  68   Final      1   3   2   0   1    3-  2    1   4
1978  Lyga I              7  38  11  19   8   38- 37    1  41
1979  Lyga I              6  46  19  10  17   61- 54    7  48
1980  Lyga I             18  46  15  14  17   50- 39   11  42
1981  Lyga I              6  46  17  15  14   48- 39    9  46
1982  Lyga I              1  42  23  10   9   65- 34   21  56   Final      1   1   1   0   0    1-  0    1   2
1983  Highest Lyga        5  34  15   9  10   38- 36    2  39
1984  Highest Lyga        9  34  12  11  11   30- 38   -8  34
1985  Highest Lyga        7  34  12  11  11   43- 49   -6  34
1986  Highest Lyga        8  30  11   8  11   32- 37   -5  30
1987  Highest Lyga        3  30  14   8   8   43- 29   14  36
1988  Highest Lyga        5  30  14   7   9   39- 35    4  35
1989  Highest Lyga        4  30  14   8   8   39- 29   10  36
1990  Highest Lyga        -   1   0   0   1    0-  1   -1   0
Total                      1484 603 414 467 1891-1567 324 1626
1st level 11 years          330 107  93 130  349-463 -114  305
2nd level 26 years          924 374 262 288 1180-919  261 1005
3rd level  6 years          229 122  59  48  362-184  178  316

Created 25.05.1998. Corrected 25.05.1998
Created by Almantas 'Almis' Lauzadis. E-Mail: almis@post.omnitel.net Copyright 1998 Almis. All rights reserved.